W tej sferze znajdziecie Państwo szeroki wachlarz publikacji na temat technik psychologii i psychoterapii. Przedstawione w naszych podręcznikach sprawdzone techniki i sposoby na lepsze życie, potraktuj jako narzędzia pracy nad sobą i własnym umysłem. Bardzo wielu ludziom pomogły stanąć na nogi, poradzić sobie z krytycznymi nieraz sytuacjami, toksycznymi relacjami czy destrukcyjnymi emocjami. Dorota Mrówka poleca książki o medytacji, które oczyszczają umysł i rozjaśniają myśli. Z kolei Maciej Wielobób zaleca terapię jogą, od Ciebie zależy, którą metodę wybierzesz, wybór jest naprawdę ogromny.
Jeśli ważni w twoim życiu ludzie: nieustannie grożą, że cię opuszczą, jeśli nie zrobisz tego, czego chcą, zawsze chcą więcej, niezależnie od tego, ile im dajesz, mówią ci, że będą zaniedbywać obowiązki, zrobią sobie krzywdę lub popadną w depresję, jeśli nie spełnisz ich żądań, zazwyczaj nie liczą się z twoimi uczuciami i pragnieniami, wiele ci obiecują, ale spełnienie tych obietnic uzależniają od twojego zachowania, akceptują cię, kiedy im ulegasz, a odrzucają, kiedy nie chcesz ulec...
W społeczeństwach zachodnich nie potrafimy już żyć skromnie. Mamy zbyt dużo dóbr materialnych, zbyt wielki wybór, nadmiar pragnień i pokarmu. Wszystko marnujemy, niszczymy. Używamy nakryć stołowych, długopisów, zapalniczek, aparatów fotograficznych jednorazowego użytku. Ich produkcja powoduje zanieczyszczenie wody i powietrza, całego środowiska. Z własnej woli zaprzestań już teraz marnotrawstwa, zanim zostaniesz do tego zmuszona w niedalekiej przyszłości.
Dopiero kiedy usuniesz wszystko, co niepotrzebne, dostrzeżesz nowe perspektywy, a podstawowe czynności, takie jak ubieranie się, jedzenie, spanie, zyskają inny, głębszy sens. Nie chodzi o dążenie do doskonałości, ale o wzbogacenie życia. Obfitość nie uczy wdzięku ani elegancji. Niszczy duszę i pozbawia wolności.
Prostota zaś rozwiązuje wiele problemów. Miej mało rzeczy - będziesz mogła poświęcić więcej czasu swojemu ciału. A gdy poczujesz się dobrze w swojej skórze, będziesz mogła zapomnieć o sprawach ciała i zająć się kwestiami duchowymi, wieść życie pełne sensu. Będziesz szczęśliwa.
Prowadząc skromniejsze życie wzbogacasz swoją egzystencję. Współczesne społeczeństwo konsumpcyjne twierdzi coś innego? Nie wierz. Mieszkająca od wielu lat w Japonii Dominique Loreau przyjęła styl życia swojej przybranej ojczyzny. Jest on oparty na zasadzie "mniej znaczy więcej", stosowanej we wszystkich dziedzinach - od spraw materialnych po życie duchowe. Uporządkuj mieszkanie, opróżnij szafy, porzuć kompulsywne zakupy, jadaj skromniej, zajmij się swoim ciałem i umysłem.
Fragment książki
Wstęp
Od dzieciństwa chciałam wiedzieć, co dzieje się poza granicami Francji. To zadecydowało o kierunku mojej edukacji i moim życiu zawodowym. Mając dziewiętnaście lat, byłam nauczycielką języka francuskiego w gimnazjum w Anglii, a mając dwadzieścia cztery lata - na uniwersytecie amerykańskim w Missouri. Dzięki temu poznałam Kanadę, Meksyk, kraje Ameryki Środkowej i większą część Stanów Zjednoczonych. Ale kiedy odwiedziłam ogród zeń w okolicach San Francisco, doświadczyłam nieodpartej potrzeby odkrycia źródła tak niezwykłego piękna. Wyjechałam więc do Japonii. Nie potrafię powiedzieć, dlaczego pociągała mnie ona, odkąd pamiętam. Mieszkam tu do dziś.
Podróżowanie po tak wielu krajach zachęciło mnie do nieustannego zadawania sobie pytań o to, jaki jest idealny styl życia. I do poszukiwania tego stylu. Z czasem zrozumiałam, że najwłaściwszy, wygodny i odpowiadający mojej osobowości styl to prostota.
Gdy mówię, że mija dwadzieścia sześć lat, odkąd zamieszkałam w Japonii, ludzie pytają, dlaczego wybrałam właśnie ten kraj. Sprawiły to pasja i potrzeba. W Japonii czuję się swobodnie, codziennie rano odczuwam radość na myśl o nowych odkryciach.
Zawsze fascynował mnie zeń i wszystko, co się z nim wiąże: rysunek tuszem, świątynie, ogrody, źródła termalne, kuchnia, ikebana. Niedługo po przyjeździe miałam szczęście poznać profesora sumi-e (technika malarska, w której wykorzystuje się tylko czarny tusz), który w ciągu dziesięciu lat nie tylko przybliżył mi ten gatunek sztuki, ale także sposób myślenia Japończyków - przyjmowanie życia takim, jakie jest, bez prób wyjaśniania, analizowania, rozkładania wszystkiego na czynniki pierwsze. Krótko mówiąc — życie zeń.
