Książki psychologiczne o depresji i lękach człowieka znajdziesz w księgarni internetowej Dobreksiazki.pl. W ofercie nowości, zapowiedzi i bestsellery. Depresja to zaburzenie psychiczne wymagające specjalistycznego leczenia. Depresja jest jak grypa może się zdarzyć każdemu. Tutaj znajdziesz wiele ciekawych i interesujących poradników poruszających ten drażliwy temat. Samotność, cierpienie, lęk, ból, nerwica, trauma, alkoholizm, samobójstwo, o tych i innych zagadnieniach wiele dowiesz się z książek, które można nabyć na szaym sklepie DobreKsiazki.pl
In Trauma and the Soul, Donald Kalsched continues the exploration he began in his first book, The Inner World of Trauma (1996)—this time going further into the mystical or spiritual moments that often occur around the intimacies of psychoanalytic work. Through extended clinical vignettes, including therapeutic dialogue and dreams, he shows how depth psychotherapy with trauma’s survivors can open both analytic partners to "another world" of non-ordinary reality in which daimonic powers reside, both light and dark. This mytho-poetic world, he suggests, is not simply a defensive product of our struggle with the harsh realities of living as Freud suggested, but is an everlasting fact of human experience—a mystery that is often at the very center of the healing process, and yet at other times, strangely resists it.
With these "two worlds" in focus, Kalsched explores a variety of themes as he builds, chapter by chapter, an integrated psycho-spiritual approach to trauma and its treatment including:
images of the lost soul-child in dreams and how this "child" represents an essential core of aliveness that is both protected and persecuted by the psyche’s defenses;
Dante’s guided descent into the Inferno of Hell as a paradigm for the psychotherapy process and its inevitable struggle with self-destructive energies;
childhood innocence and its central role in a person’s spiritual life seen through the story of St. Exupéry’s The Little Prince;
how clinical attention to implicit processes in the relational field, as well as discoveries in body-based affective neuroscience are making trauma treatment more effective;
the life of C.G. Jung as it portrays his early trauma, his soul’s retreat into an inner sanctuary, and his gradual recovery of wholeness through the integration of his divided self.
This is a book that restores the mystery to psychoanalytic work. It tells stories of ordinary patients and ordinary psychotherapists who, through working together, glimpse the reality of the human soul and the depth of the spirit, and are changed by the experience. Trauma and the Soul will be of particular interest to practicing psychotherapists, psychoanalysts, analytical psychologists, and expressive arts therapists, including those with a "spiritual" orientation.
Donald Kalsched is a Jungian analyst in private practice in Albuquerque, New Mexico, and a training analyst with the Inter-Regional Society of Jungian Analysts. He is the author of numerous articles in analytical psychology, and lectures widely on the subject of early trauma and its treatment. His books include The Inner World of Trauma (1996).
Panika. Niedowierzanie. Frustracja. Złość. Strach. Smutek. Wyrzuty sumienia... Co czujesz, gdy słyszysz słowo depresja?
Wiele trudnych odczuć ma swoje źródło w niezrozumieniu tej choroby. Jeśli Twoje dziecko lub inna bliska Ci młoda osoba zmaga się z depresją, ta książka jest dla Ciebie. Autorka pokazuje, jak wygląda dolina cierpienia, w której ugrzązł nastolatek i w jaki sposób można go z niej wydobyć.
Żaden poradnik nie wyleczy nikogo z depresji, jednak solidna porcja wiedzy przedstawiona przez Darię Jęczmińską przybliży Cię do zrozumienia istoty tej strasznej choroby. Dzięki temu będziesz wsparciem dla dziecka i pomożesz mu przejść przez najtrudniejsze dni.
W środku znajdziesz:
A) Teorię: definicję, przyczyny, fakty i mity na temat depresji, objawy, znaczenie mediów społecznościowych w rozwoju tej choroby…
B) Prawdziwe historie nastolatków zmagających się z depresją.
C) Konkretne podpowiedzi dla rodziców i nauczycieli: co mówić, jak wspierać, jak zapobiegać...
