Socjologia to nauka systematycznie zajmująca się badaniem całego życia społecznego człowieka. Badane są chociażby społeczne reguły, procesy i kultury, które łączą lub dzielą ludzi. W tym dziale zatem proponujemy wszelkie fachowe podręczniki, poradniki i publikacje właśnie z dziedziny socjologii. Czytając nasze lektury zapoznasz się z podstawami psychologii, dzięki którym zrozumiesz istotę kształtowania konkretnych postaw, emocji i cech osobowości ludzkich, zgłębisz podstawy takich nauk jak: filozofia czy logika. Poza tym bedziesz mógł udoskonalić posiadane kompetencje interpersonalne, które przydadzą ci się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.
Autor, znany brytyjski psycholog, przedstawia historię nagości oraz stosunku do niej w poszczególnych epokach i społeczeństwach świata, skupiając uwagę na trzech aspektach: religijnym, politycznym oraz kultury popularnej. Zarówno ideolodzy religijni, jak i politycy, ikony popkultury oraz kontestatorzy używali nagości w charakterze instrumentu służącego swej ideologii, albo po prostu do dostarczenia rozrywki innym.
Od nagich hinduskich joginów i świętego Franciszka z Asyżu, do współczesnych czarownic związanych z ezoterycznym kultem wicca; od Lady Godivy do Lady GaGi - nagość wzbudza silne i często sprzeczne uczucia; może ekscytować albo gorszyć, może symbolizować niewinność lub pobudzenie seksualne, ścisły związek z naturą lub odrzucenie społeczeństwa z jego nakazami i normami - a nawet ponowne odrodzenie w sensie metaforycznym. Mistycy obnażali się pragnąc być bliżej Boga - specjaliści od reklamy dobrze wiedzą, że towar lepiej się sprzeda, gdy przy jego nazwie znajdzie się wizerunek nagiej kobiety.
Czy cenzura jest dopuszczalna? Niektóre słowa ranią, dlaczego więc ich nie zakazać? Przecież ?pedał? boli
tak samo jak cios w splot słoneczny. A co z pornografią? Poniża kobiety, więc może należy wyjąć ją spod
prawa? Takie pytania postawiła sobie wybitna amerykańska filozofka Judith Butler. Walczące słowa to
erudycyjny esej czerpiący z psychoanalizy, prawoznawstwa, socjologii i nauki o kulturze. Butler analizuje
konkretne regulacje prawne, wyroki amerykańskiego Sądu Najwyższego, przykłady z międzynarodowej
polityki, kultury popularnej i literatury. Po drodze trafia nawet na hip-hop.
Niebezpieczny i potężny świat współczesnych szpiegów na usługach wielkich międzynarodowych korporacji. Autor zabiera nas w podróż do jego wnętrza. Poznamy najemników, którzy zakładają podsłuchy i śledzą konkurencję, analityków, którzy za pomocą satelitów szpiegowskich podglądają działania wrogich firm, byłych agentów CIA, którzy teraz pracują pod przykrywką dla największych korporacji, a nawet pewnego byłego pracownika rosyjskiego wywiadu, który obecnie sprzedaje informacje amerykańskim spółkom.
Ta książka opowiada o najbardziej spektakularnych współczesnych akcjach szpiegowskich w sektorze współczesnego biznesu.
„Leach był zawsze młotem na ortodoksję” – tak Adam Kuper w swojej historii antropologii opisuje postać jednego z najbardziej znanych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych, antropologów brytyjskich. Związany z Uniwersytetem w Cambridge, przez wiele lat był przewodniczącym Royal Anthropological Institute oraz członkiem British Academy. Sławę przyniosły mu nie tylko prace terenowe, ale również monografia na temat francuskiego strukturalisty, Claude’a Lévi-Straussa. Prezentowany po latach krótki esej Kultura i komunikowanie to zachęta do zapoznania się ze specyfiką antropologicznego myślenia. Leach w niezwykle uporządkowany, wręcz pedantyczny sposób przedstawia wywód na temat interpretacji danych empirycznych, zachęcając do przyjrzenia się ponownie klasycznym monografiom tuzów antropologii. Lektura obowiązkowa dla antropologów!
