Publikacja jest zbiorem najciekawszych przypadków klinicznych z zakresu perinatologii. Ich autorami są doświadczeni lekarze ginekolodzy i położnicy z całej Polski, którzy w swoim codziennym życiu zawodowym mieli już okazję zetknąć się z wieloma trudnymi i skomplikowanymi sytuacjami klinicznymi.
Książka napisana została w nowoczesny sposób z zastosowaniem systematyki stosowanej w odpowiednich rekomendacjach towarzystw naukowych.
Publikację tę adresujemy do studentów i lekarzy, którzy dopiero rozpoczęli szkolenie z zakresu ginekologii . Będzie to także pouczająca lektura dla lekarzy pokrewnych specjalności ? omawiane problemy nierzadko mają bowiem charakter interdyscyplinarny.
Publikacja jest zbiorem najciekawszych przypadków klinicznych z zakresu ginekologii. Ich autorami są doświadczeni lekarze z całej Polski, którzy w swoim codziennym życiu zawodowym mieli już okazję zetknąć się z wieloma trudnymi i skomplikowanymi sytuacjami klinicznymi.
Książka napisana została w nowoczesny sposób z zastosowaniem systematyki stosowanej w odpowiednich rekomendacjach towarzystw naukowych.
Publikację tę adresujemy do studentów i lekarzy, którzy dopiero rozpoczęli szkolenie z zakresu ginekologii . Będzie to także pouczająca lektura dla lekarzy pokrewnych specjalności ? omawiane problemy nierzadko mają bowiem charakter interdyscyplinarny.
Pamięć fascynuje badaczy od wielu wieków, gdyż jest jednym z najważniejszych procesów związanych z ludzką egzystencją.
W ostatnich latach, dzięki dynamicznemu rozwojowi nowoczesnych technik badawczych, obserwujemy ogromny postęp w poznaniu tego fenomenu, tak w ujęciu neuropsychologicznym, jak i neurobiologicznym. Pozwoliło to na usystematyzowanie wiedzy na temat istoty pamięci, jej poszczególnych aspektów, związku z czynnością kluczowych dla nich obszarów mózgu oraz na temat znaczenia zaburzeń pamięci w chorobach neurologicznych, w których zaburzenia pamięci są jednym z podstawowych objawów klinicznych choroby.
Szczególne zainteresowanie badaczy skupiło się ostatnio na możliwościach badania wczesnych etapów chorób przebiegających z otępieniem, m.in. na zjawisku tzw. łagodnych zaburzeń poznawczych (MCI, ang. mild cognitive impairment). Zaburzenie to stanowi pośredni etap pomiędzy naturalnym osłabieniem funkcji poznawczych związanych z wiekiem a otępieniem, chociaż etiopatogeneza MCI nie jest jeszcze w wystarczającym stopniu poznana.
Warto więc przybliżyć Czytelnikowi najważniejsze informacje na temat funkcjonowania procesów poznawczych, zwłaszcza pamięciowych, na temat ich znaczenia w etiopatogenezie i w obrazie klinicznym chorób neurologicznych, podstawowych metod rozpoznawania zaburzeń w tym zakresie oraz przedstawić najnowsze dane na temat możliwości poprawy funkcji kognitywnych za pomocą metod farmakologicznych i pozafarmakologicznych.
Podręcznik ten przeznaczony jest dla tych wszystkich, którzy interesują się praktycznymi aspektami psychiatrii. Powstał przede wszystkim z myślą o lekarzach w trakcie specjalizacji z psychiatrii, a także o studentach medycyny, lekarzach medycyny rodzinnej i lekarzach innych specjalności. Książka składa się z szeregu rozdziałów poświęconych najbardziej istotnym zagadnieniom psychiatrii, takim jak schizofrenia, zaburzenia afektywne i zaburzenia lękowe. Czytelnik znajdzie w niej też informacje na temat psychiatrii dzieci i młodzieży, psychiatrii wieku podeszłego, uzależnień od substancji psychoaktywnych i wiele innych.
Podręcznik ten kierujemy do lekarzy, którzy potrzebują zwięzłej, ale mimo to kompletnej wiedzy dotyczącej różnych aspektów zdrowia psychicznego. Dlatego autorzy dołożyli wszelkich starań, aby przedstawić aktualne informacje na temat podstaw diagnostyki i leczenia różnych zaburzeń psychicznych.
