Ten dział kierowany jest do pasjonatów podróżnictwa, którzy poszukują nowych, nieznanych miejsc. Dla tych co uwielbiają podróże i związane z nimi doznania i przygody polecamy szeroki wybór reportaży podróżniczych, literaturę podróżniczą, pamiętniki, opowiadania, albumy, mapy, magazyny podróżnicze. Główne atrakcje i szalki turystyczne, egzotyczne miejsca, opisy najpiękniejszych miejsc w Polce i na świecie, piękne fotografie przedstawiające potężne budowle, miejsca pamięci, kunsztowne dzieła sztuki i piękno natury. Przewodnik po polskich i światowej klasy muzeach i prezentowane w nich dzieła sztuki.
Gdyby w Republice Środkowoafrykańskiej poprosić przeciętnego młodego człowieka ze szkoły średniej: Opowiedz mi, proszę, o historii twojego kraju, to jest rzeczą uderzającą, że ten, mając za sobą elementarny kurs dziejów swej ojczyzny, odpowie: 13 sierpnia 1960 roku ogłoszenie niepodległości Republiki Środkowoafrykańskiej. No dobrze, ale co było wcześniej? Nicość? Niebyt? A może dżahilijja pogańska ignorancja, jak z pogardą mówią muzułmanie o okresie preislamskim? I doprawdy trudno ze statystycznego obywatela wydobyć coś więcej o tym, jak to było dawniej. Może jeszcze prości ludzie ze wsi przypomną sobie bajania dziadków, ale tego przecież nie łączy się z wiedzą nauczaną w szkole. Ta dychotomia jest porażająca, zważywszy na twierdzenie, że naród nieznający swej historii nie ma przyszłości Są jednak światełka w ciemnym tunelu. Robert Wieczorek - autor Papież Franciszek powiedział kiedyś: Afryka jest pie?kna!. Serce Afryki bije jednak nieregularnie. Czasami ten puls zanika, przygnieciony przez zło, a czasami bije pełnią miłości. W ten niesamowity rytm wprowadza nas misjonarz, br. Robert Wieczorek. Dla wszystkich, którzy wybierają się do serca Afryki i chcą poznać jej prawdziwe oblicze, szczerze polecam! Marek Kamiński *Tekst niniejszej książki ukazał się pierwotnie jako druga część publikacji: EKG serca Afryki. Historia choroby (Kraków 2021). Brat Robert Wieczorek OFMCap urodził się w 1966 roku w Krakowie, wychował się w Krzeszowicach. W dwudziestym roku życia wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. W 1993 roku przyjął święcenia kapłańskie, a rok później podjął pracę na misjach w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie posługiwał ponad ćwierć wieku. Obecnie jest posłany do przetarcia szlaków dla nowej kapucyńskiej misji w Sudanie Południowym. Jest autorem książek: Listy z Serca Afryki, Pęknięte Serce Afryki, Koptowie staliśmy się śmieciem tego świata.
Książka, która zmieni sposób, w jaki patrzysz na góry. Co sprawia, że ludzie ryzykują życie, by stanąć na szczycie? Skąd bierze się magnetyczna siła gór jednocześnie hipnotyzujących i bezwzględnych? Robert Macfarlane zabiera czytelnika w porywającą podróż przez historię ludzkiej wyobraźni, pasji i obsesji. To nie jest zwykła książka o górach to opowieść o przemianie naszego myślenia, o momencie, w którym strach ustąpił miejsca fascynacji, a niedostępne szczyty stały się symbolem wolności, odwagi i przekraczania własnych granic. Autor łączy fascynujące fakty z osobistymi doświadczeniami, tworząc opowieść pełną napięcia, refleksji i autentycznych emocji. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego miejsca niegdyś postrzegane jako chaotyczne i niebezpieczne stały się celem marzeń milionów ludzi na całym świecie.
Poruszająca opowieść o sercu Afryki widzianym oczami misjonarza i podróżnika. Br. Robert Wieczorek OFMCap zabiera czytelnika do Republiki Środkowoafrykańskiej, ukazując jej piękno, dramaty, codzienność i niezwykłych ludzi. To książka pełna autentycznych historii, refleksji, duchowości oraz afrykańskiego rytmu życia, która pozwala odkryć prawdziwe oblicze Czarnego Lądu. Idealna dla miłośników podróży, reportażu i inspirujących opowieści o świecie.
