Zapraszamy do zapoznania się z bogatą lekturą książek o różnego rodzaju dietach, zdrowym odżywianiu i odchudzaniu. Zdrowe nawyki żywieniowe, leczenie żywieniem, różne rodzaje diet, odchudzanie, składniki pożywienia. Odpowiednio zbilansowane posiłki to gwarancja zdrowia, lepszego samopoczucia i smukłej sylwetki. Coraz częściej spotykaną dolegliwością w dzisiejszych czasach jest insulinooporność i hashimoto. W tym temacje na szczególną uwagę zasługują książki znanych dietetyczek Magdaleny Makarowskiej i Dominiki Musiałowskiej.
O ogromnym wsparciu, jakie w leczeniu różnorodnych schorzeń może dać prawidłowa dieta, nie trzeba Czytelników przekonywać. Problem jest tylko
w tym, aby stosując się do zaleceń lekarza jeść nie tylko zdrowo, lecz również smacznie. W przekazywanej książce znajdziecie Państwo propozycje posiłków godnych polecenia w przypadku dolegliwości kości i stawów.
W książce omówiono zapotrzebowanie organizmu na energię i składniki odżywcze, przedstawiono charakterystykę produktów spożywczych, w tym żywności modyfikowanej genetycznie, ważniejsze choroby układu kostno-stawowego oraz rolę wolnych rodników w ich powstawaniu. Znaczną część książki Autorka poświęca zagadnieniom zasad żywienia w chorobach układu kostnego i w otyłości oraz profilaktyce tych stanów.
Koncepcja pożywienia jako lekarstwa to nic nowego, ale te przepisy to nowość! Znajdziecie tu potrawy, które wam pomogą – nieważne, czy walczycie z wirusem, bakterią bądź pasożytem, czy cierpicie z powodu zmęczenia, czy trapią was jeszcze niezidentyfikowane dolegliwości. Ta książka pomoże wam poznać te potrawy i sprawi, że zasmakujecie w nich i z przyjemnością włączycie je do swojej diety zdrowotnej. Pełny wybór przepisów ze wszystkich książek doktor Clark. Jeśli chcecie je sobie przypomnieć, oto one.
Prawidłowe żywienie to jeden z podstawowych elementów leczenia. Znajomość zasad przygotowywania posiłków i doboru odpowiednich grup produktów ułatwi chorym planowanie codziennych jadłospisów.Książka doświadczonej dietetyczki zawiera przepisy na smaczne potrawy polecane w schorzeniach nerek i dróg moczowych. Prawidłowe żywienie to jeden z podstawowych elementów leczenia. Znajomość zasad przygotowywania posiłków i doboru odpowiednich grup produktów ułatwi chorym planowanie codziennych jadłospisów.
Książka jest przydatna zarówno dla chorych, jak i zdrowych czytelników, pragnących urozmaicić swą dietę, a zarazem uniknąć błędów żywieniowych.
Żywienie w chorobach nerek - fragment książki
Charakterystyka diet mających zastosowanie w chorobach nerek i dróg moczowych
Żywienie dietetyczne, aby mogło spełniać swoje zadanie, powinno być zbliżone do prawidłowego, z zachowaniem wszystkich zaleceń fizjologii żywienia. Wprowadzone zmiany powinny być jak najmniejsze. Jedynie w ostrych stanach chorobowych ograniczenia dietetyczne mogą być znaczne. Niepełne żywienie powinno trwać możliwie jak najkrócej. Dieta lecznicza
powinna więc odpowiadać zapotrzebowaniu fizjologicznemu chorego organizmu, z uwzględnieniem stanu odżywienia, wieku, płci, stanu zdrowia i aktywności fizycznej.
Dietę ustala lekarz lub na jego zlecenie wykwalifikowana dietetyczka. Wskazówki dietetyczne dotyczą ilości i jakości produktów spożywczych i potraw, sposobu przyrządzania, liczby i rozkładu posiłków w ciągu dnia. Chory powinien wiedzieć, jakie są dozwolone i przeciwwskazane pokarmy oraz ściśle przestrzegać zaleconej diety. Żywienie w chorobach nerek Spis Treści
Część ogólna
Rodzaje diet mających zastosowanie w chorobach nerek i dróg moczowych
Charakterystyka diet mających zastosowanie w chorobach nerek i dróg moczowych
1. Dieta łatwo strawna pełnowartościowa
Zasady diety łatwo strawnej pełnowartościowej
Tygodniowy jadłospis dla diety łatwo strawnej pełnowartościowej
2. Dieta łatwo strawna niskobiałkowa
Zasady diety łatwo strawnej niskobiałkowej
Tygodniowy jadłospis dla diety łatwo strawnej niskobiałkowej z ograniczeniem białka do 40-50 g
3. Dieta łatwo strawna wysokobiałkowa
Zasady diety łatwo strawnej wysokobiałkowej
Tygodniowy jadłospis dla diety łatwo strawnej wysokobiałkowej
4. Dieta kleikowo-owocowo-mleczna
Zasady diety kleikowo-owocowo-mlecznej
Jednodniowy jadłospis dla diety kleikowo-owocowo-mlecznej
5. Dieta ziemniaczana
Zasady diety ziemniaczanej
Jednodniowy jadłospis dla diety ziemniaczanej
Wykaz potraw dla diety ziemniaczanej
Przepisy na potrawy z ziemniaków dla diety ziemniaczanej
Wybrane zagadnienia z technologii potraw
Naczynia kuchenne
Sposoby przyrządzania potraw
Obróbka wstępna surowca
Obróbka cieplna (termiczna)
Podprawianie i wykańczanie potraw
Dietetyczna ocena przypraw stosowanych w chorobach nerek i dróg moczowych
Uwagi dotyczące właściwego stosowania przypraw
