More than half a century after their songs were recorded, ABBA still make people the world over dance and sing their hearts out. After interviewing the four members for an article in 2013 – at which time the band had not been interviewed for over thirty years – Jan Gradvall was granted unique access to them for the next decade. In The Book of ABBA, the band share their thoughts and opinions more openly than ever before, while Jan reveals the context in which their sound developed – and shows how the story of ABBA is also the story of Sweden and the globalisation of pop culture.
From their chart-topping ABBA Voyage – their first album in forty years – to the two-million-ticket-selling concert-experience of the same name, it is undeniable that, in the history of pop culture and music, there has never been a group like ABBA. With remarkable intimacy, Gradvall’s book brings readers closer than ever to one of the world’s most notoriously private music icons.
A monumental history of the LGBTQ influence on popular culture, from the award-winning, Sunday Times-bestselling author.
An electrifying look at key moments in music and entertainment history between 1955 and 1979, which helped move gay culture from the margins to the mainstream and changed the face of pop forever – from the ambiguous sexuality of stars such as Little Richard in the 1950s through to David Bowie, glam rock and Sylvester’s ‘You Make Me Feel (Mighty Real)’.
The Secret Public is a searching examination of the fortitude and resilience of the gay community through the lens of popular music and culture; it reflects on the freedom found in divergence from the norm and reminds us of the need to be vigilant against those seeking to roll back the rights of marginalised groups.
Co powiedzą innym twoje zwłoki, kiedy ciebie już nie będzie?
Sue Black jest profesorem anatomii i antropologii sądowej na Uniwersytecie w Dundee i od wielu lat spotyka się z tragicznymi przypadkami ludzkiej śmierci. Brała udział m.in. w wyjaśnianiu zagadek zbiorowych mordów w Kosowie, ustalaniu tożsamości setek tysięcy ludzi, którzy zginęli podczas tsunami w Tajlandii, i w największych śledztwach kryminalnych naszych czasów.
Ofiary morderstw, katastrof czy nieszczęśliwych wypadków nie mogą już same opowiedzieć, co im się przytrafiło. Ale ich zwłoki owszem. W zaciszu swojego laboratorium, podczas wielogodzinnej pracy, autorka wysłuchuje historii opowiadanych przez ludzkie szczątki i za pomocą nauki odkrywa ich historię.
Książka Co mówią zwłoki? to barwne, trochę makabryczne, a trochę zabawne wspomnienia wyjątkowej kobiety, specjalistki w swojej dziedzinie. Sue Black pokazuje w niej czytelnikowi wiele oblicz śmierci, a także to, jak istotną rolę pełni w dzisiejszym świecie antropologia sądowa i jak ogromny jest jej wpływ na odczytywanie przeszłości.
Olbrzymia wiedza, dowcip i lekkie pióro autorki sprawiają, że Co mówią zwłoki? czyta się jak dobrą powieść kryminalną.
K-pop, k-dramy i aromatyczne kimchi - poznajcie kraj, w którym wszystko jest na "k"Przygodę rozpoczniemy w tradycyjnym koreańskim stroju - hanboku, przechadzając się po seulskich pałacach. Następnie wyruszymy śladem idoli z teledysków i seriali. A to dopiero początek!Wpadniemy na wyspę Nami, gdzie kręcono popularną k-dramę Winter sonata. Na wyspie Jeju zdobędziemy najwyższy szczyt Korei Południowej, a potem odpoczniemy na jednej z wielu malowniczych plaż.Na koniec wybierzemy się do Busan - rodzinnego miasta Baby Sharka i chłopców z BTS, gdzie zrobimy sobie zdjęcie z Małym Księciem i przejedziemy się kolorowymi wagonikami wzdłuż wybrzeża.Poznamy zarówno miejsca uwielbiane przez turystów, jak i te odwiedzane głównie przez Koreańczyków.Ewa Białas-Bomba sprawi, że pokochacie Koreę Południową. Na jednej wyprawie się nie skończy. To pewne!
