W tej strefie polecamy książki o zdrowym trybie życia - zmianie stylu życia, detoksach, odstresowaniu, profilaktyce chorób, właściwym i zdrowym odżywianiu, zbilansowanej diecie, ćwiczeniach, relaksacji, zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. Polecamy poradniki znanych i cenionych autorów o zdrowym trybie życia. Dowiesz się o sposobach radzenia sobie ze stresem oraz jak zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia zmieni twoje życie na lepsze. Dzięki temu zyskasz wyższą jakość życia w każdym jego aspekcie.
Fenomen natury polega na tym, że ciało człowieka zbudowane jest z tego samego, co zioła i drzewa. Soki roślin przypominają naszą krew, oczyszczają organizm, wzmacniają i tym samym dodadzą życiodajnej energii nawet człowiekowi, którego choroba dla oficjalnej, tabletkowo-chemicznej medycyny jest już nieuleczalna.
Aby mądrze budować zdrowie, trzeba powrócić do normalności, a więc tego, co sama przyroda nam daje: ziół i zdrowego pożywienia. Normalność jest prosta i urokliwa - normalne jest bowiem życiodajne pożywienie z urodzajnych, polskich pól uprawianych tradycyjnie i ekologicznie, normalne są sycące zdrowie herbatki, syropki, winka ziołowe z kwiecistych, polskich łąk, normalne jest czyste środowisko, normalny jest świat, w którym ptaki śpiewają i owady radośnie gaworzą przy Pańskim stole.
Fragment książki
Mądrość życiowa niegdyś przekazywana z pokolenia na pokolenie coraz bardziej zanika, bowiem zauroczyliśmy się nowoczesnością, wszak błyszcząca i wygodna, ale choroby wynikające z takiego stylu życia niszczą organizm, sieją lęk i cierpienie, są przyczyną okrutnej śmierci, która niejednokrotnie jest musimy chorować - od Boga mamy zapewnione zdrowie, niestety na choroby sami pracujemy latami. Świadomie czy też nieświadomie idziemy prostą drogą do choroby - karmimy ją najprzedniejszymi smakołykami, zapewniamy jej najbardziej reklamowane napoje, a więc codziennie otrzymuje od nas najdoskonalsze elementy do budowy własnego królestwa. I budowa trwa niezależnie od tego, ile syntetycznych tabletek połkniemy każdego dnia. Tabletki co prawda nieco pokrzyżują plany chorobie, ale nadal powiększa ona swoje terytorium.
Dlatego należy przede wszystkim odciąć chorobie źródło utrzymania - organizmowi zaś przekazać takie pożywienie i takie ziołowe napoje, żeby mógł zacząć od początku budować zdrowie.
Moja droga do zdrowia jest prosta, bowiem w swoim programie zdrowotnym oparłam się na wielowiekowej mądrości naszego narodu. Nie mam żadnych eliksirów, które w cudowny sposób rozprawią się z chorobą. I nikt takich nie ma, proszę więc nie czekać na cud i nie szukać cudu, bo cudem dla naszego zdrowia jest normalność.
A normalność jest prosta i urokliwa - normalne jest bowiem życiodajne pożywienie z urodzajnych, polskich pól uprawianych tradycyjnie i ekologicznie, normalne są sycące zdrowie herbatki, syropki, winka ziołowe z kwiecistych, polskich łąk, normalne jest czyste środowisko, normalny jest świat, w którym ptaki śpiewają i owady radośnie gaworzą przy Pańskim stole.
Fenomen natury polega zaś na tym, że ciało człowieka zbudowane jest z tego samego co rośliny, drzewa, zaś ich soki, które łudząco przypominają naszą krew, oczyszczą organizm, wzmocnią, odnowią, dodadzą życiodajnej energii i tym samym poprowadzą do zdrowia.
Nie jestem lekarzem, nie znam się na chorobach, ale doskonale wiem, w jaki sposób budować zdrowie. Budować zaś zdrowie według mądrych zasad to obowiązek każdego - i zdrowego, i chorego. Zdrowy winien mądrze dbać o swój organizm, by nie chorować, chory zaś pod kontrolą lekarza, ile zbuduje zdrowia, o tyle mniej będzie miał choroby. Jeśli chory zawierzy tylko tabletkom, bo wygodne, uczyni wykroczenie wobec własnego organizmu. Na początku spowoduje ono małą kolizję, która będzie polegała na zaburzeniu swobodnego przepływu energii w organizmie. Jeśli dalej będzie poruszał się tą drogą, będą coraz większe zniszczenia, aż kiedyś dojdzie do strasznego wypadku - i albo specjaliści zdążą uratować życie, albo będzie już za późno.
wierna przyjaciółka ziół Stefania Korżawska
Autor uświadamia nam istnienie swoistego ?ukrytego? czy nawet ?wstydliwego? wymiaru wojny. Co więcej, podaje liczne argumenty na rzecz tezy o celowym, powszechnym i mniej lub bardziej wyrafinowanym stosowaniu narkotyków oraz substancji psychoaktywnych w warunkach bitewnych. Nie unika przy tym kontrowersyjnych z tradycyjnego punktu widzenia tez dotyczących roli farmakologii na wojnie. Choć na pierwszy rzut oka praca mieści się w obrębie nauk historycznych, to w bardzo ciekawy sposób wplata wątki o charakterze m.in. filozoficznym, kulturoznawczym, socjologicznym i psychologicznym. Wykorzystuje zatem interdyscyplinarność jako metodę pozwalającą na pogłębienie obszaru badań w celu uzyskania imponującego efektu jakościowego. Książka łączy zalety wartkiego, potoczystego wykładu z dziedziny historii wojskowości z publicystyką naukową w najlepszym wydaniu.Z recenzji dr. hab. Artura Gruszczaka,Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJTa wnikliwa analiza ?dopalaczy? wojny autorstwa politologa jest w znacznej mierze nieopowiedzianą dotąd historią roli, jaką środki odurzające odegrały na przestrzeni wieków w podtrzymywaniu żołnierzy na polach bitew, oraz roli, jaką odegrają w przyszłości w napędzaniu wojny. Na długie lata książka ta stanie się tekstem klasycznym.Prof. Christopher Coker, Department of International Relations,London School of Economics and Political Science
Rozszerzona, unowocześniona i uzupełniona wersja podręcznika pod tym samym tytułem!