Według ostrożnych oszacowań, około 20% populacji w krajach zachodnich i uprzemysłowionych – jedna na pięć osób – zachoruje na depresję w ciągu swojego życia. Mimo tak dużego rozpowszechnienia depresji, wokół przyczyn, przebiegu i leczenia tej choroby nadal funkcjonuje wiele mitów. Czy mamy do czynienia z epidemią depresji? Czy źródłem depresji jest „nierównowaga chemiczna” w mózgu? Jak odróżnić depresję od zwykłego smutku? Czy dzieci chorują na depresję? Jakie są dostępne metody leczenia? Czy raz wyleczona depresja powróci?
Książka Jonathana Rottenberga jest przeznaczona dla osób zmagających się z zaburzeniami nastroju oraz dla ich bliskich. Autor porządkuje informacje o znanych nauce przyczynach depresji, jej objawach, przebiegu, zaburzeniach współwystępujących oraz rokowaniach. Zwraca uwagę też na niezwykle istotne, a rzadziej poruszane kwestie: powrotu do zdrowia, przygotowania się na ewentualny nawrót choroby oraz działań, które możemy podjąć, by społeczny dialog o zdrowiu psychicznym nie stanowił już tabu i opierał się na sprawdzonych informacjach.
Ta książka to lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych i/lub dotkniętych depresją. Napisana przez czołowego eksperta w dziedzinie teorii i leczenia depresji, łączy prezentację najnowszej wiedzy z pełnymi głębokiej refleksji i empatycznymi opisami jej głównych objawów oraz metod leczenia. Pozycja ta nie tylko dostarcza istotnych informacji na temat depresji, lecz także oferuje nadzieję i praktyczne porady dla osób zmagających się z tym problemem. dr Jutta Joormann, profesor psychologii Wydział Psychologii, Uniwersytet Yale
Dzieci, które doświadczyły straty, odczuwają wiele różnych emocji, niekiedy równocześnie. Jednego dnia smutek i poczucie zagubienia mogą się u nich przeplatać ze strachem i złością, ale także z radością czy zaskoczeniem. W ich wnętrzu wiele się dzieje – i jest to całkowicie normalne.
Ta książka pomoże im lepiej poznać i zrozumieć nowe dla nich uczucia oraz myśli pojawiające się w ich głowie.
Mia Roldan to specjalistka z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i nastolatkami. Stworzony przez nią wspieralnik to przyjazne dziecku i bezpieczne miejsce, w którym ono może zapisywać i rysować wszystko, co czuje w związku ze stratą.
Dziecko może pracować ze wspieralnikiem w swoim tempie i wykonywać zawarte w nim ćwiczenia w dowolnej kolejności. Jest to wyjątkowa książka, ponieważ nie trzeba zaczynać jej od początku. Można też wielokrotnie do niej wracać.
Dzięki tej książce dziecko otrzyma niezbędne wsparcie w najtrudniejszych chwilach oraz:
- odnajdzie spokój,
- zrozumie swoje uczucia,
- poczuje się bezpieczniej.
Ewa Woydyłło podejmuje temat depresji.
Rozpoczyna od zdiagnozowania choroby i odróżnienia jej od okresowego obniżenia nastroju, z którym często depresja bywa mylona. Autorka namawia czytelnika do uważnej samoobserwacji, ale i do korzystania z pomocy psychologa i lekarza. Opisuje możliwości leczenia depresji, poczynając od sposobów niemedycznych, a kończąc na różnych wariantach terapii profesjonalnych Przekonuje, że psychoterapia, terapia indywidualna czy grupowa lepiej służą walce z chorobą niż leczenie farmakologiczne.
