W tej strefie zapraszamy do nabycia książek z szeroko pojętej dziedziny jaką jest psychologia. Posiadamy podręczniki i poradniki kierowane do specjalistów psychiatrii i psychologii, a także uczniów i studentów. Poprzez poradniki z zakresu problemów emocjonalnych u dzieci i młodzieży czy okresu dojrzewania. Proponujemy poradniki dla ludzi biznesu, polityków, nauczycieli, dzieci i modzieży. Garść rozmaitych porad i rewolucyjnych technik, które pomogą otworzyć drzwi umysłu. Polecamy dobre książki psychologiczne. W ofercie psychologia społeczna, kliniczna, biznesu, rozwoju, zdrowia, sportu, psychologia umysłu, relacje międzyludzkie i wiele innych poradników.
W Jodze snu i praktyce naturalnego światła Czogjal Namkhai Norbu udziela instrukcji rozwijania przejrzystej świadomości podczas snu. Wykracza poza praktyki świadomego śnienia (lucid dreaming) spopularyzowane na Zachodzie, przedstawiając metody kierowania stanem snu, będące częścią większego systemu rozwoju ciągłej świadomości, zwanego dzogczen. W tej tradycji, kultywowanie świadomości snu występuje w szerszym kontekście rozwijania bezpośredniej obecności (tyb. rigpa), prowadzącego do osiągnięcia ostatecznego celu, jakim jest wyzwolenie. To poprawione i poszerzone wydanie Jogi snu i praktyki naturalnego światła zawiera dodatkowy materiał pochodzący z osobistych i dogłębnych zapisków, jakie Czogjal Namkhai Norbu prowadził przez wiele lat. Materiał ten rozszerza pierwsze wydanie, kładąc większy nacisk na specjalne ćwiczenia służące do rozwijania świadomości podczas snu. W książce znajduje się również tekst napisany przez Mifama, XIX-wiecznego mistrza dzogczen, który oferuje dodatkowy wgląd w tę wyjątkową formę medytacji.
U źródeł koncepcji społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw leżą szlachetne pobudki. Jest to przekonanie, że misja podmiotów gospodarujących polega nie tylko na maksymalizacji zysku, ale również na uczestnictwie w rozwiązywaniu istotnych problemów społecznych i środowiskowych. Praktyka gospodarcza dostarcza coraz większej liczby przykładów pożytecznych i godnych pochwały odpowiedzialnych praktyk. Również w tej dziedzinie nie brak jednak oportunistów, którzy mimo składanych deklaracji nie biorą na siebie odpowiedzialności, tylko cedują ją na inne podmioty. Zjawisko to jest coraz powszechniejsze wraz z postępującą globalizacją i wydłużaniem łańcuchów dostaw. Autor zwraca w książce uwagę na konieczność zmiany perspektywy rozważania społecznej odpowiedzialności – z poziomu indywidualnego na wymiar łańcucha dostaw. Podejmuje także próbę kwantyfikacji zjawisk związanych ze społeczną odpowiedzialnością. Zaprezentowane wyniki wieloetapowych badań empirycznych umożliwiły konstrukcję teoretycznego modelu społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw w zarządzaniu łańcuchem dostaw.
Prezentowana monografia składa się z pięciu rozdziałów. Pierwszy rozdział stanowi wyjaśnienie istoty zarządzania programem, w którego ramach zawarto wprowadzenie do kluczowych koncepcji i typologii w zarządzaniu programem, podkreślając jego rolę jako narzędzia do realizacji celów strategicznych organizacji. Ponadto w rozdziale omówiono jego cykl życia oraz wybrane aspekty, takie jak strukturę organizacyjną programu, zarządzanie korzyściami oraz monitorowanie i kontrolę realizacji programu. W rozdziale drugim zwrócono uwagę na pojęcie sukcesu programu, omawiając jego definicje i kontekst. Co więcej, przedstawiono czynniki sukces programu zarówno z perspektywy kompleksowej, jak i w kontekście różnych nurtów badawczych. Rozdział kończy się prezentacją modeli oceny sukcesu, takich jak IPMA Project Excellence Baseline (IPMA PEB), P3M3: Portfolio, Programme and Project Management Maturity Model oraz badanie kondycji w ramach MSP® – Skuteczne Zarządzanie Programami. W trzecim rozdziale, dotyczącym problematyki i organizacji badań własnych, zawarto uzasadnienie problemu badawczego na podstawie analizy literatury, hipotezy i pytania badawcze, jak również cel pracy oraz cele szczegółowe w odniesieniu do badań empirycznych. Ponadto zaprezentowano model badawczy oraz szczegółową procedurę przeprowadzanych badań. W rozdziale tym przedstawiono również szczegółowy opis podmiotu badań, użytych metod badawczych oraz analizę rzetelności. Czwarty rozdział poświęcono prezentacji i omówieniu wyników badań . W pierwszej kolejności skupiono się na opracowaniu listy czynników wpływających na powodzenie programu, które kolejno poddano badaniom ilościowym. Następnie określono krytyczne czynniki sukcesu zarówno na poziomie ogólnym, jak i poszczególnych ról występujących w zarządzaniu programem. W dalszych krokach wyodrębniono kategorie oraz obszary sukcesu programu. Rozdział piąty szczegółowo omawia opracowany model oceny sukcesu w zarządzaniu programem, prezentując kompleksowo jego strukturę. W dalszej części rozdziału zaprezentowano proces przeprowadzenia oceny za pomocą opracowanego modelu oraz jego walidację przeprowadzoną na podstawie zebranych opinii asesorów IPMA biorących udział w ocenie projektów z wykorzystaniem modelu IPMA PEB. Przeprowadzone wywiady standaryzowane pozwoliły na weryfikację aplikacyjności modelu w praktyce zarządczej. Monografię zakończono podsumowaniem i wnioskami.