W książce przedstawiono zagadnienia rozwoju psychicznego dzieci i młodzieży. Opisano zaburzenia emocjonalne okresu dzieciństwa, jak fobie, lęk separacyjny i społeczny, moczenie się, zaburzenia karmienia, jąkanie się.
Ciąża to bardzo ważny etap w życiu kobiety, gdy dokonuje się w całym jej ciele mnóstwo przemian. Po porodzie następuje równie istotny okres macierzyństwa, przekonujemy się, że zmiana jest jedyną stałą rzeczą w naszym życiu.
Warto wykorzystać ten czas oczekiwania na dziecko jako czas na pogłębienie świadomości swego ciała, nauki wyciszania i regeneracji umysłu, radzenia sobie ze stresem oraz rozpoznawania i kontaktowania się ze swoimi emocjami.
Z pewnością zrównoważona i bardziej świadoma siebie mama lepiej nawiąże kontakt z maleństwem i podoła wyzwaniom okresu macierzyństwa.
Joanna Jakubik-Hajdukiewicz: socjolog, wykłada w Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Poznaniu oraz prowadzi warsztaty umiejętności społecznych. Instruktor jogi m.in. w Centrum Hatha Jogi Marii Stróżyk w Poznaniu (specjalizacja w zakresie jogi dla dzieci). Autorka wierszy publikowanych w pismach literackich oraz tomiku poetyckim pt. „Zaśnione Widzenie” (2002) promowanym przez Centrum Kultury „Zamek”.
Doświadczenie w pracy z dziećmi z rodzin z problemem alkoholowym opublikowała w formie artykułów w gazecie „IBIS” oraz w książce „Twórcze działania dla dzieci z wykorzystaniem terapii tańcem, jogi i kreatywnego pisania” (2005). W 2009 roku ukazała się kolejna jej pozycja pt. „Joga dla dzieci. Poradnik dla rodziców i nauczycieli”.
Od lutego 2011 roku mama Szymona (na fotografii autorka z synkiem), do 37. tygodnia ciąży ćwiczyła jogę dostosowaną dla kobiet w ciąży. Doświadczając pozytywnych efektów tej praktyki postanowiła usystematyzować wiedzę z tego zakresu w kolejnej pozycji książkowej.
Iain Gately (ur. 1965), brytyjski pisarz, autor powieści, a jednocześnie historyk kultury, opisał dwa nader ważne (nawet jeśli mało poważne) zjawiska kulturowe: picie (alkoholu) i palenie (tytoniu). „Kulturowa historia alkoholu” (Wydawnictwo Aletheia, Warszawa 2011) relacjonuje historię pierwszego, niniejszy tom – drugiego zjawiska. Panuje opinia, że historia tytoniu Gately’ego to najlepsza rzecz, jaką na ten temat dotychczas napisano. Żywa, pełna humoru narracja i sensacyjne fakty są jak zwykle zaletą tego pisarstwa. Autor rekonstruuje doniosłość dla historii zjawisk, zdawałoby się, trywialnych. Uprawa tytoniu była podstawą bytu pierwszych amerykańskich kolonii i odegrała niepoślednią rolę w finansowaniu amerykańskiej rewolucji (większość sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości uprawiała tę roślinę). Palono od tysięcy lat – najpierw prawdopodobnie w Ameryce Południowej. Biały człowiek jednak nie tylko palił, lecz także żuł tytoń i zażywał tabaki. Bywały okresy, że te formy spożycia dominowały. Gately przywołuje obrazy przeszłości, o których nawet byśmy nie pomyśleli – jak zaplute dywany amerykańskiego Kongresu we wczesnym XIX wieku, gdy dominowało żucie tytoniu. Papierosy są późnym, ale najpopularniejszym dziś wynalazkiem. W 1945 roku w Anglii paliło je 80% mężczyzn. Na koniec przeczytamy o cygarze Clintona w … Moniki i – cóż, w końcu nie jest to opowieść o przyjemnostkach, lecz historia szaleństwa ludzkości – o groźbie raka płuc jakże późno odkrytej, bo dopiero pół wieku temu.
Z czego zbudowany jest kręgosłup? Co nazywamy kręgozmykiem? Jak zdiagnozować skoliozę? Kiedy udać się do lekarza? Korzystać z pomocy masażysty czy chiropraktyka? Co to są zabiegi wygrzewania kamieniami leczniczymi? Czemu służą zabiegi bioterapeutyczne? To pytania, które nurtują bardzo wielu ludzi. Nasz tryb życia, ciągły pośpiech, godziny przed komputerem, brak ruchu sprawiają bowiem, że coraz więcej, coraz młodszych osób uskarża się na bóle pleców - bardzo dokuczliwe i intensywne bóle. Jak się ich ustrzec i co zrobić, gdy już nas dopadną, chcieliby wiedzieć wszyscy. Dlatego powstały BÓLE kręgosłupa skuteczne metody walki i zapobiegania Katarzyny Sosnowskiej. Ta książka to skarbnica wiedzy o kręgosłupie. Każdy, kto chce być odpowiedzialnym za swoje zdrowie, samopoczucie, kręgosłup, powinien do niej zajrzeć!
Fragment książki Nie tylko w Polsce, ale w ogóle w krajach rozwiniętych, schorzenia kręgosłupa są tak częstą dolegliwością, że określa sieje wręcz mianem epidemii. Jak pokazują badania, co trzeci mieszkaniec naszego kraju skarży się na bóle kręgosłupa! Jest to informacja z jednej strony zatrważająca, ale z drugiej i nie najlepiej świadcząca o nas, użytkownikach tej naturalnej podpory. Dlaczego? Ponieważ prawie wszystkie uszkodzenia kręgosłupa są zasługą nas samych, a wiele z nich fundujemy sobie wręcz na własne życzenie - kręgosłup jest wprawdzie bardzo wytrzymały, ale obciążenia, jakie na niego nakładamy, sadła niego bardzo często za duże. Wydaje się nam, że godziny .spędzone za biurkiem, przed komputerem czy telewizorem, za kierownicą samochodu, ciągły pośpiech i stres, niewłaściwe odżywianie, nie mogą zaszkodzić tej części naszego szkieletu. Dopiero dokuczliwy ból pleców działa niczym przysłowiowy „kubeł zimnej wody". Jedynym usprawiedliwieniem może być fakt, że często wiedza o tym, czym tak naprawdę jest kręgosłup i co może mu zaszkodzić, a co wzmocnić oraz pomóc, jest naprawdę niewielka. Tymczasem jest to niezwykle ważne, ponieważ zdrowy kręgosłup nie tylko warunkuje sprawność ruchową, ale również prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych.
