Gdy mężczyźni zawodzą, Bóg powołuje kobiety.
Medytacje oparte są na losach najważniejszych kobiet ze Starego Testamentu. Są to żony, matki, córki czy kochanki. Jedne lśnią przykładem wierności i poświęcenia, inne knują misterne intrygi. Niektóre zajmują też wysoką pozycję w świecie mężczyzn, a zdarza się, że stają się ich ofiarami. Niemniej jednak Bóg realizuje własne zamysły w tej chwili na tych krętych ludzkich drogachMedytacje biblijne
Kobieta, niezmiennie od wieków, pozostaje bohaterką wielu dzieł literackich pisanych przez mężczyzn. Fascynacja „płcią piękną" wydaje się zrozumiała i uzasadniona. Odkrywanie tajemnicy kobiety prowadzi bowiem nieuchronnie do wyrażenia wdzięczność Stwórcy za wspaniałość Jego dzieła. Nie dziwi więc powiedzenie, że „kobiety są boskie", bo są obrazem samego Boga.
Historia mężczyzny nieodłącznie związana jest z obecnością kobiet. Świat Biblii jest jednak głównie światem mężczyzn. Autorzy ksiąg starotestamentowych, ukazując życie największych postaci, koncentrują się najczęściej na mężczyznach. Patriarchowie, przywódcy ludu, najwięksi prorocy byli mężami Bożymi. Obecność kobiet, chociaż może bardziej dyskretna, również stanowi jednak wspaniały materiał badawczy do analizy roli kobiet w zamyśle Stwórcy i w historii zbawienia.
Stary Testament sytuuje kobiety w bardzo różnych kontekstach. Występują one w roli matek, żon, córek czy kochanek. Przyczyniają się zarówno do wywyższenia mężczyzn, jak i do ich upadku. Są przykładem wierności i poświęcenia lub też snują misternie swoje intrygi i manipulują. Zajmują wysoką pozycję w świecie mężczyzn, ale też stają się ofiarami ich „samczego" postępowania. Niektóre stały się symbolem, a ich imiona wspomina się przy różnych okazjach, inne zaś pozostają ciągle bezimienne, jakby na marginesie.
W wielu wypadkach postawa starotestamentowych kobiet wpływa na zmianę biegu wydarzeń. Ich przebiegłość i pomysłowość prowadzi do realizacji Bożego planu, chociaż zdarza się, że stosowane przez nie metody możemy uznać za niezbyt stosowne czy chwalebne. Bóg prowadzi nieustannie swoje dzieło zbawienia i potrzebuje do jego realizacji ludzi odważnych, gotowych do współpracy z Nim. Gdy z różnych powodów zawodzą mężczyźni, Bóg powołuje kobiety, by ratowały sytuację, rozsławiając w ten sposób bohaterstwo i mądrość płci pięknej.
Kobiety - między miłością a zdradą to zbiór medytacji biblijnych opartych na historii najważniejszych kobiet starotestamentowych. Postaci są ukazane w porządku chronologicznym. Poświęcone im opowieści uwzględniają szerszy kontekst rodzinny czy plemienny, jednak konieczne będzie sięgnięcie do Biblii w celu całościowego odczytania zawartego w niej przesłania. Zamiarem autorów nie było osądzanie poszczególnych czynów i postaw prezentowanych kobiet ani propagowanie męskiego punktu widzenia. Książka stanowi raczej zachętę do odkrywania tajemnicy kobiety w różnych jej wymiarach oraz do odczytywania swojego życia w świetle opisywanych wydarzeń. Z tego punktu widzenia jest to książka o kobietach, przeznaczona zwłaszcza dla kobiet, ale może okazać się również bardzo pożyteczna
dla mężczyzn. Mamy przy tym nadzieję, że przybliży ona Czytelnikom niektóre mniej znane postaci i stanie się lekturą prowadzącą do refleksji nad obrazem kobiety, boskiej tajemnicy.
