Do tego działu zapraszamy zwolenników medycyny konwencjonalnej. Jest bardzo wiele chorób, z którymi nie wygralibyśmy bez leków farmakologicznych, czy też radioterapii. Dlatego, aby zgłębić swją wiedzę z zakresu medycyny konwencjonalnej zapraszamy po podręczniki, poradniki, publikacje, altasy, literaturę medyczą dla uczniów, studentów, lekarzy i nie tylko. Chirurgia, terapia laserem, anatomia, piwrwsza pomoc, fizjologia i patofizjologia ambulatoryjna i kliniczna, diagnostyka neurologiczna, otolaryngologiczna, audiologiczna i radiologiczna i wiele innych.
Książka ma charakter edukacyjny. Chcemy przybliżyć stosowany w publikacjach naukowych język i problematykę zdrowia. Stosowane w literaturze naukowej terminy specjalistyczne (słowa klucze) są celowo zaznaczone w tekście wytłuszczoną czcionką i wielokrotnie powtarzane w celu ułatwienia wyszukania informacji w internetowych bazach danych. Zbiór ponad 150 dwujęzycznych słów kluczy nakreśla tematykę książki. Każdy rozdział zawiera na końcu kompletny wykaz słów kluczy oraz wykaz nazwisk odkrywców, naukowców, którzy znacząco przyczynili się do postępu nauki w opisywanych dziedzinach. Warto to podkreślić: odkrycia i postępy technologii omicznych nie są anonimowe. Podajemy indeks kilkudziesięciu nazwisk naukowców cytowanych w tekście. Świadomie ograniczyliśmy cytowanie literatury przedmiotu głównie do publikacji przeglądowych i metaanaliz, w większości opartych na pracach przeglądowych, przeglądzie randomizowanych badań klinicznych (RCT, randomized clinical trials). Książka zawiera spis głównych słów kluczy oraz leksykon trudniejszych terminów. Mamy nadzieję, że celowe wielokrotne powtarzanie pełnych nazw słów kluczy nie będzie irytujące. Przeciwnie - utrwali potrzebne pojęcia i definicje. Mamy też nadzieję, że książka będzie służyć jako przewodnik po skomplikowanym świecie nowoczesnych technologii, pojęć i faktów obejmujących tak cenny obszar badań, jakim jest zdrowie człowieka. Warszawa, 2025
Książka zawiera opis 25 naturalnych metod profilaktyki i samoleczenia głównych schorzeń cywilizacyjnych, począwszy od chorób serca, nowotworów, otyłości, cukrzycy, depresji, alergii, bezsenności i migreny, aż po choroby tarczycy, osteoporozę, choroby stawów, reumatyzm i żylaki.
Monografia "Wyzwania opieki okołooperacyjnej. Ujęcie interdyscyplinarne. Opieka pooperacyjna " jest zbiorem artykułów autorstwa specjalistów i ekspertów różnych dziedzin oraz młodych badaczy z zakresu medycyny, pielęgniarstwa, położnictwa, diagnostyki laboratoryjnej, psychologii i fizjoterapii. Przedstawiona tu problematyka dotyczy standardów w opiece pooperacyjnej w odniesieniu do wielu aspektów życia człowieka, które w obliczu choroby ulegają licznym zmianom. W trosce o najlepsze dobro chorego wymagają jednak gruntownej wiedzy i dużej wrażliwości, aby sprostować współczesnym oczekiwaniom. Dr nauk o zdrowiu Emilia Wawszczak Recenzja naukowa: prof. dr hab. n. med. Maciej Kielar dr n. med. Monika Sadowska Warszawa 2025 Spis treści: Zadania pielęgniarki w zakresie monitorowania i terapii bólu pooperacyjnego Metody oceny bólu pooperacyjnego wśród noworodków i wcześniaków Umiejscowienie kontroli bólu i strategie radzenia sobie z nim wśród położnic