Myšlienky zrodené v kňazskom srdci pomocného biskupa krakovskej arcidiecézy oblečené do básnického literárneho rúcha sú vysielané do sŕdc ľudí, aby im pomohli spoznávať Božie tajomstvá prítomné v udalostiach narodenia, umučenia, smrti a zmŕtvychvstania nášho Pána, Ježiša Krista. Charakteristické pre myšlienky, ktoré sú tu obsiahnuté, je nadviazanie na konkrétnosti spojené s rozjímaním nad tajomstvami známymi z Biblie. Tento konkrét je použitý na to, aby pomohol v básnickej meditácii, ktorá má vždy viesť k životným rozhodnutiam potrebným pre prehĺbenie života s Bohom a v Bohu.
V knihe sú použité obrazy, ktoré namaľoval biskup Ján Škodoň, autor knihy.
ks. prof. Tomasz Jelonek
Biskup Ján Szkodoň (nar. 1946), doktor teológie. Kňazskú vysviacku prijal v roku 1970 z rúk kardinála Karola Wojtylu. V roku 1988 sa stal pomocným biskupom krakovskej arcidiecézy. Je autorom mnohých cenených publikácií z oblasti duchovnosti ako aj z oblasti rodinného života. Jeho záľubou je maľovanie – maľuje krajinky, zátišia, kostoly, pašiové motívy. Jeho práce sa tešia neobyčajnému záujmu.
Max Scheler jest jednym z najwybitniejszych myślicieli XX wieku. Zasłynął przede wszystkim w filozofii wartości i etyce oraz w antropologii filozoficznej, filozofii miłości i filozofii religii. Wywarł wielki wpływ na wielu myślicieli, m. in. na Dietricha von Hildebranda i Edytę Stein, a w Polsce - na Karola Wojtyłę i Józefa Tischnera, i w ogóle na kulturę XX wieku.Max Scheler, ""największy moralista nowożytności"" (o. J. M. Bocheński), jest twórcą fenomenologicznej etyki wartości. Na pytanie: ""Co to znaczy żyć dobrze?"", etyka ta odpowiada: życie dobre polega na udzielaniu w sposób wolny adekwatnej odpowiedzi na wartości.Książka Jana Galarowicza, autora publikacji o Heideggerze, Ingardenie, Wojtyle i Tischnerze, jest poniekąd odpowiedzią na wyrażone przed laty życzenie prof. Bocheńskiego: ""ogromną zasługę oddałby ludzkości ktoś, kto by zredagował mały, jasny, przykładami ilustrowany podręcznik o wartościach Maksa Schelera. Czegoś takiego nie mamy i Scheler jest praktycznie nieznany"".
Publikacja Autorki zapełnia istotną lukę w nie tylko polskiej literaturze przedmiotu. Brakowało dotąd kompleksowego, interdyscyplinarnego omówienia czynników wpływających na relacje świadków, którzy nie chcą intencjonalnie wprowadzić w błąd. Opracowanie Autorki jest pierwszym multidyscyplinarnym opracowaniem problematyki zeznań świadków szczerych. Autorka kompetentnie porusza się w obszarach: psychologii, różnych dziedzin prawa, kryminalistyki, językoznawstwa, logiki. Przedmiotowa publikacja ma również istotne aplikacje praktyczne. Dostarcza niezbędnej wiedzy przesłuchującym sędziom, prokuratorom, policjantom, czy pracownikom innych służb państwowych (...) Z drugiej strony wiedza z obszaru badań Autorki jest niezbędna pełnomocnikom procesowym stron, których zadaniem jest również kontrola jakości materiału dowodowego, występującego w konkretnej sprawie.
dr hab. Marek Leśniak
Prezentowana tu pozycja jest dalszą częścią homilii, wygłaszanych w Kaplicy Loretańskiej przy kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Obejmuje ona okres od 18 sierpnia 2013 roku do 2 lutego 2014. Zapis homilii może stanowić materiał do różnych rozważań, zarówno związanych z kalendarzem liturgicznym, jak i od niego niezależnych. Poszczególne wypowiedzi nawiązują do czytań liturgicznych, ale bardzo często poruszają tematykę o wiele szerszą i dlatego mogą być pomocne nie tylko w ścisłym okresie kościelnego kalendarza, z którym są związane. Umieszczone tu rozważania nie wymagają znajomości poprzednich tomów, które już ukazały się i mogą służyć zupełnie niezależnie od pozostałych.