Przyprawy korzenne
Przyprawy ziołowe
Warzywa przyprawowe
Lista niektórych produktów z podaniem ich ilości w gramach i przybliżonych miarach
Część szczegółowa
Przepisy potraw stosowanych w chorobach nerek i dróg moczowych
Napoje
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Chleb domowy
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Dodatki do pieczywa
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Zupy
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Dodatki do zup
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Potrawy z mięsa zwierząt rzeźnych, drobiu i ryb
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Potrawy z niewielką ilością mięsa
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Potrawy jarskie
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Potrawy z warzyw
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Sosy
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Desery
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Wypieki domowe
Uwagi ogólne
Przepisy szczegółowe
Piśmiennictwo
Spis potraw
Osteoporoza to choroba polegająca na osłabieniu układu kostnego człowieka. Liczbą zachorowań na osteoporozę systematycznie wzrasta. Przyczyniają się do tego niezdrowy tryb życia, przede wszystkim nieprawidłowy sposób żywienia, a także brak lub zbyt małe natężenie aktywności fizycznej oraz palenie tytoniu. Działania profilaktyczne, między innymi systematyczny wysiłek fizyczny oraz właściwa dieta, mogą okazać się niezwykle skuteczne i należy je rozważyć szczególnie u osób, które przekroczyły 60. rok życia, mają jeden lub więcej czynników ryzyka. Pożywienie powinno zawierać wystarczająco dużo wapnia i witaminy D - składników niezbędnych do budowy kości.
W poradniku przedstawiono najważniejsze informacje o przyczynach i ryzyku wystąpienia tej choroby oraz wskazania dotyczące prawidłowej diety. Dużą część książki stanowią właściwie zbilansowane jadłospisy.
Świadomy wybór
Każdego dnia dostarczamy sobie pożywienia, które teoretycznie powinno wzmacniać życie. A co wybieramy, spożywając produkty przetworzone, ubogie w energię odżywczą, błonnik, minerały i pierwiastki śladowe?
Życie czy śmierć?
W poszukiwaniu skutecznych form terapii doszłam do przekonania, że kluczem do każdej z nich jest stan umysłu. To z tej płaszczyzny dokonujemy świadomych wyborów, ale tylko wtedy, gdy wcześniej zdefiniujemy własny system wartości. Oprócz różnych grup krwi, różnimy się między innymi jakością wewnętrzną, którą nazwałam „klimatem wewnętrznym".
W książce zapraszam do swoistej podróży po owym wewnętrznym świecie, mając nadzieję, że umożliwi ona dobór indywidualnej diety.
Beata Dynowska, z wykształcenia technik masażu leczniczego, od 18 lat praktykuje refleksoterapię z uwzględnieniem przepływu energii w meridianach i strefach refleksyjnych. W tym czasie uczestniczyła w wielu kursach psychoterapii w zakresie integracji ciała, umysłu i ducha. Ukończyła 4-letni Kurs Dietetyki według „Tradycyjnej Medycyny Chińskiej". Od dziesięciu lat łączy z powodzeniem terapie manualne i oddechowe z indywidualnymi zaleceniami dietetycznymi i ziołolecznictwem. Od pięciu lat wykłada podstawy dietetyki i refleksoterapii w Policealnym Studium Psychotroniki im. Juliana Ochorowicza w Krakowie.
Histamina wytwarzana w naturalnych procesach w organizmie człowieka jest – w odpowiednich ilościach – niezbędna do życia. Jednak u alergików i osób z nietolerancją histamina zawarta w lekach i pokarmach może powodować znaczne dolegliwości, m.in.: bóle głowy, wysypkę, swędzenie skóry, bóle brzucha, biegunkę, wodnisty katar, kaszel, zaburzenia rytmu serca.
W poradniku podano wiele praktycznych rad, które pomogą wrażliwym na działanie histaminy osobom uzyskać wyraźną poprawę stanu zdrowia, a nawet całkowicie pozbyć się uciążliwych objawów.
Liczne przepisy na dania główne, zupy, sałatki, desery oraz na ciasteczka, ciasta i torty z pewnością ułatwią zachowanie właściwej diety.
Otyłość to nie tylko dyskomfort psychiczny, związany z wyglądem, lecz przede wszystkim groźba poważnych chorób, takich jak: zwiększone stężenie cholesterolu we krwi, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, miażdżyca naczyń, udar mózgu, kamica pęcherzyka żółciowego, cukrzyca, choroby kości i stawów, ból kręgosłupa, zadyszka, duszność, zaburzenia oddychania, niektóre nowotwory oraz zwiększone ryzyko zgonu.
Długotrwałe utrzymanie odpowiedniej masy ciała jest o wiele ważniejsze i trudniejsze niż pierwsze sukcesy w odchudzaniu. Wiele osób po uzyskaniu zamierzonej masy ciała powraca do złych nawyków żywieniowych i zaprzestaje aktywności fizycznej. Książka ta podpowiada co gotować, aby nie utyć i mieć przyjemność z jedzenia.