Gorączka to stan podwyższenia temperatury wewnętrznej ciała do poziomu przekraczającego zakres jej prawidłowych dobowych zmian przy sprawnie działającej termoregulacji ciała- to definicja, którą można przeczytać w monografii. Gorączka jest częstym objawem u dzieci i osób dorosłych. Jak, kiedy i czym leczyć stany chorobowe w czasie, w którym mamy podwyższoną temperaturę ciała, kiedy mówimy o gorączce, jak różnicować stany przebiegające z gorączką, przy jakiej temperaturze ciała podawać leki przeciwgorączkowe, jaki lek lub leki zastosować w celu obniżenia gorączki, jaką zastosować dawkę - na te i wiele innych pytań będzie można znaleźć odpowiedź w monografii o gorączce, którą pragnę zarekomendować.
Mamy aktualne rekomendacje „Kompas gorączka”, ale brakowało na rynku całościowego opracowania tego ważnego tematu. Monografia, którą trzymają Państwo w rękach, uwzględnia rys historyczny gorączki, przedstawia jej patogenezę, metody pomiaru temperatury ciała, farmakoterapię, a także gorączkę jako działanie niepożądane leków. Osobne rozdziały poświęcono drgawkom gorączkowym, jak również gorączce niejasnego pochodzenia. Różnicowanie przyczyn infekcyjnych i nieinfekcyjnych gorączki jest niezwykle ważne i rozdział temu poświęcony na pewno będzie bardzo przydatny w codziennej praktyce.
Monografia zawiera aktualną wiedzę medyczną i rekomendacje dotyczące gorączki - nie może jej zabraknąć w bibliotece lekarza. Gorąco zachęcam do lektury.
prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska
Czym jest gorączka? Na to pytanie chyba każdy potrafi odpowiedzieć. Jednak zdecydowana mniejszość społeczeństwa wie, że gorączka to objaw, a nie choroba; jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, iż w większości sytuacji gorączka przynosi pożądany efekt terapeutyczny. O tym wszystkim, a także o patogenezie gorączki, metodach jej farmakoterapii czy powikłaniach gorączkowych traktuje monografia pod redakcją prof. Adama Sybilskiego.
Dotychczas brak było na polskim rynku wydawniczym książki, która ujmowałaby to zagadnienie w tak kompleksowy sposób. Z tego też powodu pozycja ta powinna zainteresować nie tylko lekarzy specjalistów, lecz także farmaceutów, studentów kierunków medycznych oraz wszystkie osoby, które pragną poszerzyć swój zasób wiedzy na ten temat.
dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski
""Kompendium chirurgii naczyniowej"" pod redakcją prof. Tomasza Zubilewicza i dra Andrzeja Wojtaka to zdecydowanie wyjątkowa i od dawna oczekiwana pozycja na polskim rynku wydawnictw medycznych.Krajowi eksperci chirurgii naczyniowej w lekki i przystępny sposób opisują zagadnienia z zakresu tak skomplikowanej i dynamicznie rozwijającej się dziedziny, jaką jest chirurgia naczyniowa, nie przytłaczając Czytelnika nadmiarem szczegółów technicznych.Autorzy skoncentrowali się na chorobach cywilizacyjnych, które są najczęściej spotykane w społeczeństwie przewlekłej niewydolności żylnej, żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej, miażdżycy tętnic obwodowych oraz tętniakach aorty brzusznej.Jest to pozycja obowiązkowa dla lekarzy wszystkich specjalności, którzy w codziennej praktyce klinicznej spotykają pacjentów z chorobami naczyń. Stanowi również cenne uzupełnienie wiedzy dla studentów medycyny.- prof. dr hab. n. med. Dariusz Janczak