Autorzy – wstęp do książkiKobiety między miłością a zdradą Spis Treści
WSTĘP
LEWA
2. SARA
3.ŻONAICÓRKILOTA
4. REBEKA
5. RACHELA
6. TAMAR
7. MIRIAM
8. RACHAB
9. DEBORA
10. DALILA
11. RUT
12. ANNA
13. ABIGAIL
14. BATSZEBA
15. TAMAR, SIOSTRA ABSALOMA
16. IZEBEL
17.WDOWAZSAREPTY
18. SARA, ŻONA TOBIASZA
19. JUDYTA
20. ESTERA
21. ZUZANN A
22. SZULAMITKA
BIBLIOGRAFIA
Wyznania z przeżyć wewnętrznych Rozalii Celakówny, to starannie opracowane, opatrzone licznymi przypisami listy mistyczki do spowiednika, ks. Kazimierza Dobrzyckiego oraz notatki spisywane na jego polecenie (od 1937 r. do jej śmierci w 1944 r.).
Dowiadujemy się z nich o niemal codziennych przeżyciach duchowych Rozalii, o wizjach i słowach nadprzyrodzonych, a także o jej sprawach powszednich i pełnej poświęcenia pracy w szpitalu.
Ks. Dobrzycki, będąc przekonanym o wielkiej wadze objawień, których doświadczyła jego penitentka, o jej nieprzeciętnej świętości i pokorze, nakazał Rozalii spisywanie notatek dotyczących jej przeżyć i pieczołowicie gromadził wszystkie listy od niej otrzymane.
Dla Rozalii pisanie było wielką udręką - sprawiało jej ból mówienie o tym, co niewyrażalne - jednak w swej pokorze i uległości okazała posłuszeństwo kapłanowi, przed którym, jako jedynym, otworzyła swoje serce. Dzięki temu i my możemy dziś poznać ten przepiękny cud Bożej miłości - kobietę, która nie myśląc o sobie, bez reszty oddała sie służbie bliźnim. Ona, obdarzona niezwykłym darem mistycznych zaślubin z Bogiem, zajaśnieje swoją świętością i obudzi w naszych sercach żar Bożej miłości, wskazując na gorejące miłością Najświętsze Serce Jezusa Króla.
Nowa wersja podręcznika cenionego przez wielu wykładowców katechetyki, nauczycieli religii i uczniów.
Seria Odsłonić twarz Chrystusa służy jako pomoc w ewangelizacji i formacji młodzieży oraz prowadzeniu jej do dojrzałości chrześcijańskiej.
Najważniejszym celem serii jest jednak ukazanie młodzieży oblicza Chrystusa obecnego w każdym człowieku.
Wydawało się, że Wanda i Marek osiągnęli wszystko, czego potrzeba do szczęścia. Byli dobranym małżeństwem, wiedli spokojne, dostatnie życie, mieli dwóch udanych synów. Jednak popełniony przez nich w przeszłości grzech, o którym Marek starał się nie pamiętać, zaczął powracać do Wandy w nocnych koszmarach. Ich uporządkowany świat zaczął się stopniowo rozsypywać... Złe decyzje, głęboki kryzys, a nawet zdrada są dla bohaterów początkiem dojrzewania w wierze. To poruszające, fabularyzowane świadectwo daje krzepiące odpowiedzi na pytania nurtujące nas wszystkich: Czy warto przebaczać
Książka przeznaczona dla dzieci i katechetów może być również pomocą dla rodziców w procesie wprowadzania najmłodszych w życie religijne.
Opowiadania, nawiązując do codziennego doświadczenia najmłodszych, wprowadzają ich w świat wartości ewangelicznych, aby wzbudzić w nich pragnienie życia z Jezusem Chrystusem.
Północ. W nocnej ciszy rozlega się miejski zegar. Wybija rytmicznie dwanaście uderzeń. Minął kolejny dzień. Zaczyna się nowy. Ile ich było już w moim życiu? A ile ich jeszcze będzie? Wszystkie, o Panie, policzone są i wszystkie należą do Ciebie. Te ocenione przeze mnie jako owocne, piękne, udane i przyjemne, oraz te - jak dzisiaj - uznane za nieudane czy wręcz zmarnowane. Od wielu tygodni zegar bijący o północy przywołuje upartą myśl o kolejnym zmarnowanym dniu. Jednak tylko w ocenie moich chaotycznych emocji i myśli. A jak Ty, Panie, osądzasz bezpowrotnie mijające moje dni? Ty przecież, Panie, przenikasz i znasz mnie, Ty wiesz, kiedy siadam i wstaję. Z daleka przenikasz moje zamysły, widzisz moje działanie i mój spoczynek i wszystkie moje drogi są Ci znane.