Uczyłam języka francuskiego w uczelni buddyjskiej, mogłam więc uczestniczyć we wtajemniczeniu w świątyni zeń Aichi Senmon Nissoudo w Nagoi.
Gdy opuściłam świątynię, dotarło do mnie jeszcze dobitniej, do jakiego stopnia Japończycy, mimo że wydają się bardzo nowocześni, są aż po najdrobniejsze szczegóły życia codziennego przesiąknięci filozofią przodków.
Dzięki Japonii odkryłam, że prostota ma pozytywną wartość i jest wzbogacająca.
Zresztą starożytni filozofowie, mistycy chrześcijańscy i buddyjscy, mędrcy hinduscy na przestrzeni wieków starali się przypominać jej zasady.
Prostota uwalnia od uprzedzeń, ograniczeń oraz obciążeń, które nas rozpraszają i stresują. Przynosi rozwiązanie wielu problemów.
Jednak prowadzenie prostego życia nie przyszło mi łatwo! Był to raczej wynik długotrwałej przemiany, coraz potężniejszej tęsknoty za skromnością, wolnością, różnorodnością. A także - za wyrafinowaniem. Powoli zdałam sobie sprawę z tego, że im większej liczby rzeczy się pozbywałam, tym mniej to, co pozostało, było mi potrzebne. Żeby żyć, naprawdę potrzebujemy niewiele. Zyskałam głębokie i ugruntowane przekonanie, że im mniej mamy, tym bardziej jesteśmy wolni i tym bardziej możemy się rozwijać. Ale wiem też, że trzeba zachować czujność pułapki konsumpcjonizmu, bierności fizycznej, apatii umysłowej i negatywizmu czyhają na nas przy najmniejszym osłabieniu uwagi.
Książka ta powstała na podstawie notatek, prowadzonych przez wiele lat od chwili, gdy zamieszkałam w Japonii. Jest owocem moich doświadczeń, lektur, spotkań, refleksji... Wyraża mój ideał, moje credo, mój sposób postępowania i styl życia, do których aspiruję i które staram się stosować. Notatki te zawsze pieczołowicie przechowywałam i woziłam ze sobą, by były mi przewodnikiem, by mi przypominały o tym, o czym jestem skłonna zapominać. Miały także utwierdzać mnie w moich głębokich przekonaniach, kiedy wszystko wokół wydaje się tym przekonaniom zaprzeczać. Wciąż są dla mnie znakomitym źródłem rad i ćwiczeń, które staram się wykonywać w małych dawkach w zależności od rodzaju napotykanych trudności oraz moich potrzeb.
Zaczynamy zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, wiążących się z przesadą i nadmiarem. Coraz więcej kobiet pragnie odkryć na nowo radości i dobrodziejstwa skromnego, bliższego naturze życia. Z dala od żarłocznego społeczeństwa konsumpcyjnego szukają jego sensu, który pozostawałby w harmonii z naszą epoką.
Do nich właśnie adresowana jest ta książka.
Sztuka prostoty
Spis treści
Wstęp 11
MATERIALIZM I MINIMALIZM 15
1. Zbytki materializmu 17
Ciężar własności (w sensie dosłownym i przenośni) 18
Dom — wojna wydana przepełnieniu 24
Przedmioty — co wyrzucić, co zatrzymać? 38
Ubranie - styl i prostota 51
2. Korzyści wynikające z minimalizmu 65
Czas — trać go mniej, by więcej i lepiej z niego
korzystać 65
Pieniądz— nasz sługa i nasz pan 76
3. Etyka i estetyka 82
Potrzeba piękna 82
Masz mniej, zyskujesz porządek i czystość 88
CIAŁO 97
1. Piękno i tylOl
Poznaj swój prawdziwy wizerunek 101
Wyzwól swoje ciało 109
2. Zabiegi minimalistki 112
Włosy, skóra, paznokcie 112
Pożegnaj się z brudem 124
Nie musisz chodzić do fitness clubu 131
3. Jedz mniej, ale lepiej 138
Nadmiar pożywienia 138
Posiłki — skromność i wyrafinowanie 142
Kilka napomnień dietetycznych 147
Poczuj na nowo, co to głód 154
UMYSŁ 175
1. Ekologia twojego wnętrza 180
Oczyść umysł 180
Kontroluj umysł 191
Koncentracja i medytacja 193
2. Inni ludzie 201
Zmniejsz objętość swojej książki adresowej 201
Kiedy jesteś w towarzystwie 202
Altruizm i samotność 208
3. Poleruj siebie jak rzeka poleruje kamień 215
Bądź gotowa na zmiany 215
Lektura i pisanie 224
Ćwiczenia i dyscyplina 230
Oszczędzaj swoją energię 241
Zakończenie... 249
Przebiegłość to cecha tak stara jak gatunek ludzki, była potrzebna myśliwemu, wojownikowi, władcy. Współczesna jej odmiana - manipulacja - jest nadal w cenie. Z manipulacjami stykamy się dziś w bardzo wielu sytuacjach życia codziennego: przeżywając zawód miłosny, tracąc pieniądze, a także kiedy widzimy reklamę, która budzi wątpliwości. W niniejszej książce znajdziemy przegląd różnych sposobów manipulacji oraz liczne przykłady jej stosowania w przeszłości i dziś. Autor omawia również zjawiska pokrewne, takie jak: propaganda, podstęp, indoktrynacja.
