KATEGORIE [rozwiń]

Wydawnictwo Aha!

Okładka książki Body by You 30-minutowe sesje dla kobiet

34,90 zł 6,98 zł


Pięć rzeczy, które pokochasz w tym programie treningowym: • Oszczędność pieniędzy – zero opłat na karnety, dla trenerów i za opiekę nad zostawionymi w domu dziećmi. • Oszczędność czasu – trzy razy w tygodniu po prostu zaczniesz w pewnym momencie ćwiczyć, a pół godziny później będzie po sprawie. To mniej niż 1 procent twojego czasu. • Byle gdzie – w sypialni, pokoju hotelowym, parku, garażu, ogródku, w przerwie pomiędzy spotkaniami w pracy. • Zero siłownianej żenady – nie ma ryczącego na cały regulator telewizora. Nie ma ciekawskich spojrzeń, obślizgłych od potu maszyn... • Więcej spalonego tłuszczu – ten trening podkręci twój metabolizm dużo bardziej niż ćwiczenia z ciężarami czy aeroby. Ćwicząc samodzielnie i oszczędzając sobie jazdy do fitness klubu albo siłowni, możesz wpasować ten program w dowolny rozkład dnia, nawet jeśli pęka od natłoku zajęć. Czas i wysiłek poświęcany w wykonanie przedstawionego treningu nie będą wielkie, za to efekty – jak najbardziej.
Okładka książki Przewodnik po kickboxingu

29,90 zł 17,94 zł


Jedyna obecnie na rynku polska książka na temat kickboxingu – dyscypliny sportowej uprawianej u nas w setkach klubów i oglądanej na regionalnych i ogólnopolskich turniejach. • Prezentacja zasad kickboxingu wg wytycznych Polskiego Związku Kickboxingu. • Formuły planszowe i ringowe. • Specyfika walk pełnokontaktowych, low kick, K1 i oriental. • Wyszczególnienie technik ręcznych i nożnych z fotografiami instruktażowymi. • Motoryka i jej kształcenie. • Odnowa biologiczna.
Okładka książki Bigger, Leaner, Stronger

52,90 zł 38,88 zł


Jeśli chcesz być umięśniony, szczupły i silny w możliwie jak najkrótszym czasie, nie mając predyspozycji genetycznych, bez steroidów, suplementów i chorej liczby godzin na siłowni… koniecznie przeczytaj tę książkę. Osiągnięcie dobrej formy i świetnej sylwetki nie jest nawet w połowie tak skomplikowane, jak próbują ci wmówić specjaliści od zarabiania na fitnessie! • Nie musisz wydawać tysięcy złotych na bezwartościowe suplementy. • Nie musisz stale zmieniać swoich planów treningowych. • Nie musisz przesiadywać codziennie na siłowni. • Nie musisz godzinami dręczyć się ćwiczeniami kardio, by wyhodować sześciopak. • Nie musisz katować się superzdrowym jedzeniem i całkiem zrezygnować ze śmieciowego żarcia. Właśnie z powodu takich szkodliwych mitów wielu facetów sądzi, że są skazani na masę, a nie na rzeźbę. Dzięki tej książce dowiesz się, że dieta i trening tak naprawdę są proste… i nie zabierają dużo czasu. Szybko zobaczysz efekty, a po 12 tygodniach będziesz musiał odpowiadać na pytania kumpli, jak to się stało! A przy tym zapomnisz o bólu i ociężałości i będziesz się cieszył dobrym zdrowiem, wysokim poziomem energii i doskonałym humorem! 200 000 sprzedanych egzemplarzy!
Okładka książki Metoda Cross-Treningu

44,90 zł 33,00 zł


Cross-trening = hybryda gimnastyki, lekkiej atletyki i podnoszenia ciężarów Cross-trening to coś więcej niż metoda wyrabiania formy fizycznej – to styl życia i filozofia treningu. Miliony ludzi na świecie z prawdziwą pasją uprawiają tę dyscyplinę, łączącą gimnastykę sportową z lekką i ciężką atletyką. Daje ona ogrom satysfakcji i świetne rezultaty pod względem siłowym, wytrzymałościowym oraz sprawnościowym. Jednocześnie stawia jednak wielkie wyzwania, które przy nadmiernym początkowym zapale ćwiczących mogą prowadzić do kontuzji, stagnacji i osłabienia motywacji. Wybitny francuski trener Aurélien Broussal-Derval postanowił jasno zaprezentować spójne zasady takiego treningu, pozwalające cieszyć się nim i rosnąć w siłę bez wpadania w pułapki, których w nim nie brakuje. Książka, opatrzona prawie 500 dynamicznymi ilustracjami zawiera celne analizy technik, porady i programy treningowe od poziomu początkującego do turniejowego. Aurélien Broussal-Derval to światowej klasy specjalista treningu siłowo-kondycyjnego. Przygotowywał m.in. rosyjskie, brytyjskie i francuskie drużyny judo, a obecnie koordynuje prace badawcze i innowacje we Francuskim Związku Koszykówki. Mistrzowie o A. Broussal-Dervalu: • Gemma Gibbons, wicemistrzyni olimpijska w judo – „Nigdy nie daje ci spocząć, ani na chwilę”. • Colin Oates, brąz na mistrzostwach Europy w judo – „Ten człowiek to kopalnia wiedzy o sile i kondycji”. • Gévrise Émane, dwukrotna mistrzyni świata w judo – „Totalnie podnosi kondycję u zawodników”. • Augustin Bata, srebrny medalista Pucharu Świata w taekwondo – „Dzięki jego programowi wybiłem się z 4. pozycji krajowej na szczyty rankingów światowych”. • Alain Schmitt, brąz na mistrzostwach świata w judo – „U niego jest nieustająca innowacja”
Okładka książki 90-dniowy program dla mężczyzn. Siła bez siłki

