W tej strefie polecamy książki o zdrowym trybie życia - zmianie stylu życia, detoksach, odstresowaniu, profilaktyce chorób, właściwym i zdrowym odżywianiu, zbilansowanej diecie, ćwiczeniach, relaksacji, zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. Polecamy poradniki znanych i cenionych autorów o zdrowym trybie życia. Dowiesz się o sposobach radzenia sobie ze stresem oraz jak zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia zmieni twoje życie na lepsze. Dzięki temu zyskasz wyższą jakość życia w każdym jego aspekcie.
Zapiski żony alkoholika obrazujące proces współuzależnienia od choroby alkoholowej osoby bliskiej. Szczęśliwa rodzina, miłość, głęboka więź, zrozumienie, które stopniowo niszczy alkohol. Bohaterka od prób usprawiedliwienia męża, przez lęk o jego zdrowie i próby nakłonienia go do podjęcia leczenia oraz walkę o byt rodziny dochodzi do świadomości, że sama, choć niepijąca, także jest ofiarą choroby alkoholowej, i podejmuje terapię. Książka, która wielu osobom może przynieść przebudzenie i nadzieję.
Patronat medialny: granice.pl, Niebieska Linia
Książka jest poświęcona psychospołecznym uwarunkowaniom palenia tytoniu przez dziewczęta w okresie dojrzewania z uwzględnieniem statusu palenia. Zainteresowanie zagadnieniem palenia tytoniu przez dziewczęta i kobiety wynika ze zwiększania się w ostatnich latach na świecie liczby dziewcząt i kobiet palących tytoń oraz intensywnie prowadzonych działań marketingowych, w tym reklamowych, skierowanych przez firmy tytoniowe do dziewcząt i kobiet.
Publikacja powstała we współpracy z Wydziałem Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Gerokinezjologia Nauka i praktyka aktywności fizycznej w wieku starszym została oparta na bogatym doświadczeniu praktycznym Autora i wszechstronnej analizie najnowszego światowego piśmiennictwa. Podjęto tu kwestie interdyscyplinarne, m.in. o charakterze epidemiologicznym, fizjologicznym, gerontologicznym, edukacji zdrowotnej, żywienia, teorii aktywności fizycznej, psychologicznym czy socjologicznym, koncentrując się na zagadnieniach, które mogą służyć bezpośrednio w praktyce. W przejrzysty i uporządkowany sposób przedstawiono rozmaite testy sprawności. Szeroko potraktowano kwestię tworzenia programów ćwiczeń dla osób starszych, podając konkretne przykłady ćwiczeń oporowych, gibkościowych czy równoważnych, ilustrowane bogatym materiałem fotograficznym. Nie pominięto również związków między aktywnością fizyczną, a wybranymi uwarunkowaniami zdrowotnymi w okresie starzenia się.
Jest to pierwsza na rynku polskim oraz jedna z niewielu w Europie i na świecie publikacja omawiająca kompleksowo najnowsze metody używane w wellness, spa i anti-aging, z uwzględnieniem metodyki zabiegów oraz wskazań i przeciwwskazań do ich stosowania. W książce przedstawiono m.in. takie zagadnienia, jak: zabiegi wodolecznicze, zabiegi małoinwazyjne (mezoterapia, peelingi, terapia botulinowa) i inwazyjne (lifting twarzy, korekcja piersi, liposukcja, plastyka brzucha), zabiegi stomatologiczne w anti-aging, terapia hormonalna, termostymulacja, masaż, kinesio taping, drenaż limfatyczny, magnetoterapia, magnetostymulacja i światłolecznictwo, a także zasady zdrowego stylu życia i wiele innych. Książka przeznaczona jest dla fizjoterapeutów, rehabilitantów, lekarzy różnych specjalności, zwłaszcza dermatologów, stomatologów i specjalistów medycyny estetycznej oraz kosmetologów, a także dla studentów fizjoterapii, medycyny i kosmetologii,. W sposób szczególny jest również adresowana do pracowników i właścicieli ośrodków wellness, spa i anti-aging. Będzie także pomocna dla wszystkich osób zainteresowanych możliwościami i metodyką wspomnianych zabiegów oraz utrzymaniem jak najdłużej dobrego stanu zdrowia i jakości życia. Wartość książki podnosi bogaty wybór aktualnego piśmiennictwa światowego
Książka ta została napisana przez kobietę, która po ponad dwudziestu latach picia znalazła się na oddziale odwykowym z całkowicie wyniszczonym systemem nerwowym. Ukończyła dwa fakultety, miała gdzie mieszkać, miała z czego żyć, co dowodzi, że uznawanie alkoholika za człowieka z marginesu jest często mitem.
Publikacja dotyczy różnorakich aspektów uzależnień od alkoholu: począwszy od diagnozy, prezentując interesujące narzędzie do pomiaru stopnia zaangażowania w uzależnienie, poprzez wyznaczniki skuteczności psychoterapii z uwzględnieniem specyfiki terapii kobiet, wreszcie dotyka problematyki rodzin osób uzależnionych.