Celem monografii jest przybliżenie czytelnikowi kompleksu zagadnień związanych z automatyzacją i robotyzacją procesów biznesowych. Na potrzeby niniejszej książki przyjęto, że określenie „automatyzacja i robotyzacja procesów przemysłowych” odnosi się do procesów produkcyjnych (wytwórczych) i ma postać fizycznych urządzeń – robotów, manipulatorów, przenośników itp., natomiast „automatyzacja i robotyzacja procesów biznesowych” odnosi się przede wszystkim do procesów pomocniczych i zarządczych oraz jest realizowana za pomocą robotów software’owych. Według dr. hab. Krzysztofa Janasza, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, recenzenta książki: „Opracowanie porusza niezwykle istotne zagadnienia, które mają kluczowe znaczenie dla współczesnej gospodarki. W dobie czwartej rewolucji przemysłowej, zdominowanej przez technologie cyfrowe i sztuczną inteligencję, automatyzacja i robotyzacja stają się fundamentem nowoczesnego zarządzania organizacjami. Przedsiębiorstwa – niezależnie od sektora czy skali działania – stają w obliczu wyzwań związanych z koniecznością wdrażania rozwiązań automatyzujących procesy, co ma wpływ na ich konkurencyjność, efektywność oraz elastyczność operacyjną”. Dr hab. Karol Klimczak, prof. Politechniki Łódzkiej, w swojej recenzji podkreślił, że: „Książka jest niezbędnikiem dla każdego menedżera i przedsiębiorcy, który chce wykorzystać nowoczesne technologie, by zrewolucjonizować zarządzanie codziennymi operacjami biznesowymi. Autorki w przystępny sposób przedstawiają najnowsze trendy, wskazują korzystne strategie, metody planowania wdrożeń i techniki zarządzania automatyzacją. Na podstawie licznych przykładów RPA (robotic process automation) czytelnicy dowiedzą się, jak zwiększać wydajność i redukować koszty, uwalniając pracowników od powtarzalnych zadań".
Książka stanowi erudycyjne i wyjątkowo rzadkie w polskiej literaturze socjologiczno-humanistycznej studium pogłębionych, systematycznych i w bardzo poglądowy sposób prowadzonych analiz, które w swojej historii i praktyce badawczej splatały polskie drogi odrębnych, ale silnie powiązanych studiów, a nawet coraz bardziej samodzielnie funkcjonujących dyscyplin, takich jak estetyka, socjologia kultury, filozofia i psychologia sztuki. Owocowały one pracami z zakresu estetyki socjologicznej, kompetencji artystycznej i estetycznej, socjologii i psychologii recepcji, antropologii komunikacji oraz wieloma projektami o charakterze interdyscyplinarnym, szczególnie we współczesnych wersjach tego typu badań i refleksji. Publikacja jest przejawem wybitnie dojrzałego warsztatu i wrażliwości intelektualnej prof. Anny Matuchniak-Mystkowskiej, przedstawicielki ważnej i ciągle aktywnej szkoły w kulturalistycznie pojmowanej socjologii, jaką zbudowała nestorka polskich nauk społecznych i humanistycznych – prof. Antonina Kłoskowska.
dr hab. Leszek Korporowicz, prof. UJ
Monografia prezentuje wybrany dorobek naukowy Autorki, jednej z najwybitniejszych postaci w polskiej socjologii sztuki. Z Jej dokonań w tej dziedzinie czerpie już kilka pokoleń badaczy. Książka jest bardzo ciekawą propozycją zwiększenia dostępności wcześniej publikowanych w formie artykułów tekstów, które obecnie, z racji swojego rozproszenia, nie mogą dotrzeć do czytelników. Poruszane w poszczególnych rozdziałach problemy zachowały swoją doniosłość, dlatego monografia nie jest jedynie dokumentacją dorobku Autorki, lecz sformułowanymi ponownie głosami w nadal aktualnej dyskusji naukowej. Warto podkreślić, że publikacja jest bardzo dobrze napisana, wciąga, inspiruje i skłania do refleksji nad współczesnymi zjawiskami artystycznymi. Dzięki przystępnemu językowi pozwala lepiej zrozumieć ten obszar życia społecznego nie tylko specjalistom, lecz także wszystkim zainteresowanym sztuką. Doskonale promuje wiedzę naukową i korzyści z niej płynące.
