Do nawiedzonej posiadłości Canterville, mimo ostrzeżeń poprzednich właścicieli, wprowadza się amerykańska rodzina. Odnawiająca się co noc krwawa plama na dywanie zdaję się tylko początkiem większych kłopotów.
Arthur Saville ma wkrótce ożenić się z piękną Sybillą, jednakże gdy spotyka tajemniczego chiromantę, okazuje się, że los przyszykował mu zgoła inne zadanie.
Folwarczny chłop Jan Anderson ze Skrołyki jest biednym, zgorzkniałym, niezadowolonym z życia mężczyzną. Pustka uczuciowa znika jednak w momencie, kiedy na świat przychodzi jego córka Klara. Odtąd siła uczuć rodzicielskiej miłości zmieni cały jego świat.To opowieść o ojcostwie, o sile więzi między ojcem a jedyną córką, o tęsknocie i próbie miłości. Selma Lagerlf - pierwsza kobieta nagrodzona literacką Nagrodą Nobla w ten wzruszającej, pełnej emocji książce przybliża nie tylko niesamowitą relację rodzinną, ale również pokazuje obraz życia na szwedzkiej wsi w XIX wieku.
Warszawa, lata 60. XX wieku. W Instytucie Chemii zostaje skradziona przełomowa praca znanego chemika. Sprawę komplikuje tajemniczy sposób zdobycia cennych notatek zamek żelaznej szafy, w której praca była przechowywana, został stopiony w ciągu zaledwie kilku sekund. Wszystko wskazuje na użycie lasera o ogromnej mocy, a według specjalistów takie urządzenie nie istnieje. Gdy jednak milicja odnajduje zwłoki innego naukowca, a przyczyna śmierci pozostaje nieznana, kapitan Szczęsny zaczyna podejrzewać, że przestępca może dysponować nieznaną, przez co bardzo niebezpieczną bronią. Czy mimo braku znajomości chemii i fizyki milicji uda się rozwikłać zagadkę pochodzenia sekretnej broni i powstrzymać wyjątkowo inteligentnego przestępcę?
137 opuszczonych miejsc w północnej i zachodniej części województwa małopolskiegoDrugi z trzech tomów serii Zapomniane miejsca z województwa małopolskiego.Przewodnik poprowadzi Ciebie do miejsc, których się nie zwiedza i się nie opisuje. Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne, pohitlerowskie bunkry, zniszczone zabytki techniki, ruiny z czasów PRL, nietypowe pomniki.Jest to już kolejny tom serii Zapomniane miejsca. Dotychczas wydaliśmy:1. Mazowsze2. Łódź i okolice3. Dolny Śląsk. Sudety Zachodnie4. Dolny Śląsk. Sudety Wschodnie5. Dolny Śląsk. Nizina Śląska, cz. 16. Dolny Śląsk. Nizina Śląska, cz. 29. Kujawsko-pomorskie10. Świętokrzyskie11. Małopolskie. Kraków i okolice12. Małopolskie. Północ i zachód
W regionie świętokrzyskim zachowało się wiele cennych pamiątek historycznych: zamków, pałaców, dworków, klasztorów, kościołów oraz zabytków techniki. Ziemi tej nie omijały konflikty zbrojne, jakie przetaczały się przez nasz kraj na przestrzeni całego tysiąclecia. Pozostały po nich cmentarze wojenne, pomniki oraz owiane tajemnicami miejsca bitew. Dzięki przewodnikom z serii Świętokrzyskie wędrówki historyczne czytelnik ma możliwość pogłębienia wiedzy o zabytkach znajdujących się na terenie województwa świętokrzyskiego, jak również dotarcia do szerzej nieznanych, lecz wartych odwiedzenia obiektów.
