Anna Kłodzińska, dziennikarka "Życia Warszawy" i autorka wielu powieści sensacyjnych i kryminalnych, tym razem przedstawiła nam zupełnie odmienną książkę. W Pokoleniu dłużników spróbowała ukazać proces, w którym ludzie, dawniej niechętni lub nawet wrogowie przemian zachodzących w powojennej Polsce, dochodzą do akceptacji socjalistycznej drogi rozwoju. Główna bohaterka książki, wychowana w tradycji szlachecko-burżuazyjnej ze wszystkimi jej odrębnościami i kompleksami, staje przed szczególnie trudnym zadaniem zaakceptowania nowej rzeczywistości. Jedni ją już odrzucili, inni jeszcze jej nie zaakceptowali i nie rozumieją, jednakże potrafiła ona niespodziewanie szybko odnaleźć swoje miejsce w tej nowej rzeczywistości i aktywnie przyczyniać się do jej kształtowania. Nieoficjalnie uważa się, że Pokolenie dłużników zawiera sporo wątków autobiograficznych pisarki, stąd publikujemy ją na zakończenie serii jej książek.
Zbiór 32 spraw milicyjnych zebranych przez Annę Kłodzińską, poczytną w PRL autorkę kryminałów. Publikowane były one na łamach "Życia Warszawy" w latach 1976-78. Pokazują świat PRL od ciemnej strony: morderstwa rabunkowe, kradzież koni, fałszerstwa, włamania metodą "na urzędnika". Często milicja musiała przesłuchać setki osób i sporządzić tony dokumentacji, żeby znaleźć właściwego sprawcę.
Na Śląsku działa siatka szpiegowska wykradająca techniki produkcji z hut cynku. Do rozwiązania tej sprawy oddelegowany zostaje major Wichurski z kontrwywiadu, któremu pomaga porucznik Ewa Jasińska i kilku innych oficerów. Zaczynają od przeglądania życiorysów pracowników zakładów hutniczych. Sprawa okazuje się dużo bardziej skomplikowana niż wydawało się na początku. W lasku przy osiedlu górniczym milicjanci odkrywają długo leżące zwłoki. Czy historia szpiegowska ma jakiś związek z działającym w czasach wojny partyzanckim oddziałem niejakiego "Czarnego"?
Powieść ukazała się w 1963 r. pod pseudonimem Stanisław Mierzański.
Koniec lat 80., czasy niespokojne politycznie i gospodarczo w Polsce. Dopiero co awansowany na podpułkownika Szczęsny rozwiązuje ostatnie zadanie w swojej karierze. W jednym z warszawskich parków ginie młody elektronik, Jerzy Ilnicki. Niebawem zamordowany zostaje kolejny mężczyzna. Milicja nie może doszukać się motywów obu zbrodni oraz połączeń między nimi, poza tym, że obie ofiary korzystały z szarego volkswagena. Natomiast według świadka mordercą jest wilkołak... Jak zabierze się do tej sprawy Szczęsny, który teraz zamiast w terenie pracuje za biurkiem?
Ostatnia powieść Anny Kłodzińskiej, wydana pod pseudonimem Stanisław Załęski. Końcówka lat 80., czas polskiej transformacji ustrojowej. Na warszawskiej giełdzie towarowej działają dwaj rywale - Bystroń (nowy gracz) i Wistek (dawny ""król"" giełdy). Każdy z nich ma swoich sprzedawców, którym dostarcza towar, a także speców od brudnej roboty. W zwalczaniu konkurencji nie ma chwytów niedozwolonych. Czy któryś z nich może posunąć się do morderstwa?Mało która powieść, jak Wynajęty morderca oddaje tak dobrze ducha swoich czasów.
Profesor Zawilski zostaje zasztyletowany w Ogrodzie Saskim przez nieznanego sprawcę. Niebawem policja otrzymuje list, w którym człowiek o pseudonimie Admas przyznaje się do zbrodni i zapowiada kolejne. Już niebawem ginie w podobny sposób kolejna osoba. Jakie są motywy działania Admasa? Czy ofiary łączy coś między sobą? To będzie jedno z najtrudniejszych śledztw w karierze majora Szczęsnego.
Woźnica znajduje w rowie przy lesie zwłoki człowieka. Milicja prędko stwierdza, że był to szanowany urzędnik Adam Grodzki. Problem jednak w tym, że nie wiadomo, jak zginął - bo że było to morderstwo nie ma wątpliwości - tylko, że zmarły nie ma żadnych uszkodzeń zewnętrznych ciała, nie został również otruty. Milicja poszukuje nie tylko motywu zbrodni, ale także przyczyny śmierci, z jaką nie miała dotychczas do czynienia.Kto byłby w stanie dokonać tak wymyślnego zabójstwa? Czy pobudką były pieniądze, czy może rodzinne zaszłości? I dlaczego wszyscy w tej sprawie kłamią?
