Po śmierci rodziców i babci Teodozja wyjeżdża ze swego miasteczka do Warszawy. I choć marzy o studiach, na razie musi podjąć pracę zarobkową jako salowa w szpitalu. Wynajmuje pokój w starej kamienicy na Pradze. Szybko zaprzyjaźnia się z lokatorami domu. Kiedy jeden z sąsiadów wyskakuje z 30 piętra Pałacu Kultury, Teodozja nie uwierzy w samobójstwo. Powodem jest list do ofiary, który przypadkowo trafia w jej ręce. Wynika z niego, że sąsiad był szantażowany i grożono mu śmiercią, jeśli nie będzie trzymał języka za zębami. Dziewczyna ukrywa ten fakt przed prowadzącym śledztwo porucznikiem milicji i postanawia sama znaleźć mordercę. Ślady, na które trafia, prowadzą w przeszłość, do miasteczka Samsonów i do Siedlec. Wkrótce zaczyna ją tropić nieznany mężczyzna. A kiedy ginie kolejny człowiek, Teodozja jest już pewna, że ma być następną ofiarą. Zaczyna się dramatyczny wyścig. Czy morderca zrealizuje plan i zdąży ją zlikwidować? Jaką rolę odegrają tu dwaj ekscentryczni filmowcy oraz stary zegarmistrz? I dlaczego tajemnica sprzed lat jest dla kogoś tak niebezpieczna?
Dzielnica Mokotów jest dość duża - o ile w poprzednim tomie zajęliśmy się Starym Mokotowem, to tym razem będziemy eksplorować południowe części dzielnicy. Jeszcze mniej znane i często w ogóle pomijane, a przecież również ciekawe. Co tym razem? A choćby Sielce, pełne apaszowskich historii i spuścizny po Grzesiuku, uroczych pałacyków, przedwojennych kamienic i willi oraz nowoczesnych realizacji. Dodajmy jeszcze tajemnicze osiedla pracowników ambasad, sporo znanych nazwisk, wytwórnię filmową i dogorywające zakłady przemysłowe - i oto mamy pełen obraz spaceru. Co jeszcze? Przejdziemy się osiedlem Sadyba wokół fortu Czerniaków: ciche uliczki zabudowane domkami, które kryją nie tylko architektoniczne ciekawostki, ale i skandale obyczajowe oraz zbrodnie popełnione z zimną krwią. Poza tym spróbujemy odnaleźć rolniczą przeszłość wielkiego blokowiska, jakim są Stegny - dotrzemy do zapomnianych uliczek, kuźni i ostatnich wiejskich domków, ale także do wzorcowych przykładów budownictwa czasów PRL. Zagłębimy się również w Służewiec, który ma wiele twarzy: eksperymentalne blokowisko, rosyjski fort, przedwojenne rodzynki, wyścigi konne oraz Południową Dzielnicę Przemysłową, zamienianą powoli na biznesowy Mordor. No i na deser odszukamy to, co zostało z przedwojennej idei miasta-ogrodu Służew - ale to nie tylko to, bo Służew to również najstarszy kościół na terenie obecnej Warszawy, XIX-wieczny fort, a także wielcy artyści i brutalne zbrodnie. Teren mało znany, pozornie nijaki - tym bardziej zapraszam do zdobycia tej części miasta, która tylko czeka na odkrywców.
To już 9. tom spacerowników Michała Szymańskiego po Warszawie
Powieść w formie pamiętnika opisująca pierwszą ziemską wyprawę na Księżyc, mającą na celu sprawdzenie, czy panują tam warunki umożliwiające jego kolonizację. Przedzieranie się przez księżycowe szczyty i przepaście powoduje śmierć części załogi. Ocalali rozbitkowie zakładają kolonię na drugiej półkuli Księżyca, dając początek społeczeństwu odciętemu od źródeł kultury, dysponującemu niezrozumiałymi szczątkami przedmiotów i ustnymi przekazem o ziemskim pochodzeniu. Powieść Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca wydana została po raz pierwszy przez Towarzystwo Wydawnicze S. Sadowski we Lwowie w 1903 roku. Jest jedną z pierwszych polskich powieści fantastyczno-naukowych i zarazem pierwszą częścią tzw. trylogii księżycowej, do której należą też powieści Zwycięzca z 1910 roku oraz Stara Ziemia z 1911 roku.
