Publikacja może posłużyć jako narzędzie w nauczaniu studentów, jak również jako uzupełnienie wiedzy osób już praktykujących w zawodzie. (...) W przejrzysty sposób przedstawiono zasady postępowania w codziennej praktyce położnej.
Książka wypełnia lukę pomiędzy piśmiennictwem omawiającym aktualny stan badań a dostępnymi publikacjami dla praktyków.
Dr n. med. Bogumiła Kiełbratowska
„Teatr był zawsze ważną częścią życia społecznego i politycznego Polski w XX wieku. Tak było w okresie międzywojennym, tak też po II wojnie światowej. Teatr polski, w tym krakowski, po roku 1945 towarzyszył ważnym wydarzeniom oraz poczynaniom nowej władzy. Był zwierciadłem, w którym odbijała się niełatwa rzeczywistość. Ukazywał zachowania społeczne i temperaturę działań władzy, oczekiwania i nadzieje obywateli, stan akceptacji i jej braku. Był wreszcie wentylem bezpieczeństwa, pozwalającym obywatelom zachować w ciężkich okresach, m.in. stalinizmu, tożsamość narodową i własne poglądy. Ale był też obrazem serwilizmu części społeczeństwa i jego postaw konsumpcyjnych. Jakie więc było jego oblicze? O tym właśnie jest ta książka.”
Marian Toporek
Oddawany do rąk Czytelników drugi numer nowej serii „Zarania Śląskiego” zawiera artykuły najwybitniejszych znawców historii Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku. Zmierzyli się oni z nadal bardzo trudnymi tematami związanymi z działalnością polityczną ks. Prymasa Augusta Hlonda, w tym m.in. z jego wizją Państwa Polskiego i rolą w nim Kościoła katolickiego, oceną pozycji Prymasa w odrodzonej Polsce, stosunku do problemu żydowskiego, zaangażowaniem w starania Polski o ustalenie granicy zachodniej Rzeczypospolitej po II wojnie światowej. Tom zawiera także porównanie w godzinie próby Prymasa Hlonda do innych przywódców Kościoła katolickiego w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym numerze kontynuujemy druk wykazu książek z wszystkich dyscyplin naukowych, ale poświęconych wyłącznie Śląskowi. Tym razem bibliografia obejmuje rok 2013.
Na tytułowy „Śląski witraż” składają się teksty, przedstawione w porządku chronologicznym, będące swego rodzaju reakcją etnologa na istotne problemy, zjawiska i procesy zachodzące w górnośląskiej grupie regionalnej; ze smutkiem dodam, że darzone znikomą uwagą śląskich przedstawicieli tej dyscypliny. Z wdzięcznością przyjmuję zatem fakt prymarnego zainteresowania tą problematyką ze strony periodyku „Etnografia Polska”, a także „Kontekstów. Polskiej Sztuki Ludowej” i obecnej inicjatywy wydawnictwa „Śląsk”.
Marian Gerlich
Akcja książki zaczyna się w ostatnich dniach sierpnia 1939 roku, a kończy 4 września. Jej głównym tematem jest obrona Katowic przez powstańców i harcerzy przed wkraczającymi wojskami niemieckimi, a także przed bardzo aktywnym tutaj Freikorpsem. Jest 23 sierpnia 1939 roku i śląscy harcerze właśnie powrócili z letniego obozu w Koniakowie do miasta, przez które przechodzi pierwsza fala paniki. Wkrótce wraz z powstańcami podejmą decyzję o stawieniu czoła niemieckiej agresji…
Wieża spadochronowa jest najwybitniejszym osiągnięciem literackim Kazimierza Gołby. To opowieść o harcerskiej i powstańczej obronie Katowic we wrześniu 1939 roku, wydana po raz pierwszy w Poznaniu w 1947 roku. Geneza książki wiąże się z sytuacją zaistniałą na Śląsku w latach powojennych, gdy atakowano Ślązaków za kolaborację i entuzjastyczne witanie niemieckich wojsk. Ataki te pisarz odczuwał boleśnie i to wpłynęło na decyzję podjęcia tematu obrony Katowic, pojętej w kategoriach pisarskiego obowiązku.
Wśród tematów omówionych w książce znalazły się: problemy bezpieczeństwa w społeczności lokalnej, wybrane zjawiska patologii społecznej, ograniczanie wybranych naruszeń prawa przez organy ścigania i wymiar sprawiedliwości, administracja publiczna w ograniczaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa społecznego, działania administracji w zakresie ograniczania wybranych zjawisk patologii społecznej.
Używając historycznych przykładów architektury, urbanistyki i kształtowania krajobrazu, Projektowanie architektury w ujęciu analitycznym pozwala studentom i profesjonalistom na rozpoznanie czynników, które wpływają na decyzje projektantów, a także pokazuje ich związek ze skończonym projektem.
