Bo Mądrość cenniejsza od pereł, żaden klejnot nie jest jej równy.
Prz 8,13
Mądrość ma w sobie coś z przyjaźni, o którą trzeba zabiegać, której trzeba bronić i o którą trzeba się troszczyć. Można stracić wiele, żyjąc i postępując niemądrze. Można zmarnować swoje życie, zaprzepaścić to, co już się zdobyło, podejmując nieprzemyślane decyzje. Można utracić czyjąś przyjaźń czy zaufanie przez nierozważne słowo lub pochopne działanie. We wszystkim potrzeba mądrości, bo często sama wiedza, inteligencja, oczytanie czy znajomości to za mało… Trzeba koniecznie udać się po mądrość, by życiu nadać właściwy sens.
Zapraszam zatem na przygodę z mądrością!
Zdzisław Józef Kijas OFMConv
Zdzisław Józef Kijas - franciszkanin, profesor nauk teologicznych, filozof, wykładowca uczelni polskich i zagranicznych. Jest autorem książek, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród Czytelników.
Póki będziesz wytrwały w modlitwie, możesz być pewien, że nie oddali się od Ciebie Jego miłosierdzie - św. Augustyn.
Książka Modlitwa. Mądrość doktorów Kościoła to zbiór najtrafniejszych i najpiękniejszych myśli o modlitwie. Całość poprzedza wstęp ks. Dariusza Piórkowskiego SJ.
Ostatnia rozmowa z księdzem Janem Kaczkowskim Był inspiracją dla milionów ludzi - wierzących i niewierzących. Każdy, kto go słuchał, czuł: on mnie rozumie. Ksiądz Jan nie oferował tanich rad ani łatwych pocieszeń. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę, wstaniesz. Do końca żył na pełnej petardzie. Ostatnie tygodnie spędził, odpowiadając na pytania o sprawy najtrudniejsze i najważniejsze. Wraz z Joanną Podsadecką zaprosił do rozmowy swoich Czytelników. Wasze pytania były bardzo osobiste, odważne, szczere aż do bólu. Ksiądz Jan każdego chciał wysłuchać, zrozumieć, każdemu dać coś z siebie. Odpowiadał w swoim stylu, błyskotliwie i z dozą ironii (nie chciał mówić jedynie o tym, co denerwuje go w księżach: Nie wystarczyłoby miejsca w książce). Ta książka to pożegnanie, ale nie ostatni rozdział. Następny napiszesz Ty.
Obecnie wydany Zeszyt ucznia ma nieco zmienioną grafikę w porównaniu z wcześniejszą edycją z 2011 r. Została ona dostosowana do wydawanych równolegle pomocy multimedialnych dla katechetów (płyty DVD). Poza tym nie różni się od dotychczasowych ćwiczeń dla ucznia: zadania, układ, treści obrazków i poleceń pozostały te same. Zeszyt ucznia zawiera ćwiczenia, które pełnią przede wszystkim rolę formacyjną, a na drugim miejscu dydaktyczną. Mogą stać się pomocą w przygotowaniu dzieci do włączenia się w życie Kościoła. Zadania dla uczniów spełniają wiele funkcji: wprowadzają w temat, aktywizują ucznia, pomagają pogłębić lub utrwalić treści. Dziecko znajduje i zapoznaje się z poleceniami w Zeszycie ucznia z pomocą katechety, który odczytuje i wyjaśnia zadania. Ćwiczenia zakładają twórczą pracę ucznia. Dziecko może uzupełniać ilustracje, układać obrazy z wyciętych elementów i realizować własne pomysły plastyczne. Dopasowując Zeszyt ucznia do edukacji wczesnoszkolnej, zadania wymagające czytania oraz pisemnego uzupełniania zaproponowano w jednostkach przewidzianych w drugim półroczu.
