Miłośników i wielbiciel czworonogów zapraszamy do tej strefy po inspirujące i fachowe publikacje dotyczące zdrowia, pielegnacji, diagnostyki, kosmetyki naszych pupili. Polecamy poradniki dla opiekunów i przewodników psów pracujących, służbowych i aktywnych. Znajdziecie obszerną wiedzę na temat żywienia i dietetyki psów, kotów, koni i innych zwierząt. Przewodniki dla szczęśliwych posiadaczy jak i dla lekarzy weterynarii. Przykładowe receptury karm domowych, które można przygotować samodzielnie z powszechnie dostępnych produktów spożywczych.
Obecne, nowe wydanie podręcznika zostało gruntownie zmienione przez uczniów i współpracowników autora - m.in. profesora Kazimierza Krysiaka. Materiał uwzględnia współczesny stan wiedzy oraz aktualne wymagania programowe. W wielu partiach tekstu dokonano gruntownych zmian, niektóre fragmenty opracowano na nowo. W podręczniku zastosowano nowe naukowe mianownictwo anatomiczne, histologiczne i embriologiczne, zgodne z Nomina Anatomica Veterinaria (1994), Nomina Histologica oraz Nomina Embryologica Veterinaria, a odpowiedniki polskie pochodzą z Weterynaryjnego Mianownictwa Anatomicznego. Podobnie, w przypadku struktur mikroskopowych i rozwojowych odwołano się do najnowszych mianownictw.
Na szczególną uwagę zasługują czytelne, dobrze dobrane i odpowiednio opisane ryciny oraz skorowidze nazw polskich i łacińskich, zamieszczone na końcu książki.
Podręcznik przeznaczony przede wszystkim dla studentów Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej i lekarzy weterynarii, a także dla studentów innych kierunków przyrodniczych - biologii, zootechniki, biotechnologii i archeologii.
Sukces lecznicy zależy nie tylko od wiedzy i umiejętności medycznych właściciela i pracujących w niej lekarzy. Ta książka odkrywa to, co konieczne, aby stworzyć i prowadzić dobrze funkcjonującą praktykę weterynaryjną, która będzie cieszyć się świetną opinią i przyniesie właścicielowi i pracownikom ogromną satysfakcję.
Steve Z. Kornfeld w praktyczny i przejrzysty sposób pokazuje, jak branża weterynaryjna postrzegana jest przez klientów i uczy, jak osiągnąć sukces, odpowiadając na ich potrzeby.
Przekazane informacje pozwalają stworzyć system, który usprawni pracę każdej placówki. Gorąco polecam tę lekturę każdemu właścicielowi i menadżerowi praktyki weterynaryjnej.
lek. wet. Anna Dominiak, trener biznesu
Leki po Dyplomie Weterynaria 2023 to kolejne wydanie podręcznego informatora o dostępnych w Polsce lekach Rp. i OTC stosowanych w weterynarii. Opisy leków powstały na podstawie dokumentów rejestracyjnych i obejmują: wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia, działania niepożądane, okres karencji, stosowanie w okresie ciąży, laktacji i nieśności, dawkowanie oraz informacje o terminie ważności i warunkach przechowywania. Uwzględniono również postaci i dawki preparatów, a także wielkości opakowań dostępnych na rynku. W obecnym wydaniu opisano około 1500 preparatów, oprócz leków również wybrane preparaty nielecznicze promowane przez firmy farmaceutyczne. W porównaniu do poprzedniego wydania usunięto leki wycofane ze sprzedaży i dodano ponad 60 opisów nowych leków. Wszystkie preparaty wymienione w książce Leki po Dyplomie Weterynaria zestawiono w trzech indeksach: 1. wykaz substancji czynnych i preparatów 2. wykaz preparatów według klasyfikacji anatomiczno-terapeutyczno-chemicznej (ATC) 3. wykaz preparatów według gatunków zwierząt
Atlas zawiera ponad 400 zdjęć i rysunków przedstawiających patologie jamy ustnej psów, uzupełnionych informacjami o badaniach diagnostycznych pozwalających wykryć lub potwierdzić dane schorzenie. Taki układ książki ułatwia ustalenie właściwego rozpoznania oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Publikacja może służyć jako źródło do identyfikacji i lepszego zrozumienia patologii jamy ustnej u psów w codziennej pracy lekarza weterynarii.