Prezentowana tu pozycja jest dalszą częścią homilii, wygłaszanych w Kaplicy Loretańskiej przy kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Obejmuje ona okres od 27 stycznia do 11 sierpnia 2013 roku.
Zapis homilii może stanowić materiał do różnych rozważań, zarówno związanych z kalendarzem liturgicznym, jak i od niego niezależnych. Poszczególne wypowiedzi nawiązują do czytań liturgicznych, ale bardzo często poruszają tematykę o wiele szerszą i dlatego mogą być pomocne nie tylko w ścisłym okresie kościelnego kalendarza, z którym są związane.
Umieszczone tu rozważania nie wymagają znajomości poprzednich tomów, które już ukazały się i mogą służyć zupełnie niezależnie od pozostałych.
Książka Na tropach pierwszych chrześcijan jest drugą z zaplanowanej trzytomowej serii nawiązań do czytań liturgicznych A, B, C, sięgających tematyką do przekazów z początku Kościoła, przydatną dla wędrujących Szlakami Świętego Jana Pawła II. Ludzie towarzyszący ks. Karolowi Wojtyle mówią, że częstym tematem dyskusji „w drodze” były zagadnienia poruszane w Ewangelii. Stąd poszerzenie zawartych w książce rozważań o wypowiedzi św. Jana Pawła II, Apostoła czasów najnowszych, świadka wiernego z przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa, jest zarazem odpowiedzią na Jego pragnienie, aby Ewangelia była dla człowieka nieodzowną pomocą. Na osobną uwagę zasługują liczne zdjęcia, wykonane przez samego Autora w Ziemi Świętej, obrazujące jej piękno i wprowadzające w realia tego niezwykłego zakątka świata, gdzie narodził się i żył Boży Syn. Trudno o trafniejszy wybór ilustracji – rozważania nauki Chrystusa są bliższe, bardziej zrozumiałe, gdy podziwiamy krajobrazy, architekturę i przyrodę rodzinnej Galilei.
Urszula J. Własiuk
Fundacja Szlaki Papieskie
Zwierzęta w swojej różnorodności stale nas fascynują i stanowią swoistą tajemnicę. Często postrzegamy je przez pryzmat własnych uwarunkowań, umiejętności, ograniczeń, czy światopoglądu, chociaż nauki przyrodnicze i rolnicze nieustannie dostarczają nam mnóstwa informacji na ich temat. Tłumaczą nam szereg zwierzęcych zachowań i przystosowań do życia w określonych środowiskach, a także przybliżają i uwrażliwiają nas na świat żywych stworzeń, którego język niejednokrotnie przestaliśmy rozumieć. Archeozoologia z kolei podejmuje liczne próby opisania kontaktów człowieka ze zwierzętami na przestrzeni tysiącleci i stuleci, a tym samym przyczynia się do poszerzenia naszej wiedzy o kulturze, gospodarce i życiu codziennym ludzi w dawnych czasach, także biblijnych.
Na podstawie lektury Pisma Świętego zauważyć można, że autorzy natchnieni odwołują się do konkretnych gatunków zwierząt, posiadają pewną znajomość ich wyglądu i zachowania, a także zakładają, że mają ją również odbiorcy ich tekstów. Dotyczy to zarówno zwierząt dzikich jak i udomowionych. W związku z tym trafiający do rąk Czytelnika Leksykon wszystkich zwierząt biblijnych autorstwa Piusa Czesława Bosaka, nie tylko uświadamia nam, jak bogaty jest świat fauny biblijnej, ale także pokazuje, że jej zoologiczna charakterystyka jest bardzo ważna dla właściwego odczytania zamysłu autorów natchnionych, wzmiankujących o danym gatunku.