Słynne miasto na wodzie od stuleci przyciągało najwybitniejszych twórców, między innymi Byrona, Henryego Jamesa, Ruskina, Goethego, Wagnera, Rilkego i Kafkę. Tutaj urodził się również pamiętnikarz i najsłynniejszy awanturnik Europy Giacomo Casanova. Tutaj swoje weduty tworzył Canaletto. Za sprawą ich dzieł Wenecja jawi się jednocześnie jako miasto realne i miasto wyobrażone, pełne dawnej chwały, a zarazem spowite aurą przemijania. Dla jednych będące symbolem potęgi i bogactwa, dla innych miejscem melancholii, wspomnień i nieuchronnego schyłku.Przewodnik prowadzi czytelnika przez sieć kanałów, Plac św. Marka, słynne kawiarnie, pałace, hotele, cmentarze i dziesiątki innych miejsc, które stały się tłem życia znanych artystów, podróżników i bohaterów skandali. We wspomnieniach, listach i utworach literackich Wenecja ukazuje się najpierw jako potęga, a po upadku Republiki w 1797 roku staje się przedmiotem nostalgii i literackiej kontemplacji. To książka dla tych, którzy chcą odczytywać Wenecję nie jako serię pięknych widoków, lecz jako miasto literatury, sztuki i pamięci. Literackie przewodniki dla podróżnych to seria książek dla czytelników, którzy od podróży oczekują czegoś więcej niż spaceru od zabytku do zabytku. Każdy tom jest starannie skomponowaną opowieścią o mieście, regionie lub kraju oglądanym przez pryzmat historii, literatury, sztuki oraz fascynujących biografii twórców. To przewodniki szczególne, prowadzące nie tylko przez słynne place, ulice, zaułki i muzea, lecz także przez świat idei i wyobrażeń, które w ciągu stuleci nadawały tym miejscom znaczenie.W tej serii Paryż, Barcelona, Praga, Berlin, Madryt, Andaluzja, Grecja, Islandia, Sycylia, Toskania, Riwiera Francuska, Szkocja czy Tanger jawią się jako przestrzenie głęboko zakorzenione w kulturze. Pozornie zwyczajne uliczki, kawiarnie, teatry, hotele i domy stają się częścią większej narracji o pisarzach, poetach, artystach i epokach, które kształtowały duchowy obraz Europy i świata. Literatura nie jest tu dodatkiem do podróży, lecz jej najważniejszym przewodnikiem. To ona pozwala dostrzec tajemnice ukryte za fasadami budynków, nazwami ulic i miejscami, obok których zwyczajny turysta przeszedłby obojętnie.To seria dla tych, którzy w podróży szukają nie tylko widoków, lecz także znaczeń ukrytych w książkach oraz dziełach sztuki. Literackie przewodniki dla podróżnych przypominają, że najciekawsze miejsca istnieją jednocześnie w przestrzeni i w słowie, a najlepsza podróż zaczyna się tam, gdzie mapa spotyka się z literaturą. Są również zaproszeniem do tego, by podobnym spojrzeniem objąć miasta o wiele nam bliższe Kraków i Warszawę, które także domagają się wielowarstwowej opowieści o swojej historii, literaturze i sztuce.