dr hab. Przemysław Kisiel, prof. UE
Mózg: Zostawiłyśmy włączony piekarnik!Ja: Daj spokój, nie mam na to czasu.Mózg: W mieszkaniu pewnie jest pożar!Ja: Przestań, muszę napisać notę okładkową.Mózg: Ale pożarJa: Przecież nawet nie używałyśmy dziś piekarnika.Mózg: A co, jeśliJa: Nie!Witaj! Tu Hayley Morris. Możesz mnie kojarzyć z internetu jako Brain Girl, ale niech to cię nie zwiedzie to nie dlatego, że jestem wybitnie inteligentna. Po prostu za dużo myślę. Ty też? Cóż, zamierzam ci udowodnić, że to nic nienormalnego. Kiedy prowadzisz wyobrażone dyskusje pod prysznicem. Kiedy zwykły ból głowy interpretujesz jako objaw guza mózgu. Kiedy nie wiesz, co zrobić, gdy przychodzi hydraulik. Przez większość swojego życia gadam głupoty i zachowuję się niezręcznie, a Mózg lubi mi o tym później przypominać w środku nocy.W tej książce przeanalizowałam mnóstwo natrętnych myśli, które spędzają nam sen z powiek. Opowiadam w niej o wszystkim: od randek i rozstań po wystąpienia publiczne i puszczanie bąków. Być może nie będę w stanie przegonić twojego niepokoju ani sprawić, że poczujesz się całkowicie komfortowo we własnej skórze, ale mam nadzieję, że przynajmniej dam ci odpocząć od nieustannej paplaniny w twoim mózgu. I będziemy mogli się pośmiać z tego, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni.Hayley Morris to wielokrotnie nagradzana komiczka i osobowość internetowa, najbardziej znana z zabawnych i przełamujących tabu skeczy, które regularnie przyciągają miliony widzów na Instagramie i TikToku. Morris zdobyła nagrodę dla najlepszej twórczyni treści roku 2021 przyznawaną przez społeczność Funny Women, otrzymała Blogosphere Award dla najlepszej tiktokerki roku 2021 i znalazła się w zestawieniu Sunday Times Top Faces to Know 2022
Dobre życie w każdym wieku Z upływem lat w naszym życiu zachodzą znaczące zmiany. Przejście na emeryturę, utrata bliskich czy pojawiające się problemy zdrowotne czasami napawają lękiem i budzą poczucie utraty kontroli. Starzenie się nie musi jednak oznaczać pogrążenia w smutku – niezależnie od wieku da się bowiem czerpać radość z życia. Julie Erickson i Neil A. Rector opisują przyczyny oraz typowe objawy zaburzeń lękowych i depresyjnych, mogących pojawić się w późnym wieku. Autorzy tłumaczą, jak dzięki sprawdzonym narzędziom terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) skutecznie poradzić sobie z wyzwaniami, z którymi mierzą się osoby starsze. Korzystając z praktycznych ćwiczeń, nauczysz się zauważać niepokojące emocje oraz rozwijać umiejętność elastycznego myślenia. Pomogą ci one przestać się zamartwiać i zacząć prowadzić bardziej aktywne życie. W tej przystępnie napisanej książce znajdziesz również wskazówki, których stosowanie pozwoli uniknąć nawrotów lęku czy depresji. Dzięki Poradnikowi dobrego starzenia się zrozumiesz, że szansę na bycie szczęśliwymi mamy w każdym wieku. Starzenie się to ostatni uniwersytet życia, to zadanie do wykonania. Często napawa lękiem i smutkiem, stanowi pasmo utrat, prowadzi do nieuniknionego kresu. A równocześnie – jak pisała Zofia Nałkowska – to ciąg dalszy młodości. Można się do starości przygotować, można odnaleźć swoje radości, pasje, można wciąż kochać ludzi i otwierać się na świat. Można starzeć się z godnością, „z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości”. Sztuka starzenia się to również sztuka afirmacji życia, pielęgnowania pozytywnych relacji, niepoddawania się czarnym wyobrażeniom. To, jak myślimy, oddziałuje na nasze uczucia, samopoczucie, zdrowie. Na emocje często nie mamy wpływu, te negatywne nadchodzą jak ciemne, gradowe chmury. Ale mamy wpływ na nasze myśli, interpretacje wydarzeń i to właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie nadać pięknych barw jesieni życia. Tego uczy Poradnik dobrego starzenia się. Prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek, kierownik Katedry Psychiatrii i Kliniki Psychiatrii Dorosłych UJ CM Jeśli w lustrze coraz częściej widzisz swoją matkę lub ojca, gdy wchodzisz do dużego pokoju i zupełnie nie wiesz, po co tu przyszłaś, jeśli odkrywasz, że masz swój ulubiony palnik na kuchence, a kolekcja poskładanych torebek na prezenty jest równie duża jak twój zbiór siatek na zakupy, to mamy dla ciebie wiadomość: nadchodzi starość. Oczywiście, możesz dalej udawać, że ty się nigdy nie zestarzejesz, bo ciebie to nie dotyczy. Ale wiedz, że możesz też za jakiś czas obudzić się z depresją i zaburzeniami lękowymi, które będą się pogłębiać, bo wciąż nie będziesz gotowa na starość. Naszym zdaniem lepiej przygotować się na nieznane, do czego na pewno przyda się ta książka. Starość jest naturalnym etapem życia, niech twoja będzie szczęśliwa. Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka, autorki książki Jak się starzeć bez godności Jeżeli jesteś osobą starszą, która przez większość czasu się zamartwia i odczuwa przygnębienie, to potrzebujesz tej cudownej książki. Depresja i lęk nie są normą, nawet kiedy seniorzy doświadczają różnych życiowych trudności. Dzięki temu poradnikowi opanujesz bezcenne umiejętności pomagające poprawić nastrój, odzyskać radość z życia i realizować swoje cele. Dr Judith Beck, autorka podręcznika Terapia poznawczo-behawioralna. Podstawy i zagadnienia szczegółowe. Wydanie drugie (WUJ, 2012). Możemy się uczyć, rozwijać i poszerzać horyzonty przez całe życie. Proponowane przez dwoje klinicystów, Julie Erickson i Neila A. Rectora, odkrywanie nowych zjawisk i perspektyw to zaproszenie do przygody – spojrzenia na swoje zachowania i emocje poprzez ujęcie poznawczo-behawioralne, często nieznane, ale bardzo obiecujące. To jak poznawanie innych możliwości poruszania się po mapie naszych emocji, myśli i sposobów radzenia sobie. Przystępne przykłady i opisy doświadczeń różnych osób zawarte w książce pozwalają w sposób świeży spojrzeć na siebie i wyzwania pojawiające się wraz z wiekiem. Poradnik dobrego starzenia się to narzędzie, które każdy może wykorzystać do samopomocy, ale będzie też doskonale wspomagać psychoterapię w gabinecie. Dr n. med. Magdalena Skotnicka-Chaberek, wiceprzewodnicząca zarządu PTTPB Julie Erickson, PhD, jest psycholożką kliniczną, wykładowczynią na Wydziale Psychologii Stosowanej i Rozwoju Ludzkiego Uniwersytetu w Toronto. Prowadzi praktykę kliniczną, w której skupia się na leczeniu osób dorosłych na różnych etapach życia. Neil A. Rector, PhD, jest psychologiem klinicznym, terapeutą CBT, dyrektorem programu terapii nastroju i lęku na oddziale psychiatrii w Sunnybrook Health Sciences Centre oraz profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie w Toronto. Autor i współautor licznych artykułów naukowych oraz książek, między innymi Schizofrenia w ujęciu poznawczym. Teoria, badania i terapia (WUJ, 2010).
Nowe wydanie bestsellerowej książki Sarah Hendrickx Zaledwie co piąta osoba diagnozowana pod kątem autyzmu to kobieta. Co sprawia, że specjaliści mają trudności z jego prawidłowym rozpoznaniem, i jak wygląda kobiece doświadczenie neuroróżnorodności? Korzystając z własnych doświadczeń oraz relacji wielu autystycznych kobiet, autorka pokazuje, jak maskowanie objawów wpływa na codzienne życie i utrudnia uzyskanie właściwej diagnozy. Opisuje sposoby rozpoznawania subtelnych oznak autyzmu u kobiet i dziewczyn oraz zmiany w jego profilu na różnych etapach życia. Szczegółowo przedstawione kluczowe aspekty funkcjonowania kobiet z ASD – takie jak relacje społeczne, tożsamość płciowa, seksualność czy rodzicielstwo – pozwalają lepiej zrozumieć ich wewnętrzny świat. Drugie wydanie zostało uzupełnione o wyniki najnowszych badań, rozdział dotyczący problemów z odżywianiem oraz porady, jak wieść satysfakcjonujące życie w neurotypowej rzeczywistości. Kobiety i dziewczyny w spektrum autyzmu to nie tylko kompendium wiedzy, ale także inspirująca lektura pełna osobistych historii i wnikliwych obserwacji. Książka Sarah Hendrickx stanowi znakomite źródło informacji o spektrum autyzmu u dziewczyn i kobiet. To publikacja potrzebna autystycznym dziewczynom w każdym wieku, a dla dorosłych kobiet odkrywających spektrum autyzmu u siebie może się okazać przełomowa. Autorka łączy w niej role specjalistki, badaczki i samorzeczniczki. Nowe wydanie to lektura obowiązkowa! Ewa Furgał, autorka książek Dziewczyna w spektrum i Autentyczna w spektrum Kiedy 18 lat temu zaczynałam swą pracę z dziećmi autystycznymi, miałam do dyspozycji literaturę przedmiotu opisującą głównie przypadki chłopców. To właśnie na podstawie ich obserwacji przez dziesiątki lat powstawały kryteria diagnostyczne autyzmu. Książek dotyczących autystycznych dziewczynek było jak na lekarstwo. Dziewczynki, szczególnie te bez niepełnosprawności intelektualnej, nie miały szans na otrzymanie rozpoznania. Książka Sarah Hendrickx na pierwszym planie stawia autystyczne kobiety, począwszy od ich dzieciństwa, a skończywszy na późnej starości. Powstała nie tylko jako kompendium wiedzy dla specjalistów i osób zainteresowanych tematem, ale przede wszystkim po to, żeby autystyczne kobiety wesprzeć i oddać im głos. Monika Szubrycht, autorka książek Autyzm. Bliski daleki świat i Za dobrze się maskowałam. Rozmowy o doświadczeniach kobiet w spektrum autyzmu Sarah Hendrickx − w wieku 43 lat zdiagnozowano u niej zaburzenia ze spektrum autyzmu. Jest autorką kilku książek na temat autyzmu i zespołu Aspergera. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych debatach poświęconych ASD u kobiet. Prowadzi ośrodek szkoleniowo-terapeutyczny Hendrickx Associates zajmujący się neuroróżnorodnością.
