W rozpoczętej przez Federację Rosyjską 24 lutego 2022 roku wojnie przeciwko Ukrainie artyleria odgrywa rolę decydującą, odpowiadając za 60, lub nawet 70-80%, strat ponoszonych przez wojska obu stron.W Rozdz. I i II omówiono historię rozwoju i tradycje Wojsk Rakietowych i Artylerii (WRiA) Sił Zbrojnych Ukrainy od ich powstania w momencie rozpadu Związku Radzieckiego w 1991 roku do końca 2022 roku. Przedstawiono podstawowe wnioski wynikające z użycia ukraińskiej artylerii, zarówno w toku trwających osiem lat walk o Donbas, jak i dziesięciomiesięcznych zmagań podczas odpierania rosyjskiej agresji na pełną skalę (od 24 lutego do 31 grudnia 2022 roku).W Rozdz. III opisano oddziały WRiA SZ Ukrainy, ich historia i tradycje bojowe w trwającej od 2014 roku wojnie o zachowanie niepodległości. W kolejnych dwóch rozdziałach (Rozdz. IV i V) przedstawilono ponad 40 systemów artyleryjskich i rakietowych SZ Ukrainy, z podziałem na poradzieckie i otrzymane od zachodnich sojuszników już w toku wojny. Świadomie pominięto lufową artylerię przeciwlotniczą i licznie występujące w Ukrainie przeciwpancerne pociski kierowane (ppk), które Autorzy opisza w odrębnyej monografii. Tekst uzupełnia 498 zdjęć, 11 tabel i 1 rysunek.
W tomiku przedstawiono historię powstania, zmiany konstrukcyjne, uzbrojenie i losy HMS Argus pierwszego na świecie lotniskowca podsiadającego ciągły pokład lotniczy, nie przedzielony żadnymi nadbudówkami, kominami, masztami czy innymi elementami wyposażenia pokladowego. Na podstawie doświadczeń uzyskanych z jego eksploatacji przebudowano już istniejące i projektowano kolejne brytyjskie okręty tej klasy. HMS Argus powstał na kałdubie zarekwirowanego i nieukończonego włoskiego statku pasażerskiego Conte Rosso w stoczni Dalmuir w Wielkiej Brytanii. Zwodowano go 16.09.1918 roku. W latach 20. i 30. XX wieku był wielokrotnie przebudowywany i modyfikowany. Uczestniczył w II wojnie światowej jako lotniskowiec eskortowy i szkolny. Został wycofany ze służby w 1944 roku i trafił na złom w 1947 roku. Tekst jest zilustrowany 62 zdjęciami, 1 rys., 4 rzutami z boku i z góry oraz 3 barwnymi przykladami kamuflażu lotniskowca.
Publikacja zwiera szczegółowy opis: historii powstania, budowy części jezdnej i artyleryjskiej, wykorzystywanej amunicji i zastosowania bojowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych BM-21 Grad wprowadzonych do uzbrojenia Armii Radzieckiej w 1963 roku. Jest to najbardziej na świecie rozpowszeniony typ broni rakietowej. Pod koniec lat 60. XX wieku wyrzutnie tego typu zakupiono także dla Wojska Polskiego. W 2021 roku Polska miała jeszcze 98 wyrzutni rakietowych BM-21, które znajdowały się w zapasach wojska oraz w niektórych skadrowanych dywizjonach artylerii rakietowej. W okresie kwiecień-maj 2022 r. część tych wyrzutni przekazano armii ukraińskiej, które odpiera agresję Rosji rozpoczętą 24 lutego 2022 r. W książce opisano również kilkadziesiąt wyrzutni rakietowych, które stanowią modernizację lub rozwinięcie wyrzutni BM-21, opracowanych i wprowadzonych do uzbrojenia w latach 1970-2022 w Rosji, Białorusi, Gruzji, Kazachstanie, Naddniestrzu, Ukrainie, Chinach, Czechosłowacji, Czechach, Chorwacji, Iranie, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Włoszech, ZEA i w Polsce.