Erich Fromm w O SZTUCE ISTNIENIA:
- prezentuje możliwości i sposoby osiągania autentycznego poczucia istnienia, świadomego rozumowania i kochania oraz produktywnego działania,
- krytykuje fałszywe ścieżki zdobywania świadomości oraz orientację ku posiadaniu,
- wiąże sens istnienia oraz cele życia z racjonalnym rozpoznaniem natury ludzkich potrzeb
W opracowaniu zaproponowano metody przydatne do realizacji działań wychowawczych wskazanych przez podstawę programową wychowania przedszkolnego (np. budowanie przez dzieci obrazu samego siebie, wprowadzanie w świat wartości).
Autorka wprowadza Czytelnika w teoretyczne podstawy dramy i happeningu oraz warunki poprawnego stosowania ich w edukacji małego dziecka. Przedstawia również praktyczne przykłady dramy w postaci scenariuszy zarówno dram, jak i happeningów edukacyjnych. Ważnym elementem w publikacji jest opisanie stosunku dzieci, rodziców i pracowników przedszkola do tego typu przedsięwzięć.
Książka powinna zainteresować studentów wydziałów pedagogicznych (wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe, pedagogika opiekuńcza i resocjalizacja), nauczycieli przedszkoli, wychowawców domów dziecka, świetlic szkolnych, środowiskowych, resocjalizacyjnych oraz socjoterapeutycznych.
PASJE Zygmunta Freuda to krytyczna, a jednak pełna uznania i szacunku analiza sposobu myślenia Freuda, analiza przeprowadzona z punktu widzenia psychoanalizy. Można wręcz stwierdzić PASJE Zygmunta Freuda to psychoanalityczna teoria osobowości twórcy psychoanalizy. Jak pisze M. Chałubiński Frommowska recepcja twórczości Freuda ma nader specyficzny charakter. Nie znam żadnego innego myśliciela, w którego twórczości Freud byłby obecny w tak wielkim stopniu, jak w pracach Fromma i który zarazem we wszystkich ważniejszych kwestiach (...) dochodził do wniosków tak diametralnie od niego odmiennych.
czyli sztuka kształtowania przyszłości
Książka w przystępny sposób wyjaśnia, czym jest NLP i dlaczego jest dziś jednym z najskuteczniejszych narzędzi rozwoju osobistego i zawodowego. Uczy najpopularniejszych technik i strategii, które pozwalają efektywnie zarządzać swoim umysłem i emocjami, osiągać wyznaczone cele i świadomie sterować własną karierą. Teorię wzbogacają liczne ćwiczenia i praktyczne przykłady.
Dlaczego poradnik trafia w SAMO SEDNO?
– w przystępny sposób wyjaśnia złożone zagadnienia NLP;
– daje możliwość przećwiczenia zdobytej wiedzy w praktyce;
– uczy, w jaki sposób zastosować zasady NLP w każdej sferze życia;
– uczy sztuki skutecznej komunikacji i budowania trwałych więzi z najbliższymi.
W naszym indywidualnym życiu kierujemy się opowieściami (narracjami), które odzwierciedlają naszą osobowość i teksty kultury. Narracje interesują badaczy reprezentujących różne dyscypliny, ale zajmują się nimi przede wszystkim psychologowie. Książka zawiera opisy badań psychologicznego sensu narracji, w tym psychologiczne interpretacje opowieści o wielkich wydarzeniach, jak też opowieści o codziennych wyzwaniach. Omawiane jest podejście rozumiejące, stosowane zwłaszcza w badaniu doświadczeń trudnych lub budzących kontrowersje. Odrębnym tematem jest zastosowanie podejścia narracyjnego w terapii. Tematyka książki jest podejmowana także w tomie "Badania narracyjne w psychologii".
Najważniejsze dzieła filozoficzne i estetyczne:
Pojęcia i twierdzenia implikowane przez pojęcie istnienia
Nowe formy w malarstwie i wynikające stąd nieporozumienia
Teatr. Wstęp do czystej Formy w teatrze
Narkotyki
Powieści:
622 upadki Bunga, czyli Demoniczna kobieta
Pożegnanie jesieni
Nienasycenie
Utwory teatralne:
W małym dworku
Kurka wodna
Wariat i zakonnica
Szewcy
Matka
Znakomity podręcznik, który każdego wprowadzi w tajniki trudnej sztuki komunikowania się. Autor potraktował to zagadnienie wszechstronnie i w sposób niezwykle przystępny przedstawił zarówno kwestie teoretyczne, jak i praktyczne. Zainteresowany czytelnik może zatem przeczytać książkę w całości (co na pewno się zdarzy studentom zmagającym się z teorią komunikacji) lub sięgnąć do wybranych rozdziałów, żeby dowiedzieć się na przykład, jak zdobyć pracę, poprowadzić przesłuchanie czy negocjacje z terrorystami, bądź też – po prostu – jak skutecznie porozumiewać się z innymi, aby osiągnąć pożądany efekt. Warto przy tym zaznaczyć, że lektura to lekka, łatwa i przyjemna, ponieważ niekwestionowaną zaletą tej książki są liczne anegdoty i błyskotliwe puenty.