Barcelona ukazana w przewodniku jest miastem trudnej historii i literatury zrodzonej z konfliktów społecznych. To Barcelona Merce Rodoredy, Eduarda Mendozy, Manuela Vzqueza Montalbna, Juana Marsgo i Carlosa Ruiza Zafóna, ale także Orwella pisarzy, którzy widzieli ją jako tło klasowego napięcia, wojny domowej i frankizmu. To również miasto, którego burzliwe dzieje odcisnęły trwały ślad w pamięci mieszkańców i stały się jednym z najważniejszych tematów katalońskiej literatury.Literatura nie jest tu jednak wyłącznie dodatkiem do opisu miasta. Dzięki powieściom i poezji w zaułkach Dzielnicy Gotyckiej, na gwarnej Rambli, w ubogich ulicach Ravalu i na wzgórzach górujących nad Barceloną odnajdujemy ślady ludzi, których życie naznaczyły wojny, rewolucje, bieda, miłość i tęsknota za utraconą wolnością. Pisarze i poeci ukazali nie tylko przebieg wielkich wydarzeń, lecz także codzienność mieszkańców ich lęki, nadzieje i marzenia. Dzięki nim Barcelona odsłania swoje drugie oblicze: miasta pięknego, lecz niespokojnego, dumnego ze swojej odrębności i od wieków rozdartego między przymusem a pragnieniem wolności. Literackie przewodniki dla podróżnych to seria książek dla czytelników, którzy od podróży oczekują czegoś więcej niż spaceru od zabytku do zabytku. Każdy tom jest starannie skomponowaną opowieścią o mieście, regionie lub kraju oglądanym przez pryzmat historii, literatury, sztuki oraz fascynujących biografii twórców. To przewodniki szczególne, prowadzące nie tylko przez słynne place, ulice, zaułki i muzea, lecz także przez świat idei i wyobrażeń, które w ciągu stuleci nadawały tym miejscom znaczenie.W tej serii Paryż, Barcelona, Praga, Berlin, Madryt, Andaluzja, Grecja, Islandia, Sycylia, Toskania, Riwiera Francuska, Szkocja czy Tanger jawią się jako przestrzenie głęboko zakorzenione w kulturze. Pozornie zwyczajne uliczki, kawiarnie, teatry, hotele i domy stają się częścią większej narracji o pisarzach, poetach, artystach i epokach, które kształtowały duchowy obraz Europy i świata. Literatura nie jest tu dodatkiem do podróży, lecz jej najważniejszym przewodnikiem. To ona pozwala dostrzec tajemnice ukryte za fasadami budynków, nazwami ulic i miejscami, obok których zwyczajny turysta przeszedłby obojętnie.To seria dla tych, którzy w podróży szukają nie tylko widoków, lecz także znaczeń ukrytych w książkach oraz dziełach sztuki. Literackie przewodniki dla podróżnych przypominają, że najciekawsze miejsca istnieją jednocześnie w przestrzeni i w słowie, a najlepsza podróż zaczyna się tam, gdzie mapa spotyka się z literaturą. Są również zaproszeniem do tego, by podobnym spojrzeniem objąć miasta o wiele nam bliższe Kraków i Warszawę, które także domagają się wielowarstwowej opowieści o swojej historii, literaturze i sztuce.
Monika Skora-Tuptanowska zabiera czytelnika w podróż śladem najbardziej spektakularnych tras północnych Włoch: od turkusowychwód Lago di Braies, Lago di Garda i Lago di Como, przez serpentyny Passo dello Stelvio, po mniej oczywiste, lecz równie zachwycająceprzełęcze Dolomitów. To opowieść o dziewiętnastu alpejskich passach, setkach wspólnych kilometrów i decyzji, by wyruszyć w drogęmimo obaw. Autorka patrzy na świat z unikatowej perspektywy pasażerki motocykla. Widzi więcej, chłonie krajobraz, rejestruje detale, któreumykają kierowcy skupionemu na zakrętach. Łączy osobiste doświadczenia z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi turystyki motocyklowej,planowania wyjazdu i jazdy we dwoje. Pokazuje, że wielka przygoda jest bliżej, niż nam się wydaje - w zasięgu standardowegourlopu.To książka dla tych, którzy kochają góry i włoską lekkość życia, nie tylko dla motocyklistów oraz ich pasażerów, ale również dla podróżującychsamochodem, rowerem, a także dla marzycieli odkładających wyjazd "na kiedyś". Dolomity czekają!
