Co napędza wielkie przywództwo?
Rozwój jest dla lidera tym, czym tlen dla nurka. Bez niego ginie. Zatrzymanie się rozwoju powoduje utratę możliwości wpływania na ludzi a z czasem skutkuje utratą zdolności kierowniczych. Takie przypadki znajdujemy zarówno w małych jak i wielkich organizacjach ? nie tylko przedsiębiorstwach gospodarczych, ale także instytucjach pożytku publicznego. Liderzy zdobywają swoją pozycję, ale nie potrafią jej utrzymać. Niektórzy otrzymują stanowiska, bo dysponują potencjałem, którego późnij nie są w stanie wykorzystać. Podobne zjawisko można zauważyć u młodych obiecujących liderów, którzy jednak nigdy nie rozwijają skrzydeł. Ich potencjał pozostaje niewykorzystany. Jaki wspólny mianownik mają te sytuacje? Rozwój osobisty ? lub raczej jego brak. Brak rozwoju bardziej niż cokolwiek innego hamuje karierę lidera.
Od gotowości do rozwoju zależy nasza zdolność do kierowania ludźmi. To proste. Nie znaczy jednak, że łatwe w praktyce. Jak w przypadku większości znakomitych reguł staje się ona skuteczna dopiero po zastosowaniu. O tym właśnie jest ta książka.
Na jej kolejnych stronach będziesz śledzić koleje życia Blake?a, energicznego młodego człowieka, który nie ma pewności, czy chce kierować ludźmi. Nie przejmuj się za bardzo jego wiekiem ani doświadczeniem. Każdy z nas ma w sobie coś z Blake?a,.
Każdemu wydaje się atrakcyjna myśl o kierowaniu ludźmi bez końca. Pewnie nie chcielibyśmy w nieskończoność tkwić na tym samym stanowisku, ale który przywódca pragnie stagnacji lub, co gorsza, utraty wpływów? Jeśli postanawiasz kierować ludźmi przez całe życie ? w przedsiębiorstwie, organizacji społecznej lub rodzinie - musisz stale się rozwijać.
Nasza postawa wobec życia jest ważniejsza od faktów, ważniejsza od czyjejś przeszłości, wykształcenia, posiadanych pieniędzy, życiowych okoliczności, poniesionych porażek, wyglądu, a nawet od talentów czy umiejętności. Każdego dnia mamy wybór dotyczący postawy, jaką przyjmujemy wobec wszystkiego, co nas w tym dniu spotyka. Nie zmienimy tego, co nieuniknione. Jedyne, co jesteśmy z stanie zrobić to wywierać wpływ na siebie samych.
Dale Carnegie
Dale Carnegie (1888?1955) mistrz słowa i nauczyciel życia, miłośnik i popularyzator wiedzy. Jego wykłady i publikacje od ponad 75 lat prowadzą miliony czytelników po szczeblach sukcesów w życiu zawodowym i osobistym. W gabinecie Warrena Buffetta wisi tylko jeden dyplom - ukończenia szkolenia Dale Carnegie Training. Kiedy zmarł, redakcja ?Washington Post? tak przedstawiła jego zasługi dla społeczeństwa: ?Dale Carnegie nie rozwiązał żadnej z odwiecznych zagadek wszechświata. Pomógł jednak ludziom, być może bardziej niż ktokolwiek inny, zrozumieć, jak należy nawiązywać wartościowe relacje z innymi ? a ta umiejętność wydaje się dziś nam najpotrzebniejsza.?
Któż nie chciałby jak najlepiej wykorzystać czasu, jaki został mu tutaj dany? Jedną trzecią tego czasu przesypiamy, przynajmniej jedną trzecią pracujemy i zajmujemy się rodziną, a jeśli mamy szczęście, resztę poświęcamy na rekreację, kulturę, rozwój duchowy czy zwykłe leniuchowanie. Zbyt wielu ludzi wiedzie nudne, bezbarwne życie, oddając się pracy, która nie daje im żadnej satysfakcji, a czas wolny trwoniąc na bezsensowne, bezproduktywne zajęcia.
