Można by powiedzieć, że papież Franciszek był oryginałem. Nie chciał bogactwa, zrezygnował z mieszkania w Pałacu Apostolskim, jeździł małymi samochodami, zrezygnował z papieskich butów, bo miał swoje jeszcze niezniszczone. Nauczał prosto i zrozumiale. Podczas podróży apostolskiej wnosił do samolotu swoją teczkę, w której miał między innymi przybory do golenia. Często zaskakiwał swoimi wypowiedziami. Ukochał biednych i oddałby im wszystko. Po jego śmierci często o Franciszku mówi się, że był papieżem miłosierdzia.
Każdy, kto przeżył dzień śmierci św. Jana Pawła II, pamięta doskonale te chwile. Był to wówczas cud jedności. Ludzie z całego świata spontanicznie przychodzili do kościołów, modlili się za duszę śp. Papieża Polaka, zapalali znicze w miejscach upamiętniających pobyt Ojca Świętego. W Watykanie prawdziwe tłumy żegnały tego Wielkiego Polaka. Mówiło się wtedy o wypełnianiu testamentu Jana Pawła II. Ten niewielki album oddaje podniosły nastrój tamtych chwil i przypomina o tym, aby kontynuować dziedzictwo nauczania naszego Świętego Papieża.
Ks. Wojciech Węckowski
Rzym. Miasto wiecznej nadziei. Rok Święty 2025 to wyjątkowy album, który doskonale wpisuje się w obchody Roku Jubileuszowego ogłoszonego przez papieża Franciszka bullą "Spes non confundit" ("Nadzieja zawieść nie może"). To zaproszenie do swoistej pielgrzymki do Wiecznego Miasta, do odkrywania jego tajemnic, a przede wszystkim do utwierdzenia się i wzrastania w wierze.Przewodnikiem w tej niezwykłej wędrówce jest ks. prof. Waldemar Turek, który od kilkudziesięciu lat mieszka i pracuje w Rzymie. Jego erudycja i lekkie pióro sprawiają, że czytelnik nie tylko cieszy oczy wspaniałymi zdjęciami obecnymi w albumie, ale dosłownie syci się treściami, które zdecydowanie wykraczają poza sztampowe informacje odnoszące się do konkretnych miejsc czy osób.W kolejnych odsłonach publikacji poznajemy zakamarki i sekrety Watykanu, włoskie poloniki czy też przemierzamy różne szlaki ze świętymi i nie tylko. Pochylamy się m. n. nad powszechnie znanymi budowlami, dziełami sztuki, jednocześnie dowiadując się o nich takich rzeczy, o których wie niewiele osób. Ponadto autor zabiera czytelnika do miejsc, gdzie zazwyczaj pielgrzym nie dociera, np. do muzeum Zgromadzenia Zmartwychwstańców czy na Campo Teutonico. W albumie wiele miejsca poświęcone jest św. Janowi Pawłowi II i innym wielkim Polakom, których Opatrzność zaprowadziła do Italii.Bez cienia wątpliwości ta książka to cenne źródło wiedzy z różnych dziedzin. Przede wszystkim jednak to oryginalny przewodnik po Rzymie świętującym Rok Jubileuszowy.DLACZEGO WARTO PRZECZYTAĆ TĘ KSIĄŻKĘ?Album przykuwa uwagę wspaniałymi zdjęciami, a treścią wykracza daleko poza sztampowe ujęcia. Jego autor zaprasza nas na pielgrzymkę do Wiecznego Miasta i odkrywa przed nami jego tajemnice. Dzięki fotografiom ukazującym znane rzymskie budowle i dzieła sztuki oraz niezwykłym historiom, o których słyszało niewiele osób, książka ta jest bez wątpienia cennym źródłem wiedzy i oryginalnym przewodnikiem po Rzymie, dedykowanym zwłaszcza pielgrzymom świętującym Rok Jubileuszowy 2025.Ks. Waldemar Turek (ur. 1962) - kapłan diecezji płockiej, doktor habilitowany nauk teologicznych i doktor nauk humanistycznych, kierownik sekcji łacińskiej Sekretariatu Stanu, wykładowca łaciny na papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie oraz autor licznych publikacji z dziedziny filologii klasycznej, patrologii i duchowości, wydawanych po polsku i w innych językach. Od kilku lat jest stałym współpracownikiem tygodnika "Idziemy".
