Warszawa, lata 30. XX w. Niejaki Stefan Turski, sekretarz wielkiego i majętnego barona Trauba, ożenił się z Krystyną Skalską. Żona postawiła jednak kilka warunków przed ślubem, a od jego momentu znika co noc z domu. Turski trochę nie bardzo rozumie sytuację. Pewnej nocy śledzi żonę, która udaje się do pałacu księcia Ostrogskiego. Jednocześnie wiekowy baron Traub szykuje zasadzkę na żonę Turskiego i chce, żeby została... jego narzeczoną. Jakie motywy kierują młodą kobietą, która rozgrywa trudną partię? Czy w wyjaśnieniu tej zawiłej historii pomogą tajemnicze zapiski pewnego zegarmistrza, które otrzyma w spadku Turski?Kryminały przedwojennej Warszawy, tom 99Kryminał salonowyFragment książki:Dosyć! zawołał oburzony. Z góry się domyślam, co chcesz mi powiedzieć! Że, o ile się zgodzę na jakieś kombinacje w stosunku do osoby mego chlebodawcy, których wprost nie śmiem wymienić, obydwaj będziemy opływali w złoto... i skończymy w kryminale! Ostrzegam, przestań! Znamy się wprawdzie od dzieci, ale nie widzieliśmy się od szeregu lat i mogę z tobą postąpić, jak na to zasługujesz!Aha! zasyczał tamten, a na jego nieogolonej i obrzękłej od pijaństwa twarzy zarysował się zły uśmiech. Skapujesz swemu baronowi i władzom? Ano, baw się, baw! Tylko...Co, tylko?Kowalec nagle przystanął i z pasją charknął:Zamiast udawać cnotę chodzącą, pomyślałbyś lepiej o sobie. Wtedy nie uciekałaby ci żona z domu co noc.Coś powiedział!Kowalec odskoczył o kilka kroków i z dala bluzgnął jadem, powtarzając bezczelnie:Nie uciekałaby ci co noc...
Wznowienie jednego z najlepszych przewodników po Warszawie w historii. Niezwykła dokładność może być wzorem dla wielu współczesnych przewodników. Opis miasta ulica po ulicy i budynek po budynku. Łącznie 8 dzielnic i dodatkowo cmentarze i okolice Warszawy. Przewodnik zawiera 132 grafiki, głównie słynnego Michała Elwiro Andriollego. Na końcu zamieszczony indeks budynków, ulic, a także nazw zwyczajowych.
Znany milioner Rudolf Kesselbach jest na tropie wielkiej tajemnicy, która może mu przynieść nie tylko pieniądze, ale i władzę. Nikt poza nim i tajemniczym panem Steinwegiem nie wie o co chodzi. W międzyczasie Arsne Lupin odwiedza milionera, kradnie mu pieniądze i wpada również na trop tej zagadki - tyle, że początkowo nic o niej nie wie. Jakie jest zdziwienie opinii publicznej, kiedy następnego dnia Kesselbach zostaje znaleziony zamordowany z kartką informującą, że zrobił to Arsne Lupin. Słynny włamywacz musi jednocześnie uciekać i bronić się przed zarzutami. Tymczasem zamordowane zostają dwie kolejne osoby, które przebywały w tym samym hotelu co Kesselbach i najwyraźniej poznały tożsamość mordercy. Arsne'a Lupina czeka walka z najtrudniejszym przeciwnikiem, jakiego mógł sobie wyobrazić.