To idealna lektura nie tylko dla osób czytających Biblię, ale także dla wszystkich ciekawych otaczającego nas świata, gdzie spotkać możemy zwierzęcych arystokratów, zabieganych pracusiów, mistrzów kamuflażu, walecznych obrońców swych terytoriów, przebiegłych oszustów, podstępnych drapieżców, ale także gatunki, na które na co dzień nie zwraca się uwagi, bo żyją gdzieś daleko, lub zbyt blisko, żeby się nimi zachwycić.
dr inż. Anna Maria Wajda (biblistka)
Ta niezwykła książka bucha zapachem wołowych i wieprzowych pieczeni, wonią skwierczącego na rożnie ptactwa, pachnie egzotycznymi przyprawami i swojskim ciastem, upaja aromatem wina oraz piwa, skrzy się kolorami szlachetnych nalewek.
Historia - opowiadana ze swadą i niezwykle ciekawie - toczy się w niej nie na polach bitew, nie w izbach parlamentów, ale przy biesiadnych stołach, przy dźwięku szkła i wtórze toastów. Bo historia to także opowieść o miłych nam, ludziom, przypadłościach – obżarstwie i opilstwie. I hańba temu, kto o tym źle myśli, bowiem nie należy ufać ludziom, którzy mało jedzą: w ogólności są to zazdrośni albo złośnicy. Wstrzemięźliwość jest cnotą nietowarzyską.
Duch, który umacnia miłość - to myśl przewodnia publikacji, która trafia do rąk czytelników. Przywoływanie Ducha Świętego w praktyce życia człowieka jest niestety rzadkie, można powiedzieć od święta. Jest ono jakby zapomniane, a przecież Duch Święty jest duszą Kościoła a w Nim człowieka. Popularny hymn Veni Creator Spiritus Przyjdź, Duchu Święty wykonywany jest w wielu określonych obrzędach a Duch Boży nieustannie działa w człowieku, w Kościele i w całym świecie.Przywołane w książce te przypomnienia niechaj stanowią zachętę do działań i refleksji oraz - częstszego niż dotąd - wołania do Ducha św. oraz przywoływania Go w swoim życiu.
niniejsza książka zawiera zapis przemówień autora w czasie Mszy świętych odprawianych w miesięcznice śmierci Czcigodnego Sługi Bożego Ojca Serafina Kaszuby, kapucyna, które przypadają w dniu dwudziestym miesiąca, w kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie, których intencją jest uproszenie u Boga rychłej beatyfikacji kapłana zmarłego w opinii świętości.
Modlimy się, aby ogłoszony błogosławionym, był naszym uznanym przez Kościół orędownikiem u Boga i przykładem realizacji słów św. Pawła, umieszczonych na jego grobowcu we Lwowie: "Stałem się wszystkim dla wszystkich:.
Problematyka reintegracji i readaptacji społecznej skazanych stanowi jeden z głównych obszarów badawczych współczesnej pedagogiki resocjalizacyjnej a w szczególności pedagogiki penitencjarnej.
W monografii Wybrane problemy readaptacji skazanych oraz pomoc postpenitencjarna w działaniach resocjalizacyjnych zostały przedstawione różnorodne aspekty pomocy postpenitencjarnej dla osób skazanych. Przedstawiono je z perspektywy prawnej , pedagogiczno-psychologicznej i socjalnej. Ma ona charakter diagnostyczny. Całość opracowania można podzielić na trzy części. Pierwsza część poświęcona jest analizie literatury związanej z tematem readaptacji społeczno-zawodowej osób skazanych w systemie penitencjarnym. Głębszemu opracowaniu został poddany polski system penitencjarny w wymiarze pedagogicznym z uwzględnieniem wszelkich regulacji prawnych i systemowych. Następnie w dalszej części rozdziału można zweryfikować procedurę odbywania kary pozbawienia wolności w Polsce z postępowaniem z osobami skazanymi w innych krajach europejskich. W rozdziale tym opisane zostały również formy, struktury i organizacja pomocy postpenitencjarnej, która jest nieodzownym komponentem skutecznego powrotu skazanych do społeczeństwa. Ostatnim elementem , który został opisany w części pierwszej to także proces readaptacji społeczno-zawodowej osób odbywających karę pozbawienia wolności , jego zadania, funkcje oraz