Dlaczego świat pokochał opowieści w odcinkach? Co sprawia, że zakończenie sezonu boli bardziej niż zerwanie? I czemu scenarzyści znów urwali akcję w najciekawszym momencie? Ta książka to podróż przez serialowy wszechświat - od Buffy: Postrach wampirów po Breaking Bad, od Miasteczka Twin Peaks po Sukcesję.Niech pierwszy rzuci pilotem ten,kto nigdy nie maratonował serialu.Konrad Chwast z redaktorską precyzją i fanowskim sercem analizuje, jak seriale przeszły drogę od banalnych sitcomów i oper mydlanych, przez rewolucję nowego złotego wieku telewizji, aż po erę binge-watchingu na platformach streamingowych. Pokazuje, jak zmieniały się tematy, formaty i bohaterowie - oraz jak giganci streamingu zrewolucjonizowali sposób, w jaki oglądamy i przeżywamy fabuły.Uwaga, spoiler! to nie tylko opowieść o serialach. To wyjątkowy portret nas samych - widzów, którzy szukają emocji, eskapizmu i wspólnoty. To książka dla tych, którzy nie tylko oglądają, ale chcą zrozumieć, co za tym wszystkim stoi. Z humorem, dystansem i kulturową świadomością - idealna dla fanów popkultury, binge-watchingu i tych, którzy z serialami dorastali.BIOGRAMKonrad ChwastSzef działu Rozrywka w Spider's Web. Specjalizuje się w analizie seriali, filmów i szeroko pojętej popkultury. Jego dziennikarskie doświadczenie i autentyczna pasja czynią go wiarygodnym przewodnikiem po świecie seriali i ich kulturowego zaplecza.Fragment książki:Większość wspomnianych przeze mnie zwrotów akcji czy istotnych dla fabuły elementów była setki razy omawiana przez dociekliwych krytyków lub zawziętych memiarzy. W kulturze internetowej przyjęło się, aby ostrzegać przed wiadomościami i tekstami, które mogą popsuć komuś przyjemność oglądania, zwłaszcza jeśli ta płynie z zaspokajania ciekawości dotyczącej losów bohaterów. Dlatego uprzedzam lojalnie, że z tej książki dowiesz się, co było dalej, a także co stało się na końcu. W większości przypadków skupiam się jednak nie na omawianiu zakończeń czy streszczaniu wydarzeń, lecz na drodze, jaką musieli przejść twórcy (i bohaterowie), aby ich dzieła i czyny uzyskały status kultowych. Dlatego jeśli seriale oglądasz, bo ciekawi cię samo zakończenie czy zwroty akcji, możesz pominąć rozdziały dotyczące konkretnych tytułów i wrócić do nich, gdy już nadrobisz odcinkowe zaległości. Nie jest to jednak niezbędne, bo omawiane produkcje są tak wypełnione wątkami i historiami, że nawet gdybym chciał (a nie chciałem), nie zmieściłbym ich wszystkich w jednej książce. Żeby nie było, że nie ostrzegałem.
Powieść biograficzna o włoskiej projektantce Elsie Schiaparelli, największej rywalce Coco ChanelElsa, głęboko zraniona zdradą męża, który porzucił ją dla tancerki Isadory Duncan i zostawił samą z córeczką, postanawia opuścić Nowy Jork. Obiecuje sobie, że już nigdy nie będzie zależna od jakiegokolwiek mężczyzny. Przyjeżdża do Paryża i szuka ścieżki życiowej, która pozwoli jej utrzymać siebie i małą Gogo oraz zapewnić dziewczynce - chorej na porażenie dziecięce - specjalistyczne leczenie.Przypadek sprawia, że Elsa odkrywa u siebie talent do projektowania strojów. Dzięki pomocy przyjaciół tworzy pierwszą kolekcję ubrań, a ta staje się zwiastunem rewolucji w powojennej modzie. Schiaparelli szybko zostaje uznana za najoryginalniejszą projektantkę w Paryżu, jej stroje noszą największe gwiazdy Hollywood, a sama Elsa nawiązuje współprace artystyczne z Salvadorem Dalim czy Manem Rayem. Sukces ma jednak swoją ciemną stronę - przez wymagającą pracę, dzięki której Elsa zdobywa środki na leczenie Gogo, cierpi jej relacja z córką. Czy kobiecie uda się pogodzić karierę z opieką nad ukochanym dzieckiem? Elsa musi także zdecydować, czy warto dać miłości kolejną szansęHistoria jednej z