Aidan Hart, znany polskiemu Czytelnikowi jako autor popularnego podręcznika malarstwa ikonowego, tym razem odsłania przed nami tajniki ikon świątecznych, będących nieodłącznymi elementami celebracji świąt prawosławnych. Przedstawia 14 świąt wraz z ich ikonami w perspektywie wielowiekowej tradycji. Każdy rozdział zawiera hymny, tropariony i kontakiony oraz czytania biblijne przewidziane na dane święto, opis upamiętnianego wydarzenia powiązany ze źródłami pisanymi, które się do niego odnoszą, a także historię święta i rozwoju ikon z nim związanych. Całość wieńczy wyjaśnienie symboliki ikony świątecznej, omówienie po kolei wszystkich jej elementów (np. przedstawień magów, pasterzy, gwiazdy, wołu i osła itd.) w nawiązaniu do teologii święta. Z opowieści autora ikona świąteczna wyłania się jako święty przedmiot, używany w liturgii, czczony i całowany, kontemplowany, jako okno do Bożej rzeczywistości, gdzie wszystko jest aktualne, a sama celebracja święta nie tyle jest wspominaniem dawnego wydarzenia, ile jego uobecnianiem, przeżywaniem tu i teraz. I z tej perspektywy Aidan Hart kieruje do nas swój przekaz. Jego książka jest bardziej duchowym świadectwem malarza ikon i człowieka głęboko wierzącego niż naukowym opracowaniem zagadnienia. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z Czytelnikiem i ma nadzieję, jak sam to podkreśla, że dzięki temu kontakt z ikonami będzie dla niego bardziej ubogacający. Odbiorcy książki: wszyscy zainteresowani sztuką ikonową, malarze ikon, historycy sztuki. Dlaczego warto przeczytać tę książkę: Czytelnik ma okazję zrozumieć symbolikę ikon świątecznych, zapoznając się z myślą znanego artysty i nauczyciela sztuki ikonowej. Liczne kolorowe ilustracje znanych ikon, w tym dzieł autora, ubogacają książkę. Autor: Aidan Hart jest zawodowym, prawosławnym malarzem ikon z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem oraz autorem poczytnych książek, m.in.: „Ikona. Podręcznik malarstwa ikonowego i ściennego”, książki wydanej w języku polskim nakładem Wydawnictwa „Jedność” (2015), oraz „Beauty Sprit Matter: Icons in the Modern World”. Jest również wykładowcą i nauczycielem, a także dyrektorem Icon Painting Certificate w Prince’s Foundation School of Traditional Arts w Londynie.
Jubileusze w życiu Kościoła są wydarzeniami o wielkim znaczeniu. Publikacja "Rok Święty 2025. Śladami historii i teraźniejszości" przypomina i przybliża wcześniejsze jubileusze, m.in. bardzo wyczekiwany i ważny dla Jana Pawła II Wielki Jubileusz 2000 czy uroczystości z lat 2015-2016. Rok Święty 2025 obfituje w wydarzenia przygotowane dla różnych grup społecznych, organizowane są koncerty, wystawy, spotkania o charakterze duchowym. Mają one pomóc wiernym w odkryciu na nowo sensu Roku Świętego i pielęgnowaniu doświadczenia wiary poprzez modlitwę. Książka ta, wzbogacona fotografiami, zachęca czytelników do intensywnego przeżywania jubileuszowego Roku Świętego.