Książka składa się z sześciu rozdziałów, poświęconych zagadnieniom: porządku i kompozycji, funkcjonalności, strukturze, typologii, kontekstowi i technikom analizy. Autorzy wprowadzają analityczny rysunek jako sprawdzony przez czas środek uzyskiwania wglądu w procesy projektowania, prezentując łącznie ponad 100 takich rysunków.
„Praca Justyny Kijonki porusza niezwykle ważny poznawczo i doniosły politycznie, społecznie i kulturowo problem, jakim jest tożsamość współczesnych Górnoślązaków. Stanowi nowatorską i interesującą próbę ukazania historycznych i współczesnych uwarunkowań wpływających na tożsamość Górnoślązaków. W polskiej literaturze socjologicznej brak było dotychczas tego typu monografii, która oparta byłaby na tak szeroko zakrojonych badaniach socjologicznych.” (Z recenzji prof. zw. dr. hab. Andrzeja Saksona)
SPIS TREŚCI
Wstęp
1. Tożsamość jako przedmiot badań socjologicznych
Tożsamość indywidualna a tożsamość zbiorowa
Tożsamość narodowa i etniczna
Tożsamość kulturowa i regionalna
Socjologia wobec pamięci
Regionalizm a tożsamość
Koncepcja narodu jako wspólnoty wyobrażonej Benedicta Andersona
Grupa etniczna jako wspólnota wyobrażona w koncepcji Józefa Obrębskiego
Wybrane studia nad śląską tożsamością
Podsumowanie
2. Konteksty historyczno-polityczne śląskiej tożsamości
Powstania śląskie i autonomia województwa śląskiego
Z dziejów śląskiego separatyzmu
Zbiorowe losy i piętna śląskiej historii
Górnośląskie „exodusy”
Śląski regionalizm i jego główni aktorzy
Podsumowanie
3. Konteksty społeczno-obyczajowe śląskiej tożsamości
Rodzina śląska i związki rodzinno-sąsiedzkie
Renesans gwary
Kuchnia śląska, stół i śląskie biesiady
Krajobraz: identyfikacje i nostalgie
Śląsk i śląskość w mediach
Podsumowanie
4. Górnoślązacy
Spisowe kontrowersje
Motywy zadeklarowania narodowości śląskiej
Od mniejszości niemieckiej do narodowości śląskiej
Podsumowanie
5. Ślązacy Roku
Twarze i głosy Śląska
Konkurs „Po naszymu, czyli po śląsku”
Śląsk – jego miejsce w życiorysie
Gwara śląska
Wizerunek Górnego Śląska
Śląskie drogi życiowe
Śląskie zwyczaje i kuchnia
Pamiątki rodzinne i pamięć
Śląska kultura
Narodowość śląska i spis powszechny
Przyszłość Śląska
Podsumowanie
6. Rozmowy o śląskiej tożsamości
Znaczenie Śląska dla tożsamości
Być Ślązakiem – co to dziś znaczy?
Śląsk – a życie i kariera zawodowa
Gwara jako składnik tożsamości
Wizerunek Śląska i śląskie stereotypy
Pamięć rodzinna i przekaz międzypokoleniowy
Śląsk w kulturze
Dyskusja o śląskiej opcji narodowej
Dylematy przyszłości regionu
Podsumowanie
Zakończenie
Spis map (płyta CD)
Bibliografia
Opowiadania oparte na wspomnieniach z pobytów w więzieniach i aresztach w stanie wojennym. Przedstawione zdarzenia, nazwiska, odczucia są prawdziwe. Napisane w 1982 roku ze względu na swoją treść nie mogły być wydane w tym czasie w kraju. Część zapisków, która została skonfiskowana przez służbę więzienną, została odtworzona w późniejszych latach. Niektóre były wydawane w periodykach polskojęzycznych za granicą oraz w drugim obiegu. Jedno z opowiadań zostało nagrodzone w konkursie literackim ogłoszonym przez krakowski KIK w 1984 roku.
"Lubię opowieści Wojciecha Grabowskiego. Są jak piwo – smakują łyk po łyku. Niosą ze sobą radość, ale i gorycz życia w śląskiej aglomeracji. Autor flirtuje z miastem, z kobietami, ale i z czytelnikiem. Kolorowe mozaiki odnajdywane przez niego na ścianach kamienic przypominają nam o nieprzemijającym imperium, które odkrywamy w sobie, gdyż, gdy się przyjrzeć bliżej, widzimy, że jesteśmy jego cząstką. Zawsze. I czynimy to mimochodem, z przyjemnością, łyk po łyku. Lubię bardzo opowieści Wojciecha Grabowskiego".
