Można czy trzeba odpowiednio gospodarować i zarządzać środowiskiem przyrodniczym? I czy właściwie te procesy dotyczą środowiska, czy nie? A jeżeli tak, to jak to robić i po co? Dlaczego tym zajmują się ekonomiści, a nie tylko zieloni? Na te i inne pytania dotyczące środowiska widzianego z perspektywy gospodarowania i zarządzania starali się odpowiedzieć autorzy niniejszego podręcznika. Publikacja Gospodarowanie i zarządzanie środowiskiem to szerokie kompendium wiedzy ekonomicznej na temat gospodarowania i zarządzania środowiskiem przyrodniczym w kontekście koncepcji zrównoważonego rozwoju. Zagadnienia w niej poruszane dotyczą wszystkich poziomów gospo-darowania, a zatem wszystkich dziedzin działalności gospodarczej i podmiotów gospodarki rynkowej (władz, konsumentów, przedsiębiorstw i ich szeroko rozumianego otoczenia). Podkreślić należy, że racjonalne gospodarowanie środowiskiem jest jednym z głównych priorytetów Unii Europejskiej, która jako obowiązującą przyjęła koncepcję zrównoważonego rozwoju i zobligowała swoich członków do jej realizacji. Polska również aktywnie uczestniczy w tym procesie, dlatego warto poszerzyć swoją wiedzę o te zagadnienia. Autorzy mają nadzieję, że podręcznik będzie cenną pomocą dla studentów wszystkich kierunków studiów ekonomicznych, a także inżynierskich powiązanych z zarządzaniem. Barbara Kryk
Współcześnie coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na podjęcie działalności na międzynarodowym rynku, przy czym bardzo istotna staje się znajomość danego rynku – jego zachowań, sposobów komunikowania, innej kultury organizacji. Podstawowe znaczenia ma zatem stosowanie zasad i instrumentów marketingu międzynarodowego, któremu poświęcono ten podręcznik. W niniejszym opracowaniu autorka podejmuje problemy związane z wybranymi zagadnieniami dotyczącymi problematyki marketingu międzynarodowego. Zachodzące w otoczeniu międzynarodowym przeobrażenia mogą być dla przedsiębiorstw zarówno szansą rozwoju, jak i zagrożeniem, dlatego ważne jest stosowanie marketingu w działalności przedsiębiorstwa. Podręcznik jest przeznaczony dla studentów kierunków ekonomicznych i zarządzania, a także dla praktyków rynku, którzy wykorzystują marketing w międzynarodowym biznesie. Autorka książki jest pracownikiem Katedry Marketingu Usług Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego. Od wielu lat zajmuje się zagadnieniami marketingu, również międzynarodowego, publikując swoje badania i studia.
Materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Doktorantów Uniwersytetu Szczecińskiego.
Celem naszej konferencji było ukazanie wzajemnych relacji między literaturoznawstwem, językoznawstwem i kulturoznawstwem, stąd różnorodna tematyka artykułów prezentowanych w niniejszym tomie. To spotkanie naukowe stało się doskonałą okazją do wymiany myśli, naukowych dyskusji i inspirujących polemik.
Redaktorzy
Kulturowa tkanka organizacji bywa konceptualizowana jako zjawisko spontaniczne i zastane, częściej jednak jest postrzegana jako potencjalny instrument kształtowania zachowań organizacyjnych. Takie podejście – faworyzowane przez specjalistów od zarządzania – miało uczynić z elementów kultury środki kierowania podwładnymi w celu zwiększenia wydajności. Upowszechnienie się pojęcia i takiego rozumienia kultury organizacji wspierało procesy upodabniania organizacji sektora publicznego i społecznego do sektora prywatnego (firm nastawionych na zysk), a także przekształcenia ustrojowe (od gospodarki socjalistycznej ku systemowi kapitalistycznemu) w naszej części Europy. Równocześnie socjologii organizacji – tradycyjnie zainteresowanej humanizacją pracy – grozi zbliżenie się do nauk o zarządzaniu, które poszukują skutecznych narzędzi dla menedżerów. Alternatywę rozwoju tej subdyscypliny stwarza poszukiwanie jej krytycznej funkcji oraz kształtowanie takiej kultury organizacji, która przenikając do otoczenia, wspomagałaby tworzenie otwartego, tolerancyjnego, odpowiedzialnego społeczeństwa.
