To jedna z najważniejszych powieści w historii światowej literatury science fiction.
Autor przedstawia historię naukowca, nazywanego Podróżnikiem w Czasie, który za pomocą skonstruowanego przez siebie urządzenia udaje się w odległą przyszłość. Spotyka tam dwa rodzaje ludzi, żywiących się owocami Elojów i mieszkających pod ziemią Morloków. Istotnym elementem książki są pytania o szanse na lepszą przyszłość ludzkości w kontekście gwałtownego rozwoju naukowo-technicznego i szybkich zmian społecznych na naszej planecie.
Herbert George Wells (1866–1946), angielski prozaik, krytyk literacki, reformator społeczny, racjonalista, liberał. Rozwinął i spopularyzował powieść fantastyczno-naukową. Największy rozgłos przyniosły mu powieści: Wehikuł czasu , Niewidzialny człowiek, Wyspa doktora Moreau, Wojna światów (słynna adaptacja radiowa O. Wellesa z 1938 roku). Uznanie czytelników zdobyła ponadto społeczno-obyczajowa powieść Tono-Bungay; reportaże społeczno-polityczne (Rosja we mgle); popularny zarys Historia świata, do którego po doświadczeniach II wojny światowej i tragedii Hirosimy dołączył pesymistyczny, gorzki szkic Mind at the End of Its Tether; w Próbie autobiografii zawarł nietuzinkowy autoportret oraz szkice portretowe wielu postaci, m.in. współczesnych mu pisarzy i działaczy społecznych.
W wyniku eksperymentu Griffin staje się niewidzialny. Chcąc ukryć swój stan, szalony naukowiec owija się bandażem, lecz wywołuje tym niepokój mieszkańców wioski, do której przybywa, aby pracować nad odwróceniem procesu. Pragnie znów stać się normalnym człowiekiem, a zarazem wykorzystać swój wynalazek i zdobyć fortunę. Niestety kolejne próby nic nie dają, a sfrustrowany Griffin zaczyna terroryzować mieszkańców... "Niewidzialny Człowiek" Herberta George'a Wellsa ("Wojna światów", "Wyspa doktora Moreau", "Wehikuł czasu") to arcydzieło science fiction i jedna z najsłynniejszych powieści prekursora tego gatunku. Książka ukazuje się w nowym tłumaczeniu Krzysztofa Sokołowskiego, ilustrowana przez Jana Wojciechowskiego.
Klasyczna powieść science fiction, kilkakrotnie ekranizowana (m.in. przez Stevena Spielberga), a w roku 1938 przerobiona przez Orsona Wellesa na słuchowisko radiowe, którego emisja przeszła do historii. Głównym bohaterem jest nieznany z imienia pisarz i filozof, mieszkający w niewielkim miasteczku na południu Anglii, który opisuje swe losy podczas inwazji groźnych przybyszy z Marsa. Wells w swym dziele ukazuje nie tylko techniczne aspekty starcia dwóch cywilizacji, ale stawia też ważne pytania dotyczące zachowania człowieka i społeczeństwa w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Niektóre obrazy są profetyczne, przypominają rzeczywiste nieszczęścia, które dotknęły ludzkość w XX wieku."Wojna światów, najświetniejsze dzieło H.G. Wellsa, jest zarazem jedną z nielicznych powieści, które, wykraczając poza fantastyczność swych założeń, weszły do skarbca literatury światowej" (Stanisław Lem).Herbert George Wells (1866-1946), angielski prozaik, krytyk literacki, reformator społeczny, racjonalista, liberał. Rozwinął i spopularyzował powieść fantastyczno-naukową. Największy rozgłos przyniosły mu powieści: Wehikuł czasu, Niewidzialny człowiek, Wyspa doktora Moreau, Wojna światów (słynna adaptacja radiowa O. Wellesa z 1938 roku). Uznanie czytelników zdobyła ponadto społeczno-obyczajowa powieść Tono-Bungay; reportaże społeczno-polityczne (Rosja we mgle); popularny zarys Historia świata, do którego po doświadczeniach II wojny światowej i tragedii Hirosimy dołączył pesymistyczny, gorzki szkic Mind at the End of Its Tether; w Próbie autobiografii zawarł nietuzinkowy autoportret oraz szkice portretowe wielu postaci, m.in. współczesnych mu pisarzy i działaczy społecznych.
