W tej strefie proponujemy bardzo szeroką ofertę z dziedziny psychologii oraz dziedzin powiązanych: astronomii i astrofizyki, ekologii, filozofii, kultury, podróżnictwa, religii, socjologii, sztuki. Szczególnie polecamy z tej kategorii bestseller pt. Księga Urantii. Księga Urantii podaje jasną i zwięzłą integracją nauki, filozofii i religii. Ci, którzy ją czytali i zgłębiali, wierzą, że Księga Urantii może wnieść bardzo wiele wartości do religijnej i filozoficznej myśli ludzi tego świata.
Album o Sakramentach Świętych przybliża młodym czytelnikom nie tylko same sakramenty, ale i ich znaczenie w życiu katolika.Przygotowuje do ich przyjęcia, zrozumienia oraz zastosowania w życiu codziennym.Informacje zawarte w tej książce mają także na celu pogłębienie wiary, wartości i korzyści, jakie płyną z przyjmowania Sakramentów Świętych.
Publikacja stanowi drugi krok na drodze do transdyscyplinowego ujęcia zjawiska i problemu światła. Takie ujęcie gwarantują autorki i autorzy poszczególnych rozdziałów, reprezentujący różne dyscypliny naukowe, takie jak teatrologia, architektura, estetyka, metafizyka, fenomenologia, mistyka, teologia i biblistyka. Na gruncie tych dyscyplin podejmują oni refleksję nad światłem, która jest tak złożona, jak trudny jest sam problem.******The Light. The Second Contribution to the Transdisciplinary ApproachThe publication is the second step on the journey to the transdisciplinary approach to the phenomenon and problem of light. Such an approach is guaranteed by the authors of the individual chapters, who represent various scientific disciplines, such as theatre studies, architecture, aesthetics, metaphysics, phenomenology, mysticism, theology, and biblical studies. On the basis of these disciplines they reflect on light, which is a problem as complex as it is difficult.
Celem publikacji jest przedstawienie i omówienie polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej, wskazanie trudności i wyzwań, jakie wiążą się z jej realizacją, zarówno na poziomie narodowym, jak i ponadnarodowym. Z perspektywy nauki odnosi się ona do głównych nurtów dyskusji toczącej się wokół bezpieczeństwa energetycznego w Europie i na świecie. Książka łączy w sobie elementy teorii naukowej z praktyką. W rezultacie adresowana jest do szerokiego grona odbiorców zainteresowanych zagadnieniami Unii Europejskiej, polityki energetycznej oraz klimatu i ochrony środowiska. Jej lektura pozwala lepiej zrozumieć wyzwania polityczno-społeczne oraz gospodarcze, przed którymi stoi Europa i świat w kolejnych dekadach XXI wieku. ****** Climate and Energy Policy of the European Union. Towards Sustainable Development The publication aims to present and discuss climate and energy policy of the European Union, show the problems and challenges associated with its implementation, both at the national and supranational level. It refers to the key topics in discussion on energy security in Europe and in the world. The book combines elements of scientific theory with practice. As a result, it is addressed to a wide range of readers interested in European Union issues, energy policy, climate and environmental protection. It allows us to better understand political, social and economic challenges facing Europe and the world in the subsequent decades of the 21st century.
Wywiad z Pawłem Śpiewakiem dotyka głównych tematów jego twórczości i zainteresowań: polskich podziałów, związków pamięci i historii, splątanych tożsamości - polskiej i żydowskiej. Rozmówcy próbują zrozumieć ludzkie wybory i doświadczania z zachowaniem dystansu, bez jednostronnych oskarżeń. Książka oferuje wgląd w umysł niepokorny, ironiczny, niedający się zaszufladkować. Rozmowa zaczyna się od współczesności i dorosłego życia Pawła Śpiewaka, ale z czasem zwraca się ku przeszłości: dzieciństwu, rodzinnemu domowi i rodzicom - polskim poetom Annie Kamieńskiej oraz Janowi Śpiewakowi. Łącząc biografię i historię (intelektualną), książka pozwala lepiej zrozumieć nie tylko postać Pawła Śpiewaka, lecz także losy jego pokolenia oraz dzieje najnowsze. ****** There is nothing beneficial in suffering. Paweł Śpiewak in an interview with Piotr Kulas The interview with Paweł Śpiewak touches on the main themes of his work and interests: Polish divisions, the relationships between memory and history, Polish and Jewish tangled identities. The interlocutors attempt to understand human choices and experiences, trying to keep their distance and avoiding one-sided accusations. The book offers an insight into a rebellious, ironic mind that cannot be pigeonholed. The interview starts with the present and adult life of Paweł Śpiewak, gradually turning to the past: the childhood, family home and parents: Polish poets Anna Kamieńska and Jan Śpiewak. Blending biography with intellectual history, the book allows to understand not only the figure of Paweł Śpiewak, but also the fates of his generation and recent history.