po cięciu cesarskim Zapewnienie komfortu termicznego pacjentom po zabiegach chirurgicznych Zastosowanie kontrolowanej hipotensji w zabiegach otorynolaryngologicznych Prehabilitacja i profilaktyka powikłań pooperacyjnych jako wyzwania fizjoterapii w chirurgii Opieka nad osobą poparzoną w oddziale intensywnej terapii Stomia jelitowa - powikłania pooperacyjne i funkcjonowanie pacjentów po zabiegu operacyjnym - przegląd piśmiennictwa Opieka okołooperacyjna nad pacjentem zakwalifikowanym do laparoskopowej rękawowej resekcji żołądka - studium przypadku Ocena wiedzy chorych na temat diety po przebytym ostrym zapaleniu trzustki. Edukacyjna rola pielęgniarki chirurgicznej Problemy pielęgnacyjne pacjenta z nowotworem pęcherza moczowego i chorobami współistniejącymi Opieka pooperacyjna nad pacjentem po zabiegu przetoki odbytu w przebiegu powikłanym Opieka pooperacyjna położnej po laparoskopii w ginekologii dziecięcej Histerektomia - opieka okołooperacyjna w świetle aktualnych badań Muzykoterapia - skuteczność w redukcji bólu w okresie okołooperacyjnym
Publikacja stanowi kompleksowe opracowanie poświęcone zagadnieniom z zakresu onkogenetyki, uwzględniające zarówno aspekty dziedzicznych predyspozycji do nowotworów, jak i analizę wariantów somatycznych mających znaczenie w diagnostyce i leczeniu. Monografię przygotowali eksperci z różnych dziedzin medycyny – genetycy, onkolodzy, dermatolodzy, biolodzy molekularni oraz prawnicy. Onkogenetyka jest skierowana przede wszystkim do lekarzy, genetyków, biologów molekularnych, diagnostów laboratoryjnych.
Alergiczny nieżyt nosa. 50 pytań i odpowiedzi
Autor: Agnieszka Lipiec, Piotr Rapiejko
Nowe wydanie książki zostało napisane z myślą o lekarzach rodzinnych i farmaceutach, których rozległa wiedza musi obejmować wszystkie choroby. Alergiczny nieżyt nosa, mimo, że dotyka ponad 1/4 populacji Polski, to tylko jedno z bardzo wielu schorzeń, których leczeniem zajmuje się lekarz rodzinny. Książka w większości opiera się na wiadomościach praktycznych, a w mniejszym stopniu na rozważaniach teoretycznych. Została napisana w przyjaznej dla odbiorcy formie pytań i odpowiedzi. Wiedza, którą zawiera, jest sumą doświadczeń i umiejętności Autorów zdobytych podczas 30 lat pracy z chorymi na alergiczny nieżyt nosa, a jego celem było zebranie i usystematyzowanie pytań, jakie najczęściej zadają lekarze rodzinni w czasie wykładów, szkoleń i konferencji.
Praktyczna okulistyka dziecięca to atlas i podręcznik kierowany do lekarzy okulistów, studentów medycyny, lekarzy medycyny rodzinnej, personelu zaangażowanego zawodowo w opiekę okulistyczną dzieci.
Format atlasu powyżej A-4 został dobrany tak, aby jak najlepiej przybliżyć fotografie jednostek chorobowych i obrazy badań diagnostycznych.
Drugie wydanie poprawione
Recenzje:
Dr hab. n. med. Wojciech Hautz
Kierownik Kliniki Okulistyki Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie
Podręcznik Anny Gotz-Więckowskiej oraz Marty Pawlak ułatwi zdobywanie wiedzy na temat tej dodatkowej umięjetności lekarzom rezydentom, lekarzom okulistom stawiającym pierwsze kroki w tej dziedzinie, a także pogłębienie wiedzy doświadczonym okulistom dziecięcym. Autorkom pracy gratuluję, a podręcznik gorąco polecam!
