W tej strefie nasz czytelnik znajdzie mnóstwo tytułów w atrakcyjnych cenach do swojej domowej biblioteczki. Najciekawsze tytuły książkowe z legendami, podaniami i mitami z różnych stron świata . To nie tylko literackie opracowanie ludowych czy fantastycznych motywów, które funkcjonują w naszej kulturze. To również nauka o tym, skąd pochodzą nasze korzenie.
ŁĘGI ODRZAŃSKIE - PIĘKNE TERENY PEŁNE NATURALNYCH KRAJOBRAZÓW I PTASICH SIEDLISK W DOLINIE DRUGIEJ NAJDŁUŻSZEJ RZEKI POLSKI. TO ZARAZEM KRAINA NIEZWYKŁYCH LEGEND I ZDUMIEWAJĄCYCH OPOWIEŚCI O BOGACH I NAJROZMAITSZYCH STWORZENIACH ZAMIESZKUJĄCYCH RZECZNY NURT I JEGO OKOLICE. Pośród bogactwa przyrody Łęgów Odrzańskich żyją wyjątkowe stworzenia. Nad całym regionem czuwa bóg Viadrus wspomagany przez rzeczne syreny. Wody i lasy zamieszkują przewrotne rusałki. W głębinach czają się wodniki i topielce. W lasach i miastach osiadły czarownice i wiedźmy, a na drogach można spotkać samego diabła. Historie tu zgromadzone tyczą nie tylko rzeki i jej mieszkańców, ale również ludów żyjących nad brzegami oraz dawnych wielkich rodów, niekiedy całkowicie zaginionych, choćby za sprawą klątwy. Legendy te odsłaniają inne oblicze świata, który, choć geograficznie bliski, pozostaje omalże nieznany. Odra tętni bowiem życiem, a jej Łęgi wciąż skrywają liczne tajemnice. Konrad Hamkało (ur. 1996 r. w Dębnie) - absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego. Od ponad siedmiu lat bada tereny nadodrzańskie pod względem folklorystycznym, geograficznym i historycznym. Pasjonat wszelkich legend, mitów i opowieści ludowych.
Dzieło Jana Stobajosa z V wieku naszej ery obejmuje ponad dwa i pół tysiąca stron. Autor przywołuje i cytuje około pół tysiąca starożytnych pisarzy oraz ich tekstów, komponując wypisy w sposób budujący koherentny obraz starożytnej literatury, obyczaju i najważniejszych poglądów filozoficznych. Wypisy obejmują wszystkie dziedziny literatury starożytnej: od poetów epickich, lirycznych i tragicznych, znanych i nieznanych, poprzez mówców, historyków i filozofów, aż po medyków. Antologia Stobajosa stanowi bezcenne źródło wiedzy o literaturze starożytnej, wielu autorów znamy z imienia tylko dzięki niej i wiele cytatów jedynie w tym dziele się zachowało. Jest to także autorski podręcznik filozofii i literatury starożytnej, skonstruowany na podstawie ekscerptów z literatury. Dzieło ma również charakter dydaktyczny i należy do historii greckiej paidei.Mimo swego fundamentalnego znaczenia praca Jana Stobajosa została dotychczas przetłumaczona w całości tylko na język nowogrecki i nie funkcjonuje ani w świadomości zbiorowej, ani w nauce jako jednolite dzieło - nadal to jedynie źródło ważnych cytatów.Niniejszy przekład komentowany stanowi pierwszy efekt pracy zespołu zajmującego się tłumaczeniem całego dzieła. Ten subiektywny wybór pozwala na lekturę zamkniętych tematycznie rozdziałów.
Perrine Le Querrec w Warglifach podejmuje próbę rozszyfrowania języka wojny jego gramatyki, rytmu i mechanizmów. Analizuje schematy konfliktów, w których mimo zmieniających się aktorów i przestrzeni niezmiennie powtarzają się te same etapy: agresja, chaos, wygnanie, ruina, rekonstrukcja. Jej dokumentalna poezja to zapis niepokoju wobec historii, która milczy, i świata, którego nie potrafimy pojąć. Książka niezbędna, by pamiętać i rozumieć..