BOŻENA CYRAN - dietoterapeutka, autorka książek pt. "Odnowa na talerzu" i "Kuchnia zdrowia i młodości", w swojej nowej książce zaleca, aby odżywiać się odpowiednio do warunków panujących w przyrodzie, czyli zgodnie z porami roku. Opierając się na zasadzie Pięciu Przemian z tradycyjnej medycyny chińskiej oraz na na makrobiotyce, podaje wskazówki jak żyć, aby zachować zdrowie i wewnętrzną harmonię.
Dietetycy są zgodni, że prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańska ma korzystny wpływ na zdrowie. U wegetarian rzadziej występują: otyłość, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, osteoporoza, czy kamica żółciowa i nerkowa. Badania wykazują, że diety wegetariańskie obniżają zawartość cholesterolu całkowitego w surowicy krwi nawet o 20-30%, w porównaniu do osób żywiących się tradycyjnie. Wegetarianie, jak też osoby na tradycyjnej diecie mogą „zdrowo” się odżywiać, należy jednak pamiętać o niebezpieczeństwie wystąpienia niedoborów składników odżywczych, oraz o konieczności odpowiedniego komponowania posiłków wegetariańskich. Poradnik zawiera wskazówki jak prawidłowo zbilansować dietę oraz ciekawe i łatwe przepisy na dania kuchni wegetariańskiej. Dodatkowym atutem są precyzyjne wskazówki, oraz analiza wartości energetycznej do każdego przepisu.
Fragment książki
Wstęp
Wegetarianizm ludzi Zachodu wynika na ogół z troski o własne zdrowie. Jest traktowany jako środek leczniczy sposób zapobiegania chorobom i przedłużania życia.
Jest inspirowany współczuciem dla zwierząt. Jedzenie mięsa jest tylko powszechnym, niekwestionowanym zwyczajem. Wegetarianizm Wschodu natomiast ma szerszy wymiar. Jest wkomponowany w cały system filozoficzny i etyczny, koncepcję życia i powszechnego rozwoju (joga). Dieta jogi spełnia funkcje: oczyszczającą, etyczną, karmiczną i ewolucyjną.
Jedzenie mięsa jest dla jaroszów błędem żywieniowym, dla wegetarian — dowodem braku wyobraźni, a dla jogi — wielką winą ludzi w stosunku do świata zwierząt i barierą na drodze dalszej ewolucji całej Planety.
Wegetarianizm to sposób odżywiania się pokarmami roślinnymi i nabiałowymi. Ta odmiana wegetarianizmu nazywa się laktoowowegetarianizmem. Nie można zmienić sposobu odżywiania, nie zmieniając sposobu myślenia i oceniania. Wegetarianizm znany jest od tysięcy lat. Wegetarianami byli: Platon, Sokrates, Pitagoras, Hipokrates, Leonardo da Vinci, Newton, Wolter, Goethe, Gandhi, Tołstoj, Gorki i inni. Szkoła pitagorejska traktowała bezmięsny sposób odżywiania jako jedno z podstawowych założeń sposobu życia godnego człowieka. Wśród podstawowych motywów, jakimi kieruje się współczesny ruch wegetariański, dominują motywy etyczne, zdrowotne, ekonomiczne, ekologiczne i humanitarne. Specyfikę działalności współczesnych zwolenników wegetarianizmu stanowi, pozornie bezsilna, rozpaczliwa obrona świata zwierząt przed drapieżnością i bezwzględnością ze strony człowieka. Coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych, nie zgadza się z zabijaniem innych istot, z narażaniem ich na cierpienie tylko po to, aby zaspokoić głód. Motywy zdrowotne wegetarianizmu znajdują oparcie w badaniach, które wykazują w coraz trudniejszy do zakwestionowania sposób, że mięso nie tylko nie jest człowiekowi potrzebne do życia i zachowania zdrowia, lecz także jest przyczyną tzw. chorób cywilizacyjnych, masowo występujących w krajach rozwiniętych. Udowodniono, że wegetarianie rzadziej cierpią na choroby serca i naczyń krwionośnych, cukrzycę, nowotwory płuc i jelita grubego. Mają niższe ciśnienie krwi i niższy poziom cholesterolu.
Gospodarka żywieniowa świata zdominowana jest przez potrzeby paszowe dla zwierząt. 80 - 90% produkcji zbóż i roślin strączkowych przeznacza się na pasze dla zwierząt, których mięsem żywi się tylko około 30% ludności. Posiłki przyrządzane na bazie fasoli, zbóż, warzyw i owoców są dużo tańsze od diety mieszanej. Skażenie środowiska na skutek produkcji zwierzęcej jest bardzo duże. Rośliny znajdują się na dole łańcucha pokarmowego. Gromadzi się w nich mniejsza ilość substancji trujących niż w mięsie zwierząt. Pokarmy wegetariańskie zawierają mniej metali ciężkich i innych substancji trujących. Uprawa zbóż, roślin strączkowych i warzyw pochłania mniej wody i energii niż hodowla zwierząt (np. do wyprodukowania l kg białka z mięsa potrzeba około 50000 l wody; wyprodukowanie tej samej ilości równowartościowego białka z fasoli wymaga tylko 300 l wody). Ponadto uprawa warzyw powoduje mniejsze wycieki substancji azotowych do środowiska niż produkcja mięsa. Substancje azotowe zakwaszają środowisko naturalne.
Wegetarianizm, jako ruch społeczny, rozwija się obecnie w wielu krajach. W Polsce coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych, przyłącza się do tego ruchu. Z potrzebami konsumentów — wegetarian zaczyna się liczyć przemysł spożywczy. Produkowane są dla nich potrawy| z soi, sosy jarskie, roślinne koncentraty białkowe.