**************
Prof. dr hab. n. med. Maciej Krawczyński
Specjalista okulistyki i genetyki klinicznejUniwersytet Medyczny w Poznaniu
Praktyczna okulistyka dziecięca jest to dzieło oryginalne, wypełniające istniejąca w tym zakresie lukę w piśmiennictwie polskojęzycznym. Będzie ono bardzo przydatne dla polskich lekarzy-okulistów, zwłaszcza tych którzy rzadko spotykają się z pacjentami wieku rozwojowym. Niezwykłym walorem podręcznika jest bogata, kolorowa dokumentacja fotograficzna oraz doskonała organizacja tekstu i szata graficzna, które ułatwiają dostęp do poszukiwanej tematyki.
Jestem przekonany, że dzieło to w pełni zasługuje, aby rozpowszechniać je w polskich bibliotekach uniwersyteckich i klinikach okulistycznych oraz umieścić na liście zalecanego podręcznika dla studentów medycyny oraz lekarzy specjalizujących się w zakresie okulistyki.
W ręce czytelników oddajemy niezwykle ciekawą monografię autorstwa wybitnego logopedy prof. Zbigniewa Tarkowskiego. Jest to pierwsza publikacja na polskim rynku, w której psychogenne zaburzenia mowy zostały kompleksowo omówione i porównane w wymiarze teoretycznym, diagnostycznym i terapeutycznym. Książka przedstawia kilka nowatorskich koncepcji oraz opisuje autorskie metody diagnozy i terapii użyteczne w praktyce. Porusza również drażliwe, bardzo ważne zagadnienia takie jak problem nieudanych terapii. W monografii przedstawiono istotę psychogennych zaburzeń mowy, wyjaśniono naturę psychogennego jąkania, mutyzmu, giełkotu, afonii oraz opóźnionego rozwoju mowy. Omówiono zagadnienia związane z procesem diagnozowania psychogennych zaburzeń mowy w ujęciu międzynarodowych klasyfikacji DSM-5, ICD-11 oraz w podejściu systemowym. Autor przedstawił również różne strategie terapii, w tym metody autorskie takie jak psychoedukacja filmowa czy filmoterapia. Publikacja jest adresowana do psychologów, logopedów, lekarzy (psychiatrów, neurologów, pediatrów) i terapeutów.
W fascynującym świecie endokrynologii postęp naukowy i technologiczny w ostatnich latach był niezwykle dynamiczny. Znacząco rozwinęły się również możliwości diagnozowania, leczenia i monitorowania chorób. Celem Autorów tego podręcznika jest dostarczenie aktualnego, kompleksowego, a zarazem przystępnego źródła wiedzy na temat rozpoznawania i leczenia chorób endokrynologicznych u psów.
Książka została podzielona na dwie główne części. W pierwszej części skupiono się na podejściu problemowym, koncentrując się na najczęściej występujących nieprawidłowościach klinicznych i laboratoryjnych spotykanych u psów z chorobami endokrynologicznymi. Zawarto liczne algorytmy diagnostyczne, które krok po kroku prowadzą lekarza weterynarii przez proces rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Ta część stanowi praktyczny przewodnik pomocny w codziennej pracy klinicznej.
Druga część poświęcona jest konkretnym jednostkom chorobowym. Każdy rozdział rozpoczyna się od omówienia anatomii i fizjologii danego gruczołu dokrewnego, a następnie wymieniane są objawy kliniczne, metody diagnostyczne oraz strategie leczenia. Rozdziały są bogato ilustrowane – zawierają tabele, schematy, algorytmy, zdjęcia oraz kody QR odsyłające do materiałów wideo, co ułatwia przyswajanie wiadomości i korzystanie z podręcznika.