Album prezentujący najpiękniejsze ikony w polskich kolekcjach. Arcydzieła sztuki Kościoła Wschodniego pochodzące z okresu od XV do XVIII wieku, niezwykłe przedstawienia Chrystusa Pantokratora, Matki Boskiej, wizerunki świętych. Usystematyzowany tematycznie zbiór opatrzony został wstępem przez prof. Barbarę Dąb-Kalinowską, wybitnego znawcę bizantologa. Album wydany został na najwyższym poziomie edytorskim, odpowiadającym wielkości sztuki, którą przedstawia
Album prezentuje członków świętej rodziny: Joachim, Anna, Maryja, Siostry Maryi, Józef, Dzieci Józefa, Jezus, Elzbieta i Zachariasz, Jan Chrzciciel, Kult Świętej Rodziny, Modlitwy do Świętej Rodziny
Motywy biblijne w sztuce Zachodu były obecne już od zarania chrześcijaństwa. Nowa religia dotarła na ziemie imperium rzymskiego z Bliskiego Wschodu i szybko zaczęła zdobywać nowych wyznawców. Mimo trudnych początków, kultura związana z chrześcijaństwem na trwałe odmieniła oblicze cywilizacji zachodnioeuropejskiej. Ta publikacja to wyjątkowa pozycja poświęcona malarstwu o tematyce biblijnej, autorka opisała w niej kilkadziesiąt obrazów, które tworzą chronologiczną biblijną historię, od stworzenia świata, poprzez motywy znane ze Starego Testamentu, następnie pojawiają się sceny z Nowego Testamentu, aż do wniebowstąpienia i sądu ostatecznego. Artystyczna wizja religijności i chrześcijaństwa zmieniała się na przestrzeni wieków, w tej książce zaprezentowano ciekawy przekrój dzieł i twórców od czasów najdawniejszych po współczesność. Pasjonujące teksty zostały wzbogacone dużymi, kolorowymi reprodukcjami dzieł sztuki.
Jedyna taka książka na świecie. Ponad 100 sylwetek największych i najważniejszych świętych Kościoła katolickiego, ich biografie oraz cuda beatyfikacyjne i kanonizacyjne, a także te, których dokonali za życia wszystko zebrane w jednym tomie.Ponad tysiąc stron porywającego tekstu. Henryk Bejda dotarł do historycznych relacji z wydarzeń, wypowiedzi postulatorów procesów kanonizacyjnych oraz do dokumentów potwierdzających autentyczność cudów osób wyniesionych na ołtarze.Ponad 2800 fotografii i ilustracji. Współczesne, bajecznie kolorowe zdjęcia z sanktuariów poświęconych świętym, materiały historyczne, archiwalia, dokumenty i reprodukcje najwspanialszych dzieł sztuki sakralnej. Nasza książka pokazuje wszystko to, co inne próbują tylko opisać.Ponad 100 map ukazujących miejsca pochodzenia świętych lub ich apostolskiej aktywności, pomagających zrozumieć tło historyczne wydarzeń. Dzięki zapierającej dech w piersiach szacie graficznej książka łączy cechy leksykonu, opowieści sensacyjnej i efektownego albumu.Jakość na pokolenia. Książka idealna na niepowtarzalny prezent.Św. Ojciec Pio, św. Szarbel, Matka Teresa z Kalkuty, Mała Tereska, św. Andrzej Bobola, św. Jadwiga królowa, św. Stanisław Papczyński, św. Faustyna Kowalska i wielu innych.Dodatkowo - specjalne rozdziały tematyczne: Mocarze egzorcyzmów, Cuda na wielką skalę, Wielkie cuda małych dzieci, Czternastu wielkich wspomożycieli.Specjalnie dla czcicieli wielkich świętych przygotowaliśmy również modlitwy za wstawiennictwem bohaterów ujętych w tomie, akty strzeliste i litanie.
Album pod tytułem Przez Krzyż do Nieba ukazuje znakomite sylwetki dwojga polskich błogosławionych kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej.W albumie znajdują się życiorysy i zdjęcia historyczne nowych błogosławionych. Szczególną uwagę poświęcono ciekawemu związkowi życia kardynała Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa Warszawy, ze swoim poprzednikiem św. Zygmuntem Szczęsnym Felińskim, który sprawował tę funkcję w czasie caratu. Zarówno abp Feliński, jak i kard. Wyszyński byli prześladowani przez współczesne im władze, czyli przez carat i komunizm. Dewizę non possumus kard. Wyszyński zaczerpnął właśnie od swojego poprzednika.Wstęp do albumu napisał ks. Bogusław Turek, podsekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, uczestnik uroczystości razem z legatem papieskim kardynałem Marcello Semeraro, który dokonał beatyfikacji i wygłosił homilię.W albumie ukazano reportaż z dnia uroczystości 12 września 2021 r. w Świątyni Opatrzności Bożej. Można również przeczytać wypowiedzi papieża Franciszka dotyczące tych postaci.