Aby coś zrozumieć, należy najpierw to poznać. Podobnie jest również z tą trzymającą człowieka w pionie częścią szkieletu. Niniejsza książeczka z pewnością nie będzie dla Czytelników źródłem niezwykle dogłębnej wiedzy o kręgosłupie. Pozwoli jednak -w stopniu podstawowym - zapoznać się z jego budową, rolą w orpem mięśnie sprawiają, że możliwe jest również wykonywanie ruchów w kilku płaszczyznach:
• ruchy zgięcia i prostowania;
• zgięcia boczne;
• ruchy obrotowe w prawo i w lewo;
• ruchy odwodzenia, będące kombinacją tych wyżej wymienionych, np. obrót tułowia w pozycji siedzącej.
Pośrednio kręgosłup stanowi nośnik ciężaru górnej części ciała, czyli głowy, klatki piersiowej, rąk. Również układ nerwowy wiele mu zawdzięcza - chroni on rdzeń kręgowy wraz z odchodzącymi od niego nerwami.
Jakie kości budują kręgosłup?
Kręgosłup dorosłego człowieka stanowi 40-45% długości całego ciała. Tworzą go 33-34 kręgi, których wielkość zwiększa się stopniowo od góry ku dołowi. W każdym z kręgów, oprócz początkowych kręgów szyjnych, można wyróżnić:
• w części przedniej trzon kręgu - ma on kształt walca. Dolna i górna powierzchnia trzonu stanowią miejsca połączenia z sąsiadującymi z kręgiem krążkami międzykręgowymi, a poprzez nie z kolejnymi kręgami;
• w części tylnej łuk kręgu - odchodzi od niego w sumie siedem wyrostków:
- jeden wyrostek kolczysty, skierowany ku tyłowi kręgu,
- jedna para wyrostków poprzecznych, odchodzących od kręgów na boki,
dwie pary wyrostków stawowych górnych i dolnych - wyrostki stawowe tworzą cztery powierzchnie stawowe i służą do łączenia kręgów między sobą, pozostałe wyrostki stanowią miejsca przyczepu mięśni i więzadeł; • otwór kręgowy - znajduje się on między trzonem a łukiem kręgu. Otwory poszczególnych kręgów tworzą wspólnie wzdłuż całego kręgosłupa kanał kręgowy, w którym biegnie rdzeń kręgowy;
• nasadę - tak określa się przejście trzonu kręgu w łuk kręgu. W miejscu tym istnieją dwa wcięcia: dolne (głębsze) i górne (płytsze). Wcięcia sąsiadujących ze sobą kręgów nakładają się na siebie i tworzą wspólnie otwór kręgowy, przez który przebiegają nerwy i naczynia krwionośne.
Wszystkie kręgi składające się na kręgosłup grupuje się w odcinki. Pierwsze 24 ruchome kręgi prawdziwe tworzą:
• odcinek szyjny - buduje go 7 (C l -Cl) bardzo ruchomych kręgów i jest on bezpośrednim oparciem dla głowy;
• odcinek piersiowy - tworzy go 12 (T l-T 12) niezbyt ruchomych kręgów, które za pomocą po wierzchni stawowych łączą się z żebrami klatki piersiowej;
• odcinek lędźwiowy - jest on bardzo giętki, a wchodzących w jego skład 5 kręgów (L1-L5) wyróżnia spośród pozostałych najmasywniej sza budowa. Ostatni kręg lędźwiowy dźwiga właściwie cały ciężar ciała człowieka.
Z pozostałych zrośniętych ze sobą 10 nieruchomych kręgów rzekomych zbudowana jest kość krzyżowa (S1-S5) oraz leżąca poniżej kość guziczna (ogonowa), zredukowana u człowieka do postaci szczątkowej. Kość krzyżowa oraz kość guziczna łączą się za pomocą więzadła.
Bóle kręgosłupa
Spis treści
Wstęp 7
Budowa kręgosłupa 9
Jaką rolę pełni kręgosłup w ciele człowieka? 9 • Jakie kości budują kręgosłup? 10 • Czy w kręgosłupie są stawy? 13 • Jak są zbudowane i jaką rolę pełnią krążki międzykręgowe? 13 • Co podtrzymuje kręgosłup? 15 • Jaki jest związek między układem nerwowym a kręgosłupem? 18
Ból kręgosłupa 19
Co tak naprawdę oznacza „ból pleców"? 20 • Mechanizm „błędnego koła" - na czym polega? 20 • Diagnoza: dyskopatia, czyli co dolega mojemu kręgosłupowi? 21 • Jakie są przyczyny schorzeń kręgosłupa szyjnego? 22 • Jakie dolegliwości mogą towarzyszyć schorzeniom kręgosłupa szyjnego? 23 • Czym jest rwa ramienna? 24 • Czy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego mogą stanowić zagrożenie dla przepływu krwi w tętnicach kręgowych i szyjnych? 24
• Jakie mogą być przyczyny dolegliwości bólowych w kręgosłupie lędźwiowym? 25 • Dlaczego bólu krzyża nie wolno lekceważyć? 27 • Kiedy dochodzi do rozwoju w kręgosłupie zmian zwyrodnieniowych w postaci wyrośli kostnych? 28 • Jakie dolegliwości towarzyszą wyroślom kostnym? 29 • Czym jest kręgozmyk? 31 • Jakie są rodzaje kręgozmyku? 32 • Jakie objawy daje kręgo-zmyk? 33 • Czym jest skolioza? 34 • Jakie mogą być przyczyny skoliozy? 35
• Które rodzaje skolioz występują najczęściej? 36 • Jak rozpoznać skoliozę u dzieci? 38 • Jakie mogą być skutki skoliozy? 39 • Czym jest postawa ciała? 40 • Czy przyjmowanie niewłaściwej postawy może przyczynić się do deformacji kręgosłupa? 40 • Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi wad postawy? 42 • Czy istniej ą zasady oceniania prawidłowości postawy? 43 • Czym charakteryzują się wady postawy? 44 • Jaka jest zależność między stanem mięśni przy-kręgosłupowych a kondycją kręgosłupa? 48 • Czy stawy kręgosłupa mogą chorować? 48 • Jaki wpływ na rozwój schorzeń kręgosłupa ma osteoporoza? 50 • Jak się objawia nowotwór kręgosłupa? 51 • Czy istnieje zależność między deformacją w obrębie kręgosłupa a innymi dolegliwościami? 51 Diagnozowanie schorzeń kręgosłupa 56