Donna Jackson Nakazawa przedstawia historię mikroskopijnej komórki mózgowej, mikrogleju, która, choć jest tak ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, wciąż pozostaje niedoceniona. Autorka odkrywa tajemnice medycyny i inspiruje do refleksji nad siłą ludzkiego umysłu. Poznaj historię, która zmienia oblicze współczesnej nauki! Ta książka to fascynujące przedstawienie nowej nauki, które zmienia dotychczasowe rozumienie wielu schorzeń, od depresji i lęku po chorobę Alzheimera i przewlekły ból. Dementuje ona, tak powszechny, podział na umysł i ciało. Jest przypomnieniem, że duża część fizjologii człowieka nadal pozostaje tajemnicą.Maya Dusenbery, autorka Doing Harm
Monografia "Wyzwania opieki okołooperacyjnej. Ujęcie interdyscyplinarne. Opieka przedoperacyjna" jest zbiorem artykułów autorstwa specjalistów i ekspertów różnych dziedzin oraz młodych badaczy z zakresu medycyny, pielęgniarstwa, położnictwa, diagnostyki laboratoryjnej, psychologii i fizjoterapii. Przedstawiona tu problematyka dotyczy standardów w opiece przedoperacyjnej w odniesieniu do wielu aspektów życia człowieka, które w obliczu choroby ulegają licznym zmianom. W trosce o najlepsze dobro chorego wymagają jednak gruntownej wiedzy i dużej wrażliwości, aby sprostować współczesnym oczekiwaniom. Dr nauk o zdrowiu Emilia Wawszczak Recenzja naukowa: prof. dr hab. n. med. Maciej Kielar dr n. med. Monika Sadowska Warszawa 2025 Spis treści: Konsultacja pacjenta w Poradni Anestezjologicznej jako element opieki okołooperacyjnej zmniejszającej ryzyko powikłań związanych z leczeniem operacyjnym w trybie planowym Elektrokardiogram jako ważny element w diagnostyce i opiece okołooperacyjnej Rola medycyny laboratoryjnej w opiece okołooperacyjnej Diagnostyka obrazowa w przygotowaniu chorego do zabiegu operacyjnego. Rola zespołu interdyscyplinarnego w procesie diagnostycznym Metody zapobiegania hipotermii u pacjentów na sali operacyjnej Monitorowanie głębokości znieczulenia ogólnego - przegląd dostępnych rozwiązań Skuteczność terapii skojarzonej niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) i opioidowymi lekami przeciwbólowymi w okresie okołooperacyjnym Wpływ przygotowania pacjenta do planowego zabiegu operacyjnego na poziom odczuwanego lęku w okresie okołooperacyjnym Przygotowanie psychiczne pacjenta pediatrycznego do zabiegu operacyjnego Postępowanie okołooperacyjne w przypadku pacjenta ze spektrum autyzmu. Zasady postępowania - aspekty medyczno-psychologiczne Komunikacja w zespole interdyscyplinarnym na oddziale zabiegowym Trudności komunikacyjne z pacjentką niesłyszącą w opiece ginekologicznej Psychologiczne aspekty w kontakcie z pacjentem z rozpoznaniem choroby nowotworowej w okresie okołooperacyjnym Opieka nad pacjentkami w ginekologii w wybranych kulturach i religiach Muzykoterapia - skuteczność w redukcji stresu i lęku w okresie okołooperacyjnym