Publikacja ta z pewnością stanie się obowiązkową lekturą dla studentów, dziennikarzy oraz polityków.
Autor rozwija takie zagadnienia, jak sztuka argumentowania i dyskutowania, perswazja, komunikacja niewerbalna i umiejętność czytania między wierszami. Zajmuje się także technikami manipulacyjnymi, mechanizmami zmian postaw oraz technikami wywierania wpływu na ludzi. Wiele miejsca poświęca zagadnieniom kłamania i oszukiwania, technikom przesłuchania i negocjacjom kryzysowym, a także innym kwestiom praktycznym. Książka składa się z 15 wykładów, a poszczególne rozdziały mogą być czytane w dowolnej kolejności.Argumentacja, perswazja, manipulacjaSpis treści
Wykład 1.
Komunikacja - wstępne pojęcia i klasyfikacje
Wykład 2.
Zawartość informacyjna komunikatu
2.1. Literalna treść wypowiedzi
2.1.1. Dygresja: Jak się obrażać
2.2. Rola kontekstu
2.3. Zasada ekonomii w komunikacji
2.3.1. Dygresja: Jak rodzą się słowa
2.4. Komunikaty i sytuacje komunikacyjne
2.5. Interpretacja wadliwego komunikatu
2.5.1. Dygresja: Dawkowanie uprzejmości
2.6. Filtry komunikacyjne - pełność i spójność
2.7. Luki konwersacyjne
Wykład 3.
Podtekst i komunikacja niedosłowna
3.1. Znaczenie dosłowne i niedosłowne
3.1.1. Dygresja: Dlaczego nie aresztowano ministra?
3.2. Aluzja, ironia, metafora
3.2.1. Dygresja: Styl aluzyjny
3.3. Metafora jako sposób pojmowania świata - teoria Lakoffa i Johnsona
3.4. Przesyłanie podtekstu w dialogu - teoria Grice’a
3.4.1. Dygresja: Jak się wyłgać od odpowiedzi
3.5. Komizm
Wykład 4.
Sztuka wnioskowania
4.1. Struktura komunikatu werbalnego
4.2. Kategorie składniowe
4.3. Schematy zdaniowe
4.4. Podstawy klasycznej logiki zdaniowej
4.5. Wnioskowania dedukcyjne niższych rzędów
4.6. Logika nazw
4.7. Logika predykatów
4.8. Wnioskowania dedukcyjne wyższych rzędów
Wykład 5.
Sztuka argumentacji
5.1. Rys historyczny
5.2. Przykłady argumentów
5.3. Struktura argumentu potocznego
5.4. Ocena argumentu – zasady ogólne
5.5. Obliczanie stopnia akceptowalności tezy
5.6. Ocena argumentów w praktyce
Wykład 6.
Sztuka dyskutowania
6.1. Spór słowny - uwagi ogólne
6.2. Argumenty i kontrargumenty w dyskusji
6.3. Formalne teorie dyskusji
6.4. Typowe błędy w argumentacji
6.4.1. Generalizacja
6.4.2. Brak związku logicznego
6.4.3. Użycie błędnych schematów rachunku zdań
6.4.4. Błędy kwantyfikacji i modalności
6.4.5. Błędy związku przyczynowo-skutkowego
6.4.6. Równia pochyła
6.4.7. Argument z autorytetu
6.4.8. Niejasność i wieloznaczność
6.4.9. Błędne koło
6.5. Nieuczciwe chwyty w dyskusji
6.5.1. Przytyki osobiste
6.5.2. Fałszywa przesłanka
6.5.3. Argumentacja pozorowana
6.5.4. Celowe irytowanie przeciwnika
6.5.5. Nieobiektywne oceny
6.5.6. Przerzucenie ciężaru dowodu
Wykład 7.
Perswazja
7.1. Wypowiedź jako działanie - teoria Austina i Searle'a
7.2. Pojęcie perswazji
7.3. Kontekst i skutek wypowiedzi
7.4. Proste akty perswazyjne
7.5. Skuteczność prostych aktów perswazyjnych
7.6. Cel minimalny i znaczenie perswazyjne wypowiedzi
7.6.1. Dygresja: Jak nudzić
7.7. Perswazja jako proces
7.7.1. Dygresja: Jak się maskować
7.8. Osiągalność celów
Wykład 8.
Dwutorowość procesu perswazyjnego
8.1. Wprowadzenie
8.2. Badania doświadczalne nad perswazją
8.3. Dwutorowość perswazji i tak zwany model ELM
8.4. Centralne kategorie teoretyczne ELM
8.5. Podstawowe postulaty ELM
8.6. Fundament empiryczny ELM
Wykład 9.
Naiwne taktyki manipulacyjne - 1. Presja i szantaż
9.1. Perswazja bezpośrednia i pośrednia
9.2. Presja w komunikacji międzyludzkiej
9.3. Szantaż i jego odmiany
9.4. Struktura szantażu
9.5. Obrona przed presją i szantażem
9.5.1. Zdarta płyta
9.5.2. Gra na zwłokę
9.5.3. Przedefiniowanie sytuacji
9.5.4. Przyjęcie szantażu
9.6. Problemy etyczne
Wykład 10.
