Wydane w Krakowie w 1916 roku Pisma mistyczne Juliusza Słowackiego w dość dowolnym wyborze i układzie przygotowanym przez Stanisława Wyrzykowskiego zawierają: całość Genesis z ducha (1844); wybrane Rozmowy genezyjskie (tj. dialog troisty między Tłumaczem Słowa, Helionem i Helois); Teogonię (czyli poemat o Sofosie i Szczęsnym), następnie pisma polityczne z późnego okresu twórczości (Głos z wygnania do braci w kraju, List do Księcia Adama Czartoryskiego, Do Emigracji o potrzebie idei), na koniec zaś zgromadzone w części Fragmenty, myśli i aforyzmy ? fragmenty późnego Dziennika z lat 1847?1849 oraz urywki z Raptularza, planów i notatek, a nawet listów. W tę kolażową całość włączone zostały przez Wyrzykowskiego niektóre urywki ze skreślonych wariantów tekstów (np. fragment pieśni pierwszej Genesis z Ducha ?A na początku był Pan, a my ? w Panu (?)?, nazwany tu ?Hymnem genezyjskim?, lecz niefunkcjonujący w zbiorowym wydaniu krytycznym Dzieł poety pod tym tytułem). Pozostawiamy ten zbiór tak jak jest: jako znak epoki.
Główny bohater przyjeżdża w malownicze okolice Krosna, gdzie w pobliżu znajduje się tajemniczy zamek. Jest on owiany legendą, podobnie jak niejaki pan Machnicki, były mieszkaniec zamku, który cały czas z sentymentem go odwiedza. Mężczyzna postanawia poznać niesamowitą historię zamku oraz Machnickiego, który w najbliższej okolicy uchodzi za szaleńca. Powieść Król Zamczyska została napisana w 1842 roku przez Seweryna Goszczyńskiego. Autor przedstawił w utworze nie tylko niesamowitą historię, ale także odniósł się do rzeczywistości politycznej Polski XIX wieku. Na kartach powieści przewijają się mniej lub bardziej ukryte wątki związane z powstaniem listopadowym, sytuacją porozbiorową, a także motywy mesjanistyczne. Odrzykoński zamek postrzegany jest jako alegoria Polski, choć już podupadły, wciąż owiany chwałą.
Edgar Allan Poe mistrz grozy i tajemnic. Jego poezja przenosi nas w świat mrocznych koszmarów, niepokojących i nieodgadnionych historii. Zbiór jego najbardziej znanych i cenionych utworów, takich jak Kruk i Annabel Lee, porusza tematy nieśmiertelności, miłości i śmierci. Przenikliwe i pełne głębokiej filozofii wersy Poego pozostają aktualne do dziś i zachwycają swoim mrocznym pięknem. Ten zbiór to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników poezji i literatury grozy.
Zbiór 20 makabrycznych opowiadań Edgara Allana Poego w klasycznych przekładach Bolesława Leśmiana i Stanisława Wyrzykowskiego. Chronologiczny układ opowiadań pozwala na zapoznanie się ze zmianami stylu pisarza. Mamy tu więc kilka opowiadań o zmarłych żonach, które nawiedzają swoich dawnych mężów (Morella, Ligeja), popularną u Poego problematykę dżumy (Król Dżumiec, Maska śmierci szkarłatnej), jak i fascynacji średniowieczem i jego metodami tortur (Studnia i wahadło). Motywem przewodnim największej liczby opowiadań i wynikającej z niego makabry jest jednak obłąkanie (Berenice, Zagłada Domu Usherów, William Wilson, Czarny kot).