Album malarski Droga krzyżowa i pieśni pasyjne w obrazach, to poruszający motyw Drogi Krzyżowej Jezusa Chrystusa na Golgotę w sztuce. Droga Krzyżowa (łac. via crucis) w Kościele Katolickim, to nabożeństwo wielkopostne o charakterze adoracyjnym, polegające na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia do grobu.Nazwa ta używana jest też w kontekście samej męki Chrystusa, nabożeństwa rozważania stacji Drogi Krzyżowej, przedstawienia pasyjnego oraz czwartej tajemnicy części bolesnej różańca.Jak mogła wyglądać droga Jezusa Chrystusa oddaje obraz Droga Krzyżowa autorstwa Pietera Bruegela starszego na okładce książki. Ukazuje on niejako później rozrysowywane 14 stacji Drogi Krzyżowej, której głównym uczestnikiem oprócz bohatera tego tragicznego wydarzenia są ludzie. Widzimy tu ludzi wychodzących z bram miasta, którzy wielkim łukiem zmierzają na wzgórze Golgota. Tłum kierowany jest przez jeźdźców na koniu, w czerwonych pelerynach.To nie tłum pątników opłakujących Mistrza. To raczej rozbawione tłumy ciekawskich, nieświadomych wydarzenia ludzi.Dopiero po dokładnym przyjrzeniu się, można dostrzec sceny nowotestamentowe. Zauważyć można upadek Chrystusa pod ciężarem krzyża. Jego oprawcy kłócą się, czy go podnieść, czy pozostawić na ziemi. Z grupy chłopów powracających do domu, jeden zostaje wyciągnięty. Żołnierz na koniu toruje miejsce wśród gapiów i oglądając się za siebie ponagla go do podejścia do krzyża i upadłego Jezusa. Mężczyzną opierającym się oprawcom jest Szymon Cyrenejczyk. Bruegel ukazał hipokryzję i dwulicowość tłumu, który nie zna znaczenia ukrzyżowania. Grupa idąca z boku nie chce uczestniczyć w haniebnej procesji - oni rozumieją znaczenie misterium wielkanocnego. Żona Szymona ma u pasa różaniec symbol katolickiej modlitwy i wiary. Przed krzyżem ciągnięty jest wóz, na którym siedzą dwaj łotrzy otrzymujący rozgrzeszenie.Widzimy też grupę lamentujących kobiet oraz Marię podtrzymywaną przez Jana Ewangelistę. Stoją oni na skale, powyżej tłumu, będąc świadomymi wydarzeń. Grupę tę, już nie na obrazie, widzimy w dalszych scenach Drogi Krzyżowej - ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa i złożenie do grobu. Dzieło Misterium Wielkiej Nocy kończy się Zmartwychwstaniem Syna Bożego, aż do Wniebowstąpienia. To z Nieba, jako sędzia sprawiedliwy w Dniu Ostatecznym będzie sądził według uczynków, nie kierując się jakimikolwiek względami.