Michaił Afanasjewicz Bułhakow - jeden z najwybitniejszych rosyjskich prozaików. Jego pierwsze powieści wśród nich Diaboliada i Fatalne jaja przyniosły pisarzowi spory rozgłos i jednocześnie nieprzychylność ówczesnych prominentów. Zarzucano mu zbytni krytycyzm w stosunku do nowego, porewolucyjnego ładu społecznego.Autor napisał Diaboliadę w 1923 roku, odmalowuje w niej sowiecką rzeczywistość, przez którą prowadzi nas urzędnik zagubiony w świecie biurokracji, zależności i absurdów, od których roi się na każdym kroku. Dla Bułhakowa nasza rzeczywistość to faktycznie fantastyczna diaboliada, w której autor nie może istnieć pisał jeden z krytyków.Fatalne jaja Bułhakow ukończył w październiku 1924 roku, a cztery miesiące później ukazały się w almanachu wydawnictwa Niedra. To utwór z gatunku science-fiction, który jest równocześnie parodią powieści katastroficznej. Akcja toczy się w przyszłości, w 1928 roku, kiedy to na Związek Radziecki spada plaga potwornych gadów. Utwór jest także satyrą na sytuację w Związku Radzieckim po rewolucji.
Podróżnik w Czasie po kilku latach ciężkiej pracy konstruuje tytułowy Wehikuł Czasu i wyrusza w podróż w przyszłość. Zatrzymuje się w roku 802 701, gdzie poznaje dwa gatunki, na jakie podzieliła się ludzkość: Elojów i Morloków. Jedni łagodni, żywiący się owocami, drudzy brutalni, mieszkający w podziemiach i wychodzący na powierzchnię po zmroku. Podróżnik odkrywa sekrety obu ras i rozpoczyna walkę o przetrwanie...Wehikuł czasu to debiutancka powieść Herberta George'a Wellsa. Niepokojąca wizja przyszłości, upadek cywilizacji i degeneracja rasy ludzkiej oto książka, która weszła do klasyki gatunku science-fiction.Arcydzieło gatunku science-fiction. Kilkukrotnie ekranizowane.
Warszawa, Kijów, Londyn, drugie i trzecie dziesięciolecie XX w. Daniel Bachrach jest jednym z najlepszych detektywów w służbie policji kryminalnej, nazywany (później) polskim Sherlokiem Holmesem. Rozpracowuje większość spraw powierzonych mu przez Naczelnika Ludwika Kornatowskiego.
W tym tomie prezentujemy trzynaście prowadzonych przez niego akcji, w tym walkę z żydowskim królem sutenerów Rozenbergiem, a także pomoc Bachracha dla policji londyńskiej oraz kijowskiej. Bachrach znalazł także trop fałszerzy polskich pieniędzy, zarówno pod Warszawą, jak i w niemieckim Wiesbaden. Wszystkie opowiadania zostały oparte na faktach i stanowią dokumentacją pracy polskiej policji w początkach XX wieku.
W Pensjonacie Rybitwa w tajemniczych okolicznościach ginie kobieta uduszona szalikiem w nocy, śpiąc obok męża. Wobec braku sprawcy dochodzenie zostaje umorzone. Dokładnie rok po dokonaniu pierwszej zbrodni, w tej samej willi w Świnoujściu zbiera się komplet turystów z poprzedniego lata... i dochodzi do kolejnego zamachu! Trzech obcokrajowców, malarz, warszawski dziennikarz, lekarz z Poznania i studentka. Środek lata, deszczowy lipiec, turniej szachowy i stawka znacznie wyższa niż butelka koniaku. Jak długo potrwa ta gra pozorów?
Ciekawa i wyjątkowo aktualna polemiczna książka Tadeusza Boya Żeleńskiego.
Ze wstępu:
Po którymś moim niedzielnym felietonie pewien znajomy, spotkawszy mnie, zapytał: „Czy bardzo panu nawymyślano? – Nie bardzo – odrzekłem; ot, wszystkiego jedno pismo zaczepiło mnie i to dosyć miękko. – Cóż panu napisali? – Że powinno się mnie postawić pod pręgierzem… – To pan nazywa miękko? No, to pan jest wymagający…” Wzdrygnąłem się, jakbym na nowo usłyszał. Prawda! Ależ to jest najcięższa zniewaga, jaką można komuś powiedzieć. „Pręgierz”, pod którym stawiało się złoczyńców i nierządnice… W istocie, to nie jest tak „miękko”…
I zadumałem się nad straszliwym zużyciem słów w epoce, w której żyjemy. To zaczyna być niebezpieczne. [...]
