Wiadomo, jak uniwersalnym zjawiskiem jest nuda w podróży. Wiadomo też, jak powszechnie ludzie przeglądają się w sobie nawzajem, odczytują się wzajemnie (niekiedy fałszywie) i grają przed sobą improwizowane role. Pierwsze kroki Balzaka to niemal humoreska wyrastająca z obserwacji tych zjawisk. Jednakże tło społeczne, zarysowane ręką mistrza z lekkością i swadą, nadaje temu obrazkowi obyczajowemu z pierwszej połowy XIX w. zaskakującą głębię.
Życie Eugeniusza de Rastigniac zmieniło się w bardzo krótkim czasie mężczyzna zrobił szybką karierę i osiągnął wysoką pozycję społeczną. Jego sukces jest przedmiotem dyskusji słynnych paryskich dziennikarzy. Wspólnie wymieniają plotki i zastanawiają się, co z awansem społecznym ma wspólnego romans z żoną jednego z najbardziej wpływowych francuskich finansistów. Balzak w Banku Nucigena dokładnie opisuje mechanizmy rynkowe i finansowe zawiłości z lat 30. XIX-wiecznej Francji, przez literacką fikcję przedstawia realia tamtych czasów. Bank Nucigena należy do cyklu Komedii Ludzkiej autorstwa Honoriusza Balzaka. Na serię składa się ponad 130 utworów, połączonych przez wielu powtarzających się bohaterów. Autor ukazuje człowieka niemalże jako przedmiot swoich badań obserwowany w różnych środowiskach. Ważnymi tematami Komedii Ludzkiej są finanse, obyczaje oraz miłość.
Powieść historyczna z początków XV w. Głównymi bohaterami są Sławek Warchoł, syn przystawa królewskiego z Jedlni, jego siostra Jewka oraz Pakosz, giermek służący u boku dość osobliwego rycerza Żelisława z Brzózy. Wszyscy pochodzą z okolic Puszczy Kozienickiej, gdzie wspomagają łowczych królewskich gromadzących zapasy żywności na wielką bitwę z Krzyżakami. Za zasługi Sławek Warchoł zostaje mianowany przystawem królewskim, tak jak jego ojciec. Od tego czasu będzie towarzyszył królowi Władysławowi Jagielle oraz jego wojskom w drodze pod Grunwald. Grunwald to opowieść o przygotowaniach do wielkiej bitwy, napisana nie bez pewnej typowej dla Przyborowskiego dozy humoru.
Historia Diny, bohaterki Muzy z zaścianka, jest opowieścią smutną. Piękna i utalentowana kobieta nie znajduje szczęścia u boku męża, dlatego wplątuje się w romans z paryskim dziennikarzem. Przenosi się do stolicy Francji, gdzie pragnie robić karierę i żyć pełnią życia. Czy odnajdzie tam swoje miejsce na ziemi? Jak potoczą się jej losy? Historia zainspirowana losami George Sand jest częścią Scen z życia prywatnego cyklu Komedia ludzka.
Kobieta porzucona to kontynuacja historii opowiedzianej w Ojcu Goriocie. Klara de Beausant po porzuceniu przez portugalskiego markiza chce odpocząć od życia towarzyskiego. Wyjeżdża do swojego zamku, do Normandii. Jest jednak tak znana, że zamiast oczekiwanego wyciszenia, wzbudza kolejną falę zainteresowania ludzi ciekawi izolacja możnej damy. Najbardziej zaitneresowany okazuje się jednak młody hrabia Gaston de Nueil Kobieta porzucona należy do cyklu Komedii Ludzkiej autorstwa Honoriusza Balzaka. Na serię składa się ponad 130 utworów, połączonych przez wielu powtarzających się bohaterów. Autor ukazuje człowieka niemalże jako przedmiot swoich badań obserwowany w różnych środowiskach. Ważnymi tematami Komedii Ludzkiej są finanse, obyczaje oraz miłość.