Edgar Allan Poe pisał nie tylko opowiadania grozy czy krótkie formy kryminalne. Stworzył również wiele opowieści humorystycznych i satyrycznych, niezwykle atrakcyjnych dla czytelnika, zadziwiających elokwencją i poczuciem humoru. W dotychczasowych polskich wydaniach dzieł Poego były one często pomijane. W zbiorze Opowieści humorystyczne znajduje się piętnaście opowiadań w nowych tłumaczeniach, z których cztery zostały po raz pierwszy przetłumaczone na język polski (!). Wśród nich jest zgrabna opowieść Utrata oddechu, o człowieku, który tak nawymyślał swojej żonie, że stracił oddech oraz historia pewnego podrywacza przedstawiona w Dlaczego mały Francuz trzyma swoją rekę za pazuchą. Nie zabrakło również znanego Systemu doktora Smoły i profesora Pierza, Okularów, Człowieka biznesu oraz Anioła Dziwnych Zdarzeń. Prawie dwieście przypisów pomoże czytelnikowi w zrozumieniu żartów i ironii Edgara Allana Poego.
Jedna z najzabawniejszych, najchętniej wystawianych i ekranizowanych komedii Szekspira. Ceniona przede wszystkim za błyskotliwe gry słów i celne riposty w dialogach pary głównych bohaterów. Na dwór Leonata, gubernatora Mesyny, przybywa powracający z wojny książę Aragonii. Wśród towarzyszących księciu młodych szlachciców są Benedyk i jego przyjaciel Klaudio, którzy niebawem poznają Beatrycze i jej kuzynkę Hero. Podczas gdy niezależny, dowcipny młodzieniec ściera się w potyczkach słownych z równie niezależną i inteligentną panną o ostrym języku, pomiędzy drugą parą natychmiast rozkwita gorąca miłość. Na przeszkodzie małżeńskim planom staje podstępna intryga.
Bohaterem powieści jest Filip Whittemore, młody biznesmen pracujący w Kanadzie. Razem z niejakim Brokawem założyli spółkę zajmującą się połowem ryb w regionie siedmiu wielkich jezior na masową skalę. Początkowo wspólnicy zebrali sporo inwestorów, ale teraz problemy zaczęły się mnożyć - akurat w momencie rozpoczęcia połowów. W międzyczasie Whittemore poznaje tajemniczą parę: Piotra i Jankę, wyglądających jakby przeniesionych z poprzedniego stulecia. Młoda kobieta wywiera wielkie wrażenie na przedsiębiorcy. Już niebawem ich losy się skrzyżują, ponieważ tajemniczy bandyci ranią Piotra i porywają Jankę, a Whittemore staje w jej obronie. Kim jest Janka, czym jest Fort Boży, o którym ciągle wspomina i kto chce zrujnować biznes Whittemore'a? W tej powieści przygodowej czytelnik znajdzie solidną dawkę kryminału.
W starej angielskiej miejscowości Wrychester, znanej ze średniowiecznej katedry, mieszka doktor Mark Ransford ze swoimi podopiecznymi, Dickiem i Mary, w wieku 17 i 20 lat. Pochodzenie dzieci nie jest jasne, znajdują się w miasteczku od kilku lat. Pewnego razu do drzwi Ransforda puka niejaki John Braden, który jednak nie zastaje w domu lekarza. Już niebawem Braden zostaje znaleziony martwy w miejscu zwanym Rajem, czyli przylegającym do katedry starym cmentarzu obsadzonym cyprysami i cisami. Na miejsce szybko trafia Pemberton Bryce, były asystent Ransforda, zwolniony za natarczywe zachowanie w stosunku do jego podopiecznej, wielki intrygant. Jakie mroczne tajemnice kryje Raj oraz spokojne miasteczko Wrychester? Czy Bryce’owi uda się je wykryć i wykorzystać do własnych celów?
Książka dla miłośników starych angielskich kryminałów w stylu Agathy Christie: wąski krąg podejrzanych, sprawy z przeszłości, jakieś intrygi, plotki - i to wszystko w mrocznym klimacie średniowiecznej katedry - także echa powieści grozy również można tu odszukać.
W ostatnim trzecim tomie swoich opowiadań szef rosyjskiej policji śledczej zmierzy się m.in. z oszustem karcianym Rakowem. Przedstawia także makabryczną historię zabójstwa porucznika Buturlina, jak także całą plejadę moskiewskich, petersburskich i ryskich oszustów i fałszerzy. Wśród tych pierwszych zacne miejsce zajmują oszuści matrymonialni. Z opowiadania Ofiara radu wynika, że nie zawsze warto za wszelką cenę próbować tego fachu. Wszystkie opowiadania bazują na prawdziwych sprawach i są niezwykłych świadectwem swoich czasów - to żywa historia kryminału.
