Relacja z trwającej ponad 20 dni wyprawy rowerowej wzdłuż Renu, którą autor odbył w 2018 r., to pierwszy opis tej trasy w polskiej literaturze podróżniczej. Rozpoczyna się w Holandii, gdzie znajduje się ujście rzeki do Morza Północnego, kończy natomiast aż u jej źródła w szwajcarskich Alpach. Przebiega przez kolejne państwa, takie jak Francja, Niemcy, Austria oraz Liechtenstein. W przewodniku znajdziemy nie tylko opisy malowniczych krajobrazów i odwiedzanych miejscowości, ale także refleksje i emocje towarzyszące podróżującemu każdego dnia. Poza geograficznym przebiegiem podróży wspomina o napotkanych trudnościach, a także szczegółowo wymienia niezbędne wyposażenie, ocenia miejsca noclegu oraz przytacza mnóstwo ciekawostek historycznych. Odnosi się do literatury i filmu, wskazując na tytuły, w których pojawiają się odwiedzane lokalizacje. Forma dziennika sprawia, że nie ma tu mowy o monotonii, ponieważ zmieniają się okoliczności i pojawiają się nowe anegdoty. Jest to propozycja idealna zarówno dla tych, którzy planują sami pokonać tę trasę rowerem, jak i dla tych, którzy chcieliby jedynie czytelniczo obcować z historią tamtych ziem. Na kartach "Rowerem wzdłuż Renu" odnajdujemy dowód na to, że wiek nie stanowi przeszkody, a taka forma turystyki jest wspaniałą okazją do poszerzenia horyzontów i wiedzy historycznej. Zdaniem autora żaden z przejechanych europejskich odcinków rowerowych nie daje takiego bogactwa poznawczego, jak ma to miejsce w przypadku tej podróży. Ryszard Karol Spiżewski - rocznik 1947, obecnie na emeryturze. Posiada wyższe wykształcenie techniczne. Przez 30 lat prowadził samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie konsultingu gospodarczego. W czasie studiów oraz po nich zajmował się turystyką górską. Przebył większość pasm górskich w Polsce, Słowacji, Rumunii i Bułgarii. Od 2004 r. zajmuje się turystyką rowerową. W ten sposób samodzielnie odwiedził Szwecję oraz Danię. Okrążył również kraje Beneluksu, Francję i Niemcy. W 2016 r. sam przejechał rowerem Islandię (drogą nr 1), co opisał w książce wydanej przez wydawnictwo Sorus pt. Rowerem po Islandii. Dziennik z miesięcznej wyprawy. Na rowerze przejechał wokół wyspy pętlą drogi nr 1 i zahaczył o wyspę Heimaey. W następnych latach przejechał rowerem Dolinę Rodanu, Lazurowe Wybrzeże oraz Dolinę Dunaju od jej początku do Bratysławy.
Ta książka pozwala poznać gruzińską duszę, zobaczyć Gruzję z bliska. Prawdziwie. Sercem. Krzysztof Brożek proponuje nam nie tylko podróż w przestrzeni, ale również w czasie. Poznamy historię i kulturę Gruzji od jej powstania aż po współczesność. Zobaczymy zaskakująco różne oblicza tego kraju. W Gori odwiedzimy Muzeum Stalina, które nie zmieniło się od czasów ZSRR.Porozmawiamy też z uchodźcami z Abchazji i Osetii Południowej. W Batumi zajrzymy do zakładu szewskiego, który prowadzi wielbiciel polskiego kina. Przekonamy się, których polskich piosenkarzy kochają Gruzini i dlaczego wciąż pamiętają Lecha Kaczyńskiego. W Tbilisi poznamy ludzi protestujących przeciwko działaniom antyzachodnich polityków. Spróbujemy również zrozumieć, dlaczego obywatele kraju położonego między dawnymi mocarstwami – Persją, Turcją i Rusią – na każdym kroku podkreślają swoją przynależność do Europy. Wybierzemy się też na wycieczkę po winnicach leżącej na południu Kachetii. Skosztujemy wina z tradycyjnych ceramicznych amfor na stałe zakopanych w ziemi oraz wysłuchamy przemówienia tamady podczas tradycyjnej uczty. Spróbujemy chaczapuri, adżapsandali oraz sosów: tkemali i adżika. Jedna wizyta w Gruzji nie wystarczy, żeby w pełni ją zrozumieć. To pewne!
Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców Zwiedzaj, jak chcesz! Nieprzewodnik jest podzielony na części, które są propozycjami spacerów po różnych częściach Gdańska. Czy pójdziesz wytyczoną ścieżką, czy wybierzesz własną drogę przez ceglany labirynt miasta, z tą książką trudno się zgubić. Za to poznać ciekawe historie - z łatwością! Autor opowiada o gdańskich zabytkach, a przy tym w mozaice opowieści próbuje uchwycić wyjątkowy klimat nadmorskiego miasta i kulturę, która powstawała na przestrzeni jego ponad tysiącletniej historii. W tej odbiegającej od klasycznego przewodnika książce opisuje nie tylko losy obiektów znanych z widokówek, ale też zakamarki Gdańska rzadko odwiedzane przez turystów, a nawet przez mieszkańców.
Lofoty. Przewodnik po najpiękniejszym zakątku Norwegii Ten przewodnik powstał z codziennych zachwytów - z dźwięku fal rozbijających się o skały, z zapachu mchu po deszczu i z miękkiego światła, które o wschodzie maluje góry na złoto. To moja osobista opowieść o Lofotach - miejscu, które uczy uważności, prostoty i życia w rytmie natury. Zebrałam tu nie tylko sprawdzone trasy i praktyczne wskazówki, ale przede wszystkim fragmenty mojej codzienności. Miejsca, do których wracam niezależnie od pory roku. Widoki, które nie przestają mnie wzruszać. I ten szczególny spokój, który można poczuć tylko tutaj - na końcu świata. Mam nadzieję, że ten przewodnik pomoże Wam nie tylko odkryć Lofoty, ale i je poczuć. Tak naprawdę. I że zostaną z Wami na dłużej - tak jak zostały ze mną. To nie tylko mapa najpiękniejszych miejsc - to zaproszenie do świata, który zachwyca, wycisza i zostaje w sercu na długo.
Włochy południowe. Rzym, Neapol, Bari. Travelbook. Wydanie 2 Travelbook to Twój niezastąpiony towarzysz podróży. Wskaże Ci najważniejsze atrakcje, podpowie, czego szukać poza głównymi szlakami, i wprowadzi w świat miejscowych obyczajów. Znajdziesz w nim opisy najciekawszych regionów i miast, a sprawdzone informacje praktyczne umożliwią staranne zaplanowanie podróży. Włochy południowe Południe Półwyspu Apenińskiego to w znacznym stopniu kraina wciąż do odkrycia. Podróż po niej warto rozpocząć w Rzymie, jednym z najciekawszych miast całej Europy, pełnym najwspanialszych zabytków wszystkich epok. A potem można odwiedzić Kampanię, która jest tak odmienna od północy Włoch, że zdaje się leżeć w innym kraju! Pełen kolorów Neapol otaczają prawdziwe skarby - jak wydobyte z popiołów Wezuwiusza Pompeje czy rajskie wyspy Capri i Ischia. Apulia, Kalabria i Bazylikata to już prawdziwe, egzotyczne południe Italii, ze spaloną słońcem ziemią i błękitem morskich wód, z gajami oliwnymi i urokliwymi miasteczkami, wśród których wyróżniają się nadzwyczajne Matera i Alberobello. Zapraszamy na niezwykłą wyprawę z Rzymu aż na kraniec włoskiego "buta"! Niewyczerpane bogactwo Rzymu Malownicze zaułki Neapolu Pompeje, Herkulanum i Wezuwiusz Malownicze miasteczka na wzgórzach Wody trzech mórz i wypoczynek na plażach Wyśmienita kuchnia
Turcja. Orient oswojony. Oblicza świata Kraj dwóch kontynentów, czterech mórz, tysięcy minaretów i kultywowanych od wieków tradycji. Kraj kontrastów, w którym przez ezan, recytowane przez muezzina śpiewne wezwanie wiernych do modlitwy, przebijają się amerykańskie hity. Setki lat historii, miliony zabytków, meczety i kościoły. Ta książka zabierze Was w podróż po Turcji - wrotach orientu. Poznacie jej mieszkańców, odkryjecie, co łączy Turków i Polaków, dowiecie się, dlaczego kraju pilnują koty i jak wygląda tureckie wesele. Autorka, prawdziwa pasjonatka Turcji, od lat przemierza jej prowincje, odkrywając kolejne zakamarki regionu, który jest prawdziwym tyglem kultur.