Na Pradze w Warszawie działa fabryka narkotyków. ""Kompot"" z fabryki trafia do handlarzy o pseudonimach Morwa, Żagwa i Karniak, którzy sprzedają go w nocy w swoich rejonach miasta. Całą szajką kieruje tajemniczy osobnik nazywany Bladym, o którym prawie nic nie wiadomo. Jednocześnie milicja znajduje ciała dwóch kobiet, z czego jedna była prostytutką podejrzewaną o kontakty z narkomanami. Major Szczęsny łączy te sprawy. Czy uda mu się dorwać Bladego i jego szajkę?
W lasach pod Warszawą zostaje zamordowany mężczyzna. Milicjanci znajdują go w samochodzie, srebrnym Audi zarejestrowanym w RFN. Major Szczęsny rozpoczyna śledztwo. Przez dłuższy czas on, ani jego koledzy nie mają żadnych wyników poza odkryciem tajemniczego metalowego pudełka z kartką papieru wewnątrz i angielskim tekstem o nietoperzach. Brzmi to dość absurdalnie, jednak major Szczęsny nie lekceważy żadnego tropu. Spróbuje wyjaśnić zagadkę nietoperzy przy pomocy swoich przyjaciół z kontrwywiadu.
W dusznej atmosferze przesyconego milionem zapachów Bangkoku Centralna Agencja Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych werbuje nowego agenta. To Leopold Owiczak, pracownik tamtejszej filii polskiego Poltexu. Skuszony wypłatami w dolarach i obietnicą konta bankowego w Szwajcarii wkręca się coraz mocniej w spiralę kłamstw i donosów.Jak długo uda się mu niepostrzeżenie dostarczać obcemu wywiadowi tajne informacje? Czy polskie Służby Bezpieczeństwa rozpoznają w wysoko postawionym dyrektorze obcego szpiega? Dlaczego żądza pieniądza przysłania zdrowy rozsądek?Powieść szpiegowsko-sensacyjna, w której gra toczy się o najwyższą stawkę.
W Golewicach z pomocą Francuzów stanął zakład produkcyjny C-12, który miał produkować nawozy sztuczne. Polska objęta była zachodnimi sankcjami na wiele towarów, stąd właśnie produkcja na miejscu nawozów poprawiłaby sytuację lokalnych rolników. Francuzi postanowili jednak zerwać umowę na dostarczenie komponentów oraz recepturę katalizatora. W tej sytuacji dyrektor zakładów podjął decyzję o przygotowaniu tego ostatniego siłami trzech chemików zakładowych. Jednak tuż po tej decyzji zaczęły się mnożyć napaści na nich: Sosnowieckiego pobili na ulicy, Jabłoński obudził się w domu z odkręconym gazem, a Sawicz poczuł się bardzo źle podczas prowadzenia swojego samochodu. Za atakami stoi tajemnicza grupa terrorystyczna GET. Czy uda się chemikom przeżyć i stworzyć polski katalizator do zakładów?
Kryminał dziejący się w czasach stanu wojennego. Milicjanci narzekają na trudną sytuację swojego zawodu, mnożące się rozboje, kradzieże i morderstwa, agresywność społeczeństwa (sic!). W tym czasie niejaka Monika Kropińska, mająca bogatego męża, a sama niepracująca i znudzona życiem, rozpoczyna romans z Kazimierzem Pasowskim (żonatym). Niebawem dostają oboje zdjęcia ze swoich intymnych chwil z żądaniami okupu. Postanawiają podejść szantażystę. Jednocześnie mają miejsce liczne napady na sklepy jubilerskie. Towar z kradzieży trafia do tajemniczego pasera z Pragi, mieszkającego w niechlujnym zagraconym mieszkaniu. Dopiero po przypadkowym znalezieniu topielca w jeziorze do akcji wkracza milicja wraz z majorem Szczęsnym. Śledczy mają niełatwą sprawę do wyjaśnienia, w której są prawie same niewiadome, a różne wątki nie łączą się ze sobą.
W tej sprawie od samego początku nic nie jest jasne i oczywiste. Odnaleziony po tajemniczym anonimie trup zdaje się pasować do opisu zaginionego Adolfa Brodzkiego, jednak jego siostra twierdzi, że znalezione zwłoki nie przypominają jej brata. Wkrótce okaże się jednak, że tożsamość denata nie jest jedyną zagadką do rozwikłania. Milicję coraz bardziej zaczyna interesować to, kim jest tajemniczy Złocisty, o którym coraz więcej słychać na warszawskich bazarach i w eleganckich restauracjach. Czy człowiek, którego nikt nie widział, ale który zdaje się odpowiadać za wszystkie największe afery peerelowskiej Polski, może być zamieszany również w to zagadkowe morderstwo?
