O ile na początku XXI wieku w każdej diecezji był zazwyczaj jeden egzorcysta (łącznie 41), tak w 2024 roku liczba ta wyniosła 120, ale i tak okazuje się niewystarczająca. Pokazuje to, że problem zniewoleń duchowych narasta. Dzięki tej książce czytelnik poznaje zarys historyczny praktyki egzorcyzmowania od czasów Starego Testamentu aż do chwili obecnej. Odkrywa zagadnienia doktrynalne i duszpasterskie związane z obrzędem egzorcyzmu. Egzorcyzmy ks. Rosika to niewielka lektura wielkiej wagi.
Pierwsze spotkanie z tekstem biblijnym jest wielkim wydarzeniem w życiu młodego człowieka. To piękne wydanie Biblii zostało opracowane z myślą o dzieciach i nastolatkach pragnących zapoznać się z tekstami stojącymi u źródeł wiary chrześcijańskiej. Cytowane wersety zostały dobrane w taki sposób, aby dać pełen obraz istoty przekazu biblijnego. Komentarze i interpretacje wybitnego biblisty księdza profesora Andrzeja Rosika pozwolą młodym czytelnikom zrozumieć głębię religijną i niezwykłą mądrość płynącą z tekstów Starego i Nowego Testamentu. Na specjalną uwagę zasługuje opracowanie graficzne książki, ukazujące treści biblijne w kontekście kultury malarstwa sakralnego. Autorem Biblii dla dzieci i młodzieży jest ksiądz Mariusz Rosik, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, wybitny biblista i autor książek o tematyce ewangelizacyjnej.
Ksiądz Mariusz Rosik, znakomity biblista, w pasjonujący sposób opowiada o tym, co na temat Eucharystii mówi Pismo Święte, a także jak wpływa ona nasze życie. Jak mówi autor, "Eucharystia to spotkanie nie tylko z Bogiem, lecz także z drugim człowiekiem we wspólnocie Kościoła. [] Świadomie i mądrze przeżywana może stać się umocnieniem także dla nas. Bo to przecież miejsce, w którym niebo łączy się z ziemią". Teksty składające się na publikację pierwotnie ukazywały się jako felietony w miesięczniku "Nowe Życie".
Poznaj prawdziwe historie Wybranych, ludzi, którzy spotkali Jezusa i otrzymali misję opowiadania o tym na całym świecie Ksiądz profesor Mariusz Rosik, wybitny polski biblista - korzystając z najnowszych ustaleń studiów biblijnych i posługując się tekstami tradycji Kościoła - czyta i komentuje rozdział po rozdziale Dzieje Apostolskie, czyli księgę Nowego Testamentu opisującą życie pierwszych chrześcijan. Opisując świat i codzienne życie pierwszych uczniów Jezusa, ksiądz Rosik nie ogranicza się tylko do tekstu Nowego Testamentu, ale sięga po apokryfy i teksty autorów greckich i żydowskich oraz przybliża odkrycia współczesnej archeologii. Przywołuje też fascynujące dzieje biblijnych manuskryptów. Dzięki temu mamy okazję poznać szerokie tło kulturowe świata, w którym żyli chrześcijanie pierwszego pokolenia oraz barwne historie ludzi, którzy zostali wybrani przez Boga, by prawdę o Chrystusie Zmartwychwstałym głosić całemu światu, i którzy za tę prawdę nierzadko oddawali swe życie. Ta lektura to świetnie napisana opowieść o pierwszych chrześcijanach i niezwykła przygoda dla ducha i intelektu. ks. Mariusz Rosik - biblista, profesor nauk teologicznych, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Jest autorem wielu publikacji na tematy biblijne i teologiczne, m.in. Miriam z Nazaretu, Jezus Galilejczyk. Lew z pokolenia Judy, Arka i gołębica. Jego pasją, oprócz Biblii, są podróże. Prowadzi własną stronę internetową - www.mariuszrosik.pl.
Jeśli uważnym sercem słuchamy świadków i otwieramy się na znaki, którymi Pan ciągle na nowo uwiarygadnia ich i siebie samego, wtedy wiemy: On prawdziwie zmartwychwstał! On jest Żyjącym!