Sekrety księżnej de Cadignan to krótka powieść z cyklu Komedia ludzka Honoriusza Balzaca. Opowiada o tym, jak tytułowa bohaterka, zubożała arystokratka, uwodzi idealistycznego pisarza Daniela dArtheza. Jest to kolejne w karierze pisarza studium psychologiczne dojrzałej kobiety, a zarazem jak twierdzą niektórzy odbicie jego własnych marzeń o sukcesie osobistym i awansie społecznym. Jedno z niewielu dzieł Balzaca, o których można powiedzieć, że kończą się dobrze.
Edgar Allan Poe był enigmatyczną postacią, której życie stało się równie intrygujące jak jego fikcyjne dzieła. Opowieści nadzwyczajne to zbiór opowiadań w tłumaczeniu Bolesława Leśmiana. Zawierają one wszystkie typowe motywy i cechy pisarstwa Poego: grozę, demonizm, nastrojową niezwykłość, tajemniczość, niepokój, fatalizm, sięganie do niezwykłych stanów świadomości. Autor jest mistrzem metafory i makabreski, w doskonały sposób łącząc ze sobą elementy horroru i piękna.
Otello to tragedia, która powstała między 1602 a 1604 rokiem. Tytułowy bohater, który jest dowódcą weneckiej armii, poślubia Desdemonę. Kierowany przez Jagona, który pragnie się zemścić, zaczyna bezpodstawnie podejrzewać swoją żonę o zdradę.
Jeżeli Bóg jest wszędzie, to czy można go stamtąd wyekstrahować? Inżynier Marek jest wynalazcą technologii, która ze spalanej materii wzywa Absolut w stanie czystym. W pobliżu ludzie zaczynają prorokować i uzdrawiać, a kiedy przedsiębiorczy kapitalista, pan Bondy, rozpoczyna masową produkcję Karburatorów, sprzedawcy masowo rozdają towar za darmo, pracownicy banków przekazują potrzebującym pieniądze, i tylko chłopi pozostają odporni na epidemię altruizmu. Kościół początkowo się wzbrania, ale ostatecznie kapituluje, zawiera umowę z Absolutem i uroczyście organizuje jego deifikację. Tymczasem uwolniony Absolut szuka sobie pracy. Można by pomyśleć, że powinno to rozwiązać wszystkie problemy ludzkości W swojej antyutopii z 1922 r. Karel apek ukazuje szeroką panoramę kapitalistycznego społeczeństwa: fabrykantów, dziennikarzy, duchownych, naukowców i zwykłych robotników. Historia oddziaływania przedziwnego wynalazku stanowi kanwę, na tle której wyraziście zarysowuje się krytyka stosunków społecznych, niosąca głęboko humanistyczne przesłanie.
Właściwie jest to powieść kryminalna osadzona w czasach Michała Korybuta Wiśniowieckiego i najazdów tureckich na Polskę. Dwóch młodzieńców: Grześ Kossobudzki oraz Marcin Boguta herbu Stągiewka, obaj z Podlasia, służą w armii hetmana Jana Sobieskiego w oddziale Andrzeja Zawiszy. Zbiegiem losu niebawem trafiają w "babski jasyr", a następnie jako więźniowie do położonego na bagnach tajemniczego zamku. Należy on do stetryczałego i dziwacznego starosty, a z lochów zamkowych dochodzą w nocy jęki zawodzenia i odgłos szurania łańcuchów. Obaj młodzieńcy postanawiają wyjaśnić zagadkę zamczyska wśród bagien. Wydanie z ilustracjami A. Horowicza
W pierwszej połowie XVIII w. w Jeleniej Górze działała największa w historii Dolnego Śląska, a może i środkowej Europy, rodzina rzeźbiarzy Bechertów. Miasto przeżywało wówczas niezwykły rozwój spowodowany wytwarzaniem tkanin, które eksportowano na różne rynki. Bechertowie działali również w: Kamiennej Górze, Strzegomiu, Środzie Śląskiej, Świdnicy, Jaworze oraz Żaganiu. Przez wiele lat cała rodzina pozostawała w cieniu badań nad rzeźbą barokową Dolnego Śląska. Książka jest próbą przywrócenia im należnego miejsca w historii regionu. Książka zawiera ponad 320 kolorowych ilustracji.