fragment rozważań
Każdy z 44. tematów zaprezentowany jest na dwóch sąsiadujących stronach. Na jednej znajduje się zilustrowane opowiadanie, a na sąsiedniej różnorodne ćwiczenia, takie jak: kolorowanie, rysowanie prostych elementów, uzupełnianie ilustracji gotowymi elementami (naklejkami) lub według własnej inwencji, obrysowywanie kształtów według przygotowanych szablonów. Opowiadania nawiązują do doświadczeń dziecka czteroletniego i przedstawiają życie codzienne rodziny przeżywane w świetle wiary chrześcijańskiej. Na końcu książeczki oprócz naklejek umieszczone są kartki z wydrukowanymi modlitwami: "Słowa od Boga" i "Modlitwy dziecka", z których korzystać można zarówno na zajęciach, jak i na wspólnej modlitwie w domu. Opowiadania zostały nagrane na dołączoną do książki płytę MP3 .
Podręcznik nr AZ-02-01/10-KR-1/11 zgodny z programem nauczania "Kochamy dobrego Boga" nr AZ-0-01/10
Nr dopuszczenia 715/2011
W pierwszy dzień wiosny zaczynam sześćdziesiątkę. Patrząc wstecz, narzuca mi się nieodparcie, że życie ludzkie mierzy się dwudziestkami. [?] Przejście od drugiej do trzeciej dwudziestki bywa dla wielu z nas niełatwe. Czujemy się jeszcze młodzi, ale już nie te siły. O ile akceptujemy farbowanie siwych włosów u kobiet, u mężczyzn uważamy to za śmieszne "oszustwo". Wielu z nas, między drugą a trzecią dwudziestką, łudzi się, że można by zacząć wszystko jeszcze raz, od nowa, choćby szukając nowej połówki. Błogosławieni, którzy nie dają się skusić złudzeniami "drugiej młodości" i wejdą spokojnie w trzecią dwudziestkę. Ta staje się wówczas czasem owocowania: zaczynamy powoli rozumieć życie, nabieramy dystansu do pracy, lubimy zacisze domowe, przyglądamy się dorastaniu pociech, uspokajamy się nieco, a wielu z nas Pana Boga traktuje trochę poważniej.
(fragment rozważań)
Dzień uroczystości pierwszokomunijnej mija szybko. Zostają fotografie, wspomnienia, upominki...Proponowany album to niebanalna pamiątka. Jego Autorka - posiłkując się wersetami biblijnymi - pragnie uświadomić dzieciom, że choć dzień uroczystości mija, Boża obecność trwa. Wracają zwykłe obowiązki, szkoła, nauka... Emocje zmieniają się jak w kalejdoskopie: radości i smutki, sukcesy i porażki, wysiłek i zabawa. A Bóg jest obecny stale i bez względu na to, gdzie jesteśmy, co czujemy i co robimy.
Siostra Leonia Maria Nastał jest polską mistyczką, dotychczas mało znaną. Jej życie duchowe polegało na głębokim doświadczeniu ojcowskiej miłości Boga i bezgranicznym zawierzeniu, którego wzór znajdowała w Dzieciątku Jezus.
Spisywany na polecenie Jezusa Dziennik duchowy Życie wespół z Jezusem, zawiera zapisy rozmów Leonii z Bogiem, myśli i pragnienia powstałe na modlitwie oraz objawienia mistyczne.
Z prowadzonej przez nią korespondencji zachowały się 352 pisma. Do druku wybrano te listy lub ich fragmenty, które obrazują rozwój życia wewnętrznego Służebnicy Bożej lub bezpośrednio wiążą się z Dziennikiem. Pisma Siostry Leonii przybliżają prawdę o Bogu cierpliwej miłości i pokornej łagodności.
