Niestabilność podmiotów życia politycznego w Polsce skłania do bliższego przyjrzenia się okolicznościom tworzenia się relacji między nimi. Szczólnej fluktuacji polegają partie polityczne, których żywot niekiedy nie przekracza czasu trwania kadencji parlamentu. Jedynie nieliczne organizmy partyjne zachowały trwałość struktur organizacyjnych, zdolność oddziaływania na otoczenie, umiejętność kontaktowania się z własnym aktywem partyjnym (komunikacja wewnętrzna) oraz otoczeniem (komunikacja zewnętrzna).
Fragment Wprowadzenia
Autorka dzieli się [...] z czytelnikiem własnym rozumieniem treści pojęcia przykład, wzór, autorytet, mistrz, [...] w szczegółowy sposób ukazuje, czym jest wychowanie osobowe [...] i jaką w nim rolę pełnią przykłady, wzory i autorytety oraz co znaczy być mistrzem. [...] Akcent położony na standardy moralne stanowi tu wyraźną odpowiedź Autorki na pytanie o przyczyny współczesnego kryzysu autorytetów i coraz bardziej dotkliwego w nauce i wychowaniu braku mistrzów.
fragment recenzji prof. dr. hab. Franciszka Adamskiego
Książka prof. Katarzyny Olbrycht [...] zachęca do dialogu, do zasmakowania w powolnej analizie pozwalającej delektować się tematem i sposobem wykładu. [...] Po przeczytaniu książki rozumie się, że dobrze wychowywać będzie tylko taka szkoła, w której będą uczyć nauczyciele przekonani o swojej misji, ludzie prawi, mądrzy, dobrze wyedukowani, ale także uprawiający doskonalenie siebie, wymagający od siebie, otwarci na spotkanie z osobą, jaką jest dziecko, uczeń.
fragment recenzji prof. dr. hab. Olgi Czerniawskiej
Książka Szymona Niedzieli jest wartościowym wkładem do poznania mechanizmów funkcjonowania ekstremizmu muzułmańskiego (nie tylko w Algierii). Pozwala też zrozumieć charakter przemian następujących obecnie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, nawet jeśli te wydarzenia – jak na razie – mają mało wspólnego z religijnym fundamentalizmem.
Z recenzji prof. zw. dr. hab. Janusza Daneckiego
Publikacja Szymona Niedzieli zasługuje na bardzo pozytywną ocenę ze względu na zgromadzenie przez autora niezmiernie bogatej dokumentacji faktograficznej, logiczne i spójne wewnętrznie jej zaprezentowanie, wysunięcie poprawnych merytorycznie i metodologicznie refleksji i uogólniających spostrzeżeń i wniosków końcowych, wreszcie wniesienie znaczącego wkładu do poznania złożonej i wielopłaszczyznowej problematyki powstania, rozwoju i dynamicznej ekspansji fundamentalizmu muzułmańskiego w odgrywającej istotną rolę polityczno-ekonomiczną w regionie Afryki Północnej i basenie Morza Śródziemnego Algierii.
Z recenzji prof. zw. dr. hab. Marka J. Malinowskiego
W książce podjęto próbę odpowiedzi na pytanie o miejsce kobiet we współczesnej agorze trzech podstawowych dziedzin: polityki, rynku pracy, mediów. Udokumentowano sytuację przede wszystkim w Polsce, poczynając od lat 90. XX wieku, co samo w sobie stanowi wartość analiz. Badacze uzyskali też efekt pogłębionego historycznie zarysu problemu poprzez odniesienie do sytuacji sprzed 1989 roku.
Fragment recenzji wydawniczej prof. zw. dr hab. Iwony Hofman
Praca ta jest dobrym przyczynkiem do studiów kulturoznawczych, gry bowiem to istotny obszar subdyscypliny i kierunku studiów, które określa się jako cyberkulturoznawstwo. Jest wartościowym przewodnikiem intelektualnym po problematyce gier, które już weszły do głównego nurtu kultury popularnej. Nie waham się zatem stwierdzić, że praca stanowić będzie coś w rodzaju referencebook dla przyszłych badaczy społecznego tworzenia rzeczywistości w grach komputerowych. Książka R. Bomby [...] jest pierwszą w polskim piśmiennictwie systematyzacją problematyki gier komputerowych jako fenomenu kulturowego, wykraczającego jednak daleko poza kulturę będącą sferą ekonomii, polityki, nauki, edukacji i in.
Prof. dr hab. Kazimierz Krzysztofek
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie
Camino tinto to zakrapiany tytułowym czerwonym winem dziennik z owianej legendami Drogi do Santiago de Compostela (Camino de Santiago), którą od IX wieku pokonują, w do końca niezbadanym celu, peregrinos - swobodni pielgrzymi, trochę włóczędzy, wierzący zawsze we własne siły i w pomoc świętego Jakuba.