W Szczecinie milicja dostaje informacje o zaginięciu niejakiego Feliksa Kojro, inżyniera z tutejszych zakładów. Jechał z kasą zakładową oraz prezentami do żony, ale na noc nie dotarł. Jednocześnie we Wrocławiu zatrzymane zostają cztery osoby: Truda, Święta, Kurt Gabel i Gracjan Rościk. Przy czym Gabel ma dokumenty inżyniera Kojro. Kapitan Gleb przerywa urlop i przyjeżdża do Wrocławia. Gabel jest pierwszym podejrzanym w sprawie domniemanego morderstwa Kojro, jednak niczego nie można z niego wyciągnąć. Prowadząc tę sprawę kapitan Gleb coraz bardziej wchodzi w bagno powojennego Wrocławia. Tytułowe Maszkary to lumpy, menele, prostytutki i zwykli bandyci operujący na dworcach, pośród kaplic grobowych opuszczonego cmentarza Krzyki, czy ruin zamku książąt pomorskich.
Marzenie i pysk to zbiór felietonów Tadeusza Boya-Żeleńskiego wydanych w 1930 roku. Niektóre z nich pisane były na początku jego kariery literackiej, towarzyszą im utwory pisane współcześnie. Felietony w tym zbiorze dotyczą różnych kwestii, przede wszystkich społecznych i obyczajowych (m.in. relacje z Kościołem, problem seksualności czy traktowania kobiet). W tym zbiorze odnajdziemy to, z czego znany jest dzisiaj Tadeusz Boy-Żeleński.
Ostatni zbiór wierszy Bolesława Leśmiana, wydany w 1936 r. Zawiera wiele znanych utworów, jak Mimochodem, Bałwan ze śniegu, Śnigrobek, Znikomek. Część z nich stała się tekstami dla muzyków w czasach współczesnych. Nasze wydanie ma taki sam układ, jak oryginalne wydanie, jak także pozostała przedwojenna ortografia i interpunkcja. Poprawiliśmy jedynie literówki w druku I wydania.
W podparyskiej rezydencji należącej do znanego naukowca ktoś usiłuje popełnić morderstwo. Ofiarą jest córka profesora, prowadząca razem z nim badania. Miejscem akcji - tajemniczy żółty pokój, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez drzwi (a te były pilnowane). Do rozwiązania tej arcytrudnej zagadki zatrudniony zostaje znany detektyw Fryderyk Larsan. Niejako na doczepkę do pałacu przybywa także Józef Rouletabille, osiemnastoletni dziennikarz paryskiej gazety Epoka, który zamierza prowadzić swoje własne śledztwo. Każdy ze śledczych ma swoja własną teorię. Które ślady okażą się prawdziwe?Tajemnica żółtego pokoju to pierwsza z kilku książek serii z Rouletabillem w roli głównej. Napisana została w 1907 r. i szybko zyskała znaczny rozgłos, podobnie jak kolejne odsłony cyklu. Dziś jest uważana za jeden z najważniejszych francuskich kryminałów, a jej autor - Gaston Leroux porównywany jest z Arthurem Conan-Doylem, twórcą postaci Sherlocka Holmesa
Starsze małżeństwo po zejściu śniegów znajduje trupa przy torze gdzieś na linii kolejowej do Zebrzydowic. Człowiek ten nie zmarł jednak wskutek wypadnięcia z pociągu, tylko od pchnięcia nożem, a dopiero następnie został wyrzucony z pociągu. Wszelkie ślady są zatarte. W mieszkaniu zmarłego major Szczęsny nie znajduje nic ciekawego, poza nutami pierwszej części utworu Taniec szkieletów Camille Saint Saensa. Czy ten skrawek papieru będzie miał znaczenie przy dalszym śledztwie? Współpracownicy Szczęsnego nie sądzą, ale ten nigdy nie lekceważy nawet błahych poszlak.