Z tej książki dowiesz się: - jak wspierać dziecko w okresie przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej, - w jaki sposób wyjaśnić mu, czym jest grzech, o co chodzi w rachunku sumienia i dlaczego trzeba się spowiadać, - co zrobić, aby sama uroczystość i przyjęcie przebiegły w spokojnej atmosferze. Pomoże Ci ona: - zrozumieć, jaka jest symbolika i znaczenie sakramentu Eucharystii i uroczystość Pierwszej komunii Świętej, - przygotować się duchowo do Pierwszej Komunii Świętej dziecka, - sprawnie współpracować z katechetą w szkole i w kościele, - dobrać odpowiedni strój dla dziecka i zorganizować udane przyjęcie. Znajdziesz tu również: - kalendarz przygotowań i wydarzeń związanych z Pierwszą Komunią Świętą, - słowniczek najważniejszych pojęć, - podsumowanie najistotniejszych kwestii na końcu każdego rozdziału. Marta i Marek Babik - małżonkowie od 1993 r. Rodzice trzech synów i córki.
Pełna pasji książka poświęcona sporom o nową ewangelizację
Wielu ludzi uważa, że najistotniejsze w "nowej ewangelizacji" (a zatem i to, co uczyniłoby ją naprawdę "nową") jest wykorzystywanie nowinek z różnych dziedzin, ulepszanie metod komunikacji oraz posługiwanie się najnowszą technologią. To tak jakby przyjąć, że Ewangelia sama "nie działa" zbyt dobrze i potrzebne są Ewangelia plus multimedia, Oblicze Boże plus Facebook, Duch Święty plus Twitter...
Fabrice Hadjadj w przewrotny i błyskotliwy sposób dowodzi, że w ewangelizacji nie chodzi o "skuteczne" głoszenie Ewangelii dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik i środków przekazu. Dobra Nowina jest "spoza tego świata", nie da się o Niej mówić jak o rosole czy piłce nożnej.
Dlatego prawdziwa ewangelizacja nie jest możliwa bez autentycznego doświadczenia tajemnicy żywego Boga, które radykalnie zmienia myślenie, mówienie i całe życie człowieka.
Przenikanie się turystyki i pielgrzymowania rodzi w środowisku badaczy oraz pośród uczestników tych zjawisk pytanie o to, jakie są wzajemne zależności między nimi, jakie występują podobieństwa i różnice. Niniejsza monografia - będąca wynikiem badania i wyjaśniania związków pomiędzy turystyką a pielgrzymowaniem w wielu religiach świata (chrześcijaństwie, judaizmie, islamie, buddyzmie, hinduizmie i szintoizmie) - jest pierwszą tego typu publikacją.W książce zwrócono uwagę na wielość naukowych płaszczyzn dotyczących zależności między obu zjawiskami, podjęto analizę teoretyczną turystyki i pielgrzymowania, zajęto się również ich związkiem z takimi naukami, jak geografia, socjologia, psychologia, etyka, filozofia, teologia i historia.Prezentowane opinie są wynikiem obszernych badań nad zjawiskiem peregrynacji w różnych religiach świata, zbadano mianowicie relacje turystyki i pielgrzymowania na wszystkich kontynentach, w najbardziej odległych zakątkach globu.
Nieustanna gonitwa między pracą, domem, przedszkolem, szkołą. Zabieganie, zmęczenie, poczucie przytłoczenia obowiązkami. Spełnianie życzeń najbliższych zawsze z uśmiechem na twarzy. Brzmi znajomo?Co zrobiłaś dzisiaj dla innych? I czy zrobiłaś też coś dla siebie? Czy znalazłaś czas, żeby obdarzyć miłością nie tylko bliźniego, ale także własną osobę? Czy zdarza Ci się zadawać sobie pytania: Dlaczego czasami tak źle o sobie myślę? Czy wierzę, że Bóg mnie bardzo kocha? Czy życie daje mi szczęście?Kobiece serce. 101 medytacji to odpowiedź na rozterki każdej z nas. Wszystkie bowiem potrzebujemy miłości, spokoju, wyciszenia i nadziei. Pięć minut codziennej medytacji wystarczy, abyśmy odzyskały radość w Tym, który nas umacnia. Otwórzmy się na łaskę Boga - On nie oczekuje od nas niczego więcej.