Celem książki jest wskazanie podstaw do określenia parametrów (postulatów) jakościowych, opisujących poszczególne grupy usług turystycznych, z uwzględnieniem uwarunkowań i specyfiki ich świadczenia. W kolejnych rozdziałach zaprezentowano zagadnienia doboru mierników jakości usług turystycznych odpowiednio dla przewoźników turystycznych, hotelarstwa i gastronomii, biur podróży i pozostałych form obsługi ruchu turystycznego. Podjętą problematykę wsparto konkretnymi empirycznymi przykładami badań. Wyniki przeprowadzonych badań pierwotnych i wtórnych pochodzą z lat 2004 i 2005.
Intensywny rozwój różnych form ruchu turystycznego w skali regionalnej i międzynarodowej powoduje, że organizm człowieka nie zawsze potrafi się szybko dostosować do zmieniających się warunków klimatycznych, odmiennych od warunków stałego pobytu.
Szybkie tempo życia przyczynia się do wzrostu wrażliwości na zmieniające się warunki pogodowe, co w znacznym stopniu wpływa na jakość życia.
Podręcznik adresowany jest głownie do studentów geografii, ochrony środowiska, turystyki i rekreacji oraz biologii.
Sektor Mirko i małych przedsiębiorstw odgrywa istotną rolę w gospodarce rynkowej. W ujęciu makroekonomicznym znaczenie tych przedsiębiorstw w zmianach strukturalnych i rozwoju społeczno-gospodarczym każdego kraju można analizować przez pryzmat: innowacji, zatrudnienia, tworzenia nowych miejsc pracy, udziału w produkcie krajowym brutto, a także przez oddziaływanie ekologiczne i efekt mobilizacji kapitałów. […] Podejmując próbę przedstawienia ochrony ubezpieczeniowej w sektorze mikro i małych przedsiębiorstw, kwestią zasadniczą pozostaje omówienie specyfiki funkcjonowania mikro i małych przedsiębiorstw, które podlegają szczególnym uwarunkowaniom rynkowym i rządzą się własnymi regułami postępowania, „mała firma nie jest bowiem małą dużą firmą”.
Podjęty temat uważam za uzasadniony zarówno z punktu widzenia teorii, jak i praktyki gospodarczej. Badania wychodzą naprzeciw aktualnym realiom rynku, wypełniają lukę w ważnej sferze działalności, jaką są innowacje w sektorze usług. Poddano oglądowi uwarunkowania aktywności innowacyjnej przedsiębiorstw usługowych i zwrócono uwagę na efekty płynące z ich wdrażania. Przeprowadzone analizy potwierdzają znaczenie działalności innowacyjnej w budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw usługowych na rynku. Praca stanowi interesujące studium na temat roli innowacji w rozwoju współczesnych przedsiębiorstw usługowych. Pragnę podkreślić jej wysokie walory poznawcze i aplikacyjne, a więc dużą umiejętność sensownego łączenia nauki z potrzebami praktyki.
