Namaste: indyjska droga do szczęścia, spełnienia i sukcesuHctor Garca (Kirai) i Francesc Miralles, wybitni hiszpańscy mówcy motywacyjni i ojcowie fenomenu ikigai, tym razem kierują swoją uwagę na Indie, kraj, który jest kolebką światowej kultury i kluczem do przyszłości, aby zgłębić kulturę, filozofię oraz indyjską duchową praktykę szczęścia.Autorzy dokonują przeglądu podstawowych zagadnień wielowiekowej tradycji Indii i pokazują, w jaki sposób możemy wcielić je w życie aby zyskać dawkę codziennej inspiracji, piękna i spokoju. Przedstawiają lecznicze właściwości mantry OM, uczą jak uwolnić się od karmiącego nasze ego przywiązania, dostroić karmę by dokonać spektakularnych zmian w życiu, zadbać o zdrowie zgodnie z zasadami ajurvedy, pozbyć się stresu i niepokoju dzięki masażowi głowy champissage, a także doświadczyć praktyki tantry.Ta pełna niespodzianek książka oświetla życiową drogę i pozwala mierzyć się z różnymi wyzwaniami, zarówno osobistymi, jak i tymi, które stają przed nami w dzisiejszych niepewnych czasach.
Jak zrozumieć i wspierać dziecko z ADHD? Praktyczny i osadzony w polskich realiach poradnik oparty na najnowszych badaniach z zakresu neuropsychologii i neurobiologii, napisany w duchu Porozumienia bez przemocy, z wykorzystaniem metod skoncentrowanych na rozwiązaniach.Anna Karcz-Czajkowska w przejrzysty sposób wyjaśnia, jak lepiej zrozumieć świat dziecka z ADHD i skutecznie pomóc mu w codziennych wyzwaniach. Oferuje nie tylko przystępnie podaną wiedzę, ale też wsparcie, zrozumienie i poczucie wspólnoty.Jak rozpoznać objawy w różnych grupach wiekowych?Jak wygląda ścieżka diagnozy ADHD w Polsce?Gdzie szukać wsparcia? Które terapie naprawdę działają?Jak pomóc dziecku lepiej funkcjonować w domu i w szkole?Znajdziesz tu konkretne narzędzia i strategie, które pomogą twojemu dziecku lepiej radzić sobie z nadaktywnością, impulsywnością oraz problemami z koncentracją. To kompas, który pozwoli ci pewniej nawigować przez życie z ADHD - dla dobra twojego dziecka i całej rodziny.Praktyczny przewodnik dla rodziców oraz wszystkich tych, którzy na co dzień pracują z dziećmi."To książka nie tylko o ADHD, ale również o uważności. Na dziecko, jego objawy, trudności i potrzeby. Ale i na siebie, swoje emocje i zasoby. Codzienność w świecie pełnym wyzwań, które stawia przed nami ADHD, może być nie tylko zaskakująca, ale i przytłaczająca.Chcę pokazać, że ADHD to nie tylko zestaw trudności, ale przede wszystkim odmienny sposób postrzegania i odczuwania świata - unikalny sposób funkcjonowania, którego doświadcza twoje dziecko. Odkrycie, co kryje się za trudnościami, z jakimi ono się boryka, jest pierwszym krokiem do zbudowania skuteczniejszego wsparcia i lepszego życia zarówno dla niego, jak i dla ciebie".Anna Karcz-Czajkowska - psycholożka, pedagożka, badaczka społeczna. Prezeska Fundacji na rzecz Psychoedukacji i Neuroróżnorodności Mindset, wykładowczyni akademicka, autorka książek i artykułów naukowych. Od lat wspiera rodziców i specjalistów, dostarczając praktycznych narzędzi opartych na najnowszych badaniach z zakresu neuropsychologii i neurobiologii. Jej misją jest budowanie większej świadomości i zrozumienia dla dzieci z ADHD oraz ich rodzin.
Odkryj siłę bycia sobą i celebrowania swojej wyjątkowości w kolejnej części bestsellerowej serii "New York Timesa", w której ukazały się już "Ja, człowiek. Księga empatii" i "Ja miłość. Księga współodczuwania!".Każde dziecko jest wyjątkowe - pełne marzeń, uczuć i nieskończonych możliwości. "Ja, po prostu ja" to inspirująca książka Susan Verde i Petera H. Reynoldsa, znanych twórców serii bestsellerowych książek "Ja. Uważność i emocje" wspierających rozwój emocjonalny najmłodszych.To opowieść, która zachęca dzieci do odkrywania i akceptowania siebie takimi, jakimi są. Ciepłe słowa i delikatne ilustracje uczą uważności, pomagają budować poczucie własnej wartości i przypominają, że bycie sobą to największy dar. Książka wesprze twoje dziecko w celebrowaniu jego wyjątkowości, pokazując, że różnorodność jest siłą, a autentyczność - kluczem do szczęścia.Idealna dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. "Ja, po prostu ja" to pełne miłości przypomnienie, że każdy z nas jest cenny i niepowtarzalny - wystarczy być sobą!