Norweski detektyw Asbjorn Krag zostaje zaproszony przez przyjaciela do willi pod miastem. W sąsiedztwie budynku dzieją się dziwne rzeczy, m.in. słychać głuche strzały z okolic domu Folgefuchtla, dziwaka, którego mało kto lubi. Co się naprawdę dzieje w tym domu i czy mieszkańcy wsi mają się czego obawiać?
Na warszawskim Żoliborzu zostaje zamordowany nieznany mężczyzna. Policja po dłuższych badaniach znajduje u zmarłego zestaw akcesoriów szpiegowskich. W tym samym czasie młody inżynier Czepiński, elektronik z polskich zakładów, poznaje uroczą Jolę. Niestety chcąc zabłysnąć przed dziewczyną popada w tarapaty finansowe, przez co staje się łatwym celem dla siatki szpiegów szantażystów, którzy chcą od niego planów urządzeń produkowanych dla wojska. Sytuacja staje się patowa. Na szczęście Jola ma wujka, który jest pułkownikiem kontrwywiadu i po negocjacjach zgadza się pomóc inżynierowi wyjść z matni.
Herbert George Wells jest prawdopodobnie najlepiej znany jako autor takich klasycznych dzieł science-fiction jak Wehikuł czasu i Wojna światów. Ale to w swoich opowiadaniach rozpoczynał badanie ogromnego potencjału odkryć naukowych tamtych dni. Jego entuzjazm do nauki został jednak opanowany przez świadomość przerażających, niszczycielskich mocy i zagrożeń, jakie mogłaby ona stanowić dla rodzaju ludzkiego. Wytrawny gawędziarz, wykreował całkowicie wiarygodne fantastyczne stworzenia i maszyny, a umieszczając zwykłych mężczyzn i kobiety w niezwykłych sytuacjach, z humorem odkrył, co to znaczy być człowiekiem w ciągu stulecia szybkiego postępu naukowego. W kolejnym tysiącleciu niezwykła wizja Wellsa jest bardziej przekonująca niż kiedykolwiek.
Trójka przerażonych osób budzi się w opuszczonym bunkrze. Stopniowo zdają sobie sprawę z kuriozalnej prawdy, że nieobliczalny szaleniec zorganizował dla nich grę do złudzenia przypominającą Escape Room. Przetrwanie uwięzionym może zapewnić tylko prawidłowe rozwiązanie kolejnych zagadek podsuwanych przez oprawcę. Rozpoczyna się szaleńczy wyścig, w którym ceną pomyłki jest śmierć.Tymczasem policja kryminalna prowadzi śledztwo w sprawie zabójstw aktorek działających w branży porno. Prokurator Marian Suski, podążający po nitce pozostawionej przez mordercę, utwierdza się w przekonaniu, że docierając do kłębka, będzie musiał zmierzyć się z demonami własnej niechlubnej przeszłości.Co mają wspólnego osoby uwięzione w Escape Roomie z zabójstwami kobiet działających w erotycznej branży? Dlaczego, wraz z rozwojem śledztwa, cierpi coraz więcej osób z najbliższego otoczenia Mariana Suskiego?Odpowiedź na te pytania okaże się dla prokuratora i pracujących z nim policjantów dużo bardziej tragiczna, niż mogliby przypuszczać.
Warszawa, dwudziestolecie międzywojenne. Szeregowy pracownik fabryki i utalentowany bokser ratuje napotkaną na ulicy dziewczynę przed dwoma rabusiami. Nie spodziewa się jednak, że ten bohaterski gest zmieni jego spokojne życie w prawdziwą powieść sensacyjną. Tajemniczy klucz, który przypadkowo trafia w jego ręce, okazuje się przedmiotem pożądania wielu groźnych osób. Stefan Borycki musi się teraz szybko orientować, kto jest jego wrogiem, a kto przyjacielem. Gdy karuzela wydarzeń zacznie się kręcić, nie łatwo będzie ją zatrzymać.