W książce, która jest trzecim tomem nowej serię publikacji Agencji Wydawniczej CB, przedstawiono jeden z najnowocześniejszych obecnie typów niezbędnego w każdej nowoczesnej armii sprzętu logistycznego - ciężkie kołowe zmilitaryzowane żurawie przeładunkowe oraz ewakuacji i ratownictwa technicznego. Potrzeba posiadania tego rodzaju wyspecjalizowanych pojazdów to jedna z lekcji takze dla Wojska Polskiego wynikających z wojny rosyjsko-ukraińskiej rozpoczętej agresją Rosji nad ranem 24 lutego 2022 roku. Bez tego rodzaju żurawi bardzo trudno ewakuować z pola walki w celu naprawy i przywrócenia do służby własne czołgi i inne pojazdy. Opisane żurawie można ponadto wykorzystać do odholowania do własnych pozycji czołgów i innych wozów bojowych przeciwnika, które uda się przejąć lub zostaną z różnych powodów porzucone. Szczegółowo opisano pojazdy: Terex Demag MAC 50, Grove GMK 4060HC, Tadano Faun BKF 35-4, Liebherr G-BFK, Liebherr LMT 1055 oraz Liebherr LMT 1090. Autor dr J. Brach jest czołowym w Polsce specjalistą od samochodów ciężarowych i pojazdów specjalnych; jest redaktorem naczelnym miesięcznika "Ciężarówki i autobusy. Testy-technika-trendy".
W niniejszym tomie TBiU przedstawiono historię powstania, budowę i zastosowanie bojowe 122 mm haubicy D-30 jednego z najlepszych i najbardziej rozpowszechnionych dział na świecie, uważanego przez wielu za arcydzieło w dziedzinie budowy sprzętu artyleryjskiego. Opisano również wersje rozwojowe tego działa stosowane na podwoziach samobieżnych, zarówno kołowych, jak i gąsienicowych. Haubica D-30 stosowana była w wielu konfliktach zbrojnych w Europie, Azji i Afryce, od gór Afganistanu w 1979 r., po szerokie stepy Ukrainy w 2022 r. Chociaż ze względu na siłę ognia i zasięg jej czas na polach bitew ewidentnie mija, to jednak wciąż wykorzystywana jest w działaniach bojowych oraz do szkolenia, o czym przekonać się mogli także polscy artylerzyści. Tekst uzupełniają 114 zdjęć, tabele i 10 rysunków.
W tomiku przedstawiono historię powstania, zmiany konstrukcyjne, uzbrojenie i losy Hermesa pierwszego na świecie lotniskowca zaprojektowanego od podstaw i zbudowanego jako okręt tej klasy. Hermes zaczął powstawać w okresie, gdy Wielka Wojna dobiegała końca, a ukończono go kilka lat po jej zakończeniu. W tym czasie wielokrotnie zmieniano koncepcje jego uzbrojenia i wyposażenia, co powodowało opóźnienia w budowie i wejściu do służby czynnej. Dwa lata przed II wojną światową odstawiono go do rezerwy, ale zaostrzająca się sytuacja polityczna spowodowała przywrócenie okrętu do służby czynnej. Jego los dopełnił się na wodach odległego Oceanu Indyjskiego. Tekst jest zilustrowany 90 zdjęciami, 2 przekrojami okrętu, rzutem z boku i z góry oraz 3 barwnymi przykladami kamuflażu lotniskowca.
W publikacji opisano historię rozwoju, konstrukcję, cechy eksploatacyjne, dane techniczne oraz zastosowanie skonstruowanej w latach 70. XX wieku w ZSRR 203,2 mm działa samobieżne 2S7 Pion i jego wersji rozwojowej 2S7M Małka. Jest to unikalne działo typu polowego, będące do dzisiaj jednym z największych systemów artyleryjskich, jaki był seryjnie produkowany w ostatnich latach na świecie. Skonstruowane w latach zimnej wojny, było przeznaczone do wykonywania zadań ogniowych na europejskim teatrze działań wojennych. W latach 1975--1990 w ZSRR wyprodukowano prawie 500 dział samobieżnych 2S7. W latach 1986-2006 Wojsko Polskie użytkowało 8 pojazdów tego typu. W nomenklaturze NATO działo występuje pod oznaczeniem M1975. Tekst uzupełniają 53 zdjęcia, plan w dwóch rzutach, 6 schematów i 7 rysunków.
