Miłośników i wielbiciel czworonogów zapraszamy do tej strefy po inspirujące i fachowe publikacje dotyczące zdrowia, pielegnacji, diagnostyki, kosmetyki naszych pupili. Polecamy poradniki dla opiekunów i przewodników psów pracujących, służbowych i aktywnych. Znajdziecie obszerną wiedzę na temat żywienia i dietetyki psów, kotów, koni i innych zwierząt. Przewodniki dla szczęśliwych posiadaczy jak i dla lekarzy weterynarii. Przykładowe receptury karm domowych, które można przygotować samodzielnie z powszechnie dostępnych produktów spożywczych.
Leki po Dyplomie Weterynaria 2022 to kolejne wydanie podręcznego informatora o dostępnych w Polsce lekach Rp. i OTC stosowanych w weterynarii.Opisy leków powstały na podstawie dokumentów rejestracyjnych i obejmują: wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia, działania niepożądane, karencję, stosowanie w okresie ciąży, laktacji i nieśności, dawkowanie oraz informacje o terminie ważności i warunkach przechowywania. Uwzględniono również postaci i dawki preparatów, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku.W obecnym wydaniu opisano prawie 1550 preparatów, oprócz leków również wybrane preparaty nielecznicze promowane przez firmy farmaceutyczne.W porównaniu do poprzedniego wydania przybyło 120 opisów nowych leków.Wszystkie preparaty wymienione w książce Leki po Dyplomie Weterynaria zestawiono w trzech indeksach:1. wykaz substancji czynnych i preparatów2. wykaz preparatów według klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC)3. wykaz preparatów według gatunków zwierząt
Ten zaktualizowany podręcznik zawiera nowoczesny, dobrze zaplanowany i miarodajny przegląd obecnej wiedzy z zakresu chorób przewodu pokarmowego, które stanowią wyzwanie zarówno dla lekarzy praktyków, jak i nauczycieli akademickich. Głównym celem niniejszej publikacji jest zapewnienie lekarzom weterynarii zasobu informacji, które mogą przyczynić się do poprawy jakości życia psów i kotów cierpiących na te choroby – innymi słowy ułatwienie skutecznego rozpoznawania oraz leczenia schorzeń gastroenterologicznych.
Słowo wstępne. Albert E. Jergens
Najczęstsze choroby
Metody badania klinicznego
Techniki opieki nad zwierzętami
Najczęściej stosowane leki
Wyniki badań laboratoryjnych
Najczęstsze zabiegi chirurgiczne
Techniki badań obrazowych
Badanie osadu moczu
Diagnostyka parazytologiczna
Procedury stomatologiczne
i dużo więcej ...
Książka w założeniu ma stanowić praktyczny przewodnik przeznaczony dla lekarzy weterynarii zajmujących się kotami, u których rozpoznano choroby skóry. Została opracowana w układzie „zorientowanym na rozwiązanie problemu” po to, by stanowić wygodne źródło informacji. W przewodniku omówiono różne, często występujące u kotów, kliniczne objawy chorób skóry. Dla każdego z objawów przedstawiono listę możliwych rozpoznań różnicowych, począwszy od najbardziej, a skończywszy na najmniej prawdopodobnym. Podczas omawiania poszczególnych chorób autorka udziela wskazówek klinicznych, jak uszeregować choroby według prawdopodobieństwa ich występowania u konkretnego zwierzęcia i jak wybrać najbardziej przydatne badania diagnostyczne, aby możliwie szybko i korzystnie, także z ekonomicznego punktu widzenia, ustalić ostateczne rozpoznanie.
Podręcznik Choroby i chirurgia małych ssaków. Fretki, króliki, gryzonie zawiera:
szeroką wiedzę na temat medycyny prewencyjnej i leczenia chorób małych ssaków, także z zakresu okulistyki, stomatologii oraz chorób odzwierzęcych;
ponad 700 fotografii i ilustracji przedstawiających interpretację radiograficzną oraz techniki diagnostyczne, chirurgiczne i terapeutyczne;
szczegółowe opisy zabiegów chirurgicznych wsparte kolorowymi zdjęciami i rysunkami;
informacje na temat fizykoterapii, rehabilitacji i medycyny alternatywnej dla królików;
spis oraz dawkowanie substancji leczniczych stosowanych w terapii różnych gatunków małych ssaków;
rozdziały o mniej popularnych zwierzętach towarzyszących (koszatniczki, nieświszczuki, lotopałanki, jeże itp.).