Wiosna budzi Sudecką Puszczę, ale znika jej ważny mieszkaniec – Borsuk. Czy leśni detektywi rozwiążą zagadkę jego zaginięcia? Magiczna opowieść dla całej rodziny o przyjaźni, odwadze i tajemnicach prastarego lasu.
„Opowieści z Sudeckiej Puszczy. Wiosna" zabiera młodych czytelników w magiczną podróż po tajemniczym lesie budzącym się do życia. Gdy wiosna rozbudza przyrodę, mieszkańcy puszczy stają przed intrygującą zagadką – znika ich przyjaciel Borsuk. W poszukiwania włączają się świeżo mianowani leśni detektywi, a w tle pojawia się niepokojąca plotka o Wilku, który sieje postrach wśród mieszkańców.
Książka, bogato ilustrowana przez samego autora, łączy magiczny świat słowiańsko-germańskich legend z fascynującą wiedzą o puszczy i jej lokatorach. To opowieść, która nie tylko bawi, ale też uczy i rozwija wyobraźnię.
Obok książki Marcina Pajdaka dostępne są „Scenariusze zajęć i zabaw dla dzieci. Wiosna” autorstwa Agnieszki Jarząbek – profesjonalnie przygotowane materiały dla nauczycieli, pedagogów i animatorów. To gotowe pomysły na kreatywne zajęcia i lekcje dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które wykorzystują walory edukacyjne książki, łączą naukę z zabawą, pomagają w prowadzeniu zajęć z najmłodszymi, inspirują do twórczej pracy z tekstem.
O AUTORZE: Marcin Pajdak to wszechstronny twórca – z wykształcenia urzędnik, z zawodu inżynier w dziale badań i rozwoju, z pasji artysta – malarz, rzeźbiarz i pisarz. Jego „Opowieści z Sudeckiej Puszczy” to autorska podróż przez cztery pory roku, które nie tylko zostały napisane, ale także zilustrowane, tworząc spójny i magiczny świat dla młodych czytelników.
Greccy i rzymscy bogowie byli piękni i nieśmiertelni, a jednocześnie pełni wad i słabości. Zakochiwali się bez pamięci, pałali nienawiścią i popełniali błędy, które wiele ich kosztowały. Przeżywali niezwykłe perypetie, a opowieści o nich do dziś fascynują czytelników i inspirują twórców różnych dziedzin sztuki, stanowiąc niewyczerpane źródło tematów i symboli.Dowiedz się, jakimi mocami dysponowali poszczególni bogowie i jak wpływali na porządek świata. Poznaj ich osobliwe rodziny, odwiedź ich ulubione miejsca na Ziemi i zgłębiaj zdumiewające historie, które im się przytrafiały. Naucz się rozpoznawać przypisane im zwierzęta i przedmioty. Dostrzeż ślady, które pozostawili bogowie w otaczającej nas rzeczywistości.Przed tobą prawdziwie mityczna przygoda!
Klasyka młodego czytelnika to seria ponadczasowych, znanych i lubianych utworów dla dzieci, wzbogacona kolorowymi ilustracjami. Mity greckie to niezwykła książka, dzięki której młodzi odkrywcy mogą poznać mityczną wersję początku świata oraz fascynujące opowieści o greckich bogach. Ale co to właściwie są mity i mitologia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z mitologią można znaleźć w tej książce. W usystematyzowaniu informacji pomagają przejrzyste tabele, z których można zaczerpnąć informacji o znaczeniu mitologicznych związków frazeologicznych czy atrybutach bogów i bogiń
Klasyka dla smyka to seria pięknie ilustrowanych książek dla najmłodszych czytelników. W każdej książce można znaleźć teksty znanych baśni lub opowieści. Duża czcionka i kolorowe ilustracje zachęcają dzieci do samodzielnego czytania oraz powodują, że teksty są dla nich zrozumiałe. Polskie legendy to publikacja pełna barwnych ilustracji i najpiękniejszych opowieści, które od pokoleń są częścią naszej kultury i tradycji. Każda legenda zawarta w tym zbiorze to fascynująca historia, która łączy nas z dawnymi czasami, a jednocześnie odsłania bogactwo polskich mitów i wierzeń. W tej książce znajdziesz opowieści o tajemniczych postaciach, magicznych miejscach i niezwykłych wydarzeniach, które na zawsze wrosły w naszą historię. Każda z tych opowieści została wzbogacona przez ilustracje Aleksandra Jasińskiego, które ożywiają świat legend i przenoszą w magiczną rzeczywistość, pełną tajemnic i niezwykłych bohaterów. To książka, która zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych.