Sankofa – afrykańskie słowo, które oznacza mitycznego ptaka patrzącego w przeszłość, po to, żeby ją zrozumieć i ruszyć ku przyszłości. Rodzimy się z możliwościami, które tylko my sami jesteśmy w stanie zrealizować. Nikt inny tego za nas nie zrobi. Z różnych powodów w trakcie naszego życia zakopujemy talenty i zaczynamy żyć poniżej własnych umiejętności. A przecież potrafimy więcej. Kim jestem i jaki jest sens mojego życia? Czy wiara i psychologia się ze sobą kłócą? Gdzie mogę znaleźć zgubione poczucie własnej wartości? Jak mam uporządkować swoje uczucia: te chciane i te, z którymi żyje mi się trudno? Czy potrafię tworzyć dobre, budujące relacje i uchronić się przed tymi, które odbierają mi wolność? Tomasz Gaj OP i Magdalena Pajkowska prowadzą wyjątkową, osobistą rozmowę o dobrym i spełnionym życiu. Pytają, dają odpowiedzi, dzielą się sobą i swoimi doświadczeniami po to, żebyś mógł na nowo odkryć, kim jesteś i jak ważne jest twoje życie. To spotkanie rozpoczyna inspirującą wędrówkę, która nie pozwoli ci zmarnować życia. Bestseller – 10000 sprzedanych egzemplarzy Najlepsza książka psychologiczna (2017) Najlepsza książka katolicka (2018) Wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS (2019) Drugie wydanie, poszerzone o wstęp i uzupełnienia autorów. *** Magdalena Pajkowska – dziennikarka, lektorka i tłumaczka języka włoskiego. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi autorskie warsztaty Italia vera, bo Włochy to jej pasja. Matka trzech dorosłych synów. Autorka książek, między innymi: „Piękna jesteś przyjaciółko moja… – słowa o kobietach”, „Mój miły jest mój, a ja jestem jego… – dokument o rodzinie”, „Pociągnij mnie za sobą. Pobiegniemy! – przemówienia do młodzieży”, „Wody wielkie nie zdołają ugasić miłości – teksty o miłosierdziu”, „Na brzegu światła. Listy o wdzięczności”. Lubi podróże, jazdę na rowerze i zapach rzymskiego poranka. Tomasz Gaj OP – od sierpnia 1995 roku podąża drogą św. Dominika. Przez 20 lat zajmował się formacją: nowicjatu, braci studentów, był promotorem formacji stałej. Skończył psychologię i pracuje jako psychoterapeuta. Jest nauczycielem i superwizorem ISTDP. Organizuje warsztaty i prowadzi wykłady z psychologii i duchowości. Lubi słuchać i obserwować ptaki.
Odkryj bezcenny dar kobiecości i uciesz się z bycia sobą Czy naprawdę znasz i kochasz siebie? Czy doceniasz to, kim jesteś, i cieszysz się w pełni życiem, które dostałaś? Czy umiesz dbać o swoje granice i wchodzić w zdrowe, budujące, a nie niszczące relacje? Czy potrafisz zaprzyjaźnić się w pełni ze swoim ciałem i czerpać satysfakcję z rozwijania swojej seksualności? Siostra Małgorzata Lekan OP zaprasza cię do głębokiego poznania siebie, zrozumienia i nazwania tego, co cię zniewala i unieszczęśliwia, a także do przyjrzenia się temu, co daje życie oraz poczucie spełnienia. Kobieto, istoto chciana i ukochana przez Boga od zawsze, zbawiona i posłana w mocy Chrystusa – takie są twoje fundamenty, z tym wyruszasz po „więcej”, na wyprawę ku głębi swojej kobiecości. Zapraszam cię, byśmy poszły razem przez obszary takie jak: poczucie własnej wartości, temperament, potrzeby, granice, ciało i szczęście. Tam będziemy – jak mówiła św. Katarzyna ze Sieny – szukać siebie w Bogu, by i Jego w sobie odnaleźć. Pierwszy tom wyjątkowej serii dla kobiet poświęconej samorozwojowi i propozycja szeroko rozumianej formacji osobistej. *** Małgorzata Lekan – dominikanka, absolwentka . studiów teologicznych we Franciscan University of Steubenville w USA i w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Instytutu Studiów nad Seksualnością w Catholic Theological Union w Chicago. Jest zaangażowana w szeroko rozumiane dzieło ewangelizacji, zwłaszcza w działalność na rzecz kobiet. Prowadzi liczne kursy i warsztaty oraz autorski program Sobotnie Sesje Samorozwoju poświęcony odkrywaniu bezcennego daru kobiecości. Autorka bestsellerowej książki Boska ja. Kobiecy przewodnik po mieście, którym jestem.