„Książka dotyczy konstytucji i ustrojów konstytucyjnych, ale nie stroni od kwestii politycznych. Innymi słowy, jest cenna przez to, że łączy podejście konstytucjonalistyczne z politologicznym. To zatem praca interdyscyplinarna, co czyni ją atrakcyjną naukowo, a także rynkowo. Sięgną po nią zarówno prawnicy, jak i politolodzy. Autor korzysta z bogatej bibliografii w języku czeskim i słowackim. Ogarnia ona literaturę konstytucjonalistyczną, politologiczną oraz literaturę z zakresu historiografii, włączając w to pozycje najnowsze. Wzmacnia to już wspomniane wyżej interdyscyplinarne podejście oraz głębokość analizy, czyniąc tę publikację wyjątkową w kontekście polskim i interesującą dla rodzimego odbiorcy”. Z recenzji prof. dr. hab. Michala Kubáta, Uniwersytet Karola w Pradze Debaty nad stanem i jakością porządku konstytucyjnego Czech i Słowacji toczące się nieprzerwanie na poziomie politycznym, jak i naukowym w państwach będących przedmiotem rozważań, a także pojawienie się w ostatnich latach wielu nader istotnych merytorycznie pozycji w języku czeskim i słowackim, otwierających nowe perspektywy analityczne – wszystkie te czynniki skłoniły autora do pogłębienia skali prowadzonych od lat badań, poszerzenia horyzontów poznawczych, przeprowadzenia bardziej zaawansowanych analiz i interpretacji regulacji konstytucyjnych, ugruntowanych na znacznie bogatszej podstawie źródłowej niż uprzednio, aby na końcu móc przedstawić nowe, możliwie jak najbardziej innowacyjne, ustalenia i wnioski. Dobrym asumptem do przygotowania niniejszej publikacji stał się niedawno przypadający jubileusz 30-lecia obowiązywania konstytucji Republiki Czeskiej i Republiki Słowackiej. Prowadzony wywód odwołuje się do paradygmatu hermeneutycznego, łącząc opis regulacji konstytucyjnych z ich rozbudowaną interpretacją. Analiza ma zasadniczo charakter konstytucjonalistyczny, aczkolwiek nieco odbiegający od modelu klasycznego, ponieważ została ona zdynamizowana, a także na swój sposób uelastyczniona podejściem politologicznym. W badaniach wykorzystana została metoda instytucjonalno-prawna, dająca sposobność ujęcia specyfiki systemu politycznego międzywojennej Republiki Czechosłowackiej, komunistycznej Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, współczesnej Republiki Czeskiej, Państwa Słowackiego z okresu II wojny światowej oraz współczesnej Republiki Słowackiej poprzez materiał źródłowy, jaki dostarczają ich konstytucje. Uzupełnieniem podstawowej metody badawczej okazała się metoda systemowa, która umożliwiła sportretowanie i ocenę konstytucyjnych systemów ustrojowych poprzez eksplorację funkcji spełnianych przez organy państwa oraz wyjaśnianie mechanizmów ich wzajemnych powiązań i oddziaływań. Kompozycja pracy przyjmuje w pełni klarowne i jednocześnie koherentne do zastosowania w tym przypadku kryteria organizujące proces badawczy i umożliwiające wszechstronne przedstawienie jego wyników, a są nimi w pierwszej kolejności odwołanie się do układu państwowego, zaś w drugiej – zastosowanie w jego obrębie ujęcia chronologicznego. Prof. dr hab. Marek Bankowicz – politolog, profesor z tytułem honorowym profesora zwyczajnego w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kieruje Katedrą Współczesnych Systemów Politycznych i Partyjnych, przewodniczy Radzie Dyscypliny Nauki o polityce i administracji UJ. Ostatnio opublikowane książki to: Demokracja według T.G. Masaryka (2015) oraz Maestro politologii. Eksploracje polityki Giovanniego Sartoriego (2018).
