W tej strefie proponujemy bardzo szeroką ofertę z dziedziny psychologii oraz dziedzin powiązanych: astronomii i astrofizyki, ekologii, filozofii, kultury, podróżnictwa, religii, socjologii, sztuki. Szczególnie polecamy z tej kategorii bestseller pt. Księga Urantii. Księga Urantii podaje jasną i zwięzłą integracją nauki, filozofii i religii. Ci, którzy ją czytali i zgłębiali, wierzą, że Księga Urantii może wnieść bardzo wiele wartości do religijnej i filozoficznej myśli ludzi tego świata.
Albania (Albania)
Sielska dolina Valbony, rejs po jeziorze Koman, klimatyczne uliczki Beratu i Gjirokastry. Śródziemnomorskie słońce, plaże Adriatyku i kurorty na Riwierze Albańskiej. Dwustronnie laminowana, wygodna w składaniu i trwała mapa samochodowo-turystyczna pomoże w odkrywaniu atrakcji tego kraju.
Na mapie m.in.:
• bogata treść turystyczna,
• miejsca wyjątkowo atrakcyjne turystycznie,
• obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO,
• plaże,
• drogi widokowe,
• parki narodowe, obszary lasów bukowych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO,
• plastyczna rzeźba terenu,
• szczegółowa kategoryzacja i numeracja dróg, drogi w budowie i planowane,
• odległości drogowe w kilometrach,
• plany 9 najciekawszych miast (Berat, Durrës, Gjirokastra, Korcza, Saranda, Szkodra, Tirana, Voskopoje, Wlora),
• skorowidz nazw.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy."
Skarby Ziemi to album prezentujący skarby kultury i przyrody z całego świata, m.in. krakowski Wawel, Stare Miasto i Kazimierz, Rilski Monastyr, Awinion, Akropol, dzieła Gaudíego w Barcelonie, Rzym, Marrakesz, Wielki Mur Chiński, Himeji-jo, Chichén Itzá, Statuę Wolności, florę i faunę Puszczy Białowieskiej, Parku Narodowego Jezior Plitwickich, Parku Narodowego Komodo, jeziora Bajkał, Góry Kenia, rafy koralowej Belize. Interesujące teksty zostały zilustrowane wieloma pięknymi dużymi fotografiami.
Autor dokładnie opisuje tajemnice jednej z najważniejszych rzek, która jest źródłem życia dla wielu ludzi, ale jednocześnie może być groźna i niebezpieczna. Poematyczne porównania zwiększają walory artystyczne tej pozycji książkowej, bo dzięki temu można dokładnie przenieść się w to miejsce, które w danej chwili opisuje autor w harmonogramie pamiętnika. Rzeka Jangcy jest krwiobiegiem Chin i można dojść do takich wniosków, gdy zagłębimy się w opowieść Liu Xinglong, dla którego ów rzeka jest jak "matka" Książka uzupełniona jest kolorowymi ilustracjami wykonanymi przez autora przy pomocy farb akwarelowych. Ta pozycja literacka, to nie tylko poznanie faktów, ale przekaz artystyczny, po który warto sięgnąć i to niejednokrotnie Autor:Liu Xinglong jest zawodowym pisarzem z miasta Wuhan. Jednocześnie jest zastępcą dyrektora Stowarzyszenia Pisarzy Chińskich, profesorem wizytującym na Uniwersytecie w Huazhong, honorowym kuratorem w Muzeum Prowincji Hubei oraz redaktor naczelny Magazynu Literatury Fangcao. Jest autorem kilkunastu powieści, w tym The Gate to the Sacred Sky (trzy wydania), A Phoenix Zither. Swoimi powieściami zdobył zaufanie wielu czytelników, a jednocześnie doceniono jego twórczość nobilitującymi nagrodami w Chinach.
Cudowne zakątki świata to piękny album, który jest przewodnikiem po najwspanialszych zabytkach na świecie. Na kartach tej książki znajdują się między innymi zamki i pałace, np. Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Białej Czapli, katedry, kościoły i bazyliki, np. bazylika w Gdańsku, kościół Sagrada Famlia w Barcelonie, a także najciekawsze muzea z całego świata, takie jak Luwr, Metropolitan Museum of Art czy Muzeum Narodowe Prado. Całość wzbogacona materiałem zdjęciowym.