Na czym polega badanie kliniczne i jaka jest jego rola? 56 • Które badania pozwalają na ocenę stanu elementów kostnych kręgosłupa? 57 • Czy tomografia komputerowa (TK) i rezonans magnetyczny (MRI) są wykorzystywane w diagnozowaniu schorzeń kręgosłupa? 58 • Kiedy przeprowadza się USG tętnic szyjnych i kręgowych? 60
Odpowiedzialność za swój kręgosłup 61
W jakim wieku należałoby zacząć dbać o kręgosłup, aby jak najdłużej nie sprawiał kłopotów? 61 • Jak dbać o kręgosłup na poszczególnych etapach rozwoju dziecka? 62 • Które zachowania dziecka powinny wzbudzić niepokój rodziców o stan jego kręgosłupa? 65 • Czy istnieją ćwiczenia kręgosłupa dla dzieci? 66 • Co powinniśmy jeść, aby dobrze odżywiać swój kręgosłup? 67 • Czy nadwaga szkodzi kręgosłupowi? 70 • Czy istnieje związek między odchudzaniem się a zwiększoną możliwością rozwoju schorzeń kręgosłupa? 71 • Czy stres to wróg naszego kręgosłupa? 72 • Czy nasze emocje muszą zawsze sprawiać ból kręgosłupowi? 73 • Czy długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej to gwarancja kłopotów z kręgosłupem? 73 • Jak postępować w codziennych sytuacjach, aby jak najmniej obciążać kręgosłup? 75 • Czy podnosząc ciężkie przedmioty pamiętamy o kręgosłupie? 78 • Jak pomóc sobie w przypadku bólu krzyża? 80 • Jak pomóc sobie w przypadku bólu karku? 83 • Czy możliwe jest zahamowanie osteoporozy, a tym samym osłabiania kości kręgosłupa? 85 Sposoby pomocy kręgosłupowi 87
Jakie są naturalne metody stosowane w profilaktyce i leczeniu schorzeń kręgosłupa? 88 • Jakie ćwiczenia pomogą utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji? 89 • Czy pilates to forma gimnastyki również dla osób ze schorzeniami kręgosłupa? 93 • Czy joga może okazać się pomocna w zmaganiu się z niedomagającym kręgosłupem? 96 • Masaż leczniczy: jak i kiedy może pomóc? 98 • Czy hydroterapia może wpłynąć korzystnie na kręgosłup? 100 • Chiropraktyka: przez kręgosłup do innych narządów? 101 • Czy refleksoterapia może pomóc kręgosłupowi? 102 • Na czym polega akupunktura? 103 • Aromaterapia - czy przyjemne i pachnące może okazać się również pożyteczne? 105 • Lecznicze kąpiele ziołowe - czy warto je stosować przy dolegliwościach kręgosłupa? 106 • Co wcierać w kręgosłup, aby mniej bolał? 107 • Na czym polega aktywna terapia kręgosłupa? 108 • Czym jest fizjoterapia? 110 • Czym jest kinezy-terapia? 110 • W jakim celu przeprowadzana jest fizykoterapia? 111 • Co to jest BEMER? 112 • Czy istniej ą skuteczne metody leczenia choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa? 112 • Jak leczy się dyskopatię? 113 • Jakie są metody interwencji operacyjnej w kręgosłup w przypadku dyskopatii? 114 • Klasyczna operacja kręgosłupa 115 • W jaki sposób leczy się kręgozmyk? 116 • Jak leczy się skoliozę? 117 Kręgosłup na zwolnieniu lekarskim 119
Czy trwałe zmiany chorobowe kręgosłupa muszą oznaczać wykluczenie z życia zawodowego? 119 • Jak długo można przebywać na płatnym zwolnieniu lekarskim z powodu schorzeń kręgosłupa? 120 • Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i kiedy przysługuje? 121 • Kiedy można zostać uznanym za osobę niezdolną do pracy? 121 • Jakie prawa przysługują osobie niezdolnej do pracy z powodu choroby? 122 • Do czego może służyć orzeczenie o niepełnosprawności? 122 Bibliografia 124
Gdy w 1947 roku Moshe Feldenkrais napisał swoją pierwszą książkę „Ciało i dojrzałe zachowanie" kolejne dwa lata przeleżała w szufladzie. Uznał, że na wiedzę, która zawarł w tej książce, może być za wcześnie w powszechnej świadomości. Twierdził, że „jeśli jedna osoba ma rację, a cały świat się myli, to ta osoba zostanie zamknięta w domu wariatów a nie odwrotnie" Mając całkowite przekonanie o swojej racji dotyczącej poglądów, które wyrażał w książce i wiedząc, że jego idee nie znajda akceptacji, miał wrażenie, że to być może on sam traci kontakt z rzeczywistością. Postanowił zapomnieć o całej tej sprawie. Po dwóch latach spotkał wystarczająco duża liczbę osób, które utwierdziły go w przekonaniu, że tymi ideami trzeba się dzielić. Od tamtego czasu wiele się zmieniło. Poglądy, które były tak rewolucyjne w tamtych latach, znalazły powszechne uznanie, szacunek i coraz częściej staja się częścią naszego rozumienia świata.
„Świadomość poprzez ruch" to kolejna książka Moshe Feldenkraisa, napisana na początku lat 70. XX wieku, (est to doskonały wstęp do metody i przystępny wykład jego głównych idei, których efektów możemy doświadczyć robiąc lekcje ruchowe, które autor proponuje w książce.
