Lata 30. XX w. Lionel Todd, pasażer Białego Jachtu, który właśnie wyruszył w rejs do Montevideo, jest bogaty, inteligenty i przystojny. Pierwszego dnia podróży poznaje piękną Ruth, w której szybko się zakochuje, a ona zdaje się odwzajemniać jego uczucia. Ich szczęście nie trwa jednak długo, a pierwszym zwiastunem zbliżającego się nieszczęścia, jest telegram o zabójstwie najbliższego przyjaciela Lionela, Harry'ego Warda. Wkrótce okaże się, że na Białym Jachcie nikt nie jest tym, za kogo się podaje, a morderca Warda może być bliżej, niż Lionel Todd się spodziewa.1. tom nowej serii ""Stary polski kryminał"" (seria uzupełniająca ""Kryminałów przedwojennej Warszawy"")
Tragedia Shakespeare'a z roku 1605. Fabuła oparta jest na legendzie o Llyrze, mitycznym królu Brytanii.Król Lear postanawia rozdzielić swój majątek pomiędzy swoje trzy córki. Chce podzielić go według miłości córek do ojca. Postanawia dać majątek dwóm starszym córkom, po tym jak najmłodsza córka odmawia wyznania miłości ojcu. Wkrótce Lear przekonuje się, że podjął złą decyzje.
Warszawa, Rosja, lata 1900-26. Niebieskie ptaki Warszawy to wspomnienia Nadkomisarza Urzędu Śledczego w Warszawie Ludwika Mariana Kurnatowskiego, opisujące historie życia kilku niebieskich ptaków przedwojennej Warszawy. Osób, które nie pracowały, a trudniły się oszukiwaniem lub wyprowadzaniem w pole przedsiębiorców, naiwnych magnatów i ich dzieci oraz dowódców wojskowych. Pomagał im w tym wrodzony spryt i inteligencja, a motywowała chęć hulaszczego życia i szybkiego zarobienia pieniędzy. Jak pokazuje Kurnatowski, takie osoby funkcjonowały całkiem nieźle, a ich pomysłowość nie miała granic. Książka zawiera także opowiadanie Tragiczny morderca, które dotyczy morderstwa prostytutki w Alejach Jerozolimskich.
Warszawa, Parzeniec, Paryż, Francja, dwudziestolecie międzywojenne. Tajemniczy autor piszący pod pseudonimem Adam Ty-ski znany jest jedynie z siedmiu całkiem dobrychopowiadań kryminalnych zamieszczonych w odcinkach w Ostatnich wiadomościach krakowskich w 1933 roku. Trzy z nich należą do serii Z pamiętników inspektora Marcon i dzieją się we Francji. Są to typowe detektywistyczne historie, w których inspektor Marcon prowadzi dochodzenie w celu wykrycia przestępcy. Niemniej ciekawe są polskie opowiadania Ty-skiego z aspirantem Stefanem Motyką. W opowiadaniu Mściciel ojciec panny wydanej za mąż dostaje informacje, że jego przyszły zięć jest poszukiwanym przez policję warszawską Gienkiem Majchrem, zawodowym zabójcą. Chyba najbardziej udanym opowiadaniem jest Zaskakujące morderstwo, w którym mieszkający w Konstancinie adwokat zaprasza specjalistę od wyceny klejnotów, a następnie lokaj znajduje go zamordowanego.