Metodologia badań otwarta na dzieci jest propozycją świadomego i refleksyjnego włączania dzieci do badań społecznych. To poszukiwanie metod i technik, które umożliwią wybrzmienie dziecięcego głosu, ale także pozwolą go usłyszeć. Propozycja takiej metodologii jest jednocześnie przyznaniem, że są fragmenty świata dzieci, do których dorosły badacz ma ograniczony dostęp. Otwartość proponowanej w książce metodologii oznacza również, że nie jest ona skierowana tylko do dziecięcej grupy badawczej. Wypracowane w jej ramach techniki i narzędzia mogą być wykorzystane do badań innych grup, przykładowo osób z niepełnosprawnościami, o wysokiej wrażliwości. Wiele z proponowanych trików może wejść w metaforyczną skrzynię z narzędziami badacza i być w zanadrzu, gotowych do użycia, gdy nadejdzie taka potrzeba.
Niezwykła artystka i porywające sceny jej życia
Ukochana przez widzów Marynia z Rodziny Połanieckich, Anka z Ziemi obiecanej i Barbara z serialu Złotopolscy. Wybitna aktorka teatralna i odtwórczyni głównych ról w ekranizacjach najważniejszych dzieł polskiej literatury. Chyba jedyna polska uczestniczka gali oscarowej, która w Los Angeles jeździła windą z Liz Taylor.
Działaczka podziemia antykomunistycznego, ambasadorowa i radna Warszawy. Ikona kobiecości, stylu i klasy. Spełniona żona i mama, której wśród wszystkich życiowych ról do pełni szczęścia zabrakło tylko jednej…
Anna Nehrebecka w szczerej i wzruszającej rozmowie z Katarzyną Ostrowską dzieli się wspomnieniami z życia prywatnego, również tymi niełatwymi, a także opowieściami i anegdotami z ponad pięćdziesięciu lat na scenie i przed kamerą. Obie rozmówczynie zapraszają czytelników w nostalgiczną i pełną humoru podróż do świata teatru, kina i telewizji.
Do świata wielkiej i małej polityki, a także do… szlacheckiego dworku, kamienicy na warszawskim Powiślu i ogrodu, w którym Pani Anka jeździ na… kosiarce.
Katarzyna Ostrowska – urodzona w Krakowie, choć „wiecznie nierozpakowana” miłośniczka podróży, zakonów rycerskich i zaginionych cywilizacji. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (teatrologia). W 2021 roku ukazała się jej rozmowa z Dorotą Kolak Skąd ja Panią znam?. Swoją pasję do rozmów z niebanalnymi ludźmi rozwijała w autorskim cyklu spotkań „Heroina Polskiego Kina”, choć najbardziej fascynują ją historie z pogranicza świata widzialnego i niewidzialnego (jest autorką powieści fantasy Naszyjnik z turmalinem).
To be a bookseller or librarian . . .
You have to play detective.
Be a treasure hunter. A matchmaker. A brilliant listener.
A person who creates a kind of magic by pulling a book from a shelf, handing it to someone and saying, 'You've got to read this. You're going to love it'.
In this love letter to the heroes of literacy, James Patterson uncovers true stories from booksellers and librarians. Prepare to enter a world where you can feed your curiosities, discover new voices, and find whatever you need.
Meet the smart and talented people who live between the shelves - and who can't wait to help you find your next great read.