Drewniana architektura cerkiewna Wschodniej Galicji jest zjawiskiem, które nie ma sobie równych w skali Europy. Różnorodność typów i bogactwo form wprawia w zdumienie każdego, kto zapozna się z tym tematem. Szczególnie zachwycają się nim przybysze z krajów, gdzie buduje się z kamienia, a drewno służy głównie jako opał. Zachwycają, a jednocześnie dziwią, że można budować takie cuda, z tak nietrwałego materiału. Rzeczywiście pożary były plagą dziesiątkującą drewnianą architekturę sakralną, ale mimo to, do początku XX w. dotrwały setki przepięknych cerkwi, z których najstarsze sięgały początku XVI w. Później na cerkwie drewniane spadły inne nieszczęścia. Wiele bezcennych budowli rozebrano w związku z budową nowych – murowanych. Obie wojny światowe również zebrały swoje żniwo. Ciężki czas nastał, gdy tereny Galicji znalazły się pod panowaniem sowieckim. Znów najwyższej klasy świątynie rozpadały się pozbawione opieki lub były rozbierane. W albumie zaprezentowano również niemniej fascynujące cerkwie murowane, od tych najstarszych z XIII–XIV w., po budowle dwudziestowieczne. Ten niezwykły świat galicyjskich cerkwi został utrwalony na fotografiach z okresu od ostatniej ćwierci XIX w., po koniec czwartej dekady XX w. Wiele z tych zdjęć przepadło lub znajduje się w nieznanych nam miejscach, jednak sporą ich część zebrał Paweł Kusal, znany kolekcjoner z Leska, który od wielu lat, z wielkim zaangażowaniem gromadzi ten bezcenny zbiór. Dzięki jego pasji możemy przedstawić świat, który w dużej mierze jest już bezpowrotnie utracony – świat drewnianych cerkwi Galicji Wschodniej.
Album prezentuje wybrane arcydzieła malarskie ze skarbów zgromadzonych w Muzeach Watykańskich. Jego autor, wybitny historyk sztuki i wieloletni dyrektor Muzeów, jak nikt potrafił dokonać atrakcyjnego wyboru dzieł do prezentacji i zadbać o bogaty komentarz rzeczowy. Proponuje spojrzenie na włoską sztukę przez pryzmat wielkich malarzy, którzy tworzyli jej historię – od Giotta po Francesca Podestiego. Zapoznaje nas z malowidłami na desce i płótnie oraz freskami z Muzeów Watykańskich, dziełami o różnym pochodzeniu i zamówionymi przez różnych zleceniodawców, ale połączonymi kolekcjonerską pasją kolejnych papieży.
Prezentacja zaczyna się od Pinakoteki i przechowywanych w niej skarbów, czyli dzieł Giotta, Fra Angelica, Benozza Gozzolego, Melozza da Forli, Carla Crivellego, Pietra Pierugina, Rafaela, Leonarda, Tycjana, Belliniego, Veronese, Barocciego, Guercina, Reniego, Domenichina i Caravaggia. Następnie odwiedzamy kaplicę Mikołaja V z arcydziełem Fra Angelico, w Apartamencie Borgia oglądamy efekt pracy Pinturicchia, zatrzymujemy się w słynnych Stanzach Rafaela. Na kolejnych stronach trafiamy do Galerii Map Geograficznych, przechodzimy przez Salę Sobieskiego, w której możemy podziwiać ofiarowane przez papieżowi przez Polaków w 1883 roku dzieło Jana Matejki, by skończyć zwiedzanie w Sali Niepokalanego Poczęcia przed dziełem wielkiego portrecisty Francesca Podestiego.
Oprócz ogromnego waloru estetycznego i edukacyjnego album ma także wartość praktyczną i może służyć jako fachowy przewodnik po malarstwie zebranym w Muzeach Watykańskich. Po jego lekturze czytelnik będzie wiedział, przed którymi dziełami warto się na dłużej zatrzymać w czasie zwiedzania, pozna historię powstania poszczególnych malowideł i powody, dla których kolejni papieże chcieli je posiadać w zbiorach.
AUTOR:
Anatonio Paolucci (ur. w 1939 r. w Rimini) to włoski historyk sztuki, specjalista w zakresie historii renesansu, minister kultury w latach 1995–1996, dyrektor Muzeów Watykańskich w latach 2007–2017, autor kilkuset artykułów naukowych, a także monografii poświęconych takim twórcom, jak Luca Signorelli czy Marco Palmezzano.