Dzięki tej książce przyjrzysz się niektórym tego stanu rzeczy przyczynom i posiądziesz umiejętność omijania wymyślnych, codziennych pułapek, które przekreślają możliwość prowadzenia lepszego, bardziej produktywnego i bardziej satysfakcjonującego życia.
Czy Brazylia, Rosja, Indie i Chiny będące motorem napędzającym wzrost gospodarki światowej utrzymają dotychczasowe, niezwykłe tempo wzrostu? Książka O`Neila to błyskotliwa i dogłębna analiza dynamiki sił zmieniającej nasz świat i życie milionów ludzi, także Europejczyków i nas Polaków.
Istnieją tylko cztery sposoby, dzięki którym kontaktujemy się ze światem. Jesteśmy na ich podstawie oceniani i klasyfikowani. To kontakt za pomocą naszego działania, wyglądu, tego, o czym i jak mówimy.
Dale Carnegie
Postępuj zgodnie z podstawowymi zasadami skutecznej komunikacji Dale Carnegie’go. Jeśli będziesz w tym konsekwentny wówczas wykształcisz jakże ważną zdolność:
- doskonalenia umiejętności komunikacyjnych - od codziennych rozmów, aż po prezentacje i wystąpienia publiczne
- łatwego docierania z twoim przekazem do odbiorcy, co sprawi że praca zostanie wykonana szybciej i z mniejszą liczbą błędów
- słyszenia tego, co mówią inni, tak aby w pełni zrozumieć ich przekaz
- zrozumienia w jaki sposób język ciała wzmacnia albo osłabia skuteczność twoich wypowiedzi oraz jak go interpretować u twoich słuchaczy
- trafnego wyrażania myśli w formie pisemnej - w listach, notatkach służbowych, e-mailach czy SMS-ach
Jej historia jest niesamowita i nieprawdopodobna, choć wydarzyła się naprawdę. Mazarine Pingeot, nieślubna córka prezydenta Françoisa Mitterranda i Anne Pingeot - konserwatorki Muzeum d?Orsay w Paryżu, napisała książkę o swoim dzieciństwie ? i o czasach, kiedy jej istnienie było jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic państwowych Francji.
Mimo że prezydent Francji kochał małą Mazzirne, bardzo często odwiedzał ją i matkę w specjalnie przygotowanym mieszkaniu w pobliżu Pałacu Elizejskiego, przez 20 lat nie odważył się przyznać do tego publicznie. Na szczytach władzy obowiązywała zmowa milczenia. Milczały również media. Dopiero w listopadzie 1994 roku Francuzi mogli się z "Paris-Match" dowiedzieć, że ich prezydent przez dziesięciolecia prowadził podwójne życie rodzinne. Na okładce tygodnika ukazało się zdjęcie Mazzarine (wówczas 19 letniej) z Françoisem Mitterrandem, zrobione przez paparazzi. Gdy prezydent zmarł dwa lata później, jego żona -Danielle, zaprosiła Mazarine na pogrzeb ojca. - Dostałam potem mnóstwo listów od nieślubnych dzieci z podziękowaniami za szacunek okazany Mazarine - mówi Danielle Mitterrand. Zdjęcia Mazarine na pogrzebie byłego prezydenta obiegły świat i były symbolicznym końcem epoki życia w ukryciu.
Mały dobry żołnierzyk to dziennik, notatnik, powieść ? wszystko po trosze. To Mazarine jest tytułowym ?dobrym małym żołnierzykiem? swego ojca, zawsze gotowa stanąć w obronie ojca i jego pamięci. Okres życia w ukryciu pozostawił w niej głęboką traumę, lecz ojciec pozostaje dla niej ciągle ?tatą? i równocześnie wielkim człowiekiem, postacią z pomnika. Nawet będąc nastolatką, nie protestowała, bo "bunt mógł doprowadzić do potężnej afery". W swojej książce opisuje, jak męczyła ją depresja i jak chorobliwie schudła. Była zagubioną dziewczynką, córką potężnego, dalekiego ojca, który nie zdawał sobie sprawy z jej cierpienia. Oczywiście, że jako dziecko zastanawiałam się, kogo mój ojciec bardziej kocha ? ich czy nas ? opowiada Mazzarine. ? Ale on glosował przecież nogami, był przy mnie. Spotykał się regularnie również z swoją drugą rodziną. Wszyscy wiedzieli o sobie nawzajem.