Choroby skóry i uszu są często spotykanymi problemami w praktyce lekarza weterynarii małych zwierząt. Zmiany skórne wyglądają podobnie w różnych schorzeniach dermatologicznych i dlatego w rozpoznawaniu istotne jest logiczne podejście diagnostyczne uwzględniające ważne informacje wynikające z wywiadu i rozmaite badania możliwe do wykonania w miejscu opieki nad pacjentem, które mogą być pomocne w podejmowaniu decyzji terapeutycznych. Jako że odpowiedź na leczenie zależy od odpowiedniej identyfikacji przyczyny pierwotnej, ważne jest systematyczne podejście diagnostyczne „krok po kroku”.
Celem podręcznika Dermatologia psów i kotów jest skupienie się na istotnych klinicznie aspektach chorób dermatologicznych, podanych w przystępnej formie przyjaznej dla czytelnika.
Z Przedmowy
Fizjoterapia małych zwierząt i medycyna psów sportowych szczegółowo przybliża zagadnienia związane z biomechaniką ruchu małych zwierząt, fizjologią wysiłku fizycznego oraz patofizjologią bólu, a także przedstawia multimodalne podejście do terapii bólu z uwzględnieniem najnowocześniejszych metod wspierających leczenie jak kinesiotaping czy medycyna regeneracyjna.
W książce przedstawiono choroby ortopedyczne i neurologiczne aparatu ruchu, urazy i kontuzje psów sportowych z uwzględnieniem podziału na konkretne dyscypliny sportowe, a także plany postępowania lekarskiego i fizjoterapeutycznego, w których znajdują się inspirujące ćwiczenia rehabilitacyjne dedykowane pacjentom na różnych etapach procesu usprawniania.
Rehabilitacja medyczna i fizjoterapia stają się coraz ważniejszą gałęzią współczesnej medycyny weterynaryjnej. Właściciele zwierząt oczekują opieki na najwyższym poziomie. W wielu przypadkach oznacza to konieczność podjęcia wielokierunkowych działań, które oprócz tradycyjnych metod terapeutycznych opierają się na szczegółowym planie rehabilitacji dostosowanym do potrzeb danego pacjenta.
Książka Fizjoterapia małych zwierząt i medycyna psów sportowych jest nieocenionym źródłem wiedzy dla wszystkich osób zajmujących się zoofizjoterapią. Szczegółowo opisano w niej zagadnienia związane z biomechaniką ruchu, fizjologią wysiłku fizycznego oraz z anatomią, fizjologią i patofizjologią chorób ortopedycznych i neurologicznych aparatu ruchu. Przedstawiono możliwości ich leczenia i rehabilitacji z uwzględnieniem najnowocześniejszych metod wspierających terapię, jak kinesiotaping czy medycyna regeneracyjna.
Autorzy poruszają zagadnienia związane z patofizjologią bólu, pomiarami jego natężenia oraz multimodalnym podejściem do terapii bólu. Opisują również urazy i kontuzje psów sportowych z uwzględnieniem podziału na konkretne dyscypliny sportowe, a przede wszystkim plany postępowania lekarskiego i fizjoterapeutycznego. Książka ta jest także skarbnicą wiedzy dla osób poszukujących inspirujących ćwiczeń rehabilitacyjnych dedykowanych pacjentom na różnych etapach procesu usprawniania.
