ORZYC
OMULEW
ROZOGA
SZKWA
ORZ
SAWICA
PEŁTA
WĘGIERKA
STRUGA BARANOWSKA
PŁODOWNICA
WAŁPUSZA
WYMAKRACZ
PRUT
i ich dopływy
W książce znajdziesz:
- kilometraże
- profile wysokości rzek względem długości
- średnie spadki wszystkich rzek dorzecza
- dokładne dane o uregulowaniu rzek
- średnie przepływy roczne
- dane o krajobrazie nadrzecznym
- własne nowoczesne pomiary długości (m.in. z użyciem GPS) z domierzaniem
meandrów
- dane o czystości rzek
- stopnie rozwinięcia (krętość rzeki)
- dane z IMGW dla porównania
Dzięki tej książce dowiesz się, że najbardziej naturalną rzeką w dorzeczu dolnej
Narwii jest Sawica (Saska), największy spadek ma Borowianka, a Omulew
w rzeczywistości jest dłuższa o 21 km (!), niż podają w encyklopediach.
5. książka z serii Encyklopedia rzek Polski
Męty to zbiór opowiadań kryminalnych, w których autor-narrator przybliża autentyczne historie związane ze środowiskiem przestępczym, z którym miał do czynienia podczas swojej pracy. Przytoczone zdarzenia obrazują typy ludzkie, relacje oraz mechanizmy funkcjonujące w obrębie świata kryminalnego zarówno w mieście, jak i na prowincji. Co według mieszkańców pewnej wioski okaże się tropem do odnalezienia mordercy Gawędziny? Jakich intrygujących czynów dopuszczą się rzekomi agencji policyjni? Gdzie podziała się bielizna, która w tajemniczych okolicznościach zginęła pewnej praczce z placu Witkowskiego? Odpowiedzi na te i inne niecodzienne pytania okażą się wprost zaskakujące.
Oparte na faktach
35. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy
Fragment książki:
Naczelnik potarł ręką swe zmarszczone czoło, pobębnił chwilkę palcami po stole, wreszcie spojrzał na drobną postać stojącego przed nim agenta i rzekł:
– Robota nie jest łatwa. Śladu nie zostawił po sobie żadnego. Mamy tylko rysopis. Z tego, co mi przed chwilą mąż i syn zamordowanej mówili, wypadałoby, że zabójcą jest człowiek lat około trzydziestu, szatyn, wzrostu niskiego, szczupły; cyklistówka, palto jesienne ciemne, „ślacheckie”, tj. sznurowane kamaszki. Wszystko to nie są jakieś oznaki szczególne, po których by można było zabójcę poznać! Ale szukać trzeba, prawda panie Brakowicz?
Agent jeszcze bardziej skurczył swą drobną postać, oblizał się, chrząknął i wycedził przez zęby:
– Szukać trzeba, proszę pana naczelnika, ale czy się co znajdzie, nie wiadomo. Szkoda, że się ci chłopi tak spieszyli. Byłbym z nimi pochodził po mieście, może byśmy się na tego ptaszka natknęli.
Nowy Świat jest traktowany nieco jak ubogi krewny Krakowskiego Przedmieścia. Niby ładnie, niby dużo osób się po ulicy kręci, korzystając z licznych restauracji i sklepów, ale... konia z rzędem temu, kto będzie potrafił cokolwiek powiedzieć o tej ulicy, cokolwiek ciekawego przy niej pokazać. A to nie tylko bardzo ciekawe miejsce, ale również doskonale wpisujące się w tytuł naszej serii, trudno bowiem o bardziej tajemnicze miejsce. Wszak nic tu nie jest takie, na jakie wygląda: ukryte pasaże handlowe, jedne z najekskluzywniejszych firm na świecie, przepiękne kamienice na zapleczu, jelenie w podwórzu i Misie o Bardzo Małym Rozumku, wreszcie miejsca, gdzie pisała się polska kultura. Nowy Świat to ulica różnorodna i skromna - potrzeba wysiłku, aby ja zgłębić. Zapraszam na spacer po jednej z najbardziej niedocenianych ulic miasta!