Wyzwisko musi być obrazowe, niesłychane, trzeba nim umieć żonglować, podbijać je jak wolant. Słowem, wymyślanie – aby je ktoś zauważył – musi być twórcze. Dziś, aby kogoś zwymyślać, trzeba być artystą słowa. Ciężkie słowo musi frapować, musi bawić, elektryzować. Ten kto je tworzy, musi je tworzyć w radości, w upojeniu. Inaczej nic nie osiągniecie
Tadeusz Gajcy urodził się 8 lutego 1922 roku w rzemieślniczej rodzinie o węgierskich korzeniach. Od 1935 roku uczęszczał do Gimnazjum oo. Marianów na Bielanach w Warszawie. W czasie okupacji, w 1941 r. zdał maturę i rozpoczął studia polonistyczne na tajnych kompletach Uniwersytetu Warszawskiego, które jednak po roku porzucił.
Gajcy jest najwybitniejszym, obok Baczyńskiego, przedstawicielem pokolenia Kolumbów – pokolenia poetów spełnionej apokalipsy.
Książka zawiera 60 wierszy, poemat Widma oraz posłowie o autorze. Jest najpełniejszym wydaniem utworów Tadeusza Gajcego od ponad 50 lat.
Niemcy, Polska, lata powojenne. Trzech przyjaciół, dawnych agentów gestapo, planuje odzyskać ukryty w czasie wojny skarb. Problem polega na tym, że obecnie te tereny należą do Polski. O ile odzyskanie skarbu wydaje się łatwe, o tyle przewiezienie go przez granicę będzie o wiele trudniejsze. Z pozoru doskonały plan nie przewiduje jednak ciekawości i fantazji chłopca z Polski oraz nietypowej choroby pewnego starca. Czy mimo wszystko byłym agentom uda się odbudować dawny majątek? Czy dawne zbrodnie pozostaną niewykryte?
2. tom Najlepszych kryminałów PRL/Lata 60
Lata 30. XX wieku. Bernard Żbik, słynny inspektor policji, odbiera dziwny list z zapowiedzią morderstw w Lechowie. Anonim podpisano „As Pik” i wszystko wskazuje na to, że jest to pseudonim rzeczywistego mordercy, a tajemniczy list nie jest zwykłym żartem. As Pik wyraźnie wskazuje w liście, kogo zamierza zabić oraz podaje listę nazwisk, wśród których może znajdować się prawdziwe nazwisko autora. Tym razem to przestępca rozpoczyna niebezpieczną rozgrywkę ze słynnym inspektorem. Wobec mylenia śladów i błędnych tropów, które podsuwa autor listów, policja pozostaje bezradna. Tymczasem w Lechowie dochodzi do pierwszego morderstwa. Rozpoczyna się kolejna Wielka Gra, ale tym razem to morderca rozdaje karty. Czy Bernard Żbik zdoła przechytrzyć wyjątkowo przebiegłego rywala?
– To jest odbitka kopiowa. Oryginał nadawca wolał zachować dla siebie i dlatego chyba twierdzi, że nie znajdziemy odcisków palców. No i mógł operować w rękawiczkach.
Wyjął z szuflady pincetkę i duże, oprawione w ebonitową rączkę prostokątne szkło powiększające. Przysunął ostrożnie list, gdy aspirant Kobylański wyjaśnił:
– Już zbadane przez odział daktyloskopijny, panie inspektorze. Może byłem w tym wypadku aż zanadto gorliwy, lecz ten list... Taki dziwny... Nie ma na nim żadnych odcisków palców, zadraśnięć ni śladów zapachowych... Czy to będzie wariat?... – dodał niezbyt konsekwentnie.
Inspektor Żbik podniósł głowę i uśmiechnął się. W jego szaro-piwnych oczach nie można było wyczytać co sądził o tym świstku.