Zapraszamy na najbardziej niesamowitą lekcję edukacji obywatelskiej. Znany duet autorski Boguś Janiszewski (tekst) i Max Skorwider (ilustracje) oraz eksperci: dr Agnieszka Jankowiak-Maik (Babka od histy) i Marcin Kruszewski (Prawo Marcina) opowiadają o mechanizmach władzy, podstawach demokracji i wolności obywatelskiej. Wciągająca historia, komiksowa formuła oraz spora dawka humoru. W mrowisku jedni zasuwają przez cały dzień jak mróweczki, a drudzy leżą do góry brzuchem i wcinają cukierki. To niesprawiedliwe, ale rządzi królowa matka i to ona decyduje, kto pracuje i ile za to dostaje. Czyli niby wszystko jest zgodnie z prawem Przeczytaj o tym, jak dzięki dwóm małym mrówkom i ich mrówczej pracy autokrację zastąpiła demokracja, a królową matkę - matka wszystkich praw, czyli konstytucja. I co to wszystko ma wspólnego z naszym światem. Książka pod patronatem Fundacji Edukacji Prawnej IUSTITIA
Zbiór tekstów autorstwa przedstawicieli i przedstawicielek różnych dyscyplin naukowych (filozofia, nauki o zarządzaniu) i artystycznych (sztuki wizualne). Tytułowy lęk staje się przedmiotem wielostronnego namysłu w przeróżnych swych wcieleniach - jako trwoga, jako strach, w związku ze śmiercią, kryzysem klimatycznym, w życiu, polityce, literaturze. W obliczu głębokich transformacji dotychczasowych porządków społecznych być może nic nie jest tak silnie obecne - nawet jeśli niekoniecznie równie silnie wyrażone czy sproblematyzowane - jak właśnie lęk. Czego i z jakiego powodu boimy się dzisiaj - to prawdopodobnie jedno z najbardziej aktualnych pytań.Obecność lęku to wartościowa monografia naukowa. Co ważne, oprócz filozofii i kulturoznawstwa jako dwóch głównych dyscyplin naukowych w książce reprezentowane są także sztuki wizualne, co znacząco wzbogaca ją merytorycznie i wyróżnia na tle innych publikacji. Rzecz dotyczy ważnego problemu, szeroko dyskutowanego w naukach humanistycznych i społecznych. Wydaje się, że dziś, w obliczu kryzysu klimatycznego, nasilających się konfliktów społecznych i międzynarodowych, lęk zaznacza swą obecność szczególnie wyraźnie. O ile wieszczony przez Fukuyamę koniec historii miał uspokajać, przekonywać nas, że żyjemy (albo już wkrótce będziemy żyć) w najlepszym z możliwych światów, o tyle powrót historii okazuje się czymś głęboko niepokojącym. Zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju terapie wskazuje na coś więcej niż powszechne złe samopoczucie. Chciałoby się powiedzieć, że mamy do czynienia z epidemią lęku. W tej sytuacji nieodzowne stają się pogłębione badania nad tym fenomenem, prowadzone nie tylko z perspektywy psychologicznej. Samo pojęcie lęku od dawna jest wszak częścią zachodniej tradycji teoretycznej (w tym przede wszystkim filozofii). Monografia wychodzi naprzeciw tej potrzebie, oferując zbiór dobrze dobranych, ciekawych i oryginalnych prac, mierzących się z problemem lęku na rozmaite sposoby, ale zawsze sięgających w głąb, poza jego najlepiej widoczne i najbardziej oczywiste manifestacje. Michał Herer
HISTORIA SZTUKI NIE JEST NUDNA!Czy wiesz, co łączy Fridę Kahlo z Taylor Swift? Albo co ma wspólnego prerafaelicki malarz Millais z trójkątem miłosnym ze "Zmierzchu"? Dasz wiarę, że niepozorna martwa natura jest jednym z najwspanialszych autoportretów w historii sztuki? Co Ty na to, że niektóre z obrazów Caravaggia to właściwie przyznanie się do winy? Albo że istnieje rysunek potwierdzający romans Lorki z Dalim?Możesz sobie wyobrazić, że w greckiej mitologii mamy historię jak z tragicznego "Heartstoppera"? I że w pewnym kościele istnieje średniowieczny profil z Tindera?Sławni artyści mają swoje słodkie tajemnice. Dowiedz się wreszcie, co tak naprawdę przedstawili na znanych obrazach i o co chodzi z tą dziwną symboliką. Jeżeli lubisz czytać o skandalach i nie gorszą cię pikantne ciekawostki, to przy tej książce będziesz się naprawdę dobrze bawić!