?Okiem młodego alkoholika? to opowieść autora o własnych problemach z nałogiem. Począwszy od dnia w którym pierwszy raz doznał objawów abstynencji, z czego jeszcze wtedy nie zdawał sobie sprawy. Celem autora było udowodnienie, że problem alkoholowy jest wszechobecny, i może dotknąć każdego człowieka, bez względu na wiek czy status społeczny. Książka umożliwia nam poznanie praw, jakimi rządzi się alkoholizm. Obnażenie, poniekąd wstydliwych, faktów z życia pijaka, skrzętnie ukrywanych przez większość ludzi dotkniętych nałogiem, pozwala zrozumieć proces pogłębiania się uzależnienia oraz towarzyszącej mu depresji.
Książka może zarówno przestrzec młodych ludzi przed zgubnymi skutkami nadużywania alkoholu, jak i pomóc osobom już dotkniętym przez nałóg w zrozumieniu własnego problemu i jego objawów. Utwór stanowić może świetne wsparcie dla ludzi posiadających w najbliższym otoczeniu osoby uzależnione oraz dla terapeutów, zawodowo zajmujących się tematyką alkoholizmu.
Skuteczność ćwiczeń Kum Nye zawsze mnie zadziwia. Łatwość ich wykonywania to ich dodatkowy atut. Człowiek współczesny, uwikłany w rozmaite zobowiązania od rana do wieczora, doceni jeszcze jedną ich cechę – aby uzyskać korzyści z tych ćwiczeń wystarczy 5 do 10minut. To krócej niż spacer na przystanek autobusu czy poranna toaleta. Często przez telefon rozmawiamy dłużej, tak naprawdę nic z tej rozmowy nie zyskując.
Przeznacz tych kilka minut na któreś z opisanych tutaj ćwiczeń. Nie musisz robić z tego nowego stylu życia. Po prostu spróbuj. Sprawdź i odczuj. Jeśli po tygodniu uznasz, że warto – ćwicz dalej. W niniejszej broszurze przedstawiono zaledwie 9 prostych ćwiczeń. Możesz robić je pojedynczo. Możesz też spróbować odczuć wpływ całej ich sekwencji, gdyż razem tworzą one pewną harmonijną całość. Potraktuj ten tekst jako zachętę i wprowadzenie do Kum Nye.
Widziałem efekty tych ćwiczeń u ludzi w każdym wieku. Odświeżenie ciała, większy spokój i wyciszenie są ważne dla każdego. Podniesienie energii wewnętrznej, zwiększenie wrażliwości czy wzmocnione odczuwanie mogą przydać się tym, którzy profesjonalnie zajmują się masażem, bioenergoterapią, regulowaniem relacji interpersonalnych czy rozwiązywaniem problemów w życiu zawodowym i prywatnym. Nic nie zmieni się w Twoim życiu, jeśli Ty czegoś w nim nie zmienisz.
To tylko kilka minut – serdecznie polecam, spróbuj...
Pierwsza książka Ewy Chodakowskiej, najpopularniejszej polskiej trenerki personalnej, znanej z programu „Pytanie na śniadanie” TVP2, gdzie występuje jako „Trenerka całej Polski”. Jej unikalna metoda treningowa zrewolucjonizowała kobiecy fitness, a programy ćwiczeń wydane na płytach DVD w magazynie SHAPE, okazały się bestsellerami. W rok zdobyła ponad 150 tysięcy fanów na Facebooku, rejestrując 1,5 mln wizyt tygodniowo. Osoby ćwiczące wraz z nią, przechodzą szybką i niewiarygodną metamorfozę. Zaraża optymizmem i pasją oraz pomaga zmienić życie setkom tysięcy kobiet. Za ich namową powstała książka, w której Ewa Chodakowska prezentuje nie tylko instrukcje dotyczące treningów, ale także dzieli się motywacją oraz wiedzą i własnymi doświadczeniami na temat diety oraz stylu życia.
Książka wyraża holistyczną filozofię Ewy Chodakowskiej opartą na założeniu, że aktywność fizyczna i jej pozytywne rezultaty przyczyniają się do rozwoju duchowego, emocjonalnego oraz umysłowego . Do współtworzenia książki Ewa zaprosiła swojego partnera życiowego Lefterisa Kavoukisa, jednego z najbardziej znanych i cenionych trenerów personalnych w Grecji.
Książka zawiera kompleksowy program miesięcznej metamorfozy z podziałem na poszczególne dni: 30 dni, 30 treningów po 30 minut, 30 jadłospisów. W książce znajduje się motywacja na każdy dzień, praktyczne porady dietetyczne i wskazówki treningowe oraz zdjęcia trenerki prezentującej wszystkie ćwiczenia opatrzone szczegółowym opisem.
Natura daje nam najlepsze lekarstwa, ale skrzętnie skrywa przed nami ich tajemnice.
Wiele lat zajęło mi szukanie niezawodnych sposobów przywracających energię, zdrowie i chęć życia, ale moja długa wędrówka przywiodła mnie do wiedzy.