Pierwsze wydanie książkowe! Lata 30. XX w., transatlantyk płynący z Nowego Jorku do Europy. Na pokładzie statku motorowego Wilson znajduje się polski inżynier Antoni Janczar, który jest chemikiem i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że ów Janczar opracował nieznaną formułę chemiczną, określaną jako "Plan R.", którą zamierza przekazać polskiej armii. Rozpoczyna się walka wywiadów o zdobycie tajemniczego wynalazku. Do walki o niego staje amerykański agent Barney, a także piękna Niemka Greta von Hesslar, która przedstawia się Janczarowi jako biedna Polka Zofia Bilczewska, nie mająca dość pieniędzy, żeby dopłynąć z powrotem do swojego kraju. Fragment książki:- A co pana ciekawi?- Zawartość pańskiej teczki - brzmiała szczera odpowiedź grubasa. - O ile wiem, w niej znajduje się rezultat pańskiej pracy w laboratorium, a ten znowu interesuje nas.Inżynier Janczar odłożył fajkę. Przyznać musiał, że przybyły wyraża się krótko, zwięźle, ale bardzo treściwie. Wszystko można było mu zarzucić, oprócz gadatliwości... Powiedział kilka zdań ledwie, a już cel jego wizyty został ujawniony...- Dwukrotnie użył pan liczby mnogiej. W czyim imieniu?Grubas roześmiał się.- To dalsza kwestia, mister Janczar! Jeżeli chodzi o mnie, mogę się panu przedstawić. Nazywam się James Barney z Nowego Jorku...- Ładne nazwisko! - zauważył Janczar. - Więc, panie Barney, interesuje pana moja teczka, tak?- Nie! Interesują mnie papiery w niej znajdujące się. Sama skóra mało mnie podnieca.
Miejscowość N. przy czechosłowackiej granicy, Warszawa, lata 30. XX w. Andrzej Krasnolicki przebywa na urlopie. Niebawem po swoim przyjeździe poznaje tajemniczą Martę Dalle oraz jej nie mniej tajemniczego, a srogiego wuja. Wuj jest byłym wojskowym usuniętym w dziwnym okolicznościach u szczytu kariery z Warszawy. Mieszka w N., jednocześnie obawiając się zamachu na swoje życie. Niebawem do niego dochodzi: wojskowy zostaje otruty. Kto miał na celu jego zgładzenie? Podejrzana jest m.in. Marta, która studiuje książki o truciznach. Tymczasem Kranoslicki, który się w niej zakochał okazuje się inspektorem policji śledczej... Tajemnicze otrucieFragment książki: - Myślałem dotąd, że diabli stronią od złego, jednak pomyliłem się. Ale chorować w takiej chwili, gdy jestem zawalony pracą, to naprawdę nie ma sensu.- Co panu pułkownikowi właściwie dolega? - zapytałem ze współczuciem.Nagle uwagę moją zwróciła duża fotografia młodej i bardzo ładnej kobiety, stojąca na nocnym stoliku. Pułkownik wzruszył ramionami.- Sam dobrze nie wiem - rzekł z goryczą. - Lecz wątpię, czy wyzdrowieję. Są ludzie, którzy mnie nienawidzą, są i tacy, którzy kochają... Niestety! Nie ma ich w tej chwili przy mnie.Z widocznym trudem wyciągnął rękę, ujął fotografię młodej kobiety, i przyglądał jej się długo w milczeniu.- Znowu ten obrzydliwy smak w ustach - skrzywił się nagle. - Daj mi pić - zwrócił się do siostrzenicy.Marta w milczeniu podała mu kubek z mlekiem.- Może pan pułkownik poradzi się lekarza? - zaproponowałem.