Benedykt XVI
Co tak naprawdę wydarzyło się trzeciego dnia po śmierci Zbawiciela na krzyżu – w niedzielę, która zmieniła bieg historii świata i stała się początkiem chrześcijaństwa? Jak odmieniło się życie tych, którzy spotkali Zmartwychwstałego Pana? W jaki sposób także my dzisiaj możemy spotkać Chrystusa?
Książka ks. prof. Mariusza Rosika to uczta dla intelektu i dla ducha. Autor nie tylko objaśnia Ewangelie kolejnych siedmiu tygodni okresu wielkanocnego, ale także zaprasza czytelnika do przeżycia osobistych, pogłębionych rekolekcji paschalnych. Publikacja zawiera:
- siedem rozważań Ewangelii (od zmartwychwstania po zesłanie Ducha Świętego),
- drogę światła,
- koronkę do Miłosierdzia Bożego,
- modlitwy i nowennę do Ducha Świętego,
- pieśni wielkanocne.
Ta książka to zupełnie nowe spojrzenie na doskonale nam znane opowieści o pustym grobie, początkach Kościoła i Zmartwychwstałym Chrystusie.
ks. dr Mateusz Wyrzykowski
prof. Mariusz Rosik – biblista, profesor nauk teologicznych, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Jest autorem wielu książek o tematyce biblijnej, m.in. Miriam z Nazaretu, Pakiet nowe życie, Arka i gołębica i Jezus Galilejczyk. Lew z pokolenia Judy.
Kolejna książka z serii Całkiem innych kazań... Tym razem autor, ks. prof. Mariusz Rosik porusza żywotne wśród ludzi młodych (i nie tylko) tematy, które zaprezentowane zostały jako Boże dary przeznaczone dla otwartego serca. Są wśród nich dar miłości Boga i Jego Słowa, dar modlitwy i Eucharystii, dar Ducha Świętego i przebaczenia otrzymywanego od Boga i okazywanego innym. Kazania są nie tylko żywą prezentacją tych darów, ale zawierają także praktyczne odniesienia do codziennego życia. Czytelnik i kaznodzieja znajdą tu nie tylko ciekawy przekaz Słowa Bożego, ale także odpowiedź na pytanie, w jaki sposób doświadczyć przemieniającego działania tego Słowa na co dzień.
Poznaj tajemnicę Tej, którą Bóg wybrał na matkę swojego Syna!
Ksiądz Mariusz Rosik, wybitny polski biblista, powraca z piękną opowieścią o Maryi, pełnej łaski oblubienicy Ducha Świętego. Uważnie czyta teksty Nowego i Starego Testamentu. Bada pisma Ojców Kościoła. Analizuje dokumenty eklezjalne. Odkrywa świadectwo tego, że maryjne prawdy, które głosi Kościół, znane są już od zarania dziejów. Łącząc biblijną egzegezę z osobistą perspektywą, zabiera czytelnika w pasjonującą podróż śladami Matki Kościoła. W Miriam z Nazaretu znajdziecie nie tylko
świetnie napisane rozważania na temat życia Matki Bożej, lecz także wnikliwą refleksję nad Jej rolą w dziele zbawienia i dziejach świata. To książka dla tych, którzy chcą w pełni zrozumieć postawę modlitwy, cierpienia i służby Maryi.
W książce opublikowana została po raz pierwszy Biblijna Litania do Najświętszego Imienia Miriam, autorska modlitwa księdza Rosika, proponowana do prywatnego odmawiania.
Miriam z Nazaretu ks. prof. Mariusza Rosika jest rewelacyjna! Nareszcie mamy książkę, która w sposób przystępny, ale w głęboko teologicznej i biblijnej narracji wprowadza nas w tajemnicę Miriam, Matki Boga-Człowieka. To lektura dla każdego, kto na drodze wiary i niewiary musi się z Nią spotkać. Ta książka rozpala serce, jest jak podróż w odkrywaniu sekretu Miłości Boga do Miriam i wywyższenia Jej w historii zbawienia w Jej jedynej i niepowtarzalnej misji i przeznaczeniu.