Wybrana przez Boga Rozalia Celakówna została wybrana przez Boga, by zawrócić człowieka i świat z błędnych ścieżek grzechu i zatracenia na drogę wiodącą ku zbawieniu. Przez nią Jezus chciał sprawić, by uczniowie oddawali się na własność Jego Sercu, czyniąc swoje życie przestrzenią Jego królestwa. Tak będzie się ono rozszerzać, aż zatriumfuje na całym świecie.Przystępna analiza Oprócz wątków biograficznych książka zawiera przystępną teologiczną analizę pism Rozalii, co pozwala odbrązowić jej dzieło i zweryfikować niesprawiedliwą opowieść o niej. W poszczególnych rozdziałach nakreślone zostały fundamenty duchowości i misji zlecone Celakównej przez Jezusa, a także jej odpowiedzi na słowa i zadania, jakie do niej kierował. Załączony jest także wybór jej myśli, cytatów z pism oraz słów o niej hierarchów Kościoła.Przekaz dla każdego Orędzie o królowaniu Chrystusa dane Celakównej może stanowić remedium na zwątpienie, zagubienie i utratę wiary w Boga przez współczesnego człowieka. Przekaz, jaki otrzymała Rozalia, to zadanie na każdy czas dla nas wszystkich.
Inspirujące rozważania Jak odnowić i rozwijać swoje życie duchowe na co dzień? Odkryj inspirujące, przenikające do głębi duszy, przemieniające i niosące nadzieję rozważania na każdy dzień autorstwa s. Bożeny Marii HanusiakPomoc w usłyszeniu Słowa Książka będzie pomocą w usłyszeniu tego najważniejszego Słowa, którym jest nasz Pan, Jezus Chrystus. Autorka od wielu lat prowadzi życie pustelnicze, wsłuchując się w słowo Boże, które właśnie na pustyni wybrzmiewa mocniej.Od Jezusa Zaletą tych krótkich rozważań jest ich forma. Napisane są one niejako w imieniu samego Jezusa, jednak nie zastępują słów Ewangelii, a jedynie je tłumaczą i inspirują czytelnika, by wrócić do podanego źródła. Jezus jakby zbliża się do nas i raz jeszcze wyjaśnia to, co zostało zapisane przez Ewangelistów.
Album poświęcony będzie twórczości Barbary Falender (ur. 1947), jednej z najbardziej uznanych polskich rzeźbiarek.Falender studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Jerzego Jarnuszkiewicza. Jest laureatką wielu nagród, w tym I Nagrody na Salonie Zimowym w Radomiu (1981) i III Nagrody na Sympozjum Rzeźby w Fanano (1985), oraz stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej i rządu francuskiego. Prace rzeźbiarki są wystawiane w Polsce i za granicą, między innymi w Kopenhadze, Paryżu czy w Nowym Jorku.Artystka najczęściej podejmuje w swojej twórczości tematy związane z ludzkim ciałem i erotyką oraz przemijaniem i śmiercią, wykorzystując takie materiały, jak: kamień, brąz, ale też epoksyd i porcelanę. Falender jest wszechstronną twórczynią - zajmuje się również rysunkiem i fotografią.
John Milbank to jeden z najważniejszych współczesnych teologów, który z wielkim rozmachem i godną podziwu konsekwencją tworzy własną wizję teologiczną. Wizja ta po to, aby ukazać fundamentalne znaczenie i funkcję teologii dla współczesnej refleksji, programowo wykracza poza własne granice: podejmuje wysiłek genealogicznych badań nad kluczowymi przekonaniami człowieka nowoczesnego, odnajdując jej źródła w rozstrzygnięciach o charakterze teologicznym. Realizacja tego zamierzenia wiąże się u Milbanka z postulatem przekroczenia nowoczesności i uprawiania teologii sięgającej do źródeł neoplatońsko-augustyńskich.Książka Piotra Popiołka jest pierwszą monografią poświęconą myśli Johna Milbanka ukazującą się w języku polskim. Stanowi ona niezwykle cenny komentarz do kluczowych wątków kształtujących oblicze tej bardzo inspirującej propozycji teologicznej, którą w obieg intelektualny wprowadził Milbank. Wydanie tej książki wpisuje się zarazem w inne działania Teologii Politycznej zmierzające do przybliżenia polskiemu czytelnikowi dorobku teologicznego Johna Milbanka, w tym nawiązuje zwłaszcza do wcześniej wydanego polskiego przekładu książki Przekroczyć rozum sekularny. Teologia i teoria społeczna.