Na świecie powstają organizacje i stowarzyszenia! występujące w obronie zwierząt. Międzynarodowy znali rozpoznawczy, emblemat nowoczesnego wegetarianizm mu, to kiełek wschodzącej rośliny, który jest symbolem! źródła ludzkiego pożywienia, potrzeby zdrowia i humanitarnego sposobu życia.
Istnieje wiele rodzajów diety wegetariańskiej:
Dieta wegańska. Obejmuje wyłącznie pokarmy po4 chodzenia roślinnego, takie jak: nasiona zbóż, strączkowych, warzywa korzeniowe i liściaste, owoce Weganie rezygnują ze wszystkich produktów, które są wynikiem wykorzystania zwierząt. Nie tylko z mięsa, lecz również z wełny, skórzanych butów, miodu itp.
Dieta frutariańska. Frutarianie jedzą tylko produkty! które już dojrzały: spady owocowe, nasiona zbóż i strączkowych oraz orzechy, pomidory, ogórki, paprykę.
Dieta laktowegetariańska. Obejmuje obok produktów roślinnych (zbożowych, strączkowych, warzyw i owo-| ców) również produkty mleczne (mleko, sery, masło i śmietanę).
Dieta laktoowowegetariańska składa się z produktów roślinnych plus produkty mleczne i jajka.
Dieta semiwegetariańska lub rybna. Dieta ta składa sim z produktów zbożowych, strączkowych, nasion, owoców oraz produktów mlecznych, jaj, ryb i skorupiaków. Dietę tę stosuje coraz więcej wegetarian, zwłaszcza młodych.
Dieta makrobiotyczna stosowana jest na Dalekim Wschodzie. Zachowuje równowagę pomiędzy Jin i Jang, czyli siłą odprężającą i wzmacniającą Wszechświata. Dieta ta składa się w 40 - 50% z gotowanych pełnoziarnistych produktów zbożowych, w 25-35% z warzyw korzeniowych i liściastych, a w 5-10% z owoców, glonów i ryb.
W niniejszej książce autorka zajmuje się dietą laktoowowegetariańską ze względu na cenne białko zwierzęce z mleka, sera i jaj.
Dietetyczna kuchnia wegetariańskaSpis treści
Część ogólna
Wstęp 11
Zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze 13
Energia 13
Białka 14
Białka pochodzenia zwierzęcego 15
Białka pochodzenia roślinnego 16
Węglowodany 17
Indeks glikemiczny 17
Błonnik 21
Tłuszcze (lipidy) 21
Kwasy tłuszczowe nasycone 22
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone 22
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone 23
Witaminy 25
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach 26
Witaminy rozpuszczalne w wodzie 28
Składniki mineralne 31
Makropierwiastki 31
Mikropierwiastki 35
Charakterystyka niektórych grup produktów spożywczych zalecanych w diecie laktoowowegetariańskiej 38
Produkty zbożowe 38
Mąki 39
Pszenica i produkty z pszenicy 39
Żyto i produkty z żyta 40
Owies i produkty z owsa 40
Ryż i produkty z ryżu 41
Jęczmień i produkty z jęczmienia 41
Kukurydza i produkty z kukurydzy 42
Proso i produkty z prosa 42
Gryka i produkty z gryki 42
Pozostałe zboża 43
Nasiona roślin strączkowych 43
Świeże rośliny strączkowe 44
Suszone nasiona roślin strączkowych 44
Warzywa 45
Charakterystyka niektórych warzyw 45
Warzywa kapustne 46
Warzywa okopowe 47
Kiełki 49
Warzywa morskie — algi (glony morskie) 50
Owoce 51
Niektóre owoce jagodowe 51
Owoce cytrusowe 52
Niektóre pozostałe owoce 52
Podział warzyw i owoców z punktu widzenia żywieniowego 53
Orzechy i ziarna 53
Nabiał i jego substytuty 55
Mleko krowie 55
Mleko kozie 55
Sery 56
Jajka 56
Substytuty jajek 56
Oleje i tłuszcze stałe 57
Oleje i oliwa z oliwek 57
Tłuszcze stałe 58
Przyprawy • 58
Przygotowanie i stosowanie przypraw 59
Rośliny dostarczające części zielnych 60
Rośliny dostarczające liści 61
Rośliny dostarczające kwiatów 61
Rośliny dostarczające owoców lub nasion 62
Rośliny dostarczające korzeni lub kłączy 63
Rośliny dostarczające kory 63
Warzywa przyprawowe 63
Sosy przyprawowe 64
Dodatki słodzące 64
Naturalne środki słodzące 65
Wybrane zagadnienia z technologii sporządzania potraw 65
Miary gospodarcze 65
Wyposażenie kuchni w standardowy sprzęt gospodarstwa domowego 66
Sposoby sporządzania potraw 69
Charakterystyka i zastosowanie diet wegetariańskich
w profilaktyce i leczeniu 71
1. Dieta profilaktyczna — racjonalne żywienie z odpowiednią ilością błonnika pokarmowego (włókna roślinnego) 72
Zasady diety wegetariańskiej profilaktycznej 73
Tygodniowy jadłospis dla laktoowowegetariańskiej diety profilaktycznej 71
2. Dieta łatwo strawna laktoowowegetariańska ze zwiększoną zawartością białka 78
Zasady diety wegetariańskiej ze zwiększoną zawartością białka 80
Tygodniowy jadłospis dla diety laktoowowegetariańskiej ze zwiększoną ilością białka 87