39,90 zł 7,98 zł


Rozpisany na 90 dni siłowy program treningowy i dietetyczny dla mężczyzn, w którym korzysta się z ćwiczeń z masą ciała. Ze względu na brak specjalistycznego sprzętu można je wykonywać w każdych warunkach (w domu, w akademiku, w trakcie podróży, na wakacyjnym wyjeździe). Ćwiczenia przeznaczone na poszczególne dni są zebrane w zestawy dla trzech poziomów zaawansowania, toteż program można dostosować do swojego stopnia sprawności i siły. Oprócz tego w książce znajdziemy instrukcje dietetyczne na cały okres treningu oraz zalecenia regeneracyjne na dnie odpoczynkowe.
Okładka książki Golf. Technika swingu

45,00 zł 4,50 zł


Doświadczony francuski trener dokonał analizy techniki swingu w wykonaniu największych światowych golfistów w celu wychwycenia czynników, które stanowią o ich sukcesach. Wyniki swoich obserwacji przedstawia w unikalnej książce, która prezentuje tę kluczową technikę golfa jak żadna inna. Choć nie ma dwóch identycznych swingów, a dobry trener nie dąży do narzucenia zawodnikowi sztywnego, stereotypowego schematu, Patrick wyjaśnia główne wnioski, jakie można wyciągnąć z praktyki największych mistrzów. Porady przedstawione są na przykładzie fotografii, na których zaznaczono i skomentowano zarówno podstawowe elementy ruchu, jak i ich istotne niuanse. Autor wskazuje też najczęstsze błędy popełniane w danej sytuacji oraz przedstawia ćwiczenia, które pozwalają się ich oduczyć. Fotografie prezentują profesjonalnych zawodników. Analizy przeprowadzili eksperci biomechaniki, a podane informacje i anegdoty sprawiają, że lektura książki Patricka jest prawdziwą ucztą, jednocześnie zaś daje bardzo praktyczne wsparcie na polu.
Okładka książki Mięśnie brzucha. Diamentowy szlif

45,00 zł 6,75 zł


Ćwiczysz ale wciąż jesteś niezadowolony ze swojego brzucha? Sześciopak wydaje Ci się być odległym marzeniem? Na próżno tęsknisz do rzeźby z greckiego posągu? Żyjemy w czasach, kiedy wyrzeźbiony brzuch i pięknie wyeksponowane mięśnie są synonimem męskości i kobiecego pożądania. Według Dannego Kavadlo trening ABS to zobowiązanie na całe życie. Sukces zagwarantuje stosowanie się do wielu zasad dotyczących przede wszystkim: żywienia, wykonywania ćwiczeń w odpowiednich sekwencjach i odpowiednim czasie, właściwej motywacji i poziomu determinacji. Wymarzona kratka na brzuchu jest jednak możliwa do osiągnięcia w relatywnie krótkim czasie. Wieloletnie doświadczenie, lata morderczych ćwiczeń i skrajnego poświęcenia sprawiły, że Danny Kavadlo może być inspiracją i mentorem dla wszystkich, którzy pragną osiągnąć swój ABS-owy sukces. W książce znajdziecie autorski program budowy mięśni brzucha - od poziomu początkującego do poziomu master. Spora część książki poświęcona jest właściwej diecie, bez której nawet najcięższe treningi nie przyniosłyby spektakularnego efektu
Okładka książki Suplementy żywnościowe dla sportowców

45,00 zł 33,07 zł


Pierwsza na polskim rynku książka o suplementacji dla osób ćwiczących i uprawiających sport. Autorem jest bardzo ceniony w Polsce Frederic Delavier. Książka jest niezwykle obszerna, szczegółowa i profesjonalna. Znajdziesz w niej między innymi informacje na temat: Suplementacja, która ma na celu poprawienie wytrzymałości; problematykę odwodnienia; węglowodany; ochrona układu mięśniowego; suplementy wzmacniające masę i siłę mięśniową; witaminy, minerały, antyoksydanty, niezbędne kwasy tłuszczowe oraz pre- i probiotyki; rośliny i adaptogeny; suplementy mające chronić sportowca; suplementy odchudzające.
Okładka książki Grzegorz Lato

29,90 zł 2,99 zł


Dwubarwna biografia wielkiej dwubarwnej postaci polskiej piłki – opis drogi do historycznych osiągnięć sportowych, a z drugiej strony niespełnionych marzeń o uzdrowieniu środowiska piłkarskich działaczy. W latach 1974–1982, w złotym okresie polskiej piłki nożnej, Grzegorz Lato był filarem reprezentacji. Wówczas kochali go u nas wszyscy: od zapalonego kibica po gospodynię domową, od nastolatka po emeryta, od robotnika po profesora.   Po kilku dekadach został prezesem PZPN w momencie, gdy afera korupcyjna zżerała resztki godności polskiej piłki. Kibice oczekiwali od niego bezwzględnych decyzji. Niestety... dzisiaj w badaniach opinii publicznej wyróżnia się ogromnym „elektoratem” negatywnym. "
Okładka książki Siła bez siłki