Trzymacie Państwo w rękach książkę wyjątkowego człowieka. Jego życiorys czytałoby się jak doskonalą powieść historyczną, wojenną, historię odkryć i wynalazków, a przede wszystkim opowieść o człowieku pełnym pasji poznania i niejako poszukiwaczu recepty na uwolnienie człowieka od ograniczających uwarunkowań. Urodził się we wsi Slavuta na terenie dzisiejs'ćej Ukrainy. Ojciec Moshe Feldenkraisa, tak jak i większość mężczyzn w jego rodzinie, był rabinem, [ego wuj ze strony rnatki nazywał się Pinkas z Korca i był słynnym cadykiem. Długie rozmowy, czytanie i interpretowanie Talmudu były czymś powszednim w jego domu. Dzieci brały udział w rozmowach. Każdy miał prawo do swojego głosu i dowolnej interpretacji czytanych słów.
Z takiego domu wyruszył Moshe Feldenkrais w wieku 12 lat, by samodzielnie przedostać się z Baranowic, w ówczesnej Rosji, do Palestyny. Wcześnie zaczął kwestionować swoje kulturowe i społeczne uwarunkowania, którym ulegał, żyjąc w tradycyjnym domu żydowskim. To kwestionowanie stało się jednym z głównych filarów, na których oparta jest jego metoda. Wnikliwe obserwowanie tego co kieruje naszym zachowaniem, tak by mieć świadomość motywów naszego zachowania, by móc świadomie kierować samym sobą.
Do rozwoju świadomości Moshe Feldenkrais wybrał ruch, który był mu szczególnie bliski. Był sportowcem, trenował piłkę nożną i boks. Był również judoka i to nie byle jakim. W skromnym gronie pierwszych w Europie pobierał nauki od najlepszych nauczycieli z Japonii i zdobywał mistrzowskie pasy w tej dyscyplinie. Zresztą przygoda Moshe Feldenkraisa ze sztukami walki zostawiła mocny ślad w rozumieniu optymalnego ruchu i nauczaniu Metody, którą stworzył. Mia Segal, pierwsza uczennica Feldenkraisa. spytała go kiedyś o to,„co może zrobić, by zrozumieć metodę lepiej" W odpowiedzi usłyszała: „studiuj judo".
Książka w podtytule mówi o „ćwiczeniach dla zdrowia'! Należy wiedzieć, że proponowane tu ćwiczenia to jednocześnie nie - ćwiczenia. O ćwiczeniach mówił, że ćwiczyć możemy tylko to, co już potrafimy. Moshe Feldenkrais, odwołując się do nieskończenie bogatego potencjału naszej motoryki, w każdej lekcji proponuje coś innego, coś co popchnie nas do dalszych poszukiwań i lepszego zrozumienia siebie. Coś co sprawi, że nasz obraz samych siebie będzie coraz pełniejszy,
dokładniejszy. Ten obraz, który staje się matrycą naszych zachowań, o którym wspomina już w pierwszym zdaniu książki.
Ścisły, a co ważniejsze dociekliwy i krytyczny umysł Moshe Feldenkraisa rozkwitał miedzy innymi dzięki studiom na kierunku inżynierii i późniejszej pracy w laboratorium fizyki jądrowej w Paryżu. W czasie II wojny pracował w laboratorium badań nad wykrywaniem lodzi podwodnych w dalekiej Szkocji. Tam na swoich kolegach z pracy eksperymentował z pierwszymi lekcjami ruchowymi. Zdarzeniem, które nadało nowa siłę jego eksperymentom ruchowym, była odnowiona kontuzja kolana, na której wyleczenie nie znalazł odpowiedzi we współczesnym świecie medycznym. W Londynie, już po wojnie, uczęszczał na lekcje do E M. Alexandra - twórcy Techniki Alexandra. Na skrzyżowaniu tych ścieżek rozwijała się metoda, której hasłami przewodnimi są „poznanie siebie" „rozwój świadomości" „nabywanie nowych umiejętności w łatwy i przyjemny sposób" „usprawnienie działania w taki sposób, by było spójne z intencją"
Idee Feldenkraisa zaczęły być coraz bardziej uznawane, rozpoznawane i doceniane. Najpierw stal się sławny w Izraelu i to dzięki... staniu na głowie. No, ale też postawił na głowie nie byle kogo tylko samą... głowę państwa Dawida Ben Guriona we własnej osobie, który powiedział, że dr Feldenkrais postawił go na głowie, ale tak naprawdę to nauczył go jak mocno stać na dwóch nogach. Takie też przesłanie niesie ta metoda - nauczyć się robić rzeczy, które wcześniej uznawaliśmy za niemożliwe i to nauczyć sieje robić z lekkością i elegancją, która satysfakcjonuje nasze estetyczne potrzeby. Droga do tego często jest kręta i nieoczywista.
Metoda Feldenkraisa jest jak cały szereg drogowskazów, które stopniowo prowadzą nas czasem prosta, a czasem krętą drogą, coraz bliżej celu. Sami sobie wybieramy ten cel. Ale jeśli chcemy go osiągnąć, to musimy wiedzieć, co robimy, tak by nasze wybory nie były dziełem przypadku albo nieuświadomionych mechanizmów, które kierują naszym zachowaniem.
Próby opisania i zdefiniowania Metody to trudne zadanie. Sam Moshe Feldenkrais mówił, że jest to tak proste, a przez to tak bardzo skomplikowane. Witaj w świecie paradoksu, nieskończonych możliwości, ograniczeń, zaprzeczeń i ścistych reguł, z których wyłania się jednak bardzo precyzyjny porządek i ład, którego główna zasadą jest... brak zasad. A to wszystko prowadzi nas do bardziej świadomego życia, pełnego świadomych wyborów i nowych możliwości. Droga ku wolności od ograniczających nas uwarunkowań. Moshe Feldenkrais mawiał: „jeśli wiesz, co robisz, możesz robić to, co chcesz". Metoda Feldenkraisa to droga, na której odkrywamy w praktyce, co to znaczy.
Jacek Paszkowski
nauczyciel Metody Feldenkraisa - Przedmowa do książki
Największym wyzwaniem dla współczesnej medycyny jest edukowanie i motywowanie pacjentów do przyjęcia zdrowego stylu życia. Książka Zdrowie z wyboru tłumaczy potrzebę zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń żywieniowych w sposób jasny, zrozumiały i gruntowny.