Klasyczna powieść science fiction, pierwotnie wydana pod koniec XIX wieku, tutaj we współczesnym tłumaczeniu i z licznymi ilustracjami. Kilkakrotnie ekranizowana (m.in. przez Stevena Spielberga), a w roku 1938 przerobiona przez Orsona Wellesa na słuchowisko radiowe, którego emisja przeszła do historii. Czytana po latach okazuje się dziełem profetycznym, stanowiącym swoistą zapowiedź XX-wiecznych wojen światowych. Jak zachowują się ludzie – zarówno jednostki, jak i całe społeczności – w obliczu inwazji, która grozi masową zagładą? Kim jesteśmy dla najeźdźców i kim oni są dla nas? Jaką rolę odgrywają w tym nowe technologie? I co może nas uratować? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Herbert George Wells w sposób wciąż atrakcyjny dla współczesnego czytelnika, a powszechne już chyba poczucie niepokoju, niepewności i zagrożenia sprawia, że Wojnę światów odbieramy jako powieść ciekawą i aktualną również w XXI wieku.
„Wojna światów, najświetniejsze dzieło H.G. Wellsa, jest zarazem jedną z nielicznych powieści, które, wykraczając poza fantastyczność swych założeń, weszły do skarbca literatury światowej”. – Stanisław Lem
Bohaterem książki jest Bert Smallways, entuzjasta baloniarstwa, mieszkający na angielskiej prowincji w pierwszej dekadzie XX w. Przypadkowo pojawia się nad tajną bazą niemieckiej flotylli sterowcowej w przeddzień jej wyprawy wojennej przeciwko USA. Niemcy planują prewencyjny atak, aby przejąć kontrolę w powietrzu, zanim Amerykanie nie zbudują własnej floty powietrznej. Równocześnie dochodzi do wybuchu wojny między USA a sojuszem Chin i Japonii...
Powieść powstała w 1907 roku, wydana po raz pierwszy w 1908 roku, jest wizjonerską wizją wojny totalnej prowadzonej przy pomocy sił powietrznych, pancernych, dalekosiężnej artylerii, gdzie całe rejony przemysłowe i miasta legną w gruzach.
Książka H.G. Wellsa ukazała się w oryginale w 1908 roku, w Polsce po raz pierwszy i jedyny dotychczas w 1910 roku. Było to wspaniałe wydanie tłumaczone przez podróżnika Stefana Barszczewskiego, z kilkunastoma grafikami, ukazało się w nakładem Gebethnera&Wolffa. Wszystkie grafiki z tego wydania, a także okładkę umieściliśmy w środku naszej edycji książki.
Arcydzieło gatunku science-fiction. Wizja wojny powietrznej między USA a Niemcami z 1908 roku.
Pewnej nocy wikary z małej angielskiej wsi postrzela upadłego anioła. Pełen wyrzutów sumienia zabiera go na plebanię. Anioł ma jednak problem z zaadaptowaniem się w ludzkiej krainie. A ludzie nie potrafią zaakceptować jego czystej dobroci i naiwności w postrzeganiu świata. Im dłużej cudowny dość przebywa jednak na ziemi, tym bardziej staje się człowiekiem.Książka H.G. Wellsa ukazała się w oryginale w 1895 roku, w Polsce po raz pierwszy w 1921 roku.