Zdobywanie szczytów może być dla dzieciaków sporym wyzwaniem. Nie musi jednak kojarzyć się wyłącznie z wysiłkiem i zmęczeniem. Wręcz przeciwnie. Wystarczy spojrzeć na górski szlak jak na tor przeszkód, a na skały jak na zaczarowane stwory, zamienić się w tropiciela dzikich zwierząt, posłuchać ptasiego radia lub puścić patyk w rejs po wzburzonym potoku. Zabierając dzieci w góry, zapewniamy im dzieciństwo pełne przygód i zabaw, zaszczepiamy miłość do przyrody i nawyk aktywnego wypoczynku.Żeby móc w pełni cieszyć się górską wędrówką, należy dobrze się do niej przygotować. W niniejszej książce, obok licznych, angażujących ciekawostek przyrodniczo-krajoznawczych, dzieci i ich opiekunowie znajdą praktyczne porady na temat odpowiedniego ubrania, prowiantu, planowania trasy i odpoczynku. Dowiedzą się, jak czytać oznaczenia szlaków i korzystać z turystycznej infrastruktury, sprawdzać pogodę i unikać zagrożeń. Poradnik młodych górzystów to kompletny niezbędnik, który warto przeczytać przed każdą wyprawą.
KINO WIĘKSZE NIŻ ŚWIATRelacje z festiwalu filmowego w Cannes Tadeusz Sobolewski nadawał od roku 1994 do 2019. Podpatrywał z bliska wielkich autorów światowego kina: Jima Jarmuscha, Pedro Almodóvara, Davida Lyncha, Jane Campion, Theo Angelopoulosa. Śledził ich rozwój, zachwycał się osiągnięciami i obnażał artystyczne klęski. Trafił na wybitnych kontynuatorów kina Nowej Fali nagrodzonych Złotymi Palmami, jak: Ken Loach i Mike Leigh, Lars von Trier i Michael Haneke, Abbas Kiarostami i Nanni Moretti.Wyprawy do Cannes były dla Tadeusza Sobolewskiego czymś więcej niż wyjazdami na festiwal. To były podróże "dziecka Peerelu" na Zachód, do wolności - z Polski, która wtedy aspirowała do Unii Europejskiej. Ze wspomnień pielgrzymek do Cannes, świątyni kina, z recenzji, anegdot i rozmów układa Sobolewski swoją humanistyczną religię kina.Objawienia z sali kinowej przenikają się z głębokim przeżywaniem świata, podróże nocnym pociągiem z Paryża z wypisami z filozofów, spacery bulwarem Croisette z wydarzeniami, którymi żyły światowe media."Świetna książka, w której Tadeusz Sobolewski zabiera nas w bardzo osobistą, emocjonalną podróż po filmowym Cannes. Tu granice między fikcją i rzeczywistością się zacierają. To jak scenariusz dobrego filmu, w którym bohaterami są: Tarantino, Kieślowski, Jarmusch, Haneke, Loach i inni, bo kino to dla Tadeusza przede wszystkim twórcy, ich filozofia życia, spojrzenie na drugiego człowieka. To inspiracja do refleksji o współczesnym świecie. Polecam wszystkim, którzy kochają kino i życie."Grażyna Torbicka
W zeszycie znajdziemy pełną biografię Alfreda Bohmera, pierwszego niemieckiego artysty fotografa, która mogłaby być scenariuszem sensacyjnego filmu, tak tajemnicza i zapomniana była to postać. Urodził się nad Odrą na przedmieściach Wrocławia, gdzie ojciec był właścicielem dwóch stateczków - stąd jego zamiłowanie do żeglarstwa i urzekających zdjęć jezior, rzek i morza. Obrał karierę wojskowego i jako młody porucznik był wychowawcą wysoko urodzonych w elitarnym Korpusie Kadetów w Berlinie, a następnie oficerem i szefem urzędów ewidencji ludności w Bytomiu, Opolu i Ełku. Był jednym z najwybitniejszych fotografów końca XIX w., który również nagle stał się przez krótki czas zbieraczem tysięcy korespondencji filatelistycznej z całego świata. Najlepszy żeglarz wśród oficerów, który nagle, w tajemniczy sposób ginie - topi się, płynąc jachtem, w jeziorze ełeckim. Koledzy wystawiają mu pomnik. Zeszyt ten przeznaczony jest nie tylko dla miłośników historii fotografii, ale również dla filatelistów - zawiera całostki i listy znajdujące się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu
W dojrzałym kapitalizmie budowa wartości produktu opiera się na technologiach kulturowych wykorzystywanych powszechnie przez marketing. Kulturowe znaczenia i toposy kształtują twarz i misję oferty rynkowej. Zwrotnie wpływa to na sposoby rozumienia podstawowych kategorii określających nasze relacje ze światem: użyteczność, niezbędność, niedostatek, unikatowość, autoteliczność itp. W ten sposób kapitalizm staje się kulturą i źródłem wartości.
O ile jednak technologie produkcji muszą uwzględniać opór materii i ograniczoność ziemskich zasobów, o tyle kreacje marketingowe oparte na kulturze już nie. Odwołujące się do wartości doznania i opowieści wytwarzane na potrzeby komercyjne wymagają wszak materialnych wehikułów. W efekcie dochodzi do niekontrowanej eksploatacji zasobów przyrodniczych i ludzkich. W tym sensie wartości stają się źródłem katastrofy.
Autor monografii opisuje oba procesy i pokazuje ich konsekwencje dla świata i ludzi.
Celem monografii Kapitalizm jako źródło wartości. Wartości jako źródło katastrofy jest ukazanie kulturowych blokad kapitalizmu, które uniemożliwiają wyjście z pogłębiającego się impasu (kryzys klimatyczno-ekologiczny). Autor przekonuje, że skuteczne podjęcie działań zmierzających do jego przezwyciężenia, z regulacjami prawnymi włącznie, wymaga rozpoznania języka wartości, w którym te blokady są zawarte. Nie da się przeprowadzić zmiany gospodarczej, oddziałując wyłącznie na gospodarkę, ponieważ proces gospodarczy jest mocno osadzony w procesach kulturowych, które ten zrost gospodarki
z kulturą konserwują i uniemożliwiają realne wyjście poza
paradygmat wzrostu.
Z recenzji dr. hab. Macieja Krzykawskiego, prof. UŚ
Ujmując monografię Jacka Schindlera od strony teoretycznej, można nazwać ją kulturoznawczo-filozoficznym traktatem aksjologicznym. Autor sięga w nim po filozoficzne środki budowania układu pojęciowego od najbardziej podstawowego poziomu — kategorii „wartości” i „wartościowania” — przechodząc przez pojęcie „użyteczności” i wydzielając przy tym różne jej odmiany, by finalnie dojść do kategorii „rzadkości” i „unikatowości”. Ten filozoficznie skonstruowany wywód zostaje jednak zbudowany za pomocą koncepcji czerpanych przede wszystkim z teorii kultury oraz ekonomii.
Z recenzji dr. hab. Krzysztofa Abriszewskiego, prof. UMK
Jerzy Grotowski – reżyser, nauczyciel, wizjoner to jeden z najważniejszych teoretyków i praktyków teatralnych XX wieku. Reformator, którego prace zmieniły współczesny teatr.
Tytułowe „wartości urzeczywistniane” monografii Przemysława Radwańskiego zwracają uwagę na to, co było w dziele Grotowskiego rzeczywiste i dziejące się, a nie tylko deklarowane i komunikowane. Autor podjął się zadania bardzo trudnego — opisania doświadczeń i zdarzeń, które trudno zamknąć w precyzyjnych definicjach. I o których niewiele wiadomo. Nie mamy pewności, co naprawdę działo się w latach siedemdziesiątych w lasach Brzezinki pod Oławą, salach Laboratorium, w starym młynie czy na zamku w Grodźcu, gdy Grotowski „wyszedł z teatru” i skierował się w stronę działań parateatralnych. Istnieje niewiele opracowań tego okresu działań artysty.