Znany na całym świecie szwedzki psycholog komunikacji społecznej tym razem rozpracowuje męczących perfekcjonistów, przynudzające ofiary losu, irytujące królowedramatu i agresywnych mobberów oraz inne osoby, które sprawiają, że już nic ci się nie chce.Kolega z pracy, który rozsyła pięćdziesiąty mail w sprawie korzystania z ekspresu do kawy, znajoma, której drugie imię to "czarnowidztwo", szef tyran czyhający tylko na okazję, by wdeptać kogoś w biurową wykładzinę, albo kumpel, który wytrzyma najwyżej trzy sekundy skupiony na twojej opowieści o podróży życia, by szybko wtrącić: "Stary, to jeszcze nic! Posłuchaj, gdzie ja byłem".Znacie to? No jasne! Na pewno któraś z tych sytuacji przytrafiła się też Wam. I jak się wtedy czuliście? Zmęczeni? Bezsilni? Zniechęceni? Wyzuci z energii? Jakby ktoś wyciągnął zatyczkę i spuścił z was całe powietrze i entuzjazm? Niby nic, a jednak coś się stało. Thomas Erikson wie dokładnie co - trafiliście na wampira energetycznego. Osobę, która odbiera radość z każdej chwili, sprawia, że brakuje nam siły na cokolwiek, a na dodatek stajemy się podenerwowani i zrzędliwi. Ale Thomas Erikson zna sposoby na tych, którzy rozładowują nasze baterie życiowe.Jak namówić torpedującą wszelkie inicjatywy marudę na spontaniczny wyjazd; jak ułożyć niezawodny plan rozmowy z besserwisserem i przekonać go do swoich racji; jak za pomocą mowy ciała oczarować roztrzepanego ekstrawertyka i przemówić mu do rozumu - nauczysz się tych wszystkich trików. Choć są też sytuacje, gdy - w trosce o własne zdrowie i psychikę - najlepiej zastosować się do prostej, acz radykalnej rady: wstań i wyjdź!Naucz się, jak zidentyfikować i unieszkodliwić wampiry energetyczne, aby w pełni czerpać ze swojego potencjału.
Przytul dziewczynkę, którą byłaś - JUŻ WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZEWiesz, że twoje dzieciństwo minęło, jesteś już dorosła i bezpieczna. Możesz czuć się pewnie zarówno w chwilach spokoju, jak i w momentach pełnych napięcia, możesz być szczęśliwa i radosna. Jednak tak się nie dzieje. Wciąż cierpisz i nie czujesz się ze sobą dobrze. Wiele z nas pozostawiło w przeszłości swoją wewnętrzną dziewczynkę. Ta dziewczynka doświadczyła kiedyś krzywd i nie było przy niej osoby dorosłej gotowej, by ją wesprzeć. Nikt nie nauczył jej wyrozumiałości ani troskliwości wobec siebie. Możesz zrobić to teraz.Marta Segrelles, psycholożka pomagająca dorosłym pacjentom wyleczyć traumy z dzieciństwa, wyjaśnia, jak ważne jest zrozumienie swojej historii, aby odnowić więź z samą sobą i poczuć się lepiej psychicznie i fizycznie. Dzięki tej książce z ogromną życzliwością i ostrożnością pomoże ci wejść na niełatwą drogę ku wyleczeniu dawnych ran i pogodzeniu się z przeszłością, które są niezbędne, by poczuć wewnętrzny spokój.To książka dla wszystkich dorosłych kobiet: tych, które chwalono za bycie posłuszną i nad wyraz dojrzałą dziewczynką, tych krytykowanych za bycie niegrzecznym dzieckiem i tych, o których nikt nic nie mówił.