Naiwne taktyki manipulacyjne - 2. Kłamstwo
10.1. Wprowadzenie
10.2. Kłamstwo - problemy pojęciowe
10.3. Wykrywanie kłamstwa - rys historyczny
10.4. Wykrywanie kłamstwa - aspekty logiczne
10.5. Warunki stosowalności logicznych kryteriów prawdy
Wykład 11.
Czynnik psychologiczny w perswazji
11.1. Perswazja a manipulacja
11.2. Mechanizm wzajemności
11.2.1. Dygresja: Jak być niewdzięcznym
11.3. Mechanizm konsekwencji
11.4. Mechanizm konformizmu
11.4.1. Dygresja: Efekt stada
11.4.2. Dygresja: Jak popełniać gafy
11.5. Mechanizm sympatii
11.5.1. Dygresja: Jak nie krytykować
11.6. Mechanizm autorytetu
11.6.1. Dygresja: Efekt pasterza
11.7. Mechanizm niedostępności
11.8. Inne wybrane techniki perswazyjne
11.8.1. Kontrast
11.8.2. Racjonalizacja
11.8.3. Kompromis
11.8.4. Wiarygodność
11.8.5. Relaks
11.8.6. Powtarzanie
Wykład 12.
Komunikacja niewerbalna
12.1. Przekaz językowy a przekaz niewerbalny
12.2. Typy sygnałów niewerbalnych
12.3. Ogólne zasady interpretacji sygnałów niewerbalnych
12.4. Sygnały cech nadawcy i jego nastawienia do odbiorcy
12.5. Proksemika i zależności grupowe
12.6. O tak zwanych niewerbalnych oznakach fałszu
12.7. Niebezpieczeństwa amatorskich prób wykrywania kłamstwa
Wykład 13.
Manipulacje komunikacyjne w praktyce - 1. Przesłuchanie podejrzanego
13.1. Przesłuchanie jako zdarzenie komunikacyjne
13.2. Struktura przesłuchania
13.3. Podstawowe taktyki werbalne w przesłuchaniu
13.3.1. Oskarżenie
13.3.2. "Rozgrzeszenie"
13.3.3. "Usprawiedliwienie"
13.3.4. Prowokacja
13.4. Pomocnicze taktyki werbalne
13.5. Symptomy kłamstwa i analiza behawioralna
13.6. Taktyki niewerbalne
13.7. Problemy etyczne
Wykład 14.
Manipulacje komunikacyjne w praktyce - 2. Negocjacje z terrorystą
14.1. Wprowadzenie
14.2. Podstawowe pojęcia teorii negocjacji
14.3. Przełamywanie oporu w negocjacjach
14.4. Porywacze i zakładnicy - charakterystyka sytuacji
14.5. Znaczenie czasu w negocjacjach kryzysowych
14.6. Syndrom sztokholmski
14.7. Fazy negocjacji
14.8. Ogólne zasady negocjowania z porywaczem
14.9. Wybrane taktyki szczegółowe
Wykład 15.
Manipulacje komunikacyjne w praktyce – 3. Starania o zatrudnienie
15.1. Kandydat na rynku pracy
15.2. List motywacyjny
15.3. Curriculum vitae (CV)
15.4. Rozmowa kwalifikacyjna
15.5. Typowe pytania w rozmowie kwalifikacyjnej
Bibliografia
Indeksy
Metody wywierania wpływu na ludzi budzą nie tylko zainteresowanie – niekiedy można odnieść wrażenie, że umiejętność manipulowania innymi należy do najbardziej pożądanych. Ale jak manipulować, a jednocześnie nie przekraczać granic przyzwoitości? Rozwiązanie tego dylematu kryje się w tej książce – klasyczne techniki wywierania wpływu, takie jak „stopa w drzwiach”, „drzwiami w twarz” czy „niska piłka” i wiele innych, zostały zilustrowane nowymi przykładami oraz anegdotami, które nie tylko bawią, lecz także uczą. Czytelniku, do dzieła! Ty też potrafisz wywierać wpływ, musisz się jedynie dowiedzieć, jak to robić skutecznie, a zarazem uczciwie.
Wszystko co trzeba wiedzieć o wywiadzie psychologicznym.
Tom 1 - wywiad jako postępowanie badawcze
Kontakt interpersonalny w wywiadzie diagnostycznym
Technika prowadzenia wywiadu
Tematyka wywiadu
Obserwacja swobodna
Analiza i interpretacja danych z wywiadu i obserwacji
Wszystko, co trzeba wiedzieć o wywiadzie psychologicznym.
Tom 2 - Wywiad jako spotkanie z człowiekiem
Wywiad dziennikarski a wywiad psychologiczny:
- porównanie
Relacja diagnostyczna
Specyfika kontaktu w wywiadzie psychologicznym
Spotkanie z osobą z innej kultury
Dylematy etyczne i kontrowersje wokół pierwszego kontaktu klinicysty z pacjentem
Instrumenty konwersacyjne. Rozróżnienia, klasyfikacje i badania
Wszystko, co trzeba wiedzieć o wywiadzie psychologicznym.