Dzięki tej książce zrozumiesz, czym jest demencja, co ją wywołuje i co dzieje się w mózgu osoby chorej. Będziesz w stanie zobaczyć więcej niż tylko diagnozę oraz deficyty chorego i dostrzec w nim nie wyłącznie pacjenta, ale kogoś, kto posiada pewne atrybuty poznawcze i społeczno-emocjonalne, kto zasługuje na uwagę, szacunek, cierpliwość i miłość. Lepiej zrozumiesz sytuację takiej osoby i w związku z tym będziesz w stanie okazać jej sympatię i dostrzec, jak próbuje ona radzić sobie z wynikającą z choroby utratą funkcji poznawczych. Zrozumiesz, że demencja sama w sobie nie pozbawia nikogo na nią cierpiącego godności ani człowieczeństwa. Dowiesz się, jak rozpoznawać i wspierać te funkcje, które choremu zostały, jak się skutecznie z nim komunikować, jak wyłuskiwać „istotę” tego, co osoba z Alzheimerem próbuje przekazać. I wreszcie, być może odkryjesz, że rola towarzysza–opiekuna osoby cierpiącej na Alzheimera lub inny rodzaj otępienia może dla obu stron być źródłem satysfakcji, chociaż wspólne życie z taką osobą z pewnością nie jest łatwe. Nasz stosunek do osób z Alzheimerem i innymi chorobami otępiennymi jest wyznacznikiem naszego człowieczeństwa i tego, jak owo człowieczeństwo może się jeszcze pogłębiać. W kontaktach ze mną osoby ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera i innymi rodzajami otępienia oraz ich opiekunowie wykazują niesamowitą odwagę, życzliwość, wrażliwość i szczodrość, które wzbogacają moje życie. Mam nadzieję, że ta książka i ich historie wzbogacą również ciebie. Z tekstu
Publikacja zawiera opis nowoczesnej diagnostyki i postępowania farmakologicznego w chorobach otorynolaryngologicznych. Książka składa się z części ogólnej, dotyczącej podstawowych zagadnień związanych z farmakologią i farmakoterapią oraz szczegółowej, zawierającej nowoczesną diagnostykę i leczenie farmakologiczne chorób otorynolaryngologicznych. Szczególną uwagę zwrócono na najnowsze leki i leczenie biologiczne. Wybrane jednostki chorobowe zostały opisane w sposób syntetyczny według schematu: definicja, etiologia, objawy, postępowanie diagnostyczne i lecznicze. Publikacja skierowana jest głównie do otorynolaryngologów, audiologów i foniatrów, ale także do lekarzy medycyny rodzinnej, pediatrów oraz specjalizujących się rezydentów.
„Nowa Hematologia. Najnowsze doniesienia” to kolejne wydanie hematologiczne w serii „W gabinecie lekarza specjalisty” pod redakcją naukową prof. dr hab. n. med. Dariusza Wołowca. Publikacja jest kontynuacją i rozszerzeniem tematyki tematów hematologicznych w serii W gabinecie lekarza specjalisty. Monografia została poświęcona nowościom oraz postępom w leczeniu różnych chorób hematologicznych. Opracowaniem poszczególnych rozdziałów, podobnie jak w poprzednich wydaniach, zajęli się wybitni specjaliści w tej dziedzinie. Publikacja kierowana jest do hematologów pracujących w ośrodkach akademickich, w mniejszych placówkach lecznictwa stacjonarnego i ambulatoryjnego, lekarzy kształcących się w tej dziedzinie oraz specjalistów z innych obszarów, spotykających się z pacjentami wykazującymi różnorodne zaburzenia układu krwiotwórczego, limfoidalnego i hemostazy.