Tom zawiera 3 znane dramaty Stanisława Ignacego Witkiewicza. W małym dworku: Dramat z 1921 roku, który na scenie został wystawiony dwa lata później. Utwór jest krytyką konwencji realistycznej w sztuce. Powstał w odpowiedzi na dzieło Tadeusza Rittnera pt. W małym domku. Akcja rozgrywa się w Kozłowicach, gdzie mieszka rodzina Nibek czyli Dyapanazy wraz z dwoma córkami. Po niedawnym pogrzebie Pani Nibek, jej córki postanawiają wywołać ducha swojej zmarłej matki. Pojawia się widmo matki, Anastazji Nibek, która rozmawia z domownikami o swojej śmierci, a nawet je z nimi śniadanie. Czy wywołanie ducha zmarłej Anastazji było dobrym pomysłem? Jej bliscy nie spodziewają się, że wkrótce poznają odpowiedź.Matka: Dramat Witkacego z roku 1924, który przedstawia relację syna z matką. Tytułowa matka to Janina Węgorzewska, która musi utrzymywać swojego syna Leona (ma do niego o to pretensję). Ona zajmuje się robótkami ręcznymi. On jest myślicielem, filozofem, tworzy swój własny manifest ideologiczny. W końcu Leon wplątuje się w podejrzane interesy i staje się bogaty. Jednak los bywa okrutny Szewcy:W Szewcach pokazany jest świat przyszłego społeczeństwa, społeczeństwa, które jest zautomatyzowane, a w konsekwencji pokazano również upadek cywilizacji według wyobrażeń Witkiewicza. Utwór przedstawia historie Szewców, którzy przechodzą przez kilka rewolucji. Są oni niezadowoleni ze swojej dotychczasowej pracy, zostają zamknięci i skazani na bezczynność. Również i to im nie odpowiada, dlatego dochodzi do buntu
To już trzecia część spacerów po Woli - jak widać, jest to dzielnica pełna atrakcji. Tym razem będzie jeszcze ciekawiej - mam nadzieję - ponieważ wybieramy się na zwiedzanie wolskich nekropolii. A tych jest tu do wyboru, do koloru. Największą atrakcją zapewne będzie cmentarz Stare Powązki, jeden z najpiękniejszych w Polsce, w dodatku pełen najprzedniejszych rodzin, słynnych nazwisk i pysznych pomników. Jeśli chodzi o cmentarze katolickie, zobaczymy również Cmentarz Wolski - mały, ale ciekawy i do tego rzadko zwiedzany. Zajrzymy również na obydwa cmentarze ewangelickie, które również obfitują w doskonale znane nazwiska, piękne groby i interesujące historie. Nie da się pominąć cmentarza żydowskiego: dużego, pięknego i tajemniczego. To również jedna ze wspanialszych nekropolii w kraju. Przejdziemy się także alejkami cmentarza prawosławnego - tu też czeka na nas sporo niespodzianek i ciekawostek. A zupełnie na koniec, jako wisienkę na torcie, zwiedzimy mizar, czyli cmentarz tatarski. Mam nadzieję, że zaproponowane przeze mnie trasy ułatwią poznawanie cmentarzy oraz ich odkrywanie - a nawet, jeśli się zagubimy wśród dziesiątek zarośniętych alejek, to będzie to impuls do eksploracji cmentarzy również na własną rękę. Wolskie nekropolie to niesamowite miejsca!