Monografia stanowi kompendium wiedzy na temat istotnych metod i narzędzi rachunkowości zarządczej stosowanych w przedsiębiorstwach. Publikacja pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy zachodzące w poszczególnych kalkulacjach – autor wyjaśnia bowiem wszystkie zawiłości obliczeniowe, które można w nich napotkać. W kolejnych rozdziałach książki omówiono problematykę ustalania wyniku finansowego w rachunku zysków i strat, kalkulacji kosztów, w tym dotyczących produkcji pomocniczej, rachunku kosztów, analizy progu rentowności i budżetowania. Dopełnieniem tych rozważań są zaprezentowane w monografii studia przypadków przedstawiające konkretne przykłady z praktyki gospodarczej, a także zadania do realizacji we własnym zakresie, co pozwala czytelnikowi utrwalić zdobytą wiedzę. Bez wątpienia autor porusza się swobodnie w zawiłościach rachunkowości zarządczej i rachunku kosztów oraz umiejętnie łączy aspekty teoretyczne z praktycznymi. Z recenzji dra hab. Marka Kunasza, prof. US Wojciech Sadkowski– doktor w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości, adiunkt w Katedrze Finansów i Ekonomii Międzynarodowej Instytutu Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na zagadnieniach rachunku kosztów jakości, rachunkowości zarządczej, zarządzaniu jakością i analizie sprawozdań finansowych. Jest autorem licznych publikacji z zakresu zarządzania jakością, rachunkowości i jakości usług.
Nowe wydanie bestsellerowego podręcznika dla terapeutów CBT Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest jednym z najskuteczniejszych podejść w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych, radzeniu sobie ze złością, wstydem oraz problemami relacyjnymi. Podręcznik terapeuty i zeszyt ćwiczeń dla pacjenta Umysł ponad nastrojem pomogły już milionom ludzi na całym świecie poprawić jakość życia. Christine A. Padesky i Dennis Greenberger pokazują, w jaki sposób prowadzić interwencje terapeutyczne oraz jak radzić sobie z wyzwaniami pojawiającymi się w toku terapii. Przedstawiają szczegółowe instrukcje korzystania z ćwiczeń zawartych w podręczniku pacjenta oraz pomagają dostosować go do pracy z różnymi zaburzeniami. Książka integruje praktyki oparte na dowodach z zakresu psychologii pozytywnej, dialogu motywującego oraz terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Dzięki znaczącym zmianom w treści i nowym materiałom Umysł ponad nastrojem. Podręcznik terapeuty jest aktualnym i wszechstronnym źródłem wiedzy, pomagającym specjalistom skuteczniej wspierać pacjentów i doskonalić praktykę kliniczną. To niezwykła książka-przewodnik, w której autorzy wyjaśniają, jak – w zgodzie z najbardziej aktualną wiedzą naukową i zasadami psychoterapii poznawczo-behawioralnej – wykorzystywać poradnik Umysł ponad nastrojem. Zmień nastrój poprzez zmianę myślenia jako narzędzie w pracy z pacjentami. Robią to w niezwykle przystępny sposób. Ilustrują swój wywód obszernymi dialogami między terapeutą a pacjentem, omówieniami przypadków, konkretnymi przykładami, praktycznymi wskazówkami klinicznymi oraz poradami dotyczącymi radzenia sobie z typowymi problemami pojawiającymi się w trakcie terapii. Z podręcznika skorzystają zarówno początkujący psychoterapeuci, jak i ci bardziej doświadczeni. Może on być także z powodzeniem wykorzystywany w szkoleniu psychoterapeutów i superwizji. prof. dr hab. Przemysław Bąbel, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Psychologii, Polskie Towarzystwo Psychologii Behawioralnej Umysł ponad nastrojem. Podręcznik terapeuty to nie tylko wartościowa książka, ale przede wszystkim wszechstronne narzędzie wspierające terapeutyczny warsztat każdego specjalisty pracującego w nurcie CBT – przydatne w pracy indywidualnej, grupowej oraz w superwizji. Niniejsza, zaktualizowana edycja odzwierciedla aktualny stan wiedzy i najlepsze praktyki. Autorzy krok po kroku prowadzą przez kluczowe procesy terapii – od konceptualizacji przypadku, przez pracę z myślami automatycznymi, po strategie zapobiegania nawrotom – oferując sprawdzone narzędzia terapeutyczne. Dla psychoterapeutów, superwizorów i studentów psychologii – pozycja obowiązkowa. Kamila Grochowska, psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, seksuolożka, członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej oraz stypendystka Beck Institute i Stanford Medical School Christine A. Padesky, PhD – psycholożka kliniczna, współzałożycielka Centrum Terapii Poznawczej w Huntington Beach w Kalifornii. Jest współautorką sześciu książek i wykładowczynią o światowej renomie. Otrzymała m.in. Nagrodę im. Aarona T. Becka za znaczący i trwały wkład w dziedzinę terapii poznawczej. Dennis Greenberger, PhD – psycholog kliniczny, założyciel i kierownik Centrum Leczenia Depresji i Zaburzeń Lękowych w Newport Beach w Kalifornii. Był przewodniczącym i członkiem założycielem Akademii Terapii Poznawczej. Od ponad 30 lat prowadzi terapię poznawczo-behawioralną.