Modlitwa to nie monolog ani nawet nie dialog, lecz spotkanie. Spotkanie z kimś bardzo konkretnym, kto wchodzi w moje życie jako Osoba, a więc jako Bóg Ojciec, Jezus Chrystus, Duch Święty, i w życiu tym, dzisiaj, działa.Jeżeli praktykujemy modlitwę, możemy się przekonać, że bez niej nie można żyć. Modlitwę można porównać do oddychania. Bez niej nasz duch pozostaje ""niedotleniony"" czy wręcz zduszony.Mamy nadzieję, że niniejsza książka posłuży jako prosty poradnik w codziennym zmaganiu się na modlitwie. Ufamy, że będzie nie tylko kolejną pozycją do przeczytania, ale zainspiruje do codziennej praktyki modlitewnej.Autorzy
Artykuły zamieszczone w Przewodniku po filozofii języka przedstawiają obecny stan badań nad najważniejszymi zagadnieniami poruszanymi we współczesnej analitycznej filozofii języka. W części poświęconej znaczeniu i odniesieniu omówione zostały podstawowe teorie znaczenia, koncepcje nazw własnych i deskrypcji określonych, kwestie związane z okazjonalnością wyrażeń, a także problem naturalizacji znaczenia i odniesienia. W części "Język i prawda" przedstawiono pojęcie analityczności oraz spór między realizmem i antyrealizmem semantycznym. W części poruszającej kwestię sądu logicznego zaprezentowano historię pojęcia sądu, warunki nakładane na to pojęcie, koncepcje strukturalną i funkcyjną oraz problem jedności sądu. W części poświęconej zagadnieniom pragmatycznym omówiono akty mowy, implikatury oraz analizę metafor i ironii z perspektywy teorii relewancji. Przewodnik zamyka część poświęcona kilku współcześnie w filozofii języka toczonym sporom. Przedstawione zostały: debata między minimalizmem semantycznym a kontekstualizmem, polemika między eksternalizmem a internalizmem semantycznym a także kontrowersje związane z adekwatną analizą nieostrości.
Zazwyczaj znamy zaledwie kilka litanii. Modlitewnik ten zawiera ich aż 113: do Boga w Trójcy Świętej, do Chrystusa i Ducha Świętego, do Matki Bożej, do Aniołów, do Świętych - w tym najnowsze: do bł. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na różne okresy liturgiczne oraz na różne sytuacje i okoliczności. Powtarzanie tych znanych wezwań, np.: zmiłuje sie nad nami, módl się za nami, wyraża wewnętrzną prawdę o nas i o naszym życiu. Wiemy, że nigdy dosyć wołania: zmiłuj się, Boże!. Modlitwa litanijna wycisza nas wewnętrznie. Odmawiana czy śpiewana we wspólnocie tworzy między nami duchowe więzi.
Zazwyczaj znamy zaledwie kilka litanii. Modlitewnik ten zawiera ich aż 113: do Boga w Trójcy Świętej, do Chrystusa i Ducha Świętego, do Matki Bożej, do Aniołów, do Świętych - w tym najnowsze: do bł. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki, na różne okresy liturgiczne oraz na różne sytuacje i okoliczności. Powtarzanie tych znanych wezwań, np.: zmiłuje sie nad nami, módl się za nami, wyraża wewnętrzną prawdę o nas i o naszym życiu. Wiemy, że nigdy dosyć wołania: zmiłuj się, Boże!. Modlitwa litanijna wycisza nas wewnętrznie. Odmawiana czy śpiewana we wspólnocie tworzy między nami duchowe więzi.
To nie przypadek, że Bóg chce, byśmy widzieli w Nim Ojca. To nie przypadek, że chce, abyśmy wołali do Niego: Tato! Bóg jest zawsze kimś więcej, niż umiemy to sobie wyobrazić. Zawsze jest lepszy, niż możemy przypuszczać, zawsze kocha bardziej, niż w naszych najśmielszych wyobrażeniach. To, jaki jest Bóg, ma też wpływ na ciebie. Odkrywając Jego ojcowskie serce, odkrywasz także swoją tożsamość jako Jego dziecka. Ojcze nasz… kim jesteś? Maria Miduch - dr judaistyki i hermeneutyki biblijnej, mgr teologii, mgr studiów bliskowschodnich, wykładowca języka hebrajskiego i Starego Testamentu. Członek Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Liderka we wspólnocie Głos na Pustyni, zaangażowana w inicjatywę TJCII Polska. Zakochana w podróżach - szczególnie tych do Ziemi Świętej.
