Warszawa, rok 1938. Bolesław Żuk jest praktykantem w jednej z warszawskich gazet, gdzie zajmuje się najbardziej niewdzięcznymi zajęciami. Nie spodziewa się, że redaktor zatrudni go na stałe. Po zakończeniu współpracy idzie się upić do hotelu Carlton, gdzie poprzez splot różnych zdarzeń wkracza do pokoju dyrektora i odbiera telefon od służby donoszącej, że w pokoju nr 23 znajduje się trup. Żuk postanawia zakraść się do pokoju z trupem i zdobyć materiał, który pozwoliłby mu na powrót do zawodu dziennikarza. Niestety sprawa komplikuje się, gdyż do pokoju wkraczają ludzie, którzy wyrzucają trupa przez okno pozorując samobójstwo. Chwilę później do pokoju przychodzi piękna córka zmarłego. Zmarły okazał się być znanym inżynierem. Czy Żuk wyjaśni tę zagadkę?
Warszawa, Londyn, Kijów lata 1910-30. Piąta część wspomnień aspiranta Daniela Bachracha. W niniejszym tomie publikujemy osiem nieznanych wcześniej opowiadań. Większość z nich rozgrywa się na ulicach Warszawy i Łodzi, ale Bachrach prowadzi śledztwa także na Lubelszczyźnie koło Zamościa, Nowogródku, w Kijowie i w Londynie. Sporo spraw dotyczy uwodzicieli wykorzystujących naiwność wysoko urodzonych szlachciców ziemskich i dzieci fabrykantów; częste są również przypadki szantażu, jak i próby wywiezienia kobiet do lupanarów w Ameryce Południowej. A kto zamordował Lou-Lou, tajemniczą królową warszawskiego półświatka oraz jej partnera?
Warszawa, lata 30. XX w. Po spotkaniu brydżowym w willi państwa Woynickich zostaje zamordowany gospodarz. Zbrodni mógł dokonać ktoś z uczestników przyjęcia. Trudno wytypować podejrzanego, bo wszyscy plączą się w zeznaniach, kłamiąc lub pomijając ważne fakty.
Śledztwo prowadzi komisarz Wren. Z rozmów dowiaduje się, że Teresa Boruńska, pasierbica Woynickiego, nienawidziła go, bo był przeciwny jej planom małżeńskim z inżynierem Larnerem. Czy razem dokonali morderstwa?
Są i inni podejrzani. Ktoś zgubił w gabinecie zamordowanego obrazek, przedstawiający świętą Teresę z lilią w ręku. Nikt go podobno nie zna – ale Teresa zareagowała wyraźnym zmieszaniem. Czy Teresa kogoś osłania?
69. tom Kryminałów przedwojennej Warszawy
W lasach pod Warszawą zostaje zamordowany mężczyzna. Milicjanci znajdują go w samochodzie, srebrnym Audi zarejestrowanym w RFN. Major Szczęsny rozpoczyna śledztwo. Przez dłuższy czas on, ani jego koledzy nie mają żadnych wyników poza odkryciem tajemniczego metalowego pudełka z kartką papieru wewnątrz i angielskim tekstem o nietoperzach. Brzmi to dość absurdalnie, jednak major Szczęsny nie lekceważy żadnego tropu. Spróbuje wyjaśnić zagadkę nietoperzy przy pomocy swoich przyjaciół z kontrwywiadu.
Pani Maria Jankowska, kadrowa w fabryce, otrzymuje telefon od żony inżyniera Władysława Sumińskiego, który wyjechał w delegację i powinien już wrócić. Na miejscu sprawdza, że żadnej delegacji nie było, a Sumiński podpisał dzisiaj listę obecności, więc jest zapewne w swoim pokoju. Po krótkim dochodzeniu wyjaśnia się, że listę podpisuje za niego podkochiwująca się w nim pracowniczka sekretariatu. Po otwarciu służbowego pokoju okazuje się, że inżynier nie żyje. Przybyły na miejsce lekarz milicyjny stwierdza otrucie cyjankiem potasu. Śledztwo prowadzi kapitan Witold Piotrowski. Niebawem okazuje się, że inżynier miał skończyć tajny projekt chemiczny.