Mamy nadzieję, że będzie ona przewodnikiem służącym pomocą w codziennej, trudnej praktyce klinicznej i przyczyni się do poprawy wyników leczenia chorych. SPIS ROZDZIAŁÓW Profil bezpieczeństwa inhibitorów kinazy Brutona w przewlekłej białaczce limfocytowej Szpiczak asymptomatyczny − czy na pewno tylko obserwacja? Nocna napadowa hemoglobinuria Powikłania endokrynologiczne napromieniania w leczeniu onkohematologicznym Polatuzumab wedotyny w leczeniu chłoniaka DLBCL Leczenie mikroangiopatii zakrzepowej Kardiotoksyczność leków hematologicznych
Problematyka publikacji porusza zagadnienie współwystępowania zaburzeń rozwojowych u dzieci.Tematyka ta, coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowań wielu badaczy, diagnostów i terapeutów, tym bardziej, iż w praktyce klinicznej spotykamy coraz większą grupę dzieci, u których stwierdza się występowanie objawów kryterialnych przypisanych więcej niż jednemu zaburzeniu. Łączne występowanie kilku zaburzeń zdecydowanie modyfikuje proces rozwoju i funkcjonowanie dziecka na każdym jego etapie. Określenie profilu owego procesu rozwojowego oraz skali charakterystycznych objawów, ma centralne znaczenie do diagnozy klinicznej dziecka, a w szczególności diagnozy różnicowej.Wobec złożoności patomechanizmu odpowiedzialnego za współwystępowanie zaburzeń rozwoju u dzieci, grupa badaczy podjęła rozważania nad dylematami diagnostycznymi na styku takich zaburzeń, jak: autyzm, zespół Aspergera, zaburzenia semantyczno – pragmatyczne, niewerbalne trudności w uczeniu się, ADHD, centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego, opóźnienia w rozwoju, autyzm atypowy, schizofrenia wczesnodziecięca, zaburzenia zachowania oraz zaburzenia psychotyczne. Pewna część rozważań została poświęcona zaburzeniom współwystępującym w chorobie przewlekłej, mózgowym porażeniu dziecięcym, dyslalii rozszczepowej oraz przy defektach wzroku. Zamiarem autorów było przybliżenie Czytelnika do odpowiedzi na nurtujące go pytania o rozwój dzieci z zaburzeniami łączonymi.Książka adresowana jest do specjalistów różnych dziedzin – lekarzy, w tym głównie pediatrów, neurologów i psychiatrów dziecięcych, ponadto do psychologów klinicznych, pedagogów specjalnych, neurologopedów, rehabilitantów, a także do studentów, powyższych specjalności.
Metanoia. Wprowadzenie zamiast wstępu Lęk i zaburzenia lękowe a związki małżeńskie i partnerskie. Piotr Pankiewicz Obraz człowieka współczesnego w filozofii Maxa Schelera. Piotr Pankiewicz, Kornel Żydowicz W poszukiwaniu obiektywnego czasu. Piotr Pankiewicz, Kornel Żydowicz Zarys historii pojęć charakteru i osobowości. Piotr Pankiewicz, Anna Burkiewicz Zarys pojęcia woli i jego obecny status w koncepcjach psychologicznych. Piotr Pankiewicz, Mikołaj Majkowicz, Anna Burkiewicz Aksjoterapia, psychoterapia aksjologiczna zarys metody. Piotr Pankiewicz, Janusz Szeluga Oddział dzienny Historia szpitala Pracownicy Zasady przyjmowania pacjentów Organizacja placówki Misja Leczenie Fragmenty z Księgi pamiątkowej Recenzje:Monografia jest zbiorem osobnych tekstów poświęconych problematyce psychologii małżeństwa, osobowości, wybranym tematom antropologii filozoficznej, a także psychoterapii. Można znaleźć zatem uzasadnienie dla bardzo oryginalnego tytułu Metanoia nawiązującego do duchowej przemiany czy po prostu zmiany zachodzącej w wyniku procesu terapeutycznego.Monografia zawiera szereg artykułów poruszających zagadnienia pozostające w obszarach nauk humanistycznych graniczących z psychiatrią, takich jak filozofia, antropologia, religia i psychologia. Jej szczególnym elementem jest część poświęcona problematyce lęku w mało oczywistej perspektywie relacji małżeńskiej. Jest ona oryginalna z uwagi na uporządkowanie bardzo złożonej problematyki psychologii małżeństwa przeprowadzone przez doświadczonego klinicystę i nauczyciela akademickiego, jakim jest dr Piotr Pankiewicz.prof. dr hab. Paweł Zagożdżon Ciekawa praca, ujmująca temat ze znacznie szerszej perspektywy niż większość współczesnych publikacji.dr hab. n. med. Sławomir Murawiec
W tomie 2 podręcznika Rehabilitacja kliniczna przedstawiono zagadnienia rehabilitacji zarówno w wieku rozwojowym, jak i w wieku podeszłym.