34,90 zł 25,65 zł


Wszechstronny i przejrzysty program dla każdego, kto chce osiągnąć szczytową formę życia, ułożony z technik treningu siłowego komandosów. Zestawienia tego dokonał specjalista przygotowania fizycznego w specjalnych jednostkach uderzeniowych USA, a prywatnie triatlonista i zawodnik sztuk walki.   Ćwiczenia oparte są na treningu z masą ciała, a program realizuje się w ramach czterech półgodzinnych sesji tygodniowo, które można odbywać równie dobrze u siebie w domu, co na dworze czy w pokoju hotelowym albo w miejscu pracy. Są skuteczniejsze w wyrabianiu mięśni od ponoszenia ciężarów i spalają więcej tłuszczu niż aerobik, a od obu są bezpieczniejsze, wyrabiając naturalną stabilność i równowagę oraz nie przeciążając stawów.   Skuteczność programu wynika z jego genezy: gdy po atakach terrorystycznych z 11 września z dnia na dzień wzrosło w USA zapotrzebowanie na liczebność oddziałów specjalnych, trzeba było opracować system przygotowania fizycznego, który gwarantowałby wysoką sprawność już po kilku tygodniach, a nie dopiero wielu miesiącach szkolenia. Elementy tego właśnie systemu zawarte są w książce, która zdobyła uznanie setek tysięcy odbiorców na całym świecie.
Okładka książki Trening siłowy bez sprzętu Tom 2

35,90 zł 26,38 zł


Rozszerzone i uaktualnione wydanie drugiego tomu bestsellerowego podręcznika Trening bez sprzętu, który od ponad dekady cieszy się zainteresowaniem dziesiątek tysięcy czytelników w Polsce. Autor precyzuje zasady treningu na masę, siłę i wytrzymałość. Podaje szczegóły dotyczące tempa i rytmu wykonywania ćwiczeń, przerw między seriami, treningów dzielonych. Sugeruje, jak postępować, by przełamać okresy stagnacji w rozwoju, jak się odżywiać, motywować, a także zadbać o zdrowie, tak by wysiłek treningowy działał na naszą korzyść, a nie uszczuplał zasoby energetyczne organizmu. Ponadto wyjaśnia detale ćwiczeń zaprezentowanych w pierwszym tomie oraz uzupełnia je o kilka nowych.
Okładka książki Podręcznik szybkiego czytania

32,90 zł 24,18 zł


Prędkość czytania można podwoić a nawet potroić! W zasięgu większości ludzi jest czytanie 1000 słów na minutę! Dzięki kursowi przedstawionemu w tej książce można zwielokrotnić prędkość czytania, przy jednoczesnym zwiększeniu chłonności umysłu na zapamiętywanie istotnych informacji. Poznanie cudownych możliwości wzroku i zdumiewającej pojemności mózgu pozwala nie tylko zwiększyć prędkość czytania i zapamiętywania, ale także szybciej i bardziej kreatywnie myśleć, relatywnie łatwo zdawać egzaminy, a w efekcie oszczędzać dni, tygodnie, a nawet miesiące życia. Tony Buzan jest światowej sławy autorytetem w dziedzinie metod twórczego wykorzystania umysłu.
Okładka książki Encyklopedia undergroundowego treningu siłowo-kondycyjnego

54,90 zł 8,24 zł


„Jeśli naprawdę chcesz eksperymentować z obciążeniem zewnętrznym, najlepszą książką jest Encyklopedia undergroundowego treningu siłowo-kondycyjnego niesamowitego Zacha Even-Esha” – Paul Wade, autor Skazanego na trening. Jak mówi autor, jest to a mixture of science & hell – mieszanka nauki z piekłem – skrajnie wybuchowa. • Opony • Młoty dwuręczne • Sledy • Łańcuchy • Sztangi, hantle, kettle • Ćwiczenia z masą ciała Zasługujesz na to, by przekonać się, z jakiej gliny jesteś ulepiony. Trening nigdy nie da ci motywacji i napędu w życiu, jeżeli twoim ostatecznym celem będzie tylko wyrobienie szerszej klaty czy większych ramion, niż ma facet ćwiczący obok ciebie. Regularnie wychodź ze swojej zwyczajowej rutyny, a zaczniesz budować hart, którego istnienia w sobie nawet nie podejrzewałeś. Aby odkryć swoje wewnętrzne zasoby, trzeba przechodzić przez brutalne treningi. Te piekielne sesje uczą, jak pokonywać przeciwności i przeszkody, które pojawiają się w zaciętej rywalizacji sportowej oraz w życiu. • Siła i masa mięśniowa • Wytrzymałość siłowa • Siła szybkościowa • Dynamika i zrywność • Wytrzymałość mocy • Ogólna sprawność sportowa Metody te nie są przeznaczone dla „większości ludzi”. Są to brutalne sesje służące wytrenowaniu twojego umysłu. W końcu umysł zostaje przełamany i odkrywasz, jak odwoływać się do ducha swojego wewnętrznego wojownika, tak by wykroczyć poza zwykłe zahartowanie psychiki.
Okładka książki Rysunek. Odkryj talent dzięki prawej półkuli mózgu