Opowiadania pochodzą głównie z 1894 roku, a niektóre są późniejsze o dwa-trzy lata. Wśród nowotłumaczonych wyróżnia się okładkowe opowiadanie Morscy najeźdźcy, o potworach morskich przypominających ośmiornice i atakujących wybrzeże Anglii. Jednym z najbardziej zgrabnych opowiadań Wellsa jest Triumf taksydermisty, w którym człowiek tworzący sztuczne zwierzęta zdradza tajniki zawodu, jak i odniesione w nim sukcesy. Opowiadanie Czerwony pokój to próba zmierzenia się pewnej osoby z duchami i własnym strachem. Podobne doświadczenia zgromadzi naukowiec pracujący na Borneo, który spotka się z czymś w rodzaju wielkiego nietoperza (Obserwatorium w Avu).
Spis opowiadań:
Morscy Najeźdzcy (The Sea Riders, 1896)
Gwiazda (The Star, 1897)
Niezwykły przypadek oczu Davidson’a (The Remarkable Case of Davidson’s Eyes, 1895)
Argonauci powietrza (The Argonauts of The Air, 1895)
Czerwony pokój (The Red Room, 1896)
Latający człowiek (The Flying Man, 1895)
Triumfy taksydermisty (The Triumphs of a Taxidermist, 1894)
Skradziony bakcyl (The Stolen Bacillus, 1894)
Kradzież w parku Hammerpond (The Hammerpond Park Burglary, 1894)
Porzucona Jane (The Jilting of Jane, 1894)
Kwitnienie dziwnej orchidei (The Flowering of The Strange Orchid, 1894)
Obserwatorium w Avu (In The Avu Observatory, 1894)
Twórca diamentów (The Diamond Maker, 1894)
Skarb w lesie (The Treasure In The Forest, 1894)
Przez okno (Through A Window, 1894)
Należąca do kanonu literatury światowej Wojna światów jest bodajnajsławniejszą powieścią z gatunku science fiction. Kreujące apokaliptycznąwizję przyszłości dzieło angielskiego pisarza Herberta George'aWellsa wywarło ogromny wpływ na rozwój literatury fantastycznej.Powieść opisuje inwazję wrogich przybyszów z kosmosu na Ziemię.Marsjanie pragną przejąć wszelką władzę nad ludźmi i przemienićich w źródło swojego pożywienia. Autor w mistrzowskim stylu opisujeemocjonujący przebieg wydarzeń, a równocześnie w niezwykle głębokii zaskakująco aktualny sposób ukazuje różne postawy ? zarówno indywidualne,jak i społeczne, w obliczu globalnego zagrożenia zagładą.Wojna światów jest uważana za jedną z najważniejszych książek XXwieku. Stała się przedmiotem licznych adaptacji filmowych, inspiracjądla wielu dzieł literackich, malarskich, a nawet muzycznych.
Czasy, w których żył Herbert George Wells były początkiem nowej ery: wkraczano w XX wiek. Wraz z nią pojawiało się coraz więcej wynalazków, które zmieniały oblicze świata: elektryczność, koleje żelazne, automobil, aeroplan, radio. Rozwijał się przemysł, budowała klasa robotnicza, a z nią pojawiały zupełnie nowe problemy społeczne. Kwitły rewolucyjne idee, rodził się niepokój o los człowieka a kolejne odkrycia astronomów postawiły pytania o naszą rolę we wszechświecie.Wells uznawany jest za pioniera science fiction, jednak jego opowiadania nacechowane niepokojami czasów, w których tworzył pełne są nawiązań do rzeczywistości, pytań natury moralnej czy filozoficznej. Podejmuje w nich jednak przede wszystkim najważniejsze zagadnienia fantastyki naukowej: podróże w czasie, niewidzialność, podróże międzyplanetarne, akcelerację, obce cywilizacje.Wydanie ilustrowane grafikami z epokiTom zawiera opowiadania:Kraina Ślepców(The Country of the Blind, 1904)Królestwo mrówek(The Empire of the Ants, 1905)Z mateczką na Mrderbergu(Little Mother Up the Mrderberg, 1910)Kryształowe jajko(The Crystall Egg, 1897)Eliksir przyśpieszający(The New Accelerator, 1901)Niedoświadczone widmo(The Inexperienced Ghost, 1902)Człowiek, który robił cuda(The Man Who Could Work Miracles, 1898)Kuszenie Harringaya(The Temptation of Harringay, 1895)W otchłani(In the Abyss, 1896)Jabłko(The Apple, 1896)Skradzione ciało(The Stolen Body, 1898)Dolina pająków(The Valley of Spiders, 1909)