Włóż wygodne buty, do plecaka schowaj latarkę i termos z ciepłym DecoMorreno prosto z Wadowic. Zaraz będziemy szli legendarnymi pałacowymi tunelami w Andrychowie. W ciemnościach zdecydujemy, w którym kierunku skręcimy - do kościoła pw. św. Macieja, do okazałego pawilonu ogrodowego czy na Pańską Górę. Nie możemy zabłądzić, bo musimy zdążyć na koncert w Klubie 69 i nahappening grupy Ład-Nie. Jeśli przed północą zmarzniemy, rozgrzeje nas jarzębiak z Izdebnika. Noc spędzimy w malowniczym domu malarza Wojciecha Weissa, a gdy obudzą nas pierwsze promienie słońca, pojedziemy autem Jana Brandysa "Pana na Kalwarii" do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło szkoła, teatr i umiłowanie przyrody na spotkanie z Karolem Wojtyłą i jego kolegami z przedwojennego gimnazjum. Tylko podczas tej podróży spotkasz jednocześnie ogórcorzy z Kalwarii, plackorzy z Andrychowa i flacorzy z Wadowic. Nie możesz tego przegapić!
Ciężarówka z obrazem wyjechała z Krakowa 1 września 1939 roku o godzinie 17.00. Do Zamościa dotarła o 22.00. Następnego dnia około północy "skarb" udało się ulokować wzdłuż zachodniej ściany krypty, a murarz zabrał się za zacieranie śladów kucia. Czy Hołd pruski Jana Matejki był od tego momentu bezpieczny?Bolesław Leśmian wnosi walizki do luksusowego gmachu w stylu późnej secesji, mieszczącego, oprócz kilkunastu mieszkań, także restaurację, hotel i salę widowiskową. Czy w Domu Centralnym ten uwielbiany przez kobiety mężczyzna odnajdzie szczęście?Młody reżyser tworzy scenariusz filmu Kardiogram. Ekipa Zespołu Filmowego TOR idealną scenerię odnajduje w Szczebrzeszynie, gdzie Anna Seniuk udowadnia, że kobiety na ekranie uwodzą nie tylko zalotnym uśmiechem i zgrabnymi nogami. Czy kadry z nagim biustem rzeczywiście sprzedawały się jak świeże bułeczki?Władysław Jagiełło dociera do miejscowości, w której zamawia 10 tysięcy par butów dla swojego wojska podążającego pod Grunwald. Dzięki świetnemu obuwiu Polacy wygrywają bitwę. Co się stało, że wielowiekowa rzemieślnicza tradycja upadła w Tyszowcach w jeden dzień 1947 roku?Hanna Pawłowska odkrywa ponad trzydzieści sekretów Zamojszczyzny i Roztocza. Zagląda za kulisy telewizyjnego Turnieju Miast, spaceruje po pałacu Łosiów, zaprasza na koniak do magistratu, spotyka Piłsudskiego na przemytniczym szlaku i noblistę Isaaca Bashevisa Singera w Biłgoraju. Czy dasz się zabrać w te wyjątkowe miejsca, pełne tajemnic, o które do tej pory nikt się nie upomniał?