45,00 zł 33,07 zł


Rewelacyjny, sprawdzony na świecie od 25 lat kurs rysowania ołówkiem dla dorosłych oraz dzieci od 10 roku życia. Każdy, kto potrafił opanować odręczne pisanie, jest w stanie nauczyć się realistycznie rysować. Rewolucyjne odkrycie: oddanie podobieństwa przedmiotu czy osoby na rysunku nie jest to sprawą wyjątkowego talentu czy zdolności manualnych - tylko umiejętnego patrzenia. Problemem "nieartystycznego" patrzenia jest to, że zauważając przedmiot, od razu go nazywamy (drzewo, ściana, twarz, oko itd.), potem zaś automatycznie odwołujemy się do swojej wiedzy o takim przedmiocie, a nie do tego, co rzeczywiście widzimy. Ponadto w rysowaniu korzystamy z symboli, które wypracowaliśmy w dzieciństwie (określony sposób rysowania postaci, twarzy, domu, kwiatka itd.). W rezultacie rysunki wielu dorosłych wyglądają tak, jakby zrobiło je dziecko. Wstęp Pięć podstawowych umiejętności rysunku. Globalna umiejętność narysowania postrzeganego przedmiotu, osoby, krajobrazu (czegokolwiek, co widać w rzeczywistości) wymaga opanowania tylko pięciu umiejętności elementarnych. Co więcej, nie są to umiejętności rysunkowe! Są to umiejętności percepcyjne, mianowicie: 1. Postrzeganie krawędzi. 2. Postrzeganie przestrzeni. 3. Postrzeganie relacji (proporcji). 4. Postrzeganie światła i cienia. 5. Postrzeganie całości, gestalt. Dodatkowych umiejętności elementarnych wymaga imaginatywny rysunek ekspresyjny, prowadzący do „Sztuki przez wielkie S”. Znalazłam te umiejętności. Okazało się, że są tylko dwie: rysowanie z pamięci oraz rysowanie z wyobraźni. Naturalnie pozostaje jeszcze wiele różnorakich technik rysunkowych, np. liczne sposoby manipulacji mediami i nieskończona różnorodność tematyczna. Lecz – powtarzając raz jeszcze – konieczne wyszkolenie percepcyjne na potrzeby wprawnego rysowania własnych percepcji ołówkiem na papierze zapewnia pięć umiejętności, których nauczę cię w tej książce. Tych pięć umiejętności elementarnych stanowi warunek wstępny efektywnego wykorzystania wspomnianych dwu „zaawansowanych”, a zestaw ich siedmiu może składać się na całość globalnej umiejętności rysowania. Wiele podręczników rysunku skupia się w zasadzie tylko na tych dwu zaawansowanych. Dlatego też ukończywszy lekcje z tej książki, bez trudu znajdziesz bogaty materiał do kontynuacji nauki. Chcę podkreślić jeszcze jedną sprawę: umiejętności globalne, takie jak czytanie, prowadzenie samochodu czy rysowanie, z czasem stają się automatyczne. Jak wspomniałam, elementarne umiejętności składowe w pełni integrują się, przechodząc w płynny akt umiejętności globalnej. Jednak w trakcie opanowywania nowej umiejętności globalnej początki nauki bywają ciężkim zmaganiem – najpierw z każdym składnikiem z osobna, a potem z ich integracją. Przechodzi przez ten proces każdy z moich uczniów i czeka to też ciebie. W miarę nabywania nowej umiejętności będzie się ona zespalać z opanowanymi uprzednio, aż pewnego dnia będziesz po prostu rysował – podobnie jak pewnego dnia zorientowałeś się, że po prostu prowadzisz samochód bez myślenia o prowadzeniu. Z czasem człowiek zapomina nawet, że w ogóle uczył się czytać, prowadzić auto czy rysować. Aby osiągnąć tę płynną integrację rysowania, musisz dysponować każdą z pięciu umiejętności składowych. Z przyjemnością zakomunikuję, iż piątej z nich – postrzegania całości – nie naucza się. Zdaje się ona pojawiać sama w efekcie nabycia czterech poprzednich. Ale spośród tych czterech żadnej nie można pominąć, tak jak z kursu jazdy samochodem nie można usunąć nauki hamowania czy skręcania. Wierzę, że w pierwotnym wydaniu książki wystarczająco dobrze objaśniłam dwie pierwsze umiejętności (postrzeganie krawędzi oraz przestrzeni). Jednakże kwestia patrzenia perspektywicznego (trzecia umiejętność – postrzeganie relacji i proporcji) wymagała lepszego wyeksponowania i wyjaśnienia, gdyż uczniowie często zbyt szybko poddają się w zmaganiach z tą trudną materią. Rozszerzonego potraktowania wymagało także postrzeganie świateł i cieni. Dlatego też większość zmian w tej edycji książki przypada na dalsze rozdziały. Podstawowa strategia docierania do trybu P Ponownie powtarzam w tym wydaniu podstawową strategię uzyskiwania świadomego dostępu do myślenia w trybie P, czyli wizualnym i perceptywnym trybie pracy mózgu. Nadal jestem