Krystian Gałuszka
– Właśnie, nie wiem od czego by tu zacząć? Jest duża sprawa, duży kłopot.
– Panowie, to ja się oddalę, bo nie chcę zasłużyć sobie na miano wścibskiej, a to co Józef może opowiedzieć, to już i tak znam.
Przystał z pełną satysfakcją, bo jej wylewność zaczynała być męcząca.
Pan Józef zaczął więc jak gdyby od nowa.
Jest duży kłopot i zmartwienie.
Zabrzmiało to jak wyuczony tekst.
– Kilkanaście dni temu zmarł nagle, w niejasnych okolicznościach, mój kuzyn a zarazem i przyjaciel. Był człowiekiem samotnym, a ja, a my, właściwie jedyną jego rodziną… Zajmowałem się trochę jego sprawami od paru lat, to znaczy od momentu, gdy poważnie zachorował. Mam jego pełnomocnictwa, także do zajmowania się niezbędnymi sprawami i po jego śmierci. Basia wyręczała go też w niektórych sprawach, na przykład skarbowych, bo Kaziu zupełnie nie miał do tego serca. Otóż mimo znacznych niejasności w okolicznościach towarzyszących śmierci, prokuratura dopatruje się samobójstwa, a ja w taką przyczynę nie wierzę.
Fragment książki
Książka zawiera opis i przykłady ponad 100 metod pracy socjalnej i terapeutycznej z rodziną. Przedstawiono metody nie tylko tradycyjne, ale również innowacyjne, które pomagają w nawiązaniu bliskiej relacji z członkami rodziny oraz sprzyjają wykorzystywaniu, prócz zasobów instytucjonalnych, tzw. mocnych stron klientów i budzeniu w nich motywacji do zmiany. Ponadto w publikacji zamieszczono opisy przypadków, stenopisy rozmów, formularze dokumentów oraz przykłady ich zastosowania w praktyce.
Fragment wprowadzenia
O tym, jak bardzo skomplikowane jest niemiecko-polskie sąsiedztwo, także w sferze piłki nożnej, doskonale świadczy pochodzenie strzelców pierwszych bramek na mistrzostwach świata w obu reprezentacjach narodowych: pierwszego gola dla Niemiec strzelił w 1934 roku mający polskie korzenie Stanislaus Kobierski z Düsseldorfu, który podczas wojny przejściowo grał w niemieckim klubie w Warszawie. Pierwszą bramkę dla Polski z kolei strzelił w 1938 roku poznaniak Fryderyk Scherfke, obywatel mniejszości niemieckiej, który później jako żołnierz Wehrmachtu uratował z niemieckiej niewoli kilku swych polskich kolegów klubowych.
Legendy miejskie – jak twierdzi Autor – występują powszechnie, a szczególnie w okresach napięć społecznych i każdy człowiek styka się z nimi, choć nie zawsze ma tego świadomość. Słyszymy je pod przyjaciół, znajomych, a także znamy z radia, telewizji, gazet i internetu.
prof. zw. dr hab. Renarda Ocieczek
Legendy miejskie są zbierane przez Dionizjusza Czubalę od lat osiemdziesiątych. Jest on pod tym względem pionierem w Polsce i wszystko, co pisze o tym zjawisku folkloru, ma u nas nowatorski charakter.
dr Adam Jarosz
Przedstawione w tej monografii opracowania zawierają podsumowanie wspólnych wysiłków architektów i socjologów, którzy ogólnopolskie badania warunków mieszkaniowych PolSenior połączyli z jakościowymi studiami problemów adaptacji wybranej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej z punktu widzenia realizacji potrzeb ludzi w wieku senioralnym. Procedury badawcze oparto na porównawczych analizach z zastosowaniem eksperckich kryteriów HE (Housing Enabler), UD (Universal Design) i BfA (Built for All), zderzanych z ocenami partycypacyjnymi użytkowników przestrzeni zbudowanej i ich kulturowymi wartościami oraz psychospołecznymi potrzebami.