Krzysztof Więckiewicz urodził się w Warszawie, tam dorastał, zdobywając cenne życiowe doświadczenie w trudnych powojennych latach. Ukończył Politechnikę Warszawską, ale praca w warunkach panujących za rządów PZPR nie odpowiadała jego aspiracjom. Szukając nowych możliwości, w 1986 roku wyjechał do Republiki Południowej Afryki, gdzie pracował dla słynnego koncernu De Beers. Spędził tam piętnaście lat, a po powrocie do wolnej Polski postanowił zająć się pisarstwem. Zadebiutował jako współautor książki "Harley mój kumpel 2". Następnie ukazały się "Szpital nad Pisą" oraz jego kontynuacja "Krypta w Monachium". Wydał też powieść z gatunku s.f., zatytułowaną "Obcy. Nieznane stany świadomości". "Piętnastoletnie safari, czyli jak pokochać Południową Afrykę" to wspomnieniowo-reportażowa książka opisująca wydarzenia z burzliwych w RPA lat 1986-2000, oglądane oczami polskiego emigranta.***To książka o Republice Południowej Afryki widzianej z perspektywy Polaka, który znalazł się tam w dosyć przypadkowy sposób i nieoczekiwanie pozostał w tym kraju przez następne piętnaście lat. Ułożył sobie tam życie i osiągnął spory sukces na polu zawodowym, pracując jako Senior Research Officer dla De Beers Diamond Research Laboratory. Autor wnikliwie opisuje swoje wrażenia z procesu przekształcania się RPA z kraju segregacji rasowej w miejsce zapewniające wolność i równe traktowanie wszystkich obywateli. Ciekawie komentuje wydarzenia polityczne i dzieli się licznymi informacjami, które zdobył jako bezpośredni świadek tamtych dramatycznych czasów. Na tym tle snuje opowieść o swoim pobycie w RPA - o tym, jak się tam znalazł, jakie wrażenie wywarło na nim życie w tym nowym środowisku i jak to piętnastoletnie "safari" zmieniło jego światopogląd. To osobista, napisana z humorem historia życia polskiego emigranta w Republice Południowej Afryki, która okazała się całkowitym przeciwieństwem kraju, z którego przyjechał. Interesującym urozmaiceniem książki są fotografie ilustrujące ciekawe miejsca i zdarzenia, których autor doświadczył podczas pobytu w RPA
Islandia. Tam, gdzie elfy mówią dobranoc. Wydanie 2 Islandia. Wyspa ognia i lodu. Królestwo zorzy polarnej i "żywych" wulkanów. Ojczyzna Odyna, Thora i Widara. Przystań wikingów. Kraina elfów, trolli, potworów i maskonurów. Arkadia samotników i marzycieli. Odległa, zimna, nieznana, piękna, intrygująca Niewielka, ale mająca wiele do zaoferowania. Gdzie mieszkają elfy? Kiedy wybuchają wulkany? Co można było załatwić za pomocą magii? Po co opowiadano sagi? Czym są złe wieloryby? Do czego służą wody geotermalne? Odpowiedzi na te pytania (i wiele innych) znajdziemy w książce Pauliny Tondos. Na jej kartach autorka snuje wciągającą od pierwszych zdań opowieść o Islandii, o jakiej nie mówi się w przewodnikach. Przybliża dzieje wyspy od czasów pierwszych osadników do dzisiaj. Prowadzi do miejsc, w których kształtowała się islandzka państwowość. Przywołuje dawne wierzenia, konfrontując je z duchowością współczesnych mieszkańców. Przygląda się przyrodzie, obyczajom i przesądom, zagląda do nawiedzonych domostw, rozszyfrowuje imiona i nazwiska, podgląda codzienne życie wyspiarzy i daje się porwać islandzkiej muzyce. Przekonuje, że kraj, w którym zamarzają termometry, potrafi buzować nie tylko od gejzerów i lawy, ale także od gorących serc, i że warto zobaczyć go z bliska.