W podręczniku w sposób logiczny i przejrzysty opisano niełatwe zagadnienia anatomii, fizjologii i patofizjologii, ambulatoryjnej i klinicznej, diagnostyki neurologicznej, otolaryngologicznej, audiologicznej i radiologicznej układu równowagi. Wyodrębnione są rozdziały przedstawiające różnice kliniczne między zawrotami głowy wieku dziecięcego a występującymi u osób w wieku podeszłym. Ważną, obszerną, napisaną w oparciu o najnowsze piśmiennictwo oraz doświadczenia własne Autorów część podręcznika stanowią rozdziały poświęcone leczeniu zaburzeń przedsionkowych. Jest ono wielokierunkowe (transtympanalne, farmakologiczne, chirurgiczne), a wybór sposobu leczenia zależy w dużej mierze od wyniku postępowania diagnostycznego. Większość zawrotów głowy i zaburzeń równowagi jest leczona zachowawczo, głównie farmakologicznie. Szczególnie wartościowe, zwłaszcza dla lekarzy otochirurgów, są informacje zawarte w rozdziale omawiającym diagnostykę i terapię zawrotów głowy pochodzenia jatrogennego. Integralną część terapii zawrotów głowy stanowi rehabilitacja. Poświęcony jest jej jeden z końcowych rozdziałów monografii. Książkę zamykają dwa rozdziały omawiające problemy napotykane przez lekarzy wielu specjalności w procesie orzekania niepełnosprawności w chorobach otoneurologicznych.Podręcznik Zarys otoneurologii wypełnia znaczącą lukę na polskim rynku wydawniczym dotyczącą opracowań poruszających wszechstronne problemy związane z zaburzeniami przedsionkowymi. Stanowi ważne źródło informacji zarówno dla lekarzy otolaryngologów, neurologów, audiologów, foniatrów, jak i lekarzy rodzinnych, radiologów oraz rehabilitantów. Skierowany jest także do przyszłych adeptów sztuki lekarskiej - studentów wydziałów medycznych polskich uniwersytetów.
W podręczniku w sposób logiczny i przejrzysty opisano niełatwe zagadnienia anatomii, fizjologii i patofizjologii, ambulatoryjnej i klinicznej, diagnostyki neurologicznej, otolaryngologicznej, audiologicznej i radiologicznej układu równowagi. Wyodrębnione są rozdziały przedstawiające różnice kliniczne między zawrotami głowy wieku dziecięcego a występującymi u osób w wieku podeszłym. Ważną, obszerną, napisaną w oparciu o najnowsze piśmiennictwo oraz doświadczenia własne Autorów część podręcznika stanowią rozdziały poświęcone leczeniu zaburzeń przedsionkowych. Jest ono wielokierunkowe (transtympanalne, farmakologiczne, chirurgiczne), a wybór sposobu leczenia zależy w dużej mierze od wyniku postępowania diagnostycznego. Większość zawrotów głowy i zaburzeń równowagi jest leczona zachowawczo, głównie farmakologicznie. Szczególnie wartościowe, zwłaszcza dla lekarzy otochirurgów, są informacje zawarte w rozdziale omawiającym diagnostykę i terapię zawrotów głowy pochodzenia jatrogennego. Integralną część terapii zawrotów głowy stanowi rehabilitacja. Poświęcony jest jej jeden z końcowych rozdziałów monografii. Książkę zamykają dwa rozdziały omawiające problemy napotykane przez lekarzy wielu specjalności w procesie orzekania niepełnosprawności w chorobach otoneurologicznych.
Podręcznik Zarys otoneurologii wypełnia znaczącą lukę na polskim rynku wydawniczym dotyczącą opracowań poruszających wszechstronne problemy związane z zaburzeniami przedsionkowymi. Stanowi ważne źródło informacji zarówno dla lekarzy otolaryngologów, neurologów, audiologów, foniatrów, jak i lekarzy rodzinnych, radiologów oraz rehabilitantów. Skierowany jest także do przyszłych adeptów sztuki lekarskiej - studentów wydziałów medycznych polskich uniwersytetów.
Migrena jest zwartą, jasno i komunikatywnie napisaną monografią omawiającą istotne, głównie z praktycznego punktu widzenia, problemy związane z tym jakże częstym, a nie do końca poznanym typem bólu głowy.
Autorka w sposób przystępny, unikając wszelako uproszczeń, wielopłaszczyznowo przedstawia zagadnienia związane z migreną. Omawia miejsce migreny w medycynie, aspekty demograficzne i epidemiologiczne, podział kliniczny choroby, jej dystynktywne cechy kliniczne, a także podstawy patofizjologii napadu migrenowego. Osobną uwagę poświęca terapii migreny, w wielostronny sposób ujmując zagadnienie.
Doskonała, niebanalna jest ikonografia książki - zamieszczone w niej oryginalne obrazy aury migrenowej uwiarygadniają jej przekaz, a często zabawne rysunki nadają jej swobodny kształt edytorski, daleki od podręcznikowego formalizmu.