Ani jeden z zamieszczonych w tej książce rozdziałów, odnoszących się do Kościolów chrześcijańskich i wyznań w latach wojny 1939-1945, nie wyczerpuje obrazu tamtych lat i dni. Tragiczne losy wyznawców owych Kościołów, a zwłaszcza duchownych oraz działaczy świeckich, do dziś nie zostały ukazane, a publicystyka poświęcona tym sprawom jest znikoma. Z wyjątkiem ewangelików polskich, żaden inny Kościół mniejszościowy w Polsce nie publikował dotąd pełnego lub zbliżonego do pełnego, obrazu strat własnych w dwóch piekłach: hitlerowskim i stalinowskim.W porównaniu ze stanem posiadania na dzień 1 września 1939 roku straty procentowe poszczególnych chrześcijańskich Kościołów mniejszościowych w okupowanej Polsce były wyższe od strat Kościoła rzymskokatolickiego.Dotyczy to Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Kościoła Katolickiego Mariawitów. Różne przyczyny złożyły się na to, że w latach powojennych i aż do dzisiejszego dnia nie opublikowano u nas monografii tych Kościołów, nazywanych mniejszościowymi.Wydawca ma nadzieję, że publikacja ta, chociażby w skromnej bardzo mierze, przerwie milczenie na temat postaw i męczeństwa w latach 1939-1945 duchowieństwa i wyznawców mniejszościowych Kościołów chrześcijańskich w Polsce.
Wiesław Rozbicki - autor, wieloletni dziennikarz wojskowej prasy i radia, szef Wytwórni Filmowej "Czołówka", rzecznik prasowy ministra obrony narodowej, ukazał sylwetki pomad 180 generałów (i marszałków) WP, których znał dobrze lub z którymi zetknął się służbowo.
Nie wszyscy będą zadowoleni ze swoich wizerunków...
W publikacji opisano historię rozwoju, konstrukcję, wyposazenie, uzbrojenie izastosowanie podczas II wojny światowej znanego angielskiego samolotu wielozadaniowego Westland Lysander. W tomiku zamieszczono szczegółowe dane teczniczne samolotu, 19 zdjęć, 11 sylwetek barwnych i 31 rysunków technicznych (w tym 4 wersje w 3 rzutach, 5 sylwetek bocznych i przkrój z opisem budowy maszyny).
Jest to niezbędne w każdym domu kompendium wiedzy o leczniczych właściwościach roślin z pól, łąk i lasów. Książka zawiera ponad 1000 recept na ziołowe specyfiki, które każdy może przygotować samodzielnie i stosować w kuracji różnych dolegliwości. Uzupełnieniem receptariusza ziołowego jest zestaw horoskopów, porady jak stosować masaże lecznicze i kompresy. Książka zawiera mapę dłoni i stóp z opisem miejsc, których naciskanie i masowanie ma leczniczy wpływ na nasz organizm. Marta Leśnicka (Marta Tamara Gawęda) był znaną dziennikarką i prowadziła stałe rubryki porad z zakresu medycyny naturalnej i ziołolecznictwa, m.in.w Przyjaciółce, Zwierciadle, miesięczniku Nie z tej Ziemi.
Pierwsza i jedyna monografia prezentująca formowanie i pierwszy okres działalności nowoczesnych polskich słuzb specjalnych (wywiad i kontrwywiad).Autor opisuje polskie działania wywiadowcze w dobie popowstaniowej (1864-1903), działalność wywiadowczą Polskiej Parii Socjalistycznej, Komendy Głównej Związku Walki Czynnej i organizacji strzeleckich (1904-1914), a następnie bardzo obszernie prezentuje polskie służby specjalne w okresie I wojny światowej. W tej części dzieła przedstawia Oddział Wywiadowczy Komendy Głównej Związku Walki Czynnej, 1 pułku i I Brygady Legionów Polskich, wywiad Polskiej Organizacji Wojskowej, Oddział Wywiadowczy Departamentu Wojskowego Naczelnego Komitetu Narodowego, Oddział Wywiadowczy przy Komendzie Legionów Polskich oraz działalność służb infromacyjnych Józefa Piłsudskiego i Władysława Sikorskiego.Książka zaopatrzona jest w indeksy nazwisk i nazw geograficznych, obszrna bibliografię i mało znane ilustracje. Monografia jest owocem wieloletnich kwerend i studiów w archiwach austriackich i niemieckich, w których autor odnalazł wiele nieznanych dotychczas dokumentów źródłowych (część z nich opublikowano w aneksie w formie kserokopii).Dr hab. Jerzy Gaul jest prof. nadzw. na Wydziale Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Był wiele lat pracownikiem naukowym Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Jest autorem wielu artykułów naukowych i książek.