Drugi tom opowiadań szefa moskiewskiej policji śledczej zawiera 15 opowiadań po raz pierwszy przetłumaczonych na język polski. W kilku z nich przedstawiono niezwykły kunszt rosyjskich zbrodniarzy i oszustów. Mamy tu takie perełki, jak nastraszenie wdowy duchem zmarłego męża w celach rabunkowych, wyrabianie fałszywego złota z miedzi, czy organizowanie seansów spirytystycznych, po których giną uczestnikom oszczędności. Carska Rosja to czasów oszustów matrymonialnych, szantażystów, grandziarzy i licznych złodziei, jak opisuje Koszko: ""w święta dochodziło do kilkudziesięciu dużych włamań z pruciem kasy i setek mniejszych rabunków"".Arkadiusz Francewicz Koszko (1867-1928) należał w latach 1908-17 do najważniejszych urzędników rosyjskiej policji państwowej. W lutym 1908 roku został szefem moskiewskiej policji detektywistycznej, a w styczniu 1915 roku został szefem policji całego Imperium Rosyjskiego. Pochodził z biednej wielodzietnej rodziny i nie otrzymał pełnego wykształcenia. Jego szybką karierę w policji umożliwiło wykorzystanie ówczesnych zdobyczy naukowych, takich jak daktyloskopia, oraz stworzenie biura antropometrycznego połączonego z działem fotograficznym. Dzięki temu Koszko mógł namierzyć i aresztować niewykrywalnych dotychczas bandytów. W 1917 r. uciekł z Rosji do Stambułu, a ostatecznie osiadł we Francji, gdzie dostał azyl polityczny i pracował jako kierownik sklepu sprzedającego futra.Spis opowiadań:Zabójstwo pani Timé SzantażAlchemicy z Rygi Mimowolni pomocnicy Nikczemna zbrodnia Rudy trumniarz Fałszywy alarm Współczesny Chlestakow Jak znaleziono ciało Rasputina Coś noworocznego Miłe wspomnienie Aparat śledczy Spirytyści Grandziarze Małżeństwo korespondencyjne
Upiór w operze to powieść gotycka Gastona Leroux, publikowana w odcinkach w latach 1909-10. Historia została sfilmowana kilka razy i są też cztery wersje teatralne. Najbardziej znaną adaptacją materiału jest musical o tym samym tytule Andrew Lloyda Webbera i Richarda Stilgoe.W czasie zmiany dyrektorów w Operze Paryskiej odbywa się wielka gala. Triumfy święci tam piosenkarka Christine Daa. Jednocześnie znajduje się ciało pracownika sceny Josepha Buqueta. Dziewczyny baletowe spekulują, że był to akt Upiora w Operze, którego istnienie przypuszcza się już od jakiegoś czasu.Na gali obecni są również Philippe, hrabia de Chagny i jego 20-letni brat Raoul, który rozpoznaje Christine jako przyjaciółkę z dzieciństwa i wyrusza do jej garderoby. Tam Christine najpierw udaje, że nie rozpoznaje Raoula, i prosi go o odejście. Ale kiedy Raoul opuszcza garderobę, słyszy głos mężczyzny rozmawiający z Christine. Kiedy Christine wychodzi, Raoul wpada z powrotem do garderoby, ale znajduje ją pustą.
To już drugie wydanie przewodnika z serii ""aktywnie"" po Beskidzie Niskim. Przewodniki te zawierają propozycje wycieczek pieszych, zarówno okrężnych, jak i z punktu A do punktu B. Trasy są bardzo zróżnicowane pod względem długości, każdy turysta znajdzie więc coś odpowiedniego dla siebie. Są trasy spacerowe na kilka godzin, prawdziwe wyrypy, propozycje eksploracji mało znanych szczytów, jak i zestaw wycieczek dla dzieci z większą ilością atrakcji. Przy każdej z tras podaliśmy trudności orientacyjne, długość trasy, przewyższenia, czas przejścia, oznakowanie szlaków oraz krótki opis, dlaczego warto się tu wybrać. W aktualnym wydaniu przewodnika umieściliśmy aż 34 propozycje wycieczek i poszerzyliśmy zasięg książki o słowacką część Beskidu Niskiego.
Książka Bartłomieja Grzegorza Sali przybliża największe naturalne zbiorniki wodne położone w obecnych granicach Polski. Czytelnik odnajdzie w niej skrupulatny opis piętnastu ogromnych jezior, ich położenia, kształtu i linii brzegowej, wszelkie możliwe dane o powierzchni, objętości czy głębokości, krótkie wzmianki poświęcone panującym na akwenach warunkom żeglarskim, zorganizowanym rejsom pasażerskich i miejscowej faunie oraz położonym na brzegach miejscowościom i ich najważniejszym atrakcjom. Na tym opis się nie kończy, autor kreśli bowiem przed czytelnikami nie tylko przyrodniczy, ale i kulturowy obraz największych polskich jezior, okraszony legendami i podaniami, historycznymi anegdotami, literackimi śladami i rozmaitymi ciekawostkami, dzięki którym każdy z piętnastu akwenów nabiera właściwego sobie, niepowtarzalnego charakteru.