Z recenzji prof. zw. dr. hab. Janusza Żurka
Procesy innowacyjne oraz aktywność innowacyjna przedsiębiorstw są zagadnieniem niezwykle aktualnym w warunkach zglobalizowanej gospodarki. Wiele międzynarodowych projektów badawczych i rankingów odwołujących się do zagadnienia konkurencyjności gospodarek bazuje na wnikliwej analizie czynników determinujących innowacyjność w skali mikro- i makroekonomicznej. Recenzowana praca wpisuje się w tę tematykę. Zagadnienia poruszane przez Autorkę, ich układ, zrealizowane badania własne oraz sformułowane wnioski przejawiają wiele cech nowatorskich. W rozprawie zawarto elementy systematyzujące wiedzę teoretyczną w analizowanej dziedzinie, elementy poznawcze odwołujące się do przeprowadzonych badań i analizy ich wyników oraz elementy aplikacyjne obecne w większości sformułowanych wniosków i rekomendacji. Praca mieści interesujące rozważania teoretyczne oraz wnioski i rekomendacje mogące stanowić inspirację dla praktyki gospodarczej.
Z recenzji dr. hab. Zbigniewa Pastuszaka, prof. UMCS
Stwierdzenie, że romantyzm w swoim historycznym kształcie, należy dziś wyłącznie do historii literatury, byłoby truizmem, chociaż nie brakowało i nie brakuje nadal głosów, które chciałyby go tam odesłać.
W 1998 roku, z okazji okrągłej rocznicy urodzin Mickiewicza i związanego z nią zbiorowego wydania jego dzieł "Gazeta Wyborcza" zamieściła list czytelnika, który opatrzyła znamiennym tytułem :Mickiewicz czy makulatura. Była to polemika z artykułem Aliny Witkowskiej :Jaki dziś jesteś Mickiewiczu?, zamieszczonym we wcześniejszym wydaniu "Gazety".
W ramach swojej działalności naukowej Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego rozpoczyna wydawanie serii publikacji naukowych zatytułowanej Studia i Rozprawy. Seria ma przedstawiać pracę naukową pracowników Wydziału, a w ten sposób także promować Wydział Teologiczny US, ma też ukazywać kierunki badawcze prowadzone przez pracowników naukowych szczecińskiego środowiska teologicznego. Wydawana seria będzie też pomocą dla wszystkich pracowników WT US w zdobywaniu naukowego awansu.
Rozdziały: (Studia i rozprawy Nr 36)
Wprowadzenie
1. Wydarzenia tworzące i konsolidujące naród wybrany jako wspólnotę
2 .Paschalny wymiar przymierza we wspólnocie
3. Paschalna wieczerza Jezusa
4. Wspólnota eucharystyczna
Zakończenie
Teoria gender ma swoje źródła w ruchu feministycznym, jednak sufrażystki z XIX i początku XX wieku z pewnością nie spodziewały się, że ich walka o równe prawa doprowadzi do walki o równość płci w sensie zaprzeczenia ich istnienia. (…) Co było przyczyną tego rodzaju rozwoju ruchu feministycznego, to znaczy przejścia od walki o równość względem prawa do walki z naturą, z różnicą seksualną, w której obecnie dostrzega się główne źródło nierówności i krzywdy, jakie spotykają kobiety? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w tej książce, która jest poświęcona analizie historyczno-teologicznej zjawiska feminizmu. (…) Pierwszy rozdział ukazuje wkład chrześcijaństwa w promocję kobiety na tle religii i kultur, wśród których się rozwijało. (…) W drugim rozdziale zaprezentowano początki feminizmu i jego rozwoju do lat sześćdziesiątych XX wieku. (…) Trzeci rozdział ukazuje początki i rozwój „trzeciej fali” feminizmu, czyli tak zwanego feminizmu gender, który ostatecznie prowadzi do ruchu queer i promocji homoseksualizmu. (…) W rozdziale czwartym podjęto zagadnienie wpływu feminizmu na współczesną teologię. Rozdziały: ( Studia i rozprawy Nr 37) Rozdział I. Kobieta w dziejach chrześcijaństwa Rozdział II. Narodziny i rozwój ruchu feministycznego Rozdział III. „Trzecia fala" feminizmu: feminizm Gender Rozdział IV. Feministyczna teologia i etyka Rozdział V. Ideologia Gender a prawo naturalne Zakończenie Bibliografia Nota o autorze Spis wydanych tomów