zdania, że strategia ta jest moim największym przyczynkiem do edukacyjnych aspektów „odkrycia” prawej półkuli, które zaczęło się od słynnych dokonań naukowych Rogera Sperry’ego. Strategia ta przedstawia się następująco: w celu uzyskania dostępu do niedominującego wizualnego i percepcyjnego trybu P pracy mózgu należy przydzielić mózgowi zadanie, które zostanie odrzucone przez werbalny i analityczny tryb L. Większości z nas myślenie w trybie L wydaje się łatwe, normalne i bliskie (choć zapewne nie będzie takie dla wielu dyslektyków). Perwersyjna strategia trybu P może natomiast wydawać się trudna i obca, wręcz wzięta z „su€tu”. Trzeba się jej nauczyć w odróżnieniu od „naturalnej” tendencji mózgu, by preferować tryb L, gdyż generalnie dominuje język. Ucząc się kontrolować tę tendencję w przypadku określonych zadań, człowiek uzyskuje dostęp do potężnych funkcji mózgu, które są często przesłonięte przez słowa. Wszystkie ćwiczenia zawarte w tej książce opierają się na dwu zasadach organizacyjnych i głównych celach: po pierwsze, nauczyć cię pięciu umiejętności składowych rysowania, a po drugie, zapewnić warunki, które umożliwią przesunięcie kognitywne do trybu P, czyli do specjalnego trybu myślenia/widzenia, korzystnego dla rysunku. Krótko mówiąc, w trakcie nauki rysowania człowiek uczy się też sprawować kontrolę (przynajmniej w pewnym stopniu) nad trybem, w jakim jego mózg przetwarza informacje. Być może to właśnie wyjaśnia, dlaczego moja książka znajduje oddźwięk u odbiorców z tak różnych sfer życia. Intuicyjnie dostrzegają oni związek tych koncepcji z innymi obszarami aktywności oraz szansę na nowe spojrzenie na różne sprawy dzięki nauce świadomego dostępu do trybu P. Kolor w rysunku Rozdział 11., dotyczący koloru, był w całości dodany w 1989 roku w drugiej edycji książki. Powstał w odpowiedzi na liczne prośby Czytelników. Koncentruje się na wykorzystaniu barw w rysunku, stanowiąc tym samym krok w stronę malarstwa. W ostatnim dziesięcioleciu przygotowałam wraz z zespołem współpracowników pięciodniowy intensywny kurs podstaw teorii koloru (podlegający nieustannemu doskonaleniu). Ponieważ nadal korzystam z koncepcji zawartych w rozdziale 11., nie zmieniałam go na potrzeby niniejszego wydania. Uważam, że logiczny ciąg rozwoju ekspresji artystycznej powinien prowadzić od (1) kreski przez (2) walor do (3) koloru i (4) malarstwa. Na początku człowiek opanowuje podstawowe umiejętności rysowania, które wiążą się z wiedzą o kresce (zdobytą przez konturowanie krawędzi, przestrzeni i proporcji) oraz o walorze (nabytą przez oddawanie światła i cienia). Umiejętne użycie koloru wymaga przede wszystkim zdolności postrzegania go jako waloru. Trudno jest zdobyć tę zdolność – jeśli to w ogóle możliwe – nie nauczywszy się dostrzegania relacji światła i cienia przez rysunek. Mam nadzieję, że rozdział wprowadzający do rysunku kolor będzie stanowił skuteczny pomost dla osób, które pragną przejść dalej do malarstwa. Pismo ręczne Zachowuję również niedługi komentarz na temat pisma ręcznego. W wielu kulturach kaligrafię uznaje się za formę sztuki. Amerykanie często boleją na swoim pismem, ale nie mają pojęcia, jak je poprawić. Tymczasem pismo jest formą rysunku i można je doskonalić. Z przykrością stwierdzam, że wiele kalifornijskich szkół wciąż odwołuje się do metod nauki pisania, które zawodziły w 1989 roku i zawodzą nadal. Swoje sugestie w tym względzie zawarłam w Posłowiu. Empiryczne podstawy mojej teorii Teoria leżąca u podstaw tego zmienionego wydania pozostaje ta sama: krótkie wyjaśnienie związków rysowania z zachodzącymi w mózgu procesami wzrokowymi i percepcyjnymi oraz przestawienie metod uruchamiania tych procesów i ich kontroli. Jak zauważało wielu uczonych, badania nad mózgiem komplikowane są przez okoliczność, iż mózg stara się zrozumieć sam siebie. Ten półtorakilogramowy organ jest zapewne jedynym skupiskiem materii w kosmosie – przynajmniej o ile nam wiadomo – który obserwuje sam siebie, zastanawia się nad sobą, próbuje się zanalizować i uzyskać lepsze panowanie nad własnymi umiejętnościami. Ta paradoksalna sytuacja bez wątpienia przyczynia się – przynajmniej po części – do tego, iż pomimo gwałtownie przyrastającej wiedzy o mózgu nadal wiele spraw spowija tajemnica. Jedną z kwestii intensywnie zgłębianych przez