Praca podejmuje ważną tematykę funkcjonowania osób w podeszłym wieku, zazwyczaj związanym z doświadczeniem choroby i niepełnosprawności. [...]
Istotną cechą monografii Ryszarda Pichalskiego jest zróżnicowanie związane z obszarami tematycznie podejmowanymi w poszczególnych rozdziałach. Wynika ono przede wszystkim z faktu, że doświadczenie choroby i niepełnosprawności w warunkach starzenia się jest kategorią wielowymiarową, obejmuje różne rodzaje schorzeń i dysfunkcji oraz dotyczy rozlicznych problemów funkcjonowania osób w podeszłym wieku.
Z recenzji dr hab. Bernadety Szczupał, prof. APS
Sztuka globalna stanowi dobitny przejaw kultury płynności, w której globalizacja rozsadziła wszelkie sztywne ramy pojęciowe i terytorialne. Kultura płynności emanuje nowym porządkiem wyznaczanym przez ponadnarodowe sieci powiązań, czyniąc rzeczywistość na poziomie lokalnym przestrzenią hybrydyczną. Jej poszczególne komponenty nie tworzą precyzyjnie wytyczonych obszarów, lecz swoiste krajobrazy o nieostrych granicach wypełnionych punktami stycznymi. Taka też właściwość charakteryzuje sztukę globalną, której płynność pochwycona zostaje przez działania o charakterze rynkowym. W strukturach instytucjonalnych pojawiają się nie tylko podmioty związane z historią sztuki, działalnością muzeów czy krytyką artystyczną, lecz także prywatne inicjatywy i indywidualni kolekcjonerzy kształtujący upodobania lokalnych grup odbiorców sztuki. Jednoczeście w świecie sztuki globalnej zacierają się podziały na sztukę etniczną, artystyczną, wysoką czy popularną.
Niniejsza książka stanowi istotny głos w dyskursie na temat konfliktów we współczesnym świecie oraz poszukiwania i stosowania efektywnych metod ich oswajania i pokonywania. Wskazuje pewne działania edukacyjne umożliwiające funkcjonowanie w wielopłaszczyznowym i wielokulturowym społeczeństwie.
Fragment Wprowadzenia
Miasteczko jest powieścią zainspirowaną wydarzeniami, które miały miejsce w Kępnie po II wojnie światowej. Jesienią 1945 roku w Gospodzie Pod Łabędziem zostali zastrzeleni dwaj pracownicy kępińskiego Urzędu Bezpieczeństwa – urzędu, który słynął z wyjątkowego okrucieństwa w stosunku do mieszkańców Kępna i pobliskich wiosek. W odwecie pracownicy UB aresztowali, a później (w do końca niewyjaśnionych okolicznościach) zamordowali osiem osób, których ciał nigdy nie odnaleziono. Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa pomógł zatuszować morderstwa. Poseł PSL, który zrelacjonował wydarzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Narodowej w obecności prezydenta Bolesława Bieruta, kilka dni później został aresztowany i skazany na 13 lat więzienia za szpiegostwo dla imperialistów.
Po śmierci Stalina, w roku 1958 odbył się pierwszy proces odpowiedzialnych za morderstwa pracowników UB. Głównym świadkiem oskarżenia był mój ojciec Edmund Pośpiech. Proces toczył się przy drzwiach zamkniętych. Winni zostali skazani. Wyroki były niewspółmiernie niskie.
Innym wątkiem powieści są moje poszukiwania ojca, którego nigdy nie widziałam i nie znałam, a o jego działalności antykomunistycznej dowiedziałam się w Nowym Jorku z publikacji IPN. Kolejne przedstawiają dzieciństwo i dorastanie w latach 60. i 70. XX wieku jednej z bohaterek książki Nory oraz fragmenty niepublikowanych opowiadań z amerykańskiego okresu życia fikcyjnej pisarki, której śladami podąża Ingrid, studentka Wydziału Filologii jednego z amerykańskich uniwersytetów.