Bohaterem książki jest szeregowiec Filip Steele, kanadyjski policjant konny, syn miliardera z Chicago, który do szeregów policji wstąpił "z nudów". Na dalekiej północy Steele jako wyborowy strzelec dostaje szereg zadań wymagających tropienia i łapania bandytów. Podczas jednej z takich wypraw poznaje pułkownika Beckera oraz Izę Becker, w której się zakochuje. Steele chce być jak najbliżej ukochanej, jednak los, a właściwie przełożeni, ciągle rzucają go w wir niebezpiecznych przygód w różnych miejscach kraju.
Walencjo, młody mężczyzna żądny nowych doświadczeń życiowych, wyrusza do Mediolanu. Jego przyjaciel Protej skrycie kocha się w Julii, nie chce jej opuszczać i pomimo namów Walencja pozostaje w Weronie. Julia także skrycie kocha Proteja, wreszcie wyznają sobie miłość. Niestety wkrótce jego ojciec postanawia wysłać go do Mediolanu, by towarzyszył Walencjowi na dworze księcia. Kochankowie żegnają się, przyrzekając sobie wierność, jednak po przybyciu Proteja do Mediolanu sytuacja się komplikuje Jedna z pierwszych sztuk Szekspira, komedia romantyczna poruszająca problem konfliktu pomiędzy męską przyjaźnią a miłosnym afektem. Wyróżnia się postać Lancy, błazeńskiego służącego Proteja, mówiącego żywą, potoczną prozą.
Zbiór wszystkich znanych 20 krótkich opowiadań Oscara Wilde. Pierwotnie opowiadania ukazały się w czterech tomach: Szczęśliwy książę oraz inne opowiadania, Dom z granatów, Zbrodnia Arthura Savile'a i inne historie oraz Wiersze prozą. Poruszają one kwestie miłości, cierpienia, ubóstwa, chciwości, samolubstwa, samochwalstwa i innych przywar i uczuć ludzkich w zawoalowany sposób. Przedstawiony świat jest pełen niezwykłych zdarzeń, które często trudno sobie wyobrazić. Oscar Wilde w wybitny sposób miesza grozę z humorem, czym sprawia, że opowiadane przez niego historie wymykają się wszelkim znanym czytelnikom ramom. Lektura jego opowiadań jest nie tylko doskonałą rozrywką, lecz także osobliwą, i z pewnością wartą przeżycia, wycieczką po Anglii końca XIX wieku. Wydanie ilustrowane z rysunkami z początku XX w.
Powieść przygodowa z elementami kryminału i romansu dziejąca się nad wielkimi rzekami i jeziorami Kanady. Sierżant Dawid Carrigan, sierżant Kanadyjskiej Królewskiej Policji Konnej otrzymuje od swojego przełożonego, inspektora MacVane'a z dywizji w Athabasca Landing zadanie schwytania groźnego przestępcy. Jest nim Czarny Roger Audemand, poszukiwany za zamordowanie kilku osób. Może zostać złapany żywy lub martwy. Jednak już niebawem Carrigan wpada w pułapkę i zostaje mocno postrzelony przez Mariannę Boulain. Kobieta jednak lituje się nad nim i przenosi ciężko rannego do swojego obozu. Carrigan zakochuje się w Mariannie, jednak okazuje się, że ma ona męża, Piotra Boulain, który wyruszył na wyprawę. Co stanie się po jego powrocie?