Monografia omawia mało znane, rzadko poruszane w krajowym piśmiennictwie, często mylone i nierozumiane zagadnienia z zakresu samoistnych bólów głowy, takie jak: migrena przewlekła, migrena hemiplegiczna czy stan migrenowy - słabo zakotwiczone w świadomości medycznej czy nawet lekarzy neurologów (...)
Podsumowując, książka stanowi cenną pozycję kształceniową dla lekarzy rodzinnych, lekarzy POZ i innych zainteresowanych bólami głowy. Zagadnienia przedstawione są w sposób komunikatywny, życzliwy Czytelnikowi i obrazowy. Autorka prezentuje nowoczesną wiedzę z zakresu samoistnych bólów głowy. Monografia doc. Domitrz w pełni zasługuje na rekomendację dla szerokiego grona Czytelników, jako doskonałe wprowadzenie do problematyki migreny i innych samoistnych bólów głowy.
Ból jest najczęstszym objawem występującym w medycynie skłaniającym pacjenta do szukania pomocy lekarskiej. Zazwyczaj pełni funkcję ostrzegawczo-obronną , będąc sygnałem istniejącego zagrożenia i objawem choroby. Jeżeli trwa długo, przestaje odgrywać rolę sygnału ostrzegawczego i staje się źródłem cierpienia, a przez to obniża jakość życia. Ból należy bezwzględnie zwalczać, ponieważ kiedy przestaje pełnić funkcję informacyjną, powoduje znaczące pogorszenie jakości życia i funkcjonowania, a także przyczynia się do niekorzystnych zmian w zakresie obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, których konsekwencją może być chronifikacja bólu. Źle leczony, pogarsza także jakość snu i sprzyja nadużywaniu leków, nie tylko przeciwbólowych, ale również nasennych.
Książka na temat farmakoterapii. Jednak wśród innych dostępnych na rynku pozycji poświęconych tej tematyce jest ona szczególna. Grono lekarzy praktyków opisało w sposób uporządkowany i przejrzysty poszczególne grupy terapeutyczne, konkretne leki, a także badania, prowadzone zgodnie z zasadami EBM, które zmieniały standardy postępowania. Uwzględniliśmy (na tyle, na ile było to możliwe w tego typu publikacji) najnowsze odkrycia i badania naukowe, na przykład te omawiane w ostatnim Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Sztokholmie.
Samo przedstawienie tego typu informacji uznaliśmy za niewystarczające. Jako lekarze praktycy wiemy, że w wielu przypadkach przełożenie zaleceń towarzystw medycznych i wniosków sformułowanych na podstawie badań przeprowadzonych w warunkach kontrolowanych prób klinicznych na nasze codzienne kontakty z pacjentami może być trudne. Dlatego zdecydowaliśmy się zawarte w naszej książce informacje opatrzyć fachową analizą i omówieniem zastosowanai w codziennej praktyce lekarskiej, Liczymy na to, że w ten sposób pomożemy Państwu wdrożyć w życie najbardziej aktualne ustalenia naukowców i towarzystw naukowych oraz że przyczyni się to do osiąganaia jeszcze lepszych wyników leczenia.(...)
Drugi tom "Farmakoterapii", tym razem "od M do Z". Tak jak tom pierwszy jest to pozycja wyjątkowa, wśród innych dostępnych na rynku poświęconych tej tematyce. Grono lekarzy praktyków opisało w sposób uporządkowany i przejrzysty poszczególne grupy terapeutyczne, konkretne leki, a także badania, prowadzone zgodnie z zasadami EBM, które zmieniały standardy postępowania. Uwzględniliśmy (na tyle, na ile było to możliwe w tego typu publikacji) najnowsze odkrycia i badania naukowe, na przykład te omawiane na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Paryżu w 2011 r., a także nowe standardy postępowania w dyslipidemii i ostrych zaspołach wieńcowych, opublikowane w ostatnim czasie.
Ale samo przedstawienie tego typu informacji uznaliśmy za niewystarczające. Jako lekarze praktycy wiemy, że w wielu przypadkach przełożenie zaleceń towarzystw medycznych i wniosków sformułowanych na podstawie badań przeprowadzonych w warunkach kontrolowanych prób klinicznych na nasze codziennie kontakty z pacjentami może być trudne. Dlatego zdecydowaliśmy się zawarte w naszej książce informacje opatrzyć fachową analizą i omówieniem zastosowania w codziennej praktyce lekarskiej. Liczymy na to, że w ten sposób pomożemy Państwu wdrożyć w życie aktualne ustalenia naukowców i towarzystw naukowych oraz że przyczyni się do osiągania jeszcze lepszych efektów leczenia.