Prawdziwa sztuka zawsze wzbudza podziw. Uważnym oczom ukazuje uczucia, niepokoje, radości i lęki, otwierając wrota tajemnicy. Tajemnicy, która nie jest czymś abstrakcyjnym czy magicznym, ale rzeczywistym następstwem wydarzeń, gotowych przemienić się w doświadczenie wiary. Uczuciowość i wyobraźnia, poezja i technika sprzymierzają się ze sobą, aby stworzyć wybitne dzieła zdolne pokonać czas.Zadziwienie w obliczu Zwiastowania, Boża tajemnica narodzin Chrystusa, który stał się człowiekiem, opowieści o Jego życiu, ból Męki i Krzyża, aż po wydarzenie Zmartwychwstania i tryumfu Królestwa Niebieskiego. Oglądając dzieła wielkich autorów, odbywamy swoistą podróż przez Ewangelię, która ukazuje głębokie znaczenie sztuki chrześcijańskiej na przestrzeni wieków.
7 czerwca 2020 r. odbędzie się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego.Z tej okazji wydaliśmy album przedstawiający życie Prymasa Tysiąclecia. Książka zawiera mnóstwo zdjęć i ciekawych informacji biograficznych.Słowo wstępne do albumu napisał kardynał Gerhard Ludwig Mller.Pięknie wydany album ze złotym tłoczeniem na okładce i folią soft touch.
Matka Boża Częstochowska, Czarna Madonna, Częstochowska Bogarodzica. Najwspanialszy, najpiękniejszy i najbardziej znany wizerunek Matki Bożej w Polsce. Od prawie siedmiuset lat nieprzerwanie czczony przez pokolenia Polaków. To do niej wielu z nas pielgrzymuje, zanosi prośby i dziękuje za uzyskanie łaski. Niniejsza publikacja przybliża historię Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz piękno jasnogórskiego sanktuarium, jasnogórskiego miejsca, gdzie jest eksponowany.
Zagadnienie sanktuariów maryjnych łączy w sobie dwa równie istotne pierwiastki: fenomen sanktuariów jako takich, czyli miejsc stanowiących specyficzny element krajobrazu religijno-kulturowego, oraz kwestię kultu maryjnego, występującego w niektórych nurtach chrześcijaństwa.
Książka "Sanktuaria maryjne na świecie" prezentuje 70 miejsc kultu maryjnego z całego świata. Interesującym opowieściom o kościołach towarzyszą piękne fotografie. Wśród opisanych miejsc znalazły się m.in.: sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w La Salette, sanktuarium Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie, sanktuarium na Jasnej Górze oraz Dom Matki Bożej w Efezie
Ten wyjątkowy album umożliwia czytelnikowi zobaczenie Stanz watykańskich po niedawno przeprowadzonej konserwacji, która przywróciła im dawny blask. Proponuje niezwykłą wizytę w prywatnych apartamentach papieskich, prowadząc krok po kroku przez kolejne sale ozdobione zachwycającymi freskami Rafaela.
Arcydzieła te wyrażają zarówno wrażliwość i inteligencję wielkiego artysty renesansu, jak też śmiałe zamysły jego zleceniodawców: Juliusza II i Leona X.
Niniejsze opracowanie, opatrzone objaśnieniami jednego z wybitnych współczesnych autorytetów w dziedzinie sztuki, ukazuje wzajemne relacje łączące mistrza z Urbino z obydwoma papieżami, co przełożyło się na wybór tematyki malowideł i ich ostateczny kształt. Ów historyczny kontekst powstania dekoracji w Stanzach, a także liczne odniesienia do osobistych powodów, którymi kierowali się Juliusz II i Leon X, akceptując bądź nie artystyczny program fresków w swoich apartamentach, z pewnością zaciekawi nie tylko miłośników talentu Rafaela, ale również osoby interesujące się życiem namiestników św. Piotra.
W albumie znajduje się szereg czarno-białych szkiców do poszczególnych malowideł wykonanych przez samego artystę oraz przez jego uczniów, ponadto kolorowe tablice prezentujące odnowioną dekorację trzech Stanz (Sygnatury, Heliodora, Pożaru Borgo) i Sali Konstantyna. Książka zawiera też aneks z przypisami, bibliografią i indeksem nazw osób i miejsc, stanowiąc atrakcyjną pod względem estetycznym i cenną z uwagi na profesjonalny komentarz pozycję w każdej bibliotece.