Luty 1904 roku. W salonie baronostwa Niemenów odbywa się wielkie przyjęcie, w którym uczestniczy warszawska inteligencja i arystokracja. Zgromadzeni oglądają występy artystyczne, tańczą, flirtują i prowadzą rozmowy o polityce i ideologii wśród rozmówców znajdują się konspiratorzy lewicowi i prawicowi. Elementem, który wzbudza niepokój i tajemniczy nastrój jest kukła murzyna stojąca w rogu salonu. W trakcie przyjęcia przychodzi także informacja o wybuchu wojny rosyjsko-japońskiej. Ostatnia część powieści wyprowadza bohaterów na ulice Warszawy Ozimina Berenta to powieść, która powstała w 1911 roku. Jest swoistym komentarzem, podsumowaniem nastrojów rewolucyjnych i Rewolucji 1905 roku. W treści ścierają się ideologie, jednak nie wypowiada ich narrator, tylko prezentują poszczególni bohaterowie. Ozimina jest również skarbnicą odwołań do innych motywów literackich literaturoznawcy przede wszystkim wskazują na jej korespondencję z Weselem Stanisława Wyspiańskiego. Zauważa się w jej budowie wiele cech dramatu, a także cechy powieści polifonicznej.
Książka zawiera dwie wersje jednego opowiadania. W 1924 r. Maurice Leblanc napisał tekst Ząb Herkulesa Petitgrisa, który dwa lata później przerobił na Płaszcz Arsene'a Lupina, oba je prezentujemy. Herkules Petitgris jest policyjnym śledczym wysłanym przez przewodniczącego Rady, aby pomóc ministrowi Jeanowi Rouxvalowi w rozwiązaniu tajemnicy ściśle związanej z państwem i armią. Chodzi o domniemanie wykradzenia zwłok z jednego z cmentarzy i wstawienia ich do grobu Nieznanego Żołnierza koło Łuku Triumfalnego w Paryżu.
Zbiór 53 wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z lat 1942-44. Twórczość poetycką Baczyński rozpoczął już jako uczeń gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, gdzie w 1939 r. zdał maturę. Związany ze środowiskiem młodzieży lewicowej, m.in. z organizacją Spartakus działającą półlegalnie w szkołach średnich. W czasie okupacji niemieckiej zbliżył się do ugrupowań socjalistycznych, wydających podziemne pisma Płomienie i Droga. Od 1943 r. uczestniczył w tajnych kompletach polonistycznych, w tymże roku wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych, które stały się zalążkiem batalionu AK Zośka oraz ukończył konspiracyjną szkołę podchorążych rezerwy. Uczestnik powstania warszawskiego; poległ w walce przy Placu Teatralnym (Pałac Blanka). W 2018 roku został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Stany Zjednoczone, lata 30. XX w. Jim Dongan jest synem milionera, króla stali w Nowym Jorku. Ma wszystko, czego potrzebuje, w tym kilkanaście samochodów, własnego kierowcę oraz rezydencje. Pewnego razu na wybrzeżu podbiega do niego młodzieniec i wsuwa mu do kieszeni tajemniczą kartkę z adresem. Dongan udaje się na miejsce, tam początkowo biorą go za porucznika wywiadu, ale po chwili orientują się, że miała miejsce pomyłka. Dongan musi uciekać, by uratować swoje życie. Zgłasza się do amerykańskiego Navy Yard, którego częścią kieruje piękna i młoda kapitan Irena Chambers. Dongan włącza się w misję odnalezienia siedziby szajki obcego wywiadu.