Ks. Dominik Chmielewski SDB
Jestem przekonany, że książka, którą trzymasz w dłoniach, okaże się skarbem dla wszystkich, którzy szukają głębszego zrozumienia maryjnych prawd wiary. Głęboka biblijna analiza pomoże Ci spojrzeć na Matkę Słowa w sposób, w jaki nie patrzyłeś na Nią nigdy wcześniej.
Marcin Zieliński, lider wspólnoty „Głos Pana”
Ksiądz Mariusz Rosik – biblista, profesor nauk teologicznych, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Jest autorem wielu publikacji na tematy biblijne i teologiczne, m.in. Pakiet nowe życie i Arka i gołebica. Jego pasją, oprócz Biblii, są podróże. Współpracuje z portalem BibleNote+ oraz prowadzi własną stronę internetową – www.mariuszrosik.pl.
Zacznij żyć pełnią Ducha!
Arka i gołębica to znakomity przewodnik po rzeczywistości charyzmatycznej, który pokazuje, że dary z wysoka nie są wymysłem protestantów czy jakiejś wąskiej grupy osób, lecz są zakotwiczone w życiu i historii całego Kościoła. Analizując szczegółowo słowo Boże, historię Kościoła i doświadczenie Odnowy w Duchu Świętym, ks. prof. Mariusz Rosik zachęca
nas do wołania: Przyjdź, Duchu Święty!
Tego nam wszystkim potrzeba: spokojnej refleksji po pięćdziesięciu latach istnienia Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej. Refleksji mądrej, opartej na głębokiej znajomości tematu, a równocześnie bliskiej i osobistej. Właśnie takie mówienie o Kościele pociąga mnie najbardziej. To jak snucie rodzinnej opowieści, w której sięga się korzeni, medytując nad wydarzeniami, które tworzą kolejne rozdziały rodzinnej sagi. Ciepło, serdecznie, z empatią. Bo Kościół to nasz dom, w którym toczy się historia naszej wiary.
s. Bogna Młynarz ZDCh
Opisanie rzeczywistości tworzonej przez Tego, którego Biblia opisuje za pomocą nieuchwytnych symboli (woda, ogień, wiatr), grozi „śmiercią lub trwałym kalectwem”. Wieje przecież, kędy chce. A jednak gdy bierze się za to ks. prof. Rosik, jestem spokojny. Dlaczego? Bo Autor patrzy na dynamiczną rzeczywistość wspólnot charyzmatycznych
jako znakomity biblista, ale także jako praktyk, który z Odnową zetknął się przed 36 laty.
Świetna lektura! Gorąco polecam.
Marcin Jakimowicz
Ks. Mariusz Rosik – profesor biblistyki, wykładowca m.in. Papieskiego Wydziału Teologicznego i Uniwersytetu Wrocławskiego; autor licznych książek i artykułów na tematy
biblijne i teologiczne. Zapalony podróżnik. Redaktor portalu Orygenes+, autor strony www.mariuszrosik.pl.
Ksiądz Mariusz Rosik udowadnia, że prawdy katolickie i dogmaty wiary mają rzeczywiste podstawy biblijne, a nie wynikają wyłącznie z Tradycji Kościoła. Przedstawiając biblijne korzenie katolicyzmu, sięga po propagowaną przez Benedykta XVI kanoniczną metodę interpretacji Pisma Świętego, polegającą na czytaniu pojedynczych tekstów w świetle całej Biblii. Każdą ze stawianych tez wspiera argumentami z tekstów zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu
Wśród wielu publikacji, które traktują jednocześnie o Biblii i Eucharystii, nie ma takiej pozycji jak ta ks. prof. Mariusza Rosika. Dzięki tak dobrze napisanej książce można pełniej rozpoznać znaczenie doniosłej prawdy wyrażonej także w Pierwszej Modlitwie Eucharystycznej, mówiącej o darach złożonych przez Abla oraz ofiarach składanych przez Abrahama i Melchizedeka jako zapowiedzi doskonałej Ofiary Chrystusa. Kanon Rzymski – przez wyliczenie tylko tych trzech osób Starego Testamentu – przypomina wszystkie postacie, wydarzenia, miejsca i czasy święte, zwiastujące Eucharystię i jej ustanowienie przez Chrystusa, a także odkrywające swój rzeczywisty sens dopiero w świetle Jego życia, śmierci i zmartwychwstania, których owocem i darem dla Kościoła jest Eucharystia.