Na jednej z mocno zakrapianych imprez bananowej młodzieży trzem kolegom przychodzi do głowy szalony pomysł. Znudzeni swoim bezproblemowym życiem, otoczeni luksusem i pieniędzmi rodziców prowokują przyjaciela do podjęcia potwornego wyzwania. Czy możliwe jest popełnienie zbrodni doskonałej bez motywu, bez znajomości swej ofiary tylko dla zaspokojenia własnych zachcianek i wygrania przerażającego zakładu?
W jednym z warszawskich gangów, handlujących walutą i obrazami, w tajemniczy sposób ginie bardzo cenny obraz. Młoda dziewczyna z Gdańska, która go dostarczała, twierdzi, że trafił on do odbiorcy. Jednak po arcydziele ślad się urywa. W środowisku handlarzy wrze, cały warszawski światek przestępczy liczy na przechwycenie wartościowego towaru. Tymczasem pojawia się nowy gang, zajmujący się skupywaniem i przemycaniem za granicę obrazów, rzeźb, starej porcelany i wyrobówze złota
Starsze małżeństwo po zejściu śniegów znajduje trupa przy torze gdzieś na linii kolejowej do Zebrzydowic. Człowiek ten nie zmarł jednak wskutek wypadnięcia z pociągu, tylko od pchnięcia nożem, a dopiero następnie został wyrzucony z pociągu. Wszelkie ślady są zatarte. W mieszkaniu zmarłego major Szczęsny nie znajduje nic ciekawego, poza nutami pierwszej części utworu Taniec szkieletów Camille Saint Saensa. Czy ten skrawek papieru będzie miał znaczenie przy dalszym śledztwie? Współpracownicy Szczęsnego nie sądzą, ale ten nigdy nie lekceważy nawet błahych poszlak.
Na warszawskim Żoliborzu zostaje zamordowany nieznany mężczyzna. Policja po dłuższych badaniach znajduje u zmarłego zestaw akcesoriów szpiegowskich. W tym samym czasie młody inżynier Czepiński, elektronik z polskich zakładów, poznaje uroczą Jolę. Niestety chcąc zabłysnąć przed dziewczyną popada w tarapaty finansowe, przez co staje się łatwym celem dla siatki szpiegów szantażystów, którzy chcą od niego planów urządzeń produkowanych dla wojska. Sytuacja staje się patowa. Na szczęście Jola ma wujka, który jest pułkownikiem kontrwywiadu i po negocjacjach zgadza się pomóc inżynierowi wyjść z matni.
Kapitan Szczęsny inwigiluje środowisko warszawskich hippisów. W ramach przyjacielskiej przysługi próbuje nawrócić na właściwą drogę syna znajomego, chłopca z dobrego domu, który wpadł w nieodpowiednie towarzystwo i rozpoczął przygodę z narkotykami. Okazuje się jednak, że deprawacja Andrzeja to głębiej zakorzeniona intryga sięgająca daleko w przeszłość.Czy dzieci odpowiedzą za błędy ojca? Jak zemsta sprzed lat wpłynie na karierę szanowanego dyrektora fabryki chemicznej? Milicyjne śledztwo w sprawie handlarzy narkotyków w zaskakujący sposób zostaje powiązane z rodzinnym dramatem inżyniera Czertwana.
Dyrektor Derbach, podczas wakacyjnego wyjazdu swojej żony, wikła się w krótki romans z dopiero co poznaną młodą Angielką. O upojnej znajomości szybko zapomina, wita powracającą z Bułgarii rodzinę i czeka na zbliżający się awans. Spokój zakłóca jednak pewnego dnia tajemniczy mężczyzna, który zjawia się w jego gabinecie. Czy wydarzenia sierpniowej nocy zmienią na zawsze jego życie? Milicjanci z kapitanem Szczęsnym na czele mają przed sobą moc ciężkiej pracy, by rozwikłać tajemnicę Królowej Nocy.
Do warszawskiej fabryki K-12 przybywa holenderski inżynier Lobmann, którego firma wydelegowała do skontrolowania prawidłowości ustawienia i do przeprowadzenia pierwszych operacji frezarek zakupionych w Amsterdamie. Po uruchomieniu maszyny mają służyć tajnemu projektowi montażu prototypowego turbinowego silnika dwuprzepływowego M-9-M do samolotów naddźwiękowych, który odbywa się w tej samej fabryce. W tym samym czasie milicja odnajduje w wykopie ciało nieznanego człowieka. Choć to niewiarygodne, oba zdarzenia mają ze sobą wiele wspólnego...
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?