Socjologia i przestrzeń miejska to systematyczny wykład na temat socjologii miasta i społecznych aspektów przestrzeni, który zainteresuje nie tylko socjologów, ale rówież studentów geografii, gospodarki przestrzennej, architektury i urbanistyki. W jasny i przystępny sposób autor porządkuje w nim socjologiczną problematykę miasta według dwóch kluczy: od zagadnień teoretycznych do przykładów podpartych danymi statystycznymi oraz od ogólnych do szczegółowych przedmiotów rozważań. Wyczerpująco omawia główne procesy zachodzące w miastach w XX wieku – urbanizację, suburbanizację, dezurbanizację – wskazując również na perspektywy rozwoju przestrzeni miejskiej w Polsce.
Dr hab. Andrzej Majer, prof. UŁ – socjolog, pracuje w Katedrze Socjologii Wsi i Miasta Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego. Wieloletni wykładowca socjologii ogólnej i socjologii miasta na Uniwersytecie Łódzkim i Politechnice Łódzkiej. W latach 1994–1995 stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w Johns Hopkins University w Baltimore. Autor i redaktor wielu prac z zakresu socjologii miasta i przestrzeni, w tym: Socjologia miasta. Nowe dziedziny badań, Przemiany miasta. Wokół socjologii Aleksandra Wallisa, Wokół socjologii przestrzeni, Miasta Ameryki. Kryzys i polityka odnowy. Od 2000 roku przewodniczący Sekcji Socjologii Miasta Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Taka książka mogła powstać chyba tylko w Krakowie! Powinien sięgnąć po tę książkę każdy, kogo interesuje katolicki głos na temat mobbingu, internetu albo związków homoseksualnych. Autor nie unika trudnych tematów. Oczyszczenie Kościoła z grzechu we własnych szeregach, mowa o pedofilii, jest jednym z nich, innym natomiast - zaangażowanie polityczne duchownych.
Rzeczowy, pełen nowych informacji, dynamiczny dialog o szeroko rozumianej ekologii.
Wpływ polityki na kryzys ekologiczny
Stanowisko Watykanu w kwestii ekologicznej
Właściwe korzystanie z zasobów naturalnych
Wyzysk
Konsumpcjonizm
Przeludnienie
Dolina Rospudy
Antykoncepcja
Motoryzacja
Wegetarianizm
Pożary
Powodzie
Wojna o wodę w Afryce
Kompendium wiedzy o komunikowaniu się między ludźmi pisane z perspektywy psychologicznej, a także socjokulturowej i filozoficznej. Zawiera bogaty wybór tekstów naukowych oraz popularnonaukowych z zakresu komunikacji werbalnej i niewerbalnej.
W książce omówiono:
- rozwijanie umiejętności posługiwania się słowem,
- docieranie do tajemnicy twórczej mocy języka,
- interpretację zachowań niewerbalnych, mowę ciała, międzynarodowy słownik gestów, rolę dotyku,
- różne style ekspresji u kobiet i mężczyzn,
- rozwijanie umiejętności słuchania, odkrywanie własnych barier komunikacyjnych,
- samospełniające się proroctwa interpersonalne,
- specyfikę komunikacji w przyjaźni, rodzinie, z bliskim partnerem,
- komunikację międzykulturową.
Obsceniczne obrazy towarzyszą ludzkości od wieków, choć pornografia jako odrębne zjawisko narodziła się wraz z nowożytnością. Równolegle z globalnym rozwojem Internetu uzyskała ona doskonałe środowisko do ekspansji. Dziś obejmuje ogromną liczbę odmian, także najbardziej perwersyjnych. Pornografia jest konsumowana na całym świecie, w różnych krajach, kulturach i religiach. Jest na wyciągnięcie ręki. Przenika przez nas falami bezprzewodowego Internetu. Stała się specyficznym zwierciadłem nowoczesnych społeczeństw, ukazując z całą wyrazistością tłumione lęki, kompleksy, potrzeby, przemiany tożsamości i formy władzy.
Zmiany w strukturze demograficznej, polegające na wzroście udziału ludzi starych w polskim społeczeństwie, generują wiele problemów, zwłaszcza w sferze polityki społecznej i gospodarczej. Wydłużanie się życia człowieka, przede wszystkim okresu starości, rodzi refleksję nad specyfiką i jakością tego etapu życia. Książka obejmuje główne zagadnienia dotyczące procesu starzenia w ujęciu demograficznym i indywidualnym. Zawiera charakterystykę źródeł starości biologicznej i psychospołecznej człowieka, prezentuje typowe dla wieku emerytalnego sytuacje kryzysowe oraz możliwości rozwojowe ludzi starych. Przedstawia także wyniki badań empirycznych na temat ich postaw edukacyjnych, edukacja bowiem stanowi ważny element w procesie utrzymywania autonomii oraz samodzielności osób starszych.