AUTOR:
Christoph Luitpold Frommel, niemiecki historyk sztuki i specjalista w dziedzinie architektury. Wieloletni wykładowca na Uniwersytecie w Bonn, profesor wizytujący w amerykańskim Institute for Advanced w Princeton oraz Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W latach 1980–2001 dyrektor Bibliotheca Hertziana w Rzymie, a w latach 2001–2005 pracownik naukowy w Rzymskim Uniwersytecie La Sapienza. Członek honorowy Accademia dei Lincei, British Academy i Accademia di San Luca. Autor wielu książek.
Olśniewający album o Matce każdego z nas!Mamy w Polsce od wieków ogromny skarb. Ta książka tego dowodzi. Tym skarbem jest wielka miłość i cześć dla Matki Bożej, którą nazywamy też Królową Polski. Nie jest to w żadnym razie - tak jak w wielu krajach Zachodu - miłość-relikt zaklęta w dawnych dziełach sztuki, na które patrzy się jak na obiekty muzealne. Jest to miłość żywa i żarliwa, której płomień stale jest podsycany przez następne pokolenia.Uciekamy się w Polsce do Bożej Rodzicielki także na początku XXI w. I wcale się tego nie wstydzimy, wręcz przeciwnie - jesteśmy z tego dumni nawet w czasach postprawdy, brutalnego promowania genderyzmu i podstępnej walki z Kościołem. Ten jedyny w swoim rodzaju album ukazuje ziemskie życie Dziewicy z Nazaretu utrwalone w obrazach i rzeźbach, które uwiecznił obiektywem swego aparatu Adam Bujak podczas licznych podróży po Polsce i świecie.Oglądamy zatem w albumie wizerunki Maryi, Matki Bożej, która wskazuje nam Drogę do Syna, Matki Czułej, Karmiącej, Miłosiernej, Łaskawej, Bolejącej, Niepokalanej, Wniebowziętej, Różańcowej, Wspomożycielki Wiernych, Apokaliptycznej itd. Nie ma przy tym znaczenia, czy są to dzieła sztuki znane z wielkich sanktuariów, czy znajdujące się gdzieś w niedużym kościółku, gdyż wiara i czucie inną kierują się miarą. Poznajemy także bliżej Świętą Rodzinę.Gdy w krajach zachodnich coraz częściej słyszy się - obiekt niegdyś uważany za cudowny, w Polsce mówi się - obraz słynący łaskami, obraz cudowny. Z tego możemy być dumni. Wizerunków maryjnych stale nam przybywa. Stale przybywa też nowych sanktuariów. Trudno wprost oprzeć się wrażeniu, że Maryja specjalizuje się u nas w wielu coraz to nowych dziedzinach, żeby wspomnieć tylko Orędowniczkę Oczekiwanego Macierzyństwa, Opiekunkę Rodzin Robotniczych czy Matkę Bożą Pomordowanych na Wschodzie. Pięknym i poruszającym jak zwykle fotografiom Adama Bujaka towarzyszy esej Jolanty Sosnowskiej o życiu Najświętszej Panienki i najważniejszych typach Jej przedstawień w sztuce, a także zawierające wiele ciekawych informacji bogate podpisy komentujące fotografie.Książka ta to niezbity dowód, że Matka Boża jest także naszą Matką, Matką każdego z nas.
Zbiór komentarzy biblijnych i historycznych opisujących życie codzienne i zwyczaje w czasach Starego Testamentu. Z lektury dowiemy się skąd pochodzi nazwa Stary Testament i kim byli autorzy ksiąg natchnionych. Przeczytamy o symbolach , zwierzętach i roślinach biblijnych oraz poznamy historię i geografię Ziemi Świętej w czasach starożytnych. Poznamy też jak obchodzono święta hebrajskie, a także wyruszymy wraz z Abrahamem do jego Ziemi Obiecanej.
Wszystkie komentarze zostały opatrzone odnośnikami do tekstów ewangelicznych. Bogata szata graficzna w postaci dzieł znanych mistrzów malarstwa zachęca czytelnika do głębszej lektury Pisma Świętego a liczne zdjęcia i opisy miejsc pozwalają lepiej zrozumieć, jak wyglądała Ziemia Święta w czasach biblijnych królów i proroków.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?