Przez wiele lat karmiłem się różnymi rzeczami, gnozą, buddyzmem Zen - to mnie fascynowało. Ale to nie dawało mi życia. Wciąż byłem nieszczęśliwy. To Chrystus dał mi życie, wygnał ze mnie demona, uzdrowił mnie i wskrzesił do prawdziwego życia - doświadczyłem tego, widziałem to wszystko, widziałem, jak uwolnił moją żonę. Czy musiałem się jakoś natrudzić? Nie, to wszystko dostałem za darmo! Nikt mi tego nie zabierze, nie wydrze, bo widziałem to na własne oczy i dlatego mogę teraz o tym mówić. Dlatego opowiadam dzisiaj o miłości.Tomasz Budzyński
Święta Wielkanocne tylko z Siostrą Anastazją! Na wielkanocnym stole oprócz tradycyjnej święconki i wszechobecnych jaj w każdej postaci, nie może zabraknąć żurku, białej kiełbasy, placanki, ćwikły z chrzanem, pasztetów czy pieczonych mięs. Zajączek wielkanocny, baranek, baby drożdżowe, baby ucierane, przekładane mazurki i wiele innych słodkości sprawią, że Święta Wielkiej Nocy będą nie tylko wyjątkowo smaczne ale i pełne radosnego ucztowania, na które zaprasza Siostra Anastazja wszystkich swoich Czytelników!
Ksiądz Jan Kaczkowski to nie tylko Życie na pełnej petardzie, ale też setki kazań wygłoszonych w całej Polsce i poza jej granicami. Książka ta to wybór tych, które jego zdaniem najlepiej pokazują najbliższe mu tematy: wierność sumieniu, odwaga, wewnętrzna uczciwość, pokonywanie własnych słabości, budowanie bliskości i autentycznych relacji. Niezależnie od tego, czy były wygłoszone dla tłumów, które przychodziły na jego msze, czy dla pacjentów hospicjum w Pucku i ich rodzin, widzimy w nich księdza Jana, który dzieli się tym, co dla niego najważniejsze. Książka zawiera też rekolekcje z księdzem Janem "Herod, Piłat, setnik i inni" oraz przewodnik po dobrej spowiedzi.
Timothy M. Gallagher OMV omawia czternaście reguł rozeznawania duchów św. Ignacego Loyoli zawartych w "Ćwiczeniach duchowych".
Autor nie tylko pomaga zrozumieć współczesnemu Czytelnikowi trudny, pochodzący z XVI wieku tekst św. Ignacego, lecz także ukazuje aktualność jego duchowych intuicji, które również dzisiaj mogą być odpowiedzią na potrzeby osób chcących prowadzić pogłębione życie duchowe.
Jak mówi we wstępie do książki Harvey D. Egan SJ, jej ogromną zaletą jest nie tylko badawcza wnikliwości autora i powoływanie się na liczne naukowe opracowania dotyczące poruszanych zagadnień, lecz także niezwykła klarowność i przejrzystość tekstu, który pokazuje, że niełatwe skądinąd zagadnienie rozeznawania duchów leży w sercu chrześcijańskiego życia duchowego. Dzięki lekturze Czytelnik może bowiem nauczyć się w swoim życiu duchowym pokornego i wytrwałego odróżniania dobrych duchów od złych, fałszywych poruszeń serca od tych prowadzących do Boga i pozwalających poznawać Jego wolę.
Timothy M. Gallagher OMV - rekolekcjonista, znawca duchowości ignacjańskiej, wykładowca. Tytuł doktora otrzymał na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jest autorem kilku bestsellerów, między innymi "Modlitwy rachunku sumienia", "Rozeznawania woli Bożej" oraz "Medytacji i kontemplacji".
Pan jest Pasterzem moim…
Nowy modlitewnik dla dzieci w rozważaniach i modlitwach ukazuje Boga jako pełną dobra i miłości najbliższą nam Osobę. Odwołuje się do przedstawienia Chrystusa jako Dobrego Pasterza, który wychodzi naprzeciw zagubionym i przestraszonym owcom. Idzie odszukać i wyplątać z cierni tę zagubioną.
To ważne, by na początku samodzielnej drogi wiary dziecko miało w sobie obraz Boga sprawiedliwego, ale miłosiernego, wszechmocnego, ale czułego, Stwórcy całego świata, ale też bliskiego Przyjaciela.