badaczy jest konkretna lokalizacja w mózgu dwu głównych trybów myślenia oraz indywidualne różnice w organizacji tych trybów u różnych osób. Choć tzw. polemika lokalizacyjna, łącznie z tysiącem innych zagadek w badaniu mózgu, nadal trapi naukowców, występowanie w każdym mózgu dwu fundamentalnie różnych trybów kognitywnych nie wzbudza już kontrowersji. Przytłaczające są wyniki badań, które potwierdzają pierwotne ustalenia Rogera Sperry’ego. Ponadto nawet w ferworze sporu o lokalizację większość uczonych zgadza się, iż u przeważającej liczby ludzi przetwarzanie informacji oparte głównie na linearnych danych sekwencyjnych zachodzi zasadniczo w lewej półkuli, a dane globalne, percepcyjne przetwarzane są głównie w prawej. Jest też oczywiste, że dla pedagogów – takich jak ja – precyzyjne ustalenie lokalizacji tych trybów pracy w mózgu człowieka nie jest kwestią istotną. Ważny jest raczej fakt, iż napływające informacje mogą być przetwarzane w dwa zasadniczo różne sposoby oraz że prawdopodobnie te dwa sposoby mogą ze sobą współpracować w całym wachlarzu ewentualnych kombinacji. Od późnych lat 70. XX w. stosowałam terminy „tryb P” i „tryb L”, aby uniknąć kontrowersji lokalizacyjnej. Określenia te mają na celu wyróżnienie głównych trybów postrzegania bez względu na to, gdzie są umiejscowione w mózgu. W ostatnim dziesięcioleciu XX w. powstał nowy obszar interdyscyplinarnych badań mózgu, zwanych formalnie neurokognitywnymi. Oprócz tradycyjnej neurologii obejmują one badania wyższych procesów kognitywnych, takich jak język, pamięć i percepcja. Do rosnącej wiedzy o funkcjonowaniu mózgu przyczyniają się informatycy, lingwiści, analitycy tomografi komputerowej mózgu, psycholodzy-kognitywiści i neurobiolodzy. Od czasu pierwszego zrelacjonowania badań Rogera Sperry’ego zainteresowanie wśród pedagogów i opinii publicznej sprawami prawej i lewej półkuli mózgu nieco opadło. Niemniej fakt głębokiej asymetrii funkcji mózgu ludzkiego pozostaje niezmienny, stanowiąc coraz istotniejszą kwestię np. dla informatyków, próbujących imitować ludzkie procesy mentalne w komputerach. Rozpoznawanie twarzy, funkcję przyporządkowywaną prawej półkuli, zgłębiano przez całe dziesięciolecia i nadal jest to sprawa wykraczająca poza możliwości komputera. Ray Kurzweil w książce The Age of Spiritual Machines zestawił możliwości człowieka i komputera w zakresie znajdowania wzorców (jak w rozpoznawaniu twarzy) oraz przetwarzaniu sekwencyjnym (jak w liczeniu): Mózg człowieka ma około 100 miliardów neuronów. Przy przeciętnie tysiącu szacunkowych połączeń między każdym neuronem a jego sąsiadami mamy około 100 trylionów połączeń, każde z nich zdolne do wykonania równoległej operacji. Jest to olbrzymia moc przetwarzania równoległego i jeden z kluczy do siły ludzkiego myślenia. Znaczną słabością jest jednak niemiłosiernie niskie tempo sprzężenia neuronalnego (neural circuitry), tylko około 200 operacji na sekundę. Mózg człowieka sprawdza się więc wyśmienicie w zadaniach, dla których korzystna jest wielostopniowa równoległość. W odniesieniu do zadań, wymagających rozbudowanego myślenia sekwencyjnego, jest zaledwie średniakiem. (s. 103) W 1979 roku wysunęłam tezę, iż rysowanie wymaga przesunięcia kognitywnego na tryb P (paralelnego przetwarzania informacji, jak postuluje się obecnie) z trybu L (przetwarzania sekwencyjnego). Na poparcie tego twierdzenia nie miałam twardych dowodów, a jedynie swoje doświadczenie artysty i nauczyciela. W trakcie kolejnych lat niektórzy neurobadacze krytykowali mnie za przekroczenie granic mojej dziedziny – choć nie zaliczał się do nich Roger Sperry, który uważał moje zastosowanie jego odkryć za rozsądnie ugruntowane. Tym, co dawało mi sił do dalszej pracy nad moją „domorosłą” teorią (patrz tekst obok), był fakt, że zastosowana w praktyce, przynosiła inspirujące rezultaty. Uczniowie w każdym wieku czynili znaczne postępy w zdolności rysowania i, przez analogię, w zdolności postrzegania, skoro dobre rysowanie zależy od dobrego widzenia. Zawsze uznawano, że trudno jest wyrobić zdolność rysowania. Niemal zawsze była ona też obciążona poglądem, iż jest to umiejętność wyjątkowa, nie powszechna. Moja metoda nauczania pozwala ludziom na nabycie umiejętności, którą uprzednio uznawali za sobie niedostępną, lecz czy o jej skuteczności