""Baśnie i legendy polskie"" to barwnie ilustrowana publikacja zawierająca teksty najpopularniejszych polskich legend i baśni. Opowieści te to źródło wiedzy o tradycji i kulturze. Historie zawarte w tej książce od wieków znane są wielu pokoleniom Polaków i wiążą się z początkami naszej państwowości. Książka zawiera: Legendę o Lechu, Czechu i Rusie, Legendę o Piaście oraz Kwiat paproci.
Książka zawiera 34 legendy o wszystkich polskich miastach wojewódzkich i kilku mniejszych ośrodkach. Wybór uwzględnia legendy dotyczące etymologii nazw i ważne wydarzenia historyczne. Każde hasło opatrzone jest herbem, na wyklejce jest mapa Polski z zaznaczonymi opisywanymi miastami. Książkę zamyka słowniczek i bibliografia.Narodziny miast giną w mrokach dziejów. Zwykliśmy je nazywać bajecznymi, legendarnymi. Archeolodzy dopiero od XIX wieku świadomie drążą ziemię, odkrywając tajemnice zagubionych cywilizacji. Wykopaliska poświadczają, że źródłem rozwoju cywilizacji, kultury i nauki od tysięcy lat były miasta. To one wypowiadały wojny, zawierały pokój, stawały się łupem grabieżców, ginęły od zarazy i klęsk żywiołowych.O ich mieszkańcach, budowlach i wydarzeniach krążyły ustnie przekazywane wieści, powtarzane przez pokolenia. Razem z miastem rosła jego legenda. Historyczne fakty, autentyczne doświadczenia w opowieściach ludowych mieszały się z marzeniami i sposobem widzenia opowiadaczy. Mówiona literatura ludowa, spisana potem przez uczonych etnografów i ludowych twórców, ciągle jest przedmiotem literackich opracowań pisarzy, poetów, źródłem legend i baśni. (...)
Spojrzenie na mity greckie okiem współczesnej nastolatki. Cztery przyszłe gwiazdy Olimpu Atena, Persefona, Afrodyta i Artemida uczą się w Akademii Olimpijskiej, w której elita ateńskiej młodzieży szkoli swe boskie umiejętności. Boskie dziewczyny bardzo przypominają współczesne rówieśniczki. Choć czeka je mityczna przyszłość, teraz stawiają czoła typowym nastoletnim problemom koleżanka dokucza, a u drzwi stoi pierwsza miłość. Czy ciekawość to rzeczywiście pierwszy stopień do piekła? Pandora, jedna z niewielu śmiertelniczek w Akademii, jest znana ze swojej ciekawości. Gdy pewnego dnia trafia w jej ręce tajemniczy pakunek, dziewczyna nie może się powstrzymać, by nie zajrzeć do środka. Czy jej dociekliwość wpędzi ją w tarapaty? I czy powinna była otwierać tę puszkę?
Mitologia Słowian to zbiór opowieści o wierzeniach naszych przodków. To także opisy bóstw, którym oddawano cześć, oraz ludowe wierzenia w nadprzyrodzone moce.