– Jeżeli wariat, to dowcipny. Jego zmysł humoru jest może nieco makabryczny...
40. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy
Najlepsza i najtrudniej dostępna w oryginale powieść z inspektorem Żbikiem.
Ginie znany przedstawiciel warszawskiej palestry. Dochodzenie w tej sprawie rozpoczyna kapitan Polikarp Rybka, cieszący się opinią wybitnie zdolnego pracownika, ma którym można polegać we wszystkich najbardziej zawiłych i trudnych sprawach. W śledztwie towarzyszy mu kontrowersyjny, nieco groteskowy prokurator Klecz.Przeprowadzone śledztwo wykazuje, że znany adwokat został zamordowany, a w aferę związaną z jego śmiercią zamieszanych było wiele osób. Jednak okoliczności jego śmierci roją się od zagadek, dochodzeniowy wciąż obracają się w kręgu poszlak, a każdy nowy ślad wprowadza śledztwo w martwy punkt...5. tom cyklu Najlepsze kryminały PRL/ Lata 50.
Warszawa, lata 60. XX wieku. W Instytucie FARIMA trwają prace nad wynalezieniem leku na pewną chorobę. Silna trucizna AC-X, wykorzystywana przez badaczy na potrzeby eksperymentu, trafia w niepowołane ręce. Jednocześnie dochodzi do zagadkowej zbrodni dokonanej pod osłoną nocy. Kapitan Szczęsny z komendy Milicji Obywatelskiej stanie przed problemem niezwykłej tajemnicy. Kto spośród kilku podejrzanych okaże się sprawcą? Czy złodziej i morderca to jedna osoba? I wreszcie jakie niebezpieczeństwo zagraża całemu miastu? Oby nie było za późno w obliczu nieprzewidywalności zagadkowego przestępcy.10. tom cyklu Najlepsze kryminały PRL/ Anna Kłodzińska
Warszawa, lata międzywojenne. Do redakcji podupadającego pisma przychodzi anonimowa wiadomość. Autor twierdzi, że jest w posiadaniu sensacyjnych informacji, które mogą uratować gazetę. Redaktor naczelny decyduje się na publikację artykułów demaskujących i kompromitujących znanych przedsiębiorców, przez co jeden z nich – bankier – popełnia samobójstwo. Tajemniczy autor zyskuje dzięki temu sławę oraz miano „krwawego reportera”. Wśród znanych osób wybucha panika. Nikt nie wie, w kogo tajemniczy dziennikarz uderzy następnym razem, o kim będzie następny tekst. Lecz czy można bezgranicznie ufać informacjom „krwawego reportera”? Czy na podstawie artykułu w gazecie można oprzeć akt oskarżenia mimo braku dowodów?
Tajemniczy donosiciel
37. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy
Fragment książki:
Panie Redaktorze!
Jestem w posiadaniu sensacyjnych materiałów, które postanowiłem sprzedać. Wybrałem Pańskie pismo, gdyż dziennik tak rozpowszechniony i bogaty może mi odpowiednio zapłacić, a chodzi o to, że posiadane materiały pragnę sprzedać drogo. Zresztą ceny, której żądam, są warte. Za każdy, odpowiednio udokumentowany artykuł, wypłaci mi redakcja w sposób, jaki uznam za wskazany, 500 złotych. Pierwszy artykuł, jaki prześlę, daję bezinteresownie, aby Pan Redaktor zorientował się jakiego rodzaju materiały posiadam. Jeżeli Sz. Pan zgodzi się na moją propozycję – proszę zamieścić następujące słowa pośród drobnych ogłoszeń „Gońca”: Zgoda. S. 6. Redakcja. Naturalnie proszę o zachowanie ścisłej tajemnicy nawet przed najbliższym personelem redakcyjnym.
List był bez podpisu. Pierwszym odruchem Maksa po przeczytaniu listu, było rzucić go do kosza. Ale list nie wyglądał na pusty żart jakiegoś wesołego czytelnika. Robił wrażenie propozycji, traktowanej poważnie.