Warszawa, lata 30. XX w. Zbigniew Puchalski chce zostać policjantem w Centrali Służby Śledczej. Niestety rozpiętość jego klatki piersiowej przy pełnym wdechu wykazuje minus trzy centymetry względem normy, dlatego nie zostaje przyjęty. W międzyczasie dowiaduje się od swojego przyjaciela komisarza Jana Penka o tajemniczym zniknięciu Urszuli Lasockiej, młodej studentki, której niedawno oświadczył się ponad 60-letni lekarz. Puchalski formalnie nie może prowadzić śledztwa, ale udaje mu się uzyskać specjalne pozwolenie od matki zaginionej na poszukiwania. W miarę postępów w śledztwie odkrywa rzeczy, które przeoczyła policja i wpada coraz głębiej w wir dziwnych wydarzeń.Powieść Minus trzy jest kryminałem z lekkim przymrużeniem oka, czym wyróżnia się spośród innych powieści tego czasu.Fragment książki:Co mu zarzucają? zainteresował się Zbigniew.Nic. I to jest właśnie głupie w tej sprawie. Zajrzyjmy do akt. Przed trzema dniami zaginęła w Warszawie jedna panna. Po prostu wyszła z domu i nie wróciła. Rodzice zrozpaczeni, meldunek w komisariacie, dużo krzyku, referat w Centrali. Nic. Oczywiście szukamy pod każdym kątem. Listy rozpoznawcze może uciekła. Ani śladu. Trupa też nie znaleźliśmy.Gdzie tu dr. Bisping?Dowiedzieliśmy się zupełnie przypadkowo, że przed pół rokiem mniej więcej dr. Herman Bisping oświadczył się pannie Urszuli Lasockiej to ta zaginiona.Cóż w tym ostatecznie dziwnego?Przede wszystkim to, że doktor medycyny Herman Bisping liczy sobie lat sześćdziesiąt z okładem, a panna Urszula Lasocka lat dziewiętnaście bez dwu miesięcy. Takie skojarzenie jest zawsze dziwne. Co ty na to?Na razie nic. Słucham dalej.
Przedstawiamy drugi tom najbardziej znanej powieści Victora Hugo
Akcja została osadzona w czasach późnego średniowiecza. Według słów samego autora, jest to obraz piętnastowiecznego Paryża i całego piętnastego wieku przez pryzmat tego miasta. Osią powieści jest wątek miłosny archidiakona Klaudiusza Frollo do pięknej Cyganki Esmeraldy. Powieść wydana w 1831 roku porusza nietypowe jak na tamte czasy problemy zgubnego pożądania i tolerancji. W powieści nie ma nic białego ani czarnego, są tylko odcienie szarości. Nie ma też tu jednoznacznie złej postaci, a nawet okrutne czyny Frolla można zrozumieć i budzi on współczucie, a nawet sympatię czytelnika.
Przedstawiamy najbardziej znaną powieść Victora Hugo
Akcja została osadzona w czasach późnego średniowiecza. Według słów samego autora, jest to obraz piętnastowiecznego Paryża i całego piętnastego wieku przez pryzmat tego miasta. Osią powieści jest wątek miłosny archidiakona Klaudiusza Frollo do pięknej Cyganki Esmeraldy. Powieść wydana w 1831 roku porusza nietypowe jak na tamte czasy problemy zgubnego pożądania i tolerancji. W powieści nie ma nic białego ani czarnego, są tylko odcienie szarości. Nie ma też tu jednoznacznie złej postaci, a nawet okrutne czyny Frolla można zrozumieć i budzi on współczucie, a nawet sympatię czytelnika.
John Barleycorn to autobiograficzna powieść Jacka Londona, opowiadająca o radości z picia i zmaganiach z alkoholizmem. Została wydana w 1913 roku. Tytuł pochodzi z brytyjskiej piosenki ludowej John Barleycorn.Tematem powieści jest męska przyjaźń. London omawia różne doświadczenia życiowe z alkoholem na różnych etapach swojego życia. Kluczowe etapy to późne lata nastoletnie, kiedy zarabiał jako marynarz, a także później, gdy był zamożnym, odnoszącym sukcesy pisarzem.W książce po raz pierwszy użyto określenia ""widzieć różowe słonie"" na człowieka w stanie głębokiego upojenia alkoholowego.