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że książka ta jest rodzajem dziennika z podróży. W rzeczywistości autorce udaje się przedstawić bardzo głęboką kosmowizję trzech krajów, które stanowią znaczną część Ameryki Hiszpańskiej. To, co prezentuje, naznaczone jest symboliką, mitologicznym przedstawieniem, głębokimi znaczeniami kulturowymi, wzorcami życia itp. opisywanych krajów. Tytuł jest adekwatną metaforą tego, co znajdziemy w książce.z recenzji dr. hab. Carlosa Dimeo Alvareza, prof. ATHRadosne Święto Zmarłych, kult Świętej Śmierci, szamani i ich rytuały, to tylko niektóre współczesne zjawiska kulturowe opisane przez autorkę. [] Kraina wielu bogów. Meksyk, Gwatemala, Kostaryka to zbiór barwnych osobistych doświadczeń i rzetelnej wiedzy historycznej. To długa podróż, niejednokrotnie przez tysiąclecia, która uzmysławia, jak trudno jest mówić o współczesnej kulturze krajów latynoamerykańskich, pomijając ich prekolumbijską przeszłość i okres konkwisty.dr hab. Maria Korusiewicz, kulturoznawcaIwona Żelazowska (wcześniej: Iwona Szafrańska) - absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu, krytyk muzyczny, dziennikarka, pasjonatka podróży. Miłośniczka i propagatorka kultur latynoamerykańskich. Od kilku lat prowadzi cykliczne "Spotkania z podróżą", w trakcie których opowiada o Meksyku, krajach Ameryki Środkowej i Południowej. Współpracowała z radiem, telewizją oraz prasą, m.in z takimi tytułami jak: "Ruch Muzyczny", "ARKADIA", "Res Publica Nova", "Suplement", "Miesięcznik Społeczno-Kulturalny ŚLĄSK", "Kwartalnik Kulturalny OPCJE", w którym sprawowała funkcję szefa działu muzycznego. Pomysłodawca, wydawca i redaktor naczelny pisma "DYSONANSE", poświęconego muzyce XXI wieku oraz innym sztukom. Obecnie współpracuje z "Magazynem Historycznym MÓWIĄ WIEKI" oraz "Magazynem Popularnonaukowym ARCHEOLOGIA ŻYWA".
Gotowy plan rodzinnej podróży NA KAŻDY MIESIĄC ROKUDokąd się udać na następną rodzinną wyprawę? W tej książce podpowiadamy nie tylko, gdzie pojechać, ale też, kiedy. 300 idealnych dla dzieci i nastolatków celów podróży ułożono miesiącami, żebyś bez trudu mógł wybrać doskonałe miejsce na wycieczkę o każdej porze roku.Pomagamy zaplanować niezapomniane rodzinne podróże w najróżniejsze zakątki świata: do zamieszkanych przez leniwce lasów deszczowych Kostaryki w styczniu, do japońskiego Muzeum Ghibli w kwietniu czy portugalskiego Algarve w sierpniu, żeby uczyć się surfingu.Przejrzyste rozwiązania graficzne, schematy, fachowe porady i sugestie dla rodzin z dziećmi w różnym wieku, a także mnóstwo wspaniałych zdjęć ułatwią wybór miejsca, które spełni wszystkie twoje oczekiwania. Kiedy masz czas? Teraz świat dostosowuje się do twojego kalendarza!