stanowi mechanizm neurologiczny, czy też może jakiś inny czynnik, którego pozostaję nieświadoma? Wiem, że o jej efektywności decyduje nie tylko mój styl uczenia, gdyż setki nauczycieli, którzy donosili o osiąganiu takich samych sukcesów, stosując moją metodę, praktykują naturalnie znacznie różniące się style nauczania. Czy ćwiczenia byłyby skuteczne bez wyjaśnienia neurologicznego? To możliwe, ale bardzo trudno byłoby przekonać ludzi do wykonywania tak nieprawdopodobnych ćwiczeń jak rysowanie wizerunków obróconych do góry nogami bez podania jakiegoś rozsądnego wytłumaczenia. Czy jest więc to tylko sprawa dania ludziom jakiegoś wyjaśnienia, jakiegokolwiek? Może, ale zawsze uderzało mnie to, iż moje wyjaśnienia zdają się tra€ać do słuchaczy na poziomie subiektywnym. Teoria wydaje się współgrać z ich doświadczeniem, a z pewnością koncepcje te wypływają z mojego subiektywnego doświadczenia z rysunkiem. W każdym wydaniu książki zamieszczałam następujące oświadczenie: skuteczność teorii i metod zaprezentowanych w tej książce została wykazana empirycznie. Krótko mówiąc, metody te sprawdzają się bez względu na to, w jakim stopniu nauka określi w przyszłości dokładną lokalizację czy potwierdzi zakres rozdzielności funkcji mózgu w obu półkulach. Mam nadzieję, że uczeni, stosujący tradycyjne metody badawcze, pomogą kiedyś odpowiedzieć na liczne pytania, które ja sama mam w odniesieniu do niniejszej pracy. Wydaje się, że najnowsze badania skłaniają się ku potwierdzeniu moich podstawowych koncepcji. Tak np. nowe odkrycia dotyczące ciała modzelowatego, czyli masywnej wiązki włókien nerwowych, łączących półkule, wskazują, że może ono wstrzymywać przepływ informacji z jednej półkuli do drugiej, gdy zadanie wymaga, aby jedna z nich nie brała w nim udziału. Niemniej już dzisiaj moje metody przynoszą wiele satysfakcji studentom bez względu na to, czy w pełni rozumiemy kryjące się za nimi procesy. Kolejna komplikacja Wspomnieć należy jeszcze o pewnej komplikacji związanej ze wzrokiem. Oczy zbierają dane wizualne przez nieustanne skanowanie otoczenia. Ale sprawa nie kończy się na tych danych z „zewnątrz”, uzyskanych przez wzrok. Przynajmniej część, a być może większość tego, co widzimy, zostaje zmieniona, zinterpretowana czy skonceptualizowana w sposób zależny od wykształcenia danej osoby, jej nastawienia i dotychczasowych doświadczeń. Mamy skłonność widzieć to, co oczekujemy zobaczyć lub uważamy, że widzieliśmy. To oczekiwanie czy decyzja często nie są procesami świadomymi. Mózg wykonuje je najczęściej bez naszej świadomej uwagi, a następnie mody€kuje czy przestawia – a nawet odrzuca – surowe dane wzrokowe, które docierają do siatkówki. Nauka postrzegania dokonująca się przez rysowanie zdaje się zmieniać ten proces, pozwalając na inny, bardziej bezpośredni rodzaj widzenia. Redaktorskie funkcje mózgu są niejako powściągnięte, co umożliwia człowiekowi widzenie pełniejsze i być może bardziej realistyczne. Nierzadko jest to doświadczenie bardzo poruszające i głębokie. Najczęstsze komentarze moich studentów po opanowaniu umiejętności rysowania brzmią: „Życie jest teraz o tyle bogatsze” oraz „Nie zdawałem(am) sobie sprawy, ile jest do zobaczenia i że wszystko jest tak piękne”. Już ten nowy rodzaj patrzenia może stanowić wystarczający powód, by uczyć się rysunku.Rysunek. Odkryj talent dzięki prawej półkuli mózgu Spis treści Słowo do wydania polskiego 5 Przedmowa 10 Wstęp 16 1. Rysowanie a sztuka jazdy na rowerze 25 2. Ćwiczenia z rysunku – krok po kroku 33 3. Mózg: lewica i prawica 47 4. Przeprawa z lewej na prawą 67 5. Spojrzenie wstecz: twoja biografia artystyczna 83 6. Jak obejść swój system symboli – zapoznanie z krawędziami i konturami 101 7. Postrzeganie kształtu pustej przestrzeni – pozytywne aspekty powierzchni negatywowej 125 8. Relacje w nowym trybie: ustawianie widoku w perspektywie 145 9. Patrząc przed siebie – łatwe rysowanie portretu 167 10. Walor logicznych świateł i cieni 195 11. Czerpiąc z piękna koloru 227 12. Zen rysowania – wydobywanie wewnętrznego artysty 243 Posłowie: Czy kaligrafia jest sztuką utraconą? 249 Postscriptum: Do nauczycieli i rodziców 262 Postscriptum: Do studentów szkół artystycznych 266 Słowniczek terminów 269 Bibliografia 273
Okładka książki Messi, Falcao, Ronaldo. Trzy niezwykłe przykłady..