• Jaką wybrać dietę
• Jak odmłodzić cerę
• Jak zadbać o zgrabną sylwetkę
• Jak odzyskać witalność i sex appeal
• Jak wzmocnić system immunologiczny
• Jak wspomóc organizm w zwalczaniu chorób
• Jak przeprowadzić naprawdę skuteczne kuracje oczyszczające
Skuteczne kuracje oczyszczające
Spis treści:
Na początku drogi
Oczyszczanie? To nie dla mnie
Dokuczliwi lokatorzy
Gruntowne porządki
Męska rzecz
Ładowanie wewnętrznej baterii
Medikzap - nowe wydanie sprawdzonych idei—
Jak stosować Medikzap
Zappery - prawda i mity
Intrygujące badania
Czy zappery mogą szkodzić?
Kuracje oczyszczające
Jak przeprowadzać kuracje
Polecana kontynuacja
Wszyscy mogą - nie wszyscy powinni
Kuracja na oczyszczenie jelit
Zestaw nr 1 podstawowy
Zestaw nr 1 a wzmocniony
Zestaw nr 2 rozszerzony
Oczyszczanie jelit-zestaw dla dzieci
Oczyszczanie wątroby
Oczyszczanie nerek
Kokosowa kuracja oczyszczająca
Okłady na wątrobę
Okłady z„Płynu ziołowego"
Okłady z oleju rycynowego
Okłady z musu figowego
Okłady na śledzionę z naparu hibiskusa
Ciepłe okłady
Prosta(ta) męska kuracja
Moja przygoda ze srebrem i złotem koloidalnym
Arbuzowa kuracja oczyszczająca
Arbuzowa kuracja upiększająca
Kuracja sokiem winogronowym
Kuracja (nie)winna
Kuracja owocami marakui
Kuracja orzechowo-grejpfrutowa
Kuracja na bazie owoców granatu
Kuracja na lekkość stawów i sprawność nerek
Kuracja brukwiowa
Od zera do AB
Powiedz mi, jaką masz grupę krwi, a doradzę ci, jak się odżywiać
Uważaj, co jesz, czyli dobre zasady (i kwasy) żywienia
Płukanie jelita grubego
Uczcijmy to głodówką
Dieta oczyszczająca warzywno-owocowa
Witaminowe bomby
Pikantny poranek
Zielony koktajl (smoothie)
Warzywny cymes
Herbaty i napoje ziołowe
Rumianek
Mięta pieprzowa
Pokrzywa
Hibiskus
Korzeń hortensji
Korzeń prawoślazu
Korzeń sadźca
Liście papai
Kwiat głogu
Herbata ziołowa Be-life
Schisandra (cytryniec chiński)
Arcydzięgiel
Zielona herbata
Na drobne dolegliwości
Na wzmocnienie układu immunologicznego
Przy pierwszych objawach przeziębienia
Na poprawę perystaltyki jelit
Na problemy z Candidą
Na niestrawność
Na zatkany nos
Na ból gardła
Tonik czosnkowy do twarzy
Maseczka i okłady z pestek granatu
Relaksujący balsam arganowo-rumiankowy
Wyekstrahować to, co najlepsze
Orzech włoski i czarny
Dwie odmiany z tej samej rodziny orzechowatych
Ekstrakt z goździków
Ekstrakt z piołunu
Ornityna
Ekstrakt z rdestu ostrokończystego - Resveratrol
Nefris
Auratus
Ekstrakt z ametystów
Himalajska sól krystaliczna
Kąpiele regenerująco-odprężające
Kąpiel z dodatkiem soli himalajskiej
Kąpiel z dodatkiem „Płynu ziołowego"
Kąpiel z dodatkiem soli gorzkiej
Kąpiel z dodatkiem oleju kokosowego
Kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej
Kąpiel w Solance z Zabłocia
Kąpiel w wodzie ametystowej
Olej arganowy
Olej arganowy kosmetyczny i spożywczy
Zabiegi wzmacniające i energetyzujące
Jak dodać sobie czaru i wdzięku
Aromaty, toniki i inne czary
Kontakt bardzo fizyczny
Masaż limfatyczny
Masaż polinezyjski
Finis coronatopus, czyli koniec wieńczy dzieło
Wybrana literatura
Aneks
Studies on the Effect of Medikzap and NE 555 Devices Used in Natural Medicine on the Candida albicans Fungus Cells
Evaluation Study on the Effect of Three Electric Currents on the Candida albicans Fungus Cells
Działanie aparatów Medikzap i NE 555 stosowanych w medycynie naturalnej na komórki grzyba z rodzaju Candida albicans
Badania nad oddziaływaniem trzech rodzajów prądów elektrycznych na komórki Candida albicans
Veris
Antiquus
Olejek oregano
Regularne oczyszczanie organizmu pomaga zapobiegać chorobom.
Toksyny pochodzące z naszego otoczenia i niewłaściwa dieta mogą poważnie osłabić zdolność układu trawiennego do przyswajania substancji odżywczych i chronienia organizmu przed pojawieniem się chorób. Dzięki niniejszej książce dowiesz się, które produkty spożywcze i napoje przyczyniają się do lepszego trawienia.