Radom, Ruda, Puszcza Kozienicka, rok 1845. Niejaki Andrzej Piasecki jest znużony warszawskim życiem i porzucony przez narzeczoną. Aby ukoić nerwy wyjeżdża do ciotki na wieś Ruda pod Radomiem. Tamtejszy klimat daje mu wytchnienie, ale już po krótkim czasie Piasecki znajduje na strychu stary kufer, a w nim wzmiankę o zniknięciu swojego dziadka w dniu 14 lipca 1809 r. Ów przodek podobno prowadził w Radomiu piwiarnię, miał własny browar i kamienicę w rynku. Piasecki udaje się do tego miasta w celu poznania prawdziwej przyczyny zniknięcia dziadka i jego majątku jego dzieci wychowywały się bowiem już w biedzie. Na miejscu wplącze się w wir niebezpiecznych zdarzeń, a straszna historia będzie dawała znać o sobie na każdym kroku. Pierwsze książkowe wydanie powieści po 152 latach!Jedna z najciekawszych powieści kryminalnych Walerego Przyborowskiego oraz jeden z najstarszych polskich kryminałów. Fragment książki:Raz zapytałem się ciotki, czy nie ma jakichś książek:A, jakże odrzekła. Jest Kalendarz.Oczywiście, odpowiedź ta mnie nie zadowoliła, i po długich wypatrywaniach, dowiedziałem się, że gdzieś tam na strychu jest jakiś stary kufer, w którym mają znajdować się książki. Niewiele myśląc, jakby pchany przeznaczeniem, bo od tej chwili miała się rozpocząć długa tragedia mojego życia, która je złamała zupełnie, pobiegłem na ów strych. Czemuż, o mój Boże, nie postawiłeś wtedy u drzwi tego strychu anioła z ognistym mieczem, który by mi wzbronił wstępu do posępnej dziedziny ciemności strasznych dla mnie, okropnych w swoich konsekwencjach?... [...]Biblioteka mojej ciotki nie jest zbyt obfita i zamierzałem już rzucić ponownie do skrzyni egzemplarz gazety, gdy na myśl, że ostatecznie warto ją wśród nudów przeczytać, zabrałem ze sobą. Czemuż pierwszej myśli nie wykonałem! Ileż bym sobie przez to cierpień oszczędził, ilu uniknąłbym zmartwień, klęsk i ciosów!
113 opuszczonych miejsc województwa lubuskiego: część północna Przewodnik poprowadzi Cię do miejsc, których się nie zwiedza i się nie opisuje. Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, cmentarze ewangelickie, fortyfikacje, bunkry hitlerowskie, dziwne pomniki, zabytki techniki. Jest to trzeci tom przewodników serii "zapomniane miejsca" z województwa lubuskiego, domykający ten obszar.
Anna Kłodzińska, dziennikarka "Życia Warszawy" i autorka wielu powieści sensacyjnych i kryminalnych, tym razem przedstawiła nam zupełnie odmienną książkę. W Pokoleniu dłużników spróbowała ukazać proces, w którym ludzie, dawniej niechętni lub nawet wrogowie przemian zachodzących w powojennej Polsce, dochodzą do akceptacji socjalistycznej drogi rozwoju. Główna bohaterka książki, wychowana w tradycji szlachecko-burżuazyjnej ze wszystkimi jej odrębnościami i kompleksami, staje przed szczególnie trudnym zadaniem zaakceptowania nowej rzeczywistości. Jedni ją już odrzucili, inni jeszcze jej nie zaakceptowali i nie rozumieją, jednakże potrafiła ona niespodziewanie szybko odnaleźć swoje miejsce w tej nowej rzeczywistości i aktywnie przyczyniać się do jej kształtowania. Nieoficjalnie uważa się, że Pokolenie dłużników zawiera sporo wątków autobiograficznych pisarki, stąd publikujemy ją na zakończenie serii jej książek.
Niesamowite tajemnice i napięcie płoną wokół ognia w zbiorze opowieści Arthura Conan-Doyle'a - Round the Fire Stories. Zanurz się w świat emocji, gdzie sny mieszkają w mrocznych zakamarkach umysłu, a zagadki tkwią w najgłębszych sekretach ludzkiej natury. Czeka Cię niezapomniana podróż przez kręte ścieżki dedukcji, gdzie mistrzostwo detektywistyczne łączy się z nadprzyrodzonymi zjawiskami. Czy jesteś gotowy, by odkryć prawdę, która czai się za zasłoną cieni? Opowieści przy ogniu to niezwykła kolekcja historii, która przeniesie Cię w czasie i przestrzeni, rozpalając wyobraźnię i budząc w Tobie nieodpartą ciekawość. Otwórz tę książkę, usiądź przy ogniu (może być kominek lub ognisko) i przygotuj się na misternie splecione intrygi, naładowane emocjami i pełne zaskakujących zwrotów akcji. Opowieści przy ogniu to absolutna uczta dla miłośników literatury, którzy pragną sięgnąć po arcydzieła mistrza opowiadań i autora przygód Sherlocka Holmesa, Arthura Conan-Doyle'a. Nie pozwól, aby ogień wygasł - rozpal wyobraźnię i otwórz się na świat tajemnic i przygód, które czekają na Ciebie w tej niezwykłej książce. Pierwsze tłumaczenie na język polski Wydanie ilustrowane grafikami z epoki
Zbiór 32 spraw milicyjnych zebranych przez Annę Kłodzińską, poczytną w PRL autorkę kryminałów. Publikowane były one na łamach "Życia Warszawy" w latach 1976-78. Pokazują świat PRL od ciemnej strony: morderstwa rabunkowe, kradzież koni, fałszerstwa, włamania metodą "na urzędnika". Często milicja musiała przesłuchać setki osób i sporządzić tony dokumentacji, żeby znaleźć właściwego sprawcę.