3. Dieta łatwo strawna z ograniczeniem białka 89
Zasady diety łatwo strawnej z ograniczeniem białka 89|
Tygodniowy jadłospis dla diety łatwo strawnej
z ograniczeniem białka (40-50 g) 9
4 Dieta łatwo strawna z ograniczeniem tłuszczu
i błonnika pokarmowego 98
Zasady diety łatwo strawnej z ograniczeniem
tłuszczu i błonnika pokarmowego 99
Tygodniowy jadłospis dla diety łatwo strawnej z ograniczeniem tłuszczu i błonnika pokarmowego 107
5. Dieta łatwo strawna z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego 109
Zasady diety łatwo strawnej z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego 109
Tygodniowy jadłospis dla diety łatwo strawnej z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego 116
6. Dieta z ograniczeniem sodu 118
Zasady diety z ograniczeniem sodu oraz zalecenia
w chorobie nadciśnieniowej 119
Tygodniowy jadłospis dla diety z ograniczeniem sodu 123
7. Dieta węglowodanowa niskoenergetyczna 125
Zasady diety węglowodanowej niskoenergetycznej 125
Sposób sporządzania kleików 125
Jednodniowy jadłospis dla diety węglowodanowej niskoenergetycznej 126
Część szczegółowa
Przepisy na potrawy laktoowowegetariańskie 127
Napoje 127
Przepisy 128
Chleb domowy 135
Przepisy 136
Dodatki do pieczywa 139
Przepisy 140
Zupy 142
Przygotowanie wywaru z warzyw 143
Przygotowanie wywaru z owoców 143
Przygotowanie zup mlecznych 143
Przygotowanie głównego składnika zupy 144
Podprawianie dietetycznych zup wegetariańskich 144
Przyprawianie zup 144
Zakwasy : 144
Przepisy 145
Dodatki do zup 154
Przepisy 154
Potrawy jarskie 157
Przepisy 157
Potrawy z warzyw i owoców 178
Obróbka wstępna 178
Obróbka termiczna 180
Surówki 181
Sałatki 181
Warzywa gotowane 182
Przepisy 182
Sosy 192
Sosy zimne 193
Sosy gorące 194
Sosy słodkie 197
Desery 199
Przepisy 199
Aneks 201
Potrawy z ryb 201
Przepisy 201
Piśmiennictwo 211
Spis potraw 211
Aneks — wybrane potrawy z ryb 211
Zalety i wady
W poradniku omówiono rodzaje wegetarianizmu, a także scharakteryzowano poszczególne grupy produktów - z uwzględnieniem ich wartości odżywczych.
Bożena Żak-Cyran - dietetyczka i dietoterapeutka zajmująca się zdrowym odżywianiem od ponad 20 lat. Autorka pięciu książek wydanych nakładem Wydawnictwa Galaktyka: Odnowa na talerzu, Kuchnia zdrowia i młodości, Jedz i żyj zgodnie z porami roku, Energia zdrowia i pożywienia oraz Odżywiaj dziecko w zgodzie z naturą.
Bożena Żak-Cyran organizuje cyklicznie kursy „Gotujmy dla zdrowia", „Odżywiaj dziecko w zgodzie z naturą" oraz „Jak zwyciężyć raka" - z wykorzystaniem metody z zakresu psychoonkologii Carla Simontona. W swojej pracy opiera się m.in. na zasadach makrobiotyki i chińskim modelu pięciu przemian, a także na osobistym doświadczeniu powrotu do zdrowia po przebytej chorobie nowotworowej.
Alchemia pożywienia to obszerne źródło wiedzy na temat leczniczych właściwości pożywienia. Dokładny przegląd poszczególnych grup (zboża, warzywa, strączkowe, owoce, orzechy, nasiona oraz produkty pochodzenia zwierzęcego) ma ułatwić czytelnikowi wybór produktów, których potrzebuje do wzmocnienia swojego organizmu zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Autorka Bożena Żak-Cyran zachęca do spożywania świeżego, naturalnego pożywienia przygotowywanego tak, aby jak najpełniej wykorzystać zawarte w nim cenne składniki. Zwraca również uwagę na to, że nowa dietetyka nie klasyfikuje produktów według zawartości składników pokarmowych, ale według ich witalności.
Jej zdaniem pokarm przetworzony przemysłowo to posiłek martwy. Natomiast żywy biologicznie pokarm zapewnia człowiekowi energię. Wszyscy powinniśmy mieć to na uwadze, dokonując codziennych wyborów żywieniowych.
Pieczenie chleba na zakwasie to wyższa sztuka. Warto ją zgłębić ze względu na walory zdrowotne takiego wypieku. Spożywany powszechnie chleb, wypiekany z dodatkiem drożdży, często powoduje wzdęcia, niestrawność oraz przyczynia się do zaburzenia flory bakteryjnej jelit i wzrostu drożdżaków Candida. Proces fermentacji z udziałem zaczynu chlebowego prowadzi do całkowitej neutralizacji kwasu fitynowego zawartego w zbożach, rozwija frakcje błonnika i czyni go lżej strawnym, a bakterie kwasu mlekowego znajdujące się w chlebie na zakwasie wspomagają tworzenie się prawidłowej flory bakteryjnej jelit u człowieka.
Do książki załączona jest płyta DVD z instruktażem domowego wypieku chleba
Kup zestaw książek Bożeny Żak-Cyran. Razem taniej!