Książka Oczyszczamy organizm odpowiada m.in. na następujące pytania:
W jaki sposób pracują zdrowe jelita?
Jakie leki i choroby mogą zaburzać naturalny proces oczyszczania organizmu?
Dlaczego stosowanie środków przeczyszczających i lewatyw może niekiedy działać niekorzystnie na organizm?
W jaki sposób należy oczyszczać organizm, aby zmniejszyć objawy związane z zespołem jelita drażliwego i uchronić się przed zachorowaniem na raka okrężnicy?
Udowodniono, że regularne stosowanie postu stanowi bezpieczną i skuteczną technikę oczyszczania organizmu. Niniejsza książka wprowadza czytelników w tajniki weekendowego oczyszczania – programu, dzięki któremu układ trawienny regeneruje swe siły do dalszej pracy, nagromadzone w ciele substancje toksyczne uwalniają się, a my zaczynamy sięgać po jedzenie wtedy, gdy naprawdę jesteśmy głodni.
Przeczytanie tej broszury zajmuje około 90 minut, a może wydłużyć życie o kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przeznaczona jest dla tych, którzy:
- chcą rzucić palenie, a nie wiedzą, jak to zrobić
- chcą rzucić palenie, a nie mają dość sił
- rzucali i wracali do palenia, więc wątpią w sukces kolejnej próby
- nie chcą rzucić
... a nawet dla niepalących, by umieli pomóc swym uzależnionym bliskim.
Oto po raz pierwszy prawdziwy indyjski jogin prezentuje publiczności Zachodu historię swojego życia. Barwnie opisując okres wielu lat duchowego treningu u mistrza jogi Śri Jukteswara z Serampore w Bengalu, Jogananda odsłania fascynujący i mało znany obraz współczesnych Indii. Ponadto z naukową przejrzystością wyjaśnia subtelne, ale dające się określić prawa, dzięki którym jogini mogą czynić cuda oraz osiągać pełną samokontrolę.
To nie jest książka przeznaczona dla Twojego dziecka! To książka dla ciebie!
Autorka kieruje zdroworozsądkowe uwagi do rodziców i dzieci. To przez nikotynową pułapkę, pisze, ogromna większość palaczy dochodzi do wniosku, że bez trujących substancji nie są w stanie cieszyć się życiem i radzić sobie z codziennymi problemami. Spróbuj wyjaśnić swojemu dziecku, czym faktycznie jest palenie, a pomożesz mu uniknąć pułapki narkotykowej.
Fenomen natury polega na tym, że ciało człowieka zbudowane jest z tego samego, co zioła i drzewa. Soki roślin przypominają naszą krew, oczyszczają organizm, wzmacniają i tym samym dodadzą życiodajnej energii nawet człowiekowi, którego choroba dla oficjalnej, tabletkowo-chemicznej medycyny jest już nieuleczalna.
Aby mądrze budować zdrowie, trzeba powrócić do normalności, a więc tego, co sama przyroda nam daje: ziół i zdrowego pożywienia. Normalność jest prosta i urokliwa - normalne jest bowiem życiodajne pożywienie z urodzajnych, polskich pól uprawianych tradycyjnie i ekologicznie, normalne są sycące zdrowie herbatki, syropki, winka ziołowe z kwiecistych, polskich łąk, normalne jest czyste środowisko, normalny jest świat, w którym ptaki śpiewają i owady radośnie gaworzą przy Pańskim stole.
Fragment książki
Mądrość życiowa niegdyś przekazywana z pokolenia na pokolenie coraz bardziej zanika, bowiem zauroczyliśmy się nowoczesnością, wszak błyszcząca i wygodna, ale choroby wynikające z takiego stylu życia niszczą organizm, sieją lęk i cierpienie, są przyczyną okrutnej śmierci, która niejednokrotnie jest musimy chorować - od Boga mamy zapewnione zdrowie, niestety na choroby sami pracujemy latami. Świadomie czy też nieświadomie idziemy prostą drogą do choroby - karmimy ją najprzedniejszymi smakołykami, zapewniamy jej najbardziej reklamowane napoje, a więc codziennie otrzymuje od nas najdoskonalsze elementy do budowy własnego królestwa. I budowa trwa niezależnie od tego, ile syntetycznych tabletek połkniemy każdego dnia. Tabletki co prawda nieco pokrzyżują plany chorobie, ale nadal powiększa ona swoje terytorium.
Dlatego należy przede wszystkim odciąć chorobie źródło utrzymania - organizmowi zaś przekazać takie pożywienie i takie ziołowe napoje, żeby mógł zacząć od początku budować zdrowie.
Moja droga do zdrowia jest prosta, bowiem w swoim programie zdrowotnym oparłam się na wielowiekowej mądrości naszego narodu. Nie mam żadnych eliksirów, które w cudowny sposób rozprawią się z chorobą. I nikt takich nie ma, proszę więc nie czekać na cud i nie szukać cudu, bo cudem dla naszego zdrowia jest normalność.