Obszernie omówione zostały problemy rehabilitacji osób z chorobami nowotworowymi, a także dotyczące kompleksowej terapii chorych w trakcie leczenia paliatywnego i pozostających w opiece długoterminowej. Zawarto w nim także rozdziały poświęcone rehabilitacji osób po amputacjach kończyn i w chorobach zakaźnych. Omówiono także najczęstsze powikłania zaburzające proces rehabilitacji oraz zagadnienia z zakresu rehabilitacji uzdrowiskowej.
Oba tomy podręcznika Rehabilitacja kliniczna powinny stać się podstawowym narzędziem służącym zarówno do nauki, jak i do codziennej praktyki klinicznej. Mam nadzieję, że interdyscyplinarny charakter publikacji pozyska jej wielu odbiorców, nie tylko wśród lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej, ale także innych członków zespołu wielospecjalistycznego realizującego proces kompleksowej rehabilitacji.
dr hab. n. med. Iwona Sarzyńska-Długosz, prof. IPiN
z Przedmowy
Nowotwory dróg żółciowych należą do chorób rozpoznawanych stosunkowo rzadko zarówno w populacji polskiej, jak i światowej. Szacowana globalna zapadalność na ten nowotwór wynosi 0,3−6/100 000/rok, zaś śmiertelność 1−6/100 000/rok. Pomimo że przypadki te stanowią nie więcej niż 2% wszystkich rozpoznawanych nowotworów u człowieka, obserwowana wzrastająca zachorowalność na nowotwory dróg żółciowych wraz z towarzyszącym jej wzrostem śmiertelności stanowi ogromne wyzwanie dla nowoczesnej onkologii. Wyzwanie to jest tym większe, że nie ma charakterystycznych objawów klinicznych umożliwiających postawienie rozpoznania na wczesnym etapie zaawansowania procesu nowotworowego i wdrożenie postępowania terapeutycznego dającego nadzieję na uzyskanie długotrwałych korzyści klinicznych. Brak możliwości zastosowania leczenia chirurgicznego wynikający z miejscowego zaawansowania procesu nowotworowego lub obecności przerzutów w węzłach chłonnych czy narządach miąższowych implikuje konieczność wdrożenia terapii systemowej mającej charakter paliatywny i zmierzającej do wydłużenia czasu przeżycia chorego. Podstawę tego leczenia stanowiła chemioterapia oparta na skojarzeniu cisplatyny z gemcytabiną, ktora istotnie wpłynęła na wydłużenie czasu przeżycia wolnego od progresji choroby oraz przeżycia całkowitego u chorych otrzymujących to leczenie w I linii. Niestety skuteczność chemioterapii po progresji choroby jest bardzo ograniczona. Stąd też ogromne nadzieje wiąże się z terapiami kojarzącymi klasyczną chemioterapię z immunoterapią opartą na inhibitorach immunologicznych punktów kontrolnych, takich jak durwalumab czy pembrolizumab, pozwalających dzięki skutecznemu pobudzeniu układu immunologicznego na uzyskanie u wybranych chorych długotrwałych odpowiedzi. Ogromne nadzieje pokładane są również w nowych terapiach celowanych „nakierowanych” na zaburzenia funkcji białek IDH, FGFR2, HER2, RET, BRAF i innych wynikające z obecności mutacji w sekwencji genów je kodujących. W nowotworach dróg żółciowych mutacje te nie są uniwersalne, lecz ich częstość jest ściśle powiązana z lokalizacją guza pierwotnego. Ich wykrycie stwarza szansę na poprawę rokowania klinicznego chorych na nowotwory dróg żółciowych. Oddajemy w Państwa ręce podręcznik w zwięzły sposób przedstawiający podstawowe zagadnienia dotyczące diagnostyki i leczenia tej grupy chorób. Mamy nadzieję, że przedstawione treści dotyczące diagnostyki radiologicznej, endoskopowej oraz objawów klinicznych pomogą w szybkim i właściwym prowadzeniu diagnostyki u Państwa chorych, a w efekcie w wykrywaniu zmian nowotworowych na etapie umożliwiającym wdrożenie leczenia chirurgicznego. Mamy również nadzieję, że przedstawiony w niniejszej książce opis zaburzeń molekularnych leżących u podłoża transformacji nowotworowej cholangiocytow przyczyni się do szerszego wykorzystania diagnostyki molekularnej oraz terapii celowanych u chorych na nowotwory dróg żółciowych.