W opuszczonym domu, naprzeciwko szkoły imienia Jana Kasprowicza, zapalają się światła. Ktoś postanowił zakłócić spokój mieszkańców Kruszwicy. Stróż Niklasiewicz słyszy strzały, a w budynku zostaje odnaleziony trup. Milicja podejmuje śledztwo, nad którym dowodzenie przejmuje Jan Jedyna. Kapitan nieraz już błądził w oparach absurdu i zawsze udawało mu się znaleźć z nich wyjście, jednak tym razem sprawa wydaje się wyjątkowo zagmatwana. Znaleziony mężczyzna wygląda bowiem, jakby ktoś go zabił trzy razy. Co więcej, wszędzie dokądkolwiek uda się Jedyna, słyszy o nadciągającym końcu świata. Czy wszyscy mieszkańcy tego miasteczka powariowali? I czy zabójstwo ma jakiś związek z napadami, które dokonywane są od dłuższego czasu w okolicy? Upiory przeszłości zaczynają wypełzać z mroku, a żeby rozwiązać zagadkę, Jan będzie musiał zerwać niejedną maskę
Prezentujemy drugi z przewodników po pałacach i dworach Dolnego Śląska. Obejmuje on swoim zasięgiem powiat wołowski. Obecnie powiat wołowski składa się z trzech gmin: Brzeg Dolny, Wińsko i Wołów, liczących w sumie 675 km2 powierzchni. Na terenie trzech gmin powiatu wołowskiego znajduje się 111 miast, sołectw i przysiółków. Do naszych czasów przetrwały w nich 43 pałace i dwory. Liczba to nie mała na niewielkim obszarze, oznacza mniej więcej siedzibę szlachecką w co trzeciej miejscowości. Pierwotnie na omawianym obszarze znajdowało się 77 rezydencji. Zniszczenie 34 dworów i pałaców pokazuje skalę zaniedbań, które miały miejsce w powiecie wołowskim po 1945 roku. Najstarszym budynkiem o charakterze rezydencjonalnym w powiecie jest zamek w Wołowie. Z XVI wieku pochodził zrujnowany dwór w Węgrzcach Wielkich. Nieco liczniejsze są budowle o siedemnastowiecznej proweniencji. Niestety większość z nich w późniejszych czasach została przebudowana bądź zrujnowana. Z okresu renesansu przetrwał do dziś renesansowy portal głównego wejścia pałacu w Mojęcicach. Barok na omawianym obszarze reprezentuje najciekawiej rezydencja opatów w klasztorze cystersów w Lubiążu. Nie mniej cenna, pochodząca z XVII wieku, letnia siedziba opatów w pobliskiej Moczydlnicy Klasztornej została doprowadzona do kompletnej ruiny. Zdecydowana większość dworów i pałaców w powiecie wołowskim należała do średniozamożnej szlachty i została ufundowana w XVIII i XIX wieku. Najbardziej okazałe rezydencje znajdują się w Brzegu Dolnym, Krzelowie, Mojęcicach, Przyborowie i Żerkowie. Choć w stanie ruiny duże wrażenie robią dawne siedziby szlacheckie w Głębowicach, Moczydlnicy Dworskiej i Wyszęcicach. Nietypowym na opisywanym obszarze jest dwór w Sławowicach, wzniesiony częściowo w konstrukcji szkieletowej.
Warszawa, Nowogródek, Grajewo. Niejaki Jan Welski jest milionerem, a jego córka wygrywa ogólnopolski turniej tenisa. Niebawem Welski nagle traci cały majątek i znika, a córka musi iść do pracy w banku do zaprzyjaźnionego z Welskim dyrektora Barnaby. Tam dowiaduje się, że jej ojciec oskarżony jest o fałszerstwo czeku oraz o próbę zamachu na dyrektora banku. Rozpoczynają się poszukiwania Welskiego. Zagubiona Maryna Welska dowiaduje się przypadkiem, że przyczyną jej nieszczęść jest tajemnicza „złocista jaszczurka”, której boją się wszystkie jej znane wysoko postawione osoby. Utrata majątku Kryminały przedwojennej Warszawy, tom 100 Młody człowiek zaczerwienił się. – A jaka to ma być praca? – szepnął po chwili. Mężczyzna, który przyniósł tacę z jedzeniem, siedział spokojnie w fotelu i palił papierosa. – Pomyliłem się – rzekł, wstając. – Wracaj pod kościół, i czekaj na miłosierdzie boskie – dodał drwiąco. – Wybaczcie mi, panowie! – zawołał nieszczęśliwy. – Ale wolę umrzeć z głodu, niż… – Wyprowadź go – przerwał obojętnie mężczyzna w futrze. Jego towarzysz zbliżył się do okna i odsunął firanki. – Znowu śnieg pada – zauważył od niechcenia. Mężczyzna w wyszarzałej marynarce, który uczynił już kilka kroków w kierunku drzwi, zatrzymał się nagle, spojrzał z nienawiścią na swoje podarte buty, zniszczone ubranie, i wyciągnął ręce do nieznajomych. – Przysięgam! – zawołał.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?