przebieg. Autorka wiele miejsca poświeciła współczesnym programom readaptacyjnym , które są realizowane w Polsce w zakładach karnych. Druga część dotyczy metodologii badań w którym opisana została grupa badawcza skazanych i narzędzia badawcze. Trzecia część ujmuje analizę wyników przeprowadzonych badań w środowisku izolacyjnym. W rozdziale tym przedstawione zostały wypowiedzi skazanych, wychowawców penitencjarnych i kuratorów penitencjarnych na temat rzeczywistej readaptacji społecznej więźniów, ich problemów i możliwości wprowadzania nowoczesnych rozwiązań readaptacyjnych . W zakończeniu autorka podaje szereg rekomendacji dla ulepszenia i sprawniejszego działania systemu penitencjarnego w Polsce , propozycje działań profilaktycznych i pomocowych na rzecz osób pozbawionych wolności i ich rodzin. Zawartość książki ma ułatwić zrozumienie trudności i problemów więźniów , z którymi stykają się w warunkach izolacyjnych i potem wolnościowych. Ze względu na to , że publikacja zawiera niezbędne informacje o charakterystycznych dla poruszanej problematyki zjawiskach i objaśnieniach kluczowych terminów, środki i metody oraz wskazania podstawy prawnej działania resocjalizacyjnego , opisuje teorie ,koncepcje i czynniki przestępczości , stanowi cenne żródło wiedzy dla studentów pedagogiki, prawa, pracy socjalnej, psychologii i socjologii, jak i dla osób ,którzy na co dzień zajmują się działalnością wychowawczą, profilaktyczną i resocjalizacyjna.
Książka podejmuje problem, który dotyczy sytuacji kobiet wykluczonych społecznie, żyjących na obszarach Krakowa w latach 1918-1939, wśród których znaczny procent stanowiły kobiety ubogie - aresztantki. Ich wyobcowanie przybierało szczególnie tragiczny obraz, gdyż zdaniem wielu ówczesnych ""Obywateli Krakowa, nie zasługiwały one na pomoc, gdyż dopuściły się przestępstwa. Nie było dla nich usprawiedliwienia. Wiele z nich było matkami, ale dla innych to nie był argument nawet do okazania litości... Wielu decydentów nie poruszył los ich małych dzieci, odrzuconych podobnie, jak i one zostały odrzucone. Jedyną nadzieją dla tych kobiet była wrażliwość ze strony tych, którzy organizowali dla nich wsparcie, a więc bractw religijnych czy organizacji świeckich.Obok aresztantek niewiele gorszy los dotykał kobiety - służące, posądzane niejednokrotnie niesprawiedliwie o kradzieże, a które nie były w stanie samodzielnie dowieść swej niewinności z przyczyn swego ubóstwa.Czy można było im pomóc? Zmienić ich życie? Odnaleźć inne miejsce w społeczeństwie poza granicami wyobcowania i ludzkiej obojętności? Na te i wiele innych pytań, dotyczących losów kobiet z nizin społecznych odpowiada niniejsza publikacja.
Tuum fac nec respicias finem - Rób swoje i nie przejmuj się tym, co ludzie pomyślą, co powiedzą i co zrobią. Wypełnij swoje powołanie! Nie lękaj się – jeśli podążasz drogą, do której zostałeś wybrany. To może być droga trudna, droga krzyżowa, jak zmaganie Jezusa idącego na Golgotę. Warto jednak pamiętać, iż ta najtrudniejsza droga jest drogą najpiękniejszą. To zdanie stanowi motto dramatu Dyktator Jerzego Żuławskiego. To zdanie niechaj będzie też dewizą dla ks. Henryka, który nie tylko pełni rolę przewodnika po egzotycznych krainach, ale nade wszystko przypomina nam o tym, co najważniejsze: o życiu wiecznym.
Duchowe notatki ks. Henryka z dalekich Indii i Nepalu zmuszają do myślenia. Nie tylko polskiego czytelnika, ale także mieszkańców Indii, więc… „Polak, Hindus dwa bratanki”? Czemu nie…! Na ziemi Matki Teresy z Kalkuty nadal należy prowadzić dzieło ewangelizacji, otwierać serca ludzi na światło Chrystusowej nauki o zbawieniu. Może kiedyś doczekamy się czasów, gdy z Nehru Park zniknie pomnik Lenina, a pojawi się tam… chociażby statua abpa Władysława Zaleskiego albo bpa Florencjusza Szostaka.
