Wyniki badań prowadzonych w ciągu ostatnich lat wskazują, że pomiary wykonywane poza gabinetem lekarskim lepiej odzwierciedlają ryzyko sercowo-naczyniowe, są niezbędne w rozpoznaniu nadciśnienia tętniczego, a także pozwalają dokładniej ocenić skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego niż pomiary w gabinecie lekarskim. W monografii przedstawiono zasady pomiaru ciśnienia tętniczego poza gabinetem lekarskim oraz wiele sytuacji klinicznych, w których takie pomiary mają szczególne znaczenie. Monografia będzie przydatna w codziennej praktyce lekarzy wielu specjalności, a także przyczyni się do szerszego przeprowadzania pomiarów ciśnienia tętniczego poza gabinetem lekarskim.
Zaburzenia sfery seksualnej stanowią coraz poważniejszy i coraz częstszy problem, zwłaszcza w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Badania przeprowadzone w ostatnich dekadach wskazują, że szereg czynników związanych ze stylem życia i rozwojem zaburzeń metabolicznych sprzyja rozwojowi zaburzeń erekcji u mężczyzn - należy wśród nich wymienić między innymi nawyk palenia tytoniu, stopień aktywności fizycznej, nadwagę lub otyłość oraz współistnienie zaburzeń lipidowych. Książka "Zaburzenia sfery seksualnej u chorego na nadciśnienie tętnicze" porusza m.in. następujące zagadnienia: subkliniczne uszkodzenia narządowe układu naczyniowego w przebiegu nadciśnienia tętniczego, przyczyny nieskutecznej kontroli ciśnienia tętniczego, nadciśnienie tętnicze a zespół metaboliczny i obturacyjny bezdech senny, zaburzenia erekcji u chorego na nadciśnienie tętnicze, natomiast ostatni rozdział to podsumowanie współczesnych wytycznych i wybranych opracowań dotyczących zaburzeń sfery seksualnej w przebiegu nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia.
W ciągu ostatnich kilku lat w leczeniu nadciśnienia tętniczego wyodrębnił się niezwykle ciekawy kierunek zabiegowego leczenia nadciśnienia pierwotnego, na obecnym wczesnym jeszcze etapie zarezerwowany dla grupy chorych z opornym nadciśnieniem tętniczym. Spośród rozwijających się metod należy wymienić zabieg denerwacji nerek oraz stymulacji baroreceptorów zatoki szyjnej. Warto ponadto podkreślić istotny postęp w diagnostyce i leczeniu wtórnych postaci nadciśnienia tętniczego zwłaszcza pierwotnego hiperaldosteronizmu, guza chromochłonnego czy nadciśnienia wywołanego zwężeniem tętnicy nerkowej. Dzięki rozwojowi badań genetycznych, molekularnych i biochemicznych oraz analizie dużych, międzynarodowych rejestrów zmianom uległo rozumienie podłoża, rozwoju i przebiegu klinicznego wspomnianych postaci wtórnego nadciśnienia tętniczego i podejście do tych zagadnień. Znacząco wzrosła ranga niektórych dotychczas nie w pełni docenianych zagadnień związanych z nadciśnieniem tętniczym. Dotyczy to na przykład problematyki opornego nadciśnienia tętniczego, obturacyjnego bezdechu sennego czy zaburzeń nastroju, rozpatrywanych pod kątem oddziaływania na przebieg kliniczny i skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego. Dlatego też zgodnie z zamierzeniem Autorów książka zawiera wybrane zagadnienia dotyczące diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego, które mają istotne przeniesienie do współczesnej wiedzy o nadciśnieniu tętniczym oraz do codziennej praktyki lekarskiej.