Mamy nadzieję, że nasza książka okaże się pomocna w usprawnianiu Państwa codziennej pracy z pacjentami i ułatwi wybór najodpowiedniejszych dla danego chorego leków i metod leczenia.
Książka została napisana z myślą o lekarzach rodzinnych, których rozległa wiedza musi obejmować wszystkie choroby. Alergiczny nieżyt nosa, mimo, że dotyka ponad 1/4 populacji Polski, to tylko jedno z bardzo wielu schorzeń, których leczeniem zajmuje się lekarz rodzinny. Książka w większości opiera się na wiadomościach praktycznych, a w mniejszym stopniu na rozważaniach teoretycznych. Została napisana w przyjaznej dla odbiorcy formie pytań i odpowiedzi. Wiedza, którą zawiera, jest sumą doświadczeń i umiejętności autora zdobytych podczas 25 lat pracy z chorymi na alergiczny nieżyt nosa, a jego celem było zebranie i usystematyzowanie pytań, jakie najczęściej zadają lekarze rodzinni w czasie wykładów, szkoleń i konferencji.
Ból jest zazwyczaj jednym z podstawowych objawów, które nakłaniają pacjenta do wizyty u lekarza, dlatego też znajomość podstawowych procesów związanych z jego powstawaniem, jego rodzajów oraz sposobów i możliwości leczenia wydaje się jedną z istotniejszych umiejętności każdego lekarza. Książkę kierujemy do klinicystów różnych specjalności, mając nadzieję, że pomoże im ona w codziennej pracy z chorymi.
Ból neuropatyczny stanowi duże wyzwanie dla lekarzy. Chociaż wiemy, że klucz do jego prawidłowego rozpoznania stanowi połączenie danych z wywiadu i badania przedmiotowego kładącego nacisk na zaburzenia czucia, to w praktyce jest on rozpoznawalny rzadziej niż w badaniach epidemiologicznych. Dodatkowo mimo znacznie lepszego poznania jego mechanizmów i opublikowania wielu badań oceniających skuteczność i bezpieczeństwo różnych leków ciągle nie dysponujemy pewnymi metodami jego terapii. Przeszkody te sprawiają, że wielu chorych nie osiąga satysfakcjonującego wyniku leczenia.
Niniejsza książka jest próbą poprawy tego stanu rzeczy. W formie 34 pytań i odpowiedzi przedstawia kluczowe problemy związane z leczeniem bólu neuropatycznego i metody ich rozwiązywania w świetle najnowszych wytycznych i osiągnięć w zakresie jego rozpoznania i terapii.
Niniejsza książka została napisana przez lekarzy praktyków dla osób pracujących z ludźmi starszymi: internistów, geriatrów, psychiatrów, neurologów, lekarzy POZ, psychologów, socjologów, pracowników socjalnych, i zainteresowanych studentów, aby uzmysłowić złożoność mechanizmów chorób występujących w tym wieku i trudności związane z ich leczeniem. Nie tylko zawiera wiedzę podręcznikową, ale także próbuje zgłębiać obszary, w których pytań jest nadal więcej niż odpowiedzi. W monografii tej podjęto również nieporuszane dotychczas i przez to umykające naszej uwadze tematy, które mają istotne znaczenie praktyczne.
"Antybiotykoterapia w intensywnej terapii" pod redakcją dr n. med. Urszuli Zielińskiej-Borkowskiej i dra n. farm. Jarosław Woronia to (...) praktyczny przewodnik w trudnej sztuce walki z infekcjami na oddziałach intensywnej terapii, utożsamianych z najcięższymi zakażeniami, wieloopornymi drobnoustrojami, u najciężej chorych pacjentów. (...)