Zestaw pierwszy: Odnowa na talerzu, Alchemia pożywienia, Jedz i żyj zdrowo zgodnie z porami roku
Zestaw drugi: Odnowa na talerzu, Alchemia pożywienia, Energia życia energia pożywienia
Tę krótkotrwałą dietę możesz zastosować np. po świątecznym przejedzeniu, po urlopie, kiedy często jada się nieregularnie i byle co, kiedy czujesz się ociężały, zmęczony, ospały. Stosuj ją przez trzy dni (najlepiej wolne od nauki i pracy). W tym czasie niewskazane jest palenie papierosów, picie kawy i herbaty, a także używanie soli i cukru.
Poznanie nowych źródeł energii dla naszego organizmu, zrozumienie jej przepływów, pomoże nam nabrać sił i chęci do działania, a także zrozumieć, że - jak powiedział Stuart Wilde - "Życie nie powinno być walką, lecz łagodnym przechodzeniem od jednego punktu do drugiego, bardzo przypominającym spacer doliną w słoneczny dzień".
Zespół jelita nadwrażliwego jest zaburzeniem czynnościowym prawidłowej pracy jelit. Statystyki mówią , że ok. 20-30% populacji ludzi dorosłych cierpi na to schorzenie, około zaś 50% wszystkich pacjentów zgłaszających się do poradni gastrologicznych stanowią pacjenci z zespołem jelita nadwrażliwego. Przyczyna choroby nie jest znana. Nie wykazano zmian anatomicznych odpowiedzialnych za dolegliwości. Wiadomo natomiast, że czynniki emocjonalne, dieta, leki oraz zmiany hormonalne mogą pogarszać stan chorego. Terapia jest trudna i niestety nie we wszystkich przypadkach skuteczna. Obejmuje ona, oprócz leczenia dominujących dolegliwości somatycznych, także sferę psychiczną, wymaga dużo cierpliwości i dobrego kontaktu chorego z lekarzem, realizacji zaleceń żywieniowych, psychoterapii i prób stosowania różnych form farmakoterapii. Mimo iż zespół jelita nadwrażliwego jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, wielu pacjentów osiąga znaczącą poprawę stanu zdrowia, lub nawet czasowe całkowite ustąpienie dolegliwości.
W książce oprócz wyjaśnienia przyczyn choroby, metod rozpoznania i możliwości leczenia przedstawiono również przykładowe jadłospisy oraz zalecenia żywieniowe.Jak żyć z zespołem jelita nadwrażliwegoSpis treści
Jak zbudowany jest przewód pokarmowy?
Jak trawiony jest pokarm w przewodzie pokarmowym?
Jak przebiega trawienie w poszczególnych odcinkach przewodu pokarmowego?
Jama ustna
Żołądek
Jelito cienkie
W jaki sposób składniki odżywcze dostają się do krwi?
Wchłanianie węglowodanów
Wchłanianie białek
Wchłanianie tłuszczów
Wchłanianie witamin
Wchłanianie wody i składników mineralnych
Jakie zaburzenia trawienia i wchłaniania mogą wystąpić w przewodzie pokarmowym?
Zaburzenia trawienia białek
Zaburzenia trawienia i wchłaniania węglowodanów
Zaburzenia wchłaniania tłuszczów
Jakie są najważniejsze funkcje jelita grubego?
Jakie są mechanizmy procesu wypróżnienia?
Co się dzieje w jelicie grubym w czasie aktu wypróżnienia (defekacji)?
Jaki jest prawidłowy rytm wypróżnień?
Czym są zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego?
Co rozumiemy pod pojęciem zespołu jelita nadwrażliwego (ZJN)?
Czy zespół jelita nadwrażliwego jest istotnym problemem epidemiologicznym?
Jakie są objawy zespołu jelita nadwrażliwego?
Ból brzucha
Jaką rolę w organizmie człowieka pełni ból?
Skąd bierze się odczucie bólu?
Zaburzenia wypróżnień
Zaparcia
Jakie są mechanizmy powstawania zaparć?
Jakie są przyczyny zaparć?
Biegunka
Jakie są mechanizmy powstawania biegunki?
Wzdęcia
Jakie są przyczyny powstawania wzdęć brzucha?
Czy wzdęcie brzucha oznacza powiększenie jego obwodu?
Co może nasilać i łagodzić wzdęcia?
Zespół jelita nadwrażliwego a inne choroby
Zespół jelita nadwrażliwego a celiakia
Zespół jelita nadwrażliwego a alergia i nietolerancja pokarmowa
Co jest przyczyną objawów zespołu jelita nadwrażliwego?
Co to jest nadwrażliwość trzewna?
Na czym polegają zaburzenia motoryki jelit?
Jaką rolę odgrywa w zespole jelita nadwrażliwego unerwienie jelit?
Co może sprzyjać rozwojowi zespołu jelita nadwrażliwego?
Czy stan psychiczny może wpływać na wystąpienie objawów zespołu jelita nadwrażliwego?
Zespół jelita nadwrażliwego a zaburzenia jelitowej flory bakteryjnej
Dlaczego probiotyki są ważne dla prawidłowego funkcjonowania jelit?
Czy geny mają znaczenie w rozwoju zespołu jelita nadwrażliwego?
Płeć
Wiek
Zaburzenia odżywiania
Jak rozpoznać zespół jelita nadwrażliwego?
Jakie badania dodatkowe należy wykonać?