Nowy Jork. Za kulisamistolicy świataJak spełnić swój american dream?Dlaczego lepiej nie wchodzić do pustych wagonów metra?Ile kosztuje życie w Wielkim Jabłku?Czemu w nowojorskich mieszkaniach nie ma pralek?Czy Nowojorczycy są samotni?NEW YORK CITY - MIKROKOSMOS WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATAAleksandra Rakowicz z pasją opowiada o swoim niezwykłym życiu w Nowym Jorku, o nieprawdopodobnych przygodach i najzwyklejszych zajęciach.Zaprasza na spacer, podczas którego można natknąć się na instalację pop-art w SoHo, wziąć udział w spontanicznym występie tanecznym w Washington Square Park, spotkać artystów ulicznych, obejrzeć parady, stragany, plany filmowe, festiwale kulturalne, wstąpić do ukrytych pubów na dachach lub ze stand-up comedy.W jej opowieści każda dzielnica, jak Chinatown, Chelsea czy Harlem, odznacza się unikalnym klimatem i tradycjami, które wspaniale łączą się z nowoczesnym stylem życia w XXI wieku. W Nowym Jorku za każdym rogiem czeka coś nieoczekiwanego.Kolejnym wyjątkowym miejscem, które mogłam poznać, był stary, zamknięty terminal na jednym z nowojorskich lotnisk - JFK. Kręciliśmy tam film Ocean's 8 z Sandrą Bullock, Cate Blanchett i Anne Hathaway w rolach głównych. Na co dzień nikt nie ma dostępu do tych hangarów!Innym razem pojechaliśmy z ekipą filmową na pięć dni na północ stanu, by pracować nad serialem Od nowa z Nicole Kidman i Hugh Grantem. W ciągu dnia kręciliśmy sceny - na przykład z użyciem helikopterów i aut policyjnych, a wieczory spędzaliśmy w miłym gronie statystów, najczęściej popijając wino i wymieniając się opowieściami z planów.Zakosztowanie tego świata było czymś niewiarygodnie wspaniałym. Jeździłam od jednego studia filmowego do kolejnego. W Brooklynie na przykład znajduje się Steiner Studios, w którym wielokrotnie pracowałam w specjalnie zbudowanych makietach pociągów, samolotów, domów, posterunków policji czy biur.Aleksandra RakowiczAleksandra Rakowicz - zamieszkała w Nowym Jorku w 2014 roku i rozpoczęła pracę na planach filmowych, poznając zaplecza tej metropolii. Obecnie zajmuje się turystyką, także w Miami. Prowadzi instabloga i kanał na YouTubie Polkaw Ameryce, gdzie barwnie opowiada o amerykańskiej rzeczywistości.
Święty spokój wśród lasów i jezior na zachodzie Polski i setki kilometrów piaszczystych plaż na północy. Zagubione wśród bezkresnych pól wsie na wschodzie z licznymi cerkwiami, kościołami i przydrożnymi krzyżami. Magia gór i dolin w otoczeniu zabytkowej drewnianej architektury na południu. Cudownie zróżnicowane centrum, w którym przeplatają się wapienne ostańce, kręte jaskinie, rozpalające wyobraźnię ruiny zamków, dzikie rzeki, podziemne trasy, a pośród nich odbywają się lekcje historii na żywo i długie spacery uliczkami starych miasteczek. Oto Polska, którą najlepiej zwiedzać w trybie slow - na czterech kółkach.Przewodnik prezentuje szczegółowo dopracowane trasy po Polsce, od Wybrzeża Bałtyku, przez Dolny Śląsk, Podkarpacie, Lubelszczyznę, Mazowsze, aż po Mazury i Podlasie. Idealne propozycje zarówno dla odważnych miłośników podróży na czterech kółkach, którzy kochają zwiedzanie i podążanie śladami dawnych dziejów, jak i dla tych szukających nietuzinkowych miejsc, z dala od tłumów i cywilizacji, gdzieś na końcu świata.Dodatkowym atutem są autorskie porady Mikołaja Gospodarka, w których podpowiada, co zabrać w podróż kamperem, jak bezpiecznie parkować na łonie natury, czy warto na trasie korzystać z kempingów i jak wygodnie podróżować zimą.Przewodnik zawiera:22 autorskie trasyrekomendowane miejsca parkingowo-noclegoweobszerny katalog kempingów w Polsceszczegółowe mapypraktyczne porady i sprytne rozwiązania, by życie w kamperze uczynić wygodniejszym