A normalność jest prosta i urokliwa - normalne jest bowiem życiodajne pożywienie z urodzajnych, polskich pól uprawianych tradycyjnie i ekologicznie, normalne są sycące zdrowie herbatki, syropki, winka ziołowe z kwiecistych, polskich łąk, normalne jest czyste środowisko, normalny jest świat, w którym ptaki śpiewają i owady radośnie gaworzą przy Pańskim stole.
Fenomen natury polega zaś na tym, że ciało człowieka zbudowane jest z tego samego co rośliny, drzewa, zaś ich soki, które łudząco przypominają naszą krew, oczyszczą organizm, wzmocnią, odnowią, dodadzą życiodajnej energii i tym samym poprowadzą do zdrowia.
Nie jestem lekarzem, nie znam się na chorobach, ale doskonale wiem, w jaki sposób budować zdrowie. Budować zaś zdrowie według mądrych zasad to obowiązek każdego - i zdrowego, i chorego. Zdrowy winien mądrze dbać o swój organizm, by nie chorować, chory zaś pod kontrolą lekarza, ile zbuduje zdrowia, o tyle mniej będzie miał choroby. Jeśli chory zawierzy tylko tabletkom, bo wygodne, uczyni wykroczenie wobec własnego organizmu. Na początku spowoduje ono małą kolizję, która będzie polegała na zaburzeniu swobodnego przepływu energii w organizmie. Jeśli dalej będzie poruszał się tą drogą, będą coraz większe zniszczenia, aż kiedyś dojdzie do strasznego wypadku - i albo specjaliści zdążą uratować życie, albo będzie już za późno.
wierna przyjaciółka ziół Stefania Korżawska
Autor uświadamia nam istnienie swoistego ?ukrytego? czy nawet ?wstydliwego? wymiaru wojny. Co więcej, podaje liczne argumenty na rzecz tezy o celowym, powszechnym i mniej lub bardziej wyrafinowanym stosowaniu narkotyków oraz substancji psychoaktywnych w warunkach bitewnych. Nie unika przy tym kontrowersyjnych z tradycyjnego punktu widzenia tez dotyczących roli farmakologii na wojnie. Choć na pierwszy rzut oka praca mieści się w obrębie nauk historycznych, to w bardzo ciekawy sposób wplata wątki o charakterze m.in. filozoficznym, kulturoznawczym, socjologicznym i psychologicznym. Wykorzystuje zatem interdyscyplinarność jako metodę pozwalającą na pogłębienie obszaru badań w celu uzyskania imponującego efektu jakościowego. Książka łączy zalety wartkiego, potoczystego wykładu z dziedziny historii wojskowości z publicystyką naukową w najlepszym wydaniu.Z recenzji dr. hab. Artura Gruszczaka,Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJTa wnikliwa analiza ?dopalaczy? wojny autorstwa politologa jest w znacznej mierze nieopowiedzianą dotąd historią roli, jaką środki odurzające odegrały na przestrzeni wieków w podtrzymywaniu żołnierzy na polach bitew, oraz roli, jaką odegrają w przyszłości w napędzaniu wojny. Na długie lata książka ta stanie się tekstem klasycznym.Prof. Christopher Coker, Department of International Relations,London School of Economics and Political Science
Rozszerzona, unowocześniona i uzupełniona wersja podręcznika pod tym samym tytułem!
W książce przedstawiono zagadnienia rozwoju psychicznego dzieci i młodzieży. Opisano zaburzenia emocjonalne okresu dzieciństwa, jak fobie, lęk separacyjny i społeczny, moczenie się, zaburzenia karmienia, jąkanie się.
Ciąża to bardzo ważny etap w życiu kobiety, gdy dokonuje się w całym jej ciele mnóstwo przemian. Po porodzie następuje równie istotny okres macierzyństwa, przekonujemy się, że zmiana jest jedyną stałą rzeczą w naszym życiu.
Warto wykorzystać ten czas oczekiwania na dziecko jako czas na pogłębienie świadomości swego ciała, nauki wyciszania i regeneracji umysłu, radzenia sobie ze stresem oraz rozpoznawania i kontaktowania się ze swoimi emocjami.
Z pewnością zrównoważona i bardziej świadoma siebie mama lepiej nawiąże kontakt z maleństwem i podoła wyzwaniom okresu macierzyństwa.
Joanna Jakubik-Hajdukiewicz: socjolog, wykłada w Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Poznaniu oraz prowadzi warsztaty umiejętności społecznych. Instruktor jogi m.in. w Centrum Hatha Jogi Marii Stróżyk w Poznaniu (specjalizacja w zakresie jogi dla dzieci). Autorka wierszy publikowanych w pismach literackich oraz tomiku poetyckim pt. „Zaśnione Widzenie” (2002) promowanym przez Centrum Kultury „Zamek”.
Doświadczenie w pracy z dziećmi z rodzin z problemem alkoholowym opublikowała w formie artykułów w gazecie „IBIS” oraz w książce „Twórcze działania dla dzieci z wykorzystaniem terapii tańcem, jogi i kreatywnego pisania” (2005). W 2009 roku ukazała się kolejna jej pozycja pt. „Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli”.