Zbiór tekstów Juliusza Słowackiego powstałych podczas jego podróży na Wschód. Wyruszywszy w podróż morską z Neapolu, 27-letni poeta odwiedził wówczas Grecję, Egipt, Syrię i Palestynę. Najobszerniejszy z utworów stanowi stanowi niedokończony poemat dygresyjny Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu. Oprócz najpopularniejszych wierszy Słowackiego z tego okresu, jak Hymn o zachodzie słońca na morzu, Grób Agamemnona, Rozmowa z piramidami czy Ojciec zadżumionych, zbiór zawiera szereg mniej znanych utworów oraz wybór listów do matki. Całość poprzedza obszerny wstęp, omawiający historię wcześniejszych podróży Polaków na Wschód, szczegóły podróży Słowackiego oraz wpływ, jaki wywarła na twórczość poety.
Maroko, lata 20. XX w. Pochodzący z plemienia górali Szleu Ras Ben Hoggar jest rozbójnikiem napadającym karawany. Tego typu zajęcie to tradycja plemienna górali z Atlasu Wysokiego. Jednakże obecnie władze hiszpańskie zakazały surowo napaści i pilnują europejskich karawan. Ostatnia zasadzka kończy się niepowodzeniem. Wszyscy towarzysze Rasa Ben Hoggara zostają zabici, a on sam - wygnany z wioski. Pozostawił w niej żonę, cudowną Czar Azizę, tytułową ""Orlicę"", która musi radzić sobie sama, a przez rozłąkę z mężem i swą naiwność popada w tarapaty.
Opowiadania pochodzą głównie z 1894 roku, a niektóre są późniejsze o dwa-trzy lata. Wśród nowotłumaczonych wyróżnia się okładkowe opowiadanie Morscy najeźdźcy, o potworach morskich przypominających ośmiornice i atakujących wybrzeże Anglii. Jednym z najbardziej zgrabnych opowiadań Wellsa jest Triumf taksydermisty, w którym człowiek tworzący sztuczne zwierzęta zdradza tajniki zawodu, jak i odniesione w nim sukcesy. Opowiadanie Czerwony pokój to próba zmierzenia się pewnej osoby z duchami i własnym strachem. Podobne doświadczenia zgromadzi naukowiec pracujący na Borneo, który spotka się z czymś w rodzaju wielkiego nietoperza (Obserwatorium w Avu).
Spis opowiadań:
Morscy Najeźdzcy (The Sea Riders, 1896)
Gwiazda (The Star, 1897)
Niezwykły przypadek oczu Davidson’a (The Remarkable Case of Davidson’s Eyes, 1895)
Argonauci powietrza (The Argonauts of The Air, 1895)
Czerwony pokój (The Red Room, 1896)
Latający człowiek (The Flying Man, 1895)
Triumfy taksydermisty (The Triumphs of a Taxidermist, 1894)
Skradziony bakcyl (The Stolen Bacillus, 1894)
Kradzież w parku Hammerpond (The Hammerpond Park Burglary, 1894)
Porzucona Jane (The Jilting of Jane, 1894)
Kwitnienie dziwnej orchidei (The Flowering of The Strange Orchid, 1894)
Obserwatorium w Avu (In The Avu Observatory, 1894)
Twórca diamentów (The Diamond Maker, 1894)
Skarb w lesie (The Treasure In The Forest, 1894)
Przez okno (Through A Window, 1894)