Od jakiegoś czasu przygotowujesz się do Pierwszej Komunii Świętej. Na lekcjach religii i w domu stopniowo odkrywałeś ogromną miłość Jezusa do Ciebie. On kocha Cię tak bardzo, że chce być Twoim Przyjacielem na zawsze. I oto nadszedł ten wielki dzień Jezus, Chleb Życia, przyjdzie do Twojego serca, aby Cię przemienić i pomóc Ci każdego dnia coraz bardziej kochać Boga i innych ludzi! Ta książka ma Ci przypominać o pięknej przyjaźni Boga z ludźmi i pomóc Ci coraz głębiej odkrywać, jak bardzo On Ciebie kocha. Przyjmować Komunię Świętą to żyć wielką historią miłości z Bogiem.
Co myśleli najwięksi filozofowie w historii ludzkości? I o czym myśleli? Z tego, napisanego lekkim tonem, ale inteligentnie, przewodnika dowiesz się o bycie, etyce i seksualnym pożądaniu, poznając życiorysy ponad trzydziestu wybitnych myślicieli z odległej i niedawnej przeszłości W kolejnych rozdziałach przedstawione są barwnie postacie najznakomitszych W kolejnych rozdziałach namalowane są żywo postacie najznakomitszych myślicieli z całego świata: od Laozi, Sokratesa i Nietzschego po Wittgensteina, Simone de Beauvoir i Iris Murdoch. Cave przywołuje do życia tych proroczych, czasem dziwnych, zawsze fascynujących filozofów i pokazuje nam jak możemy dzisiaj skorzystać z ich przemyśleń. Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy zrozumienia jak żyć. Ten przewodnik idealnie się do tego nadaje. Książkę uzupełnia bibliografia z wykazem podstawowej literatury przedmiotu dla początkujących (i niekiedy średniozaawansowanych), dostępnej w języku polskim i stosunkowo łatwej do odnalezienia w bibliotekach, księgarniach czy antykwariatach. Peter Cave jest filozofem – a także popularnym pisarzem i prelegentem. Wykłada filozofię na University College London i w King’s College w Cambridge, a także od lat na Open University oraz w New York University w Londynie. Jest autorem wielu książek o filozofii.
Książka Szczepana Kutrowskiego, artysty rzeźbiarza, pedagoga, socjologa, badacza kultury, jest obrazem jego doświadczeń artystycznych i badawczych w kontekście kondycji człowieka i warunków, jakie dają mu możliwość samorealizacji lub nie. Poszukiwania teoretyczne Autora w powiązaniu z jego pracą artystyczną tworzą swoisty punkt spojrzenia na sztukę oraz jej wymiar społeczny, edukacyjny w wymiarze kondycji człowieka i jego samodzielności doświadczania świata przez pryzmat sztuki. Kształt sztuki jest obrazem emocjonalnym autorów prac, na który nakładają się emocje odbiorców. Sztuka jest autonomiczna, ale jednocześnie uwikłana w rzeczywistość jej po-wstania i rzeczywistość jej odbiorców. Niektóre wątki dotyczące sztuki i jej codzienności poruszone w pracy Autor ocenia bardzo krytycznie, do czego ma prawo. Skłania czytelnika do własnej oceny zjawisk społeczno-artystycznych, do refleksji, do której zmusza sztuka. [...] Książka jest pisana językiem rymowanym, ironicznym w niektórych jej fragmentach, co jest intrygujące dla czytelnika, który podejmuje dialog z Autorem.
Fragment recenzji prof. dr hab. Urszuli Szuścik
The appearance of the audiovisual series as a dominant genre on the broadcast entertainment scene was preceded by the millennia-long evolution of episodic narration. The book begins with an inquiry into the history and development of episodic narration to later provide a chronological survey of almost five hundred 21st-century audiovisual series (films are included for context) inspired by classical Antiquity. The data gathered in the survey are then analyzed from the point of view of the variety and frequency of the used myths and classical references, as well as compared with the significant scholarship on the reception of Antiquity (until recently, traditionally focused on cinema). The last chapters pull together a coherent image of the main themes and trends in the 21st-century audiovisual serial narratives inspired by Graeco-Roman mythology.******Ta pieśń nie kończy nigdy się. Mitologia klasyczna w XXI-wiecznych serialach telewizyjnych dla młodzieżyZanim seriale zdominowały telewizję rozrywkową, poprzedziła je dobrze ponad tysiącletnia ewolucja narracji w odcinkach. Książka nakreśla najpierw historię i rozwój epizodycznej narracji, a potem przechodzi do chronologicznego przeglądu prawie pięciuset nakręconych w XXI wieku seriali telewizyjnych dla młodzieży zainspirowanych mitologią starożytną (z dodanymi dla kontekstu filmami). Tak zgromadzone dane zostały następnie zbadane pod względem różnorodności i częstotliwości użytych w serialach mitów i odniesień do starożytności, jak również porównane z literaturą naukową na temat recepcji antyku (do niedawna zajmującej się raczej kinem). Dalsze rozdziały książki przedstawiają spójny obraz głównych tematów i tendencji w serialach telewizyjnych XXI wieku powstałych pod wpływem mitologii grecko-rzymskiej.