Małgorzata Lubkiewicz, zoofizjoterapeuta w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Animal Active, dyrektor Studium Fizjoterapii Zwierząt, prezes Polskiego Związku Zoofizjoterapeutów
W książce przedstawiono:
informacje z zakresu fizjologii i patofizjologii tkanek oraz procesu gojenia,
badanie ortopedyczne, neurologiczne i kardiologiczne wraz z oceną wyników,
opisy ćwiczeń, terapii manualnej i metod fizykalnych (w tym laseroterapii, TENS, bieżni wodnej, terapii falą uderzeniową, terapii rezonansem jądrowym itp.),
terapie biologiczne (osocze bogatopłytkowe, komórki macierzyste itp.),
praktyczne wskazówki dotyczące rehabilitacji psów i kotów oraz współpracy z właścicielem zwierzęcia w celu jego zaangażowania w terapię czy dostosowania środowiska domowego do potrzeb pacjenta,
żywienie psów sportowych i pacjentów w czasie rehabilitacji,
zagadnienia z zakresu medycyny sportowej psów i powrotu do treningów po urazach,
szczegółowe opisy z zakresu anatomii i neuroanatomii wybranych jednostek chorobowych połączone z opcjami leczenia oraz możliwością opracowania indywidualnego planu rehabilitacji.
Uwolnienie od bólu, poprawa mobilności, rozbudowa masy mięśniowej to tylko niektóre z długiej listy korzyści, które można osiągnąć dzięki fizjoterapii.
W książce Fizjoterapia małych zwierząt. Od rozpoznania do planu terapeutycznego omówiono całościowo proces leczenia – od badania klinicznego, przez rozpoznanie, do sporządzenia planu terapii.
Autorka dzieli się z czytelnikami swoim doświadczeniem w tworzeniu indywidualnych planów fizjoterapii i koncepcji szkoleniowych dzięki wskazówkom i analizom przypadków. Przedstawia różne metody i techniki terapii wraz z przykładami ich zastosowania.
Wszystkie ruchy są doskonale zilustrowane i mogą być natychmiast zaimplementowane w praktyce klinicznej z pacjentem.
Podręcznik skierowany jest nie tylko do osób, które już zajmują się fizjoterapią małych zwierząt, ale również do tych, które chciałyby zapoznać się z tą dziedziną od podstaw.
Diagnostyka cytologiczna, metoda szeroko stosowana w codziennej praktyce klinicznej lekarza weterynarii, opiera się na precyzyjnej identyfikacji komórek. Atlasy cytologiczne są zatem podstawowym narzędziem w praktyce weterynaryjnej. Atlas diagnostyki cytologicznej małych zwierząt zawiera bogaty zbiór obrazów przedstawiających najbardziej charakterystyczne i wyróżniające cechy różnych wzorców cytologicznych. Ponieważ rozpoznanie cytologiczne często oparte jest na drobnych zmianach, szczególną uwagę w tym atlasie poświęcono diagnostyce różnicowej, zamieszczając ryciny przedstawiające inne schorzenia o podobnym obrazie cytologicznym w celu podkreślenia ich cech różnicujących.
Książka z dostępem do materiałów wideo.Endoskopia i endochirurgia psów i kotów to wyczerpujący i praktyczny przewodnik dla lekarzy weterynarii, którzy podczas diagnostyki i leczenia swoich pacjentów chcą stosować techniki małoinwazyjne. Szczegółowo opisano procedury rutynowe, uwzględniono również zaawansowane techniki przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów.Niniejszy podręcznik jest przekładem wydania drugiego oryginalnego opublikowanego przez British Small Animal Veterinary Association, w którym:gruntownie zmieniono i zaktualizowano wszystkie rozdziały,nowością są rozdziały dotyczące ezofagoskopii, endoskopii interwencyjnej i przyszłych kierunków rozwoju endoskopii,rozszerzono zakres informacji na temat technik małoinwazyjnych u kotów,rozdział poświęcony laparoskopii został znacznie rozszerzony i obejmuje techniki od biopsji wątroby i owariektomii do cholecystektomii i adrenalektomii.