Platon (427 p.n.e.-347 p.n.e.) uczeń Sokratesa, którego śmierć uważał za niewyobrażalną zbrodnię ateńskiej republiki, napisał 35 dialogów. Protagoras należy do tzw. dialogów wczesnych. Rozpatruje w nim Platon problemy etyczne - dokładnie zagadnienie cnoty, pytając czy cnoty można się nauczyć i przyjmując, że cnota równoznaczna jest z wiedzą. Sam Protagoras jest znakomitym rozmówcą Sokratesa i Platon (co się w innych dialogach nie zdarza) często przyznaje mu rację. Jak pisze we wstępie Władysław Witwicki: Jak wiele innych dialogów Platona, tak i Protagoras jest żywym obrazem scenicznym. Jesteśmy w nim świadkami walki na argumenty i na środki sugestywne o prawdę i o wpływ na dusze młodzieży pomiędzy Sokratesem z jednej a Protagorasem z drugiej strony. Walczący stoją na wspólnym gruncie, mają jednakie cele na oku, opierają się na wspólnym założeniu różnią się typem psychicznym, pozycją społeczną i metodą pracy.Celem pracy zarówno Protagorasa jak i Sokratesa było przygotowanie młodzieży do życia obywatelskiego. Protagoras zorganizował i ujął w ramy zawodu swą działalność nauczycielską i pedagogiczną, Sokrates uprawiał ją przygodnie i jakby od niechcenia. Każdy z nich miał na oku to, żeby z młodzieńców, którzy z nimi obcowali, porobić dzielnych, a tym samym szczęśliwych i pożytecznych ludzi. Wyrabianie dzielności, jednako pojętej, i pomoc w pracy nad sobą to był wspólny cel Sokratesa i Protagorasa.Obaj uważali, że do osiągnięcia tego celu nie wystarcza młodemu człowiekowi naiwnie słuchać obyczaju przodków i opinii szerokich kół; życie czynne powinno się, zdaniem ich obu, zaczynać od pracy intelektualnej i moralnej, rozłożonej na lata. Dzielnym być potrafi tylko człowiek wykształcony, oświecony, inteligentny, wyćwiczony to jest wspólne założenie Sokratesa i Protagorasa.
Przedmowa
Pelplińska Biblia Gutenberga to jedno z najcenniejszych dzieł kultury piśmienniczej, skarb narodowy i wyjątkowy świadek epokowych prze-mian, które na zawsze odmieniły świat nauki, sztuki i religii. Jest symbolem przełomu – owocem pierwszej w historii technologii druku, która przyspieszyła rozwój cywilizacyjny i upowszechniła dostęp do słowa pisanego. Jednocześnie jest też znakiem dziedzictwa duchowego, które od wieków kształtuje naszą tożsamość, będąc nieodłącznym elementem chrześcijańskiej Europy.
Dziś, gdy nauka i technologia pozwalają nam lepiej rozumieć przeszłość i skuteczniej chronić zabytki, stajemy wobec wielkiego wyzwania: jak zachować ten wyjątkowy egzemplarz Biblii Gutenberga w jak naj-lepszym stanie, jak udostępniać go przyszłym pokoleniom i jak czerpać z niego mądrość, którą niesie? Niniejsza publikacja jest odpowiedzią na te pytania. Zawiera owoc pracy badaczy, konserwatorów i miłośników książki, którzy podjęli się trudnego, ale niezwykle ważnego zadania – zbadania, zabezpieczenia i popularyzowania Pelplińskiej Biblii Gutenberga.
Biblia, jako Słowo Boże, jest fundamentem naszej wiary i przewodnikiem na drodze duchowej. Jej materialna forma, zwłaszcza tak wyjątkowa jak egzemplarz pelpliński, przypomina nam o wielowiekowej tradycji przekazywania i zachowywania Pisma Świętego. Wierzę, że niniejsza publikacja przyczyni się nie tylko do lepszego zrozumienia tego niezwykłego zabytku, ale także stanie się inspiracją do dalszych badań nad historią książki, kultury i duchowości.