William Castelli, MD, dyrektor badań naukowych dotyczących chorób serca znanych jako "Framingham Study"
Dorosłe dzieci alkoholików jak żadna grupa społeczna nie tylko ciągle budzą zainteresowanie terapeutów, klinicystów czy naukowców, ale powstają wokół nich liczne stereotypy, a nawet kontrowersje. Niniejsza praca wynikła zarówno z praktyki terapeutycznej, jak i przeprowadzonych badań.
z recenzji prof. dra hab. Jana Czesława Czabały:
?? monografia jest jedną z ciekawszych publikacji na temat dorosłych dzieci alkoholików. Autor podjął dyskusję z rozbieżnymi teoriami i wynikami badań na ten temat. Założył zróżnicowanie i bardzo ciekawie sformułował hipotezy o typologiach rodzin, z których wywodzić się mogą dorosłe dzieci alkoholików. Opracował bardzo interesujące narzędzie badawcze, które samo w sobie jest propozycją bardzo ciekawej klasyfikacji funkcjonowania rodzin alkoholowych. (?) W efekcie otrzymaliśmy bardzo ważną publikację naukową, wyjaśniającą wiele sporów i proponującą nowy sposób rozumienia konsekwencji wzrastania w rodzinie alkoholowej. Jestem przekonany, że ta monografia będzie zachęcała do podejmowania nowych badań, zwłaszcza badań mających na celu poszukiwanie nowych czynników chroniących przed negatywnymi skutkami urazowych doświadczeń w rodzinach.?
z recenzji ks. prof. zw. dra hab. Kazimierza Popielskiego:
??lektura książki będzie z pewnością interesująca zarówno dla psychoterapeutów, logoterapeutów, terapeutów uzależnień, psychologów, jak i lekarzy psychiatrów, czyli tych wszystkich, którzy mają kontakt z problematyką i terapią osób z niekorzystnymi doświadczeniami dzieciństwa, szczególnie dorosłych dzieci alkoholików.?
Asztawakragita czyli pieśń Asztawakry to indyjski dydaktyczny poemat filozoficzny, nauczający w duchu systemu adwaita wedanty, że jedyną wartością wyzwalającą człowieka jest poznanie. Poemat ten, skomponowany w stylu humanistycznym, jest równocześnie wysokiej klasy dziełem literackim. Autor poematu jest anonimowy. Utwór pochodzi prawdopodobnie z XIV wieku.
Religijno-filozoficzny poemat został ujęty w postać dialogu między mędrcem Asztawakrą a jego uczniem, legendarnym królem Dżanką. Toczy się wokół dwóch zasadniczych problemów: poznania i wyzwolenia. Poznanie, które osiąga się wraz z odkryciem prawdy, prowadzi do wyzwolenia, jakie daje joga. Wyzwolenie zaś jest specyficznym rodzajem szczęścia.
Program profilaktyczny oparty na formule programu "Decyzja należy do Ciebie".
Materiały do samodzielnego przeprowadzenia interaktywnej debaty z młodzieżą - książka i płyta DVD zawierająca film pt. "Moi najlepsi kumple".
W książce zawarte są artykuły na temat nikotyny:
1. Dym tytoniowy a zdrowie
2. Palenie tytoniu a nowotwory
3. Szkodliwość biernego palenia tytoniu
4. Reklama, która zabija
5. Handlarze śmiercią
6. Uzależnienie
7. Jak rzucić palenie
Program skierowany do młodzieży szkolnej gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.
Przejmujące świadectwo żony alkoholika, która zmaga się z własnym współuzależnieniem. W oparciu o formację w Odnowie w Duchu Świętym oraz program 12 Kroków opisuje ona proces, który przechodziła w drodze ku duchowej wolności.
dr hab. Urszula Dudziak, Instytut Nauk o Rodzinie Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II: Dostępność środków psychoaktywnych, częstotliwość ich zażywania i poważne, negatywne konsekwencje zarówno indywidualne, jak i społeczne, wymagają zintensyfikowania działań profilaktycznych i terapeutycznych. Opracowana przez grono specjalistów książka, porządkująca i zbierająca dotychczasowy dorobek naukowo-badawczy, a także oparty na praktyce konkretnego doświadczenia pracy z osobami uzależnionymi, może być w tym względzie autentyczną pomocą. Przydatność tego polega na uzupełnianiu wiedzy teoretycznej, kształtowaniu praktycznych działań profilaktycznych i terapeutycznych oraz trosce o relacje osób uzależnionych z najbliższymi. dr hab. n. med. Ewa Rudnicka-Drożak, Uniwersytet Medyczny w Lublinie: Publikacja to kompendium współczesnej wiedzy dotyczącej uzależnień. Książka ta wyróżnia się spośród innych o tej tematyce faktem, że Autorzy poszczególnych rozdziałów to nie tylko doświadczeni terapeuci i lekarze, ale także uznani dydaktycy. Autorzy kierują swoją publikację nie tylko do praktyków tej dziedziny, ale także studentów resocjalizacji, pedagogiki, socjologii i psychologii. (...) pozycja ta powinna także znaleźć się w wykazie podręczników obowiązkowych dla studentów kierunków medycznych ze względu na fakt, że nie ma w chwili obecnej publikacji poruszającej tak szeroko problem uzależnień, który jest zaliczany do ważnych problemów zdrowia publicznego w Polsce.
Ruch. To dzięki niemu poprawia się nasza sprawność fizyczna i umysłowa, stajemy się bardziej społeczni i zmotywowani do pracy. Jesteśmy zdrowsi i zadowoleni z życia. Jesteśmy ludźmi sukcesu. Jesteśmy fit.
Aby żyć zdrowo i aktywnie, nie trzeba specjalne zmieniać trybu życia. W poradniku Fitness zamieszczono garść niezbędnych informacji dla osób, które chciałyby zrobić coś dla swego zdrowia, poczuć się młodziej i atrakcyjniej. Omówiono poszczególne działania, które w efekcie pozwolą być sprawniejszym i smuklejszym. Wyjaśniono, dlaczego tak ważne dla naszego organizmu jest odpowiednie odżywianie i uprawianie sportu. Czytelnik znajdzie tu również opisy i przykłady najpopularniejszych i najciekawszych zajęć oferowanych przez kluby fitness.