Droga Artysty była niemal terapeutyczną pomocą dla osób w kryzysie twórczości. Julia Cameron opisała w niej szereg narzędzi, służących wyzwoleniu w sobie kreatywność i wejściu na wyższe poziomy artystycznej ekspresji. Po latach autorka uświadomiła sobie, że jest jednak kolejne narzędzie, z którego nieświadomie korzystała jeszcze na etapie pisania 'Drogi Artysty', a są nim tzw. "wskazówki" - myśli i natchnienia, które należy dostrzegać i za nimi podążać. 'Życie na Drodze Artysty' to szczegółowy opis tego czwartego narzędzia artysty, oparty o osobiste i niemal intymne refleksje autorki, której własna droga naznaczona była wątpliwościami, wahaniem oraz świadomym odzyskiwaniem swobodnej kreatywności.'Życie na Drodze Artysty' jest bezpośrednią kontynuacją bestselleru o twórczości. Jest też dojrzałą refleksją na temat najistotniejszych myśli 'Drogi Artysty', jak też opisem osobistej pracy Julii Cameron nad sobą samą - w jej twórczości artystycznej, społecznej i edukacyjnej. Książkę tę przeznaczyła dla osób, które chcą rozwijać się głębiej w swojej osobistej twórczości wszelkiego rodzaju, oraz jako uzupełnienie brakującego elementu tego, co już ponad 20 lat temu opisała w swoim wspaniałym podręczniku.
Czego ludzie boją się najbardziej? Publicznych wystąpień? Wyrażania siebie? Podejmowania decyzji? Bliskości? Zmiany pracy? Samotności? Starości? Prowadzenia samochodu? Utraty ukochanej osoby? Zakończenia związku? Czy któryś z tych punktów ciebie dotyczy? A może wszystkie? Pewnie mógłbyś dodać jeszcze coś od siebie? Nie jesteś w tym osamotniony!
Lęk codziennie towarzyszy każdemu z nas, niezależnie od tego kim jesteśmy i co robimy. Zmartwienia dnia powszedniego, niepokój o to co przyniesie przyszłość, wyzwania jakie niesie nam życie, wszystko to sprawia, ze stale się czegoś obawiamy. Obecne niespokojne czasy potęgują nasze lęki i sprawiają, że coraz trudniej nam sobie z nimi radzić. Czy można pokonać lęk? Jak sobie z nim radzić? Jak sprawić, żebyśmy z powodu lęku nie rezygnowali z możliwości rozwoju, planów i marzeń?
Autorka tej książki, Susan Jesffers, doktor psychologii, przez wiele lat zgłębiała problem lęku. Sama poradziła sobie ze strachem, który ją paraliżował. Pracowała z klientami, prowadziła wykłady i warsztaty, a także wielokrotnie występowała w mediach. W praktyczny i przystępny sposób uczy nas jak oswoić lęk, jak sobie z nim radzić i mimo obaw realizować swoje plany i marzenia.
Nauczysz się jak:
popełnianie błędu lub podjęcie złej decyzji może być niemożliwe
pozbyć się negatywnego programowania
nie dać sobą manipulować
zaakceptować wszelkie okoliczności jakie zaistnieją w twoim życiu
podnieść poziom swojej samooceny
stać się bardziej asertywnym
czerpać ze swojej wewnętrznej mocy
poradzić sobie z oporem ze strony bliskich, kiedy przejmujesz kontrolę nad swoim życiem doświadczać więcej radości
sprawić by twoje marzenia się urzeczywistniły
Nie pozwól żeby lęk cię ograniczał i powstrzymywał!
Mimo lęku działaj!
Praca Margaret Ohii-Nowak będzie czytelnika bezustannie zmuszać do wiwisekcji: jaka jest moja postawa wobec rasizmu, czy mam tu czyste sumienie, czy jednak istnieją we mnie pokłady ukrytej, obciążonej kulturowo, czasami/zwykle niechcianej, a jednak głęboko mentalnie tkwiącej postawy przyzwalającej na myślenie rasistowskie. Uważam, że książka Margaret Ohii-Nowak jest wyjątkowym osiągnięciem naukowym, o ogromnym potencjale przekazywanej wiedzy, ale także współczesnym głosem kobiety i Afropolki w sprawie rasizmu, nietolerancji i agresji językowej; jest nie tylko wywodem badaczki języka i kultury, całościowym ujęciem tych zagadnień, ale nade wszystko doniosłym apelem o tolerancję. Ostrzegam też, że podczas lektury czytelnik może poczuć się po prostu złapany na gorącym uczynku. Bo problem rasizmu językowego, nietolerancji, dyskryminacji oczywiście istnieje w świecie, którego jesteśmy częścią. Pokazują to badania Autorki. I nie wyłania się z tych badań korzystny, ale raczej wstydliwy dla białych Polaków wizerunek. Z recenzji prof. dr. hab. Jacka Warchali,Uniwersytet Śląski w Katowicach Monografia jest interdyscyplinarnym vademecum antyczarnego rasizmu. To pierwsze tego typu opracowanie, w którym opisane są najważniejsze kategorie, pojęcia i mechanizmy antyczarnego rasizmu w Polsce. Autorka odpowiada w nim na pytanie, jak rozumiana jest rasa i czarność w polszczyźnie i jak przebiegają procesy antyczarności, antyczarnego rasizmu i urasawiania osób czarnych pochodzenia afrykańskiego. Margaret Ohia-Nowak bada te procesy przez semantyczną, pragmatyczną i multimodalną analizę językowych i dyskursywnych mechanizmów urasawiania we współczesnej polskiej komunikacji publicznej i prywatnej.