Jak żyć współczuciem w czasach przemocy i rozpaczy? Co możemy zrobić z gniewem, który odczuwamy w tak niesprawiedliwym świecie? Czy łzy smutku mogą oczyścić nasze serce, przemienić spojrzenie i zaowocować radością? Richard Rohr ożywia głosy biblijnych proroków, którzy uczą nas kochać tak, jak kocha Bóg. Dzieli się przemieniającym przesłaniem o bólu i pięknie człowieczeństwa, które płynie z ich pism. Przypomina, że choć Bóg obnaża w nas to, co nieprawdziwe – przestrzenie, w których nie jesteśmy wierni Ewangelii, to przede wszystkim przyjmuje nas w naszych słabościach oraz prostuje drogi, które sami zawikłaliśmy. Jeśli przestaniemy być pochłonięci wyłącznie osobistymi dramatami, odkryjemy bezgraniczną moc współczucia, w którą wyposażone jest ludzkie serce. W świecie, w którym może się wydawać, że nasz ziemski dom stoi w płomieniach, Rohr wprowadza nas na wyższy poziom przeżywania nadziei. Podobnie jak większość z nas, prorocy zaczynali nie tylko od osądzania i gniewu, ale także od kompleksu wyższości, stawiając się ponad innymi. Następnie na różne sposoby ten punkt widzenia rozpada się w miarę powstawania ich pism. Przechodzą od gniewu i osądzania do przemienionej świadomości, w której stają się bardziej podobni do Boga: jak Bóg bardziej cierpliwi, jak Bóg bardziej wyrozumiali, jak Bóg bardziej kochający. Ta książka jest światłem dla każdego, kto szuka pocieszenia i zrozumienia w niepewnych czasach. Richard Rohr (ur. 1943) – franciszkanin, kierownik duchowy, założyciel Centrum Działania i Kontemplacji w Albuquerque w Nowym Meksyku. W Wydawnictwie WAM ukazało się kilka jego publikacji: Spadać w górę, Nieśmiertelny diament, Enneagram, Dzikość i mądrość, Uniwersalny Chrystus, Nagie teraz, Oddychając pod wodą, Prostota.
"Nauczycielu - gdzie mieszkasz?" Odpowiedział im: "Chodźcie, a zobaczycie". Poszli więc i zobaczyli, gdzie mieszka, i tego dnia pozostali u Niego. J 1,38-39W drugim tygodniu Ćwiczeń duchowych św. Ignacy Loyola zachęca nas do osobistego spotkania się z Chrystusem i rozważania Jego nauki, by móc lepiej Go poznać, pokochać i naśladować - zobaczyć, gdzie mieszka, i pozostać u Niego. Pomocne w tym są ewangeliczne kontemplacje ziemskiego życia Jezusa, które proponuje w swojej książce Józef Augustyn SJ. Jak podkreśla autor, całe życie Jezusa mówi o miłości Boga do nas i zaprasza nas do udzielenia na nią hojnej odpowiedzi. Wszystko, co opisują Ewangelie, jest także słowem o tym, kim my jesteśmy, kim mamy się stawać i jak mamy żyć. Dla tych, którzy stają przed ważnymi wyborami życiowymi, rozważania odwołujące się do treści drugiego tygodnia mogą być pomocą w szukaniu i odnajdywaniu woli Bożej.W książce czytelnik znajdzie opis metody ignacjańskiej kontemplacji ewangelicznej, propozycje wprowadzeń do modlitwy na podstawie wybranych fragmentów Pisma Świętego oraz rozważania dotyczące między innymi sposobów rozeznawania woli Bożej, podejmowania decyzji o jej pełnieniu oraz reformy i poprawy życia.Trzeci tom sześciotomowej serii rozważań opartych na Ćwiczeniach duchowych św. Ignacego Loyoli
Gdzie liturgia Kościoła ma swój początek? W jaki sposób Duch Święty działa w niej i wpływa przez nią na wierzących w Chrystusa? Jak przeżywać celebracje liturgiczne, by karmić się ich sycącymi treściami? Niektórzy dzielą swoje uczestnictwo w liturgii na dwa okresy: do momentu poznania teologii Jeana Corbona i po zaznajomieniu się z nią. Jego klasyczne dzieło na jej temat jest bowiem niezwykłą medytacyjną podróżą w głąb misterium. Francuski teolog – czerpiący obficie z Pisma Świętego oraz z bogactwa Tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu – otwiera przed czytelnikami nieznane wcześniej horyzonty. Podpowiada, jak przeżywać uczestnictwo w Eucharystii, by owocowało ono miłością i żywą relacją z Chrystusem oraz uwrażliwiało na bliźnich. Corbon opiera swoją narrację na apokaliptycznym symbolu wody życia. Każdy rozdział książki przybliża stopniowo do tajemnicy boskiej krynicy, przypominając, że strumień wypływający ze zdroju, którym są Ojciec, Syn i Duch Święty, ma moc, by orzeźwiać, oczyszczać i regenerować siły spragnionych ludzi. Wierzę, że ta książka trafi do tych, którzy już o Jeanie Corbonie słyszeli, jak i do tych, którzy jeszcze nigdy nie mieli okazji spotkać się z jego myślą. Dla jednych i drugich powinny to być niezwykłe spotkania. Ks. dr Krzysztof Porosło Jean Corbon (1924–2001) – francuski teolog, kapłan Kościoła melchickiego, który od roku 1956 na stałe mieszkał w Libanie. W swoich badaniach naukowych koncentrował się na temacie liturgiki i ekumenizmu. Napisał czwartą sekcję Katechizmu Kościoła Katolickiego poświęconą modlitwie chrześcijańskiej.