W polskim przekładzie najnowszego wydania „Różowej książki” autorzy, znani międzynarodowi specjaliści, zgromadzili wiedzę dotyczącą licznych gatunków małych ssaków (określanych także mianem egzotycznych), z którymi lekarze weterynarii stykają się coraz częściej w lecznicach i swojej pracy klinicznej. Zaletą podręcznika jest jego bogata zawartość. Mamy tu obszerny rozdział o chorobach i chirurgii fretek, równie wyczerpujący rozdział dotyczący królików, a także część omawiającą szczegółowo wybrane gatunki gryzoni.
Znajdziemy tu również zagadnienia odnoszące się do zwierząt rzadziej spotykanych w domowych hodowlach, takich jak lotopałanki czy jeże pigmejskie. Oprócz dokładnych opisów chorób poszczególnych gatunków książka zawiera rozdziały poświęcone np. chirurgii (techniki operacyjne), intensywnej terapii, okulistyce, stomatologii i technikom obrazowym.
Zapewniam, że podręcznik Choroby i chirurgia małych ssaków będzie dla każdego lekarza weterynarii ogromnym wsparciem – znajdzie on tu wyjaśnienie wielu problemów, z którymi może się zetknąć w codziennej pracy.
dr hab. Wojciech Bielecki, adiunkt, Instytut Medycyny Weterynaryjnej, Katedra Patologii i Diagnostyki Weterynaryjnej, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
W czwartym wydaniu Chorób i chirurgii małych ssaków nowością są rozdziały o koszatniczkach, pieskach preriowych i skunksach. Jest też osobna sekcja Techniki chirurgiczne i stomatologia, która obejmuje chirurgię tkanek miękkich u fretek, królików i gryzoni, a także ogólne zasady przeprowadzania zabiegów chirurgicznych, ortopedii małych ssaków, endoskopii diagnostycznej i chirurgicznej oraz stomatologii.
W sekcji Zagadnienia ogólne znalazł się nowy rozdział o hematologii i biochemii, w którym szczegółowo omówiono patologię kliniczną małych ssaków.
Ogrom zawartych w podręczniku wiadomości przedstawiono w sposób przejrzysty i przyjazny dla czytelnika.
Książka Diagnostyka kliniczna chorób świń stanowi przystępne i szybkie źródło informacji dla całego personelu zajmującego się zdrowiem stada w gospodarstwie: lekarzy weterynarii, techników, hodowców trzody chlewnej oraz studentów weterynarii i zootechniki.
Poruszone w niej są zagadnienia dotyczące postępowania z gatunkiem, badania klinicznego, fizjologicznego i nieprawidłowego zachowania świń oraz główne zaburzenia występujące u świń podzielone według najważniejszych objawów klinicznych. Przewodnik zawiera wiele wykresów, schematów i rycin uzupełniających tekst i ułatwiających właściwą opiekę nad zwierzętami.
Czy mamy prawo wykorzystywać zwierzęta w eksperymentach? Czy w jakiejkolwiek
ustawie są wzmianki o tym, że takie badanie jest wymagane, aby
produkt mógł wejść do obiegu na rynek (chyba że to lek lub chemikalia)? Czy
są sprecyzowane metody, jakimi dany środek ma zostać przebadany, aby mógł
się znaleźć w sprzedaży? Co tak naprawdę daje ludzkości jakikolwiek test na
zwierzęciu? Jaka jest świadomość społeczna na temat tego, co się robi ze zwierzętami
– nie tylko w laboratoriach, ale też np. w hodowlach i rzeźniach? Czy
zwierzęta mają duszę i samoświadomość? Jakie relacje łączyły i łączą ludzi ze
zwierzętami? Czy zwierzęta mają jakieś prawa? Czy ktoś o te prawa walczy?
Jako redaktorzy książki mamy nadzieję, że na te i inne pytania znajdziesz
odpowiedź w naszej publikacji, bowiem, jak już twierdził Konfucjusz, „Człowiek,
który zadaje pytanie, jest głupcem przez minutę. Człowiek, który nie zadaje pytań,
jest głupcem przez całe życie”.