ks. prof. dr hab. Artur Malina, Uniwersytet Śląski, Katowice
Monografia jest monumentalna, i to nie tylko z powodu swej objętości. Budzi ona w czytelniku respekt, który trzeba pokonać, by odkryć bogactwo, różnorodność i głębię zawartych w niej treści. Lekkość narracji, literacki język, liczne dygresje poszerzające horyzont myślenia sprawiają, że dyskurs naukowy jest podporządkowany wprowadzeniu czytelnika w osobiste doświadczenie Eucharystii. O szczególnej wartości monografii ks. prof. M. Rosika stanowi ukazanie żydowskiego tła Eucharystii. Zwykle jest ono sprowadzane do Starego Testamentu. Wrocławski biblista nie ogranicza się jednak tylko do relektury starotestamentalnych zapowiedzi Eucharystii, lecz sięga również do bogatej pozabiblijnej tradycji judaizmu, która pozwala jeszcze lepiej zrozumieć nowość Paschy Jezusa celebrowanej w tym sakramencie.
ks. prof. dr hab. Wojciech Pikor, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń
Gdy słyszymy „Ziemia święta” lub „Ziemia biblijna”, zazwyczaj nasze myśli wędrują do współczesnego Izraela i obecnej Autonomii Palestyńskiej. Na tych terenach miało miejsce najwięcej wydarzeń opisanych w Biblii. Jednak każdy czytelnik Pisma Świętego wie, że karty świętej księgi prowadzą nas także po wielu miejscach, które obecnie leżą na terenach Egiptu, Libanu, Syrii, Grecji, Turcji, Włoch, Malty, Iranu, Iraku, Arabii Saudyjskiej czy Jordanii. Niniejsza książka jest zaproszeniem do swoistej, intelektualnej podróży po tych miejscach. W podróż tę wyruszymy wraz z bohaterami biblijnych opowiadań, by lepiej poznać nie tylko historię poszczególnych postaci, ale dostrzec nić Bożego prowadzenia całej ludzkości ku zbawieniu.
Obecnie w wielu miejscach związanych z dziejami zbawienia i postaciami biblijnymi wyrosły kościoły, kaplice czy choćby postawiono tam kamienie lub tablice pamiątkowe. Kiedy jednak Jezus wszedł na górę Tabor, nie było tam franciszkańskiego kościoła. Kiedy dźwigał krzyż, nie przepychał się wśród straganów arabskich sklepikarzy. Gdy Abraham wszedł na górę Moria, by ofiarować Izaaka, nie było tam świątyni jerozolimskiej ani muzułmańskich meczetów, a gdy Paweł przybył do Rzymu, nie mógł ochłodzić się w cieniu kolumnady na placu św. Piotra. To oczywiste! Właśnie dlatego w tej książce proponuję spojrzenie na starożytne widoki, bez wspomnianych budowli, angażujące wyobraźnię, by dostrzec to, co widziały oczy postaci biblijnych. Mam nadzieję, że będzie to dla czytelników fascynujące.
Przywołując zacytowane wyżej słowa Augustyna, zapraszam w interesującą – mam nadzieję – podróż. Nie zatrzymamy się więc – jak mówi biskup Hippony – na pierwszej tylko stronicy. Przed nami trzysta sześćdziesiąt sześć stron, z których każda odkrywa kolejne tajemnice Bożych interwencji w dzieje ludzkości. Interwencji, które dokonywały się w konkretnych miejscach geograficznych, naznaczonych Bożym śladem. Publikacja została wzbogacona o graficzny spis treści (mapy z numerami stron), który pozwoli czytelnikowi łatwo odnaleźć opis wybranego miejsca geograficznego. Czas zatem wyruszyć w drogę!