Postęp w wynikach badań, jaki dokonał się w ostatnich latach w kognitywistyce, otworzył drogę do wielu obszarów wiedzy. Jednym z nich są nauki o komunikacji, które ze względu na znaczenie społeczne szczególnie w ostatnich dwudziestu latach nabrały wymiaru interdyscyplinarnego. Im więcej wiemy o komunikowaniu, tym więcej rodzi się pytań. Dlatego oddana publikacja stanowi ważny krok na drodze poszukiwań odpowiedzi na szereg problemów związanych z nadawcą, odbiorcą komunikatów, jak i samym procesem ich przekazu. Ze względu na poruszaną problematykę książka może także stanowić interesujące kompendium wiedzy zarówno dla nauczycieli, jak i studentów kierunków nauczycielskich.
Postępująca globalizacja nie doprowadziła do zatarcia różnic między krajami. Mają one miejsce mimo sąsiedztwa, kontaktów gospodarczych, politycznych, zbliżonego języka, np. między Polską a Rosją, rozwijających się technologii informatycznych. Bardzo często to znajomość specyfiki danego kraju decyduje o sukcesie przedsięwzięcia, a przy opracowywaniu stosownej strategii jest ona z reguły pomijana lub marginalizowana. Rozpoczynając biznes menedżerowie nie zdają sobie tak naprawdę, do końca sprawy z przyczyn, dzięki którym osiągany jest sukces. Ogólne podstawy teoretyczne okazują się niewystarczające. Często bywa też i tak, że niektórzy, z pozoru stojący na straconej pozycji, zawierają i realizują kontrakty z powodzeniem. Inni, posiadający doskonałe (wydawałoby się na pierwszy rzut oka) przygotowanie, położenie geograficzne, wspólną historię, nawet znajomość języka nie mogą zrozumieć dlaczego sukces jest tak odległy, a prawie wszystkie próby nawiązania współpracy kończą się niepowodzeniem. Niekiedy ludzie sukcesu próbują problemy bagatelizować – twierdząc, iż powodzenie zawdzięczają sprzyjającemu zbiegowi okoliczności czy też szczęściu. Nie można twierdzić, że tak się w życiu nie dzieje, ale o wiele lepiej radzi sobie ten, kto zdarzenia potrafi dostrzec, zrozumieć, a następnie wykorzystać.
Nie zawsze zdarza się, żeby księga jubileuszowa była tak zgrabnie skonstruowana, a dedykowane teksty stanowiły problemowo spójną całość. Zamieszczone w niej treści zmuszają czytelnika do refleksji i namysłu nad kondycją człowieka wobec "universum". Całość znakomicie wpisuje się w profil zainteresowań prof. dr. hab. Mariana Filipiaka, dowodząc, że zasiane przez Niego intelektualne ziarno padło na podatny grunt i wydało znakomity owoc. Jego wartość z pewnością doceni nie tylko Jubilat, ale także i czytelnicy. Publikacja zawiera artykuły i eseje o różnorodnej problematyce, właściwie umieszczone w wyodrębnionych częściach tematycznych: I. Homo religiosus - od totemu do New Age; II. Homo communicans - od słowa do Sieci; III. Homo symbolicus - od natury do kultury; IV. Homo quaerens - od kontestacji do zrozumienia.
Wyniki badań poświęconych "genderowemu" aspektowi rozszerzenia Unii Europejskiej.
Analiza, oparta na porównawczych, międzynarodowych badaniach przeprowadzonych w latach 2002-2005 w Polsce i Czechach, dotyczy` historii i opinii kobiet, polityków i przedstawicieli UE zaangażowanych w proces negocjacji. Jest unikalną "dokumentacją" procesu kształtowania się ponadnarodowej przestrzeni politycznej i udostępnienia jej kobietom. Opisuje ona proces "wyjścia" politycznej aktywności kobiet poza sztywno ustalony i zdominowany przez mężczyzn dyskurs polityczny. Mimo że Unia Europejska, nie dostarcza "twardych" narzędzi politycznych pozwalających zagwarantować równy udział kobiet i mężczyzn w życiu politycznym, jest ona źródłem dyskursu umożliwiającego sformułowanie lokalnych problemów kobiet w Polsce w języku ponadnarodowych praw kobiet.