Przedstawiona w tej książce problematyka badawcza obejmowała swoim zasięgiem możliwie wszechstronną analizę działań dyplomacji watykańskiej w stosunku do wybranych państw komunistycznych Europy Środkowej i Wschodniej oraz ZSRR w latach 1958–1989, jak również państw tego regionu w okresie demokratycznych przemian i transformacji ustrojowej po 1989 r.
Fragment Wstępu
Autorka omówiła aktualne zjawiska, takie jak: bezrobocie, inflacja dyplomów, emigracja zarobkowa, reemigracja. [...] Przedstawiła ważne i twórcze rozważania, w których konfrontuje założenia uczenia się przez całe życie z koncepcją społeczeństwa ryzyka. U. Becka. Bardzo umiejętnie podkresliła rolę jednostki, indywidualizm, konstruowanie własnej biografii. [...] Świetnie opracowała strukturę rozdziału dotyczącą reemigrantów. W wyniku kodowania Autorka wydzieliła obszary, a w nich 10 kategorii. W części empirycznej dokonała analizy badań, przedstawiła sytuację reemigrantów przed emigracja, w trakcie emigracji, omówiła trudności emigrantów, ich motywy i cele, opisała także motywy powrotu narratorów i poczucie jakości ich życia. [...] Wyniki tych badań mogą być ważne zarówno dla poradoznawców, andragogów, doradców pracujących z osobami, które chcą wyjechać do pracy za granicę, jak i dla doradców pracujących z reemigrantami.
Z recenzji wydawniczej dr bab. Bożemy Wojtasik, prof. DSW
Prezentowana monografia koncentruje się wokół istoty wszelkich działań poradniczych i terapeutycznych, jaką stanowi komunikowanie się. [...] Książka jest wynikiem owocnej współpracy szesnastu autorów reprezentujących uczelnie z Polski, Republiki Słowackiej i Republiki Czeskiej. Fragment Wprowadzenia
Nowa gospodarka to zjawisko silnie oddziałujące na współczesną gospodarkę światową i jako takie z pewnością zasługuje na wieloaspektową analizę. Niniejsze opracowanie obejmuje jedynie część aspektów rzeczonej analizy, a mianowicie wymiar społeczny i systemowy. Wybór problemów determinowały: charakter pracy (humanistyczny, politologiczny), zainteresowania autorki oraz fakt, że społeczno–polityczne aspekty fenomenu są w literaturze przedmiotu poruszane rzadziej aniżeli zagadnienia stricte ekonomiczne czy organizacyjne. Fragment Wstępu
Książka Klaudii Węc stanowi interesującą próbę wykazania, jak dalece Freudowska koncepcja genealogii ludzkiej podmiotowości, rozwijana później przez jego następców – jak np. Winnicott czy Lacan – może być źródłem inspiracji dla współczesnej pedagogiki. Publikacja przedstawia bowiem całkiem nowe spojrzenie na wiele zachowań dziecięcych, które noszą znamiona transgresji i są często błędnie rozpoznawane, jeśli w ich interpretacji wychodzi się od klasycznych doktryn pedagogicznych. Psychoanaliza pozwala też w całkiem niekonwencjonalny sposób – wykraczający zarówno poza podejścia o charakterze konserwatywnym, jak i radykalnie feministyczne czy queerowe – podejść do kwestii roli rodziców w procesie wychowawczym. Występuje w obronie zachowania w procesie wychowawczym znaczenia symbolicznej funkcji ojca, kluczowej podczas wkraczania dziecka w sferę kulturowo-społeczną.
prof. dr hab. Paweł Dybel (fragment recenzji)
W książce przedstawiam zarówno zagadnienia związane z rozwojem mediów tradycyjnych, jak i nowoczesnych mediów komunikacyjnych, w tym Internetu i mediów społecznościowych. Stosunkowo szerokie spektrum zagadnień, jakie poruszam, mam nadzieję, nie będzie wadą, ale zaletą tej publikacji, stanowiącej rezultat moich wieloletnich badań nad efektywnością porozumiewania się ludzi między sobą. Media już od początku swojego istnienia wywierały olbrzymi wpływ na społeczne komunikowanie, nieustannie ów proces modyfikując. Jednakże żywiołowy rozwój technologiczny nierzadko powodował wiele negatywnych efektów, które ujawniały nieznany wcześniej ich dysfunkcjonalny wpływ na procesy komunikacyjne zachodzące dziś w masowej skali. Przykładem tego typu zjawisk jest Internet, który wraz ze swoim pojawieniem się przyniósł wiele pozytywnych zmian w dotychczasowych systemach porozumiewania się i wymiany informacji, jest użyteczny, pomocny, momentami przyjemny, ma też jednak swoją „ciemną" lub też mroczną stronę, mogącą w negatywny sposób wpływać na wszystkich użytkowników.