W książeczce znajdziemy trzy wersje rachunku sumienia. Jedna z nich oparta jest na słowach Jezusa z Ewangelii. Są tu modlitwy bliskich nam świętych i błogosławionych: Faustyny, Jana Pawła II, Matki Teresy z Kalkuty czy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nowością są modlitwy rodzinne na najważniejsze święta oraz puste miejsce pozostawione na własne modlitwy dziecka. Jest ono wskazówką, że do Boga możemy zwracać się swoimi słowami. A nawet bez słów.
W modlitewniku jest bogaty wybór pieśni eucharystycznych i kanony z Taizé, nieobecne dotąd w tego typu publikacjach.
Forma graficzna w swojej prostocie przemawia do dziecięcej wrażliwości, nie jest jednak infantylna. Pełne ciepła malowane kilkoma pociągnięciami pędzla postacie i ornamenty sprawiają, że modlitewnik staje się bliski dziecku i pozostanie taki, nawet gdy ono dorośnie.
MODLITEWNIK będzie dostępny w kolorze czarnym oraz białym
Pan jest Pasterzem moim…
Nowy modlitewnik dla dzieci w rozważaniach i modlitwach ukazuje Boga jako pełną dobra i miłości najbliższą nam Osobę. Odwołuje się do przedstawienia Chrystusa jako Dobrego Pasterza, który wychodzi naprzeciw zagubionym i przestraszonym owcom. Idzie odszukać i wyplątać z cierni tę zagubioną.
To ważne, by na początku samodzielnej drogi wiary dziecko miało w sobie obraz Boga sprawiedliwego, ale miłosiernego, wszechmocnego, ale czułego, Stwórcy całego świata, ale też bliskiego Przyjaciela.
W książeczce znajdziemy trzy wersje rachunku sumienia. Jedna z nich oparta jest na słowach Jezusa z Ewangelii. Są tu modlitwy bliskich nam świętych i błogosławionych: Faustyny, Jana Pawła II, Matki Teresy z Kalkuty czy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nowością są modlitwy rodzinne na najważniejsze święta oraz puste miejsce pozostawione na własne modlitwy dziecka. Jest ono wskazówką, że do Boga możemy zwracać się swoimi słowami. A nawet bez słów.
W modlitewniku jest bogaty wybór pieśni eucharystycznych i kanony z Taizé, nieobecne dotąd w tego typu publikacjach.
Forma graficzna w swojej prostocie przemawia do dziecięcej wrażliwości, nie jest jednak infantylna. Pełne ciepła malowane kilkoma pociągnięciami pędzla postacie i ornamenty sprawiają, że modlitewnik staje się bliski dziecku i pozostanie taki, nawet gdy ono dorośnie.
MODLITEWNIK będzie dostępny w kolorze czarnym oraz białym
Sztuki modlitwy można się uczyć i trzeba się uczyć. Dlatego książka, którą oddajemy Czytelnikowi do rąk, chce pomóc w tym szlachetnym przedsięwzięciu. Mówiąc o Czytelnikach, mam na myśli kandydatów przygotowujących się do kapłaństwa, księży, osoby konsekrowane, a także świeckich pragnących pogłębić osobiste życie duchowe i jeszcze bardziej angażować się w życie Kościoła. Książka może służyć jako podręcznik do pogłębienia wiedzy, do lepszego poznania duchowości chrześcijańskiej, a także jako przewodnik na osobistych drogach życia duchowego.
Kard. Stanisław Dziwisz, Słowo wstępne
Niniejszym tomem zamykamy cykl prac zbiorowych, których tytuły rozpoczynają się od słowa "sztuka": Sztuka spowiadania, Sztuka kierownictwa duchowego, Sztuka bycia księdzem, Sztuka relacji międzyludzkich. Sztuka modlitwy. Praktyka życia duchowego jest istotnym dopełnieniem czterech poprzednich publikacji. Wszystkie poświęcone są "praktyce" życia duchowego w ujęciu chrześcijańskim. I choć zamieszczone w nich artykuły nie stronią od refleksji biblijnej, teologicznej czy moralnej, to jednak dominuje w nich przede wszystkim spojrzenie egzystencjalne i ascetyczne na podstawowe zagadnienia życia duchowego: modlitwę, życie sakramentalne, moralność, obowiązki stanowe, życie wspólnotowe.
Józef Augustyn SJ, Wprowadzenie
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?