W książce - adresowanej przede wszystkim do lekarzy praktyków - przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z praktycznymi zasadami diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. Przygotowując książkę, Autorzy z jednej strony brali pod uwagę ewolucję i te kierunki badań klinicznych, które w największym stopniu zadecydowały o nowoczesnym podejściu do chorego na nadciśnienie tętnicze. Z drugiej - dołożono wszelkich starań, aby nadać monografii jak najbardziej praktyczny charakter, tzn. zachowano zwięzły charakter książki, a wiele ważnych informacji pomocnych w podejmowaniu konkretnych decyzji terapeutycznych przedstawiono graficznie w postaci tabel i rycin. Vademecum diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego ułatwi lekarzom praktykom podejmowanie decyzji dotyczących diagnostyki i leczenia chorego na nadciśnienie tętnicze.
Część I. Rozpoczynanie leczenia cukrzycy i nadciśnienia tętniczego
1. 55-letni mężczyzna ze świeżo wykrytymi cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym
2. 45-letni mężczyzna z zespołem metabolicznym i powikłaniami narządowymi
3. 49-letni mężczyzna z nadciśnieniem tętniczym, nieprawidłowym stężeniem glukozy na czczo i zaburzeniami sfery seksualnej
4. 72-letnia chora ze świeżo wykrytymi cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym
Część II. Trudności w terapii cukrzycy
1. 56-letnia kobieta ze źle kontrolowanymi cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym
2. 66-letni mężczyzna po przebytym udarze mózgu z nieprawidłową kontrolą glikemii i ciśnienia tętniczego w godzinach porannych
3. 68-letni mężczyzna z opornym nadciśnieniem tętniczym i pogorszeniem funkcji nerek
4. 82-letni mężczyzna ze złą kontrolą cukrzycy i nadciśnienia tętniczego
Część III. Sytuacje szczególne w leczeniu cukrzycy i nadciśnienia tętniczego
1. 29-letni mężczyzna ze źle kontrolowaną cukrzycą typu 1 i podwyższonym ciśnieniem tętniczym
2. 36-letnia kobieta z podwyższonymi wartościami glikemii i ciśnienia tętniczego w 6. miesiącu ciąży
3. 66-letni chory z cukrzycą typu 2 i nadciśnieniem tętniczym, po przebytym zawale serca
4. 71 -letni mężczyzna z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 2, chorobą wieńcową, umiarkowaną niewydolnością nerek i łagodnym rozrostem sterczą
Wybrane piśmiennictwo
Oddajemy do rąk Czytelników monografię przedstawiającą miejsce leków beta-adrenolitycznych o właściwościach naczyniorozszerzających w terapii nadciśnienia tętniczego. Do jego przygotowania skłoniły nas pojawiające się w ostatnich latach kontrowersje dotyczące miejsca beta-adrenolityków w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Obowiązujące wytyczne zwracają uwagę, że między poszczególnymi preparatami z tej grupy występują istotne różnice.
Szczególne miejsce wśród beta-adrenolityków zajmują te o właściwościach naczyniorozszerzającyh. Wywierają one wpływ wykraczający poza działanie hipotensyjne. Z tego względu są obecnie szeroko stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Na przykładzie badań z zastosowaniem karwedilolu, przedstawiciela leków beta-adrenolitycznych o właściwościach naczyniorozszerzających, w monografii przedstawiliśmy ich skuteczność hipotensyjną, wpływ na profil metaboliczny i na powikłania narządowe oraz korzyści z zastosowania w stanach współistniejących z nadciśnieniem tętniczym.
Wyrażamy nadzieję, że niniejsze opracowanie pomoże w codziennej praktyce klinicznej, zwłaszcza przy podejmowaniu, niekiedy niełatwych, decyzji terapeutycznych
prof. dr hab. n. med. Andrzej Januszewicz
dr n. med. Aleksander Prejbisz
Monografia przedstawiająca wybrane zagadnienia leczenia nadciśnienia tętniczego. W ostatniej dekadzie znacznie zmieniło się podejście do tego problemu - współczesne wytyczne przesunęły bowiem punkt ciężkości na leczenie chorych z wyokim lub bardzi wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym jako najważniejsze zadanie terapii nadciśnienia tętniczego. W tej bowiem grupie zdecydowana większość pacjentów wymaga rozpoczęcia i kontynuacji terapii nadciśnienia tętniczego za pomocą leczenia skojarzonego. Zapewnia ono nie tylko skuteczniejsze i szybsze obniżenie ciśnienia tętniczego, ale również w znacznie większym stopniu zmniejsza częstość występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych niż schemat oparty na monoterapii.