Książka pozwala zrozumieć depresję i przekonuje, że z tej choroby można się wyleczyć
Depresja, zaburzenia lękowe, chroniczny ból czy obsesje nie zawsze muszą być efektem wydarzeń, których doświadczyliśmy osobiście. Ich korzenie czasem sięgają czasu naszych rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. Badania dowodzą, że traumatyczne doświadczenia mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.Niniejsza książka czerpie z wniosków czołowych ekspertów zajmujących się zagadnieniem zespołu stresu pourazowego, m. in. Rachel Yehudy i Bessera van der Kolka. Nawet jeśli osoba, która doświadczyła traumy, od dawna nie żyje, albo historia tego doświadczenia została zapomniana lub przemilczana - ślady emocjonalne tego zdarzenia mogą wciąż pozostać żywe. Często są głęboko ukryte, zakodowane w genach i języku i mogą odgrywać znacznie większą rolę, niż do tej pory przypuszczano.Mark Wolynn - terapeuta z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Jest pionierem w badaniach nad dziedziczoną traumą. Prowadził zajęcia na wielu prestiżowych uczelniach, m. in. na Uniwersytecie w Pittsburgu, The New York Open Center i The California Institute of Integral Studies, a także w wielu klinikach, szpitalach i ośrodkach szkoleniowych. Jego artykuły publikowane były m .in. w "Psych Central", a wiersze w "New Yorkerze".
Wszyscy jesteśmy pod wpływem doświadczeń z wczesnego dzieciństwa. Niektóre z nich są dobre, inne kładą się głębokim cieniem na dorosłości, uniemożliwiając prawdziwe odczuwanie emocji i budowanie trwałych, dobrych relacji z samym sobą i innymi ludźmi. Bierze się to z tego, że niezaspokojone podstawowe potrzeby emocjonalne dziecka skutkują zaburzeniami zdrowia psychicznego w późniejszych latach, co może się przejawiać chronicznym zmęczeniem, stanami lękowymi, trudnościami ze snem, uzależnieniami czy depresją. Czy jest na to jakaś metoda? Na szczęście jest i została przedstawiona w tej bestsellerowej książce, która stanowi świetne źródło informacji i wsparcia dla osób zmagających się ze skutkami traumy z dzieciństwa. Dowiesz się, w jaki sposób wpływa ona na dorosłe życie, w tym na relacje z innymi ludźmi, poczucie własnej wartości i postrzeganie świata. Przekonasz się, że absolutnie nie ponosisz winy za to, co się wydarzyło w Twoim dzieciństwie, a także że możesz sobie pomóc w uzdrowieniu siebie i odzyskaniu kontroli nad życiem. Poznasz różne metody leczenia traumy, między innymi techniki terapeutyczne, medytacje i kierunkowe zmiany stylu życia. Ta książka jest nie tylko przystępnie i pięknie napisana, ale też zawiera przydatne spostrzeżenia, zachęty i praktyczne narzędzia. Z tą książką łatwiej odnajdziesz wewnętrzne ukojenie!
Jeśli ktoś tobie bliski ma myśli samobójcze – niezależnie od tego, czy jest to twoje dziecko, partner lub partnerka, znajomy, czy inna osoba, na której ci zależy – ta książka pomoże ci przetrwać ten trudny czas i poradzić sobie z wynikającymi z tego wyzwaniami. Wizja odebrania sobie życia przez kogoś, kogo kochasz, jest przerażająca. To oczywiste, że ta osoba doświadcza przejmującego bólu emocjonalnego i stresu, pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji ty też potrzebujesz wsparcia. Kryzys bliskiej osoby może budzić nie tylko lęk, ale również inne trudne emocje, w tym smutek, poczucie winy, żal czy złość.Rozpaczliwie pragniesz, by ta osoba żyła, a jednocześnie masz własne życie do przeżycia i emocje, o które musisz zadbać. Trudno się w tym odnaleźć. To normalne, że doświadczasz poczucia bezsilności, zagubienia czy paraliżu. Ta książka będzie twoim osobistym przewodnikiem w tej trudnej sytuacji. Autorka przygląda się tematowi z niemal każdej możliwej perspektywy: osoby kochającej kogoś, kto ma myśli samobójcze, terapeuty pomagającego klientom ze skłonnościami samobójczymi, rodzica dziecka myślącego o odebraniu sobie życia, a także kogoś, kto ma za sobą próbę samobójczą. Dzięki tak wszechstronnemu ujęciu zrozumiesz, co się dzieje w umyśle bliskiej ci osoby, a dzięki jasnym i praktycznym poradom będziesz wiedzieć, jak ją wesprzeć i jej pomóc, zarazem dbając o swój dobrostan. To trudne, gdy bliska osoba ma myśli samobójcze. Dzięki tej książce: ·zrozumiesz, co się dzieje w jej umyśle; ·poznasz sposoby, by jej pomóc; ·nauczysz się empatycznej i uważnej komunikacji; ·dowiesz się, jak rozwiązywać konflikty; ·stworzysz plan bezpieczeństwa, zanim dojdzie do tragedii; ·poradzisz sobie z poczuciem winy; ·zadbasz o siebie.