najodważniejszych postaci w historii mody XX wieku, autorki wielu słynnych projektów, między innymi sukni z homarem, w której pozowała księżna Windsoru Wallis Simpson, swetra z wydzierganą kokardą, modnych do dzisiaj żakietów z przerysowanymi, watowanymi ramionami, spódnicospodni, szortów, kreacji w kolorze ostrego różu czy lnianych sukienek.Niesamowity portret odważnej i zdeterminowanej wizjonerki. Agns Gabriel oddała ducha międzywojnia i w porywający sposób zobrazowała ówczesną sytuację kobiet we Francji i ogólnie w Europie. Stworzyła naprawdę mądrą powieść.EKZ BibliotheksserviceWzruszająca powieść o kobiecie, która przekuła modę w sztukę i której projekty oczarowały całe Hollywood."Bcher"
W tomiku przedstawiono największy z kiedykolwiek zbudowanych typów amerykańskich okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Uzbrojenie nuklearne każdej jednostki typu Ohio w czasach zimnej wojny było wystarczające do unicestwienia prawie 200 celów. Pokazano powstanie okrętów typu Ohio, na tle rozwoju poprzednich amerykańskich okrętów podwodnych - nosicieli rakiet balistycznych, ich ewolucję oraz dane techniczne rakiet balistycznych USA wystrzeliwanych z morza. Szczegółowo opisano procedury ataku atomowego z pokładu okrętów typu Ohio, ich dane taktyczno-techniczne, uzbrojenie, wyposażenie techniczne oraz dzieje wszystkich 18 jednostek z tej serii, z których 4 w XXI w. przebudowano na nosicieli pocisków manewrujących Tomahawk oraz przystosowano je do współpracy z siłami specjalnymi – legendarnymi Navy SEAL-s. Omówiono także możliwych następców jednostek typu Ohio.
Publikacja jest zilustrowana: 84 fotografiami, 7 rysunkami, 8 tabelami, 1 mapką, 1 barwnym przekrojem okrętu, 6 barwnymi sylwetkami bocznymi oraz 23 barwnymi godłami opisanych okrętów.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne to przewlekła dolegliwość wpływająca na codzienne funkcjonowanie i na jakość życia dotkniętej nim osoby. Niniejsza książka to doskonały poradnik napisany z myślą o osobach pragnących zapanować nad natrętnymi myślami i reakcjami za pomocą terapii, której skuteczność została potwierdzona klinicznie. Autorki w przystępny sposób wyjaśniają, czym cechuje się zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, jakie są jego przyczyny i jak radzić sobie z objawami. Opisują najskuteczniejszy w jego przypadku program terapii ekspozycji i powstrzymania reakcji, w tym cele leczenia, stosowane techniki oraz przebieg poszczególnych sesji. Poradnik dla pacjenta, stanowiący uzupełnienie podręcznika terapeuty, zawiera wszystkie formularze wykorzystywane podczas sesji i niezbędne do wykonania zadań domowych. Formularze te służą do tworzenia hierarchii ekspozycji, codziennego monitorowania rytuałów, przeprowadzania ekspozycji in vivo i wyobrażeniowych oraz prowadzenia zapisu ekspozycji wykonywanych w ramach pracy domowej. Niniejsza książka to źródło rzetelnych informacji dla osób uczestniczących w terapii, wspierające ich działania między sesjami.
Jeśli interesuje cię wróżenie i praca z kartami, ta pozycja jest właśnie dla ciebie. Karty wyroczni cygańskiej to wyjątkowa talia 52 kart oparta na XIX-wiecznych wzorcach, teraz dostępna w polskim wydaniu. Poznasz symbole, które odwołują się do twojej intuicji i pozwalają zgłębić podświadomość. Odkryjesz, jak wykorzystać je do przepowiadania przyszłości i wspierać swój rozwój duchowy. To praktyczne i inspirujące narzędzie do codziennej pracy ze sobą. Każda karta niesie ze sobą uniwersalne przesłanie, które łatwo zastosujesz w życiu. Nawet jeśli dopiero zaczynasz, szybko nauczysz się, jak je interpretować. Nie zwlekaj - zamów już teraz i rozpocznij swoją ezoteryczną podróż. Cygańska wyrocznia - stara mądrość, nowe odkrycia.