O krok od RzymuSzybkie wypady w ciekawe zakątki wokół Wiecznego miastaCztery prowincje, niezliczone zachwyty! Lacjum z uwielbianym Rzymem, Viterbo - średniowieczna stolica papieży, Frosinone - kraina ciociari oraz Latina z rajskim ogrodem i najpiękniejszymi plażami. Od podziwu dla architektury i sztuki w Rzymie przez inspirujące ślady starożytności w Cerveteri po relaksujące spacery w najładniej położonych miasteczkach Castelli Romani i smakowanie specjałów w miejscowych trattoriach i fraschettach.Barbara Kamińska zabiera czytelników za każdym razem w inny zakątek nieopodal Rzymu, nie zapominając o najważniejszych miejscach w samym mieście. A to, czy wycieczka będzie jednodniowa, czy dłuższa, zależy tylko od wyobraźni i długości urlopu. Atrakcji z pewnością nie zabraknie!Rzym - od Kapitolu po Schody HiszpańskieBagnoregio - miasto na skaleMalownicze jeziora - Nemi i AlbanoBomarzo - Park PotworówNadmorskie miasteczka - Sperlonga i Gaeta
CZARNOGÓRACZARNA PERŁA ADRIATYKUI ŻYCIE W RYTMIE POLAKO, POLAKOCzarnogóra to kraina stworzona do odkrywania. Na zaledwie 13 810 km natura skumulowała niewiarygodną liczbę miejsc określanych mianem "naj": najgłębsze kaniony, najstarsze miasta, najdziksze szczyty. Podróż przez Czarnogórę to wyprawa przez mieszankę krajobrazów i kultur: od wpływów arabskich w Ulcinju, weneckich - w miastach Zatoki Kotorskiej, słowiańsko-prawosławnych - w Barze, po prawdziwy ich tygiel w Herceg Novi. Doceń czarnogórskie plaże Budvy, urokliwe wioseczki nad Jeziorem Szkoderskim i górskie krajobrazy Durmitoru. Może i nie wszystko działa tu jak w szwajcarskim zegarku, ale właśnie w niedoskonałościach kryje się autentyczna magia Montenegro.Anna Krause-Radović opisuje swoje ulubione miejsca w Czarnogórze, także te najciekawsze turystycznie. Podpowiada, gdzie warto zjechać z utartych szlaków, spróbować specjałów miejscowej kuchni czy degustować najlepsze czarnogórskie wina. Dzięki gotowym siedmiodniowym trasom zaplanujesz swój czarnogórski urlop - niezależnie od tego, czy wyruszasz autem z Polski, lecisz do Podgoricy, czy podróż po Czarnogórze rozpoczynasz, lądując w chorwackim Dubrowniku.
Razem z mieszkańcami Mierzei Wiślanej zmierz się z siłami natury, walcz z potężnymi sztormami, opieraj się ruchomym wydmom! Spędź noc w Krynicy Morskiej, w domku kempingowym z małą werandą, zagraj w brydża z sąsiadem i przyjmij zaproszenie na dancing do świtu w rytmie wakacyjnych przebojów. Następnego dnia spróbuj rybki w Kątach Rybackich i zgodnie z radą Joanny Chmielewskiej wybierz się na piękną plażę na samym końcu Polski - w niewielkich Piaskach. Posłuchaj opowieści o Moście Czterech Pancernych w Sztutowie i o latarni na wydmie. Po zmroku zakradnij się do Portu Nowy Świat, a wracając z Mierzei, odnajdź pozostałości po przebiegu granicy Wolnego Miasta Gdańska i odpowiedzi na pytania: kim byli conradyści i co stało się z okrętem podwodnym "Kaszub". Nie zwlekaj! Wskocz do malowniczego barkasu z wysokim żaglem na maszcie i wypłyń z nami na połów niezwykłych sekretów! PS Czytelniku, wiesz, że gdybyś przybył do Piasków osiem dekad wcześniej, to Twoja wycieczka mogłaby trwać dalej? Dotarłbyś do zasypanej piaskiem wsi Narmeln, która w nie do końca jasnych okolicznościach znalazła się za granicznym płotem!