W niniejszej monografii przedstawiamy również korzyści z leczenia skojarzonego inhibitorem konwertazy angiotensyny i antagonistą wapnia - wyniki dużych badań klinicznych dostarczyły bowiem dowodów, że jest to optymalny schemat, m.in. w odniesieniu do profilu metabolicznego. Mamy nadzieję, że oddawane Czytelnikom opracowanie będzie pomocne przy podejmowaniu, niekiedy niełatwych, decyzji terapeutycznych.
Oddawana w ręce Czytelników monografia ma na celu w sposób praktyczny - w oparciu o przypadki kliniczne - przedstawić wybrane zagadnienia dotyczące rozpoznawania, diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego.
W ostatnich latach opublikowano szereg wytycznych i stanowisk ekspertów, które podsumowały dotychczasowy tan wiedzy oraz przedstawiły zasady postępowania u chorych na nadciśnienie tętnicze. W dokumentach tych podkreślono konieczność indywidualizacji terapii, zwłaszcza w szczególnych sytuacjach klinicznych współistniejących z nadciśnieniem tętniczym, m.in. w ze pole metabolicznym, u chorych w wieku podeszłym i bardzo podeszłym, u chorych z nadciśnieniem tętniczym opornym i innych. Autorzy monografii w celu przybliżenia praktycznych możliwości zastosowania tych dokumentów przedstawili i omówili możliwości indywidualizacji terapii w wybranych sytuacjach klinicznych, które w praktyce lekarskiej spotykane są stonkowo często. W postępowaniu z chorym na nadciśnienie tętnicze podkreśla się również konieczność zwrócenia uwagi na możliwość występowania wtórnych postaci nadciśnienia tętniczego.
W monografii przedstawiono więc i omówiono zasady postępowania u chorych z podejrzeniem najczęściej występujących wtórnych postaci nadciśnienia tętniczego - obturacyjnego bezdechu sennego, zwężenia tętnic nerkowych, pierwotnego hiperaldosteronizmu i guza chromochłonnego. Należy podkreślić, że przy omawianiu poszczególnych przypadków klinicznych skoncentrowano się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z diagnostyką i leczeniem nadciśnienia tętniczego.
W 2007 roku opublikowano zalecenia Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESH/ESC, European Society of Hypertension/European Society of Cardiology) dotyczące zasad postępowania z chorym na nadciśnienie tętnicze, natomiast w listopadzie 2009 roku ESH opublikowało dokument, w którym ponownie oceniono wytyczne z 2007 roku w odniesieniu do badań i metaanaliz opublikowanych w ciągu ostatnich dwóch lat. Należy podkreślić, że dokument ESH z 2009 roku nie jest pełnym tekstem wytycznych, a jedynie omówieniem wybranych zagadnień.
W zaleceniach ESH/ESC z 2007 roku podkreślono znaczenie oceny ryzyka sercowo-naczyniowego w postępowaniu z chorymi na nadciśnienie tętnicze. Zmodyfikowano listę czynników ryzyka sercowo-naczyniowego ? uwzględniono w niej podwyższone ciśnienia tętna w podeszłym wieku, a także nieprawidłowe stężenie glukozy na czczo i upośledzoną tolerancję glukozy. Modyfikacji uległa również lista uszkodzeń narządowych nadciśnienia tętniczego.
Uwzględniono w niej: zwiększenie sztywności naczyń, oceniane za pomocą szyjno-udowej prędkości fali tętna (PWV, pulse wave velocity), miażdżycę tętnic obwodowych, ocenianą za pomocą wskaźnika kostka?ramię (ABI, ankle brachial index), a także zmniejszony klirens kreatyniny lub przesączanie kłębuszkowe (GFR, glomerular filtration rate).
Autorzy omawianych wytycznych podkreślają również znaczenie wyodrębnienia grupy chorych charakteryzujących się wysokim lub bardzo wysokim ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Fragment książki - Rozdział 1
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?