W tomie zawarto trzy najbardziej znane opowiadania H. G. Wellsa: Wehikuł czasu, Niewidzialnego człowieka oraz Wyspę doktora Moreau.Podróżnik w Czasie po kilku latach ciężkiej pracy konstruuje tytułowy Wehikuł Czasu i wyrusza w podróż w przyszłość. Zatrzymuje się w roku 802 701, gdzie poznaje dwa gatunki, na jakie podzieliła się ludzkość: Elojów i Morloków. Jedni łagodni, żywiący się owocami, drudzy brutalni, mieszkający w podziemiach i wychodzący na powierzchnię po zmroku. Podróżnik odkrywa sekrety obu ras i rozpoczyna walkę o przetrwanie...Do pewnej gospody w Anglii przychodzi człowiek z obandażowaną całą głową, z czerwonym nosem i w ciemnych okularach. Wynajmuje pokój bezterminowo. Właściciele gospody przypuszczają, że gość jest bardzo mocno poparzony, ten jednak nie odpowiada na próby poruszenia tego tematu. Problemy pojawiają się, gdy zaczyna mu brakować pieniędzy, a jednocześnie ktoś włamuje się do mieszkania pastora. Gospodarze rozpoczynają śledztwo na własną rękę...Rozbitek Prendick dryfuje po morzu, dopóki nie zostaje uratowany przez przepływający obok statek. Tam trafia pod opiekę tajemniczego Montgomerego, podróżującego ze swoim zwierzętami, który leczy go i przywraca do sił. Jednak nieprzychylność kapitana powoduje, że niebawem Prendick trafia z powrotem na swoją tratwę. Pomocną rękę wyciąga ku niemu ponownie Montgomery, który zabiera go na wyspę zamieszkałą przez osobliwych mieszkańców.
Bohater powieści, Graham, w wyniku przedawkowania leków na bezsenność zapada w śpiączkę, z której budzi się ponad 200 lat później, na początku XXII wieku. Okazuje się, że w wyniku splotu przypadków jest obecnie najbogatszym człowiekiem na świecie. Mimo to zderzenie wychowanego w wiktoriańskiej Anglii dżentelmena z realiami przyszłości jest bardzo bolesne: Graham nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, nie akceptuje zasad rządzących światem, przytłacza go postindustrialny charakter metropolii, zatracenie indywidualności przez jego mieszkańców, kult pracy i pieniądza.
„Śpiący przebudzony” to kolejny popis wizjonerskiej wyobraźni Herberta George Wellsa, klasyczna antyutopia, której echa rozbrzmiewają w tak uznanych dziełach jak „Nowy wspaniały świat” Huxleya, czy „Rok 1984” Orwella.
„Wehikuł czasu”, wydany po raz pierwszy w 1895 roku, to jedna z najważniejszych powieści w historii światowej literatury science fiction. Fabuła skupia się na losach naukowca, Podróżnika w Czasie, który za pomocą własnoręcznie skonstruowanego urządzenia udaje się w odległą przyszłość, gdzie spotyka dwie odmienne rasy ludzkie – Elojów i Morloków. Autor, podobnie jak w większości swoich powieści, stawia w niej pytanie o wizję rozwoju ludzkości i to nie tylko w kontekście naukowo-technicznym, ale przede wszystkim społecznym. Zagadnienia teorii ewolucji łączy z wizją walki klas, nierówności społecznych, feminizmu. Debiutancka, a zarazem niezwykle wizjonerska, niepokojąca, ponadczasowa – jedna z najbardziej znanych powieści Herberta George’a Wellsa.