Kolejne, trzecie już wydanie "Zabłocia", rozszerzone i poprawione wydanie kolejnego – po Żydowskim Krakowie, Podgórzu, Zwierzyńcu, Kleparzu, Garbarach, Okolicach Krakowa, Prądniku Czerwonym, Płaszowie, Nowym Świecie i Nowej Hucie – przewodnik naszego wydawnictwa po pewnej części (mikro-dzielnicy) Krakowa. Jak zwykle niezwykle dobrze udokumentowane, ze znakomitymi zdjęciami Pawła Kubisztala oraz ok. 30 zdjęciami archiwalnymi. Lektura obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli Krakowa, wszak na Zabłociu mamy i MOCAk czyli krakowskie Muzeuum Sztuki Nowoczenej, mamy tu Fabrykę Schindlera, najczęściej odwiedzane z polskich muzeów, a nie tylko bo tu i dawne fabryki, młyny, kluby sportowe. Kawał przemysłowej i nie tylko historii Krakowa. Zawiera to, co według autorów charakteryzuje dawne dzieje Zabłocia - histrie zakładów przemysłowych, fabyk, bocznic kolejowych, najsłynniejszych obiektów i mieszkańców. – Z której fabryki pochodzi krzyż na Giewoncie?– Skąd wzięła się nazwa parku Stacja Wisła?– Gdzie znajduje się najstarszy dom na Zabłociu?– W którym miejscu możemy zobaczyć słynną Fabryka Oskara Schindlera– i co jeszcze mieściło się pod tym adresem?– Cóż to była Miejska Rzezalnia?– Gdzie na Zabłociu stacjonowali powojenni „żołnierze niezłomni”?– I właściwie gdzie dokładnie znajduje się Zabłocie?Na wszystkie powyższe pytania i na wiele związanych z dziejami Zabłocia – dawnej przemysłowej części Podgórza – odpowiada poniższy przewodnik.Zawiera to, co według nas pozwala naszkicować obraz Zabłocia lat minionych – historie fabryk, bocznic kolejowych, najsłynniejszych obiektów, ale także, choć dość szczątkowo, jego mieszkańców.Mamy wielką nadzieję, że niniejsza lektura pomoże uruchomić wyobraźnię, dzięki której do uszu Czytelnika dolecą dźwięki huczących maszyn z fabryki żelaza, wy-czuwalny stanie się zapach mydła od Śmiechowskiego albo chleba pieczonego nad ranem w Młynie Ziarno. Być może przerazi Państwa huk spadającego gdzieś nieopodal bombowca Liberator, usłyszą Państwo świst lokomotyw wjeżdżających na bocznicę stacji Wisła lub gromkie brawa po golu strzelonym przez drużynęKS Podgórze.Takich wrażeń z lektury niniejszego przewodnika Państwu życzymy.
Kolejne, piąte już, wydanie przewodnika po Podgórzu, jeszcze lepsze, z jeszcze większą ilością zdjęć pozwoli lepiej poznać tę dzielnicę Krakowa. A jest co poznawać: Czy wiecie, gdzie jest domniemana mogiła legendarnego założyciela Krakowa? Gdzie powstawała słynna "Lista Schindlera"? Gdzie widać mury krakowskiego Ghetta?A gdzie kiedyś mistrz Jan Twardowski z diabłem paktował? Gdzie wreszcie przybywają setki tysięcy pielgrzymów z całego świata? Tak wszystko to w Podgórzu. I to wszystko znajdziecie w naszym przewodniku. Jedynym, unikalnym, i napisanym i wydanym przez fanów tej dzielnicy. A dodatkowo mnóstwo zdjęć, także archiwalnych. Kilka polecanych tras zwiedzania oraz opisy tematyczne, ot choćby o podgórskich schodach, jedynych takich w Krakowie.
Travelownik Polska Dziennik Podróży po PolsceZwiedzasz Polskę? Zamień swoje podróże w wyjątkową kronikę wspomnień, do której będziesz wracać przez całe życie.Ile razy wracaliśmy z wyjazdu z setkami zdjęć w telefonie, a po kilku miesiącach nie pamiętaliśmy już nazw miejsc, najlepszych restauracji, widoków czy historii związanych z podróżą? Dlaczego powstał Travelownik Polska?Travelownik Polska powstał po to, aby zatrzymać wspomnienia w jednym miejscu i zamienić zwykłe wyjazdy w osobistą kronikę odkrywania Polski.To coś więcej niż notes. To starannie zaprojektowany dziennik podróży, który łączy: album wspomnień, pamiętnik z podróży, checklistę miejsc do odwiedzenia, motywator do odkrywania kolejnych zakątków Polski. Dlaczego warto mieć Travelownik Polska?Bo wspomnienia zasługują na coś więcej niż miejsce w galerii telefonu. Zdjęcia z czasem giną wśród tysięcy plików, a emocje związane z podróżami stopniowo się zacierają.Travelownik Polska pozwala Ci: uporządkować wspomnienia z