Prezentowane karty pracy mają służyć doskonaleniu percepcji wzrokowej, czyli umiejętności rozumienia i interpretowania informacji odbieranych z otoczenia za pomocą wzroku. Większość ćwiczeń przeznaczona jest dla starszych uczniów (klasy IV-VIII szkoły podstawowej i szkoła ponadpodstawowa), jednak możliwość wykonywania tylko wybranych poziomów zadań pozwala wykorzystać je również w pracy z uczniami młodszymi.Podtytuł niniejszej części brzmi Ćwiczenia doskonalące koordynację wzrokowo-ruchową. Ręka i oko. Zaburzenia w zakresie koordynacji wzrokowo-ruchowej mogą manifestować się w różnych aspektach, takich jak samoobsługa, zabawy grupowe, ćwiczenia ruchowe czy prace plastyczne. Dysfunkcje te wpływają znacząco na proces nauki, szczególnie podczas pisania, czytania lub wykonywania zadań związanych z manipulacją przedmiotami. Zapewnienie prawidłowego rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej stanowi kluczowy element wszechstronnego rozwoju psychomotorycznego.W niniejszej publikacji proponujemy następujące grupy ćwiczeń doskonalących koordynację wzrokowo-ruchową:łączenie punktów według przedstawionego wzorurysowanie drogi wyjścia z labirynturysowanie linii poprzez łączenie punktów.
Tymon i ja to publikacja, której celem jest stworzenie własnego bohatera i wymyślenie historii z jego udziałem. Tworzenie swojej postaci ma na celu możliwość znalezienia punktu odniesienia do własnych przeżyć, porównanie siebie i kogoś innego. Może to ułatwić rozmowę na temat swoich emocji i sposobów radzenia sobie z nimi.Książka składa się z dziesięciu rozdziałów - projektów, które przeprowadzą czytelnika przez proces tworzenia postaci i opowieści. Omówiono w nich jego najważniejsze elementy, takie jak wygląd i tożsamość bohatera, jego mocne i słabe strony czy struktura historii. Zaproponowano również stworzenie krótkich dzieł kultury - gry planszowej i komiksu, a także wskazano popularne i wykorzystywane przez innych twórców elementy, które można zawrzeć w stworzonej przez siebie charakterystyce postaci.
Jestem u szczytu życia. Teraz umrę. Szwedzki bestseller i współczesny klasyk, mocna opowieść o zdrowiu psychicznym i samobójstwie. Na podstawie książki nakręcono wielokrotnie nagradzany serial dokumentalny Trzydzieści żyć tygodniowo Opowieść o końcu, który stał się początkiem. Dla każdego, kto zmaga się z mrokiem i dla tych, którzy chcą zrozumieć, jak można jednocześnie zniszczyć i odbudować z pozoru idealne życie. Jak umarłem jest poruszającym i bezkompromisowym opisem próby samobójczej i drogi prowadzącej z powrotem do życia. To nie tylko osobista historia autora, lecz także dogłębna analiza współczesnych problemów psychicznych i ich miejsca w społeczeństwie. To również refleksje nad samobójstwem i ciemnymi zakamarkami ludzkiej natury. Niklas Ekdal, ceniony dziennikarz i autor, kochający ojciec i mąż, porusza szczerą opowieścią o próbie samobójczej, która zmieniła jego życie. Kiedy po wypadku jego świat pogrążył się w ciszy i ciemności, podjął decyzję o zakończeniu wszystkiego. W najmroczniejszym okresie myślę o ludziach, którzy pokonali całą drogę i rzucili się z wysokiego wzniesienia. Większość z nich umiera i nie może zaświadczyć, jakie towarzyszy temu uczucie. Nieliczni, którzy przeżyli na przykład skok z Golden Gate w San Francisco mają do przekazania pewną naukę. Czasopismo The New Yorker opowiada ich historię. Kiedy skacze się z siedemdziesięciu metrów, ma się kilka sekund na myślenie, dokładniej rzecz biorąc cztery i pół. Wszyscy, którzy znajdowali się na grawitacyjnym terenie granicznym, mówią to samo. Żałują swojej decyzji. Moje problemy to drobnostka, dałoby się je rozwiązać. Fragment książki