Tom 3 - wywiad w różnych kontekstach praktycznych.
Wywiad kliniczny z osobą chorującą na schizofrenię przed przyjęciem na oddział dzienny szpitala psychiatrycznego
Wywiad z kobietą - ofiarą przemocy domowej
Wywiad psychologiczny z ofiarą przemocy seksualnej
Wywiad psychologiczny na potrzeby wspierania rozwoju osobowości
Zastosowanie wywiadu w zarządzaniu zasobami ludzkimi
Jak pobudzić mózg, aby uzyskać wymarzone ciało
50% mózgu bierze udział w widzeniu. Twój wygląd ma duży wpływ na twoje samopoczucie. I jedno, i drugie przyczynia się do twoich sukcesów w pracy i relacjach z bliskimi. To nie zwykła próżność - tu chodzi o twoje zdrowie. Aby wyglądać i czuć się jak najlepiej, musisz najpierw pomyśleć o swoim mózgu i zoptymalizować jego działanie.
Mieszkam w Newport Beach, w Kalifornii. Często nazywa się nas „plastikowym społeczeństwem", bo na naszych ulicach i plażach można zobaczyć więcej silikonu niż niemal gdziekolwiek indziej. Jeden z moich znajomych mawia, że Bóg nigdy nie sprowadzi potopu na Newport Beach, bo wszystkie kobiety unosiłyby się na wodzie. Większość ludzi na całym świecie, nie tylko w naszym mieście, bardziej przejmuje się swoją twarzą, piersiami, brzuchem, pośladkami i muskulaturą niż mózgiem. Ale to mózg jest kluczem do tego, by mieć taką twarz, piersi, brzuch, pośladki i ogólny stan zdrowia, na jakich zawsze ci zależało. Właśnie dysfunkcje mózgu w dużej mierze rujnują nam ciała i powodują przedwczesne starzenie się.
To twój mózg podrywa cię rano z łóżka, żebyś poćwiczył - dzięki temu będziesz mieć silniejsze, szczuplejsze ciało. To on każe ci wcisnąć guzik „drzemki" i odłożyć gimnastykę na później. To twój mózg odpycha cię od stołu, informując, że już masz dosyć, albo pozwala ci spałaszować drugą miseczkę lodów czekoladowych, przez co wyglądasz i czujesz się jak klucha. To twój mózg zarządza twoim stresem i relaksuje cię, tak że tryskasz energią. A jeśli nie kontrolujesz tego stresu, wysyła sygnały do pozostałych części ciała i sprawia, że na twojej skórze tworzą się zmarszczki. To twój mózg odrzuca papierosy, nadmiar kofeiny i alkohol, dzięki czemu wyglądasz i czujesz się zdrowo, albo pozwala ci palić, wypić trzeci kubek kawy lub trzeci kieliszek wina, przez co każdy układ w twoim organizmie wygląda i czuje się starzej.
Mózg to centrum dowodzenia twojego organizmu. Jeśli chcesz mieć lepsze cialo, ZA WSZE musisz zaczynać od poprawienia dzialania mózgu.
Moje zainteresowanie związkiem między mózgiem i ciałem zaczęło się ponad trzydzieści lat temu. Kiedy byłem studentem college'u, na mój sposób myślenia wpłynęły prace O. Carla Simontona, onkologa, który uczył pacjentów, jak za pomocą wizualizacji pobudzać system odpornościowy do walki z rakiem. Studiując medycynę, skończyłem kurs hipnozy medycznej i zacząłem dostrzegać, jak duży może mieć ona wpływ na leczenie organizmu. Na własne oczy przekonałem się, że hipnoza pomaga w leczeniu bólów głowy, zespołu jelita drażliwego, bólu, bezsenności, drżenia rąk w chorobie Parkinsona, arytmii serca oraz otyłości. Następnie poznałem technikę leczenia zwaną biofeedbackiem (czyli biologicznym sprzężeniem zwrotnym) i okazało się, że kiedy nauczyłem pacjentów, jak za pomocą mózgu ogrzać dłonie albo oddychać brzuchem, całe ich ciało wchodziło w stan relaksu, co pomagało zredukować stres, obniżyć ciśnienie krwi i zwalczać bóle głowy.
Brakujące ogniwo
Dopiero w 1991 roku naprawdę zacząłem rozumieć związek między mózgiem a ciałem. To wtedy rozpocząłem badania nad wykorzystaniem obrazowania mózgu, jakie wykonujemy dziś w Amen Clinics. Przeprowadzamy badanie zwane tomografią SPECT, które pokazuje przepływ krwi w mózgu i schemat jego aktywności. SPECT to skrót od angielskiej nazwy single photon emission computed tomography (tomografia emisyjna pojedynczego fotonu). W przeciwieństwie do badań MRI (rezonans magnetyczny) i CAT (tomografia komputerowa), przedstawiających anatomię mózgu, skany SPECT pozwalają przyjrzeć się jego funkcjonowaniu.