Mariusz Rosik:
Od 1993 roku kapłan Archidiecezji Wrocławskiej. Jako wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego zajmuje się teologią Nowego Testamentu, egzegezą Ewangelii synoptycznych oraz starożytną historią Żydów. Dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych
Książka, której refleksje osnute są wokół wydarzeń poranka wielkanocnego, wydarzeń zatrzymanych przez ewangelistów na kartach ich dziel jak w kadrze aparatu fotograficznego. Tamtego poranka zajaśniał blask Chrystusa powstającego z grobu. Światło dnia trzeciego. Relacje ewangelistów o pustym grobie Chrystusa i o Jego ukazywaniu się po zmartwychwstaniu są przedmiotem rozważań autora.
Spis treści:
Od Namiotu Spotkania do Świątyni / 5
Architektura świątyni / 11
Od Salomona do Heroda / 15
Nie zostanie kamień na kamieniu / 19
Wzgórze Świątynne / 23
Źródło Gichon / 27
Twierdza Antonia / 29
Największa pomyłka w dziejach archeologii? / 33
Czy powstanie Trzecia Świątynia? / 43
Zakończenie / 49
Przypisy / 50
Wybór literatury / 51
Wykaz ilustracji / 52
Nota o Autorze / 53
Spis treści:
Preface / 7
The Post-Paschal Perspective / 15
Paul: The Old Testament Prepares the Resurrection of Jesus / 23
Luke: Motif of the Cyclic Journey / 53
John: Resurrection as New Creation / 73
Abbreviations / 111
Selected Bibliography / 113
Właśnie w tej chwili Jezus może odmienić Twoje życie!Jedyne, co musisz zrobić, to otworzyć swe serce i przyjąć wyjątkowy pakiet cudownych darów, które specjalnie dla Ciebie przygotował Bóg. Ks. Mariusz Rosik, inspirując się pełnymi mocy fragmentami biblijnymi, w niezwykle poruszający i odkrywczy sposób opisał 39 z nich. A to dopiero początek! Poznaj i przyjmij te dary, a otworzy się przed Tobą ogromny skarbiec, z którego możesz do woli korzystać! Weź od Jezusa ten jedyny naprawdę atrakcyjny, darmowy pakiet łask i zmień swoją codzienność!Czytam rozdział po rozdziale i przecieram oczy ze zdumienia. Do jakiej godności zostaliśmy wyniesieni! Wszechmocny, którego imienia Żydzi nie odważają się wymawiać (z książki dowiesz się dlaczego), posadził nas... w jednej ławce ze swym Synem! Nie tylko nas wskrzesił, ale i posadził na wyżynach niebieskich w Chrystusie Jezusie (Ef 2,6). Upokorzył się, by nas podnieść. Znakomita lektura! (Marcin Jakimowicz, Gość Niedzielny)Zabiegana codzienność kradnie nam często to, co najważniejsze: czas na rozważanie słowa Bożego. Z pomocą przychodzi Pakiet nowe życie ks. Mariusza Rosika komentarze napisane z pasją, łączące wiedzę biblisty z lekkością stylu i szczyptą humoru. Coś w sam raz dla niemających czasu. (Łukasz Nauman, autor książki Co wypełnia Lukę?)Ks. Mariusz Rosik prowadzi nas drogą wiodącą od miłości Boga, przez poznanie zbawienia w Jezusie Chrystusie, aż po konkretne owoce wiary chrześcijańskiej. (Ks. Andrzej Grefkowicz, egzorcysta diecezji warszawskiej)Ks. Mariusz Rosik profesor biblistyki, wykładowca m.in. Papieskiego Wydziału Teologicznego i Uniwersytetu Wrocławskiego; autor licznych książek i artykułów na tematy biblijne i teologiczne. Zapalony podróżnik. Redaktor portalu Orygenes+.