Stomatologia i chirurgia jamy ustnej psów i kotów to publikacja napisana przez uznanych specjalistów i doświadczonych klinicystów. Autorzy w przystępny sposób omawiają zarówno podstawowe zagadnienia dotyczące stomatologii, jak i rozszerzone, dla bardziej zaawansowanych czytelników, którzy są zainteresowani rozwijaniem swojej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w zakresie stomatologii i chirurgii jamy ustnej.
W 2018 r. Europejska Federacja Lekarzy Weterynarii (FVE) razem z Europejską Federacją Stowarzyszeń Lekarzy Weterynarii Zwierząt Towarzyszących (FECAVA) opublikowały stanowisko w sprawie hodowli psów oraz wpływu selektywnej hodowli na ich zdrowie i dobrostan. W dokumencie tym określono również zadania i obowiązki lekarzy weterynarii oraz europejskich organizacji skupiających przedstawicieli tej grupy zawodowej, dotyczące m.in.:
promowania i/lub ułatwiania ustawicznego dokształcania się w zakresie problemów zdrowotnych i dobrostanu poszczególnych ras,
ustanowienia – wraz z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami hodowlanymi i/lub uniwersytetami oraz innymi zainteresowanymi stronami – odpowiednich programów badań przesiewowych (przed dopuszczeniem do rozrodu).
Wypełniając powyższe zadania, Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (PSLWMZ) jako pierwsze w Europie przygotowało doskonały podręcznik dotyczący problemów zdrowotnych psów ras brachycefalicznych. Jego autorzy tworzą interdyscyplinarne grono specjalistów, zarówno praktykujących lekarzy weterynarii, jak i naukowców. Dzięki temu problemy występujące u psów brachycefalicznych zostały przedstawione w sposób wyczerpujący i wielowymiarowy (począwszy od genezy omawianych ras, przyczyn ich popularności i genetycznych uwarunkowań brachycefalii, poprzez ich zdrowie, rozmnażanie, dobrostan oraz problemy kynologiczne, aż po zagadnienia prawne związane z hodowlą i sprzedażą szczeniąt).
Wachlarz omówionych zagadnień sprawia, że Problemy zdrowotne psów ras brachycefalicznych to podręcznik kompleksowy, który wyróżnia ogromna przydatność praktyczna dla szerokiego grona odbiorców (lekarzy weterynarii, hodowców, właścicieli psów oraz nauczycieli akademickich).
Książka została podzielona na 20 rozdziałów, w których w sposób syntetyczny omówiono poszczególne problemy zdrowotne występujące u psów brachycefalicznych. Autorzy podręcznika korzystali z najnowszych opracowań i badań, a także z własnego bogatego doświadczenia klinicznego. Bezspornymi atutami praktycznymi tego podręcznika są przegląd metod i testów diagnostycznych, które można wykorzystać podczas selekcji osobników do dalszej hodowli, a także wzór zunifikowanego formularza badania klinicznego szczeniąt przed sprzedażą.
W mojej ocenie książka Problemy zdrowotne psów ras brachycefalicznych jest bardzo wartościowym narzędziem edukacyjnym, które z pewnością przyczyni się do poprawy zdrowia i dobrostanu omawianych ras.
Prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk, wiceprezydent Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii, wiceprezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, wieloletni kierownik specjalizacji „Choroby psów i kotów”, specjalista chorób psów i kotów
Dlaczego koci katar może być śmiertelny?
Kto jest królem anoreksji wśród zwierząt?
Kim są pacjenci z pudełka?
Odbierał poród alpaki, przebiegło po nim stado krów i został napadnięty przez królika. Łukasz Łebek, lekarz weterynarii i autor bloga „Nie zadzieraj z weterynarzem”, w fachowy, ale przystępny sposób przybliża tajniki swojej pracy. Opisuje rozmaite przypadki, z którymi zetknął się w swoim gabinecie – od szczurów, chomików, szynszyli, przez psy, koty, a nawet udomowioną świnię czy gęś. Nie stroniąc od humoru, wyjaśnia, czego lepiej nie mówić weterynarzowi, dlaczego praca w terenie nie jest dla wszystkich i czym nie karmić naszych zwierząt, jeśli naprawdę je kochamy. Przybliża także ekonomiczny aspekt swojego zawodu oraz porusza trudne tematy eutanazji i radzenia sobie z odejściem czworonożnych przyjaciół.
Dzięki tej książce lepiej zrozumiesz swoje zwierzę i jego lekarza!