Opowieść biograficzna o jednej z najbardziej tajemniczych postaci w historii Rosji przełomu XIX i XX wieku. Postać mnich Grigorija Rasputina została ukazana na szerokim tle politycznym, społecznym i obyczjowym, ze szczególnym uwzględnieniem dworu cara Mikołaja II. Rasputin zył w latach 1869(?)-1916. Pochodził z rodziny chłopskiej. Został mnichem, a dzięki zręcznie prowadzonym intrygom w 1907 r. stał się pierwszoplanową postacią w Pałacu Zimowym, w otoczeniu rodziny cara. Bez jego zgody nie mianowano ministrów ani wyższych dowódców wojskowych. Miał opinię proroka lub świętego. Stał się konkurencja dla dynastii Romanowów i prawdopodobnie dlatego musiał zginąć.Świetnie napisana książka prezentująca sylwetkę najbarwniejszej postaci z otoczenia cara Mikołaja II. Czyta się ją jak kryminał.
Dzieło Buntownik ma rozmach, wręcz epicki wymiar. Przedstawia świat, realia PRL-u pulsujące życiem i kipiące emocjami. [Autor] pokazał świat bez szminkowania, eufemizowania, świat, który trudno by zwać rajem na ziemi. Podobnie jego bohaterowie (z głównym na czele) nie są herosami, świętymi bez skazy. Raczej przeważa w nich moralna małość, nierzadko podłość, a często bezwzględność, egoizm i cynizm. Nie ma tu więc ani amerykańskiej cukierkowatości ani propagandowej gładkości. [...]
Powiem od razu, ja takiego PRL-u nie znałem. [...] Bohater powieści zanurzony w bagnie takiego świata wygląda na prawdziwego. Nie jest aniołem, ale też nie jest nikczemnikiem. Jak rozumiem, jest to powieść autobiograficzna; jeśli tak, to trzeba pochylić głowę nad tą autentycznością, a raczej nad tym, że [autor] ustrzegł się pokusy idealizowania charakteru, szminkowania wad czy słabości.
Cała ta epickość, wielość rozmaitych przygód i perypetii bohatera kusiłaby mnie do zatytułowania tej książki „Forest Gump PRL-u”.
Z recenzji pisarza i publicysty Tadeusza Soleckiego
Tajemnice związane z III Rzeszą kryją się nie tylko w tych najbardziej znanych miejscach, jak kompleks "Riese", Międzyrzecki Rejon Umocniony czy "Wilczy Szaniec". Wiele z nich znajduje się na wyciągnięcie reki od nas. Jednak ich dostrzeżenie może stanowić nie lada problem, gdyz zaślepieni blaskiem tych najbardziej znanych obiektów bardzo często podążamy ich tropem, zapominając o tym, co jest tuż obok nas. Publikacja ta, będącą wynikiem kilkunastu lat pracy poszukiwawczej, pokazuje, że zagadnienia, które można by traktować jako przeciętnie interesujące, skrywają w sobie wiele ciekawych i nieznanych do tej pory wątków. Na kartach książki przeniesiemy się do okupowanej Wielkopolski, a dokładniej do jej południowej części, w rejon Ostrowa, Pleszewa, Krotoszyna, Jarocina i Kalisza. Zapoznamy się ze związanymi z nimi najciekawszymi historiami, ale nie tylko poprzez przedstawienie samych suchych faktów. Autor decyduje się tutaj na coś więcej. Dzięki rozebraniu wydarzeń na czynniki pierwsze oraz poddaniu ich wręcz detektywistycznej analizie stara się uchwycić ich rzeczywisty sens w oparciu o związany z Niemcami Hitlera kontekst polityczny, społeczny, militarny i światopoglądowy. Wszystko to zostaje okraszone bogatym materiałem fotograficznym (archiwalnym, jak i współczesnym), kilkoma nieznanymi szerzej dokumentami i artykułami z ówczesnej prasy niemieckiej.