Tajemniczy fort Ołonec, pełen sekretów i mrocznych eksperymentów. Wszechobecny, niezrozumiały strach mieszkańców. Ciągłe zagrożenie i czyhająca na każdym kroku śmierć. Nie bez powodu Ołonec znany jest jako Fort Grozy. Nikt nie wie, co dzieje się w jego wnętrzu, przez co jest on celem infiltracji wywiadów wielu narodów.
Jednym z agentów wysłanych do fortu jest Adam Rawski, który ma zdobyć tajne chemiczne wzory. Rawski szybko dostrzega dziwne zachowanie mieszkańców oraz wyczuwa nerwową atmosferę. Tutaj nikt nikomu nie ufa i każdy jest podejrzany. Z pozoru zwykła akcja szpiegowska szybko zamienia się w rozpaczliwą walkę o życie. Jednak z Fortu Grozy nie ma ucieczki, a prawda jest o wiele bardziej przerażająca niż krążące legendy...
2. tom Cyklu autorskiego Adama Nasielskiego.
Podseria z polskim szpiegiem Adamem Rawskim
Londyn, pierwsza połowa XX wieku. Młodzieniec o imieniu Jerry z powodu straszliwej pomyłki zabija obcego człowieka i tym samym wpada w poważne tarapaty. Pech chce, że jego ofiara miała pewne znaczenie dla Magnusa von Bendorfa – bezwzględnego szefa potężnej szajki szpiegowskiej. Tymczasem sprawę tajemniczego zabójstwa zaczyna badać inspektor Harry Trent. Od tego momentu zarówno on, jak i Jerry – niezależnie od siebie – będą błądzili wśród niejasnych faktów, za którymi czyha niebezpieczeństwo. Kto zamieszkuje dom przy Lime Street 115? Co zawiera zagadkowa niebieska koperta? Kim jest i jakie znaczenie odegra w całej sprawie człowiek nazywany „Numerem Ósmym”? Strzał wśród nocy zapoczątkuje serię zdarzeń, które obnażą tajemnice, o których nikt nawet nie śmiał pomyśleć.
Pierwsza książka popularnego przed wojną pisarza powieści kryminalnych i sensacyjnych - Adama Nasielskiego.
Warszawa, lata 30. XX w. Początkujący złodziej dostaje pierwsze poważne zlecenie. Ma dostać się do willi barona Gerca, stworzyć plan domu i w stosownym momencie ukraść ukrytą tam znaczną sumę pieniędzy. W tym celu pod fałszywym nazwiskiem dostaje posadę sekretarza Gerca i rozpoczyna potajemne badanie posiadłości oraz jej mieszkańców. Już od początku atmosfera domu budzi w nim grozę, napięcie i niepokój. W willi każdy jest podejrzliwy, nikt nikomu nie ufa, a sam baron obawia się tajemniczych wrogów, którzy każdego dnia próbują go uśmiercić. Fałszywy sekretarz szybko zostaje wciągnięty w wir niesamowitych wydarzeń, a z cichego obserwatora staje się głównym świadkiem zniknięcia barona. Od tej chwili sam narażony jest na niebezpieczeństwo. Tajemniczy wróg zrobi wszystko, by się go pozbyć. Żeby ocalić życie, niedoszły złodziej musi sam rozwikłać zagadkę zniknięcia barona.
Warszawa. Rok 1825. Do pewnego hotelu w Warszawie przybywają goście, którzy od początku wzbudzają podejrzenia gospodarza. Meldują się w pokoju, zostawiają tam swoje bagaże, w tym ogromną czerwoną skrzynię, po czym wychodzą i nigdy już nie wracają. Po trzech dniach zostaje wezwana policja. Okazuje się, że tajemniczy goście zostawili w pokoju wszystkie swoje rzeczy, które zostają zbadane w obecności policji. Ku przerażaniu wszystkich w czerwonej skrzyni znajdują się zwłoki młodej kobiety. Poszukiwania właścicieli kufra nie przynoszą efektów – do czasu, gdy sprawę podejmuje detektyw-amator Ludwik Cordier, który zdaje się wiedzieć więcej niż inni. Szybko łapie on nikły trop i rozpoczyna rozpaczliwy pościg za zbrodniarzami. Nikt jednak nie wie, że Cordier nie zajmuje się sprawą bezinteresownie, a tajemnica nie dotyczy jedynie śmierci młodej kobiety.