Taping nerwowo-mięśniowy to biomechaniczna metodologia leczenia, która wykorzystuje bodźce kompresyjne i dekompresyjne w celu uzyskania korzystnego wpływu na układy mięśniowo-szkieletowy, naczyniowy, limfatyczny i neurologiczny człowieka. Każda aplikacja ma jasno określone cele kliniczne i rehabilitacyjne. Zastosowanie taśmy powoduje powstawanie fałd na skórze podczas ruchu ciała. Fałdy te ułatwiają drenaż limfatyczny, pobudzają przepływ krwi, zmniejszają ból i poprawiają postawę poprzez zwiększenie zakresu ruchu mięśni i stawów.
Taping nerwowo-mięśniowy. Od teorii do praktyki
W jakich przypadkach stosuje się taping nerwowo-mięśniowy?
Jak się go aplikuje?
Jakie korzyści kliniczne oferuje ten rodzaj plastrowania?
Książka Taping nerwowo-mięśniowy. Od teorii do praktyki jest niezwykle cennym narzędziem, dostarczającym jasnych odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Bogato ilustrowana część teoretyczna wyjaśnia mechanizm działania tapingu nerwowo-mięśniowego oraz podstawy anatomii i fizjologii człowieka, na których się opiera.
Część praktyczna zawiera ponad 100 arkuszy informacyjnych z ponad 800 obrazami, które szczegółowo przedstawiają techniki aplikacji dekompresyjnej i kompresyjnej.
Każda aplikacja jest starannie opisana i zilustrowana krok po kroku. Zawierają się w tym: notatki anatomiczne, testy mięśni, opis zastosowania klinicznego oraz wskazanie na inne aplikacje, które klinicznie najczęściej łączy się z opisywaną aktualnie aplikacją.
Seria podręczników Basic and Clinical Science CourseTM(BCSC) to kompleksowe, a zarazem zwięzłe kompendium wiedzy w zakresie szeroko pojętej okulistyki.
Co roku członkowie Amerykańskiej Akademii Okulistyki (American Academy of Ophthalmology – AAO) weryfikują zawartość podręczników, wzbogacają je o wiele nowych tekstów, liczne ilustracje i materiały filmowe, zwracając szczególną uwagę na wprowadzanie uaktualnień naukowych, co pozwala okulistom na bieżąco zaznajamiać się z najnowszymi odkryciami dotyczącymi wielu podspecjalności i stosować je w swojej praktyce klinicznej.
Seria BCSC powstaje dzięki wysiłkowi i doświadczeniu ponad 90 znakomitych autorów oraz zespołu redakcyjnego AAO. Przed publikacją każdy tom oceniany jest m.in. przez członków Akademickiego Komitetu Doradczego Okulistów Praktyków ds. Nauki (Academy’s Practicing Ophthalmologists Advisory Committee for Education). Dodatkowo członkowie Europejskiej Rady Okulistyki (European Board of Ophthalmology) sprawdzają tekst pod względem różnic między amerykańską a europejską praktyką okulistyczną.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?