Piąty parametr życiowy po częstotliwości oddechów, częstotliwości uderzeń serca, wartości temperatury ciała i ciśnienia krwi, który wymaga oceny w badaniu klinicznym to ból. Co parę miesięcy pojawia się jakiś nowy element dotyczący rozpoznawania i leczenia bólu: nowa skala jego oceny, nowa postać leku, a nawet nowe substancje lecznicze potencjalnie pomocne w jego
zwalczaniu. Podręcznik Doktora Gamby podsumowuje wszystkie te aktualne informacje i podpowiada, które z nich znajdują rzeczywiste zastosowanie w praktyce klinicznej. Jego wersja oryginalna ukazała się w 2020 r., a więc uwzględnia już dane dotyczące grapiprantu, przeciwciał przeciwko czynnikowi wzrostu nerwów (NGF), kwasu zoledronowego, kannabinodiów i innych,
nowych metod leczenia bólu, w tym również techniki niefarmakologiczne, takie jak akupunktura.
Autor jest lekarzem weterynarii na co dzień pracującym z pacjentami internistycznymi, chirurgicznymi, ortopedycznymi, neurologicznymi, onkologicznymi, stąd zna trudności związane z zapewnieniem cierpiącym zwierzętom komfortu życia. Ten podręcznik to nie tylko zbiór informacji naukowych, ale przede wszystkim własne spostrzeżenia i doświadczenie, czyli to, co z punktu
lekarza praktyka przedstawia największą wartość i zwykle zostaje szybko docenione przez czytelników.
dr n. wet. Magdalena Kalwas-Śliwińska
Technik weterynarii powinien być osobą wrażliwą na krzywdę oraz cierpienie zwierząt, cechować się empatią oraz mieć świadomość, że znaczna część jego pracy to praca z ludźmi. Zawód ten wpisuje się w dziedzinę nauk medycznych i rozwija się bardzo dynamicznie, wymaga więc ustawicznego dokształcania. Z tego powodu technik weterynarii powinien dążyć do poszerzania wiedzy i doskonalenia swoich umiejętności, a niniejszy podręcznik jest do tego idealnym narzędziem. W zrozumiały sposób przedstawia procedury kliniczne, laboratoryjne i radiograficzne, które powinny być stosowane w lecznicach małych i dużych zwierząt. Dużo uwagi poświęcono relacjom z opiekunami zwierząt i kwestiom behawioryzmu. Nie zabrakło również rozdziału o anatomii i fizjologii. Dodatkową wartością są rozdziały traktujące o pielęgnacji i hodowli dużych zwierząt, zwierząt egzotycznych oraz drobiu.
Cała książka utrzymana jest w konwencji przekazywania wiedzy praktycznej, która będzie stosowana na co dzień, a zaktualizowana treść odzwierciedla najnowsze postępy w procedurach opieki weterynaryjnej.
Cieszę się, że mogłem przyczynić się do wydania tego podręcznika, ponieważ dotychczas nie było takiej pozycji na polskim rynku. Mam nadzieję, że Technik weterynarii. Praktyka kliniczna stanie się pozycją obowiązkową na liście podręczników polecanych w szkołach kształcących techników weterynarii.
Kolejna publikacja Wydawnictwa Centrum Rozwoju Edukacji EDICON z zakresu książek do nauki języka angielskiego zawodowego. Język angielski w weterynarii stanowi wsparcie przede wszystkim dla osób uczących się na kierunku technik weterynarii, ale także dla tych związanych na co dzień z branżą weterynaryjną.
Materiał starannie opracowany przez autorkę obejmuje takie zagadnienia jak: anatomia, choroby, odżywianie i pielęgnacja zwierząt, leki i diagnostyka w medycynie weterynaryjnej, zabiegi i operacje wykonywane w klinice weterynaryjnej, czy hodowla zwierząt.
Swoją strukturą Język angielski w weterynarii przypomina inne publikacje wydawnictwa do nauki języka obcego. Każdy rozdział zawiera teksty z branżowym słownictwem, glosariusze z tłumaczeniami kluczowych słów i zwrotów, a także zróżnicowane ćwiczenia leksykalne i gramatyczne. Transkrypcje i nagrania tekstów na płycie CD pomagają w ćwiczeniu wymowy i rozumienia ze słuchu, a dodatek Polish up on your grammar! pozwala uporządkować wiedzę z zakresu podstawowych struktur gramatycznych.