Możliwość oglądania mózgu w ogromnym stopniu zmieniła moje życie, zarówno zawodowe, jak i osobiste. Kiedy zleciłem pierwszą tomografię, byłem psychiatrą już od prawie dziesięciu lat i miałem świadomość, że nie dysponuję wszystkimi potrzebnymi informacjami, aby zapewnić najlepsze leczenie moim pacjentom. Po wykonaniu tego badania z zachwytem odkryłem, że skany SPECT dają mi kluczowe informacje o funkcjonowaniu mózgu, których nie mógłbym zdobyć poprzez samą rozmowę z pacjentem. Tomografia emisyjna pomogła mnie i moim kolegom skuteczniej leczyć.
Od 1991 roku w Amen Clinics wykonano ponad 55 tysięcy tomografii mózgu. To więcej niż w jakiejkolwiek innej organizacji na świecie. Analizowanie skanów w kontekście historii choroby poszczególnych pacjentów pomogło nam lepiej diagnozować i leczyć szerokie spektrum problemów, takich jak ADD (zaburzenia uwagi), depresja, lęk, gniew, problemy z uczeniem się, kłopoty z pamięcią, urazy mózgu oraz uzależnienia. W dodatku odkryłem, że kiedy poprawiam funkcjonowanie mózgu moich pacjentów, pomagam im także udoskonalić ciało i podnieść
ogólną jakość życia.
Spektakularnym tego dowodem może być domowy kurs, mający leczyć lęk i depresję, który opracowałem kilka lat temu. Aby go przetestować, poprosiliśmy o pomoc dziewięćdziesiąt osób, które wzięły udział w programie pilotażowym. Rezultaty były zdumiewające. Zgodnie z moimi oczekiwaniami u większości uczestników znacznie obniżył się poziom lęku i depresji. Ale to jeszcze nie wszystko. Wiele z tych osób stwierdziło, że w ciągu dwunastotygodniowego programu schudło o 10-15 kilogramów. Ten zaskakujący efekt pokazał nam, że kiedy ludzie pomagają swoim mózgom, pomagają także swoim ciałom. Wreszcie udało im się pozbyć zbędnych kilogramów, które próbowali zrzucić od lat. [...]
Ze wstępu do książki Zmień swój mózg, zmień swoje ciało. Zmień swój mózg zmień swoje ciało Spis Treści
Część I. Mózg - podstawowe informacje
Wstęp. Brakujące ogniwo
Jak pobudzić mózg, żeby uzyskać wymarzone ciało
Rozdział l. Związek mózgu i ciała
Jak zmienić mózg i ciało - dziesięć podstawowych zasad
Część II. Zmień swój mózg, zmień swoją wagę
Rozdział 2. Apetyt i zachcianki
Jak wzmocnić siłę woli i zapanować nad pragnieniami, które przeszkadzają ci w osiągnięciu celów
Rozdział 3. Zdrowa waga
Jak wykorzystać mózg do uzyskania optymalnej wagi
Rozdział 4. Prawidłowe odżywianie
Nakarm mózg, żeby wyglądać i czuć się młodziej
Rozdział 5. Aktywność fizyczna
Ćwicz ciało, aby wzmocnić mózg
Część III. Zmień swój mózg, wzmocnij swoje ciało i wypiękniej
Rozdział 6. Piękna skóra
Jak mózg koi i wygładza skórę
Rozdział 7. Równowaga hormonalna
Zadbaj o hormony, aby cofnąć czas
Rozdział 8. Zdrowe serce
Jak za pomocą mózgu wzmocnić i ukoić serce
Rozdział 9. Koncentracja i energia
Jak tryskać energią i nie tracić z oczu swoich celów
Część IV. Zmień swój mózg, podnieś witalność, zasmakuj miłości
Rozdział 10. Zdrowy sen
Daj odpocząć mózgowi, by zapewnić sobie szczuplejszą sylwetkę i gładszą skórę
Rozdział 11. Pokonaj stres
Daj się mózgowi odprężyć, aby wygładzić zmarszczki i wzmocnić układ odpornościowy
Rozdział 12. Dobra pamięć
Pamiętaj, co musisz codziennie zrobić
Rozdział 13. Opanowanie automatycznych negatywnych myśli
Myślenie wyszczuplające, odmładzające i uszczęśliwiające
Rozdział 14. Seks i namiętność
Kochaj się, aby naładować mózg i ciało
Rozdział 15. Zdrowy mózg
Lecz zaburzenia mózgu, aby chronić się przed chorobami fizycznymi
Rozdział 16. Zmień swój mózg, zmień swoje ciało, zmień innych ludzi
Jak twój mózg wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne twojego otoczenia
Aneks A. Piętnaście ważnych liczb, które trzeba znać
Aneks B. Skrócony kwestionariusz dotyczący funkcjonowania poszczególnych obszarów mózgu, opracowany w Amen Clinics
Aneks C. Suplementy
Uwaga nt. bibliografii
Podziękowania
O autorze
Indeks
Autorska koncepcja nowoczesnego podejścia do resocjalizacji nieprzystosowanych społecznie nieletnich.
Książka zawiera:
- praktyczne przykłady metod twórczej resocjalizacji;
- kulturotechniczne formy działań resocjalizacyjnych w placówkach penitencjarnych (teatr, sport, działalność plastyczna i literacka, terapia przez muzykę);
- uwarunkowania efektywności form wychowawczych w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.