Badania hematologiczne i biochemiczne stanowią dwa główne filary obecnej medycyny weterynaryjnej i w codziennej praktyce klinicznej są jednymi z najczęściej stosowanych procedur diagnostycznych. Coraz więcej lekarzy weterynarii rutynowo zleca wykonanie tych badań, które obecnie dzięki rozwojowi i dostępności nowych technik dostarczają bardziej kompletnych informacji. Dlatego odpowiednia interpretacja tych danych ma tak duże znaczenie.
Przy planowaniu tego podręcznika naszym celem było opracowanie szczegółowego przewodnika, który byłby zarówno praktyczny, jak i łatwy do zrozumienia z klinicznego punktu widzenia. Z tych względów książka opiera się na serii algorytmów, ułatwiających logiczne i systematyczne postępowanie wobec głównych zmian obserwowanych w tej dziedzinie. Algorytmom towarzyszą schematy, tabele oraz ryciny dostarczające podstawowych informacji dotyczących sposobów pobierania próbek oraz interpretacji wyników najistotniejszych badań hematologicznych i biochemicznych.
Podręcznik jest źródłem podstawowych informacji dotyczących zmian obserwowanych w hemogramie i rozmazach krwi oraz parametrach biochemicznych związanych z czynnością nerek i wątroby, jak również zapewnia wskazówki dotyczące postępowania diagnostycznego w oparciu o podstawowe dane uzyskane w ramach wywiadu i badania ogólnego. Dodatkowo książka zawiera cenne informacje dotyczące sposobu wykonywania różnych procedur diagnostycznych oraz terapeutycznych, w tym technik przetaczania krwi.
Z Przedmowy
Monografia jest dziełem studentów – członków Studenckiego Koła Naukowego Res Anatomiae Animalium, działającego przy Katedrze Nauk Podstawowych i Przedklinicznych Instytutu Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ta niezwykle pracowita i ambitna grupa młodych ludzi prezentuje w niej wyniki swoich badań. Aleksander Butkiewicz i Paulina Kaźmierczak dokonali porównania budowy anatomicznej żołądka i jelit u wybranych gatunków z podrzędów Ruminantia i Cameliformes. Szymon Graczyk przeanalizował zaopatrywanie rdzenia kręgowego w krew tętniczą u świni domowej (Sus scrofa domestica), a Arkadiusz Grzeczka strukturę splotu ramiennego (plexus brachialis) oraz unerwienie kończyny piersiowej rysia euroazjatyckiego (Lynx lynx). Katarzyna Hylińska skupiła się na wybranych anomaliach rozwojowych zębów u psów i kotów, natomiast Patrycja Jankowska na morfometrii porównawczej nerek u wybranych parzystokopytnych (Artiodactyla).
Choroby zakaźne psów i kotów, ze względu na łatwość szerzenia się, stanowią istotne niebezpieczeństwo nie tylko dla populacji tych zwierząt, lecz w wielu przypadkach także dla ludzi (zoonozy). Skuteczne zapobieganie, zwalczanie i leczenie chorób zakaźnych wymaga znajomości sposobów ich transmisji, patogenezy, diagnostyki oraz metod leczenia. Te i wiele innych informacji znajdziecie Państwo w tym opracowaniu, które poświęcone jest chorobom zakaźnym psów i kotów najczęściej występującym w Polsce. Mam nadzieje, że książka, która trafia w Państwa ręce, okaże się pomocnym narzędziem w rozwiązaniu niejednego problemu klinicznego z zakresu chorób zakaźnych psów i kotów.
Kardiologia małych zwierząt w 3D to niezwykle nowatorska publikacja. Dzięki trójwymiarowym obrazom i rozszerzonej rzeczywistości, każde zaburzenie można zobaczyć z wielu perspektyw w modelu 3D znajdującym się nad podręcznikiem.