Z wdzięcznością kieruję słowa uznania do wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej publikacji. To dzięki ich wiedzy, pasji i zaangażowaniu możemy dziś głębiej spojrzeć na to wyjątkowe dzieło i docenić jego znaczenie. Niech lektura tej książki stanie się dla każdego okazją do refleksji nad tym, jak wielkie dziedzictwo zostało nam powierzone i jak możemy je zachować dla przyszłych pokoleń.
† Ryszard Kasyna
Biskup Pelpliński
Zainspirowany koncepcją Simmla definiuję czas wolny jako taki, z którego wykorzystania jednostka nie ma obowiązku rozliczania się przed społeczeństwem. Zachowuję dla niego łaciński termin otium, by odróżnić go od czasu wolnego, który w tej czy innej formie podlega jednak kontroli społecznej. [ ] Można je przyrównać do tradycyjnego kieszonkowego, jakie dzieci dostają od rodziców: mogą je wydać na wszystko, byle nie na alkohol, papierosy, narkotyki i inne zastrzeżone prawem w ich wieku używki. Nie muszą się tłumaczyć, dlaczego regularnie wydają je na "głupoty". Cycerońska dignitas jest jednak czymś więcej niż nawet najbardziej zajmującym hobby, o czym czytelnicy przekonają się przy lekturze kolejnych esejów. Zupełnie zmienia charakter otium [ ]. Nie jest to już czas wolny od aktywności publicznej i zawodowej, ale czas wykorzystany na inną aktywność, nie mniej ważną dla tożsamości jednostki niż tamte. Dla wielu to właśnie ona i tylko ona - trzeba to ująć patetyczną, choć nadużywaną formułą - nadaje sens życiu. Jeśli cieszy się jeszcze społecznym uznaniem, daje im powody do "słusznej dumy" z etyki Arystotelesa, jeśli nie - wpisuje się przynajmniej w ich "filozofie życiowe". Inaczej niż negotium - o ile nie jest ono "powołaniem", ale normalnym wykonywaniem swoich powinności - otium tego rodzaju wyróżnia się refleksyjnym podejściem do samego czasu, przekonaniem, że jest on rzeczą cenną. Rzec można, że idea otium cum dignitate tworzy jedną z elit społeczeństwa, ale elitę szczególną, bo niemal niewidoczną. [ ] Z braku obiektywnych wskaźników i deklarowanej neutralności aksjologicznej akademicka socjologia może jedynie stwierdzić, że niektóre sposoby zagospodarowania czasu wolnego są "poważne" - bo niektórzy się w nie "na poważnie" angażują - a inne po prostu nie. Jedynie z perspektywy krytyki społecznej albo zaangażowanej socjologii dopuszczalne będzie stwierdzenie, że czas wolny niewypełniony żadnym sensownym zajęciem jest najzwyczajniej zmarnotrawiony. ze Wstępu
Sposoby użycia argumentów Stephena E. Toulmina to książka uważana przede wszystkim za jeden z tekstów założycielskich współczesnej teorii argumentacji. Jej problematyka sięga jednak o wiele dalej i głębiej, praca podejmuje bowiem podstawowe problemy filozofii języka, rozważając źródła znaczenia słów i ich rolę w kształtowaniu naszych przekonań i prowadzeniu praktycznej argumentacji, dociera ponadto w głąb problematyki epistemologicznej, analizując kontekst naszych ideałów poznawczych. Krótko mówiąc, dotyka sedna tego, na czym polega nasza racjonalność czy rozumność: tego, w jaki sposób uzasadniamy to, co głosimy. Szczególnym rysem dociekań Toulmina jest położenie akcentu na rzeczywistą praktykę użycia języka, która z jednej strony wskazuje przyczyny ulegania filozoficznym pokusom i podążania za wygórowanymi, abstrakcyjnymi ideałami logicznymi czy poznawczymi, z drugiej zaś strony ukazuje konstruktywną drogę do bardziej szczegółowego ujęcia sposobów użycia argumentów, uwzględniającego kontekst i właściwe mu standardy dziedzinowe.