Istotnym źródłem wiedzy na temat przeszłości lokalnych społeczności i środowiska przyrodniczego są nazwy miejscowe. Jak imię i nazwisko stanowią pierwszorzędny dokument każdej osoby pisał już w 1929 roku wybitny polski geograf profesor Eugeniusz Romer tak nazwy geograficzne są nieocenionym skarbem kultury narodowej, w swej sumie są doniosłym czynnikiem kultury światowej. Składają się one na tę część krajobrazu kulturowego, która słowami przekazuje informację o mniej lub bardziej odległej przeszłości, dawnym obrazie środowiska przyrodniczego lub stosunkach osadniczych, w różnym stopniu zachowanych do chwili obecnej i widocznych w teraźniejszości. Materiały opracowane w tej książce dotyczą mezoregionu o nazwie Pogórze Ciężkowickie, a dokładnie jednej z jego części o nazwie Pasmo Brzanki i Liwocza i jego najbliższej okolicy. Omawiane tu pasmo rozciąga się na długości 28 kilometrów. Dwa jego najwyższe szczyty to Brzanka (534 m n.p.m.) w części zachodniej i Liwocz we wschodniej (562 m n.p.m.). Granicę zachodnią i wschodnią Pasma Brzanki i Liwocza stanowią duże dopływy Wisły odpowiednio Biała Dunajcowa i Wisłoka. Z kolei granicę północną i południową wyznaczają lokalne cieki: na północy Szwedka, górna Jodłówka i Dębówka (zwana też pod nazwą Iźwinka) oraz na południu Rostówka i Olszynka. Szerokość pasma dochodzi do 10 km. W tak opisanych granicach zajmuje ono ok. 220 km kw.
Czy Czesi faktycznie zasługują na miano najbardziej wyluzowanego narodu Europy Środkowej? Dlaczego mieszkańcy Brna, Ostrawy czy Ołomuńca nie cierpią, gdy ktoś mówi, że mieszkają w Czechach? Ile jest prawdy w stwierdzeniu: Co Czech do muzykant? Franz Kafka, Bohumil Hrabal, Milan Kundera, Ota Pavel - w czym tkwi fenomen czeskiej literatury, sprawiający, że mieszkańcy tego niezwykłego kraju wolą chrzcić książki niż dzieci? I czy rzeczywiście są narodem ateistów? Jak Czesi zostali mistrzami bajek dla dzieci? Dlaczego tak trudno nauczyć się ich języka i czemu Polacy nie powinni w Czechach używać słowa "szukać "? Czym jest czeski klid i czy można się go nauczyć? Jaka jest geneza przemysłowej potęgi tego małego narodu i jak wzbogacili się tamtejsi oligarchowie?Czechy. To nevymyslis to opowieść o kraju i ludziach, którzy rzeczywiście są przekonani, że żyją w najlepszym miejscu na ziemi. Czy jest tak naprawdę?
Beata Lewandowska-Kaftan z charyzmą i niezwykłym wyczuciem oprowadza nas po najciekawszych zakątkach Afryki i w bardzo osobisty sposób opowiada historie ludzi i miejsc. Każdy odwiedzany region to osobny świat z odmienną kulturą, wierzeniami, obyczajami. By go poznać, warto być blisko ludzi. Dlatego wybierzemy się na gwarne targowiska, do warsztatów mistrzów rękodzieła, na tradycyjne tańce i do domów afrykańskich przyjaciół, gdzie skosztujemy miejscowych potraw i wspólnie pomuzykujemy. Maleńką cessną polecimy nad niedostępnymi rejonami i dane nam będzie zobaczyć Ziemię oczami Adama i Ewy. Pokołyszemy się w rytm saharyjskiego bluesa, posłuchamy dźwięków malijskiego bębna djembe i popróbujemy mocnej masajskiej tabaki zrobionej z tytoniu i krowiego łajna.Podróże po tym kontynencie są jak wędrówki przez odmienne światy. Wielość Afryk jest fascynująca, a tradycja w zaskakujący sposób miesza się z nowoczesnością. Podróżnik przybywający tu po raz pierwszy może mieć wrażenie, że dotarł na koniec znanego mu świata. Najlepszymi przewodnikami są napotkani w drodze ludzie. Opowiedziane przez nich historie, wspólnie przeżyte chwile i emocje uchylą drzwi i choć na moment pozwolą odrzucić nasz europejski punkt widzenia. Wtedy zaczniemy widzieć i rozumieć.Afrykańskie lekcje są bezcenne, choć bywają gorzkie. Przypomną o dawno zapomnianym życiu tu i teraz, o potrzebie drugiego człowieka i konieczności dzielenia się, o pokorze wobec losu. A jeśli będziemy otwarci i uważni, pokażą, jak bardzo my ludzie - mimo pozornych różnic - jesteśmy do siebie podobni. I że najpiękniej podróżuje się nie z punktu do punktu, ale od człowieka do człowieka.