W dusznej atmosferze przesyconego milionem zapachów Bangkoku Centralna Agencja Wywiadowcza Stanów Zjednoczonych werbuje nowego agenta. To Leopold Owiczak, pracownik tamtejszej filii polskiego Poltexu. Skuszony wypłatami w dolarach i obietnicą konta bankowego w Szwajcarii wkręca się coraz mocniej w spiralę kłamstw i donosów.Jak długo uda się mu niepostrzeżenie dostarczać obcemu wywiadowi tajne informacje? Czy polskie Służby Bezpieczeństwa rozpoznają w wysoko postawionym dyrektorze obcego szpiega? Dlaczego żądza pieniądza przysłania zdrowy rozsądek?Powieść szpiegowsko-sensacyjna, w której gra toczy się o najwyższą stawkę.
David Balfour, przedwcześnie osierocony przez oboje rodziców, udaje się, zgodnie z ostatnią wolą ojca, do dworu w Shaws, gdzie spodziewa się znaleźć krewnych, a zarazem protektorów na dalszej drodze życia. Dwór jednakże okazuje się ponurą ruiną, a jego jedyny mieszkaniec wita sierotę niezbyt przyjaźnie. Wkrótce też pozbywa się Dawida: chłopak zostaje uprowadzony przez kapitana statku Zgoda. Daje to początek wielu niedolom, ale też przygodom. Dawid zyskuje przyjaciela, a także poznaje od podszewki sytuację kraju rozdartego wewnętrznymi konfliktami politycznymi.
Lata 20. XX w., Stany Zjednoczone. Doktor Piotr Vulpius jest z wykształcenia lekarzem, który jednak porzucił swoją praktykę, aby zostać prywatnym detektywem. Odwiedza go niejaki Józef Scat, który zgłasza zaginięcie swojego przyjaciela, byłego marynarza, Martina Forstera. Szybko okazuje się, że Forster miał piękną i młodszą o osiem lat żonę Neilę, która pomimo kilku dni od jego zaginięcia, wcale nie kwapi się, aby zgłosić sprawę na policję. Co więcej, opornie odpowiada na pytania zadane przez detektywa i policję. Doktor Vulpius wraz z redaktorem Otmarem podejmują śledztwo. Niebawem okazuje się, że zniknęły wszystkie podobizny Martina Forstera i właściwie nie wiadomo, jak on wyglądał.
Do karczmy, w której pracuje Jim, przybywa stary kapitan z tajemniczą skrzynią. Gdy mężczyzna umiera, chłopak postanawia sprawdzić, co znajduje się w skrzyni. W ten sposób Jim wchodzi w posiadanie mapy prowadzącej do skarbu. Wkrótce postanawia zorganizować wyprawę po skarb, którego poszukują również dawni towarzysze zmarłego. Powieść Roberta Louisa Stevensona została wydana po raz pierwszy w 1883 roku. Wcześniej była publikowana w odcinkach na łamach czasopisma dla dzieci Young Folks. Wielokrotnie ekranizowana i wznawiana stała się jedną z najbardziej znanych opowieści o piratach, a także nieprzerwanie obowiązującym wzorcem dla wielu kolejnych historii o tej tematyce.
Mare Nostrum to dawna rzymska nazwa Morza Śródziemnego. Ulisses Ferragut pochodzi z Walencji i zostaje, podobnie jak jego przodkowie, kapitanem statku. Kupuje parowiec o nazwie Mare Nostrum. Po rozpętaniu się I wojny światowej dostarcza surowce statkom angielskim i francuskim pływając pod neutralną banderą Hiszpanii. W jednym z portów poznaje jednak tajemniczą doktorkę oraz jej piękną towarzyszkę Freyę. Niebawem dowie się, że są one szpiegami Niemiec i ulegając pokusom pięknej Frei postanowi dostarczyć zaopatrzenie niemieckim łodziom podwodnym na Morzu Śródziemnym.
W Golewicach z pomocą Francuzów stanął zakład produkcyjny C-12, który miał produkować nawozy sztuczne. Polska objęta była zachodnimi sankcjami na wiele towarów, stąd właśnie produkcja na miejscu nawozów poprawiłaby sytuację lokalnych rolników. Francuzi postanowili jednak zerwać umowę na dostarczenie komponentów oraz recepturę katalizatora. W tej sytuacji dyrektor zakładów podjął decyzję o przygotowaniu tego ostatniego siłami trzech chemików zakładowych. Jednak tuż po tej decyzji zaczęły się mnożyć napaści na nich: Sosnowieckiego pobili na ulicy, Jabłoński obudził się w domu z odkręconym gazem, a Sawicz poczuł się bardzo źle podczas prowadzenia swojego samochodu. Za atakami stoi tajemnicza grupa terrorystyczna GET. Czy uda się chemikom przeżyć i stworzyć polski katalizator do zakładów?