Kiedy masz otwarte serce i oczy, mogą się wydarzyć cuda… Każdy nowy dzień szybko zapełnia się wieloma wyzwaniami. Wśród licznych problemów i spraw do załatwienia na już, trudno nam dostrzec dziejące się obok nas cuda. Nie te spektakularne, ale codzienne, malutkie, często bagatelizowane, choć wielkie w swojej mocy jak przypadkowe spotkanie z dawno niewidzianą przyjaciółką, mała kawa na przytulnej ławce w parku, serdeczny uśmiech pani w sklepie, przytulenie ukochanej osoby. Małe, wielkie cuda to wyjątkowy kalendarz, który pomoże ci otworzyć się na cuda codzienności, na dobro, na wdzięczność i szczęście, do którego tak naprawdę nie potrzeba wiele. W kalendarzu znajdziesz: inspirujące cytaty z książek Kasi Olubińskiej, motywujące teksty na każdą porę roku, ilustracje Karoliny Marciniak z Boskich Kresek, fotografie autorstwa Toli Piotrowskiej, odsyłacze do czytań z Pisma Świętego na każdy dzień, miejsce na zapisanie wszystkich małych wielkich cudów… Od kiedy zaczęłam szukać Boga, częściej widzę w ludziach i otaczającym mnie świecie rzeczywistość nieba, czyli piękno, dobro i miłość w drobnych gestach oraz rzeczach. To są małe, wielkie cuda codzienności. Katarzyna Olubińska *** Katarzyna Olubińska – dziennikarka porannego programu w Dzień Dobry TVN. Autorka popularnego bloga Bóg w wielkim mieście oraz bestsellerowych książek Bóg w wielkim mieście (2017), Kobieta w wielkim mieście (2020), Bóg w moim domu (2021), Szczęście w wielkim mieście (2022) i Mama w wielkim mieście (2024). Prywatnie - szczęśliwa żona Jacka i mama Julci, miłośniczka psów (ma psa Flip-Flopa). Fanka żeglarstwa i podróży do świętych miejsc, zwłaszcza Medjugorie.
Motywem przewodnim książki jest chrystologia Ducha akcentująca nierozerwalną więź Chrystusa z Duchem Świętym w trynitarnym życiu Boga i w historii zbawienia. Syn i Duch stanowią „dwie ręce Ojca”, jak to sugestywnie zobrazował św. Ireneusz. Opisując to misterium, ks. Maciej Raczyński-Rożek wydobywa nowe rozwiązania, jakie daje chrystologii i pneumatologii konsekwentne ukazanie tej więzi. W pierwszej części autor opiera się na myśli S. Bułgakowa, odwołując się także do filozoficznych i teologicznych źródeł poglądów tego wschodniego teologa – F.W.J. Schellinga i W. Sołowjowa. W drugiej części przechodzi do teologii H.U. von Balthasara, jego refleksję umieszczając na tle biblijnych rozważań F.-X. Durrwella. Praca została osadzona na bogatych materiałach źródłowych. Czytelnik odnajdzie w niej wiele zagadnień z zakresu sofiologii, estetyki teologicznej, filozofii klasycznej i teologii dogmatycznej, szczególnie trynitologii, pneumatologii i chrystologii w refleksji teologów Wschodu i Zachodu. Maciej Raczyński-Rożek (ur. 1981) – ksiądz katolicki, doktor nauk teologicznych, wykładowca teologii dogmatycznej na Akademii Katolickiej w Warszawie. W 2015 roku obronił pracę doktorską z zakresu eschatologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Jego naukowe zainteresowania koncentrują się na twórczości H.U. von Balthasara, S. Bułgakowa oraz E. Przywary. W swych pracach zajmuje się także tzw. eschatologią nadziei i kwestią miejsca teologii w postmodernistycznym świecie.