ZDRADZONA TAJEMNICA sprawi zawód tym, którzy – żądni sensacji – mają ochotę wnikać w sekrety innych. Często bowiem tajemnicę rozumiemy jako „wiedzę zastrzeżoną” przez kogoś i tym samym ukrywaną. Wówczas staje się ona przedmiotem zainteresowania ciekawskich.
Ksiądz Adam Adamski podkreśla, że TAJEMNICA nie oznacza wyłącznie ukrytej wiedzy dostępnej nielicznym, ale odnosi się także do rzeczywistości, która wykracza poza możliwości poznawcze człowieka. Autor zaprasza do refleksji nad TAJEMNICĄ jako istotnym, a zarazem często lekceważonym elementem ludzkiego doświadczenia.
Czysta woda to podstawa przetrwania. To właśnie brak wody, jej zanieczyszczenie lub niewłaściwe nią zarządzanie jest najczęstszym źródłem problemów i zagrożeń. Odwodnienie lub narażenie na choroby przenoszone przez wodę mogą zepsuć nawet najlepszy plan.Niezależnie od tego, czy planujesz wyprawę w teren, czy chcesz zabezpieczyć swoje domowe zasoby, znajdziesz tu praktyczną wiedzę o tym, co zrobić, gdy dostęp do czystej wody jest ograniczony. Poznasz techniki pozyskiwania, filtracji, dezynfekcji, przechowywania i magazynowania wody, a także ważne praktyki higieniczne i metody oszczędzania, które pozwolą ci jak najlepiej wykorzystać każdą kroplę.Co zrobić, żeby utrzymać nawodnienie w warunkach ekstremalnych?Gdzie w okolicy może być woda i jak ją pozyskać?Jak uzdatnić wodę w domu i w podróży?Jak zbierać wodę deszczową?Gdzie i w czym przechowywać zapasy wody?Jak zbudować prosty filtr DIY?Zdobycie wody zawsze jest możliwie - wystarczy podejść do tematu kreatywnie i nieszablonowo!
Temat grzechu i nawrócenia w księgach prorockich mieści się w przestrzeni prorockiej misji Kościoła. W obliczu problemów, z którymi spotykamy się dzisiaj, rzeczą konieczną jest uświadomienie sobie na nowo prorockiej roli Kościoła. Charyzmat prorocki to istotny wymiar tej misji, która stanowi dopełnienie dzieła ewangelizacji, a nie tylko jej odnowienie. Jest urzeczywistnianiem posłannictwa Kościoła, będącego przedłużeniem zbawczego dzieła Chrystusa we współczesnym świecie. Społeczne nauczanie Kościoła, opierające się na nauczaniu proroków, wychodzi naprzeciw potrzebom dzisiejszego chrześcijanina, który przynależy do eklezji i ma świadomość mocy chrztu w Duchu Świętym. W książce podkreśla się potrzebę stworzenia nowej wizji życia wspólnoty kościelnej, w kluczu hermeneutycznym i dialogiczno-relacyjnym. Istnieje potrzeba ponownego odnalezienia tożsamości, która wynika z faktu, że człowiek został stworzony na obraz Boga i nosi w sobie Boski pierwiastek. Relacyjność pomyślana przez Stwórcę ma charakter dialogiczny, a więc jest nastawiona na relacje między ludźmi. Każdy autentyczny dialog niesie moc przemiany i jest miejscem wzrastania człowieka.O. prof. dr hab. Gabriel Witaszek CSsR uzyskał licencjat z nauk biblijnych na PIB (1981) oraz doktorat na PUG (1986) w Rzymie. Tytuł naukowy profesora otrzymał na KUL (1999), gdzie pełnił funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Teologii (19962002). Doktor honoris causa Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Tarnopolu na Ukrainie (1994). Wykładowca Pisma Świętego na Wydziale Teologii we Florencji (20032009). Od roku 2005 wykłada teologię moralną Starego Testamentu na Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie jako profesor zwyczajny. W latach 2007-2016 redaktor naczelny pisma naukowego Studia Moralia. Opublikował 230 pozycji naukowych (książek i artykułów) w różnych językach. Mieszka we Wrocławiu.