ADHD to nie tylko trudność, lecz także inny, wyjątkowy sposób patrzenia na świat Umysły dzieci z ADHD pracują na pełnych obrotach. Ci mali ludzie dostrzegają rzeczy, które innym umykają. Są kreatywne, mają ogromną wiedzę i często nietuzinkowe zainteresowania. To dar, który warto pielęgnować. Mimo że borykają się z wieloma problemami, na przykład trudnościami w koncentracji czy regulacji emocji, to właśnie te przeszkody stają się często bodźcem do rozwinięcia wyjątkowych talentów. Jeśli tylko odpowiednio wesprzemy nasze dzieci, okażą się zdolne do niezwykłych osiągnięć. Ta książka jest praktycznym przewodnikiem dla rodziców i nauczycieli dzieci w wieku 512 lat, którzy chcą lepiej zrozumieć ADHD i efektywnie wspierać dzieci z tym zaburzeniem. Opisano w niej konkretne narzędzia i strategie, które pomagają w codziennej pracy z dzieckiem, co prowadzi do poprawy jego funkcjonowania w domu, w szkole i wśród rówieśników.Dzięki tej książce stworzycie pozytywne, wspierające środowisko, które pomoże dzieciom z ADHD rozwijać swój potencjał i odnosić sukcesy. Anna Gutenberg-Piela psycholożka, diagnostka, mediatorka i terapeutka treningu umiejętności społecznych (TUS). Ukończyła psychologię na UKSW. Od wielu lat jest związana warszawską Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną i prowadzi własną praktykę. Ma ponad 20 lat doświadczenia w pracy z dziećmi z ADHD oraz ich rodzinami, wspiera ich w radzeniu sobie z wyzwaniami życia codziennego. Jej doświadczenie zawodowe i pasja do pomagania innym znajdują odzwierciedlenie w tej publikacji, łączącej wiedzę naukową z praktycznymi wskazówkami.
Kim jest narcystyczny manipulator? Jak działa? A przede wszystkim: jak się od niego uwolnić?
Najczęściej na początku nie zauważasz niczego podejrzanego. Znajomość wydaje się wręcz bardzo obiecująca. Jednak wkrótce zaczynają się pojawiać sygnały alarmowe świadczące o tym, że masz do czynienia z toksyczną relacją: partner wpędza cię w poczucie winy, sprawia, że wątpisz w swoją wartość, kontroluje cię… Gdzieś w środku wiesz, że trzeba z nim zerwać, ale brakuje ci odwagi. Ta książka pomoże ci ją znaleźć i się uwolnić.
Autor analizuje osobowość narcyza, opisuje jego typowe zachowania i metody działania, a także destrukcyjny wpływ na ofiarę. Podpowiada, jak udaremnić próby manipulacji lub kontroli, i przedstawia konkretne, praktyczne sposoby obrony przed toksycznym partnerem.
Dzięki tej książce odkryjesz manipulacje toksycznego narcyza, nauczysz się stawiać siebie na pierwszym miejscu i uwolnisz się ze szkodliwych schematów relacji.
Jean-Charles Bouchoux – od ponad dwudziestu lat zajmuje się psychoterapią psychoanalityczną. Autor licznych książek poświęconych zaburzeniom psychicznym, manipulacji psychologicznej oraz mechanizmom obronnym. Często gości we francuskich stacjach radiowych.
Edukacja seksualna bez wstydliwego spuszczania wzroku i enigmatycznego mówienia o tych sprawach? Właśnie tak! SEX EDU to kompleksowy przewodnik po pierwszych relacjach i wszystkim, co związane z seksualnością.Od poznawania i obserwowania zmieniającego się ciała, przez samodzielne rozpoznawanie własnych pragnień, aż po wchodzenie w pierwsze relacje zarówno te romantyczne, jak i seksualne. SEX EDU bez tabu odpowiada na piętrzące wraz z nowymi doświadczeniami pytania, nie zapominając, że bezpieczny seks to także ten, w którym potrafisz zadbać o swój komfort emocjonalny.Autorka traktuje swoich czytelników tak, jak sama chciałaby zostać potraktowana jako nastolatka: mówi bez ogródek, udziela konkretnych odpowiedzi, a tam gdzie trzeba, wykazuje się subtelnością i empatią. Czasem oferuje konkretne rozwiązania, czasem narzędzia, by samodzielnie odkrywać swoje potrzeby. Nie znajdziecie lepszego punktu wyjścia do budowania zdrowego, niosącego przyjemność podejścia do własnej seksualności.