Banalność konkursów piękności w potocznym rozumieniu zwykle nie budzi wśród nas większych wątpliwości. Zwykle to wydarzenie, okraszone banalnymi stwierdzeniami o „poszukiwaniu pokoju na świecie”, jest postrzegane jako kolejna forma ekspozycji kobiecego ciała na męskie, pełne pożądania spojrzenie. Jednak bliższa analiza konkursów piękności na całym świecie zmusza do rewizji własnych poglądów. Trywialność jest ostatnią rzeczą, o jaką można tego typu wydarzenia posądzić. Zgoda, nieraz ogranicza się to do „targu półnagim mięsem”, ale są to wątki, które raczej potwierdzają regułę. Kultura popularna, a w nią można wpisać konkursy piękności, rzadko jest tylko rozrywką.
Sądzę, że młody człowiek mogący z zadowoleniem realizować swoje aspiracje to spełniony dorosły zadowolony ze swych osiągnięć zarówno na niwie osobistej, jak tez aktywnie realizujący swe zamierzenia zawodowe oraz te związane z życiem społeczno-polityczno-gospodarczym i kulturalnym. Książka ta jest efektem moich wieloletnich osobistych i zawodowych zainteresowań. Zapewne nie wyczerpuje założonego zagadnienia aspiracji młodzieży deklarującej przynależność do subkultur, jednak prezentuje możliwie najszerszą wiedzę na ten temat, a także tego, na ile są one zbieżne lub różne z aspiracjami młodzieży do subkultur nienależącej. Mam nadzieję, że w dużym stopniu stanie się ona narzędziem pomocnym w zrozumieniu potrzeb tej grupy młodych ludzi i przyczyni się do wypracowania efektywnych form wsparcia ich rozwoju.
Część z prezentowanych w niniejszym opracowaniu tekstów ma formę krytycznej analizy, inne w swojej treści i charakterze nie wykraczają poza polemikę lub szkolny wykład. Są też teksty ideologicznie zaczepne, kontrowersyjne, prowokujące i domagające się krytycznej odpowiedzi ( i dopowiedzi). Redaktor tomu uznał wszakże, że wszystkie prezentowane rozdziały warte są publikacji, bowiem ukazują złożoność relacji pomiędzy religią a teorią i praktyką pracy socjalnej. Żadna z części tej monografii (ani tym bardziej jej całość) nie ma charakteru eksperckiej wykładni problemu; są to raczej „ głosy w sprawie” zapraszające do dalszej dyskusji. Wyrazić należy nadzieję, że publikacja osiągnęła swój zasadniczy cel - ukazanie religijnych uwarunkowań pracy socjalnej. Fragment Wprowadzenia
Część z prezentowanych w niniejszym opracowaniu tekstów ma formę krytycznej analizy, inne w swojej treści i charakterze nie wykraczają poza polemikę lub szkolny wykład. Są też teksty ideologicznie zaczepne, kontrowersyjne, prowokujące i domagające się krytycznej odpowiedzi ( i dopowiedzi). Redaktor tomu uznał wszakże, że wszystkie prezentowane rozdziały warte są publikacji, bowiem ukazują złożoność relacji pomiędzy religią a teorią i praktyką pracy socjalnej. Żadna z części tej monografii (ani tym bardziej jej całość) nie ma charakteru eksperckiej wykładni problemu; są to raczej „ głosy w sprawie” zapraszające do dalszej dyskusji. Wyrazić należy nadzieję, że publikacja osiągnęła swój zasadniczy cel - ukazanie religijnych uwarunkowań pracy socjalnej. Fragment Wprowadzenia
Prezentowana czytelnikom praca jest efektem kwerend przeprowadzonych zarówno w państwowych archiwach polskich ( Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu), kościelnych (Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego i Kościoła Ewangelicko–Reformowanego), jak i zagranicznych, znajdujących się na terenie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii (Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, Muzeum i Instytut im. Władysława Sikorskiego w Londynie) oraz archiwów parafii ewangelickich w Toronto, Birmingham, Londynie i Düseldorfie.