Książka jest jedną z nielicznych monografii podejmującą rozważania na temat obrazu ciała, obrazu siebie oraz cielesności. Zaprezentowany zbiór prac wpisuje się w nowe obszary zainteresowań psychologii w Polsce. Na treść pracy składają się artykuły dotyczące aktualnych wyników badań w zakresie obrazu ciała (w aspekcie zdrowia i choroby). Autorzy prezentują wielowymiarowe spojrzenie na omawianą problematykę, co pozwala na szerokie ujęcie, głównie w wymiarze psychologicznym i społecznym, zagadnień związanych z ciałem i jego wyglądem. Teksty dotyczą charakterystyki obrazu ciała u osób ze strukturą osobowości borderline, doświadczania przez kobiety ciała traktowanego w kategoriach piętna jawnego (nadwaga) lub ukrytego (zaburzenia odżywiania), wpływu wskaźnika masy ciała na realny i idealny obraz siebie u mężczyzn z nadwagą, (nie)świadomości doznań płynących z ciała u osób z zaburzeniami odżywiania, wizerunku ciała u kobiet i mężczyzn hetero- i homoseksualnych, obrazu ciała w sporcie, charakterystycznych dla dziewcząt niezadowolonych z własnego ciała strategii radzenia sobie ze stresem oraz zasobów osobistych, postaw młodzieży w zakresie obrazu i odczuć wobec własnego ciała, problematyki modyfikacji ciała, wpływu emitowanych treści programu „Jak dobrze wyglądać nago” na wizerunek ciała kobiet oraz sposobu, w jaki oddziałują one na motywacje badanych do aktywizowania prozdrowotnych stylów życia, wpływu prezentacji kostiumów plażowych i bielizny na obraz siebie u kobiet i mężczyzn, przeglądu teoretycznych koncepcji psychoterapii ciała oraz teoretycznej analizy fenomenu komodyfikacji cielesności w erze późnonowoczesnej.
Każdy z nas w naturalny sposób potrzebuje szanować i doznawać szanowania, potrzebuje czynić dobro i doświadczać dobra, potrzebuje dawać wolność i jej doświadczać. Jeżeli młodemu człowiekowi nauczyciel pokaże, że razem tworzą ?MY?, że mają sporo wspólnego, że na tym samym im zależy, że zmierzają w podobnym kierunku ? to wielka szansa na przekonanie ucznia do działania. Jeżeli jednak zamiast zdrowej relacji, uczestnik procesu edukacyjnego traktowany jest jak tryb w maszynie, musi żyć w cieniu, a wmawia mu się, że żyje w świetle i jest w centrum zainteresowania, to wcześniej czy później w takiej osobie coś ?pęka?. Na ile szkoła zaprasza do uczenia, a na ile spycha ucznia na drugi plan ? o tym w niniejszej publikacji.
Artykuły zebrane w pracy układają się w dość spójną całość, pokazującą uniwersalizm procesów modernizacyjno-globalizujących dokonujących się w sferze religijno-moralnej w obszarze kultury zachodniej (i krajów, które przyjęły kierunek rozwoju wyznaczany przez tę kulturę). Zarazem, dzięki empirycznym, pogłębionym studiom autorów, czytelnik może obserwować ten proces śledząc także jego zróżnicowanie, meandryczność i wielotorowość, co sprawia, że ogólne kierunki zachodzących przemian stają się nie tak już oczywiste i bezdyskusyjne.
Wielką zaletą tej książki jest jej różnorodność źródłowo-metodologiczna: mamy w niej zarówno opracowania będące przykładem zastosowania perspektywy historycznej, jak i studia o charakterze kulturowo-porównawczym, analizy ilościowe jak i opracowania o charakterze jakościowym, hermeneutyczne analizy tekstów jak i empiryczne monografie drobiazgowo ?fotografujące? zjawiska religijno-moralne na przykładzie wybranych przez badaczy wyników życia społecznego.