Praca jest propozycją stymulowania rozwoju osobistego w okresie starości. Autorki opierając się na rezultatach badań naukowych są przekonane o możliwościach rozwojowych osób starszych. Proponowany warsztat to metaforyczna podróż w czasie rozpoczynająca się „od refleksji nad własną przeszłością, następnie teraźniejszością i przyszłością, w tym przyszłością transcendentalną”. Praca nad sobą w okresie sprawnej starości może stanowić przygotowanie do tego, co nastąpi w późnej starości często naznaczonej niesprawnością. Z recenzji dr. hab. Jerzego Halickiego prof. UwB
Z ogromnym zaciekawieniem przystąpiłam do lektury pracy poświęconej problematyce rodzicielstwa trudnego, nienaturalnego, obarczonego już na poziomie językowym wartościowaniem i stereotypem. Podczas lektury książki dr Anety Jarzębińskiej do zaciekawienia dołączyło zadowolenie i pewna nadzieja: zadowolenie wynikające z zakresu, zasięgu zaprezentowanego w pracy przedsięwzięcia badawczego, nadzieja na to, iż przy tak ambitnych, pracowitych i sprawnych badaczach nasza dyscyplina naukowa będzie mogła dalej się dynamicznie rozwijać.
Z recenzji dr hab. Mirosławy Nowak-Dziemianowicz prof. DSW
Rok wydania 2014 Oczywiście, zaraz spróbuję policzyć, ile to by było. Podczas dyskusji konferencyjnych liczyłyśmy ruble, marki, złote, funty. Dniówki, wartość ciała, wartość tekstu. Idee – jeszcze niedawno w zapiskach prywatnych pisarki deklarowały, że nie oczekują pieniędzy, bo wystarczyłby im prestiż. Tak, tylko te, które miały mężów lub majątek. Inne – żywicielki rodzin i ich babki, utrzymujące majątki ziemskie – twardo negocjowały, uciekając się do szantażu, ironii, sztuczek. Prowadziły rachunki, księgowały. I pisały – dzienniki, listy, powieści, wiersze. Relacja kobiet i pieniędzy stanowi zapis niepewnego stosunku kobiet do materialności, zawieszenia pomiędzy stereotypem specjalnego, duchowo-biologicznego posłannictwa a prozą życia. Literatura kobiet odtwarza ten stan rzeczy. (fragment publikacji)
„Temat poruszony należy niewątpliwie do ważnych problemów historii społecznej XIX w. Został też omówiony w sposób wyraźnie interdyscyplinarny, z uwzględnieniem wiedzy z zakresu historii społecznej, socjologii, demografii oraz prawa. Język pracy jest bardzo dobry, nie tylko poprawny, ale naprawdę wyróżniający się. (...) Prawdziwy podziw budzi głębokie wejście w terminologię niemiecką i umiejętność jej precyzyjnego tłumaczenia. Tu szczególnie imponuje doskonałe rozeznanie w literaturze oraz częste porównania innych prowincji, z tym co na Pomorzu”.
Z recenzji prof. Marka Czaplińskiego
„Niezwykle interesujące fragmenty pracy stanowią opisy dotyczące miejsca i ocen kobiet samotnych. (…) Trzeba podkreślić, że opis sytuacji życiowej panien, wdów, porzuconych, rozwiedzionych poparty został przytaczanymi przez Autorkę interesującymi przykładami kobiet, wyekscerpowanie takich przykładów/przypadków wymagało żmudnych poszukiwań badawczych w rozproszonych na ten temat zasobach źródłowych”.