Często przywiązujemy dużą wagę do kształtowania nóg, pośladków czy też brzucha, a zapominamy o tym, że harmonijna sylwetka zaczyna się już od ramion. Jeśli poświęcisz czas na wzmocnienie ramion i ujędrnienie biustu, sprawisz, że twoja figura nabierze właściwych proporcji. Dbając o te partie ciała, nie pomijaj dekoltu ? niewymagające zabiegi w zaciszu własnego domu sprawią, że wydobędziesz z niego kuszące piękno. W poradniku Piękne ramiona i biust znajdziesz propozycje ćwiczeń, informacje na temat diety i zabiegów pielęgnacyjnych ramion i piersi.
Fragment książki Piękne ramiona i biust
NIEZBĘDNIK KUSZĄCEGO DEKOLTU
Czy wiesz, że skóra dekoltu, jeśli o niej zapomnisz, będzie się starzeć szybciej niż skóra twarzy? Dotychczas pomijałaś tę subtelną część kobiecego ciała? Przyszedł czas na zmiany! Pomoże ci w tym nasz„Niezbędnik Kuszącego Dekoltu" z ośmioma żelaznymi zasadami.
JAK MYĆ DEKOLT l SZYJĘ
Do oczyszczenia dekoltu doskonale nadaje się płyn micelarny, który nie po-drażni i nie obciąży zbytnio skóry.
PORANNY MASAŻ DEKOLTU
Codziennie rano pod prysznicem wykonuj masaż dekoltu i szyi - do jego wykonania potrzebna ci będzie jedynie bardzo miękka gąbka. Delikatny zabieg masujący pobudzi krążenie i odżywi twoją skórę.
REGENERUJĄCY KREM
Skóra dekoltu domaga się codziennej dawki kremu. Warto smarować ją spe-
cjalnym preparatem, który zawiera an-tyoksydanty spowalniające proces starzenia się.
STOSUJ PEELINGI
Skórę należy regularnie złuszczać pe-elingiem - również tę, która znajduje się na dekolcie. Pamiętaj jednak, że skóra dekoltu jest bardzo delikatna i należy unikać preparatów gruboziarnistych. Oto przepis na domowy peeling miodowo-kawowy, który pozostawi skórę dekoltu oczyszczoną i odżywioną. Kurację wykonuj raz w tygodniu.
Peeling miodowo-kawowy
Składniki: 2 łyżki kawy mielonej, 1/3 szklanki wody, 1 łyżka miodu naturalnego (najlepiej lipowego) Sposób przygotowania: kawę zalej wrzątkiem, przykryj i pozostaw do ostygnięcia. Odcedź fusy i dodaj do nich łyżeczkę miodu. Peeling wcieraj bardzo delikatnie okrężnymi ruchami, a następnie zmyj zimną wodą.
CZAS NA MASECZKĘ
Zaraz po wykonaniu peelingu nałóż na skórę dekoltu regenerującą maseczkę. Dlaczego maseczka ważne jest zachowanie takiej kolejności? Otóż po zabiegu złuszczania naskórka skóra lepiej wchłania preparaty pielęgnacyjne. Mamy dla ciebie domowy przepis na maseczkę śmietankową, która błyskawicznie napnie skórę dekoltu. Tego typu kurację warto wykonać przed ważną uroczystością, na którą wybieramy się w eleganckiej sukience z dekoltem.
Sposób przygotowania: grubą warstwę mocno schłodzonej śmietany kremówki nałóż na szyję i dekolt. Zrelaksuj się przez 20 minut. Maseczkę zmyj mydłem lub żelem.
CHRONIMY DEKOLT PRZED SŁOŃCEM
Czy wiesz, że latem musisz uważać szczególnie nie tylko na skórę twarzy, ale też dekoltu? Jeśli na co dzień nosisz ubrania z dużymi dekoltami, zadbaj o to, by skórę w tym miejscu smarować kremem z filtrem ochronnym (np. SPF 20). Jeśli wybierasz się na pełne słońce, zwiększ ochronę dwukrotnie. Jeśli nie zadbasz o odpowiednią ochronę przed działaniem promieni, na twoim dekolcie mogą się pojawić nieestetyczne przebarwienia.
NA SPECJALNE OKAZJE MAKIJAŻ
Nie obawiaj się od czasu do czasu wykonać makijażu dekoltu, zwłaszcza jeśli chcesz wystąpić w zjawiskowej sukience z dużym wycięciem. Podmalowując dekolt, możesz uwypuklić jego zalety i ukryć wady: uzyskać efekt pełnych piersi czy też schować zbyt wystające kości obojczykowe.
Pierwszym krokiem do wykonania makijażu biustu może być pociągnięcie dekoltu pudrem rozświetlającym i delikatne muśnięcie pudrem dolinki pomiędzy piersiami.
ELIKSIR NA ZMARSZCZKI
Zauważyłaś pierwsze zmarszczki na swoim dekolcie? Nie zwlekaj, tylko błyskawicznie zastosuj kompres z siemienia lnianego, który poprawi sprężystość skóry.
Sposób przygotowania: zalej wrzątkiem łyżkę siemienia lnianego i odstaw do zaparzenia. W przestudzonym naparze nasącz bawełnianą szmatkę. Zrób okład na dekolt i pozostaw go na 30 minut. Spłucz zimną wodą.
Piękne ramiona i biust
Spis treści:
Wstęp
Powabne ramiona
Zestaw ćwiczeń
Dieta
Zabiegi kosmetyczne
Zdrowe i seksowne piersi
Koniec ze złymi nawykami
Pierś do przodu i ćwiczymy
Tajniki idealnego stanika
Domowy plan pielęgnacji piersi
Czy istnieje dieta dla pięknych piersi
Garderoba
Pielęgnacja piersi w czasie ciąży i karmienia
Niezbędnik Kuszącego Dekoltu
Publikacja jest owocem współpracy między Frédérikiem Delavierem i Michaelem Gundillem, światowej sławy specjalistami w zakresie kulturystyki i fitnessu.
Wydany wcześniej tom I koncentruje się na zdobyciu pierwszych kilogramów masy mięśniowej.