W XVIII w. Jelenia Góra stała się ważnym ośrodkiem rzeźbiarskim, głównie za sprawą utalentowanej rodziny Bechertów, prężnie działającej w pierwszej połowie stulecia, oraz Augustina i Heinricha Wagnerów, aktywnych od lat 70. Rozpoznanie obfitej i odznaczającej się wysoką klasą artystyczną twórczości Bechertów pozwoliło nie tylko znacznie poszerzyć wiedzę na temat śląskiej rzeźby barokowej, ale również dokonać istotnych przewartościowań w obrazie nowożytnej sztuki tego regionu, w którym do niedawna nie dostrzegano znaczenia Jeleniej Góry. W książce uwzględniono ponadto wielu innych rzeźbiarzy pracujących w tym mieście, w większości o nieznanym obecnie dorobku, a także artystów spoza Jeleniej Góry, którzy pozostawili tam co najmniej jedną pracę.
Warszawa, lata 50. XX wieku. Komisarz Gleb prowadzi jedną ze swoich najtrudniejszych spraw o kryptonimie Królewna.Dwa zuchwałe napady na magazyny, w Bielsku-Białej oraz Łodzi, doskonała znajomość terenu przez włamywaczy, akcja opracowana w najdrobniejszych szczegółach. Jedyne tropy, którymi dysponuje milicja, to pozostawiony odcisk kobiecego palca oraz krążąca w światku przestępczym legenda o tajemniczej Królewnie, która sprytem i brutalnością przewyższa każdego mężczyznę. Milicja początkowo nie daje wiary przesądom, jednak gdy imię Królewny pojawia się ponownie po niewyjaśnionym morderstwie, kapitan Gleb zaczyna podejrzewać, że legenda może być prawdziwa. Kim jest tajemnicza Królewna i jakie jeszcze popełni zbrodnie?3. tom Najlepszych kryminałów PRL/ Lata 50. - nowa seria kryminałów!
Defraudacje majątków, zuchwałe kradzieże, krwawe mordy dla zysku, ćwiartowanie ciał, handel trupami, nawiedzone dwory… W Czarnej Księdze znajdujemy opisy najciekawszych procesów dawnych zbrodni. Zebrane historie dzieją się we Francji, krajach niemieckich i w Szkocji w XVI, XVII, XVIII oraz XIX wieku i są reportażami z autentycznych procesów kryminalnych tamtych czasów. Historie, które wstrząsnęły opinią publiczną, podały w wątpliwość wiarygodność sądów. Czy za każdym razem prawda wyszła na jaw, a karę poniósł rzeczywisty zbrodniarz? Jak sam autor zbioru zaznacza, książka przeznaczona jest tylko dla ludzi o mocnych nerwach.
Unikalna książka wydana po raz pierwszy w 1848 r.
Spis treści:
Przedmowa Andrzeja Piwowarczyka do wydania z 1959 r.
Towarzystwo podróżne 1809
Józef Lesurques 1796
Doktor Castaing 1822 – 1823
Pierścień 1821
Markiz d’Anglade 1687
Fałszywy Marcin Guerre 1560
Burke i burkici 1828 – 1831
Dolny Śląsk, tuż po II wojnie światowej. W leśniczówce na uboczu, w której przebywa dwóch przyjaciół, dochodzi do niewytłumaczalnych zdarzeń. Właściciel dostaje anonimy z pogróżkami oraz żądaniem opuszczenia domku na parę dni. Mieszkańcy są zastraszani, kilkakrotnie cudem unikają śmierci. Tajemnicze krzyki w środku nocy, strzały w ciemności, kałuża krwi w środku lasu, która znika w niewyjaśniony sposób. Przyjaciele domyślają się, że leśniczówka, która dawniej należała do niemieckiego barona, skrywa jakieś sekrety, o których ktoś przypadkiem się dowiedział. W mieście zaczyna krążyć legenda o ukrytym skarbie barona. Prawda jednak jest o wiele bardziej przerażająca. Czy przyjaciołom uda się rozwikłać zagadkę domu i udaremnić złowrogi Plan Wilka?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?