W książce omówiono podstawy patofizjologiczne i wskazówki diagnostyczne dla najczęściej występujących chorób serca, a ilustracje i zdjęcia stanowią pomost pomiędzy modelami 3D i tekstem.
Ten sposób prezentacji wiadomości ułatwia zrozumienie korelacji między występującymi zmianami patofizjologicznymi, a wynikami badań diagnostycznych, w szczególności echokardiografii.
Taping psów - Kinesiology Taping For Dogs (ENG) - S. Mikail to świetna pozycja zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych, które mają do czynienia z kinesiotapingiem psów w swojej codziennej pracy. Bogato ilustrowany podręcznik zawiera teoretyczne, a także praktyczne wiadomości z zakresu kinesiotapingu weterynaryjnego. Taping psów jest zabiegiem, który skupia się na stymulowaniu, regeneracji i leczeniu mięśni, stawów, narządów wewnętrznych oraz układów organizmu zwierzęcia. Zastosowanie zabiegu tapingu psów pomoże w zwalczeniu bólu i obrzęku, zapewni stabilizację stawów, a także poprawi mobilność mięśniową jednocześnie umożliwiając pełny zakres ruchu oraz minimalizując podrażnienia. Podręcznik stopniowo prowadzi czytelnika przez wszystkie kroki, jakie powinny występować w dobrze przeprowadzonym zabiegu kinesiotapingu psów.
Zalety książki
- podręcznik zawiera aż 288 zdjęć, które przedstawiają prawidłowe przeprowadzenie zabiegu kinesiotapingu psów,
- książka zawiera praktyczne i pomocne wskazówki dotyczące kinesiotapingu psów,
autorka opisuje zarówno wskazania do zabiegu tapingu zwierząt, jak i jego przeciwskazania,
- w książce można znaleźć dokładne informacje co do rodzajów cięć, sposobów naklejania taśm, czy wymaganego stopnia naprężenia tejpów,
- autorka jest cenioną terapeutką zwierząt o dużym doświadczeniu i wiedzy,
- w podręczniku praktyczne informacje znajdą zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane.
Fragment przedmowy
“Kinesiology taping is an emerging technique in Small Animals and can help them in many ways. I started the work for VetkinTape as a kinesiology taping instructor in 2018 and since then have been teaching their MTC (Medical Taping Concept) course both nationally and internationally. (…)”
O autorce
Dr Solange Mikail jest weterynarką, zwierzęcą fizjoterapeutką oraz instruktorką z zakresu kinesiotapingu koni. Swoje wykształcenie uzyskała na takich uczelniach jak UNESP Botucatu Collage od Veterinary Medicine w Brazylii, University of Sao Paulo oraz American Collage of Veterinary Sports Medicine and Rehabilitation. Autorka jest pionierką w dziedzinie rehabilitacji tych zwierząt. Podczas Igrzysk Olimpijskich nadzorowała zespół złożony z fizjoterapeutów koni. Ma doświadczenie także w kinesiotapingu psów, stworzyła wiele innowacyjnych aplikacji, m.in. dwa nowe kształty cięć taśm, które zostały zaprezentowane w jej książce (kształt „H” oraz „O”).
O wydawnictwie
VetkinTape to marka, która nie tylko wydaje książki dotyczące kinesiotapingu zwierząt, ale przede wszystkim zajmuje się produkcją sprzętu, który jest niezbędny podczas wykonywania tego zabiegu. W ofercie marki można znaleźć duży wybór taśm kinezjologicznych w różnych rodzajach i o różnych szerokościach, klej do kinesiotapingu weterynaryjnego, który wydłuża trwałość aplikacji, spray do dezynfekcji sierści, specjalne nożyczki do tejpów, które są odpowiednio ostre oraz skórzane pokrowce na tejpy lub nożyczki.