Fragment książki:
Oprócz tego, jak wiemy, podróżni zostawili jeszczewielki kufer i ową tajemniczą skrzynię, czerwono pomalowaną.
Kufer stał pod piecem, skrzynia zaś do połowy wsunięta była pod jedno z łóżek.
Z wielką trudnością odbito wieko i ujrzano wewnątrz jakiś przedmiot pokryty czarnym suknem. Przede wszystkim uderzył uwagę obecnych biały znak na suknie, w kształcie litery S, z rodzajem gałki na wierzchniej jego części, opatrzony nadto krzyżykiem.
– Ki to diabli? – zawołał komisarz.
Obecni przypatrywali się owemu dziwnemu znakowi, gdy zbliżył się urzędnik towarzyszący komisarzowi, a spostrzegłszy symboliczne znamię, pobladł i cofnął się.
Warszawa, lata międzywojenne. Aspirant policji Solski zostaje nocą wezwany do tajemniczej śmierci studenta politechniki. Chociaż wszystkie dowody świadczą o morderstwie, nie udaje się odnaleźć śladów zbrodniarza. Wkrótce potem Solski zaczyna otrzymywać dziwne ostrzeżenia sygnowane znakiem odwróconego, czarnego trójkąta. Aspirant wraz z wywiadowcą Szprotem zaczynają podejrzewać, że przypadkiem wpadli na trop potężnej i niebezpiecznej sekty czcicieli diabła. Tymczasem ofiar przybywa, zbrodnie są coraz bardziej zuchwałe, a sprawcy pozostają nieuchwytni. Rozpoczyna się otwarta wojna, w której mroczny przywódca sekty, nazywany Wielkim Magiem, jest cały czas o krok przed policją.
26. tom Kryminałów Przedwojennej Warszawy
W SIDŁACH SEKTY
Fragment książki:
W telefonie ozwał się głos kobiecy. Głos kobiety starszej, zdenerwowanej do najwyższego stopnia. Solski zmarszczył brwi. Pochwycił ołówek i na skrawku papieru jął notować szybko:
— Hoża 40, mieszkanie 8?... Tak!... Sublokator pani... Student politechniki, Wacław Hurwicz... Tak!... Tak!!... A zatem samobójstwo?... Nie jest pani tego pewna?... Dlaczego?... Aha... Proszę niczego nie ruszać w pokoju, przyślę wywiadowcę albo przyjdę sam... Powiadomię lekarza policyjnego...
Z tamtej strony przerażona kobieta położyła już słuchawkę, Solski jednak obracał przez chwilę w ręku słuchawkę swego aparatu, po czym wolno złożył ją na widełki. Raz jeszcze przebiegł oczyma zanotowane szczegóły meldunku. Dlaczego ta stara kobieta powiadamiająca go o wypadku, jaki zdarzył się w jej mieszkaniu, powątpiewała, czy chodzi tu o samobójstwo, czy o morderstwo? Ot, histeria... kobieca histeria.
— Pójdę tam jednak! — zdecydował po namyśle.
Patronat medialny: Klub MOrd
Chyba każdy był na Starym Mieście w Warszawie, nawet jeśli był w stolicy tylko raz w życiu. Żelazny punkt wycieczek i niedzielnych spacerów. I ciężko znaleźć osobę, która nie będzie twierdzić, że zna tu każdy zakątek. Ale co innego przejść Starówkę w te i we wte, a co innego mieć świadomość, ile te mury przeżyły w ciągu kilkuset lat istnienia. I nawet, jeśli złośliwcy będą nazywać to miejsce wielką makietą, to warszawskiej Starówce należy się szacunek - za wychowanie wielu znanych rodów, za przelaną krew w czasie powstania, za podźwignięcie się z ruin. Zapraszamy na spacer po zaułkach Starego Miasta, który zaprowadzi Was w każde ciekawe miejsce w obrębie średniowiecznych murów. Warto, wszak to teren wpisany na listę UNESCO.?