Bycie samemu nie musi oznaczać osamotnienia. Pokochaj siebie, twórz głębokie relacje i ciesz się życiem!Jeśli czujesz się samotny, masz poczucie pustki w swoim życiu, brakuje ci obecności kogoś, z kim mógłbyś się dzielić radościami i smutkami, ta książka powstała z myślą o tobie.Przeczytasz w niej nie tylko o samotności, ale przede wszystkim o relacjach, w tym tej najważniejszej z samym sobą. Autorka przedstawia korzyści płynące z przebywania samemu, uczy, jak celebrować czas spędzany tylko w swoim towarzystwie. Proponuje sposoby radzenia sobie z niechcianą samotnością, podpowiada, jak zbliżyć się do innych ludzi, budować relacje i je pogłębiać.Znajdziesz tu także wiele przydatnych wskazówek i angażujące ćwiczenia, które pomogą ci wprowadzić rady autorki w życie.Dzięki tej książce: spojrzysz na samotność z nowej perspektywy, nauczysz się wzmacniać wartościowe więzi, docenisz życie w pojedynkę i bycie we wspólnocie. Cheryl Rickman jest aktywną zawodowo terapeutką zajmującą się psychologią pozytywną. Specjalizuje się w pisaniu praktycznych poradników, które pomagają czytelnikom mniej się martwić i skuteczniej rozwijać.
Kiedy algorytmy przejmują kontrolę, co zostaje z naszej wolnej woli?
Brytyjska poetka, dostawca jedzenia z Pittsburgha, indyjski lekarz i chiński aktywista na wygnaniu pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Łączy ich jedno - brutalna ingerencja sztucznej inteligencji w ich życia.
W cieniu AI pokazuje, jak systemy oparte na algorytmach zmieniają nasze życie. Od technologii wskazującej dzieci jako potencjalnych przestępców, przez wszechobecną inwigilację na ulicach, aż po aplikacje umożliwiające diagnozowanie chorób na odległość. AI już teraz odgrywa znaczącą rolę w naszej rzeczywistości - jest wszechobecna w internecie, w chatbotach lub mediach społecznościowych. Ale wpływa też na relacje międzyludzkie, edukację naszych dzieci, pracę, finanse, usługi publiczne, aż po prawa człowieka. Sztuczna inteligencja ingeruje w nasze życia, czy tego chcemy, czy nie.
Oddając głos zwykłym ludziom, daleko od wygodnego świata Doliny Krzemowej, Madhumita Murgia bada wpływ nowoczesnych technologii na jednostki i całe społeczeństwa. Pisze również o tym, że jako ludzie powinniśmy wspólnie uzgodnić jakie wartości i zasady chcemy zakodować w tych systemach oraz jakie ograniczenia na nie nałożyć.
Porywająca opowieść o tym, co to znaczy być człowiekiem w świecie zmienionym przez sztuczną inteligencję.
JAK MÓWIĆ TO, CO SIĘ MYŚLI, I MYŚLEĆ O TYM, CO SIĘ MÓWIJefferson Fisher swój naturalny talent do rozwiązywania sporów wykorzystywał już w dzieciństwie - jako rozjemca w kłótniach swojego rodzeństwa. Został cenionym prawnikiem, a gdy zaczął dzielić się swoimi radami w Internecie, błyskawicznie zyskał zaufanie milionów ludzi z całego świata. Od jego wsparcia można się uzależnić.Fisher w przyjazny i przystępny sposób pokazuje, jak dobrze rozmawiać - z bliskimi, w pracy, podczas sporu czy kłótni, w codziennych, a także niespodziewanych sytuacjach. Dzięki jego łatwej do nauczenia się metodzie poczujesz się bezpiecznie nawet w najtrudniejszej sytuacji, a komunikowanie się stanie się prostsze i znacząco poprawi twoje relacje.Jak reagować, gdy ktoś bagatelizuje to, co masz do powiedzenia? Jak rozmawiać z osobami niedojrzałymi emocjonalnie? Jak nie zgadzać się z rozmówcą, nie prowokując ataku? Co zrobić, gdy rozpłaczesz się podczas kłótni? Jak bronić się przed poniżaniem? Jak radzić sobie z czyjąś złością? Co odpowiedzieć na nieszczere przeprosiny? Jak asertywnie rozmawiać z narcyzem? Jak reagować na gaslighting?W książce znajdziesz wskazówki, jak jasno wyrażać swoje myśli, jak bronić swoich granic i swojego stanowiska, nie wpaść w pułapkę manipulacji, ale jednocześnie szanować perspektywę innych. Sekretem metody jest wyciszenie emocji, pewność siebie i rozmowa z intencją porozumienia, a nie wygrania za wszelką cenę. Dzięki temu mamy szansę na dotarcie do człowieka ukrytego za fasadą słów.