Opisując działania Jerzego Grotowskiego z tego okresu autor odchodzi od języka naukowej zwięzłości. Używa obrazów i metafor, które pomagają oddać i zrozumieć esencję działań maga teatru. Stara się uchwycić nieuchwytne. Powstała dzięki temu barwna i sugestywna opowieść o wyjątkowym podejściu do kultury i sztuki.
BIOGRAM
Przemysław Radwański — wykładowca (od 2008 roku) kulturoznawstwa w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej. W latach 1975–76 brał udział w działaniach parateatralnych Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, a później w prowadzonych przez Uniwersytet Wrocławski badaniach kultury Dolnego Śląska i działaniach olsztyńskiej Pracowni. Pracował w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, współtworzył holistyczny ośrodek EKO-OKO i szereg pozarządowych programów edukacyjnych, między innymi Edukacja w Naturze, Zielony Certyfikat, Mała Szkoła, Forum Inicjatyw Oświatowych. Zainteresowania: aksjologia kulturoznawcza i animacja kultury.
ORCID: 0000-0002-0165-7878
RECENZJA
Studium doktora Przemysława Radwańskiego wzbogaca polskie piśmiennictwo naukowe o cenną pozycję. Autor z dużą odwagą i godną podziwu sumiennością podejmuje się analizy jednego z najbardziej problematycznych i ambitnych, ale też trudnych do opisania przedsięwzięć Jerzego Grotowskiego.
Parateatr czy „kultura czynna” to utopijny projekt ekologiczny, próba przywrócenia Człowiekowi bezpośredniego kontaktu z naturą i zainicjowania odrodzenia społecznego.
Dr Radwański nie rekonstruuje parateatralnych zdarzeń, ale poddaje to zjawisko ocenom aksjologicznym z perspektywy teorii wypracowanych przez wrocławskich kulturoznawców. To nowatorskie spojrzenie na dzieło Grotowskiego przynosi zaskakujące i wielce inspirujące rezultaty. Grotowski został potraktowany po raz pierwszy z taką powagą jako twórca urzeczywistniający wartości. Autor formułuje serię intrygujących i często wnikliwych tez, które z pewnością staną się punktem wyjścia do dalszych badań nad spuścizną Grotowskiego.
Z recenzji prof. dr. hab. Mirosława Kocura,
Uniwersytet Wrocławski
Odwołując się do opublikowanej literatury na temat „kultury czynnej” i poszczególnych przedsięwzięć parateatralnych Grotowskiego i Teatru Laboratorium, Radwański systematycznie omawia wartości urzeczywistniane w toku tych aktywności: po pierwsze, rozbrojenie, czyli metaforyczne „obmycie”; po wtóre, doświadczenie percepcji bezpośredniej; po trzecie, doświadczenie bycia „takim, jakim się jest, cały”'; po czwarte, procesualność; po piąte, doświadczenie nunc stans, czyli „wiecznego teraz”; po szóste, rozbudowaną w wypowiedziach Grotowskiego metaforę braterstwa; po siódme wreszcie, Święto i świętość.
Z recenzji prof. dr. hab. Leszka Kolankiewicza,
Uniwersytet Warszawski
Wywiady z niezwykłymi ludźmi z różnych dziedzin nauki i pracy, także ze społecznikami i działaczami oraz pasjonatami. Bo życie i jego bogactwo tworzą właśnie ludzie.
Przedstawiamy wyjątkowy zbiór rozważań pasyjnych autorstwa ks. Marcina Filara. Razem św. Piotrem przemierzymy kolejne etapy męki Jezusa Chrystusa. W świetle Bożego słowa będziemy odkrywać prawdę o nas samych. Pomogą nam w tym pytania, zamieszczone na końcu każdego rozważania. ?? Jakie treści znajdziemy w tej książce? rozważania pasyjne, przypomnienie znaczenia modlitwy, postu i jałmużny w życiu chrześcijanina, pytania do refleksji które pomogą nam wyznaczyć konkretne obszary w naszym życiu wymagające oczyszczenia. Dodatek: rozważania drogi krzyżowej stanowiące cenną pomoc w modlitwie indywidualnej oraz wspólnotowej.