Pełna pasji i furii, podziwiana i nienawidzona, sławna i zapomniana. Malarka uderzających skrajności i totalnych przeciwieństw. Zofia Stryjeńska.Co kochała, a czego się bała? Z kim się przyjaźniła i gdzie bywała? Jak piła wódkę i przeklinała? Co przemilczała?Angelika Kuźniak odkrywa przed czytelnikami zapomniane życie wybitnej polskiej malarki art dco. Z jej biografii wyłania się pełnokrwista kobieta, której zmagania są tyleż fascynujące, co uniwersalne.Nowe wydanie książki zawiera unikalny "Słownik Zochy" opracowany przez Angelikę Kuźniak.Rodziłam się u zbiegu dwóch epok. Za późno, aby tańczyć kankana, za wcześnie, aby podziwiać rozbicie atomu. Oscyluję więc krańcowo między przepaścią a nadzieją.Zofia StryjeńskaZ listu do siostry Maryli, 1969 rok:"Staremu nudziarzowi o sobie pisać zabraniam. Nie zamierzam błąkać się w nudzie i szarzyźnie nawet po mej dematerializacji. Niech będzie w tym pisaniu tempo, ruch, barwa, energia. Niech mi na nowo w żyłach zacznie pulsować! []Saludos"
Książka będąca światowym bestsellerem składa się z czterech części: w Zdobywaniu fortuny autor radzi, jak gromadzić pieniądze, osiągać majątek, nie posługując się żadnymi kuglarskimi sztuczkami ani formułowaniem złudnych obietnic. Część ta zawiera rzetelne, sprawdzone metody dochodzenia do bogactwa. Urzeczywistnianie marzeń przedstawia sprawdzone metody osiągania wybranego celu - każdego celu! Życie ludzkie to nieustanne dążenie do celu. Zdarza się jednak, że trudno jest go zrealizować. I właśnie w takiej sytuacji przychodzi z pomocą autor. Poznanie i stosowanie metod zawartych w Źródłach inspiracji każdemu ułatwia życie. Autor radzi jak pokonywać trudności i pozbywać się kłopotów, które przynosi każdy kolejny dzień, oraz jak należy współżyć z ludźmi konfliktowymi. Podobno nie jest to takie trudne. Twierdzi się powszechnie, że myśli kształtują charakter, osobowość i życie człowieka. To ogólne stwierdzenie skłania do wniosku, że - aby kształtować siebie - powinno się wiedzieć, jak i o czym myśleć. Prezentowane w Potędze myśli metody pozwolą ulepszyć życie. Warto wiec chyba spróbować. Tekst lustrują dowcipne rysunki Gwidona Miklaszewskiego.
Zbiór felietonów i reportaży napisanych przez Georgea Orwella, który z wielką wrażliwością opowiada o wojnie, ekonomii, ludzkiej krzywdzie, biedzie, a z pasją np. o przysmakach angielskiej kuchni. Orwell konsekwentnie staje po stronie słabszych, ciemiężonych i wyśmiewanych. Jest przeciwnikiem przemocy, militaryzmu i wszelkiej agresji. Autor znany jest z nowatorskich jak na owe czasy metod zbierania dokumentacji do swych tekstów, wcielał się w role biednych i bezdomnych, podążając z nimi tam, gdzie zwykli dziennikarze nie trafiali. George Orwell (właśc. Eric Arthur Blair, 19031950), angielski powieściopisarz, eseista, krytyk literacki i publicysta. Badacz kultury popularnej i masowej, sympatyk i działacz niekomunistycznej lewicy. Przyjaciel Polski i Polaków; przedwczesna śmierć spowodowała, że nie napisał planowanej powieści o zbrodni katyńskiej. Największy rozgłos przyniosły mu utwory Folwark zwierzęcy i Rok 1984, ogólnie uznane za dzieła literackie oddające najpełniej oblicze i sens XX wieku. Warto jednak poznać także inne jego książki: W hołdzie Katalonii, Wiwat aspidistra!, Brak tchu, Na dnie w Paryżu i w Londynie.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?