29,90 zł 21,97 zł


Leo Messi, Radamel Falcao i Cristiano Ronaldo to bezsprzecznie najlepsi piłkarze dnia dzisiejszego. Ich kariery, choć różnią się od siebie, mają pewien wspólny punkt zaczepienia: sukces, jaki udało im się osiągnąć, nie jest dziełem przypadku. Należą do elitarnego klubu najlepszych graczy świata, ponieważ potrafili odnaleźć swoje prawdziwe powołanie, a także odkryli w sobie siłę i mądrość, by przewidywać i pokonywać trudności w życiu oraz na boisku. Jednocześnie doskonale umieli dostosowywać się do zmian, a przede wszystkim – robili to, co naprawdę ich pasjonuje. Opowieść o najsłynniejszych strzelcach świata i ich talentach inspiruje czytelnika do rozwoju osobistego, sportowego i zawodowego, pokazując techniki stosowane przez piłkarzy, by jak najpełniej wykorzystać swój potencjał i powołanie. Ich sekret tkwi również w budowaniu odrębnej tożsamości i silnej marki. Czy odważysz się być taki, jak oni? Czy namówisz do tego swoje dziecko?
Okładka książki Skazany na trening. Dziennik ćwiczeń z masą ciała

45,00 zł 33,07 zł


Trening z masą ciała to więcej niż pompki i brzuszki. Jak od wieków wiedzą gimnastycy, zawodnicy sztuk walki, a także więźniowie, trening taki można wykorzystać do wyrobienia szczytowej siły i masy mięśniowej. A ponieważ nie wymaga sprzętu, można go wykonywać w każdych warunkach, każdego dnia bez wymówek, bez kłopotów i bez tracenia czasu na dojazdy do siłowni.Trzeba tylko umieć, czyli wykonywać ćwiczenia progresywnie. Jednym z sekretów powodzenia jest tu śledzenie swojej drogi, obserwowanie postępów, stawianie realistycznych celów i motywowanie się.Do tego służy przygotowany na 100 sesji treningowych dziennik, którego prowadzenie nie zabiera nam dodatkowego czasu ani wysiłku, daje zaś kopalnię wiedzy.Miejsce na twoje notatki sąsiaduje z poradami i wskazówkami autora Skazanego na trening oraz z wyjątkowymi fotografiami instruktażowymi.
Okładka książki Skuteczne odżywianie w treningu i sporcie

45,00 zł 33,07 zł


Kolejna, długo oczekiwana książka Oliviera Lafay`a autora bestsellerowego Treningu siłowego bez sprzętu. Jest to kompendium wiedzy na temat odżywiania w treningu i sporcie. Czytelnik znajdzie w niej teorię ale i tabele, wyliczenia, jadłospisy i treningi żywieniowe oraz konkretne przepisy kulinarne. W książce między innymi: twój profil energetyczny; budowa masy mięśniowej; redukcja tkanki tłuszczowej; stabilizacja.
Okładka książki Pamięć na zawołanie

24,90 zł 18,30 zł


Półki uginają się od książek, które uczą skutecznego pobudzania pamięci. Ten podręcznik jest jednak klasyką w swoim gatunku. Setki tysięcy czytelników na całym świecie z powodzeniem skorzystało już z zawartej w nim wiedzy. Argumentację i wskazówki autor buduje wokół metod mnemonicznych, zaczerpniętych nie tylko od starożytnych Greków i Rzymian, ale i z wyników współczesnych badań psychologicznych. Tajemnice „głównego systemu pamięciowego”, zasady działania pamięci doskonałej czy nauka stosowania „łańcuchowej metody skojarzeń” to tylko nieliczne z zagadek, przedstawionych w tej fascynującej książce. Celem jej stworzenia nie była wyłącznie nauka zapamiętywania długich ciągów cyfr, nazwisk i twarzy poznawanych ludzi czy treści przemówień oraz ulotnych poniekąd snów, lecz przede wszystkim podwyższenie współczynnika inteligencji.
Okładka książki Rusz głową

22,90 zł 16,83 zł


Rewolucyjne metody usprawniajace efektywność pracy umysłowej. Nieoceniona pomoc dla studentów, uczniów, wykładowców, menedżerów, dziennikarzy. Mity i fakty o funkcjonowaniu umysłu. Mapy myśli, błyskawiczne notowanie, które nie hamuje toku myślenia, lecz go pobudza. Czytanie fotograficzne, techniki zwiększenia prędkości czytania. Metody usprawniania pamięci w trakcie uczenia się oraz po jego zakończeniu. System bezbłędnego zapamiętywania słów i przyporządkowanych im numerów.
Okładka książki Mapy twoich myśli

34,90 zł 25,65 zł


„Mapy myśli” to unikatowy podręcznik. Tłumacząc fundamentalne zasady przebiegu procesów myślowych, ukazuje, jak uwolnić i jak pokierować niewykorzystaną potęgą myślenia. Kompleksowy przewodnik po mind mappingu (technice, która nie tylko zwiększa efektywność pracy, ale i zapamiętywania, aktywując przy okazji intuicję) jest jedynym w swoim rodzaju źródłem wiedzy o skutecznym pobudzaniu procesów myślowych.   Autor udowadnia, że dzięki używaniu słów, symboli, kolorów, rytmu i efektu trójwymiarowości można uaktywnić wszystkie ośrodki w ludzkim mózgu, co w rezultacie przekłada się na niezmierzone wręcz możliwości i zwiększenie efektywności jego pracy. 

Promocje

Uwaga!!!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?
TAK
NIE
Oczekiwanie na odpowiedź
Dodano produkt do koszyka
Kontynuuj zakupy
Przejdź do koszyka
Oczekiwanie na odpowiedź
Wybierz wariant produktu
Dodaj do koszyka
Anuluj