„Wehikuł czasu”, wydany po raz pierwszy w 1895 roku, to jedna z najważniejszych powieści w historii światowej literatury science fiction. Fabuła skupia się na losach naukowca, Podróżnika w Czasie, który za pomocą własnoręcznie skonstruowanego urządzenia udaje się w odległą przyszłość, gdzie spotyka dwie odmienne rasy ludzkie – Elojów i Morloków. Autor, podobnie jak w większości swoich powieści, stawia w niej pytanie o wizję rozwoju ludzkości i to nie tylko w kontekście naukowo-technicznym, ale przede wszystkim społecznym. Zagadnienia teorii ewolucji łączy z wizją walki klas, nierówności społecznych, feminizmu. Debiutancka, a zarazem niezwykle wizjonerska, niepokojąca, ponadczasowa – jedna z najbardziej znanych powieści Herberta George’a Wellsa.
Edward Pendrick, jedyny ocalały z katastrofy statku rozbitek, trafia na tajemniczą wyspę, którą zamieszkuje ekscentryczny, genialny naukowiec doktor Moreau oraz jego pomocnik Montgomery. Pasją doktora Moreau jest fizjologia – nieustannie pracuje nad krzyżowaniem rozmaitych gatunków zwierząt, wzbogacając je jednocześnie o ludzkie cechy. Te przerażające i makabryczne eksperymenty wkrótce wymykają się spod kontroli i na wyspie zaczyna się prawdziwy horror.
„Wyspa doktora Moreau” to nie tylko komentarz do teorii ewolucji, boskiej kreacji czy dychotomii natura–kultura, współcześni czytelnicy bez trudu odkryją, że książka George’a Herberta Wellsa, mimo ponad 120 lat od czasu ich wydania, wciąż wydaje się niezwykle aktualna. W obliczu nowych odkryć z zakresu biotechnologii, technik klonowania i genetycznego modyfikowania organizmów, nabiera wręcz profetycznego charakteru. Wells po raz kolejny udowadnia, że rozwój nauki nie tylko daje ludzkości nadzieję na lepszą przyszłość, ale może wieść nasz gatunek na krawędź zagłady.
Niniejsze wydanie powieści, w nowym przekładzie Krzysztofa Sokołowskiego, opatrzone zostało posłowiem doktora Mirosława Gołuńskiego i ozdobione wyjątkowymi ilustracjami G.G. Bruno, które ukazały się we włoskim wydaniu powieści z 1900 roku.
Jedna z najsłynniejszych powieści science fiction o zgubnych skutkach niebezpiecznych naukowych eksperymentów Do wiejskiej gospody przybywa mężczyzna w wielkim pilśniowym kapeluszu, od stóp do głów ubrany tak, że nie widać ani centymetra ciała. Nieznajomy jest zziębnięty i pragnie jedynie wynająć ciepły pokój. Prosi też, aby mu nie przeszkadzano, gdyż prowadzi bardzo ważne badania. Zaintrygowana tajemniczym gościem gospodyni usiłuje dowiedzieć się, kim on jest, skąd przybywa i dlaczego z jego pokoju wydobywają się dziwne dźwięki. Niedługo potem wychodzi na jaw, że mężczyzna to naukowiec, który wynalazł sposób na... niewidzialność, przy okazji sam stając się niedostrzegalnym dla ludzkiego oka. Chciwość i chęć zdobycia profitów przejmują władzę nad jego umysłem do tego stopnia, że nie zawaha się nawet zabić, aby osiągnąć cel... Niewidzialny człowiek to jedna z najpopularniejszych książek prekursora nowoczesnej fantastyki Herberta George’a Wellsa, należąca do kanonu powieści fantastycznej i będąca źródłem inspiracji dla wielu współczesnych autorów i filmowych twórców. Film inspirowany powieścią w reżyserii Leigh Whannella z Elisabeth Moss, gwiazdą Opowieści podręcznej w roli głównej, w kinach w marcu 2020! KLASYKA LITERATURY SCIENCE FICTION
Podczas rodzinnej wycieczki na plażę rodzina ratuje młodą kobietę topiącą się w morzu. Dopiero na brzegu spostrzegają, że jest to syrena i szybko zabierają ją do domu. Piękna istota dzięki posiadanej wiedzy o świecie, zdobytej z książek zatopionych w głębinach, pod pseudonimem Doris Thalassia Waters szybko awansuje do wyższych sfer.Czy syrena dostosuje się do norm społecznych panujących ponad powierzchnią wody? Jakie są jej prawdziwe intencje? Czy jej nowi towarzysze uwierzą w lepsze sny?Nowela ukazywała się od lipca do grudnia 1901 r. w Pearson's Magazine, jako całość została opublikowana w 1902 r.