Od lutego 2011 roku mama Szymona (na fotografii autorka z synkiem), do 37. tygodnia ciąży ćwiczyła jogę dostosowaną dla kobiet w ciąży. Doświadczając pozytywnych efektów tej praktyki postanowiła usystematyzować wiedzę z tego zakresu w kolejnej pozycji książkowej.
Iain Gately (ur. 1965), brytyjski pisarz, autor powieści, a jednocześnie historyk kultury, opisał dwa nader ważne (nawet jeśli mało poważne) zjawiska kulturowe: picie (alkoholu) i palenie (tytoniu). „Kulturowa historia alkoholu” (Wydawnictwo Aletheia, Warszawa 2011) relacjonuje historię pierwszego, niniejszy tom – drugiego zjawiska. Panuje opinia, że historia tytoniu Gately’ego to najlepsza rzecz, jaką na ten temat dotychczas napisano. Żywa, pełna humoru narracja i sensacyjne fakty są jak zwykle zaletą tego pisarstwa. Autor rekonstruuje doniosłość dla historii zjawisk, zdawałoby się, trywialnych. Uprawa tytoniu była podstawą bytu pierwszych amerykańskich kolonii i odegrała niepoślednią rolę w finansowaniu amerykańskiej rewolucji (większość sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości uprawiała tę roślinę). Palono od tysięcy lat – najpierw prawdopodobnie w Ameryce Południowej. Biały człowiek jednak nie tylko palił, lecz także żuł tytoń i zażywał tabaki. Bywały okresy, że te formy spożycia dominowały. Gately przywołuje obrazy przeszłości, o których nawet byśmy nie pomyśleli – jak zaplute dywany amerykańskiego Kongresu we wczesnym XIX wieku, gdy dominowało żucie tytoniu. Papierosy są późnym, ale najpopularniejszym dziś wynalazkiem. W 1945 roku w Anglii paliło je 80% mężczyzn. Na koniec przeczytamy o cygarze Clintona w … Moniki i – cóż, w końcu nie jest to opowieść o przyjemnostkach, lecz historia szaleństwa ludzkości – o groźbie raka płuc jakże późno odkrytej, bo dopiero pół wieku temu.
Z czego zbudowany jest kręgosłup? Co nazywamy kręgozmykiem? Jak zdiagnozować skoliozę? Kiedy udać się do lekarza? Korzystać z pomocy masażysty czy chiropraktyka? Co to są zabiegi wygrzewania kamieniami leczniczymi? Czemu służą zabiegi bioterapeutyczne? To pytania, które nurtują bardzo wielu ludzi. Nasz tryb życia, ciągły pośpiech, godziny przed komputerem, brak ruchu sprawiają bowiem, że coraz więcej, coraz młodszych osób uskarża się na bóle pleców - bardzo dokuczliwe i intensywne bóle. Jak się ich ustrzec i co zrobić, gdy już nas dopadną, chcieliby wiedzieć wszyscy. Dlatego powstały BÓLE kręgosłupa skuteczne metody walki i zapobiegania Katarzyny Sosnowskiej. Ta książka to skarbnica wiedzy o kręgosłupie. Każdy, kto chce być odpowiedzialnym za swoje zdrowie, samopoczucie, kręgosłup, powinien do niej zajrzeć!
Fragment książki Nie tylko w Polsce, ale w ogóle w krajach rozwiniętych, schorzenia kręgosłupa są tak częstą dolegliwością, że określa sieje wręcz mianem epidemii. Jak pokazują badania, co trzeci mieszkaniec naszego kraju skarży się na bóle kręgosłupa! Jest to informacja z jednej strony zatrważająca, ale z drugiej i nie najlepiej świadcząca o nas, użytkownikach tej naturalnej podpory. Dlaczego? Ponieważ prawie wszystkie uszkodzenia kręgosłupa są zasługą nas samych, a wiele z nich fundujemy sobie wręcz na własne życzenie - kręgosłup jest wprawdzie bardzo wytrzymały, ale obciążenia, jakie na niego nakładamy, sadła niego bardzo często za duże. Wydaje się nam, że godziny .spędzone za biurkiem, przed komputerem czy telewizorem, za kierownicą samochodu, ciągły pośpiech i stres, niewłaściwe odżywianie, nie mogą zaszkodzić tej części naszego szkieletu. Dopiero dokuczliwy ból pleców działa niczym przysłowiowy „kubeł zimnej wody". Jedynym usprawiedliwieniem może być fakt, że często wiedza o tym, czym tak naprawdę jest kręgosłup i co może mu zaszkodzić, a co wzmocnić oraz pomóc, jest naprawdę niewielka. Tymczasem jest to niezwykle ważne, ponieważ zdrowy kręgosłup nie tylko warunkuje sprawność ruchową, ale również prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych.