Plato dismissed Greek mythology as ‘old wives’ chatter’ but such chatter, from the Minotaur to the Trojan Horse, from Zeus to Prometheus, Heracles to the Argonauts, has been of immense influence for thousands of years. Those tales of deities and beasts, and of heroes and villains, must have possessed some quality to have lasted so long. Thousands of years on, we still refer in our every day lives to Achilles, Pandora and Narcissus. From Hades in the Underworld to Pegasus in flight, Greek Myths & Legends is an accessible introduction to the world of such characters as the Titans, Aphrodite and Poseidon. The book tells the story of Greek mythology from its creation myths and gods to its tales of mortals. Along the way we see the development of the pantheon of the major Greek deities, the dynastic struggles among the early gods, the creation of the Underworld and we learn how Ariadne, Medea and Perseus, among many others, fit into the mythic universe. The book also examines how Greek myths have survived in written texts, ceramics, art and architecture, and the legacy of Greek mythology in Roman culture and the Middle Ages, as well as its revival in the Renaissance and its enduring appeal today. Illustrated with 180 colour and black-&-white photographs, artworks and maps, Greek Myths & Legends is an engaging, highly informative exploration of a fascinating world and will appeal to anyone interested in legends and ancient cultures.
Niezwykłą kolekcję legend, podań, opowieści zebrał Julian Tuwim, od "Co za moc czarci mają", przez opisy lotów czarownic, rodzajów czarnoksięstwa, moce tajemne ziół i kamieni, aż po sposoby, co by każdego kogo trzeba usidlić i alchemii liznąć ale też o próżności sztuki diabelskiej czegoś się dowiedzieć! Julian Tuwim (1894-1953) - bodaj najwybitniejszy polski poeta XX wieku był także wielbicielem różnego rodzaju smaczków, stworzył, a może bardziej zebrał i opracował "Polski słownik pijacki i antologię bachiczną", a w 1922 roku (wydane 1924) spisał właśnie "Czary i czarty polskie oraz wypisysy czarnoksięskie". Nie jest to książka naukowa lecz piękny zbiór opowieści, jaki pisze we wstępie Tuwim: "Czary i czarty polskie" są dziełem dyletanta i kompilatora, szperacza i bibliofila, zamiłowanego w poznawaniu dziejów kultury w ogóle, a jej kuriozów i osobliwości specjalnie. (...) Z dość obszernej literatury dzieł dotyczących czarów powypisywał autor miejsca najciekawsze - i zebrany materiał sklecił jako tako na przedmowę, ilustrującą dzieje czarownic i zabobonu w Polsce, same zaś "Wypisy czarnoksięskie" są próbą antologii polskiej literatury magicznej i zawierają przedruki z dzieł arcyrzadkich...
Andrzej Marian Tomaszewski - pseudonim literacki Sansewiera di Torno, adwokat, wychowany w atmosferze historii (potomek powstańca wielkopolskiego, prawnuk tajemniczego ogrodnika syna hrabiego Zaisinga). Absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Człowiek wielu talentów (sprinter, kabareciarz, malarz), od kilku lat pisarz - autor Autobiografii wydanej w 2022 r. pod pseudonimem literackim oraz zbioru 160 wierszy, opowiadań wierszem pisanych i miniopowiadań pod wspólnym tytułem Słoń i Trąbka wydanego w 2023 r. W życiu zawodowym błyskotliwy adwokat (nadal praktykujący). Wspierający mąż, kochany Tata i niesamowity Dziadek... i można byłoby na tym skończyć, gdyby nie to, że Andrzej Tomaszewski to człowiek nietuzinkowy. Inteligentny obserwator codziennego życia i ludzi, ich zachowań, emocji, skrywanych sekretów, grzeszków i pragnień. Dzięki tym zdolnościom powstała właśnie książka Pan Absurd i Pani Groteska. Zbiór opowiadań z pythoneskim dowcipem, orwellowską prawdą i mrożkowską fantazją. Mieszanka iście niebezpieczna co intrygująca, a przede wszystkim jakże prawdziwa, bo każdy znajdzie w niej kadr ze swojego życia, odbicie siebie. A to być może będzie dla Czytelnika początkiem nowego, lepszego jutra. Monika Deptuła-Jarosz
Spojrzenie na mity greckie okiem współczesnej nastolatki. Cztery przyszłe gwiazdy Olimpu Atena, Persefona, Afrodyta i Artemida uczą się w Akademii Olimpijskiej, w której elita ateńskiej młodzieży szkoli swe boskie umiejętności. Boskie dziewczyny bardzo przypominają współczesne rówieśniczki. Choć czeka je mityczna przyszłość, teraz stawiają czoła typowym nastoletnim problemom koleżanka dokucza, a u drzwi stoi pierwsza miłość. Tom 8. Nikczemna MeduzaMEDUZA JUŻ NIE CHCE WYRÓŻNIAĆ SIĘ Z TŁUMU!Meduza chce bardziej przypominać swoje dwie siostry i innych uczniów w Akademii pragnie być nieśmiertelna. Czy to się uda? Jako jedna z niewielu śmiertelniczek w szkole wciąż jest zazdrosna o piękne, potężne boginie i boskich chłopców. Poza tym, nie jest łatwo zdobyć przyjaciół, gdy ma się zszarganą reputację i węże zamiast włosów!