Tom II pomoże opracować strategie i programy treningowe do dalszego rozwoju mięśni w zadowalającym rytmie, by lepiej rozwijać ich siłę, wydajność i masę. Omówiono w nim 250 ćwiczeń ze sztangami, sztangielkami i maszynami treningowymi oraz 75 technik ćwiczeń na poziomie zaawansowanym, a całość materiału zilustrowano licznymi rysunkami i zdjęciami.
Tak bogata treść zadowoli wszystkich zainteresowanych osiągnięciem lepszych wyników w modelowaniu sylwetki i treningu siłowym. Opisane ćwiczenia i techniki będą również przydatne dla sportowców oraz pomocne w pracy zawodowej trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego.
Chęć bycia zgrabnym, ukryta za zwałami lenistwa i niekontrolowanego dogadzania sobie oraz fałszywych pojęć, towarzyszy każdemu z nas. A jednak ta walka nie musi być przegrana. Ten poradnik przedstawia, jak dzięki prostym krokom można dokonać wielkich zmian.
Zdrowie płynące z warzyw, owoców i ziół
Podłącz się do elektrowni energii i zdrowia!
Soki warzywne i owocowe znakomicie wpływają na nasze zdrowie i urodę. Świeżo wyciśnięte, są najbogatszym źródłem witamin, składników mineralnych i enzymów. Mają też zdecydowanie większą siłę oddziaływania niż te w postaci pigułek. Ponadto ich składniki odżywcze są szybko trawione i łatwo przyswajane przez organizm – niekiedy nawet w ciągu kilku minut. Dlatego też soki skutecznie pomagają w usuwaniu szkodliwych toksyn, zwiększają odporność organizmu i przeciwdziałają powstawaniu chorób degeneracyjnych.
Z reguły spożywamy zbyt mało warzyw i owoców – dlatego też wskazane jest, aby zwiększyć ich podaż w naszej diecie, również w postaci soków. Zapewniamy sobie w ten sposób trwałe zdrowie, podnosimy poziom energii, poprawiamy krążenie i wzmacniamy system immunologiczny.
Książka zawiera wiele przydatnych informacji odnośnie dostępnych wyciskarek do soków, jak również przepisy na soki w określonych schorzeniach, takich jak: trądzik, grypa, reumatyzm, nerwowość, zaparcia, miażdżyca, nowotwór, osteoporoza i wiele innych.
Wyciskamy soki
Wszystko na temat soków
Lepsze zdrowie
Zacznij jak najwcześniej
Naładuj się energią
Długie życie
Zakup dobrej wyciskarki
Ręczna wyciskarka do soków
Elektryczne sokowirówki
Wyciskarki do soków
Terapeutyczne wykorzystanie soków warzywnych
Co to jest „pierwiastek życia"?
Głodówka z zastosowaniem soków Zaczynamy
Przepisy
Anemia (niedobór żelaza).
Artretyzm
Astma
Bezsenność Biegunka
Błona śluzowa (suchość) Candida (drożdżyca)
Choroba niedokrwienna serca
Choroba wrzodowa
Cukrzyca
Depresja
Dna moczanowa
Egzema
Fibromialgia
Przepisy
Grypa
Hipoglikemia
Kamienie żółciowe (stan zapalny)
Łuszczyca
Miażdżyca
Nadciśnienie
Nadkwasota żołądka (zgaga)
Nerki
Nerwowość
Niestrawność
Nowotwór
Obrzęki
Osteoporoza
Pasożyty
Pęcherz (przeziębienie lub infekcja)
Prostata
Przeziębienia
Reumatyzm
Skóra (oczyszczanie)
Trądzik
Wątroba
Woreczek żółciowy (oczyszczanie)
Wzrok (osłabienie)
Zapalenie okrężnicy
Zapalenie oskrzeli
Zaparcia
Zatoki
Sok z granatów
Sok z granatów przywracający homeostazę
Koktail wspomagający system immunologiczny
Program kontroli wagi
Rozbudzające śniadanie
Tropikalny poncz na przyjęcie
Z prawdziwą przyjemnością przeczytałem książkę dr Lois Steinberg Praktyka jogi dla kobiet.
Autorka w swojej pracy nie ogranicza się do teorii czy akademickich rozważań, dzieląc się z czytelnikami praktyczną wiedzą opartą na doświadczeniu oraz zrozumieniu zarówno fizycznych, jak i psychicznych stanów, które towarzyszą kobiecie w trakcie cyklu miesięcznego.
Lois Steinberg drobiazgowo, krok po kroku, zaprezentowała, w jaki sposób zestawiać asany, aby pozwalały kobietom praktykującym jogę przezwyciężać indywidualne zaburzenia cyklu i związane z tym dolegliwości, które mogą odczuwać przed menstruacją, w czasie jej trwania i po zakończeniu, niezależnie od tego, w jakim są wieku.
Jestem przekonany, że przygotowując niniejszą publikację, autorka oddała ogromną przysługę wszystkim kobietom, które pragną zachować dobrą kondycję zdrowie i równowagę psychiczną. Gorąco wspieram jej dalsze działania w tym kierunku.
? B.K.S. Iyengar
Niejednokrotnie mata do jogi bywa surową, bezludną wyspą, na której mierzę się ze swoimi słabościami i stawiam sobie trudne wyzwania. Kiedy jednak moje życie zaczyna być wyzwaniem, właśnie na macie znajduję ukojenie i staje się ona moją tratwą ratunkową.
W nieustannie zmieniającym się świecie i pełnym wyzwań życiu kobiety ważne jest, by mieć dla siebie czas i sposób na powrót do ?domu?. Joga jest taką ścieżką. To piękne, że powstała ta książka ? praktyczny podręcznik asan dla kobiet.
Polecam.
Natalia Przybysz (Natu)
wokalistka, kobieta, mama
Opracowane przez polską lekarkę-naturalistkę Jadwigę Górnicką, kompendium wiedzy dla zdrowych, pragnących zachować formę do późnych lat życia, i dla chorych, którzy chcą odzyskać sprawność swojego organizmu.
Autorka szczególnie zaleca:
ziołolecznictwo w połączeniu z odpowiednią dietą
sokoterapię
apiterapię
argilloterapię
zdrowotne masaże
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?