W jednym z warszawskich gangów, handlujących walutą i obrazami, w tajemniczy sposób ginie bardzo cenny obraz. Młoda dziewczyna z Gdańska, która go dostarczała, twierdzi, że trafił on do odbiorcy. Jednak po arcydziele ślad się urywa. W środowisku handlarzy wrze, cały warszawski światek przestępczy liczy na przechwycenie wartościowego towaru. Tymczasem pojawia się nowy gang, zajmujący się skupywaniem i przemycaniem za granicę obrazów, rzeźb, starej porcelany i wyrobówze złota
Jerry z wysp została pierwotnie opublikowana w 1917 roku i jest jednym z ostatnich dzieł Jacka Londona. Często w wydaniach anglojęzycznych ma również podtytuł ""Prawdziwa psia opowieść"", który również zdecydowaliśmy się dodać. Powieść rozgrywa się na wyspie Malaita, części archipelagu Wysp Salomona, która w 1893 roku stała się brytyjskim protektoratem. Bohaterem powieści jest irlandzki terier Jerry.Jerry urodził się na wyspie Santa Isabel, należącej do archipelagu Wysp Salomona. Właścicielem Jerry'ego był pan Haggin, który pracował jako strażnik plantacji i używał Jerry'ego do ścigania zbiegłych niewolników. Haggin podarował Jerry'ego panu Van Hornowi, kapitanowi statku Arangi.Statek dostarcza niewolników oraz handluje towarami z krajowcami na wyspie Malaita, która uchodzi za bardzo niebezpieczną i zamieszkałą przez ludożerców. Także niektórzy członkowie załogi są nieprzychylni Jerry'emu. Jak potoczą się jego dalsze losy?
Warszawa, Londyn, Wiedeń, Berlin, dwudziestolecie międzywojenne. Daniel Bachrach był aspirantem Urzędu Śledczego w Warszawie, prowadził sprawy, które opisał w pamiętnikach, w większości nigdy nie wydanych książkowo. W 1917 r. był detektywem kontraktowym londyńskiej policji. W tym tomie publikujemy sześć nieznanych wcześniej opowiadań. Bachrach będzie musiał wyjaśnić problem zagadkowej śmierci poważanego w środowisku warszawskim doktora B., jak także polsko-brazylijskiego przedsiębiorcy i stołecznego lichwiarza. Czy rzeczywiście zbrodnie te popełnili ludzie, którzy pozostawili ślady na miejscu zbrodni? Czy to może splot niekorzystnych dla nich zdarzeń? W tym tomie Bachrach uda się także w podróż po całej Europie Środkowej w poszukiwaniu uciekinierki z możnego rodu. Do opowiadań warszawskich dołączyliśmy dwa niezwykle ciekawe wspomnienia Bachracha z czasu jego pracy w Londynie.
Warszawa, Łagiewki, dwudziestolecie międzywojenne. Okazuje się, że Arsene Lupin wcale nie zginął w Maroku, tylko przeniósł się z działalnością do Warszawy. Napotkany w klubie Marabutów Francuz Medieval zakłada się z prywatnym detektywem Konradem Wichurą o to, czy słynny złodziej wyprowadzi detektywa w pole, czy ten go prędzej złapie. Już niebawem Konrad Wichura będzie miał trudny orzech do zgryzienia. Jednocześnie kontakt z detektywem Wichurą i komisarzem Wagnerem nawiązuje francuski milioner mieszkający w Polsce, Izydor Bitru. Dostał list z pogróżkami od Arsene Lupina i obawia się o swój majątek. Detektyw i komisarz wyjeżdżają do pałacu w Łagiewkach, aby złapać słynnego złodzieja.