Zapanuj nad swoimi lękamiStatystycznie jeden na trzech nastolatków zmaga się z lękiem i poczuciem przytłoczenia. Silne emocje, natrętne myśli i reakcje ciała nie pozwalają realizować swoich obowiązków i pasji. Pierwszym krokiem w stronę odnalezienia równowagi jest zrozumienie przyczyn powstawania tych stanowi poznanie sposobów radzenia sobie z nimi.Lisa M. Schab wyjaśnia, jak szkoła, zajęcia dodatkowe czy relacje z rówieśnikami mogą wzmagać niepokój, a nawet powodować ataki paniki. Na konkretnych przykładach pokazuje,jak rozpoznawać symptomy narastającego lęku i odpowiednio na nie reagować.Wykorzystując sprawdzone narzędzia terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) i dialektyczno-behawioralnej (DBT), uczy radzenia sobie z trudnymi emocjami.Zaproponowane ćwiczenia oparte na uważności, medytacji i technikach oddechowych mogą pomóc w budowaniu odporności psychicznej. Nowe wydanie książki zostało uzupełnione o metody radzenia sobie z presją sukcesu, negatywnym wpływem mediów społecznościowych czy lękiem egzaminacyjnym.Lęk i zamartwianie się u nastolatków to kompleksowy przewodnik dla młodych osób chcących odzyskać kontrolę nad życiem i rozwijać świadomość siebie. Poradnik pomoże również rodzicom i terapeutom w codziennej pracy z młodzieżą.Zdarza mi się myśleć, że książka Lisy M. Schab jest jedną z najważniejszych na świecie. Dlaczego? Dlatego, że stanowi absolutnie doskonałe antidotum na jeden z fundamentalnych i najbardziej powszechnych problemów współczesności: lęk.Przemek Staroń, autor książki Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak radzić sobie z życiemDzięki wieloletniej pracy z nastolatkami dobrze rozumiem ich krytyczne spojrzenie narzeczywistość. Jestem przekonana, że każdy z nich znajdzie tuinformacje, które pomogą lepiej zrozumieć przeżywane emocje i samego siebie. Wsparcie rodziców jest w tym okresie jestnieocenione,dlatego i oni powinni sięgnąć potę pozycję.Magdalena Halicka, psycholożka dzieci i młodzieży, psychotraumatolożkaLisa M. Schab jest psychoterapeutką i autorką kilkunastu poradników. R egularn i e pisuje felietony o nastolatk ach i młodszych dzieci ach dla "Chicago Parent " oraz na temat y rodzin ne dla "The Sun Newspapers ". Jest członki nią National Association of Social Workers (NASW).