Krzysztof Wiszowaty to polski szlachcic, któremu nie w głowie osiadłe życie. Zamiast zarządzać wsią i gnuśnieć w dworku, woli wyruszyć w świat w poszukiwaniu przygód. Okoliczności nie są jednak sprzyjające. Kraj niemiecki, który odwiedza jako pierwszy, ogarnia wojna, a drogi pełne są zbirów czekających na nierozważnych podróżnych. Na szczęście Wiszowaty nie jest sam i zawsze może liczyć na pomoc swoich wiernych przyjaciół dumnych Polaków, którzy w każdej chwili gotowi są oddać życie za swojego pana.Książka Przyborowskiego pełna jest akcji i humoru, nie brakuje w niej także historii miłosnych.
Drugi, najbardziej znany tom poezji Bolesława Leśmiana, który ukazał się w 1920 w Warszawie. W tomiku znalazły się słynne ballady, takie jak Świdryga i Midryga czy Dusiołek, jak także najsłynniejszy cykl Leśmianowskich erotyków W malinowym chruśniaku. Nasze wydanie ma oryginalny układ, taki sam, jak tomik z 1920r. oraz oryginalną ortografię i interpunkcję.
Skazany na śmierć. Czy my, żyjący z dnia na dzień, wypełnieni pewnością dalekiego końca, jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, co dzieje się w mężczyźnie, któremu wymiar sprawiedliwości wyznaczył termin śmierci? Victor Hugo, posługując się formą dziennika, podejmuje próbę zrozumienia człowieka siedzącego w celi, którego czeka spotkanie z katem. Przedstawia jego myśli i uczucia, marzenia i pragnienie pocieszenia. Czy pisanie jest próbą przetrwania mimo zbliżającej się śmierci? W celi pojawiają się ludzie, którzy przynoszą rozgoryczenie i strach, wydaje się, że w tej drodze skazany mężczyzna musi pozostać samotny. Równocześnie wciąż ma nadzieję na spotkanie z drugim człowiekiem, który zdoła zrozumieć jego myśli i głośno kołaczące serce. Być może kimś takim może stać się czytelnik.
Warszawa, dwudziestolecie międzywojenne. Stolicą wstrząsa fala tajemniczych zabójstw wysoko postawionych dyplomatów. Najpierw w restauracji „Savannah” zostaje zasztyletowany sekretarz ambasady włoskiej. Następnie ginie konsul Republiki Czechosłowacji. Inni dyplomaci dostają pogróżki. Przypuszczalnie ktoś chce wpłynąć na stosunki dyplomatyczne Polski z zaprzyjaźnionymi krajami. Skomplikowaną sprawę usiłuje rozwikłać znakomity agent śledczy Edward Durski, który jednak sam wkrótce znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Pomaga mu reporter Mariusz Elizeusz Arkturus. Z tajemniczymi morderstwami związek wydaje się mieć tajemnicza blondynka, która znika w niewyjaśniony sposób oraz nie mniej zagadkowy Chińczyk.
Fragment książki:
"Jeden rzut oka od progu gabinetu przekonał go, że kelner mówił prawdę. Mężczyzna, który jeszcze przed dziesięcioma minutami pił wino z kieliszka i rozkosz pocałunków z ust kobiety, leżał skrwawiony, oparty bezwładnie o poręcz miękkiej kanapy gabinetu. W lewej piersi zamordowanego tkwił po rękojeść mały sztylet, o klindze tak wąskiej, jak wąski jest most As-Sirat, przez który przejść muszą dusze wiernych muzułmanów, by dotrzeć do wrót raju.
Zarządzający zamknął drzwi gabinetu i pośpieszył do telefonu. Wpierw jednak przeczytał kartkę, którą dała szwajcarowi dla zamordowanego jasnowłosa kobieta, zanim, w podejrzanym pośpiechu, opuściła restaurację. Widniały na niej słowa, nakreślone charakterystycznym ostrym pismem kobiecym.