Herbert George Wells jest prawdopodobnie najlepiej znany jako autor takich klasycznych dzieł science-fiction jak Wehikuł czasu i Wojna światów. Ale to w swoich opowiadaniach rozpoczynał badanie ogromnego potencjału odkryć naukowych tamtych dni. Jego entuzjazm do nauki został jednak opanowany przez świadomość przerażających, niszczycielskich mocy i zagrożeń, jakie mogłaby ona stanowić dla rodzaju ludzkiego. Wytrawny gawędziarz, wykreował całkowicie wiarygodne fantastyczne stworzenia i maszyny, a umieszczając zwykłych mężczyzn i kobiety w niezwykłych sytuacjach, z humorem odkrył, co to znaczy być człowiekiem w ciągu stulecia szybkiego postępu naukowego. W kolejnym tysiącleciu niezwykła wizja Wellsa jest bardziej przekonująca niż kiedykolwiek.
William Leadford jest socjalistą, który klasową niesprawiedliwość obwinia o fatalne warunki życia i pracy robotników. Rzuca posadę w garncarni Rawdona, ale panująca w Wielkiej Brytanii recesja utrudnia mu znalezienie innej pracy. Kiedy ukochana Williama, Nettie Stuart, ucieka z człowiekiem z wyższej klasy, kupuje rewolwer i postanawia zabić najpierw ich, a później siebie. Całej opowieści towarzyszy znajdująca się na niebie wielka kometa, która pewnego dnia zmieni świat w utopię...Powieść W dni komety została opublikowana w 1906 r. Pierwsze jedyne dotychczas polskie wydanie pojawiło się w 1911 r. w Chicago. Dlatego też tytuł W dni komety jest w Polsce mało znany.Czasami przychodzi mi pragnienie rzekłem, wskazując niebo żeby twoja kometa rozbiła w kawałki cały ten świat, zmiotła z jego powierzchni nas wszystkich, ze strajkami, wojnami, rozruchami, miłością, zazdrością i wszystkimi tymi nieszczęściami życia!
Rozbitek Prendick dryfuje po morzu, dopóki nie zostaje uratowany przez przepływający obok statek. Tam trafia pod opiekę tajemniczego Montgomerego, podróżującego ze swoim zwierzętami, który leczy go i przywraca do sił. Jednak nieprzychylność kapitana powoduje, że niebawem Prendick trafia z powrotem na swoją tratwę. Pomocną rękę wyciąga ku niemu ponownie Montgomery, który zabiera go na wyspę zamieszkałą przez osobliwych mieszkańców.Wyspa doktora Moreau to jedna z najbardziej znanych powieści H.G. Wellsa. Była wielokrotnie ekranizowana, w najsłynniejszej adaptacji rolę tytułowego bohatera zagrał Marlon Brando.
Powieść fantastyczna przedstawiająca historię mężczyzny, któremu zdarzyło się zapaść w sen w XIX wieku i przebudzić dwieście lat później. Graham, przepełniony goryczą i zniechęcony życiem, po przebudzeniu odkrywa odmieniony Londyn. Dowiaduje się, że jest najbogatszym człowiekiem na świecie i panem ziemi. Społeczeństwo, które początkowo wydaje się urzeczywistniać jego ideały o powszechnym szczęściu, równości i braterstwie, okazuje się mieć także mroczne strony. W swoim drugim życiu, pozornie łatwiejszym i przyjemniejszym, Graham zostaje zmuszony do podejmowania decyzji mających wpływ na losy całej ludzkości.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?