Książka prof. Jana Szmyda, uczonego zajmującego się antropologią współczesności na tle rozległego syndromu cywilizacyjnie uwarunkowanych zmian człowieka i posiadającego w tym zakresie olbrzymi dorobek naukowy, nosi znamienny z perspektywy rozwoju myśli humanistycznej tytuł: "Zagrożone człowieczeństwo. Regresja antropologiczna w świecie ponowoczesnym. Próba pytań i odpowiedzi". To monumentalne dzieło przynosi oryginalną próbę zrozumienia procesu przemian człowieka w kontekście współczesnej cywilizacji, o jego kondycji i funkcjonowaniu. Przewodnim jego tematem jest regresja antropologiczna w kontekście cywilizacji naukowo-technicznej i informatycznej. Autor zastanawia się nad tym, czy potwierdzane przez współczesną neurologię, psychiatrię, psychologię i medycynę coraz częstsze o ostrzejsze zaburzenia w ludzkiej psychice i somatyczności - wywoływane różnymi czynnikami współczesnej cywilizacji i techniki - są zaburzeniami o przejściowej tendencji wzrostowej, czy trwałymi zmianami? A także, czy możliwe jest przywrócenie cywilizacyjnie zakłóconemu tokowi ewolucji natury ludzkiej jego progresywnego i harmonijnego przebiegu? oraz kto czy co tego regulacyjnego dzieła może skutecznie dokonać? Rozważania zawarte w tej pięknej książce mieszczą się w szerszym kontekście pytania o to, czy możliwe są do wypracowania – w bliższej lub dalszej przyszłości – skuteczne remedia na „cywilizacyjne schorzenia” człowieka; czy istnieje realna szansa na jego „cywilizacyjne uzdrowienie” i wyprowadzenie go ze swego rodzaju zapaści humanistycznej.
Z recenzji prof. zw. dr. hab. Józefa Bańki
„Oddajemy do rąk Czytelników książkę, która wpisuje się w nurt badań nad obrazem religii w przekazach mediów. Przedmiotem naszego zainteresowania jest „medialna abdykacja” rozpatrywana z perspektywy wybranych dzienników z Niemiec, Polski i Rosji. Podjęta tematyka prowadzi nas do odpowiedzi na kilka znaczących pytań: Jaki obraz medialny papieskiego ustąpienia prezentowała prasa poszczególnych krajów? Co mają ze sobą wspólnego tego rodzaju medialne reprezentacje? Co znajdujemy w nich swoistego? Wreszcie, jakie są główne tendencje w kreowaniu prasowego wizerunku papiestwa?”
Z Wprowadzenia
Renata Stojecka-Zuber. Dobra i zła starość jako efekt sztuki życia
Arkadiusz Wąsiński. Autokreacyjny wymiar starzenia się w perspektywie społeczno-edukacyjnej
Danuta Seredyńska. Źródła smutku i radości w opinii seniorów
Agnieszka Stefaniak-Hrycko. O starych kobietach i starych mężczyznach w kontekście języka i stereotypów starości
Joanna K. Wawrzyniak. „Lata lecą”, czyli jak prezentowana jest starość w „Gazecie Wyborczej”
Artur Fabiś. Przygotowanie do własnej śmierci. Perspektywa osób starszych
Anna Jaroszewska. O potencjale badawczym Internetu z perspektywy geragogiki ze szczególnym uwzględnieniem obszaru internetowego forum dyskusyjnego
Joanna Łaszyn, Joanna Wnęk-Gozdek. „Oddam siebie w dobre ręce” – osoby 60+ jako użytkownicy portali randkowych
Grażyna Orzechowska. Słuchacze uniwersytetów trzeciego wieku w rozbudowywaniu przestrzeni edukacyjnej
Anna Panek. Podhalański Uniwersytet Trzeciego Wieku i dom pomocy społecznej w Zakopanem jako społeczno-kulturowe przestrzenie uczenia się dorosłych w kontekście jakości ich życia
Anna Zawada. Opieka nad osobami starszymi w domach pomocy społecznej na przykładzie podregionu bielsko-bialskiego
Slavomír Laca. Starnutie ako prirodzená zložka ľudského života v spoločnosti
Nota informacyjna. Przeciwdziałanie zaginięciom wśród osób chorych na demencję
Książka ta jest kontynuacją prac prowadzonych przez obu autorów nad szeroko rozumianymi wątkami społeczno-pomocowymi w dziejach europejskich. Sięgnięcie z jednej strony do starożytnej Grecji, a z drugiej do pierwiastków otaczającej nas rzeczywistości wyznacza ramy czasowe tego podejścia. Jednocześnie, jest ono zorganizowane w związku z trzema czynnikami. Pierwszym jest zasada wyodrębniania poszczególnych epok, których cechy wyznaczają ich względnie autonomiczną charakterystykę. Drugim, położenie nacisku na wybitne postaci, bez wyjątkowej roli których dzieje pomocy człowiekowi są niewyobrażalne. Trzecim, poszukiwanie stopniowo narastających rozwiązań zrzeszeniowo-instytucjonalnych. Swoistym zakończeniem tych zagadnień, które jednocześnie w sensie empirycznym są in statu nascendi, jest nazwanie rosnącego znaczenia i przyszłości pracy socjalnej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?