Mam nawet pomysł, kto powinien dokonać uroczystego poświęcenia tego pomnika!
ks. Stefan Radziszewski
Ks. Henryk Jagodziński, ur. w 1969 roku w Małogoszczu. Ukończył WSD w Kielcach. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Obecnie Radca Nuncjatury Apostolskiej w Indiach.
Prezentowana tu pozycja jest dalszą częścią homilii, wygłaszanych w Kaplicy Loretańskiej przy kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Obejmuje ona okres od 19 lutego do 24 września 2017 roku.
Zapis homilii może stanowić materiał do różnych rozważań, zarówno związanych z kalendarzem liturgicznym, jak i od niego niezależnych. Poszczególne wypowiedzi nawiązują do czytań liturgicznych, ale bardzo często poruszają tematykę o wiele szerszą i dlatego mogą być pomocne nie tylko w ścisłym okresie kościelnego kalendarza, z którym są związane.
Umieszczone tu rozważania nie wymagają znajomości poprzednich tomów, które już ukazały się i mogą służyć zupełnie niezależnie od pozostałych.
Cieszę się, że zespół Sine Nomine z Wieliczki promuje i kultywuje w swojej twórczości muzycznej kolędy i pastorałki regionu krakowsko-wielickiego. To wielka strawa muzyczna i duchowa. Zespołowi i wszystkim korzystającym z tej płyty z serca błogosławię.
bp Jan Szkodoń
Film przedstawiający zespół Sine Nomine w wykonaniu prezentacji zatytułowanej Wspólne kolędowanie ukazuje głębokie zakotwiczenie polskiej obrzędowości ludowej w biblijnej i liturgicznej treści Bożego Narodzenia. Wykonane na instrumentach muzycznych i śpiewane kolędy łączą się tu organicznie ze zwyczajami kulinarnymi w przygotowaniu tradycyjnych potraw i wspólnym świątecznym biesiadowaniem, poprzedzonym łamaniem się opłatkiem, tak przypominającym Betlejem jako Dom Chleba, gdzie narodził się Ten, Który pozostał ze swoim ludem pod postacią Chleba eucharystycznego. Innym bardzo istotnym elementem, wplecionym w wokalną siatkę przedstawienia, są bożonarodzeniowe i noworoczne równocześnie życzenia, które w obrzędach tego okresu przybierają różne formy, ale przede wszystkim są podkreśleniem i przypomnieniem miłości Boga, który zesłał na ziemię swego Syna. Z tej miłości rodzą się szlachetne uczucia, wyrażane słowami tradycyjnych życzeń, aby dobro zapanowało w ludzkiej codzienności.
Film o tak głębokich podtekstach i fachowym wykonaniu artystycznym, może stać się pożądanym gościem spotkań, do których mobilizuje nas przyjście Pana, przeżywane w okresie Bożego Narodzenia.
ks. prof. Tomasz Jelonek
Ludzie rzadko myślą nad tym po co żyją. Jeżeli nawet takie pytanie przejdzie przez głową, to często jest spychane na bok jako banalne, wydumane czy po prostu dziwne. Ludzie egzystują z dnia na dzień, miesiąca na miesiąc i roku na rok. Pracują by wyjechać na wakacje i jadą na wakacje by wypocząć i wrócić do pracy. Nawet chrześcijanie często traktują swoją wiarę bardziej jako ubezpieczenie przed śmiercią, niż coś, co ma praktyczne zastosowanie już teraz. O tym jest ta książka o sensie życia.
Prezentowana tu pozycja jest kolejną częścią homilii, wygłaszanych w Kaplicy Loretańskiej przy kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Obejmuje ona okres od 5 sierpnia 2012 do 20 stycznia 2013 roku.
Zapis homilii może stanowić materiał do różnych rozważań, zarówno związanych z kalendarzem liturgicznym, jak i od niego niezależnych. Poszczególne wypowiedzi nawiązują do czytań liturgicznych, ale bardzo często poruszają tematykę o wiele szerszą i dlatego mogą być pomocne nie tylko w ścisłym okresie kościelnego kalendarza, z którym są związane.
Umieszczone tu rozważania nie wymagają znajomości poprzednich tomów, które już ukazały się poprzednio i mogą służyć zupełnie niezależnie od tomów następnych. Istnieje jednak ciągłość czasowa całego dorobku.