Książka Bartłomieja Sali Wodospady polskich Sudetów i Karpat jest pierwszą publikacją monograficzną na temat wodospadów w Polsce. Wodospady autor opisał szeroko, z ujęciem całej otoczki kulturowej, związanych z nimi legend oraz historii, nie zapominając jednocześnie o informacjach geograficznych. Przypomniał również wybitne osoby oraz budynki związane z wodospadami. W książce zawarto opisy ponad 70 wodospadów, w tym część znajdujących się na dawnych terenach II Rzeczypospolitej. ?
Nowe Miasto - młodsza o około sto lat siostra Warszawy. Nieco niedoceniana, wyludnia się zdecydowanie już kilkadziesiąt metrów za Barbakanem, turyści skręcają raczej ku fontannom, bądź siedzą w licznych restauracjach. Ale tak naprawdę mało osób zna i zgłębia Nową Warszawę, wydaje się nudniejsza na pierwszy rzut oka. Ale to błąd, bo Nowe Miasto ma pełno tajemnic. To nie tylko fontanny, dające przyjemny chłód latem, ale również bohatersko broniona Wytwórnia Papierów Wartościowych i jej poraniony kulami płot, to relikwie świętych, spotkania z noblistami, artystami i królewską rodziną. To dekoracje kamienic - czasem dziwne i absurdalne, ale ciekawe i zaskakujące. To wreszcie świątynie pełne historii. Warto odkryć ten zakątek Starówki, bo okazuje się, że wcale nie jest to miejsce gorsze, niż Stare Miasto! 2. tom serii Spacery po Warszawie ?
Ziemie Odzyskane tuż po wojnie. Dalekie rubieże nowego kraju. Ludzie wciąż nie mają pewności czy to już Polska, czy jeszcze Niemcy. W tym niespokojnym miejscu zostaje zamordowana młoda dziewczyna. Komendant milicji w Kamieniu Pomorskim musi samodzielnie rozwiązać zagadkę jej śmierci. Gdy aresztuje głównego podejrzanego, uznaje sprawę za zakończoną. Nie chce zajmować się śledztwem, ma ważniejsze rzeczy na głowie: planuje ucieczkę z kraju.
Wkrótce jednak ofiar zaczyna przybywać. Giną kolejne dziewczyny…
Ziemie Odzyskane w drugiej połowie lat czterdziestych – idealna sceneria zbrodni.
Stanisław Brzeziński – komendant milicji jakiego jeszcze nie było! ?
Dolny Śląsk odradzał się bardzo powoli po wojnie trzydziestoletniej. Jedną z oznak polepszenia bytu mieszkańców był wzrost zamówień na dzieła rzeźbiarskie. Pierwszy jako środowisko odrodził się Wrocław, w którym w latach 50. XVII w. znacznie wzrosła aktywność warsztatu rodziny Rohnów. Ich rzeźba była jeszcze mocno osadzona w tradycji manierystycznej.
W książce zaprezentowano informacje archiwalne, dzieła pewne i przypisane, cechy charakterystyczne oraz genezę twórczości Paula Starszego, Paula Młodszego i Samuela Rohnów.
Norman Denver, genialny dyplomata, zwany „apostołem pokoju” ma poprowadzić ważną konferencję w Melbourne w Australii. Intelligence Service zatrudnia doświadczonego detektywa Harry’ego Trenta, by za wszelką cenę chronił życie polityka. Ma on odebrać Denvera z portu, przewieźć bezpiecznie do hotelu, a potem nadzorować pracę ochrony. Pozornie proste zadanie szybko okazuje się śmiertelnie niebezpieczną rozgrywką, w której przeciwnicy dyplomaty zrobią wszystko, by go zabić. Dodatkowo Harry wpada na trop tajemnicy mamby, co – jak szybko zaczyna podejrzewać – jest kluczem do ocalenia życia zarówno Denvera, jak i własnego. Czy doświadczonemu detektywowi uda się rozwiązać zagadkę mamby i rozbić groźną szajkę?