Czternaście mów Dharmy
Powiedz słowo, a dostaniesz trzydzieści kijów! Jeśli nic nie powiesz, to też je dostaniesz! - tak ponad tysiąc lat temu witał swoich uczniów Tokusan, chiński mistrz zen. I czekał, wbijając w nich bezlitosne oczy. Jeśli powiesz "tak" - przegrasz. Jeśli powiesz "nie" - przegrasz. Nic nie mówiąc - też przegrasz! A więc, co możesz zrobić? - pyta Genpo Sensei, współczesny mistrz zen, rodem z Ameryki. Po zdjęciu mnisich szat wskakuje w dżinsy i idziemy na lody na Rynek Staromiejski w Jeleniej Górze. Przyjeżdża tu od jedenastu lat. Dwa, trzy razy do roku zjeżdżamy do naszego ośrodku w górach na sesje medytacyjne, które trwają od siedmiu dni do trzech miesięcy. Pobudka o 4.30 i osiem godzin siedzenia przed pustą ścianą. A więc, co możesz zrobić? - pyta Genpo Sensei. Jego oko, które nigdy nie śpi, jest ciepłe i chłodne, przyjazne i surowe, poważne i wesołe, ironiczne i współczujące, pełne Wschodu i Zachodu - oko mędrca i prześmiewcy. A więc, co możesz zrobić?
Małgorzata Braunek
Nowa książka autora bestsellera Wielki umysł, Wielkie serce! Na książkę składa się "Czternaście mów Dharmy" będących komentarzem do starochińskiego poematu zen Hsin hsin ming. Genpo Sensei wygłosił je podczas sesshin (odosobnienia medytacyjnego) w 1986 roku. Czytając książkę wyobraź sobie, że jesteś jednym z jego uczniów, siedzisz w zendo na poduszce medytacyjnej, a mistrz zwraca się wprost do ciebie. Ponieważ zebrane wykłady nie mają charakteru akademickiego, Hakuyu Taizan Maezumi Roshi opat Ośrodka Zen w Los Angeles, nauczyciel autora opatrzył je komentarzem ukazującym historyczne tło poematu. Większość buddyjskich terminów występujących w tekście została wyjaśniona tam, gdzie pojawiają się po raz pierwszy oraz w słowniku na końcu książki.
Sztuka porozumienia"" to podręcznik przeznaczony przede wszystkim dla profesjonalistów zajmujących się sprzedażą, reprezentantów handlowych, menadżerów i trenerów. Ale korzyści z tej nasyconej życiową mądrością lektury uzyskać mogą dużo szersze kręgi czytelników: psycholodzy-praktycy, nauczyciele, dziennikarze, politycy i inni. Przesłanie autora jest równie trafne, co proste:chcesz znaleźć się i utrzymać ""na topie""? dobrze ""sprzedać"" to, co masz, wiesz i potrafisz? zasługiwać na uznanie i szacunek innych ludzi, umieć im pomóc? br>Naucz się dostrajać do nich, słuchać, znajdź indywidualny klucz do każdego, utrwalaj relację. Autor ma dla nas dobrą wiadomość: te same umiejętności - i aspekty emocjonalnej inteligencji - decydują zarówno o naszej karierze zawodowej, jak i szczęściu w małżeństwie, satysfakcji rodzicielskiej, nasyconych serdecznością relacjach rodzinnych, przyjacielskich i towarzyskich.Podstawowym wyposażeniem w twojej ""drodze na szczyty"" jest technologia sprawnego komunikowania się. Nie trać czasu. Skorzystaj z tego użytecznego przewodnika już dziś!
Praktyczny poradnik radzenia sobie z niemiłymi ludźmi
Wszyscy czasami mamy do czynienia z ludźmi, którzy nas frustrują, irytują lub ranią. W naszym otoczeniu znajdują się osoby, które zawsze mają rację, gnębią nas lub zachowują się obsesyjnie. Przyznajmy też, że nam samym zdarza się zranić innych.
W książce tej autorki przedstawiają różne typy osobowości i charakterystyczne dla nich zachowania, analizują codzienne sytuacje i proponują skuteczne strategie postępowania dotyczące m.in.
- radzenia sobie z gniewem i konfliktami,
- przezwyciężania lęków,
- wzbudzania i wyrażania empatii,
- wykazywania asertywności i optymizmu,
- podejmowania decyzji w sprawie trudnych związków.
Warto sięgnąć do tej książki, aby zrozumieć biologiczne i psychologiczne mechanizmy leżące u podstaw naszych zachowań oraz ułatwić sobie życie i pracę z trudnymi ludźmi, a także uświadomić sobie własne cechy osobowości i ich wpływ na otoczenie.
Dr Helen McGrath prowadzi prywatną praktykę psychologiczną. Jest cenioną konsultantką, mówczynią i komentatorką w mediach, a także autorką popularnych książek i artykułów na temat umiejętności społecznych, stosunków w miejscu pracy, związków oraz dobrostanu psychicznego.
Hazel Edwards jest poczytną pisarką australijską, autorką utworów często adaptowanych na scenariusze filmowe i teatralne. Do najbardziej znanych należą There’s a hippopotamus on our Roof Eating Cake i Writing a Non Boring Family History.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?