Warszawa, Katowice, dwudziestolecie międzywojenne. Jerzy Swen otrzymuje wiadomość o otrzymaniu wielkiego spadku po zmarłym kuzynie, Ignacym Compre. W tym celu musi się udać do Katowic. Prędko okazuje się, że jest więcej pretendentów do spadku i każdy ma trudności z dotarciem do katowickiego notariusza. W międzyczasie testament znika. Rozpoczyna się gra ze śmiercią. Czy jej pomysłodawcą jest syn zmarłego, który otrzymał w spadku tylko 1/5 majątku? Wszystkie poszlaki na to wskazują. W sprawę zostaje przypadkowo zaangażowany prywatny detektyw doktor Boman, przyjaciel naczelnika Warszawskiego Urzędu Śledczego. Czy uda mu się ochronić spadkobierców i odzyskać skradziony testament?
Warszawa, Londyn, Lwów, Tatry, Czarnohora, dwudziestolecie międzywojenne. Niejaki Morris zdradził sekrety angielskiej korporacji Oil Company, czym przysporzył im sporych kłopotów. Dzięki temu Amerykańsko-Argentyńskie Towarszystwo Eksploatacji Kopalń zyskało przewagę. Anglicy chcą się odegrać, kradnąc wynalazek inżyniera Turczyńskiego ze Lwowa, który pracuje dla Amerykanów. Dokumentacja wynalazku została schowana w specjalnym miejscu w willi przyjaciela Turczyńskiego, Lucjana Jesieńskiego. Niestety, jego żona cierpi na chroniczną nieuzasadnioną niczym zazdrość, a wokół wszystkich bohaterów zaczynają się pojawiać dziwni ludzie. Jaki będzie finał tej historii?Podobnie, jak w innych książkach Otto Stemina, także i tu akcja przenosi się w Tatry oraz w Czarnohorę, co wyróżnia ten kryminał spośród innych powieści tego gatunku napisanych przed 1939 r.
Akcja toczy się równocześnie z akcją powieści Zwycięzca, tylko na Ziemi, na przełomie XXIX i XXX wieku. Po pokonaniu Niemiec przez Cesarstwo Austriackie Europa zjednoczyła się w jedno państwo z centrami w Paryżu i w Warszawie. Mieszkańcy Ziemi osiągnęli dobrobyt dzięki niezwykłym wynalazkom, ułatwiającym m.in. przemieszczanie się. Niezadowoleni są jednak robotnicy, których do buntu próbuje podsycić część intelektualistów. Pragną oni zdobyć wynalazek polskiego naukowca, Jacka, który może unicestwiać materię - i w ten sposób zmienić losy świata. Jednocześnie na pustyni ląduje statek kosmiczny Marka, wykorzystany przez Księżycanów - Rodę i Matareta. Poznają oni Ziemię na swój sposób, jednak szybko lądują w klatce jednego z Arabów. Jaki będzie ich dalszy los - oraz los Ziemi?
Edgar Allan Poe był enigmatyczną postacią, której życie stało się równie intrygujące jak jego fikcyjne dzieła. Opowieści nadzwyczajne to zbiór opowiadań w tłumaczeniu Bolesława Leśmiana. Zawierają one wszystkie typowe motywy i cechy pisarstwa Poego: grozę, demonizm, nastrojową niezwykłość, tajemniczość, niepokój, fatalizm, sięganie do niezwykłych stanów świadomości. Autor jest mistrzem metafory i makabreski, w doskonały sposób łącząc ze sobą elementy horroru i piękna.
Jedno z najbardziej znanych dzieł literatury światowej.
Tłumaczenie Bolesław Leśmian
Podczas rodzinnej wycieczki na plażę rodzina ratuje młodą kobietę topiącą się w morzu. Dopiero na brzegu spostrzegają, że jest to syrena i szybko zabierają ją do domu. Piękna istota dzięki posiadanej wiedzy o świecie, zdobytej z książek zatopionych w głębinach, pod pseudonimem Doris Thalassia Waters szybko awansuje do wyższych sfer.Czy syrena dostosuje się do norm społecznych panujących ponad powierzchnią wody? Jakie są jej prawdziwe intencje? Czy jej nowi towarzysze uwierzą w lepsze sny?Nowela ukazywała się od lipca do grudnia 1901 r. w Pearson's Magazine, jako całość została opublikowana w 1902 r.