Tom 1 zawiera 22 opowiadania na temat świata przestępczego carskiej Rosji. Większość spraw dzieje się w Moskwie, Petersburgu, Rydze i w okolicach. Autor brał udział w tak znanych śledztwach jak te dotyczące kradzieży w Uspieńskim Soborze na Kremlu, poszukiwań mordercy dziewięciu osób w Zaułku Ipatiewskim, podpalaczy w Marienburgu, czy różowego brylantu rosyjskiej księżnej. W swojej historii zawodowej musiał się zmierzyć z mordercami, Andriejem Gilewiczem, czy Saszką-Seminarzystą oraz ze złodziejami, w tym tzw. ""warszawskimi"" złodziejami, którzy szczycili się wielką renomą i często pracowali na gościnnych występach w innych miejscowościach imperium.Arkadiusz Francewicz Koszko (1867-1928) należał w latach 1908-17 do najważniejszych urzędników rosyjskiej policji państwowej. W lutym 1908 roku został szefem moskiewskiej policji detektywistycznej, a w styczniu 1915 roku został szefem policji całego Imperium Rosyjskiego. Pochodził z biednej wielodzietnej rodziny i nie otrzymał pełnego wykształcenia. Jego szybką karierę w policji umożliwiło wykorzystanie ówczesnych zdobyczy naukowych, takich jak daktyloskopia, oraz stworzenie biura antropometrycznego połączonego z działem fotograficznym. Dzięki temu Koszko mógł namierzyć i aresztować niewykrywalnych dotychczas bandytów. W 1917 r. uciekł z Rosji do Stambułu, a ostatecznie osiadł we Francji, gdzie dostał azyl polityczny i pracował jako kierownik sklepu sprzedającego futra.Spis opowiadań:Różowy brylantWaśka SmysłowPrzedsiębiorstwo handloweCiężka podróż służbowaSprawa GilewiczaOfiary PinkertonaSaszka-SeminarzystaPsychopatkaKilka portretówGamońChamBirbantNiegodziwy kapłanKradzież w Uspieńskim SoborzeMorderstwo w zaułku IpatiewskimPodpalenia w MarienburguDaktyloskopiaNaczelnik ochranyKradzież u hrabiego MellinaMilion dla mnichaTrzysta tysięcy rubli na fałszywej asygnacieRosyjska zagubiona dusza (Waśka Biełous)Kradzież w Charkowskim banku
Dyskusja między dwoma gentlemanami dotycząca przestępczości skutkuje zawarciem zakładu. Panowie zakładają się o to, czy jest możliwe popełnienie zbrodni i uniknięcie odpowiedzialności za nią.Jeden z nich twierdzi, że jest w stanie to uczynić, a zbrodni doskonałej nie można postrzegać jako coś niemożliwego. Pojawienie się tajemniczej Róży Mitchel, bogatej damy, przewożącej w podróży drogie klejnoty, późniejsza kradzież i morderstwo dokonane na niej rozpoczynają serię wydarzeń mających rozstrzygnąć zakład gentlemanów.Książkę Artysta zbrodni (An Artist in Crime) napisał Rodrigues Ottolengui, amerykański pisarz i dentysta. To klasyczna powieść detektywistyczna wprowadzająca czytelnika w świat amerykańskich gentlemanów, a także śledztwa dotyczącego popełnionego morderstwa i kradzieży.
Nadinspektor Gorgeret jest na tropie Klary Blondynki, kochanki Dużego Paula, znanego bandyty. Ładna, elegancka, falujące blond włosy, niebieskie oczy, między 20 a 25 rokiem życia, to opis, który nie pozostawi obojętnym pewnego Monsieur Raoula. Niezwykłym zrządzeniem losu ta młoda kobieta dzwoni do jego drzwi przez pomyłkę, ponieważ chciała zobaczyć się z mieszkańcem piętra wyżej, markizem Jeanem d'Erlemont. Gorgeret również nie jest daleko w tyle i dzwoni do tych samych drzwi, ale to nie jest problem dla Raoula, który nigdy nie daje się zaskoczyć i może sprawić, że piękna kobieta ucieknie. Arsne Lupin, który ma już na miejscu wspólnika, Courville'a, jest bardzo zainteresowany bogactwem rodziny Erlemont, jak i oczywiście Klarą Blondynką vel Antoniną, bo tak każe czasem siebie ona nazywać.