W książce uderzają ogromna erudycja jej autora, przywołującego setki tekstów, często mało znanych, napisanych w różnych epokach pod różnymi szerokościami geograficznymi, oraz swoboda, z jaką imponująco gospodaruje licznymi polskimi i zagranicznymi opracowaniami oraz źródłami z wielu obszarów humanistyki, korzystając z nich w sposób twórczy. W swoich analizach i interpretacjach podchodzi swobodnie do tekstów antycznych oraz pism Ojców i Świętych Kościoła, a także do tekstów internetowych. Interpretuje mity różnych narodów i kultur, przedstawia mechanizmy amerykańskiego show-businessu i współczesnego rynku medialnego, analizuje filmy i motywy ikonograficzne. W partiach pracy dotyczących kultury współczesnej szczególnie interesujące i oryginalne są uwagi o regułach amerykańskiej kultury popularnej, której autor miał okazję przyjrzeć się osobiście.
Z recenzji prof. dr hab. Joanny Pyszny
W serii „Edukacja Międzykulturowa” ukazuje się książka, w której przedstawiona została złożoność uwarunkowań przygotowania nauczycieli do pracy w środowiskach zróżnicowanych kulturowo, w wielokulturowym świecie. W opisie skomplikowania tych uwarunkowań wykorzystana jest obszerna literatura z wielu dyscyplin nauk humanistycznych i społecznych. Autorskie ujęcie wyraźnie eksponuje powiązania zagadnień edukacji międzykulturowej z wiedzą zgromadzoną na gruncie pedagogiki, psychologii, socjologii, antropologii i innych nauk. Prezentowane poglądy licznych badaczy oraz własne rozważania i skojarzenia Autorki mogą być inspiracją do podejmowania studiów i badań przez Czytelników. […] książka przynosi wiele istotnych informacji i otwiera nowe perspektywy studiów i badań z pogranicza edukacji międzykulturowej oraz pedagogiki ogólnej, pedeutologii, kilku subdyscyplin psychologii i socjologii, a także innych obszarów szeroko pojmowanej humanistyki. […] jest jedną z dwóch prac składających się na dyptyk o doświadczeniach konstruujących tożsamość nauczycieli i ich przygotowanie do pracy. Szeroko zakrojone, obejmujące wiele zmiennych, badania przeprowadzone przez Autorkę przyniosły wyniki ilustrujące dwa duże zakresy doświadczeń – po pierwsze, doświadczenia nabyte w różnych sytuacjach życiowych, ale poza intencjonalnymi procesami edukacji nauczycielskiej, […] po drugie, doświadczenia zdobyte w toku edukacji nauczycielskiej. Te pierwsze są właśnie opisane w tym tomie, drugie znajdą odzwierciedlenie w kolejnej książce noszącej tytuł O przygotowaniu nauczycieli do pracy w warunkach wielokulturowości – konteksty, opinie studentów, propozycje[…]. Lektura obu tomów da w miarę całościowy obraz badanych doświadczeń studentów/przyszłych nauczycieli.
Z Przedmowy prof. zw. dra hab. Tadeusza Lewowickiego
Wojny zakonu krzyżackiego z Litwą były częścią zapoczątkowanego w końcu XI wieku ruchu krucjatowego. Powstały na Ziemi Świętej zakon poszukiwał okazji do stworzenia własnego państwa. Na początku XIII wieku dał mu ją Konrad Mazowiecki. Wsparci przez pielgrzymów z Zachodu Krzyżacy dokonali podboju i kolonizacji Prus. Już wtedy rozbudowywali swe posiadłości, łącząc się z pochodzącymi z Inflant kawalerami mieczowymi. Do trwających już od trzech dziesięcioleci zmagań między kawalerami a Litwą włączył się teraz zakon krzyżacki. Kolejne próby podboju Litwy nie przyniosły efektu. Krzyżacy wykorzystywali w walkach siłę oręża przybywających, głównie z Niemiec, pielgrzymów. Władcy litewscy odpierali zarówno ataki militarne, jak również starali się stępić ostrze roztaczanej przez Krzyżaków propagandy misyjnej. Giedymin jako pierwszy z władców litewskich zrozumiał, że ratunkiem dla jego państwa jest przyjęcie chrztu. Dokonać tego udało się jednak dopiero jego wnukowi - Jagielle.
Bogata w argumentację i przykłady monografia, oparta na bogatej literaturze naukowej z zakresu aktoznawstwa, archiwistyki i współczesnego zarządzania dokumentacją, przekonuje, że o kulturze dokumentacyjnej można mówić od zawsze i że stanowi ona część ogólnej kultury. Ta ostatnia teza pracy jest szczególnie cenna obecnie, w czasach, gdy nie docenia się wagi czynności dokumentacyjnych w instytucjach i samej dokumentacji oraz gdy jej przechowywanie bywa sprawą niskiej rangi w skali ważności.