Spis treści:
Zaproszenie /5
Pokój numer pięć. Wyspy Owcze /9
Komnaty nad wodami. Lofoty /31
Przystanek Kulusuk. Grenlandia /57
Ziemia i wiara mchem pokryte. Islandia /73
Miała być kościelna albo... Wyspy Westmana /101
Samotność daleko od Afryki. Spitzbergen /117
Pewność mniej niezachwiana. Szetlandy /135
Najnowsza książka ks. Mariusza Rosika jest zbiorem wielu artykułów, które Autor tworzył na przestrzeni kilku lat. Dotyka ona dwóch spraw: Słowa Bożego i codziennego życia, zogniskowanych w Jezusie Chrystusie. Biblia jest fundamentem, na którym Autor buduje swoje rozważania, umiejscawiając je w konkretnym czasie historycznym. Dzięki podjęciu nieznanych wątków, zagadnień i ciekawostek świata starożytnego, nawet znawcy tematu odkryją coś dla siebie. Ks. Rosik interpretując Słowo Boże, prowadzi do wniosków natury pragmatycznej. Dlatego nawet ci, co nigdy nie sięgnęli po tego typu publikację, docenią jej walory.
Krótkie formy, w jakich została ujęta treść, pozwala od razu skupić się na istocie tematu, co czyni książkę przystępną dla każdego. Można ją polecić zarówno biblistom, jak i tym, którzy po raz pierwszy stykają się ze Słowem Bożym. Książka znakomicie sprawdzi się w czasie wakacyjnej podróży.
Ks. Mariusz Rosik - wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalista z zakresu teologii Nowego Testamentu. Jest autorem czterdziestu książek i kilkuset artykułów. Jego prace ukazały się w czternastu językach. Należy do redakcji portalu internetowego Orygenes+.
Spis treści / 5
Przedmowa / 9
Wstęp / 15
Materiał źródłowy / 23
Stan badań / 37
W kwestii metodologii / 51
CZĘŚĆ I. KOŚCIÓŁ W ŁONIE JUDAIZMU (30-70 PO CHR.) / 55
ROZDZIAŁ I. DO WYDALENIA ŻYDÓW Z RZYMU (30-49 PO CHR.) / 57
Perspektywa popaschalna / 61
Jerozolima - gmina judeochrześcijańska / 63
Mesjanizm judeochrześcijan a mesjanizm innych nurtów judaizmu / 70
Instytucja świątynna w oczach judeochrześcijan i pozostałych Żydów / 81
Pojmowanie roli Prawa / 89
Otwarcie się Kościoła na nie-Żydów (ok. 36 po Chr.) / 98
Początek działalności apostolskiej Szawła z Tarsu / 106
Ekskurs: Mentalność grecko-hellenistyczna a mentalność żydowska / 118
Powodzenie misji wśród pogan czynnikiem separacji / 121
Filon z Aleksandrii i alegoria biblijna w egzegezie chrześcijańskiej / 126
Przyjęcie chrześcijaństwa przez Samarytan (ok. 37 po Chr.) / 129
Początki chrześcijaństwa u Żydów etiopskich (ok. 38 po Chr.) / 140
Zamieszki w Jamni (ok. 40 po Chr.) / 146
Zakaz sprowadzania judeochrześcijan do Aleksandrii? (41 po Chr.) / 147
Dekret Klaudiusza o wydaleniu Żydów z Rzymu (ok. 49 po Chr.) / 152
ROZDZIAŁ II. DO UPADKU JEROZOLIMY (50-70 PO CHR.) / 161
Tzw. Sobór Jerozolimski (51 po Chr.) / 162
Konflikt ze wspólnotą żydowską w Koryncie (51 po Chr.) / 168
Nasilenie się prześladowań ze strony żydowskiej i rzymskiej (ok. 60 po Chr.). Rola Jakuba, brata Pańskiego / 172
Bóstwo Chrystusa a monoteizm judaizmu / 178