Akcja powieści toczy się we Francji w 1917 roku, w czasie I wojny światowej. Bohaterką opowieści jest Vronique d'Hergemont. Czternaście lat wcześniej, w 1903 roku, jej ojciec, profesor Antoine d'Hergemont, porwał jej dziecko, a ona otrzymała potem wiadomość, że oboje utopili się w morzu. Była to zemsta jej ojca za małżeństwo Vronique z hrabią Vorskim, niby Polakiem z pochodzenia. Podczas oglądania pewnego filmu, Vronique zauważa swój podpis z dzieciństwa ""V d'H"" tajemniczo wypisany na ścianie chaty w tle sceny. Jej wizyta w miejscu kręcenia filmu pogłębia tajemnicę, ale również dostarcza dalszych wskazówek, które kierują ją w stronę dawno zaginionych krewnych i kolejnych zagadek. Znajduje ona proroctwo: ""Cztery kobiety na krzyżu, kamień Boga, który daje życie lub śmierć. Trzydzieści ofiar na trzydzieści trumien"". Kiedy Vronique przybywa na wyspę Sarek, przepowiednia się spełnia. Wielu ludzi umiera straszliwą śmiercią, dokładnie tak, jak w przepowiedni. Vronique musi stawić sama czoła nadprzyrodzonym siłom. Wydaje się, że rozwiązanie tajemnicy wyspy Sarek będzie wymagało usług pewnego szczególnego człowieka...
W Operze paryskiej podczas pokazu mody dochodzi do porwania: piękna śpiewaczka Rgine Aubry zostaje zabrana przez dwóch osobników do niezidentyfikowanego domu, a następnie pozbawiona swojego diamentowego gorsetu. Po kradzieży zostaje wypuszczona na wolność, oczywiście bez biżuterii, ku niezadowoleniu oszukanego handlarza diamentami Van Houbena, który zaprojektował i sfinansował suknię.Jakiś czas później ma miejsce dziwna powtórka wydarzeń. Mała modelka o skromnym pochodzeniu, Arlette, zostaje porwana przez tych samych ludzi i zabrana w to samo miejsce. Udaje jej się uciec. Jeden z zalotników Arlette, baron Jean d'Enneris (alias Arsne Lupin) postanawia zbadać sprawę. W towarzystwie podejrzliwego brygadiera Bchoux, pozbawionego skrupułów Van Houbena i dwóch pięknych młodych kobiet, d'Enneris szybko dostrzega, że ślady prowadzą go do szacownej rezydencji hrabiego Mlamare. Rgine i Arlette rozpoznają to miejsce, hrabia zostaje aresztowany, a jego siostra ucieka z pomocą Lupina: sprawa wydaje się być pozornie rozwikłana.
Warszawa, lata 30. XX w. W znanym hotelu Bristol zostaje znaleziony martwy obcokrajowiec o nieznanym nazwisku. Dalsze badania policji i redaktora jednej z gazet pozwalają ustalić, że przybył on do hotelu z tajemniczą teczką, którą następnie mu skradziono. Czy to był powód samobójstwa, czy też obcokrajowca zamordowano? Jednocześnie wywiad angielski oraz przedstawiciele dziwnej firmy Braun i Spółka rozpoczynają usilne starania o odnalezienie i przejęcie teczki. Kto będzie górą i co zawiera teczka?
Akcja powieści rozgrywa się w czasie I wojny światowej. Rouletabille zostaje wysłany do Niemiec do fabryki maszyn do szycia, aby uwolnić niejakiego Fulbera, francuskiego naukowca porwanego wraz z rodziną przez Niemców. Problem w tym, że Fulber dokonał wielkiego odkrycia, dzięki któremu można zbudować broń masowego rażenia i zagrozić Paryżowi. Uczony odmawia zdrady tajemnicy, ale bardziej podatny na przekazanie informacji jest jego uczeń, Polak Kaniewski, który jest narzeczonym córki Fulbera.
Podczas spaceru ulicami Paryża, Arsne Lupin (alias Raoul de Limsy) nagle znajduje się za mężczyzną, który śledzi blondwłosą, niebieskooką angielską turystkę... Później, w cukierni na Bulwarze Haussmanna, zauważa przy stoliku młodą kobietę o blond włosach i zielonych oczach... Nie ma on pojęcia o wielu przygodach, które go czekają. Już niebawem podążając za Angielką Raoul stanie się świadkiem okrutnej zbrodni i stanie twarzą w twarz z nieprzebierającymi w środkach przestępcami, a także żądnym zemsty komisarzem Marescalem.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?