Pomóż swojemu dziecku oswoić lękKażde dziecko od czasu do czasu odczuwa niepokój - może bać się ciemności, obawiać się nowej szkoły lub denerwować się przed sprawdzianem. Kiedy jednak lęk przybiera zbyt intensywne formy, przeradzając się w ataki paniki, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czy fobię społeczną, może utrudnić prawidłowy rozwój dziecka. Autorzy książki pokazują, jak pomóc najmłodszym radzić sobie z tymi problemami.Przedstawiony program pracy z dziećmi lękowymi opiera się na dowodach naukowych oraz narzędziach terapii poznawczo-behawioralnej (CBT). Pomaga on w prawidłowym rozpoznawaniu, werbalizowaniu i radzeniu sobie z lękiem. Praktyczne ćwiczenia, skierowane zarówno do dzieci, jak i rodziców, pozwolą oswoić trudne sytuacje, a zaprezentowane techniki umożliwią odpowiednie reagowanie na nagłe ataki paniki. Metoda małych kroków obniża lęk do poziomu, na którym dziecko sobie z nim poradzi. Drugie wydanie tego bestsellerowego poradnika zostało uzupełnione o wyniki najnowszych badań dotyczących pracy z młodymi osobami z trudnościami w nauce, problemami zdrowotnymi czy niepełnosprawnością.Lęk u dzieci to nieoceniona pomoc dla rodziców, opiekunów oraz specjalistów - psychoterapeutów, psychologów i pedagogów, którzy szukają skutecznych i pełnych współczucia metod. Ta książka pomoże przemienić lęk w siłę, pozwalając dzieciom cieszyć się pełnią życia.Ronald M. Rapee,PhD,jest profesorem Wydziału Psychologii Macquarie University w Sydney i dyrektorem tamtejszego Centre for EmotionalHealth. Był jednym z konsultantów pracujących przy klasyfikacji DSM-IV i DSM-5 i członkiem komitetów doradczych organizacji krajowych i międzynarodowych. Stworzył Cool Kids - program terapeutyczny o dowiedzionej naukowo skuteczności, przeznaczonych dla lękowych dzieci i nastolatków, wykorzystywany przez departamenty zdrowia, terapeutów i organizacje w ponad 30 krajach.Ann Wignall, PsyD, jest psycholożką kliniczną i dyrektorkąwydziału zdrowia psychicznego dzieci w Northern Sydney Health Service. W 1995 rokuzałożyła Child and Adolescent Anxiety Clinic przy Royal North Shore Hospital.Prowadzi krajowe programy szkoleniowe w zakresie terapii oraz wczesnej interwencji zaburzeń lękowych i depresji.Susan H. Spence, PhD, psycholożka kliniczna i badaczkaspecjalizująca się w ocenie, prewencji i leczeniu lęków oraz depresji u dzieci i młodzieży. Jest emerytowaną profesorką Griffith University w Australii.Cieszy się międzynarodowym uznaniem, otrzymała wiele znaczących nagród za swój wkład w terapię zdrowia psychicznego młodzieży.Vanessa Cobham, PhD,psycholożka kliniczna specjalizująca się w terapii lęku oraz stresu pourazowego u dzieci i młodzieży. Jest profesorką University of Queensland, pracujew australijskimChild and Youth Mental Health Service.HeidiLyneham, PhD, jest psycholożką kliniczną i badaczkązajmującą się oceną i terapią trudności emocjonalnych u dzieci i rodzin. Pracuje jako dyrektorka kliniki w Centre for EmotionalHealth przy Macquarie University w Sydney.
Spójrz na siebie na nowo i zrób pierwszy krok do szczęśliwego życiaJeżeli znajdujesz coraz mniej powodów do radości, choć nic właściwie się nie zmieniło; jeżeli coraz więcej spraw wywołuje zmartwienia; jeżeli przestały cię cieszyć czynności, których wykonywanie nie tak dawno sprawiało ci przyjemność; jeżeli pojawiają się wątpliwości, czy podołasz temu wszystkiemu, co na ciebie spada, to ta książka jest dla ciebie.Kiedy zaczynasz odczuwać spadki nastroju, stajesz się drażliwy a coraz więcej spraw wydaje ci się ponad siły, zaczynasz zadawać sobie pytania:Czy to już depresja? Czy da się coś z tym stanem zrobić?Depresja kliniczna jest chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia. Jej przebieg rzadko jednak