Mitologia Jana Parandowskiego stanowi najpopularniejszy w Polsce zbiór greckich i rzymskich podań i wierzeń. Napisana przez wybitnego znawcę i promotora antycznej kultury i literatury, przyniosła mu ogromną popularność i od 1924 r. nieustannie cieszy się wielkim zainteresowaniem czytelników. Piękny język i doskonałe wyczucie tematyki sprawiają, że jest do dziś nie tylko niezastąpioną lekturą szkolną, ale również pozostaje obowiązkową pozycją dla wszystkich rozpoczynających fascynującą podróż po starożytności, ułatwia poznanie i zrozumienie korzeni europejskiej cywilizacji. Niniejsze wydanie zostało przygotowane na jubileusz stulecia pierwszego wydania książkowego i opatrzone osobistym wstępem wnuczki pisarza Joanny Szczepkowskiej oraz esejem dr Ewy Wylężek-Targosz.
Niemój i Nielubka mieszkają w drewnianym domu w słowiańskiej osadzie. Żyją w zgodzie z naturą, pomagają rodzicom, psocą i biorą udział w uroczyście obchodzonych obrzędach. Nawet gdy bywa groźnie, przygody stają się wymagające i trudne – nie tracą odwagi i hartu ducha. W końcu strzegą ich słowiańscy bogowie i mądrzy mieszkańcy osady, a i oni sami mają dość sprytu i odwagi, by przechytrzyć niejednego złego ducha! Właśnie zbliża się wielki dzień, którego rodzeństwo oczekuje ze zniecierpliwieniem. Przed nimi zapleciny i postrzyżyny – to wtedy dostaną nowe imiona! Dziewięć niezwykłych historii o małych Słowianach, dzięki którym dowiecie się, gdzie można spotkać jagodową babę, jak zrobić motankę, do czego służy zapaska oraz kim byli potężny Świętowit, mały chmurnik czy tajemnicza rodzanica. Poznacie życie, zwyczaje, święta, bogów i demony sprzed tysiąca lat! Czy dzieciństwo rodzeństwa małych Słowian różniło się od Waszego? Posłuchajcie sami… *** Sądzicie, że w szkołach za mało się uczy o naszej słowiańskiej kulturze? Wszystko zależy od nauczycielki! Monika Maciewicz, jedna z moich ulubionych pisarek, a przy tym doświadczona pedagożka, napisała książkę, którą śmiało można nazwać przygodowym elementarzem słowiańszczyzny. Koniecznie po niego sięgnijcie i siądźcie z dzieciakami do czytania, a gwarantuję, że nie tylko dużo się dowiecie, ale będziecie się też świetnie bawić. Grzegorz Gajek Wbiegnij do świata Słowian, trzymając Milenkę i Przemka za rękę, i przekonaj się jak inny, a zarazem tak bardzo nam bliski jest świat naszych dawnych przodków. Wiktoria Korzeniewska – Slavic books BIOGRAM: Monika Maciewicz Urodzona 8 kwietnia 1973 r. w Przemyślu. Wielbicielka gór, słońca, deszczu i ludzi. Zbieraczka ziół. Autorka powieści o tematyce słowiańskiej, bajek, opowiadań. Polonistka (absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie), logopedka (absolwentka Akademii Pedagogicznej w Krakowie), liderka Teatroteki Szkolnej. Twórczyni scenariuszy dla teatrów amatorskich, w porywach próbująca swych sił reżyserskich. Członkini Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu. Ostatnio zafiksowana na punkcie czasów przedchrześcijańskich na ziemiach polskich, działająca w drużynie rekonstrukcyjnej Czarny Żmij, odtwarzającej wczesne średniowiecze.