Zróżnicowaniu i bogactwu zastosowanej przez Autorów metodologii książka zawdzięcza ?poliperspektywiczność?, tj. możliwość śledzenia zjawisk religijno-moralnych z różnych perspektyw i punktów widzenia ? jako makroprocesu zachodzącego (dość linearnie) w perspektywie historyczno- globalnej, i szeregu mikroprocesów, niuansujących i dywersyfikujących ten proces.
Z recenzji dr hab. Wojciecha Pawlika
Związki między strukturą społeczną (jakkolwiek rozumianą), kulturą symboliczną i techniką pozostają od bardzo dawna przedmiotem systematycznych analiz. Bardzo zróżnicowane (socjologiczne, antropologiczne, kulturoznawcze, ale i związane z innymi dyscyplinami) zainteresowania studiowaniem cywilizacji technicznej i rozwoju naukowo-technicznego rozpoczęły się w Polsce dość dawno. Przejawem owych zainteresowań są dzisiaj studia nad strukturalnymi i kulturowymi aspektami technologii internetowych i nowych mediów.
W naszej książce poświęcamy tym zagadnieniom wiele uwagi. Zajmujemy się w niej m.in.: wpływem globalnej Sieci na integrację społeczną, na codzienny język, na muzykę, czy na powstające nowe formy przemocy. Analizujemy nowe formy społeczności (tzw. wirtualnych), nowe sposoby aktywności publicznej, jak na przykład dziennikarstwo internetowe czy blogi. Inny, bardzo poważnie z poprzednim spokrewniony, tak ważny w ostatniej dekadzie w Polsce, obszar analizy to badania nad społeczeństwem informacyjnym i społeczeństwem wiedzy. Pokazujemy związki nowych technologii z makroprocesami gospodarczymi, z wywoływanymi przez nie przemianami w organizacji wielkich firm, z życiem politycznym. Zajmujemy się też zagadnieniem relacji między przyrodą a kulturą, jak również między wiedzą humanistyczną (naukami społecznymi) a naukami ścisłymi i technicznymi. Czytelnik znajdzie również tutaj przykłady badań nad technologiami społecznymi (głównie politycznymi) oraz nad współczesną technokracją.
Problematyka książki dotyczy materii ważkiej, lecz w ostatnim czasie spychanej na margines refleksji (nie mówiąc już o praktyce) społecznej, jako z istoty rzeczy niewygodnej dla zwolenników prostej dychotomii: liberalizm ? socjalizm. W tym podziale zwolennicy pierwszego stanowiska każde twierdzenie odstające ?na milimetr? od dogmatu ?niewidzialnej ręki? rynku nazbyt pochopnie skłonni są określać jako socjalistyczne, zwolennicy zaś drugiego zazdrośnie strzegą swojego samozwańczego monopolu na ?wrażliwość społeczną?. W jednym i drugim zaś wypadku samo istnienie katolickiej nauki społecznej jawi się jako ?skandaliczna? uzurpacja przez Kościół prawa do wypowiadania się o kwestiach społecznych, zamiast trzymania się przysłowiowo ?kruchcianych?. [?] Autor daje wiele dowodów kompetencji w poruszonej problematyce i z pewnością należy do (niezbyt licznego) grona znawców katolicyzmu społecznego w kręgu polskich naukowców.
Z recenzji prof. Jacka Bartyzela
to zbiór tekstów podejmujących niezwykle ciekawy problem interdyscyplinarnej analizy pojęcia "kryzysu". Motywem refleksji na ten temat wydaje się być przede wszystkim niedawny światowy kryzys finansowy i gospodarczy. Redaktorzy i autorzy zebranych prac postawili sobie jednak zadanie ambitniejsze niż tylko refleksja nad ekonomicznym czy nawet społecznym wymiarem wydarzeń ostatnich kilkunastu miesięcy. Choć ten ostatni nie został zaniedbany, tematyka tomu wychodzi daleko poza obszar gospodarczy. Znajdziemy tu zatem rozważania ekonomistów, psychologów, socjologów, lingwistów, ale i chemików, architektów oraz przedstawicieli innych nauk. Czytelnik otrzymuje więc pracę przedstawiającą szerokie spektrum perspektyw na temat tego co rozumiane może być przez pojęcie "kryzysu" i jak ów kryzys można wyjaśniać.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?