Autor podejmuje problem sakramentu pojednania zarówno od strony penitenta, omawiając warunki dobrej spowiedzi, jak też od strony spowiednika, analizując zasady posługi w konfesjonale. Józef Augustyn SJ podkreśla, że posługa jednania nie ma charakteru prywatnego; obaj - spowiednik i penitent - spotykają się na gruncie wiary w miłosierdzie Boga. Autor zaznacza, że tylko kapłan, który jest dobrym penitentem, może być dobrym spowiednikiem, oraz, że penitent ma prawo znać zasady, jakimi winien kierować się kapłan w konfesjonale.Audiobook stworzony na podstawie książki Sakrament pojednania. Medytacje, (Wydawnictwo M, Kraków 2024)
Teoria apokatastazy - "wiecznego powrotu", przywrócenia pierwotnego, idealnego stanu rzeczywistości, po raz pierwszy pojawia się u jońskich filozofów natury, Heraklita i Empedoklesa, a za pośrednictwem filozofii greckiej z czasem zostaje przeniesiona również na grunt myśli chrześcijańskiej. W eschatologii chrześcijańskiej jest ona teorią uniwersalnego zakresu zbawienia, koncepcją powrotu wszystkich istot ludzkich do stanu sprzed upadku pierwszych ludzi. W spójny system myślowy ujął ją po raz pierwszy Orygenes w III wieku, a w sposób znaczący rozwinął Grzegorz z Nyssy w wieku IV. Teoria apokatastazy jako niezgodna z ortodoksją Kościoła została odrzucona przez II Sobór Konstantynopolitański w 553 r., jednak do dzisiaj jej wątki i różne postaci można odnaleźć u myślicieli chrześcijańskich różnych tradycji - protestanckiej, prawosławnej, katolickiej.
Czy katolicka doktryna wiary może się zmieniać? Dla jednych stwierdzenie, że nawet dogmaty nie są odporne na przekształcenia, może brzmieć skandalicznie, dla drugich - wyzwalająco. Michael Seewald, badając to na pozór prowokacyjne zagadnienie, ukazuje bogatą i często zapomnianą tradycję dogmatycznych teorii rozwoju - od początków chrześcijaństwa aż do dzisiaj.Autor osadza dyskursy reformatorskie w kontekście historycznym i teologicznym, pokazując, że pole manewru dla przemian jest większe, niż się niektórym wydaje. Kościół, jak przekonuje, jest bowiem współcześnie tym, czym jest, tylko dlatego, że umiał połączyć ciągłość i nieciągłość; ponieważ ewoluował, aby wciąż na nowo wprowadzać powierzoną mu Ewangelię w teraźniejszość.Rozwój dogmatu nie wyklucza korekty istniejącego stanu rzeczy. Nie jest ona jednak bezmyślną antytezą, która ocenia to, co dawne jako błędne, ale "ruchem redukcji", który obok "ruchu rozwoju" zajmuje również prawowite miejsce w historii dogmatu, o ile prowadzi je z powrotem do życia, które starał się wyrazić, a które z biegiem czasu mogło stać się skamieniałe.W ciągu wielu wieków swojej historii Kościół był zdolny do zmian. Może będzie cechował się otwartością na nie również w przyszłości?Michael Seewald - profesor dogmatyki i historii dogmatów na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu w Mnster. Studiował teologię katolicką, filozofię i nauki polityczne . w Tybindze, Frankfurcie, Bostonie i Monachium. W 2011 roku obronił doktorat; cztery lata później habilitację. Jest najmłodszym profesorem teologii w Niemczech.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?