Kryminał dziejący się w czasach stanu wojennego. Milicjanci narzekają na trudną sytuację swojego zawodu, mnożące się rozboje, kradzieże i morderstwa, agresywność społeczeństwa (sic!). W tym czasie niejaka Monika Kropińska, mająca bogatego męża, a sama niepracująca i znudzona życiem, rozpoczyna romans z Kazimierzem Pasowskim (żonatym). Niebawem dostają oboje zdjęcia ze swoich intymnych chwil z żądaniami okupu. Postanawiają podejść szantażystę. Jednocześnie mają miejsce liczne napady na sklepy jubilerskie. Towar z kradzieży trafia do tajemniczego pasera z Pragi, mieszkającego w niechlujnym zagraconym mieszkaniu. Dopiero po przypadkowym znalezieniu topielca w jeziorze do akcji wkracza milicja wraz z majorem Szczęsnym. Śledczy mają niełatwą sprawę do wyjaśnienia, w której są prawie same niewiadome, a różne wątki nie łączą się ze sobą.
Lata 1909-14, Australia, Kalifornia, Chile, Falklandy. Fred Crutcher, Anglik z pochodzenia, pracuje w biurze w Melbourne na stanowisku kasjera. Całe życie uczył się pilnie w angielskiej szkole, następnie ze względu na stan zdrowia wyjechał do cieplejszej Australii. Znaczną część pieniędzy posyła co miesiąc biednej rodzinie w Norwich. Dotychczas Crutcher nie poznał rozkoszy życia. Pewnego razu, kolega z pracy, niejaki O'Brien, zabiera go do spelunki, która jest także palarnią opium. Crutcher poznaje tam piękną tancerkę-kurtyzanę Lucy Belnamur. Ratuje ją dwukrotnie z opresji, po czym zamieszkują razem. Tancerka sprowadza go na złą drogę, namawiając do defraudacji pieniędzy i ucieczki z kraju. Crutcher wplątuje się w wir zdarzeń, których tłem jest bitwa niemiecko-angielska o Falklandy.
Warszawa, lata przez i po I wojnie światowej. Wiktor Gruen pochodził z majętnej rodziny żydowskiej. Jego ojciec był właścicielem dużej kamienicy przy ulicy Dzikiej w Warszawie oraz lekarzem. Wiktor Gruen jeszcze w XIX w. rozpoczął pracę w warszawskim Urzędzie Śledczym. W dość szybkim tempie został jego naczelnikiem. Był postacią niejednoznaczną. Z jednej strony zdolny policjant, którego bali się warszawscy przestępcy, z drugiej strony uczestnik licznych libacji alkoholowych, utracjusz i sponsor wielu konfidentów.Odszedł z urzędu po aferze łapówkarskiej i po krótkim pobycie w areszcie przeszedł do policji politycznej. Tu z kolei zasłynął licznymi aresztowaniami młodych Polaków socjalistów, szczególnie w 1904 i 1905 r. Był znienawidzony przez część społeczeństwa.Ludwik M. Kurnatowski wiele lat pracował razem z Gruenem i postarał się w miarę obiektywnie zcharakteryzować tę barwną postac przełomu XIX i XX w.
Warszawa, lata 30. XX w. Doktor Stefan Milski zostawia swoją młodą narzeczoną i wyrusza w podróż do Ameryki. Milski z zawodu jest chemikiem i pracuje nad wolutem substancją, która ma być przełomowa w walce z nowotworami. Niewielu uważa, że mu się uda osiągnąć sukces. Na dworcu żegnają go narzeczona oraz przyjaciele i naukowcy. W ostatniej chwili przed odjazdem pociągu do Paryża Milski otrzymuje pudełko czekoladek od brudnego posłańca. Próbuje ich już po odjeździe pociągu i w ciągu kilku minut umiera. Sprawie tajemniczej śmierci nie może podołać policja, dlatego narzeczona Milskiego, Zosia Rzeska zwraca się do słynnego detektywa Andrzeja Wrena o pomoc. Z czasem wychodzą różne ukryte fakty z życia jej narzeczonego. Komu mogło zależeć na zabiciu chemika?