wyjazdów, zachować zdjęcia, bilety i pamiątki, oceniać odwiedzone miejsca, planować kolejne podróże, odhaczać najpiękniejsze zakątki Polski, stworzyć wyjątkową pamiątkę na całe życie. Co zawiera Travelownik Polska?Travelownik został zaprojektowany tak, aby łączyć funkcję kroniki podróży, albumu wspomnień oraz motywatora do dalszego odkrywania kraju.Najważniejsze informacje: Format: A4 Liczba stron: 260 Oprawa: twarda Układ: 16 województw Miasta: 128 gotowych stron miejskich Dodatkowe strony: 2 puste strony w każdym województwie Bonusowe strony: m.in. Korona Gór Polski czy Parki Narodowe Polecane miejsca: ponad 530 inspiracji z całej Polski Język: polski
Zapomniane miejsca Wielkopolski. Część południowo-wschodnia to przewodnik po mniej znanych, często pomijanych zabytkach i śladach dawnej historii w ośmiu powiatach: kaliskim, kępińskim, kolskim, konińskim, ostrowskim, ostrzeszowskim, słupeckim i tureckim. Autor prowadzi czytelnika nie do najgłośniejszych atrakcji regionu, lecz do miejsc ukrytych na uboczu: opuszczonych dworów i pałaców, dawnych cegielni, młynów, gorzelni, wież ciśnień, cmentarzy, kościołów, zakładów przemysłowych, pozostałości kolei wąskotorowych i fortyfikacji. Książka pokazuje Wielkopolskę od strony lokalnej, często zaniedbanej pamięci. Opisywane obiekty mają zwykle skromniejszą skalę niż rezydencje Dolnego Śląska czy Pomorza, ale kryją konkretne historie rodzin ziemiańskich, rozwoju przemysłu, kolei, rolnictwa, wojny i powojennych przemian własnościowych. Ważną częścią przewodnika są praktyczne wskazówki: lokalizacje, dojazdy, współrzędne, ostrzeżenia przed ruinami grożącymi zawaleniem oraz informacje, czy dany obiekt jest dostępny. W stosunku do starszych tytułów serii przewodnik został wzbogacony o zdjęcia archiwalne. To książka dla osób, które lubią zwiedzać poza głównymi szlakami i szukać w krajobrazie śladów minionego świata, zanim całkiem znikną. Jest to 28. tom serii przewodników "Zapomniane miejsca" po Polsce.
Beach break. Słońce i morze przez cały rokBeach break dla jednych synonim błogiego relaksu na złocistej plaży, dla innych styl życia podporządkowany falom, wiatrowi i słońcu. Jedno jest pewne: to najlepszy sposób, by na chwilę zatrzymać czas i złapać oddech albo solidną dawkę adrenaliny.Beach break. Słońce i morze przez cały rok to inspirujący przewodnik dla wszystkich, którzy marzą o idealnym pobycie nad wodą niezależnie od pory roku. Znajdziesz tu najpiękniejsze miejsca na plażowanie, kąpiele w ciepłym morzu i uprawianie sportów wodnych od spokojnego pływania po surfing, kitesurfing czy nurkowanie.Z książki dowiesz się między innymi, gdzie:znaleźć rajskie plaże z dala od tłumówzłapać najlepsze fale i wiatr do sportów wodnychodpocząć w słońcu nawet poza sezonempołączyć relaks z aktywnym wypoczynkiem nad wodąTo propozycja zarówno dla tych, którzy chcą po prostu poleżeć na plaży i posłuchać szumu fal, jak i dla tych, którzy wolą wskoczyć do wody i poczuć prawdziwą energię oceanu.Bo niezależnie od tego, czy szukasz ciszy, czy przygody, gdzieś na świecie zawsze świeci słońce i czeka na Ciebie idealna plaża.
Marzysz o Australii, ale myślisz: „za daleko, za drogo, za krótko”? Ta książka udowadnia, że niemożliwe nie istnieje. Autorzy zabiorą Cię w szaloną, dwutygodniową podróż przez cztery australijskie stany: od Brisbane i tropikalnego Queenslandu, przez ikoniczne Sydney, aż po mistyczne serce kontynentu – Uluru, Adelajdę i dziką Wyspę Kangura. Bez filtra, bez upiększeń, za to z pasją i aparatem analogowym w ręku.
Odkryj Australię, która pachnie eukaliptusem, smakuje solą oceanu i parzy piaskiem czerwonej pustyni.