bywa gwałtowny, zwykle rozwija się ona stopniowo, dotykając i zawłaszczając kolejne obszary życia. Zanim w pełni się rozwinie, istnieje szansa, by - przez zmianę myślenia, postrzegania siebie, relacji, czy otaczającej rzeczywistości - powstrzymać jej podstępny marsz.Dwoje psychologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Ryszard Stach i dr hab. Krystyna Golonka, opracowało swego rodzaju poradnik autoterapii, który pomaga w podtrzymaniu i budowaniu dobrostanu psychicznego i inspiruje do pracy nad - pogłębiającymi złe samopoczucie - błędami w myśleniu. Często bowiem to nie tyle depresja wpływa na nasze myślenie, ile nasz sposób myślenia może do niej prowadzić
Możesz stać się tym, kim chcesz - przypomina autor poradników wszechczasów dr J. Murphy.Obudź się i żyj! Nikt nie jest skazany na brak szczęścia, lęk i zmartwienia, życie w ubóstwie ani problemy ze zdrowiem. Masz moc pokonywania przeciwności losu i osiągania szczęścia, harmonii i dobrobytu. Masz w sobie siłę, żeby wzbogacić własne życie.Psycholodzy już dawno odkryli, jak wielką moc ma pozytywne myślenie i wzorce zapisane w podświadomości. Dr Murphy zaś uczy, jak skutecznie wpływać na podświadomość i zastępować szkodliwe przekonania wzorcami prowadzącymi do sukcesu w określonej dziedzinie życia. Radzi, jak uporać się z dojmującym lękiem i obawami, które odbierają radość i utrudniają życie. Uczy, jak wyzbywać się niepewności, a wzbudzać w sobie ufność i znajdować wewnętrzną siłę, która doprowadzi cię do poczucia spełnienia.
Uwolnij się od stanów lękowych za pomocą jedzenia!
Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że nasz dobrostan psychiczny w dużej mierze zależy od tego, czym się żywimy. Okazuje się, że odpowiednio dopasowana dieta może nie tylko poprawić nasze zdrowie fizyczne, lecz także mieć zbawienny wpływ na samopoczucie. W tym przełomowym poradniku psychiatrka żywieniowa i autorka bestsellerowej książki Dieta dla zdrowia psychicznego Uma Naidoo przedstawia skuteczne, potwierdzone badaniami metody łagodzenia lęku poprzez wprowadzenie prostych nawyków żywieniowych, a także proponuje przepisy na pyszne potrawy bogate w superskładniki odżywcze.
Z tej książki dowiesz się,
jak to, co jemy, wpływa na regulację emocji,
jak wspomóc mózg, jelita, układ odpornościowy i metabolizm w obniżaniu poziomu lęku,
co łączy stany zapalne z zaburzeniami lękowymi i jakie składniki odżywcze sobie dostarczać, by wyciszyć jedne i drugie,
jak zrównoważyć poziom leptyny, hormonu, który jest kluczowym ogniwem między układem nerwowym a procesami metabolicznymi,
co to jest KOSZ SPOKOJU i czym go napełniać, a czego do niego nie wkładać, by czuć się dobrze na co dzień,
na jakich filarach oprzeć swój jadłospis i jak samodzielnie stworzyć odpowiedni dla siebie plan żywienia, by zwiększyć pewność siebie i lepiej radzić sobie z niepokojem.
Poznaj tajniki łatwego zarządzania makro- i mikroelementami w diecie wspierającej twój stan psychiczny, i odkryj, jak wielki dobroczynny wpływ na twoje emocje mają pozornie drobne zmiany w jadłospisie.
Masz setki znajomych na Facebooku, a nie masz z kim pogadać? W pracy uważają cię za duszę towarzystwa, ale nie masz przyjaciół? Jesteś żoną/mężem/ojcem/matką, ale czujesz się… samotny?
Miliony ludzi bez względu na wykształcenie, sukcesy zawodowe, stan zdrowia, a nawet liczbę osób wokół doświadczają samotności. Nieprzepracowana czasem staje się źródłem cierpienia. A PRZECIEŻ SAMOTNOŚĆ NIE MUSI BYĆ ZŁA!
Mirosław Brejwo, doświadczony psycholog, autor popularnego podcastu Psychologia, którą warto znać, pozwala zrozumieć przyczyny samotności. Pokazuje, jak zaakceptować siebie, wzmocnić swój potencjał, jak radzić sobie z kryzysami, a przede wszystkim – jak zbudować satysfakcjonujące relacje.