Rozważania Drogi Krzyżowej z libańskim świętym. Święty Charbel Makhlouf był libańskim mnichem, który celem swojego życia uczynił osiągnięcie jak największej bliskości z Jezusem poprzez post, modlitwę i umartwienia. Zarówno jego postawa, jak i cuda, jakie miały miejsce za jego wstawiennictwem, sprawiły, że dla wielu wiernych stał się duchowym przewodnikiem i orędownikiem w Niebie. Droga krzyżowa ze św. Charbelem to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy pragną wraz z nim przeżywać ostatnie chwile Chrystusa przed śmiercią na krzyżu. Fragmenty Ewangelii są tu rozważane w kontekście biografii i myśli tego libańskiego świętego, który poświęcił całe swoje życie na zgłębianie najwspanialszej Prawdy, jaką jest Jezus Chrystus.
Przez wieki ludzi dręczyło jedno pytanie ponad wszystkie inne Jeśli Bóg jest dobry i wszechmocny, dlaczego pozwala swoim stworzeniom cierpieć? A co z cierpieniem zwierząt, które ani nie zasługują na ból, ani nie mogą na nim zyskać? Największy chrześcijański myśliciel naszych czasów podejmuje próbę rozwikłania tej zawiłej kwestii. Z charakterystycznym dla siebie współczuciem i wnikliwością, C.S. Lewis oferuje odpowiedzi na te kluczowe pytania i dzieli się swoją nadzieją oraz mądrością, aby pomóc uleczyć świat spragniony prawdziwego zrozumienia ludzkiej natury.
"Grzeszni dekadenci", autorstwa Stefanii Krzysztofowicz-Kozakowskiej, to bogato ilustrowana publikacja poświęcona najciekawszym i najgłośniejszym skandalom w polskim życiu artystycznym i akademickim przełomu XIX i XX wieku. Bohaterami opowieści są między innymi Stanisław Przybyszewski i jego żona Dagny Juel, Feliks Manggha Jasieński, Lucjan Rydel, Włodzimierz Tetmajer oraz Jacek Malczewski i jego muza Maria Balowa. Autorka koncentruje się na głównych motywach i tematach, które dominowały w sztuce i literaturze wspomnianego okresu - kawiarniom i kabaretom, chłopomanii, satanizmowi i samobójstwom - oraz szczegółowo relacjonuje liczne skandaliczne wydarzenia, które miały miejsce w Krakowie, Warszawie czy Zakopanem.
Synteza współczesnej wiedzy o technikach malarskich mistrzów weneckich Dla badaczy technik malarskich sztuka Wenecjan to szczególnie ciekawe pole, a jednocześnie duże wyzwanie. Muszą się bowiem zmierzyć z wielowiekowymi legendami i tajemnicami warsztatu największych mistrzów koloru. Wyjątkowość sztuki weneckiej opierała się na wysokiej jakości dostępnych w mieście tworzyw i eksperymentach technologicznych, prowadzonych przez miejscowych artystów. W ciągu ostatnich kilku dekad obrazy mistrzów weneckich poddane zostały wnikliwym badaniom technologicznym. Rentgenogramy, reflektogramy w podczerwieni i próbki farby pobrane z wielu wybitnych dzieł pozwoliły na identyfikację materiałów używanych przez malarzy i rozpoznanie ich warsztatowych procedur. Grażyna Bastek opisuje budowę dawnych malowideł. Pisząc o funkcjonowaniu warsztatów największych artystów weneckich – Belliniego, Giorgiona, Tycjana i Tintoretta – skupia się nie tylko na materii ich dzieł, lecz także na technikach warsztatowych, organizacji pracy, zamówieniach i ich realizacjach. Warsztaty weneckie to doskonała pozycja zarówno dla studentów historii sztuki oraz wszystkich osób planujących podjęcie studiów w tym obszarze, jak i dla pasjonatów malarstwa, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?