Chociaż wiem, że nieba nie ma w niebiebo spadło na ziemię po to,żeby ziemia mogła podskoczyć wysoko.Chociaż wiem, że niebo chodzi za mną wszędzie,a święci nie drętwieją przytwierdzeni do gwiazd,nie drzemią w mszale; jeżdżą autobusami i metrem,pracują w pocie czoła, nie dosypiają i nie dojedzą.Chociaż wiem, że Pan Jezus po śmierci krzyżowej i zmartwychwstaniuwcale nie poszedł na rentę.Z tego wielkiego ukochania człowieka za ludźmi wciąż biega na skrzydłach Ducha.Bawi się w Odkrytego z małym dzieckiem,z cierpieniem, z poetą.(...) Ja to wszystko wiem dobrze,a jednak mówiąc z Tobą Boże,oko od ziemi odrywami zawieszam w przestrzeni bezsłownej, bezkresnej,jak Ty.Dorota Sosnowska z tomiku wierszy Szept z doliny
Słownik wszystkich miejsc biblijnych ks. Bosaka stanowi publikację encyklopedyczną od dawna wyczekiwaną przez wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Pisma świętego. Znajdujemy tu przedstawione w sposób jasny i przystępny podstawowe dane dotyczące topografii i onomastyki biblijnej. Autor opiera się nie tylko na tekście Pisma świętego, ale na najnowszych osiągnięciach z zakresu badań historycznych, archeologii i lingwistyki. Pozwala nam to spojrzeć na miasta, rzeki, wzgórza, budowle i inne miejsca pojawiające się choćby jednokrotnie na kartach Biblii z perspektywy naukowej i krytycznej. Jeśli dane miejsce nie zostało zlokalizowane lub nie znamy etymologii danej nazwy, wówczas Autor rzetelnie to przyznaje oraz odwołuje się do hipotez.Z drugiej jednak strony ks. Bosak nie ogranicza się do suchych danych zawartych w tekście biblijnym, lecz odwołuje się również do szerszego kontekstu humanistycznego, przywołując odniesienia symboliczne danego miejsca bądź jego obecność w kulturze i literaturze pozabiblijnej.Słownik stanowi niezastąpioną pomoc nie tylko dla uczonych zajmujących się profesjonalnie tekstem natchnionym, ale również dla humanistów, duszpasterzy, nauczycieli i wszystkich, którym nie wystarcza proste i literalne czytanie Biblii, lecz dążą do tego, by była księgą osadzoną w realiach historyczno-geograficznych.W swoim dziele ks. Bosak zmierzył się ze skomplikowanymi problemami, jak na przykład różne brzmienia niektórych nazw w językach Biblii oraz w tłumaczeniach starożytnych i współczesnych, czy też z kwestią różnic dotyczących lokalizacji. Dzięki jego żmudnej pracy powstał słownik, który dostarcza polskiemu czytelnikowi precyzyjnej i wiarygodnej wiedzy z zakresu topografii i onomastyki biblijnej. Ponadto przytoczenie w pełnym brzmieniu fragmentów Pisma świętego, w których występuje dana nazwa, uwalnia czytelnika od konieczności wertowania tekstu biblijnego i znacznie ułatwia pozyskiwanie wiedzy zawartej w Słowniku.ks. prof. dr hab. Krzysztof BardskiKierownik Katedry Hermeneutyki BiblijnejWydział Teologiczny Uniwersytetu kard. S. Wyszyńskiego w Warszawie
Prezentowana tu pozycja jest kolejną częścią homilii, wygłaszanych w Kaplicy Loretańskiej przy kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie. Obejmuje ona okres od 2 sierpnia 2015 do 21 lutego 2016 roku.
Zapis homilii może stanowić materiał do różnych rozważań, zarówno związanych z kalendarzem liturgicznym, jak i od niego niezależnych. Poszczególne wypowiedzi nawiązują do czytań liturgicznych, ale bardzo często poruszają tematykę o wiele szerszą i dlatego mogą być pomocne nie tylko w ścisłym okresie kościelnego kalendarza, z którym są związane.
Umieszczone tu rozważania nie wymagają znajomości poprzednich tomów, które już ukazały się poprzednio i mogą służyć zupełnie niezależnie od tomów następnych. Istnieje jednak ciągłość czasowa całego dorobku.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?