Spis treści
Wstęp 5
Rozdział 1 ZOLLERN-WERKE – WESER FLUG – KALISZ 9
Rozdział 2 TEORIA LODOWA, AHNENERBE I GŁAZY NARZUTOWE 29
Rozdział 3 ZNIKAJĄCE TYGRYSY 45
Rozdział 4 WILHELMSWALDE – WZORCOWA WIEŚ
NIEMIECKICH KOLONIZATORÓW 69
Rozdział 5 POLIGON RAKIETOWY III RZESZY 102
Rozdział 6 LEBENSBORN-SIEDLUNG-HEIMSTÄTTE 123
Rozdział 7 ZBRODNIA W LESIE JEDLECKIM 142
BIBLIOGRAFIA 161
ŹRÓDŁA I AUTORZY FOTOGRAFII 165
Jest to kolejny tom z serii Historia motoryzacji w PRL. Zawiera opisy wszystkich typów karetek pogotowia ratunkowego oraz innyche pojazdów zaprojektowanych i produkowanych dla służby zdrowia, jak też wozów prototypowych i takich, które pzozostały jedynie na deskach kreślarskich. Przedstawiono także sanitarki wojskowe i autobusy, które podczas klęsk żywiołowych lub wojny, po zdemontowaniu siedzeń i założeniu wsporników dla noszy, miały służyć do transportu rannych. Książka jest zilustrowana kilkuset zdjęciami i rysunkami technicznymi, w większości dotąd nie publikowanymi.
Inkwizycja to słowo od lat wywołuje ogromne kontrowersje. Część osób widzi w inkwizytorach bezlitosnych strażników władzy i wpływów Kościoła katolickiego. Natomiast inni są przekonani o uświęconej roli inkwizytorów, dzięki którym udało się utrzymać względny ład społeczny i religijny w okresie średniowiecza. Ocenę Autor pozostawia Czytelnikom, zaś sam skupia się na opisie walki Kościoła z ruchami heretyckimi, zadaniach pierwszych inkwizytorów na ziemiach polskich, procesach tajemniczych grup heretyckich na Śląsku, prześladowaniu beginek w Świdnicy, ściganiu biczowników. Opisuje proces przywódcy flagellantów, tropienie begardów i ludowych kaznodziei, procesy inkwizycyjne we Wrocławiu i Krakowie, zwalczanie wpływów husytów na Śląsku (w tym ich procesy i egzekucje). Przypomina procesy inkwizycyjne przeciwko uczonym i duchownym, działalność inkwizytorów w Wielkopolsce i w północnych diecezjach Polski, a także zaangażownie duchownych w postępowaniach o czary. Księżkę zilustrowano kilkudziesięcioma rysunkami i sztychami z epoki.
W zeszycie przedstawiono historię rozwoju, konstrukcję, wyposażenie, uzbrojenie, przykłady malowania i oznakowania, dane techniczne oraz zastosowanie wszystkich wersji francuskiego samolotu myśliwskiego Dewoitine D.520, używanego prez cały okres II wojny światowej. Był to najlepszy francuski myśliwiec biorący dział w obronie Francji przed niemiecką agresją w maju-czerwcu 1940 roku.
Monografia Jarosława Bracha poświęcona kołowym wozom zabezpieczenia technicznego, zaprojektowanym i proukowanym przez polską firmę Szczęśniak PS, rozpoczyna nową serię wydawniczą Agencji Wydawniczej CB ""Technika Wojskowa XXI Wieku"". Stanowi ona uzupełnienie ""Typów Broni i Uzbrojenia"" - najdłużej wydawanej na świecie, od 1970 roku, serii publikacji o technice wojskowej.
Nowa powieść sensacyjno-szpiegowska H. Piecucha zawiera specyficzne informacje o służbach specjalnych, nie zawsze zgodne z tym, co o tych służbach napisano w oficjalnej historiografii. Płk H. Piecuch był oficerem WOP i Straży Granicznej. W tych formacjach styk ze służbami specjalnymi był nieunikniony. Autor zaczynał służbę w WOP bezpośrednio na granicy państwa, a od lat 70. jako dziennikarz Granicy i Straży Granicznej poznał najważniejsze osoby kierujące tymi służbami (m.in. generałów: W. Jaruzelskiego, Cz. Kiszczaka, F. Szlachcica, S. Kowalczyka, M. Milewskiego, W. Pożogę i ich podwładnych). Twórca liczącej 18 tomów Tajnej Historii Polski ujawnia w Bilecie do piekła m.in.: niektóre metody pracy kontrwywiadu i wywiadu PRL, sposoby wykorzystania przez wywiad przemytników, metody anihilacji niewygodnych osób. Wskazuje na: brutalne traktowanie kobiet przez tajne służby, problem alkoholizmu i różnych dewiacji oficerów. Jest zdania, że próba umoralnienia i ucywilizowania pokręconej moralności funkcjonariuszy służb specjalnych jest trudniejsza niż nawrócenie wilka na wegetarianizm.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?