We are living through an exciting revolution in biology. Giant strides are being made in our understanding of why we age, and why some species live longer than others. Will we soon be able to cheat disease and death and live for a very long time, possibly many times our current lifespan?
Why We Die shares the latest scientific understanding of what causes ageing and how we might prevent it. Ramakrishnan examines the cutting-edge efforts to extend the human lifespan by altering our natural biology, raising profound questions and unravelling mind-bending answers along the way. Does death serve a necessary biological purpose? What will it mean for us all if some people start living longer? And how can we increase our chances of living long, healthy and fulfilled lives?
Czy znasz takie sytuacje, kiedy partner z niejasnych dla ciebie przyczyn nagle znika z twojego życia, wycofuje się ze wszystkiego, co was łączyło, albo związki, w których jedno ogranicza wolność drugiego, nie szanuje granic, albo gdy w relacji brakuje symetrii - jedna ze stron staje się nadmiernie zaangażowana, a druga unikająca? Przecież wszyscy chcą kochać. Dlaczego to takie trudne? A może istnieją ludzie, którzy – choć tego pragną – nie potrafią kochać w sposób, który zaspokaja ich potrzeby i oczekiwania partnera? Joanna Godecka – doświadczona terapeutka, coach i Dominika Bagińska – dziennikarka, twórczyni internetowa rozmawiają o tym, czym jest lęk przed bliskością, dlaczego ludzie unikają intymności,i jakie mechanizmy blokują ich zdolność do kochania. Wraz ze specjalistami, m.in. Piotrem Mosakiem – psychologiem, terapeutą par i dr Robertem Kowalczykiem – psychologiem, seksuologiem podpowiadają, co można zrobić, aby te przeszkody przełamać i otworzyć się na miłość. •O toksycznych relacjach i o tych, którzy boją się kochać •O technikach asekuracyjnych, typu: ghosting, mosting •O problemie bliskości w sferze seksu •O presji społecznej i wpływie współczesnego stylu życia •O dylematach związków z dłuższym stażem, które utknęły w braku bliskości Nieumiejętność budowania bliskości nie jest wyrokiem – jest wyzwaniem! Bliskość to sztuka. Miłość to proces. Nieustanne odkrywanie i akceptowanie siebie oraz drugiej osoby. Książka dla osób, które chcą stworzyć bezpieczny i szczęśliwy związek, ale boją się zaufać.
Książka prezentuje stosunkowo nową metodę psychoterapeutyczną, która zyskała już szerokie grono zwolenników. Autorzy, kontynuujący myśl Habiba Davanloo, przedstawiają założenia ISTDP w sposób klarowny i precyzyjny. Poprzez sugestywne opisy interakcji pomiędzy terapeutą a pacjentem wskazują, jak stosować tę metodę, by spełniała warunki krótkoterminowej, efektywnej oraz bezpiecznej psychoterapii dla pacjentów. To cenne źródło wiedzy dla terapeutów i studentów, jak również wszystkich zainteresowanych rozwojem współczesnej psychoterapii. Lęk jest nieodłączną częścią naszego życia i jako taki nie może być całkowicie wyeliminowany, jednak może stać się bardziej świadomą, podlegającą regulacji, a przez to zdrową i użyteczną jego częścią. Joanna Duchniewicz, Przemysław Duchniewicz
Zaproszenie do refleksji i dialogu między nauką a religią. Przez blisko cztery wieki, od Kopernika przez Galileusza i Darwina do Freuda, dokonywano coraz to nowych spektakularnych odkryć naukowych, dzięki którym stwarzano wrażenie, że można objaśnić Wszechświat, nie uciekając się do działania jakiegoś kreatora. Tym sposobem w początkach XX wieku w sferze idei zatriumfował materializm. Ale późniejsze badania podważyły to, co dotąd powszechnie uważano za pewne, można więc dzisiaj powiedzieć, że materializm, który zawsze był wiarą taką samą jak inne, staje się wiarą irracjonalną. Autorzy przystępnie przedstawiają pasjonującą historię odkryć naukowych i przegląd niepodważonych nowych dowodów na istnienie Boga. Stawiają też pytanie: skoro na początku ubiegłego wieku wiara w Boga zdawała się kłócić z nauką, czy dzisiaj nie jest przeciwnie?
Ksiądz Jan Kaczkowski – wspomnienia tych, którzy go znali Bezkompromisowy, a jednocześnie pełen czułości. Zmagał się z chorobą, prowadząc hospicjum i służąc innym. Choć odszedł w 2016 roku, jego bliscy wciąż czują jego obecność. Wspominają jego poczucie humoru, pasję i niezwykłą bliskość z ludźmi. W nowym wydaniu książki znajdziesz także rozmowę z ks. Damianem Jędrzejakiem, który dzieli się wspomnieniami o wspólnej pracy, przyjaźni i wsparciu, jakie otrzymał, gdy sam zachorował. To opowieść o nadziei, która nie gaśnie nawet w obliczu cierpienia.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?