Czym grozi zespół jelita nadwrażliwego?
Jak sobie radzić z zespołem jelita nadwrażliwego?
Czy sposób żywienia ma znaczenie w zespole jelita nadwrażliwego?
Które pokarmy nasilają objawy zespołu jelita nadwrażliwego?
Jak powinna się odżywiać osoba z zespołem jelita nadwrażliwego?
Jakich produktów spożywczych należy unikać?
Co jeszcze ma znaczenie w żywieniu osoby z zespołem jelita nadwrażliwego?
Co jeść, gdy w zespole jelita nadwrażliwego występują zaparcia?
W jakich produktach znajduje się dużo błonnika?
Co jeść, gdy w zespole jelita nadwrażliwego występują biegunki?
Czy zalecenia dietetyczne w zespole jelita nadwrażliwego muszą być przestrzegane restrykcyjnie?
Czy wizyta u psychologa pacjenta z zespołem jelita nadwrażliwego może być pomocna?
Które leki u osoby z zespołem jelita nadwrażliwego może zalecić lekarz?
Czy leczenie farmakologiczne jest niezbędne u osób z zespołem jelita nadwrażliwego?
O czym pacjent powinien poinformować lekarza przed rozpoczęciem leczenia farmakologicznego?
Które leki dla złagodzenia bólu może zalecić lekarz?
Które leki może zalecić lekarz w postaci zaparciowej zespołu jelita nadwrażliwego?Które leki może zalecić lekarz w postaci biegunkowej zespołu jelita nadwrażliwego?Które leki mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu jelita nadwrażliwego w przyszłości?
Piśmiennictwo
Spis treści
Książka prezentuje unikalną i niemającą żadnych analogii metodę korygowania wagi ciała i figury. Proste i zrozumiałe ćwiczenia pomogą wszystkim zainteresowanym w szybki i efektywny sposób poprawić swój wygląd, skorygować wagę oraz ukształtować nową sylwetkę, pozbyć się chorób, skierować energię spalanego tłuszczu na dodatkowe odżywianie waznych narządów ciała, a także przywrócić młodzieńczą lekkość, świeżość spojrzenia i przeżywania.
To prawdziwe kompendium wiedzy o żywności i odżywianiu, łączące w sobie perspektywę autentycznych wschodnich tradycji leczniczych z podejściem współczesnej zachodniej dietetyki.
To pierwsza na polskim rynku wydawniczym pozycja tego rodzaju, tak szeroko omawiająca zagadnienie zdrowego odżywiania!
ponad 750 stron!
EKSPERCI POLECAJĄ:
Udana i potrzebna - tak jak współczesnemu człowiekowi potrzebna jest wiedza o żywieniu.
Iza Radecka, redaktor naczelna miesięcznika Zdrowie
Interesująca książka, która przybliża nam metody pozwalające w sposób mądry zadbać o swoje zdrowie. Z powodzeniem może służyć lekarzom, jak i pacjentom.
dr Grażyna Frunze, specjalista chorób wewnętrznych, specjalista tradycyjnej medycyny chińskiej
Autor podaje proste metody złagodzenia różnorodnych objawów chorobowych, niekiedy dające nadzieję uzdrowienia, nawet w przypadkach przewlekłych i ciężkich. Książka zawiera również niezwykle cenne wskazówki, które mogą wpłynąć na zmianę złych nawyków żywieniowych u osób z zaburzeniami odżywiania: z niedoborem masy ciała i otyłością.
dr n. chem. Urszula Pytasz, dietetyk z Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych w CZMP
Leczenie za pomocą pożywienia jest obok farmakologii ziół najważniejszym elementem medycyny najstarszych kultur naszej cywilizacji. To bardzo szerokie zagadnienie, z którym niewiele wspólnego mają lansowane obecnie diety, ani zalecenia dietetyczne, nie uwzględniające energetyki narządowej. Lekarze nie posiadający dogłębnej wiedzy na temat odżywiania i zagubieni pacjenci najczęściej poszukują rozwiązań metodą prób i błędów.
W książce "Odżywianie dla zdrowia", zarówno specjaliści jak i laicy, znajdą rzetelną wiedzę o prawidłowym odżywianiu i jego istotnym wpływie na zdrowie. Pozycja ta zasługuje na miano obowiązkowego podręcznika nie tylko dla studentów medycyny i lekarzy, ale również dla każdego, kto świadomie chce wpływać na własne zdrowie.
dr n. med. Wiesława Stopińska, specjalista medycyny ogólnej i pediatra, lekarz rodzinny z umiejętnością homeopatii i medycyny orientalnej
To unikalne na polskim rynku kompendium wiedzy o odżywianiu, łączy nowoczesną naukę o żywieniu z wschodnimi tradycjami, opartymi na medycynie chińskiej. Książka dostarcza cennych informacji na temat leczenia poprzez zastosowanie diety odpowiadającej konstytucji danej osoby. Autor opisuje właściwości lecznicze różnorodnych pokarmów, w tym również mięsa, ale szczególnie poleca dietę roślinną, złożoną z produktów naturalnych.
Wiedza zawarta w tej książce pozwoli to uniknąć wielu błędów i uzyskać oczekiwane efekty stosowanej diety. Zachęcam do przeczytania tej wartościowej pozycji. Dowiemy się z niej, co należy jeść, aby cieszyć się zdrowiem.