Zaraz powracam
Lecz nie powróciła nigdy."
Warszawa, lata 30. XX w. Tor Wyścigów na Polu Mokotowskim. Dżokej Grot jest jednym z najbardziej utalentowanych dżokejów w stolicy. Jednak od pewnego czasu na torze dzieją się dziwne rzeczy: wygrywają zawodnicy słabi, a niektórzy, w tym także i Grot, dostają propozycje nie do odrzucenia za przegranie wyścigu lub pogróżki od tajemniczego Demona Wyścigów. Ma on rozlegle możliwości: może zatruć konia lub wykluczyć dżokeja z wyścigu, przez co wpływa na to, kto wygrywa pieniądze na zakładach. Właściciele koni i stali bywalcy tracą majątki. Dżokej Grot wraz z siostrą właściciela stajni, Tiną Świtomirską, próbują wyjaśnić tę sprawę. Jednak Demon Wyścigów okazuje się nie lada przeciwnikiem...
Powieść tę zadedykował Wotowski swojemu ojcu, jeźdźcowi i wybitnemu znawcy koni. W książce szczególną uwagę poświęcił środowisku, słownictwu i całej otoczce wyścigów konnych w Warszawie lat 30. XX w.
Fragment książki:
"Od początku sezonu, rzekłbyś, pojawiła się na torze tajemnicza szajka, reżyserująca niemal wszystko z matematyczną ścisłością. Przegrywały najlepsze konie – gałgany odnosiły niespodziewane zwycięstwa. Faworyci zmieniali formę, biegając jak najbardziej fantastycznie i zajmując przeważnie ostatnie miejsca, a fuksy były stałym zjawiskiem. Choć publiczność poczynała mocno sarkać, a tu i ówdzie ukazały się w pismach złośliwe pod adresem dyrekcji wyścigów wzmianki, sądzono, że to o oderwane dżokejskie kawały chodzi, które prędzej czy później uda się ukrócić, nie zaś o zakrojony na szeroką skalę system. I Grot początkowo tak sądził. Lecz te nagabywania, obietnice, ba, nawet pogróżki, jakimi zasypywano go od tygodnia, świadczyły, że rzecz ma się zgoła inaczej... Te listy ze śmiesznym i pompatycznym podpisem – demon wyścigów – no i to dzisiejsze w imieniu demona wyznaczone mu spotkanie..."
Opowiadana petersburskie należą do najbardziej znanych dzieł rosyjskiej literatury. Pisane były w latach 1835-36 w czasie pobytu Gogola w Sankt Petersburgu, gdzie wykładał historię na tamtejszym uniwersytecie. W czasie pobytu w wielkim mieście Gogol zetknął się z bezduszną administracją, co było powodem powstania kilku opowiadań, w których satyrycznie przedstawiał rosyjski system administracyjny, a jego nieprawidłowości oceniał w kategoriach moralnych. Tom zawiera opowiadania: Newski Prospekt, Pamiętnik szaleńca, Portet, Wózek, Nos i napisany dopiero w 1842 r. słynny Płaszcz (Szynel).
Najbardziej znana powieść Victora Hugo. Akcja została osadzona w czasach późnego średniowiecza. Według słów samego autora, jest to obraz piętnastowiecznego Paryża i całego piętnastego wieku przez pryzmat tego miasta. Osią powieści jest wątek miłosny archidiakona Klaudiusza Frollo do pięknej Cyganki Esmeraldy.Powieść wydana w 1831 roku porusza nietypowe jak na tamte czasy problemy zgubnego pożądania i tolerancji. W powieści nie ma nic białego ani czarnego, są tylko odcienie szarości. Nie ma też tu jednoznacznie złej postaci, a nawet okrutne czyny Frolla można zrozumieć i budzi on współczucie, a nawet sympatię czytelnika.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?