Polska poza utartym szlakiem. 365 zachwytówPodróż po Polsce, której nie ma w tradycyjnych przewodnikach - poza schematy i oczywistości. Od zapomnianych pałaców Dolnego Śląska, przez ciche zakątki Wielkopolski i dzikie wybrzeże Bałtyku, przez mgły wschodnich rubieży, aż po ustronne górskie szlaki.To nie jest lista atrakcji. To zaproszenie do odkrywania miejsc pięknych, zaskakujących, niedocenianych. Takich, które zostają na długo w pamięci.Najlepsze podróże zaczynają się tam, gdzie kończy się utarty szlak!Koniec ŚwiataBagno BubnówMuzeum Zimnej WojnyPiaskowa góraKonsulat Świętego MikołajaMolo Radiowej TrójkiMoai w KnyszewicachPomnik UFOLas MurckowskiPolana PartyzantówOhel w LeżajskuŚnieżne Stawki
Idealna propozycja dla wszystkich miłośników zamków. Ilustrowany przewodnik po 56 warowniach Polski. Każdy obiekt posiada ilustrację i zdjęcie oraz opis historyczny, legendę i ciekawostkę. Przewodnik Zamki Polski stanowi doskonałą pamiątkę. Wydanie II 2026
Wielkie góry to nie tylko wysokość to przede wszystkim wyzwania i przygody, które czekają na tych, którzy mają odwagę zboczyć z utartego szlaku.Mieczysław Hajer Bieniek z właściwym sobie animuszem zapędza się w najdalsze zakątki górskich bezdroży. Udowadnia, że tam, gdzie kończy się mapa, zaczynają się najlepsze historie. W tę niezwykłą podróż autor zabierze Cię do indyjskiego Ladakhu i Himachal Pradesh oraz w surowy, wymagający świat wokół masywu Annapurny.To wyprawa do miejsc, w których: Ludzie wciąż żyją w naturalnym rytmie natury. Górskie bezdroża zmuszają do improwizacji i nieszablonowych rozwiązań. Klejnoty dzikiej przyrody zapierają dech w piersiach.Śląskie serce i himalajski surowy krajobrazKsiążka jest bogato ilustrowana sugestywnymi, urzekającymi fotografiami autora. Pozwalają one niemal poczuć mroźne górskie powietrze i dostrzec każdy szczegół krajobrazu. Te kadry to intymny zapis spotkań z ludźmi, które zostają pod powiekami na długo po zamknięciu książki.Relacje z wyprawy przeplatają się tu z osobistymi wspomnieniami z dzieciństwa oraz ciężkiej pracy na kopalni. To właśnie te powroty do korzeni nadają jego opowieściom niezwykłej głębi i autentyczności. Daj się porwać niezwykłym obrazom i ruszaj na szlak. Twoim przewodnikiem będzie niezawodny Hajer! O autorze i jego wcześniejsze sukcesyMieczysław Hajer Bieniekto kultowa postać na polskiej scenie reportażu podróżniczego. Przez lata pracował jako górnik strzałowy w śląskiej kopalni, a po ciężkim wypadku zamienił kilof na plecak i aparat fotograficzny.Od kilkunastu lat samotnie przemierza najdalsze zakątki globu, zarażając czytelników śląskim humorem, bezkompromisowością i bezgraniczną ciekawością świata.W jego dorobku literackim znajdują się docenione przez tysiące czytelników książki:Hajer jedzie do Dalajlamy głośny, pełen humoru debiut opisujący spontaniczną wyprawę autostopem do Dharamsali w Indiach, a także reminiscencje z poprzednich wojaży po Azji Południowo-Wschodniej;Z Hajerem na kraj Indii porywająca kontynuacja przygód w najmniej dostępnych rejonach Indii i krajów ościennych;Hajer jedzie do Soczi niezwykły, samotny rajd rowerowy z Katowic przez Nord Cap, Murmańsk aż do Soczi, i to pół roku przed olimpiadą.Hajer na andyjskim szlaku kilkumiesięczna samotna eskapada górsko-autostopowa przez kraje andyjskie Ameryki Południowej;Hajer na kole, czyli rowerem po Kirgistanie i Kazachstanie pasjonujący zapis zmagań z postsowiecką rzeczywistością i dziką przyrodą Azji Centralnej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?