W podręczniku wyczerpująco omówiono diagnostykę mikrobiologiczną, a także wybór odpowiedniej terapii, w tym empirycznej, w zakażeniach bakteryjnych, grzybicznych i wirusowych, z uwzględnieniem terapii szczegółowej w najczęściej występujących zespołach chorobowych u pacjentów intensywnej terapii. Autorzy określili również precyzyjnie, z jakimi powikłaniami wiąże się terapia przeciwdrobnoustrojowa, w tym z jakimi interakcjami i działaniami niepożądanymi możemy się spotkać w powszechnie stosowanej w intensywnej terapii. (...)
Rak płuca pod względem epidemiologicznym jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie oraz jedną z najczęstszych przyczyn umieralności. Niezależnie od typu histologicznego i molekularnego, rak płuca może wzrastać, naciekając osierdzie lub naczynia krwionośne w obrębie klatki piersiowej. Objawy progresji raka płuca mogą być bezpośrednią przyczyną hospitalizacji na oddziałach kardiologii.
Ocena zaawansowania raka płuca, w tym ocena zajęcia różnych struktur układu sercowo-naczyniowego, może być kluczowa dla podjęcia ważnych decyzji terapeutycznych. Dla przykładu informacja o naciekaniu naczyń płucnych może by bardzo istotna dla torakochirurga i radioterapeuty.
Poważnym problemem klinicznym jest współwystępowanie z rakiem płuca tak istotnych rokowniczo chorób jak POChP i choroba wieńcowa. Wielu chorych na raka płuca zgłasza objawy niewydolności serca, zaburzenia wentylacji o typie obturacji oraz doświadcza zatorowości płucnej.
W tej unikatowej publikacji wybitni polscy specjaliści z dziedziny onkologii, radioterapii, torakochirurgii, chorób wewnętrznych, pneumunologii i kardiologii starali się ustalić jednolity i przejrzysty konsensus postępowania u chorych na raka płuca, którzy zgłaszają objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego.
Książka adresowana do lekarzy onkologów, kardiologów oraz lekarzy pierwszego kontaktu stykających się w codziennej praktyce z pacjentkami chorymi na raka piersi cierpiącymi równocześnie na schorzenia kardiologiczne. Ponieważ choroby układu sercowo-naczyniowego i choroby nowotworowe są głównymi przyczynami umieralności, publikacja ta stanowić będzie nieocenioną pomoc dla lekarzy w ich codziennej praktyce.
Publikacja zawiera najbardziej aktualne wytyczne dotyczące zapobiegania i leczenia chorób układu sercowo- naczyniowego w pacjentów z rakiem piersi. Wytyczne te powstały we współpracy przedstawicieli środowisk specjalistów w dziedzinie kardiologii i onkologii. Praca charakteryzuje się interdyscyplinarnym podejściem do problemu. Publikacja jest unikalna z tego względu, że przedstawia pierwsze w Polsce i Europie wspólne wytyczne Nadzoru Kardiologicznego i Onkologicznego dotyczące tej tematyki.
Środowisko kardiologiczne Europy oczekuje na kolejne zalecenia, które ogłaszane są na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Jak są stosowanie w codziennej praktyce? Na ile i w jaki sposób powinniśmy korzystać z wytycznych w dobie personalizacji terapii? Odpowiedź na te pytania można znaleźć w książce "Komentarze do przypadków klinicznych w kardiologii - modyfikacja postępowania diagnostycznego i terapeutycznego". Autorzy opracowania mają już za sobą pierwszą z tej serii udaną publikację, która ukazała się w 2014 r. Każdy z przedstawionych w książce przypadków opatrzony jest komentarzem dr hab. n. med. Marcina Grabowskiego. Niewątpliwie zwiększa to wartość edukacyjną publikacji.
Pierwsze informacje o łuszczycy pochodzą sprzed dwóch tysięcy lat, widac zatem, że już wówczas ludzie na nią chorowali. Obecnie w Polsce łuszczycę ma prawie milion osób. To przewlekła, niezakaźna, ogólnoustrojowa choroba zapalna dotycząca najczęsciej skóry i mająca wiele postaci.
W przypadku osób z tym schorzeniem bardzo ważne jest unikanie czynników nasilających procesy zapalne o jak najszersze wykorzystywanie czynników, które je zmniejszają.
W poradniku opisano zalecenia dietetyczne, które pomagają zmniejszyć nasilenie procesów zapalnych w organiźmie osób z łuszczycą, zmniejszyć tzw. stres oksydacyjny wywoływany przez wolne rodniki, zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz osiągnąć i/lub utrzymać prawidłową masę ciała.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?