Wybranie Izraela / 187
Eucharystia - pokarm chrześcijan i zgorszenie dla Żydów / 197
Szabat a dzień Pański / 201
Czynniki ekonomiczne / 214
Status kobiet w judaizmie i pierwotnym Kościele / 216
Status niewolników / 224
Jezus a judaizm - oczami Marka ewangelisty / 228
Chrześcijanie i Żydzi w związku z pożarem w Wiecznym Mieście (64 po Chr.) / 234
Judaizm w Qumran a chrześcijaństwo palestyńskie / 237
Pierwsze powstanie przeciw Rzymianom (66-70/74 po Chr.) / 245
List do Hebrajczyków i teologia substytucji / 256
CZĘŚĆ II. TRUDNEGO ROZSTANIA POCZĄTKI (71-135 PO CHR.) / 263
ROZDZIAŁ I. DO ZGROMADZENIA W JABNE (71-89 PO CHR.) / 265
Coraz szersze otwarcie się Kościoła na nie-Żydów / 268
Ewangelia Mateusza a kwestia żydowska / 269
Fiscus Iudaicus / 280
Dwudzieło Łukasza / 290
ROZDZIAŁ II. DO WYBUCHU POWSTANIA BAR KOCHBY (90-131 PO CHR.) / 297
Akademia w Jabne (ok. 90 po Chr.) / 300
Czy chrześcijanie są Żydami? - perspektywa rabinacka / 308
Kwestia birkat ha-minim i Modlitwy Pańskiej / 309
Biblia grecka w rękach Żydów i chrześcijan / 326
Ekskurs: Język aramejski palestyński (galilejski) i targumiczny czynnikiem separacji? / 336
Kwestia Iz 7, 14b / 344
Antyjudaizm pism Janowych i wykluczenie z Synagogi / 357
Apokalipsy apokryficzne świadkiem rozłamu między Kościołem a Synagogą / 375
Listy do gmin chrześcijańskich św. Ignacego (ok. 107 po Chr.) / 382
Wokół wzmianki Pliniusza Młodszego o Chrystusie i chrześcijanach (110 po Chr.) / 385
Powstania Żydów w diasporze w latach 115-117 / 387
Ebionici i nazarejczycy - Żydzi czy chrześcijanie? / 393
Arystydes z Aten o Żydach (ok. 125 po Chr.) / 398
ROZDZIAŁ III. POWSTANIE BAR KOCHBY (132-135 PO CHR.) / 401
CZĘŚĆ III. NA ODDZIELNYCH DROGACH? (136-313 PO CHR.) / 411
ROZDZIAŁ I. DO PIERWSZYCH AMORAITÓW (136-220 PO CHR.) / 413
List Barnaby (ok. 138 po Chr.) / 415
Ekskurs: O antycznej inwektywie / 419
Naród wybrany w pismach Justyna Męczennika (ok. 140 po Chr.) / 426
Kwestia męczeństwa za wiarę w II stuleciu: żydowskie i chrześcijańskie spojrzenie / 439
Sprawa Marcjona (ok. 144 po Chr.) i Ewangelia Judasza / 443
Udział Żydów w męczeństwie Polikarpa ze Smyrny (ok. 156 po Chr.) / 446
Melitona z Sardes oskarżenia przeciw Żydom? / 451
List do Diogneta (ok. 180 po Chr.) o Żydach / 458
Działalność rabbiego Judy ha-Nasi / 461
Najstarsza homilia łacińska Przeciw Żydom (ok. 190 r. po Chr.) / 464
1 czerwca 2014 roku na stadionie olimpijskim w Rzymie dziesiątki tysięcy ludzi z całego świata modliło się w językach nad Ojcem Świętym. Franciszek ukląkł, opierając się o krzesło, i z pokorą skłonił głowę. Dwa tysiące lat wcześniej Paweł wkładał ręce na mieszkańców Efezu, którzy nawet nie słyszeli, że istnieje Duch Święty, a ci otrzymywali Bożą łaskę i mówili językami. Tak samo czynili Piotr i Jan w Samarii. Cud daru języków służących do głoszenia dobrej nowiny i modlitewnego wielbienia Boga towarzyszył Kościołowi od dnia Pięćdziesiątnicy.