Przezabawna, wciągająca, otwierająca oczy i poszerzająca horyzonty opowieść o życiu obcokrajowca w Japonii – pięknym, intrygującym i pod wieloma względami osobliwym kraju – napisana przez Chrisa Broada z niezwykle popularnego kanału YouTube ABROAD IN JAPAN (3,2 mln obserwujących, 560 milionów wyświetleń) Kiedy Chris Broad znalazł się w niewielkim mieście na północy Japonii, przyszło mu do głowy, że być może popełnił wielki życiowy błąd. Przecież w ogóle nie znał japońskiego, brakowało mu też doświadczenia w dydaktyce. Czyżby miał się wkrótce stać najszybciej wyrzuconym z pracy nauczycielem angielskiego? Anglik w Japonii to relacja z chaotycznej dekady życia w obcym kraju, tak różnym od europejskich. To książka pełna komicznych, a zarazem fascynujących historii, którymi Chris Broad przybliża nam jedną z najbardziej złożonych kultur świata. Autor zabiera nas w podróż, podczas której odwiedzimy różnorodne zakątki Japonii – od bujnych pól ryżowych po szalone, skąpane w neonowej poświacie ulice Tokio. W skrzącej się błyskotliwym humorem opowieści Chrisa nie brakuje wyjątkowych momentów – takich jak choćby mrożący krew w żyłach incydent z północnokoreańskim pociskiem balistycznym, ciut upokarzające doświadczenie w „hotelu miłości” czy tydzień spędzony w towarzystwie największej japońskiej gwiazdy filmowej. Chris Broad jest brytyjskim filmowcem i założycielem kanału Abroad in Japan, jednego z największych zagranicznych kanałów na YouTubie w Japonii, który przyciągnął ponad trzy miliony subskrybentów i odnotował 500 milionów wyświetleń. W ciągu dziesięciu lat Chris nakręcił ponad 250 filmów i zwiedził wszystkie 47 japońskich prefektur, opowiadając na Abroad in Japan o podróżach, jedzeniu i kulturze. Poruszał również współczesne problemy, tworząc filmy dokumentalne na temat katastrofy w elektrowni jądrowej Fukushima oraz trzęsienia ziemi i tsunami w rejonie Tohoku. Ze względu na swoje doświadczenia stał się cenionym komentatorem japońskiego życia, pojawił się na TEDx, w BBC, NHK i „Japan Times”.
Prawdziwa historia niemieckich misji specjalnych w sercu arktycznego piekła Peter Bausch, młody psycholog rozpoczynający karierę w nazistowskich Niemczech, po wielu nieoczekiwanych wydarzeniach trafia do tajnego arktycznego oddziału Kriegsmarine. Jego życie splata się z losami niemieckich żołnierzy operujących na lodowych pustkowiach północy. Wspierając szkolenia jednostek specjalnych, Peter sam staje się częścią elitarnego zespołu, który podejmuje ryzykowne misje na Spitsbergenie. Polarne wrony to nie tylko pasjonująca opowieść o wojennych operacjach na dalekiej północy, ale również poruszający obraz życia w III Rzeszy widziany oczami młodego intelektualisty. Polarna zima to siła, która wnika w psychikę człowieka, pozostawiając trwały ślad. Nie ma przed nią ucieczki.