Stefan Grabiński urodził się 26 lutego 1887 r. w Kamiance Strumiłowej (dziś Kamianka Buzka) nad Bugiem. Po ukończeniu liceum bernardynów we Lwowie rozpoczął filologię polską i klasyczną na tamtejszym Uniwersytecie Jana Kazimierza. Następnie pracował jako nauczyciel języka polskiego (we Lwowie i Przemyślu), dopóki nie zaczął cierpieć na ciężką gruźlicę, która zmusiła go do przejścia na emeryturę. Dużo podróżował, był m.in. w Austrii, we Włoszech i w Rumunii. Po zakończeniu pracy w 1931 r. zamieszkał w miejscowości Brzuchowice pod Lwowem, gdzie mimo wcześniejszych sukcesów literackich popadał z zapomnienie i ruinę. Zmarł w 1936 r. we Lwowie. Grabiński określany jest jako polski Lovecraft lub polski Poe, ale to, co głównie go łączy z oboma autorami, to gatunek horror-fantasy oraz najlepiej opanowana forma literacka: opowiadania. Wśród tematów, które przenikają się w jego twórczości można wymienić: demoniczne uwodzicielki, czarownice, duchy, tajemnicze wiadomości z dolnego świata, sobowtóry, magię, erotykę w połączeniu z motywami religijnymi, różne formy efektów parapsychologicznych, wreszcie fascynację orientalnym mistycyzmem. Jego bohaterowie często angażują się w zawody związane z nauką lub technologią, pracując jako inżynierowie, architekci lub lekarze. Są również w stanie wyrażać się z matematyczną precyzją. Nasze wydanie zawiera oryginalny zestaw i układ opowiadań z 1922 r.! Wydanie poszerzone o 2 opowiadani, które Stefan Grabiński planował włączyć do kolejnego wydania Demona ruchu. Spis opowiadań:Maszynista GrotBłędny pociąg (legenda kolejowa)Demon RuchuSmoluchWieczny pasażerW przedzialeSygnałyŚlepy torUltima thuleGłucha przestrzeńDziwna stacja (fantazja przyszłości)Fałszywy alarmEngramy SzateryPrzypowieść o krecie tunelowym
Zbiór 13 opowiadań Edgara Allana Poe, których wspólnym mianownikiem jest fantastyka i odległy mało zbadany teren. Najbardziej znane znich to genialny Złoty żuk, z zagadką matematyczną do rozwiązania oraz historia niejakiego Hansa Pfaala, który balonem leciał na księżyc. Surowy klimat i co się w nim dzieje ukazują opowiadania W bezdni Maelstrmu oraz Opowieść z Gór Skalistych. Nie brak tu także popularnych u Poe motywów śmierci i tego, co dzieje się po niej (Prawdziwy opis wypadku zp. Waldemarem). Zbiór zamyka po raz pierwszy przetłumaczone na język polski nieco humorystyczne opowiadanie Mellonta Tauta, w którym pewna osoba podróżuje balonem w roku 2848 r. i rozmyśla nad losem starożytnych Amriccanów, Kanawdyjczyków i Inglitschów. Spis opowiadań:Rękopis znaleziony w butliNieporównana przygoda niejakiego Hansa PfaalaRozmowa Eirosa z CharmionemW bezdni MaelstrmuWyspa zaklętaRozmowa Monosa z UnąEleonoraZłoty żukOpowieść z Gór SkalistychRewelacje mesmerycznePotęga słowaPrawdziwy opis wypadku z p. WaldemaremMellonta Tauta
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?