Multi-award-winning, globally bestselling author Neil Gaiman's riveting retellings of the classic Norse myths, now reinvented with epic, full-colour illustrations by Levi Pinfold. A gift from the gods of story.
Ancient myths burst into thrilling, visceral life in Neil Gaiman's irresistible Norse Mythology, already a modern classic and a massive bestseller around the world. In this brand-new edition, Levi Pinfold brings his own spectacular illustrative imagination to the world of gods, frost giants, magic and betrayal, uniting two awesome talents in one glorious book.
From the dawn of the world to the twilight of the gods, this is the most dazzling journey through the Norse myths, with Odin the all-father and his mighty son Thor, whose hammer Mjollnir makes the mountain giants tremble, and Loki, wily and handsome, impossible to trust. Containing the full text of the original book and a feast of colour art, it's perfect for readers of any age - as ancient as the mountains or as young as Loki's many offspring.
Budzące grozę smoki, upiorni dudziarze, złośliwe gobliny i przebiegli czarodzieje - oto legendy, które kryją się w starych zamczyskach Szkocji.Chcesz poznać tajne przejścia pod zamkiem w Edynburgu? Albo spotkać tajemniczego potwora z Glamis? A może zdobyć wróżkową flagę Dunvegan albo stoczyć bitwę z rycerzami na zamku Stirling? Lub popłynąć z selkie? To wszystko jest możliwe w tym wspaniałym zbiorze opowieści o starych szkockich zamczyskach i tajemnicach, które skrywają.Theresa Breslin, zdobywczyni nagrody Carnegie przybliża cenione, lecz mało znane legendy, z których każda rzuca światło na charakter i historię zamku. Wewnątrz nastrojowe piękne ilustracje, które bawią, wzruszają i oczarowują.
Dlaczego diabeł kusił poznaniaków nad Wartą, a Jagiełło nie chciał z nim zadzierać? Skąd wzięła się jelenia głowa w synagodze? Gdzie w Poznaniu znajdziecie skarby i po której ulicy spacerują duchy?W tym bogatym, najpełniejszym wielkopolskim zbiorze legend i podań odkryjecie historie najdawniejsze o założeniu i nazwie Poznania, o św. Wojciechu, jak w nim się zatrzymał, o dramacie księżnej Ludgardy czy o ostrzeniu mieczów na Ostrowie Tumskim. Znajdziecie tu rzecz o św. Bernardzie, o trębaczu i dziwach na ratuszu, o burakach zamienionych w pieniądze i jeżyckim oporze przeciwko Szwedom, ale też powiastki obyczajowe o pierdole z Gądek i elegancie z Mosiny czy maciejówce.Niech porwie Was magia opowieści o grodzie Przemysła i życiu jego mieszkańców. Opowieści niezwykłych, tworzących jedyny w swoim rodzaju splot poznańskich legend, podań, facecji i baśni. Przenieście się w czasy najdawniejsze, dotknijcie ich na nowo.Poznańskie legendy, zebrane i opracowane przez Krzysztofa Kwaśniewskiego, to bogaty, najpełniejszy zbiór podań i legend, a także anegdot i facecji z Poznaniem związanych. Obok popularnych, sztandarowych wręcz opowieści, znajdziemy w książce wiele historii wyjątkowych, będących zupełnym rarytasem, opatrzonych przy tym równie ciekawym komentarzem. Możemy dotknąć tutaj zarówno początków miasta (w tym samym i historii Polski), jak i czasów nam bliskich; splecionych razem, przenikających się wzajemnie czasu historycznego i czasu baśniowego. Celem tego zbioru jest popularyzacja lokalnych, poznańskich tradycji ludowych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?