Pisma Mesjańskie z Komentarzem Żydowskim - Relacja Matiasa - Przetłumaczone i opatrzone komentarzem Daniela Grubera Otworzy Twoje oczy. Rzuci wyzwanie Twojemu umysłowi. Prawdopodobnie odmieni Twoje serce! Relacja Matiasa to nowy przekład Ewangelii Mateusza, wierny tekstowi żydowsko-greckiemu oraz jego kontekstowi. Autor, Daniel Gruber, w komentarzach i przypisach wykorzystuje różnorodne źródła rabiniczne (Talmud, Misznę, itp.), aby wyjaśnić i pomóc czytelnikowi właściwie zrozumieć Pismo Święte. Daniel Gruber to amerykański teolog, filozof i biblista o żydowskim pochodzeniu. Jest autorem wielu publikacji, które poruszają wątki teologiczne i historyczne w judaizmie rabinicznym oraz chrześcijaństwie. Głównym tematem jego dzieł jest naród Izraela: jego historia, dziedzictwo Bożych obietnic oraz rola wśród innych narodów.
NOWE Karty pracy ucznia dla klasy 2 to NOWOŚĆ z 2025. Publikacja zawiera dostęp do filmów uczących samodzielnego rozwiązywania zadań. Jest skorelowana z podręcznikiem NOWE Odkryć fizykę dla klasy 2 i w pełni dostosowana do aktualnych wymogów MEN. NOWOŚĆ! Filmy pod kodami QR, na których nasi eksperci krok po kroku tłumaczą, jak rozwiązywać różnego typu zdania. Obok filmu zadanie analogiczne, żeby uczeń mógł od razu przećwiczyć w praktyce świeżo zdobytą wiedzęPrzykłady, zadania do każdego tematu, wskazówki, pozwalają lepiej zrozumieć i utrwalić treści przedmiotoweDoświadczenia do każdego działu: zadania i kody do filmów w Dzienniku laboratoryjnym uczą analizowania doświadczeńMapy mentalne Uporządkuj swoją wiedzę oraz karty powtórzeniowe z zadaniami po każdym dziale ułatwiają szybkie powtórki przed sprawdzianem.
NOWE Karty pracy ucznia dla klasy 1 to NOWOŚĆ z 2025. Publikacja zawiera dostęp do filmów uczących samodzielnego rozwiązywania zadań. Jest skorelowana z podręcznikiem NOWE Odkryć fizykę dla klasy 1 i w pełni dostosowana do aktualnych wymogów MEN. NOWOŚĆ! Filmy pod kodami QR, na których nasi eksperci krok po kroku tłumaczą, jak rozwiązywać różnego typu zdania. Obok filmu zadanie analogiczne, żeby uczeń mógł od razu przećwiczyć w praktyce świeżo zdobytą wiedzęPrzykłady, zadania do każdego tematu, wskazówki, pozwalają lepiej zrozumieć i utrwalić treści przedmiotoweDoświadczenia do każdego działu: zadania i kody do filmów w Dzienniku laboratoryjnym uczą analizowania doświadczeńMapy mentalne Uporządkuj swoją wiedzę oraz karty powtórzeniowe z zadaniami po każdym dziale ułatwiają szybkie powtórki przed sprawdzianem
Nowy "Zbiór zadań z maturalnymi kartami pracy" to publikacja skorelowana z podręcznikiem "NOWE Zrozumieć fizykę", dostosowana do nowej matury. Oswaja z formą zadań maturalnych i uczy, jak radzić sobie z różnymi typami zadań. Przykłady, zadania analogiczne i duża liczba zróżnicowanych zadań do samodzielnego rozwiązania umożliwiają efektywną naukę rozwiązywania różnych typów zadań.Skrót najważniejszych wiadomości przed każdym działem aby wygodnie korzystać z publikacji.Zadania maturalne po każdym dziale zbioru oraz maturalne karty pracy pod kodami QR aby stopniowo uczyć się rozwiązywania zadań egzaminacyjnych.
Księga Rekordów Guinnessa 2026 edycja polska to najnowsze i najbardziej aktualne wydanie kultowej publikacji, która od lat zachwyca czytelników na całym świecie.W środku znajdziesz zadziwiające rekordy, spektakularne wyczyny, niezwykłe talenty i fascynujące fakty z dziedzin takich jak sport, nauka, technologia, natura, rozrywka i wiele innych.Edycja 2026 została wzbogacona o setki nowych wpisów, wyjątkowe zdjęcia i dane przygotowane z myślą o polskich czytelnikach. To książka, która bawi, uczy i inspiruje idealna dla młodszych i starszych, ciekawych świata i ludzkich możliwości. Niezastąpiona na półce każdego miłośnika rekordów zarówno tych spektakularnych, jak i całkiem nietypowych!