U początku XX wieku ogień charyzmatów zapłonął na nowo w środowisku protestanckim, w Topeka w stanie Kansas. Pastor Charles Parham zamienił niedokończony dom na szkołę biblijną, w której nadprzyrodzone dary pojawiły się z nieodpartą mocą. Katoliccy studenci doświadczyli podobnego błogosławieństwa podczas słynnego weekendu w Duquesne w 1967 roku. Dziś Katolicka Odnowa Charyzmatyczna oficjalnie obecna jest w ponad dwustu dwudziestu krajach.
Czy współczesne doświadczenie modlitwy w językach jest tym samym, o którym mówi Biblia? Jak przejawiał się dar języków na przestrzeni wieków historii Kościoła? Co na to psychologowie i neurolodzy? I jak modlitwa językami zmienia ludzkie życie?
Autor książki mierzy się z tymi pytaniami w dwojaki sposób: powołuje się na badania biblistów, teologów i historyków Kościoła oraz przytacza poruszające świadectwa ludzi, którzy odkryli głębię Bożej miłości, otwierając się na świat charyzmatów.
Książka ta jest opowieścią o życiu Jezusa poprowadzoną kilkoma torami, których główną osnową jest 46 starannie wybranych obrazów ilustrujących sceny z Nowego Testamentu. Obrazy te są dziełami najwybitniejszych europejskich malarzy takich jak: Caravaggio, Rafael, Rubens, Rembrandt i inni. Dwa obrazy są dziełami Polaków: Wskrzeszenie Łazarza Jana Matejki i Jezus i Samarytanka Henryka Siemiradzkiego).
Każdy obraz wraz z objaśnieniem jakie występują na nim postacie zajmuje 2 strony. Dalej znajduje się analiza obrazu przeprowadzona przez historyków i historyków sztuki; duchownych i świeckich. Omawiane są postaci, przedmioty, zgodność dzieła z realiami historycznymi. Komentarz dotyczy też wymowy i symboliki dzieła oraz jego oddziaływania w świadomości społecznej. Często są przytaczane fragmenty z Biblii lub pojawiają się odwołania do Pisma Świętego by wskazać źródło inspiracji dla artysty. Rozważania te przeplatają powiązane z nimi kadry obrazu. Kolorowe ilustracje obrazów przedstawiono w dużym formacie pozwalającym na dostrzeżenie drobnych szczegółów. Każdy obraz zamyka opowiadanie o danym momencie życia Jezusa napisane przez księdza Mieczysława Malińskiego.
Efektowna oprawa oraz specjalnie dobrana szata graficzna pozwalająca na jak najwierniejsze oddanie prawdziwych kolorów obrazów to niewątpliwe atuty tej publikacji. Umieszczone w spisie treści miniaturki każdego dzieła dają możliwość sprawnego odnalezienia interesującego obrazu. Czytelnik może więc zawsze wracać do ulubionych obrazów, doszukiwać się nowych szczegółów i ciekawostek.
Książkę zamyka rozdział Jak naprawdę wyglądał Jezus – święte wizerunki Mesjasz,
autorstwa Ks. Prof. Ryszarda Knapińskiego. Znajdziemy w nim opis całunu turyńskiego, całunu z Manoppello i innych wizerunków Chrystusa, które poruszają zarówno wierzących chrześcijan, jak i sceptycznych naukowców.
Zalety książki
• połączenie albumu z malarstwem i książki o życiu Jezusa;
• układ obrazów począwszy od Zwiastowania Maryi i narodzin Jezusa aż do zwycięstwa Jezusa nad śmiercią i zesłanie Ducha Świętego;
• doborowe komentarze historyków i historyków sztuki m.in. dotyczące wymowy i symboliki obrazu;
• możliwość identyfikacji postaci i oceny realiów historycznych;
• reprodukcje obrazów w dużym formacie;
• istotne fragmenty dzieł wykadrowane, powiększone szczegółowo opisane i dodatkowo skomentowane;
• staranna szata graficzna pozwalająca na jak najwierniejsze oddanie kolorów obrazów
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?