Najpiękniejsze ferraty. Dolomity Brenta. Via delle Bocchette VIA DELLE BOCCHETTE JEDEN Z NAJŚMIELSZYCH SZLAKÓW WYTYCZONYCH W POŁOWIE DROGI MIĘDZY NIEBEM A ZIEMIĄ Z pewnością Dolomity Brenta zajmują wysokie miejsce w wyobraźni i marzeniach alpinistów i turystów górskich z całego świata. W labiryncie skalnych ścian otwierają się szerokie przełęcze łączące ze sobą doliny i głębokie, wąskie przełączki w graniach i tworzące liczne słynne "bocchette", które rozsławiły cały łańcuch Brenta. Tysiące szczytów i turni, nad którymi królują takie olbrzymy jak Cima Brenta, Cima Tosa, Torre di Brenta, Pietra Grande i wspaniała strzelista turnia Campanile Basso. Przez tę niezrównanie piękną scenerię biegną kilometry szlaków turystycznych, dziesiątki ubezpieczonych szlaków i via ferrat, którymi każdego roku wędrują tysiące turystów górskich i alpinistów. Największym zainteresowaniem cieszy się Via delle Bocchette, system kilku ferrat pozwalający na kilkudniową podniebną wędrówkę z noclegami w schroniskach. Trasa, która w żadnym miejscu nie schodzi poniżej 2000 m n.p.m., a często wspina się na wysokość 3000 m n.p.m., trawersuje masyw Brenty z północy na południe. Via delle Bocchette jest powszechnie uznawana za najpiękniejszą ferratę świata!
Lizbona. Miasto, które przytula to książka o niekończącym się stanie zakochania. Miłości do miasta, do jedzenia, do kultury i do siebie. Jest to historia celebrowania podróży i odkrywania miasta niczym odkrywanie nowego człowieka. Autorki: dziennikarka Weronika Wawrzkowicz-Nasternak oraz portugalistka Marta Paixo rozmawiają ze sobą, ale przede wszystkim z innymi zakochanymi w Lizbonie. Każdy opowiada o tworzącej się latami relacji z miastem i powodach, dla których wybrali stolicę Portugalii na swój dom. To wielobarwne, pełne słońca i radości opowieści o wyjątkowym "białym mieście". To szum oceanu, szelest rozmów, dzwonki tramwajów, krzyk mew, kakofonia dźwięków, rozmów i ulicznego gwaru, feeria barw, które mienią się na kaflach zdobiących domy i tworzą jedyne w swoim rodzaju mozaiki. To pieśni fado niosące się po krętych uliczkach. To morze ciekawostek o zwyczajach, małych i dużych tradycjach, namiętnościach i przyzwyczajeniach Portugalczyków. To pokazanie innej perspektywy i percepcji poznawania miasta wszystkimi zmysłami: dotykiem, słuchem, smakiem i węchem. To wreszcie inny sposób na życie, a w zasadzie to smakowanie go każdą częścią siebie. Celebrowanie chwil, uważne obserwowanie świata, dawanie sobie czasu na przerwę, na rozmowy, na zapatrzenie się w dal. To zaprzeczenie życia w zachodnim społeczeństwie, w którym dominuje pęd, ciągła gonitwa i nastawienie na nieustającą zmianę.
Czym jest moreka?Który region nazywany jest ogrodem Chorwacji?Dlaczego w Zagrzebiu najłatwiej zakochać się w sierpniu? Chorwacja to od wielu lat jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Malownicze krajobrazy, bliskość gór i morza, a do tego obietnica ciągłego słońca stały się symbolem idealnych wakacji. Wydaje nam się, że to kraj, o którym wiemy już wszystko. Okazuje się jednak, że najciekawsze jest w nim to, co ukryte.Patrycja Chajęcka opowiada o miastach, które w sezonie są zaludnione po brzegi, a w innych miesiącach świecą pustkami. O wyspach, z których każda ma do opowiedzenia unikatową historię. O tym, że to kraj niecierpliwych kierowców, spontanicznych spotkań i niespiesznych spacerów deptakami tętniącymi życiem. Autorka podąża nieoczywistymi ścieżkami, opisując perełki modernistycznej architektury, piękno chorwackich cmentarzy czy wielobarwny świat street artu. Dzięki tej książce dowiesz się, jaka naprawdę jest Chorwacja. Przygotuj się na niezapomnianą podróż!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?