Jedenastoletnia Riley, jak większość ludzi, kieruje się emocjami. W jej umyśle rządzą Radość, Odraza, Strach, Gniew i Smutek. Z Radością przy sterach Riley zawsze była szczęśliwą dziewczynką. Kochała swój dom w Minnesocie, miała świetne relacje z mamą i tatą, a pasję do gry w hokeja dzieliła ze swoją najlepszą przyjaciółką. Ale kiedy rodzina Riley przeprowadziła się na drugi koniec kraju, do San Francisco, jej świat wywrócił się do góry nogami, a emocje zaczęły szaleć. Poznaj wydarzenia z filmu W głowie się nie mieści opowiedziane z wyjątkowej perspektywy Radości, Odrazy, Stracha, Gniewka i Smutnej, którzy podzielą się swoimi przeżyciami z okresu przeprowadzki oraz wspomnieniami, jakich nigdy wcześniej nikomu nie zdradzali.
Od początku wojny dla obu stron walczących stało się jasne, że powodzenie zarówno ataku lotniczego, jak obrony przeciwlotniczej zależy nie tylko od sprzętu lotniczego i od pilotów, ale i — może w większej mierze — od możliwości, które stwarza współczesne radio. Bronią, którą dawało radio atakującym, były systemy radionawigacyjne; atakowanym pozostawał radar. Tu niewątpliwie należy szukać wytłumaczenia faktu, że pierwszy okres wojny upłynął pod znakiem przewagi Niemców w radionawigacji, a Anglików w radarze. W pierwszych miesiącach 1944 roku nastąpił zwrotny punkt w tym, co premier Wielkiej Brytanii sir Winston Churchill określił mianem „czarodziejska wojna”. W książce autor przedstawia dramatyczne okoliczności, które doprowadziły do tej zmiany.
Decyzja o sformowaniu nowej jednostki lotniczej (nazwanej później dywizjonem Kubusiów) podjęta została na przełomie maja i czerwca 1944 roku. Z każdego pułku artylerii 2 Korpusu Polskiego wytypowano po dwóch oficerów, którzy skierowani zostali najpierw na badania lekarskie do Egiptu, a następnie do RPA na szkolenie w zakresie pilotażu i obserwacji artyleryjskiej z powietrza. Po jego zakończeniu, we wrześniu 1944 roku, piloci trafili do 663 Dywizjonu Samolotów Artylerii. Ich szlak bojowy jest niezwykle ciekawy.
W książce opisane zostały dzieje służby największego bojowego okrętu Marynarki Wojennej II RP. Zakończyła się ona w sposób dramatyczny. Po agresji niemieckiej 1 września 1939 roku ORP Gryf wziął udział w nieudanej próbie postawienia zagrody minowej na Zatoce Gdańskiej (plan Rurka), zniweczonej w efekcie bitwy powietrzno-morskiej z bombowcami Luftwaffe. Zacumowany w porcie helskim, rankiem 3 września uczestniczył w pojedynku artyleryjskim z niszczycielami niemieckimi. Tego samego dnia został zbombardowany i zatopiony przez lotnictwo wroga.
Tytułowy wybuch kończył szereg operacji alianckich przeprowadzonych w latach 19421943 w celu zniszczenia znajdującej się w rękach Niemców norweskiej fabryki Norsk-Hydro w Vemork (rejon Telemarku). 28 lutego 1943 r. grupa norweskich komandosów zniszczyła tam jedynych urządzenia do produkcji ciężkiej wody, potrzebnej III Rzeszy do prac nad bronią atomową. W książce opisane są szczegóły tej brawurowej operacji.
„Szkicowniki” są rozszerzeniem serii „Szkoła rysowania”. To zestawy, w których znajdują się: książka z teorią rysunku, zeszyt do wypełniania ilustracjami/ćwiczeń oraz ołówek. Zestaw ma poręczny format (dwa zeszyty i ołówek w twardej oprawie) sprawi, że szkicowniki można zabrać ze sobą niemal wszędzie. Można więc rysować kiedy tylko i gdzie tylko napotka nas wena luba zauważymy coś, co jest warte utrwalenia. W serii „Szkoła rysowania” ukazały się cztery tytuły, które przybliżają młodym artystom tajniki rysunku i malarstwa. Dzięki „Szkole rysowania” można nauczyć się, jak rysować i malować od podstaw.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?