Aby coś zrozumieć, należy najpierw to poznać. Podobnie jest również z tą trzymającą człowieka w pionie częścią szkieletu. Niniejsza książeczka z pewnością nie będzie dla Czytelników źródłem niezwykle dogłębnej wiedzy o kręgosłupie. Pozwoli jednak -w stopniu podstawowym - zapoznać się z jego budową, rolą w orpem mięśnie sprawiają, że możliwe jest również wykonywanie ruchów w kilku płaszczyznach:
• ruchy zgięcia i prostowania;
• zgięcia boczne;
• ruchy obrotowe w prawo i w lewo;
• ruchy odwodzenia, będące kombinacją tych wyżej wymienionych, np. obrót tułowia w pozycji siedzącej.
Pośrednio kręgosłup stanowi nośnik ciężaru górnej części ciała, czyli głowy, klatki piersiowej, rąk. Również układ nerwowy wiele mu zawdzięcza - chroni on rdzeń kręgowy wraz z odchodzącymi od niego nerwami.
Jakie kości budują kręgosłup?
Kręgosłup dorosłego człowieka stanowi 40-45% długości całego ciała. Tworzą go 33-34 kręgi, których wielkość zwiększa się stopniowo od góry ku dołowi. W każdym z kręgów, oprócz początkowych kręgów szyjnych, można wyróżnić:
• w części przedniej trzon kręgu - ma on kształt walca. Dolna i górna powierzchnia trzonu stanowią miejsca połączenia z sąsiadującymi z kręgiem krążkami międzykręgowymi, a poprzez nie z kolejnymi kręgami;
• w części tylnej łuk kręgu - odchodzi od niego w sumie siedem wyrostków:
- jeden wyrostek kolczysty, skierowany ku tyłowi kręgu,
- jedna para wyrostków poprzecznych, odchodzących od kręgów na boki,
dwie pary wyrostków stawowych górnych i dolnych - wyrostki stawowe tworzą cztery powierzchnie stawowe i służą do łączenia kręgów między sobą, pozostałe wyrostki stanowią miejsca przyczepu mięśni i więzadeł; • otwór kręgowy - znajduje się on między trzonem a łukiem kręgu. Otwory poszczególnych kręgów tworzą wspólnie wzdłuż całego kręgosłupa kanał kręgowy, w którym biegnie rdzeń kręgowy;
• nasadę - tak określa się przejście trzonu kręgu w łuk kręgu. W miejscu tym istnieją dwa wcięcia: dolne (głębsze) i górne (płytsze). Wcięcia sąsiadujących ze sobą kręgów nakładają się na siebie i tworzą wspólnie otwór kręgowy, przez który przebiegają nerwy i naczynia krwionośne.
Wszystkie kręgi składające się na kręgosłup grupuje się w odcinki. Pierwsze 24 ruchome kręgi prawdziwe tworzą:
• odcinek szyjny - buduje go 7 (C l -Cl) bardzo ruchomych kręgów i jest on bezpośrednim oparciem dla głowy;
• odcinek piersiowy - tworzy go 12 (T l-T 12) niezbyt ruchomych kręgów, które za pomocą po wierzchni stawowych łączą się z żebrami klatki piersiowej;
• odcinek lędźwiowy - jest on bardzo giętki, a wchodzących w jego skład 5 kręgów (L1-L5) wyróżnia spośród pozostałych najmasywniej sza budowa. Ostatni kręg lędźwiowy dźwiga właściwie cały ciężar ciała człowieka.
Z pozostałych zrośniętych ze sobą 10 nieruchomych kręgów rzekomych zbudowana jest kość krzyżowa (S1-S5) oraz leżąca poniżej kość guziczna (ogonowa), zredukowana u człowieka do postaci szczątkowej. Kość krzyżowa oraz kość guziczna łączą się za pomocą więzadła.
Bóle kręgosłupa
Spis treści
Wstęp 7
Budowa kręgosłupa 9
Jaką rolę pełni kręgosłup w ciele człowieka? 9 • Jakie kości budują kręgosłup? 10 • Czy w kręgosłupie są stawy? 13 • Jak są zbudowane i jaką rolę pełnią krążki międzykręgowe? 13 • Co podtrzymuje kręgosłup? 15 • Jaki jest związek między układem nerwowym a kręgosłupem? 18
Ból kręgosłupa 19
Co tak naprawdę oznacza „ból pleców"? 20 • Mechanizm „błędnego koła" - na czym polega? 20 • Diagnoza: dyskopatia, czyli co dolega mojemu kręgosłupowi? 21 • Jakie są przyczyny schorzeń kręgosłupa szyjnego? 22 • Jakie dolegliwości mogą towarzyszyć schorzeniom kręgosłupa szyjnego? 23 • Czym jest rwa ramienna? 24 • Czy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego mogą stanowić zagrożenie dla przepływu krwi w tętnicach kręgowych i szyjnych? 24
• Jakie mogą być przyczyny dolegliwości bólowych w kręgosłupie lędźwiowym? 25 • Dlaczego bólu krzyża nie wolno lekceważyć? 27 • Kiedy dochodzi do rozwoju w kręgosłupie zmian zwyrodnieniowych w postaci wyrośli kostnych? 28 • Jakie dolegliwości towarzyszą wyroślom kostnym? 29 • Czym jest kręgozmyk? 31 • Jakie są rodzaje kręgozmyku? 32 • Jakie objawy daje kręgo-zmyk? 33 • Czym jest skolioza? 34 • Jakie mogą być przyczyny skoliozy? 35