Specyfikacja
Autor: Solange Mikail
Wydawnictwo: VetkinTape
Rok wydania: 2022
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 111 stron
Język: angielski
ISBN: 9789082582635
Pełna ciepła i?humoru opowieść najsłynniejszego weterynarza James Herriot, z?wykształcenia lekarz weterynarii, urodził się w?Sunderland w?Anglii. Wychował się i?studiował w?Szkocji, gdzie pracował w?swoim zawodzie oraz stworzył cieszące się ogromną popularnością książki. Na?ich podstawie powstał serial pod tym samym tytułem: Wszystkie stworzenia duże i małe. Herriot z błyskotliwym poczuciem humoru opisuje życie w?Yorkshire, kreśląc barwne portrety jego mieszkańców i odkrywając tajniki fascynującej pracy wśród zwierząt.
Wersja angielskojęzycznaTaping koni - Kinesiology Taping For Horses (ENG) - R. Ettl będzie świetną propozycją zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Bogato ilustrowany podręcznik zawiera teoretyczne i praktyczne wiadomości z zakresu kinesiotapingu weterynaryjnego. Taping koni to zabieg, który koncentruje się na stymulowaniu, regeneracji i leczeniu mięśni, stawów, narządów wewnętrznych oraz układów organizmu konia. Poprawie zastosowany zabieg kinesiotapingu zwalcza ból i obrzęk, a także zapewnia stabilizację stawów i poprawia mobilność mięśniową umożliwiając tym samym pełny zakres ruchu i minimalizując podrażnienia. Zalety książki podręcznik zawiera dużo ilustracji obrazujących prawidłowe naklejanie taśm do kinesiotapingu zwierząt, w książce znajdują się liczne wykresy, podręcznik zawiera praktyczne i pomocne wskazówki dotyczące kinesiotapingu koni, w książce znajdują się ostrzeżenia dotyczące najczęściej popełnianych błędów podczas zabiegu kinesiotapingu zwierząt, autorka jest cenioną terapeutką tapingu koni, posiadającą wieloletnie doświadczenie, w tym podręczniku do kinesiotapingu przydatne informacje znajdą zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane. Skrócony spis treści CZĘŚĆ I: BASIC PRINCIPLES 1. The basics of elastic taping for horses 1.1 Adhesive tapes in physiotherapy 1.2 An outline of the history 1.3 Indications and Contraindications 1.4 How taping works 1.5 The science of colours 1.6 Knowledge of anatomy and physiology 1.7 Knowledge of pathology 2. The basic tape applications 2.1 Basic principles 2.2 Muscle applications 2.3 Ligament applications 2.4 Fascia applications 2.5 Functional and mechanical correction applications 2.6 Nerve applications 2.7 Lymph applications 2.8 Tape applications for scars 2.9 Segment applications 2.10 Meridian applications 2.11 Combining tape applications 2.12 Summary CZĘŚĆ II: APPRAISAL STRATEGIES 3. The appraisal 3.1The examination procedure before taping 4. Treatment techniques 4.1 Conventional medical treatment 4.2 Manual treatment techniques 4.3 Concomitant therapies 4.4 Taping in practice CZĘŚĆ III: INDICATION-BASED APPLICATIONS IN PRACTICE 5. The clinical use of elastic tapes 5.1 Principles 5.2 Muscular dysfunctions 5.3 Muscule injuries 5.4 Tendopathies 5.5 Ligament lesions 5.6 Joint lesions on the limbs 5.7 Problems of the limbs 5.8 Neurological patterns of disease 5.9 Malpositions 5.10 Gait faults and relieving postures 5.11 Diseases of the lymph system 5.12 Organic diseases CZĘŚĆ IV: APPENDIX
Cytologia skóry psów i kotów: Ilustrowany podręcznik interpretacji zmian skórnych poprzez badanie cytologiczne to pierwsza książka poświęcona wyłącznie cytologii skóry psów i kotów. Ten podręcznik to dowód postępu, który dokonał się przez ostatnie dziesięciolecia w dziedzinie cytologii skóry – technice, która stała się dobrą praktyką w dermatologii dzięki prostocie i szybkości wykonania, minimalnej inwazyjności oraz wysokiej wartości diagnostycznej.