KSIĄŻKA DLA KAŻDEGO, KTO POCZUŁ SIĘ SAMOTNY.
W pierwszym tomie klasycznej trylogii Attachment and Loss (Przywiązanie i strata) John Bowlby omówił teorię przywiązania i wyjaśnił, w jaki sposób więzi emocjonalne wytworzone na początku życia człowieka stają się podstawą budowania relacji na jego dalszych etapach. Drugi tom trylogii dotyczy problemów związanych z lękiem separacyjnym – dystresu występującego podczas separacji i często pojawiającego się w jej następstwie lęku. Bowlby omawia powiązane z lękiem zjawiska, w szczególności różne formy zachowań uznawanych za wskaźniki strachu oraz właściwości sytuacji, które powszechnie wywołują strach. Podejmuje także kwestię różnic w indywidualnej podatności na strach i lękowego przywiązania. W przygotowaniu znajduje się Tom III, Strata, dotyczący problemów związanych z żalem i żałobą oraz procesów obronnych, które mogą być uruchamiane przez lęk i stratę. *** Gdyby nie istniało tak wiele błędnych przekonań na temat norm zachowania, jakich należy oczekiwać od małych dzieci, gdy pozostawia się je, nawet na krótko, w obcym miejscu z obcymi ludźmi, nie trzeba by było tak wyczerpująco przedstawiać tych danych. A jednak błędne przekonania nie ustępują, szczególnie wśród osób zajmujących się zawodowo wychowaniem dzieci. Raz po raz sugeruje się, że zdrowe, normalne dziecko nie powinno robić zamieszania, gdy matka wyjeżdża, a jeśli to robi, jest to oznaką, że matka je rozpieszcza lub że cierpi ono na jakiś patologiczny lęk. Nadzieja w tym, że reakcje takie zostaną ujrzane w nowym i bardziej realistycznym świetle, dzięki zrozumieniu naturalnego przebiegu rozwoju oraz funkcji zachowań przywiązaniowych. *** Otóż, gdy tylko małe dziecko, które miało wcześniej sposobność wykształcić przywiązanie do figury matki, zostaje z nią wbrew swej woli rozdzielone, przejawia ono dystres; jeśli dodatkowo znajduje się w nieznanym otoczeniu i pod opieką zmieniających się obcych ludzi, jego dystres prawdopodobnie będzie silniejszy. Zachowanie dziecka układa się w typową sekwencję. Najpierw dziecko energicznie protestuje i próbuje wszelkimi dostępnymi sposobami odzyskać matkę. Później zdaje się rozpaczać, że nie uda mu się jej odzyskać, ale mimo to pozostaje skoncentrowane na niej i czujnie wypatruje jej powrotu. W końcu wydaje się, że traci zainteresowanie matką i zaczyna się od niej emocjonalnie odłączać. Jednak, o ile okres separacji nie trwa zbyt długo, dziecko nie pozostaje w stanie odłączenia w nieskończoność. Prędzej czy później, po ponownym spotkaniu z matką jego przywiązanie do niej na nowo odżywa. Odtąd dziecko przez kilka dni lub tygodni, a czasami znacznie dłużej, nalega na przebywanie w pobliżu matki. Ponadto, gdy tylko podejrzewa, że znowu ją straci, przejawia silny lęk. Kiedy zająłem się badaniem problemów teoretycznych wynikających z tych obserwacji, stało się jasne, że pierwszym krokiem musi być wyraźniejsze zrozumienie więzi łączącej dziecko z matką. Potem stopniowo przekonywałem się, że każda z trzech głównych faz reakcji małego dziecka na separację jest związana z takim lub innym centralnym zagadnieniem teorii psychoanalitycznej. I tak, faza protestu, jak się okazuje, porusza problem lęku separacyjnego; rozpacz – żalu i żałoby; odłączenie – obrony. Zgodnie z wysuniętą wówczas tezą, te trzy rodzaje reakcji – lęk separacyjny, żal i żałoba oraz obrona – to fazy pewnego jednolitego procesu i tylko wówczas, gdy tak się je traktuje, możliwe jest uchwycenie ich prawdziwego znaczenia.