Kapitalizm nie jest niczym innym niż systemem zaprzęgania natury również natury ludzkiej! do darmowej lub bardzo nisko płatnej pracy. Kapitalistyczne prawo wartości to, czemu i w jaki sposób kapitalizm nadaje priorytet w sieci życia zawsze było prawem Taniej Natury. (Tak, to absurd! Natura bowiem nigdy nie jest tania). Dziwny i dynamiczny proces zaprzęgania natury do pracy tanim kosztem stał u podstaw osiągnięć epoki nowoczesnej jej łaknienia i zdolności pozyskiwania Czterech Tanich Dóbr: pożywienia, energii, surowców i ludzkiego życia. Zdolności te właśnie się wyczerpują. Sprzeczności kapitalizmu, podsycane przez niestabilność biosfery, ujawniają, że osiągnięcia epoki nowoczesnej opierały się na aktywnej i postępującej kradzieży: naszego czasu, życia planetarnego, przyszłości naszej i naszych dzieci. Oryginalna, anglojęzyczna wersja książki Antropocen czy kapitałocen? ukazała się w 2016 roku nakładem wydawnictwa PM Press. Zawiera poza wstępem napisanym przez Jasona W. Moorea siedem szkiców. Ich autorkami i autorami są: Eileen Crist, Donna Haraway, sam Moore, Justin McBrien, Elmar Altvater, Daniel Hartley oraz Christian Perenti. Badacze ci podejmują dyskusję z najważniejszą teoretyczno-historyczną koncepcją środowiskową naszych czasów, czyli z dyskursem antropocenu. Z jednej strony doceniają termin antropocen jako nazwę nowej epoki geologicznej, w której człowiek osiągnął sprawczość równą wielkim siłom przyrody i zaczął kształtową geologię planety Ziemia, czego najdobitniejszym, ale nie jedynym, dowodem są postępujące zmiany klimatu. Z drugiej strony autorzy i autorki szkiców zauważają, że koncepcja antropocenu, przeniesiona na grunt nauk społecznych i humanistycznych, przynosi więcej szkód niż pożytków. Antropocen bowiem naturalizuje ludzki wpływ na Ziemię, nie różnicując samych sprawców współczesnych zmian planetarnych i traktując człowieka jako ich zbiorczego agenta. W koncepcji antropocenu nie są widoczne ani nierówna odpowiedzialność poszczególnych ludzi za kryzys ekologiczno-klimatyczny, ani nierówności w obrębie ludzkich społeczeństw, ani też historyczne przyczyny dzisiejszego stanu planetarnego. Zdaniem autorów i autorek warunkiem możliwości wszystkich tych zmian był ustanowiony w XVI wieku system kapitalistyczny, w którego logikę od początku wpisana była ideologia Taniej Natury traktowanie natury (w tym natury ludzkiej) jako dostarczycielki tanich zasobów, a także jako przestrzeni zewnętrza, do której eksternalizować można koszty środowiskowe działalności kapitalistycznej. Akumulacja kapitału stoi jednak w radykalnej sprzeczności z biologicznymi podstawami życia na Ziemi, a doświadczany przez nas dziś kryzys ekologiczno-klimatyczny ujawnia, że sprzeczności tej nie da się już dłużej ignorować. Dlatego autorzy i autorki proponują alternatywną wobec antropocenu nazwę epoki, w której żyjemy kapitałocen.