W podręczniku znajduje się ok. 750 kolorowych ilustracji o wysokiej rozdzielczości. Większość obrazów i cech cytologicznych procesu chorobowego została przedstawiona z obrazem klinicznym i histopatologicznym, dzięki czemu czytelnik ma pełny obraz schorzenia oraz przykłady zastosowania cytologii, a także jej ograniczenia. Poza powszechnie spotykanymi schorzeniami, zawarto w niej także charakterystykę cytologiczną rzadkich i do tej pory słabo opisanych chorób skóry psów i kotów. Szeroki zakres tematyczny sprawia, że z podręcznika mogą korzystać zarówno studenci oraz początkujący w dziedzinie cytologii, jak i lekarze szukający specjalistycznych informacji. Z pewnością pomoże upowszechnić i prawidłowo wykorzystywać badania cytologiczne w dermatologii weterynaryjnej.
Spis Treści:
1. Wyłysienia i nadmierne rogowacenie naskórka u kota
2. Nietypowa postać powszechnej choroby
3. Wyłysienia i zliszajowacenie skóry u kota – wyjątkowa przyczyna powszechnych objawów
4. Liczne rozsiane guzki u psa
5. Wzajemne oddziaływanie hormonów
6. Niezapalne wyłysienia u psa – problem nie tylko endokrynogenny
7. Wyłysienia u psa – odsłona druga
8. Dermatoza wrzodziejąca i guzki u psa
9. „Skrzydlaty” kot – nadmierna rozciągliwość skóry
10. Dermatoza strupiasta u kota
11. Obrzęk twarzy i wykwity na małżowinie usznej u psa
12. Obrzęk opuszek u kota
13. Uogólnione zliszajowacenie skóry oraz świąd u owczarka niemieckiego
14. Zaraźliwa dermatoza u młodego yorkshire teriera
15. Wieloogniskowa guzowato-złuszczająca dermatoza u amstafa
16. Śmiertelne uogólnione oddzielenie naskórka u mieszańca
17. Nawrotowa uogólniona strupiasto-złuszczająca dermatoza u mieszańca
18. Uogólnione zaburzenie rogowacenia i złuszczania naskórka z wyłysieniem u pekińczyka
19. Wrzodziejąca płytka nosowa u jamnika
20. Wyłysienie grzbietu nosa z hiperpigmentacją u yorkshire teriera
21. Nietypowe zaburzenia rogowacenia opuszek palcowych u psa
22. Jednostronne ostre samouszkodzenia twarzy u kota
23. Polietiologiczna dermatoza głowy u kota
24. Ekstensywne nawrotowe wyłysienia u kota
Ustalenie prawidłowego rozpoznania jest jednym z najtrudniejszych zadań stojących przed lekarzem. Podstawą jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, wykonanie badania klinicznego i, po uwzględnieniu objawów występujących u pacjenta, odnalezienie możliwych przyczyn choroby. Celem tego podręcznika jest pomoc zarówno lekarzom, jak i studentom weterynarii w ustaleniu właściwego procesu diagnostycznego.Przedstawiono w nim w przejrzysty sposób ponad 40 najczęściej spotykanych w praktyce klinicznej objawów i związane z nimi rozpoznania różnicowe. Na końcu każdego rozdziału podsumowano cały proces diagnostyczny w postaci algorytmu. Usystematyzowana struktura rozdziałów ułatwia korzystanie z podręcznika i pozwala na uzyskanie właściwej odpowiedzi nawet w stresie i pod presją czasu.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?