Bożena Żak-Cyran, autorka książek o zdrowiu i żywieniu, dietetyczka i dietoterapeutka
Książka Paula Pitchforda zawiera kompleksowy i wyczerpujący opis produktów żywnościowych zarówno z punktu widzenia współczesnej wiedzy medycznej jak i tradycyjnej medycyny chińskiej.
Szczególnie ten drugi aspekt powinien przyciągnąć szerokie grono odbiorców zwłaszcza, że książka napisana jest w bardzo przystępny sposób. Autor poświęca wiele uwagi na przedstawienie podstawowych aspektów medycyny wschodu, umożliwiając czytelnikowi głębsze zrozumienie zagadnienia. Z pewnością jest to najlepsza na Polskim rynku książka omawiająca tę dietetykę.
Dr Mariusz Giżycki, specjalista medycyny chińskiej
Kompendium zawiera:
v przejrzyste wskazówki rozróżniania i stosowania podstawowych produktów spożywczych
v podstawy tradycyjnej medycyny chińskiej, sztukę diagnozy pospolitych zaburzeń oraz rozpoznawania typu konstytucjonalnego własnego organizmu
v metody łagodnego przejścia z diety opartej na produktach zwierzęcych na dietę, w której przeważającą rolę odgrywają nierafinowane zboża i warzywa
v opisy poszczególnych produktów roślinnych i zwierzęcych oraz ponad 300 przepisów kulinarnych na uzdrawiające wegetariańskie dania
v informacje dotyczące odżywiania dzieci, zdrowia kobiet, odchudzania i głodówek leczniczych, a także leczenia dietą rozmaitych chorób m.in. zapalenia stawów czy uzależnienia od używek
Praca ta jest bardzo interesującą pozycją w literaturze naukowej dotyczącej problemów zaburzeń odżywiania się. Jest ciekawa jako źródło wiedzy o dotychczasowych badaniach w tej dziedzinie, jest ciekawa ze względu na pomysł badań i uzyskane wyniki, wreszcie – jako oryginalny wkład w lepsze rozumienie etiologii zaburzeń odżywiania się, a w konsekwencji – w doskonalenie metod leczenia tych zaburzeń.
Z recenzji prof. dr. hab. Jana Czabały
Prezentowana książka stanowi kontynuację moich wieloletnich zainteresowań i badań w zakresie zaburzeń odżywiania się oraz problematyki rodzinnej. Moje doświadczenia jako terapeuty rodzinnego, często pracującego z rodzinami osób chorujących na zaburzenia odżywiania się, stały się inspiracją do podjęcia badań omawianych w tej publikacji. (…) Obszarem zainteresowania objęta została, z jednej strony, problematyka więzi i autonomii w rodzinach pochodzenia pacjentek i w rodzinach pochodzenia ich rodziców, z drugiej – ocena funkcjonowania rodziny jako całości, wzajemna ocena relacji pacjentek z ich rodzicami i wreszcie ocena relacji małżeńskiej rodziców pacjentek.
Ze wstępu autorki
Główną przyczyną niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza są niedobory tego pierwiastka w diecie, związane z niewiedzą i wynikającymi z niej błędami żywieniowymi. Modyfikacja codziennego jadłospisu pozwala w większości przypadków odzyskać zdrowie. W książce znajdują się interesujące przepisy na potrawy bogate w żelazo i kwas foliowy - składniki, które są szczególnie ważne w profilaktyce anemii.
Jest to nowoczesny podręcznik akademicki, w którym omówiono podstawowe składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne oraz ich przemiany w organizmie. Przedstawiono też główne grupy produktów żywnościowych, ich wartość odżywczą, występowanie i pożądaną wielkość spożycia. Cenne jest uwzględnienie problemu interakcji witamin z lekami. Szczególną uwagę zwrócono na racjonalny sposób odżywiania się różnych grup ludności, metody oceny sposobu żywienia i stanu odżywienia oraz rolę dietetyki w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Jeden z rozdziałów poświęcono różnym rodzajom diet, stosowanym współcześnie, oraz alternatywnym sposobom żywienia. Publikacja jest przeznaczona dla studentów wydziałów farmaceutycznych akademii medycznych i innych uczelni, które w swych programach nauczania uwzględniają naukę o żywności i żywieniu, np. dietetycy, pielęgniarki, studenci uczelni rolniczych.
Monografia ta jest pierwszą w Polsce próbą całościowego opisu problemu zaburzeń w odżywianiu się. Autorzy opracowania są pracownikami Ambulatorium Terapii Rodzin Kliniki Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i należą do najbardziej doświadczonych zespołów terapeutycznych w Polsce, zajmujących się leczeniem zaburzeń jedzenia. Zaburzenia jedzenia występują głównie u młodych dziewcząt i kobiet. Są zjawiskiem, w którym ogniskują się podstawowe pytania i dylematy dotyczące tożsamości współczesnej kobiety. Na treść pracy składa się przegląd aktualnych poglądów na temat etiologii, przebiegu oraz leczenia anoreksji i bulimii psychicznej, wzbogacony o doświadczenia kliniczne ośrodka. Z uwagi na zainteresowania autorów paradygmatem systemowym ważną część pracy stanowi próba powiązania ze sobą poszczególnych teorii odnoszących się do rozumienia i leczenia zaburzeń odżywiania się. Istotnym walorem pracy jest klarowna struktura oraz prosty i zrozumiały język. Książka ta powinna spotkać się z dużym zainteresowaniem zarówno lekarzy, psychologów, studentów medycyny i psychologii, jak i pacjentów oraz ich rodzin.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?