Z recenzji wydawniczej prof. dr hab. Haliny Robótki
Praca dr Marzeny Kowalskiej może zainteresować praktyków, teoretyków i studentów marketingu, zarządzania oraz komunikacji. Autorka systematyzuje zagadnienia zintegrowanej komunikacji do organizacji. [...] Charakteryzuje czynniki stymulujące wprowadzanie zintegrowaniej komunikacji, atakże ukazuje bariery związane z praktyką jej stosowania. [...] Walorem pracy jest m.in. ukazanie zintegrowanej komunikacji na tle ewolucji marketingu, zwłaszcza w aspekcie marketingu relacyjnego i marketingu wartości. Fragment z recenzji dr hab. Teresy Sasińskiej-Klas, prof. UJ
Mamy do czynienia z niebanalną i świeża interpretacją koncepcji Martina Bubera. [...] Autora traktuje tę koncepcję jako pretekst do wyrażenia własnego stanowiska w kwestii myślenia współczesnego człowieka o duchowym wymiarze swojego istnienia - Bogu i religii. Stąd chyba wynika owa świeżość recenzowanej pracy. [...] Sam Buber przedstawiony zostaje przez Autorkę jako myśliciel odnoszący się do dwóch tradycji: racjonalistycznej i mistycznej, które prezentowali chasydzi. [...] Do najważniejszych zalet pracy, prócz jej zawartości treściowej i wysokiego poziomu merytorycznego prowadzonych w niej analiz, należy także to, że czyta się ją z zainteresowaniem. Przyczyniają się do tego obrana przez Autorkę forma dialogu z czytelnikiem, a także sposób prowadzonej przez nią narracji: głębokiej i osobistej.
prof. dr hab. Iwona Alechnowicz-Skrzypek
Zagrożenie terroryzmem stanowi obecnie jedno z najpoważniejszych zagrożeń zarówno w ujęciu narodowym, jak i międzynarodowym. Eskalacja zbrodniczej działalności terroryzmu religijnego (opartego na fundamentalizmie islamskim) nastąpiła wraz z początkiem nowego stulecia. Dnia 11 września 2001 roku islamiści przeprowadzili najbardziej spektakularny zamach terrorystyczny we współczesnych dziejach ludzkości, rozbijając uprowadzone samoloty pasażerskie o budynki WTC w Nowym Jorku oraz budynek Pentagonu w Waszyngtonie. Wydarzenia te spowodowały przewartościowanie dotychczasowego podejścia zarówno do problemu samego zagrożenia terroryzmem, jak też sposobów walki z nim i podejmowania przedsięwzięć w obszarze przeciwdziałania mu. Antyizraelska działalność islamistów, wspieranych przez sąsiadujące z Izraelem państwa arabskie, widzące w państwie żydowskim protektora USA, stanowi podstawę obecnego globąlnego zagrożenia terroryzmem. Izrael, Stany Zjednoczone i państwa zachodnie to w ideologii islamistów synonim szatana, w ich mniemaniu głównego sprawcy biedy przeważającej większości muzułmanów na świecie. Odnosząc się do sytuacji na Bliskim Wschodzie, autorzy opracowań w większości odwołują się do antyizraelskiej działalności islamistów, zwykle pomijając problem wewnętrznego terroryzmu żydowskiego. Stanowi on wszakże niebezpieczeństwo nie tylko dla samego państwa Izrael, ale również dla wysiłków zmierzających do pokojowego politycznego uregulowania powstałego konfliktu.
Księga jubileuszowa Profesora Mariana Filara jest dwutomowym dziełem zbiorowym.
Tytuł Księgi Nauki penalne wobec szybkich przemian socjokulturowych stanowi klamrę spinającą teksty siedemdziesięciu autorów, którzy zadedykowali je Profesorowi z okazji jego siedemdziesiątych urodzin i jubileuszu czterdziestu pięciu lat pracy naukowej.
Ofiarowane prace reprezentują nieomal wszystkie dziedziny nauk penalnych i podobnie jak dorobek naukowy Profesora obejmują niezwykle rozległą i zróżnicowaną problematykę.
Są dowodem przyjaźni, szacunku i uznania dla niestrudzonego badacza, znakomitego wykładowcy i niezrównanego popularyzatora prawa, który nauce prawa karnego poświęcił najlepsze lata swej aktywności zawodowej.
Zasięg problematyki naukowej przedstawionych do recenzji artykułów jest dosyć obszerny. Omawiane problemy nieszczą się w obszarze kultury czasi wolnego i jakości życia we współczesnym społeczeństwie. Elementem łączącym wszystkie teksty jest analiza różnorodnych aspektów procesów społecznych związanych z czasem wolnym jako wartością dla różnych grup społecznych. [...]
Fragment z recenzji prof. dr. hab. Mirosławy Wawrzak-Chodaczek
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?