• Które rodzaje skolioz występują najczęściej? 36 • Jak rozpoznać skoliozę u dzieci? 38 • Jakie mogą być skutki skoliozy? 39 • Czym jest postawa ciała? 40 • Czy przyjmowanie niewłaściwej postawy może przyczynić się do deformacji kręgosłupa? 40 • Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi wad postawy? 42 • Czy istniej ą zasady oceniania prawidłowości postawy? 43 • Czym charakteryzują się wady postawy? 44 • Jaka jest zależność między stanem mięśni przy-kręgosłupowych a kondycją kręgosłupa? 48 • Czy stawy kręgosłupa mogą chorować? 48 • Jaki wpływ na rozwój schorzeń kręgosłupa ma osteoporoza? 50 • Jak się objawia nowotwór kręgosłupa? 51 • Czy istnieje zależność między deformacją w obrębie kręgosłupa a innymi dolegliwościami? 51 Diagnozowanie schorzeń kręgosłupa 56
Na czym polega badanie kliniczne i jaka jest jego rola? 56 • Które badania pozwalają na ocenę stanu elementów kostnych kręgosłupa? 57 • Czy tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI) są wykorzystywane w diagnozowaniu schorzeń kręgosłupa? 58 • Kiedy przeprowadza się USG tętnic szyjnych i kręgowych? 60
Odpowiedzialność za swój kręgosłup 61
W jakim wieku należałoby zacząć dbać o kręgosłup, aby jak najdłużej nie sprawiał kłopotów? 61 • Jak dbać o kręgosłup na poszczególnych etapach rozwoju dziecka? 62 • Które zachowania dziecka powinny wzbudzić niepokój rodziców o stan jego kręgosłupa? 65 • Czy istnieją ćwiczenia kręgosłupa dla dzieci? 66 • Co powinniśmy jeść, aby dobrze odżywiać swój kręgosłup? 67 • Czy nadwaga szkodzi kręgosłupowi? 70 • Czy istnieje związek między odchudzaniem się a zwiększoną możliwością rozwoju schorzeń kręgosłupa? 71 • Czy stres to wróg naszego kręgosłupa? 72 • Czy nasze emocje muszą zawsze sprawiać ból kręgosłupowi? 73 • Czy długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej to gwarancja kłopotów z kręgosłupem? 73 • Jak postępować w codziennych sytuacjach, aby jak najmniej obciążać kręgosłup? 75 • Czy podnosząc ciężkie przedmioty pamiętamy o kręgosłupie? 78 • Jak pomóc sobie w przypadku bólu krzyża? 80 • Jak pomóc sobie w przypadku bólu karku? 83 • Czy możliwe jest zahamowanie osteoporozy, a tym samym osłabiania kości kręgosłupa? 85 Sposoby pomocy kręgosłupowi 87
Jakie są naturalne metody stosowane w profilaktyce i leczeniu schorzeń kręgosłupa? 88 • Jakie ćwiczenia pomogą utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji? 89 • Czy pilates to forma gimnastyki również dla osób ze schorzeniami kręgosłupa? 93 • Czy joga może okazać się pomocna w zmaganiu się z niedomagającym kręgosłupem? 96 • Masaż leczniczy: jak i kiedy może pomóc? 98 • Czy hydroterapia może wpłynąć korzystnie na kręgosłup? 100 • Chiropraktyka: przez kręgosłup do innych narządów? 101 • Czy refleksoterapia może pomóc kręgosłupowi? 102 • Na czym polega akupunktura? 103 • Aromaterapia - czy przyjemne i pachnące może okazać się również pożyteczne? 105 • Lecznicze kąpiele ziołowe - czy warto je stosować przy dolegliwościach kręgosłupa? 106 • Co wcierać w kręgosłup, aby mniej bolał? 107 • Na czym polega aktywna terapia kręgosłupa? 108 • Czym jest fizjoterapia? 110 • Czym jest kinezy-terapia? 110 • W jakim celu przeprowadzana jest fizykoterapia? 111 • Co to jest BEMER? 112 • Czy istniej ą skuteczne metody leczenia choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa? 112 • Jak leczy się dyskopatię? 113 • Jakie są metody interwencji operacyjnej w kręgosłup w przypadku dyskopatii? 114 • Klasyczna operacja kręgosłupa 115 • W jaki sposób leczy się kręgozmyk? 116 • Jak leczy się skoliozę? 117 Kręgosłup na zwolnieniu lekarskim 119
Czy trwałe zmiany chorobowe kręgosłupa muszą oznaczać wykluczenie z życia zawodowego? 119 • Jak długo można przebywać na płatnym zwolnieniu lekarskim z powodu schorzeń kręgosłupa? 120 • Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i kiedy przysługuje? 121 • Kiedy można zostać uznanym za osobę niezdolną do pracy? 121 • Jakie prawa przysługują osobie niezdolnej do pracy z powodu choroby? 122 • Do czego może służyć orzeczenie o niepełnosprawności? 122 Bibliografia 124
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?