Z recenzji prof. Małgorzaty Dajnowicz
Od społeczeństwa tradycyjnego do nowoczesnego. Demografia i zdrowotność głównych ośrodków miejskich Pomorza Zachodniego w dobie przyśpieszonej industrializacji i urbanizacji w Niemczech (1871–1913)
Większe miasta Pomorza Zachodniego znacznie różniły się między sobą, zwłaszcza zaludnieniem i cechami funkcjonalnymi, odmiennie przebiegał ich rozwój na przełomie XIX i XX wieku. W postępowaniu badawczym Autor nie ograniczył się do zjawisk ludnościowych, lecz szukał wyjaśnień we wszystkich dziedzinach życia prowincji, które współtworzyły warunki funkcjonowania miast: życiu gospodarczym i specyfice regionów, zmianach administracyjnych i prawnych, polityce państwa, przemianach mentalności i obyczajów. Swoje wnioski stara się uzasadniać wszechstronnie, ale formułuje je ostrożnie, z różnym stopniem pewności, zależnie od wagi i spójności argumentów – to walor tego opracowania świadczący o krytycznym, wnikliwym podejściu do źródeł, umiejętnym wykorzystaniu literatury przedmiotu, dyscyplinie intelektualnej [...].
dr hab. Maria Nietyksza
prof. Uniwersytetu Warszawskiego
Praca Krzysztofa Guzikowskiego, odznaczająca się solidnością warsztatową, jest monografią procesów kolonizacyjnych i przekształceń własnościowych w dobrach klasztoru cysterskiego w Kołbaczu na Pomorzu Zachodnim we wczesnej fazie jego istnienia. Stanowi interesujący przyczynek do dziejów Pomorza Zachodniego, do zagadnienia wielkiego europejskiego procesu modernizacji pełnego średniowiecza, do przemian osadniczych i etnicznych na określonym, słabo dotąd rozpoznanym obszarze przełamywania się elementu słowiańskiego i niemieckiego oraz do gospodarczych aspektów wczesnych dziejów zakonu cystersów. Procesy te Autor rozpatruje równolegle z punktu widzenia przemian przestrzennych i społecznych, uwzględniając wszelkie dostępne kategorie informacji źródłowych. Porównanie wywodów Autora z opublikowaną przed ponad półwieczem pracą Heleny Chłopockiej o wielkiej własności cysterskiej opactwa kołbackiego pozwala wyrobić sobie zdanie o postępie nauki historycznej.
Prof. Jerzy Strzelczyk
[...] Inga Iwasiów wyznaczyła sobie ambitne zadanie, które można przedstawić w formie pytań: co to znaczy, że proza (pisana przez kobiety) jest polityczna? Z jakimi zakresami rozumienia polityczności mamy dziś do czynienia? Jakie dyskursy wyznaczają, zasilają lub osłabiają [...] pisanie/czytanie polityczne? O co toczy się lub mogłaby się toczyć gra (w polityczność, w zaangażowanie)? To kwestie absolutnie podstawowe, powiązane z pytaniami o sens uprawiania literatury, o jej społeczną funkcję i aktualną pozycję. [...] Najkrócej - idzie o powody, dla których warto dziś czytać literaturę i o niej rozmyślać. [...]
Iwasiów jest w swoim żywiole, zwraca się ku temu, co ma przemyślane, o czym pisze biegle nie od dziś, a nietypowość tej sytuacji polega na tym, iż sama ów żywioł od blisko 20 lat (współtworzy, zadając kłam przekonaniu, że nie można być jednocześnie twórcą i tworzywem. Autorka [...] nie jest więc kimś, kto "doskakuje" do zastanej problematyki, włącza swoją wypowiedź w ciąg istniejących już głosów. W jakiejś mierze [...] dyskutuje ze sobą, dopowiada i kontynuuje własne rozpoznawanie, jest "u siebie", czyli na doskonale znanym, bodaj w pełni oswojonym terytorium. Dlaczego to wydobywam? Ano dlatego, żeby powiadomić, iż monografia Iwasiów jest wypowiedzią - jeśli wolno się tak wyrazić - z wnętrza dyscypliny, ze ścisłego "centrum nadawczego", z pierwszej ręki w sensie ścisłym.
Z opinii wydawniczej dr. hab. Dariusza Nowackiego Uniwersytet Śląski w Katowicach
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?