Odkryj bezcenne, naturalne sposoby radzenia sobie z lękiem w każdej sytuacji!Marzysz, by wreszcie uwolnić się od towarzyszącego ci niepokoju i zacząć żyć na własnych zasadach? Powrót do zdrowia i odzyskanie dobrostanu nie następują co prawda z dnia na dzień, ale regularne stosowanie określonych strategii jak dowiedziono naukowo wpływa kojąco na układ nerwowy i wzmacnia poczucie kontroli nad ciałem i emocjami, a w efekcie pozwala wyzwolić się ze stanów lękowych i ataków paniki.Z tej książki, napisanej przez certyfikowaną psychoterapeutkę i twórczynię profilu jednoczącego tysiące osób cierpiących z powodu zaburzeń lękowych, dowiesz się, co zrobić, by pomóc sobie niezależnie od okoliczności. Daj się poprowadzić uzdrowicielce lęku i poznaj: uspokajające techniki uziemiania, sposoby na przekierowywanie uwagi i przejmowanie kontroli nad myślami, metody radzenia sobie ze stresem w podróży, w pracy, podczas spotkań towarzyskich i w innych sytuacjach, w których potrzebna jest doraźna pomoc, ukrytą moc afirmacji, techniki oddechowe, uzdrawiające praktyki poznawczo-behawioralne, oraz wiele innych sprawdzonych narzędzi, które zmienią twoje życie na lepsze. Wypróbuj je i stwórz swoją osobistą apteczkę przeciwlękową, a stres i niepokój nie będą cię już powstrzymywać przed realizacją planów i marzeń.
Depresja to poważna, potencjalnie śmiertelna choroba. Charakteryzuje się między innymi obniżeniem nastroju, ciągłym zmęczeniem, osłabieniem koncentracji, problemami ze snem i apetytem, izolacją społeczną oraz całkowitym brakiem nadziei na lepsze jutroPamiętaj: nie musisz się tak czuć! Depresję się leczy. Możesz sobie pomóc, korzystając z porady specjalisty, który przepisze ci leki bądź skieruje cię na terapię. Nie musisz tej trudnej drogi pokonywać samotnie.O czym jest ta książka? To nie tylko rozprawa na temat objawów i leczenia depresji, lecz także (a może przede wszystkim) praktyczny poradnik o tym, gdzie szukać pomocy, dlaczego nie trzeba bać się wizyty u psychiatry, czego oczekiwać po terapii, jak rozmawiać z osobami chorymi na depresję, jak mówić o swoich uczuciach i obawach. Pomoże tym, którzy borykają się z chorobą osobiście lub próbują wesprzeć bliskiego, który cierpi na depresję.
Przełomowe podejście do leczenia traumy i doświadczenia potraumatycznego rozwoju.Trauma od zawsze była częścią ludzkiego doświadczenia, a traumatyczne wydarzenia - zarówno fizyczne, jak i emocjonalne - mogą wstrząsnąć naszymi fundamentami i pozostawić nas zmienionymi już na zawsze. Chociaż coraz więcej wiemy o trwałych neurologicznych i fizycznych skutkach traumy, nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że doświadczenie traumy nie musi być wyrokiem na życie w żalu i cierpieniu.Doktor Edith Shiro dzieli się potężnym narzędziem transformacyjnym, które pomaga nie tylko leczyć, ale także poszerza świadomość w obliczu traumy.Zainspirowana losami swoich dziadków, którzy byli ocalonymi z Holokaustu i uchodźcami, dr Shiro poświęciła swoje życie jednostkom, rodzinom i społecznościom stojącym w obliczu traumy i jej następstw. Opracowany na wieloletnich badaniach i praktykach model osiągania rozwoju potraumatycznego opiera się na pięciu etapach: świadomości, przebudzeniu, stawaniu się, byciu i przemianu, które pomagają odzyskać siły i się rozwijać.Poznaj jedyny w swoim rodzaju sposób leczenia traumatycznych doświadczeń.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?