Theopolis miasto powstałe z wizji, powstałe z niczego, marzenie jednego człowieka, które stało się rzeczywistością. Miasto Boga, które nie wie, co to zbrodnia ani nędza, a ludzie żyją w wiecznej szczęśliwości. Miasto odcięte od świata, by zbrodnia nigdy do niego nie dotarła Co jednak się stanie, gdy pewien mieszkaniec Theopolis przypadkiem pozna słowo zabić?Dziesiątki lat później Theopolis, zwane już powszechnie Grodem Szatana, przesiąknięte do cna zbrodnią i występkiem, staje w obliczu nowego, nieznanego dotąd zagrożenia Związku Tysiąca, którego tajemniczy przywódca chce przejąć władzę nad miastem. Prokurator Ralf Fingal oraz major policji Murphy podejmują nierówną walkę z szatanem Theopolis w obronie sprawiedliwości. Czy jednak zdołają ocalić wyniszczone miasto przed całkowitym upadkiem?
Publikacja Sprawy kryminalne sprzed 1918 r. jest drugim wyborem tekstów napisanych przez wysokich rangą funkcjonariuszy Policji Polskiej w latach 20. XX w. - nadkomisarza Ludwika M. Kurnatowskiego i aspiranta Daniela Bachracha.Największą wartością opowiadań wspomnianych urzędników policji jest ich autentyczność. Przekazano w nich prawdziwe historie kryminalne, jakie rzeczywiście działy przed odzyskaniem niepodległości na dawnych terenach Polski. Co więcej, przekazano je z pierwszej ręki - przez osoby, które te śledztwa prowadziły. Kurnatowski i Bachrach byli niczym Sherlock Holmes i Doktor Watson i część spraw prowadzili wspólnie. Choć każdy z nich wydawał swoje publikacje odrębnie, jeden wymieniał drugiego w swoich opowiadaniach.
Przewodnik poprowadzi Ciebie do miejsc, których ,,się nie zwiedza"" i ,,się nie opisuje"". Zrujnowane pałace, podwarszawskie wille, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, synagogi i cmentarze, fortyfikacje, grodziska, dziwne pomniki, zabytki techniki.Jest to II edycja znanego przewodnika, wydanego w 2009 r. Liczbę wartych odwiedzenia miejsc zwiększyliśmy prawie dwukrotnie!Nowy większy format, lepszy papier i jakość zdjęć.
Pierwsza część podróży Piotra Ruty dookoła świata poświęcona Azji. Barwna relacja z Indii, Wietnamu, Tajlandii, Chin, Birmy i innych krajów.
Piotr Ruta (vel tarip) – z zamiłowania podróżnik. Od dzieciństwa przemierza świat. Pierwsze podróże odbył czytając z zapartym tchem przygody Tomka Wilmowskiego autorstwa Alfreda Szklarskiego. Później ruszył w świat. Podróżowanie w backpackerskim stylu rozpoczął od Europy. A z biegiem lat zwiedził coraz dalsze i bardziej egzotyczne zakątki świata. Zwolennik podróżowania na raty, czyli kilkutygodniowych wypraw, w czasie których można delektować się każdą z wypraw. Od kilkunastu lat prowadzi stronę internetową dla podróżników: www.tarip.net. W ręce czytelników oddaje pierwszą książkę poświęconą wyprawom do Azji.?
Kryminał w domu mody.
Warszawa, lata 30. XX w. Znany Dom Mody „Kakadu" Czesława Wrendla chyli się ku upadkowi. Zainteresowanie nowymi kreacjami jest całkiem spore, mimo to wyniki finansowe nie są najlepsze. Policja przypuszcza machinacje finansowe. W celu wyjaśnienia tej sprawy w firmie zatrudnia się Leokadia Świstal — Manekin numer 6. Nikt z podejrzanych nie przypuszcza. że dziewczyna jest agentką śledczą policji...
Jedyna znana dotychczas książka Ryszarda Brauna, unikat na rynku antykwarycznym.?
10. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy. Kryminał sądowy Polska, lata 30. XX w. Przed sądem staje oskarżona o morderstwo pielęgniarka z zakładu leczniczego, w ostatnim czasie bardzo bliska osoba zmarłego. Wszystkie poszlaki zdają się wskazywać na nią. Adwokat forsuje jednak hipotezę o... samobójstwie zmarłego.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?