Praktyczny poradnik pierwszej pomocy przedweterynaryjnej dla właścicieli i opiekunów psów aktywnych i pracujących. Zawiera liczne wyjaśnienia i porady.
Poradnik dla opiekunów aktywnych i pracujących psów, praktyczne wskazówki pierwszej pomocy przedweterynaryjnej - sztuczne oddychanie, bandażowanie, także wyjaśnienia zachowań psa, które mogą być związane z chorobą lub brakami witamin
Książka, która trafia w Państwa ręce, to niezwykle praktyczny przewodnik omawiający najważniejsze zasady żywienia psów i kotów, a także zawierający wskazówki dotyczące postępowania dietetycznego w chorobach, w których właściwa dieta odgrywa kluczową rolę terapeutyczną. Została napisana przez praktyka, dla praktyków i uwzględnia aktualny stan wiedzy dotyczącej żywienia i dietetyki psów i kotów.
Co jest także istotne, wskazuje na te elementy zachowania psów i kotów, które mają ogromny wpływ na pobieranie przez zwierzę pokarmu i kształtowanie
się nawyków żywieniowych. Bez tego trudno niekiedy zrozumieć, że problemy w pobieraniu pokarmu wynikają z zaburzeń behawioralnych, a nie stricte dietetycznych.
Gdybym miał jednym słowem scharakteryzować tę książkę – określiłbym ją mianem „zdroworozsądkowa”, ponieważ zawarte w niej wskazówki uwzględniają praktyczne możliwości właścicieli prowadzenia dietoterapii i oparte są na wieloletnim doświadczeniu klinicznym Autorki. Widać to chociażby w części zawierającej przykładowe receptury karm domowych, które można przygotować samodzielnie z powszechnie dostępnych produktów spożywczych.
Jest to więc doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia przygody z żywieniem i dietetyką zwierząt w praktyce weterynaryjnej, która może, tak jak było to w przypadku Autorki, pozostać na całe życie zawodowe.
Redaktor naukowy wydania polskiego
Leki po Dyplomie Weterynaria 2021 to kolejne wydanie podręcznego informatora o dostępnych w Polsce lekach Rp. i OTC stosowanych w weterynarii.
Opisy leków powstały na podstawie dokumentów rejestracyjnych i obejmują: wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia, działania niepożądane, karencję, stosowanie w okresie ciąży, laktacji i nieśności, dawkowanie oraz informacje o terminie ważności i warunkach przechowywania. Uwzględniono również postaci i dawki preparatów, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. W obecnym wydaniu opisano prawie 1600 preparatów, oprócz leków również wybrane preparaty nielecznicze promowane przez firmy farmaceutyczne.
W porównaniu do poprzedniego wydania przybyło około nowych 90 opisów preparatów. Wszystkie preparaty wymienione w książce Leki po Dyplomie Weterynaria zestawiono w trzech indeksach:
1. wykaz substancji czynnych i preparatów
2. wykaz preparatów według klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC)
3. wykaz preparatów według gatunków zwierząt
Gruźlica jako zoonoza i antropozoonoza jest problemem terapeutycznym i społecznym. Choroba ta wpisuje się w koncepcję „One Health” rozumianą jako wspólny wysiłek wielu dyscyplin działających na szczeblu lokalnym, krajowym i globalnym w celu poprawy stanu zdrowia ludzi i zwierząt. Ta definicja była podstawą do przygotowania publikacji przedstawiającej w sposób holistyczny historię zwalczania gruźlicy bydła w Polsce i osadzenia jej w kontekście historycznym XIX- i XX-wiecznej europejskiej medycyny, mikrobiologii i weterynarii.
„Niniejsza praca nie jest jedynie suchym przytoczeniem faktów historycznych czy wiedzy z zakresu epizootiologii weterynaryjnej, ale przede wszystkim stanowi spójny wywód i opis procesów prowadzących do systemowego rozwiązania problemu. Jej nowatorskie ujęcie tematu może być nie tylko źródłem wiedzy na temat historii walki z tym schorzeniem, ale i swego rodzaju modelowym przykładem działań związanych z osiągnięciem wspólnego celu na drodze współpracy uczonych z różnych dziedzin, instytucji państwowych czy w końcu samego społeczeństwa”.
Fragment recenzji wydawniczej
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?