Kryminał retro. Rzecz dzieje się pod koniec lat osiemdziesiątych. Przed ośrodkiem wypoczynkowym niedaleko Poznania znaleziono z roztrzaskaną twarzą zwłoki mężczyzny. Prostą z pozoru sprawę przejmuje Jan Jedyna, młody oficer milicji będący pod zwierzchnictwem nietypowego pułkownika Wiktora Jellenia, człowieka nadużywającego alkoholu, a przede wszystkim barowego filozofa o niespecjalnie logicznym myśleniu. Mniej więcej w tym samym czasie na brzegu jeziora Kierskiego odkryto rozczłonkowane ciało człowieka, którego oderwana głowa od poszarpanego korpusu kołysze się w rytm nadchodzących fal. Na pierwszy rzut oka zwłoki wyglądają jakby rozszarpało i pogryzło je jakieś wielkie zwierzę, ale ten trop wydaje się zbyt wyimaginowany. Z jednej strony niby typowe morderstwo, a z drugiej brutalna jakby mało racjonalna zbrodnia. Kapitan Jan Jedyna próbuje oba zdarzenia połączyć ze sobą i wtedy okazuje się że ślad wiedzie w przeszłość, gdzie czekają na odkrycie kolejne równie szalone zbrodnie. Tymczasem przy grobowcu na przedwojennym cmentarzu zostają znalezione rozerwane na strzępy ciała. Milicjanci na miejscu nie odnajdują żadnych śladów. Śledztwo i wynikłe zdarzenia są według pułkownika irracjonalne i pozbawione jakiejkolwiek logiki, jednak Jan Jedyna nie ma zamiaru się poddać i wtedy trafia na akta sprawy sprzed lat.
Poezje prozą to zbiór opowiadań napisanych przez Iwana Turgieniewa pod koniec życia. Poruszają one kwestie moralne, filozoficzne, egzystencjalne, jak i społeczne. Pełno w nich atmosfery snu (niektóre są spisanymi snami według deklaracji autora), tajemniczości, niekiedy grozy, ale także i prawdy. Część bazuje na prawdziwych wydarzeniach z życia autora. Turgieniew wspomina m.in. o nieuchronności losu, przeznaczenia, jak i dość przewrotnie o psychice ludzkiej (świetnie opowiadanie Człowiek zadowolony). W części opowiadań pojawia się krajobraz Rosji z 2 połowy XIX w. Dzięki swojej ponadczasowości Poezje prozą są jak najbardziej aktualne także i dziś.Iwan Turgieniew (1818-1883) należy do najbardziej znanych klasyków literatury rosyjskiej. Zaliczany do przedstawicieli rosyjskiego realizmu krytycznego, porównywany często z francuskimi klasykami: Flaubertem i Zolą. Pisał dużo: powieści obyczajowe, dramaty, nowele, opowiadania oraz cykl Poezje prozą, mający formę zbioru krótkich opowiadań. Turgieniew był ważną postacią rosyjskiej inteligencji swoich czasów. Doceniano go m.in. za poruszanie aktualnych tematów (m.in. uwłaszczenia), a także za nastrojowe opisy rosyjskiego krajobrazu.
Druga część Trylogii Księżycowej i kontynuacja powieści Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca. Skarłowaciali potomkowie uczestników wyprawy na Księżyc stworzyli nową kulturę plemienną. Odkryli jednak i popadli w zależność od Szernów, ludu, który zamieszkiwał już wcześniej Księżyc. Potomkowie ludzi wierzą w powrót legendarnego Starego Człowieka, który stanie się dla nich Mesjaszem. Tymczasem na Księżyc przybywa kosmonauta Marek, wystrzelony z Ziemi w końcu XXIX wieku. Wspomaga Księżycanów nowoczesną bronią oraz próbuje zreformować ich społeczeństwo i wprowadzić zasady demokracji.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?