Fragment Wstępu
Przedmiotem rozważań podjętych w niniejszej publikacji są sytuacja życiowa osób objętych dozorem kuratora sądowego oraz poznanie wpływu środowiska rodzinnego na ich obecne położenie. Okoliczności związane z popełnieniem przez nich przestępstwa, a także z ich codziennym funkcjonowaniem pozwalają na sformułowanie pytań na temat roli i znaczenia rodziny w powodzeniu procesu ich resocjalizacji oraz roli kuratora sądowego w tym procesie. W książce podjęto próbę odpowiedzi na te pytania.
Praca Moniki Hemeniuk–Walczak to oryginalne, cenne i napisane z dużą pasją opracowanie na temat wizerunku kobiet. Autorka wpisuje się nie tylko w studia genderowe, ale także w badania nad edukacją międzykulturową - ukazuje bardzo kompetentnie [...] wizerunek kobiet w zróżnicowanym kulturowo i etnicznie Kazachstanie z perspektywy edukacji międzykulturowej.
Każdy, kto przestrzega zasad protokołu dyplomatycznego i etykiety, jest zawsze postrzegany jako godny uwagi i zaufania. Dobre maniery bardzo często decydują o sukcesie zawodowym i prywatnym, a ich znajmość pozwala zachować niezależność oraz swobodę w każdych okolicznościach i sytuacjach.
Ze Wstępu
Autor zabiera czytelnika w podróż do kraju, którego daremnie by szukać na mapie Europy. Prowadzi nas do świata, który odszedł bezpowrotnie, co nie oznacza, że należy o nim zapomnieć. Nieznane mechanizmy funkcjonowania władzy komunistycznej, zmuszonej do dokonywania wyboru: bezwzględnie bronić własnych racji czy też kierować się pragmatyzmem, obrazują, czy oraz jak szybko teoria może oddalić się od praktyki. Kościoły w Niemieckiej Republice Demokratycznej odegrały ważną rolę i nie polegała ona tylko na działalności duszpasterskiej. Książka wyjaśnia, jak było to możliwe w trudnym i ideologicznie obcym otoczeniu. Zainteresowani sytuacją chrześcijan za zachodnią granicą Polski, którzy podobnie jak Polacy w latach 1945–1989 musieli funkcjonować w trudnych warunkach politycznej dyktatury, nie powinni zignorować tej książki.
Dziś cywilizacji konfucjańskiej formalnie już nie ma. Nie ma też konfucjanizmu w czystej postaci, jednak wiele jego elementów ciągle funkcjonuje w mentalności społeczeństw Chin, Tajwanu, Hongkongu, Makau [...] a także w Korei Południowej, Japonii, Wietnamu i Singapuru, a nawet Korei Północnej.[...]
I chociaż w państwach tych formalnie funkcjonują demokratyczne instytucje, to w życiu społecznym konfucjanizm ciągle wyznacza stosunki między ludźmi, firmami i instytucjami. I nadal wpływa na podział, hierarchię i utrzymanie dawnych ról społecznych. Bez wątpienia ciągle pod jej wpływem są rodzina i kobieta. Jest to książka o kobietach, których w omawianym regionie jest około 800 mln. To niewyobrażalnie dużo. To więcej niż cała ludność Europy. Zatem problemy dotyczące kobiet są różnorodne i trudne do ogarnięcia. Przekrój społeczny tej grupy jest ogromny. Dominują kobiety żyjące na wsi, a ten współczynnik podnoszą ciągle wiejskie Chiny.