Warszawa, lata 30. XX w. Kontynuacja powieści Złote sidła. Roman Gordon z rozpaczą odkrywa, że Szkarwa przychodzi na noce do jego dziewczyny, niejakiej Kamy Bartówny. Postanawia zastrzelić dyrektora, jednak w ostatniej chwili rozmyśla się. Kama obiecuje mu rzucić dyrektora, który jest faktycznie jej sponsorem, i zacząć prowadzić nowe życie. Dla niej też postanawia Gordon popełnić defraudację w firmie. Na jaw wychodzą także dawne przekręty dyrektora Szkarwy. Czy ten splot nieszczęśliwych zdarzeń będzie można jeszcze rozwiązać?
Warszawa, lata 30. XX w. Romans kryminalny. Roman Gordon jest bezrobotny i bez grosza przy duszy. Grozi mu wyrzucenie z wieloosobowego pokoju, który zamieszkuje razem z trzema innymi osobami. W barze, gdzie pije za ostatnie pieniądze poznaje inzyniera Karlińskiego, który załatwia mu pracę na stanowisku kasjera w swojej firmie. Jednocześnie Gordon poznaje piękną niedostępną kobietę, z którą próbuje nawiązać kontakt. Umożliwia mu to znalezienie pracy, gdyż wcześniej na obdartego człowieka nie chce nikt spojrzeć. Jakie będą losy tego romansu i czy coś lub ktoś stanie na drodze Romana Gordona?
Znany francuski młody detektyw-reporter Józef Rouletabille zostaje wezwany przez cara do Rosji. Jego zadaniem będzie chronić życie generała Fiodora Triebasowa, byłego gubernatora Moskwy, znanego z krwawych tłumień wystąpień młodych rewolucjonistów. Nazwali oni Triebasowa katem Moskwy i wydali na niego wyrok śmierci do wykonania w najbliższych dniach. I rzeczywiście, mają miejsce nieudane zamachy: bomba w wazonie z kwiatami oraz pod podłogą, wszystkie w domu Triebasowa. Nie wiadomo, kto jednak pozwala na podkładanie ładunków wybuchowych i trucizn w pilnie strzeżonej willi generała. To zadanie dla Rouletabille'a, którego już w pociągu do Sankt Petersburga ostrzegają rewolucjoniści, że nie dojedzie żywy do Rosji.
Młody chłopiec, syn srogiego barona-browarnika, wraca po maturze do rodzinnego dworu. Wydarzenia rozgrywają się bardzo szybko.W ciągu jednej nocy śmierć ojca i podwójna inicjacja seksualna oraz szereg dziwacznych znajomości, które zniechęcają naszego bohatera do sztuki, filozofii i religii, potem nacjonalizacja rodzinnego majątku, cios ze strony kochanki (rozbuchanej, starzejącej się femme fatale) i upadek matki w ramiona dziarskiego przedstawiciela ludu.Barwnym tłem tego dramatu jest wyuzdana political fiction: pogrążona w chaosie Polska, otoczona republikami bolszewickimi, w Rosji zwyciężyli biali, by zaraz ulec potędze bezdusznych Chińczyków. W atmosferze przygniatającej schyłkowości (upadek w różnych formach i kierunkach dotyczy wszystkich i wszystkiego), w ogólnym dojmującym nienasyceniu, wpływy zdobywa demoniczny, nieodgadniony Mąż Opatrznościowy krzywonogi Generał-Kwatermistrz Kocmołuchowicz.
Warszawa, rok 1938. Do komisarza Grota, wybitnego policjanta w warszawskim Urzędzie Śledczym przychodzi anonim, w którym tajemniczy Ekscentryk deklaruje, że wysadzi w powietrze pociąg Warszawa-Paryż. Będzie w wagonie i życzy sobie, aby byli tam również policjanci. Zastrzega jednakże, że nikt nie może opuścić pociągu, a gdy tak się stanie, przeniesie bombę gdzie indziej, tylko tym razem już nie powie gdzie. Komisarz postanawia wziąć do tej trudnej sprawy swojego rywala w policji, równie uzdolnionego komisarza Wroczyńskiego. Policjanci wsiadają do wagonu z rzekomą bombą i rozpoczynają jej poszukiwania.Akcja tej powieści dzieje się w zawrotnym tempie.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?