Małżeństwo. Krucha więź. W poszukiwaniu trwałości i partnerstwa, Augustus Y. Napier Tłumaczenie: Małgorzata Cierpisz Kultowa książka, która pomoże ci przetrwać każdy kryzys w związku Problemy z rodzicami, nieprzepracowane traumy z dzieciństwa, lęk przed odrzuceniem i samotnością. To wszystko to bagaż, który wnosimy do związku z nadzieją, że małżeństwo odmieni nasze życie i magicznie przekształci rzeczywistość. Często zapominamy o tym, że druga osoba także ma swoje oczekiwania i potrzeby oraz przeszłość, z którą musi się zmierzyć w nowej relacji. Bycie z kimś „dopóki śmierć nas nie rozłączy” jest wielkim wyzwaniem i niezwykle trudnym przedsięwzięciem. Co zrobić, aby małżeństwo było trwałe? Jak sprawić, by związek był naprawdę partnerski? Uznany i ceniony terapeuta Augustus Y. Napier na przykładzie historii własnego małżeństwa oraz przypadków swoich pacjentów, w profesjonalny i przystępny sposób analizuje poszczególne etapy związku. Dzięki tej książce dowiesz się, jak żyć długo i szczęśliwie w małżeństwie!
Kontakty z ludźmi sprawiają ci trudność, dyskomfort?Od nagłych zmian wolisz rutynę?Jesteś wrażliwy na bodźce sensoryczne?Ola Pflumio, autorka My kobiety z ADHD, zaprosiła do rozmów osoby dorosłe w spektrum autyzmu, by zobaczyć świat ich oczami i lepiej zrozumieć unikalne wyzwania, jakie napotykają na swojej drodze. Te kilkanaście historii pokazuje relacje, kobiecość, męskość, rodzicielstwo czy życie zawodowe przez pryzmat różnych twarzy autyzmu i osobistych doświadczeń. To książka dla tych, którzy odkrywają swoje spektrum, dla ich bliskich i dla każdego, kto chce poznać człowieka żyjącego obok, odbierającego świat zupełnie inaczej. Autorka rozmawia również z psychologami i psychoterapeutami, aby pokazać, jak lepiej zrozumieć świat przez pryzmat spektrum.Różnorodność to siła - poznaj piękno atypowych umysłówAutyzm nadal kojarzy się z osobą z niepełnosprawnością, niesamodzielną, która nie jest w stanie sama jeść i się ubierać. Tacy ludzie zazwyczaj są wypychani na margines społeczeństwa. Za to ci, którzy funkcjonowali samodzielnie, ale, na przykład, rezygnowali z kontaktów społecznych albo je ograniczali, mieli - że tak zarzucę Słowackim - "dla obcych ludzi (...) twarz jednakową, Ciszę błękitu". Takie osoby na zewnątrz pokazują zawsze to samo, chociaż w środku toczy się walka. O to, żeby nikt mnie nie dotknął, żeby odciąć się od nadmiaru bodźców i zapewnić sobie bufor bezpieczeństwa - stanąć w rogu na korytarzu, tak żeby nikt mnie nie zaczepiał.Aneta KorycińskaSłucham swojego ciała. Kiedy czuję, że nie mam siły na spotkanie, to je odwołuję, chociaż kiedyś nie przyszłoby mi to nawet do głowy. Częściej umawiam się w domu lub, jeśli jest ciepło, na zewnątrz, a dawniej raczej wybierałam knajpy i zatłoczone miejsca. Nie boję się też zmieniać planów i głośno mówić o przyczynach zmiany.Ewa Grzelakowska-KostogluJa się za tą moją kamerą chowałem w sytuacjach, które są dla mnie niekomfortowe. Zdarzało się, że filmowałem, na przykład, imprezy weselne znajomych i rodziny, bo nie chciałem być w sytuacji, w której jestem częścią tego tłumu. Zazwyczaj odczuwam w takich momentach ogromny dyskomfort, a możliwość schowania się za kamerą dawała mi pewne poczucie bezpieczeństwa.Janusz RaczyńskiChociaż też musieliśmy przejść swoją drogę i im więcej wiemy o neuroatypowości, tym łatwiej nam zidentyfikować wiele zachowań i ich przyczyny. Zrozumieliśmy też, że za naszymi zachowaniami nie stoją złe intencje i że nie robimy sobie rzeczy na złość.Kaja Szafrańska i Janusz RaczyńskiOla Pflumio - certyfikowana coachka. W podcaście Atypowe rozmawia z gośćmi, którzy w dorosłym życiu otrzymali diagnozę ADHD czy spektrum autyzmu. W ramach coachingu ADHD często pracuje z osobami z podwójną diagnozą. Prywatnie mieszkanka Londynu, pałająca ogromną miłością do tego miasta, miłośniczka podroży oraz zapalona biegaczka, zmieniająca hobby jak rękawiczki.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?