Monografia w sposób wyczerpujący ujmuje nowe ustalenia na temat gospodarowania rezydencjami na Dolnym Śląsku w latach 1989–2011, co w znaczący sposób wzbogaca wiedzę i wypełnia istniejącą lukę w tym zakresie. Będzie ona stanowić źródło inspiracji do kolejnych badań dotyczących wciąż jeszcze nie w pełni opracowanych kwestii związanych z obiektami zabytkowymi w Polsce, historii ich powstania, wykorzystania w strukturach gospodarstw państwowych i roli w rozwoju obszarów wiejskich po 1989 r.
Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Franciszka Kusiaka
W publikowanych recepturach polecany jest głównie miód wielokwiatowy, który obok akacjowego i lipowego należy do miodów o specyficznym składzie, smaku i zapachu. Miody te nadają nalewkom szczególne walory smakowe i zapachowe, a przede wszystkim jakościowe. Zawarte w tych miodach bioskładniki czynią z nalewek napoje także prozdrowotne. Tak więc wznosząc toast nalewką „na zdrowie”, życzymy szczerze, gdyż w trunku oprócz alkoholu znajdują się „wyciągnięte” z owoców, ziół i miodu najcenniejsze dla naszego zdrowia składniki.
Fragment Wstępu
Autorka traktuje poradnictwo całożyciowe jako nowe wyzwanie wynikające ze zmieniającej się w błyskawicznym tempie rzeczywistości, przede wszystkim zaś z dynamiki świata pracy. […] Autorka wychodzi z założenia, że tradycyjne formy poradnictwa dostępne osobom zainteresowanym uzyskaniem porady odnośnie do efektywnego konstruowania swojej drogi edukacyjnej i zawodowej nie spełniają pokładanych w nich oczekiwań. Jednostka nie tyle potrzebuje dziś porady, gdzie się zatrudnić, ile skazana jest na podejmowanie odważnych decyzji na temat wyboru kierunku kształcenia, instytucji oświatowych, formy i miejsca nauki, profilu doskonalenia i dokształcania zawodowego. Być może to najbardziej istotne pytanie brzmi: jak się uczyć, by zapewnić sobie życiowy sukces? Autorka udziela wielu wskazówek, których urzeczywistnienie może w znaczący sposób usprawnić funkcjonowanie poradnictwa zawodowego, przekształcając je w dużej mierze w poradnictwo całożyciowe, uwzględniające obok aspektów kariery zawodowej także wymiar edukacyjny.
Z recenzji wydawniczej dr hab. Ewy Przybylskiej, prof. UMK
Niniejsza ksiąźka jest próbą charakterystyki polityki zagranicznej Stolicy Apostolskiej wobec Państwa Środka. W pracy przedstawiono dzieje kontaktów papiesko–chińskich od pojawienie się chrześcijaństwa w Chinach w 635 roku. Szczegółowo opisano historię działalności jezuitów, spór akomodacyjny czy też kwestię rzekomego nawiązania stosunków dyplomatycznych z reżimem Mandżukuo. Ważnym wydarzeniem było powstanie dwóch państw chińskich w 1949 roku, późniejsze lata były nacechowane wzajemną wrogością ChRL i Stolicy Apostolskiej, a Święte Oficjum nałożyło ekskomunikę na katolików komunistów za konsekracje biskupów dokonywane bez zgody papieża.
Niniejsza praca jest próbą opisania zaangażowania politycznego młodzieży w ujęciu bardziej całościowym, nieograniczającym się do prezentacji danych ilościowych. Chociaż przedstawiam również procentowe rozkłady aktywności i uczestnictwa młodzieży w życiu politycznym, moim głównym zamiarem jest poznanie różnorodnych uwarunkowań aktywnego zaangażowania. Wybrana metoda badawcza - wywiady narracyjne - ma przybliżyć i zdefiniować czynniki środowiskowe, w tym rodzinne, szkolne, medialne czy rówieśnicze, warunkujące aktywność. Interesuje mnie rola otoczenia w kreowaniu aktywnych postaw obywatelskich. Praca jest próbą uchwycenia fenomenu zaangażowania politycznego, zrozumienia jego istoty i poznania treści, które ukrywają się za znaczeniem i sensem działalności politycznej.
Fragment Wstępu
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?