To jednocześnie zapis przebiegu kampanii wyborczej drugiego po Mitterrandzie socjalisty prezydenta Francji Francois Hollande?a, którego autorka wspiera, przedstawiając go jako naturalnego następcę ojca. Gdy Mazarine pojawia się w Pałacu Elizejskim ? do którego poprzednio nie miała wstępu ? na uroczystej inauguracji prezydentury Hollande`a ten zwraca się do niej: ?Cieszę się, że tu jesteś?, na co Mazarine odpowiada ?A ja się cieszę, że ty tu jesteś?.
Za nasze zmęczenie często odpowiada nie praca, tylko zmartwienia i frustracje.
Dale Carnegie
Każdemu z nas zdarza się czymś martwić. Wiele z tych trosk trwa krotko i przemija bez podjęcia większego wysiłku. Jeżeli jednak zadręczasz się dłużej, to tkwienie w takiej nerwowej sytuacji może pozbawić cię witalności, entuzjazmu i energii, a nawet doprowadzić do załamania psychicznego i wywołać fizyczne dolegliwości.
Dzięki tej książce przyjrzysz się wielu sprawom, które cię martwią. Przeanalizujesz problemy, których źródło często tkwi w życiu osobistym oraz zawodowym. Zastanowisz się, jak poradzić sobie ze stresem, uniknąć ?wypalenia? oraz rozwinąć i utrzymać pozytywne nastawienie, które umożliwi konstruktywne myślenie i działanie. Nigdy nie będziesz całkowicie wolny od zmartwień, ale możesz zminimalizować ich negatywny wpływ i zacząć pozytywnie działać, zamiast bezczynnie przyglądać się problemom. Aktywność i optymizm zamienią cię w szczęśliwego człowieka, a twoje życie stanie się bardziej wartościowe.
Kiedy jakaś książka sprzedaje się w ponad dwudziestu milionach egzemplarzy, szacunek dla zdania czytelników narzuca obowiązek wytłumaczenia, dlaczego ktoś' chce podważać zawarte w niej kluczowe przesłanie. Mam nadzieję zrobić to w skrócie we wstępie. Jednak właściwe wyjaśnienie zawiera dopiero sama przypowieść.
Ta książka stanowi twór samodzielny i jako taki powinna być czytana. Nic dziwnego jednak, że spotykam się z pytaniami, czy jest to polemika z książką Spencera Johnsona Who Moved My Cheese [Kto zabrał mój ser?(KZMS)] albo jej kontynuacja. Innymi słowy: czy twierdzę, że przesłanie zawarte w KZMS jest nieprawdziwe albo niepełne. Odpowiedź brzmi: i jedno, i drugie.
KZMS to atrakcyjna lektura dla każdego, kto ma kłopoty z radzeniem sobie z nawet najmniejszymi zmianami w życiu. Przypomina nam, że należy akceptować zachodzące zmiany, które często pozostają poza naszą kontrolą, i trzeba znajdować siły, aby iść dalej i umieć się przystosować. To przesłanie trafne i niebanalne. Ale też niepełne. Nawet jeżeli akceptacja wydaje się jedynym wyjs'ciem, nie należy ograniczać się do ślepego akceptowania zmian i gorliwego przystosowania. Powinniś-my dążyć do zrozumienia, dlaczego ktoś wymusza na nas zmiany, jak w przyszłości bardziej panować nad swoim życiem, czy dążymy do właściwych celów i w jaki sposób dałoby się
uciec z labiryntów, które zawsze są zaprojektowane przez kogoś innego. A zatem - skuteczna adaptacja to za mało, aby osiągnąć sukces albo szczęście.
Pod pewnymi względami przesłanie KZMS jest nie tylko niepełne, ale wręcz niebezpieczne. Być może zanim powiemy komuś, że mądrze jest automatycznie akceptować swoje ograniczenia, należałoby się dwa razy zastanowić. Może jednak przyszłym innowatorom, wynalazcom, przedsiębiorcom i liderom nie powinniśmy sugerować, żeby zamiast tracić czas na zastanawianie się nad przyczynami, mają zaakceptować narzucony im świat. Może nie powinniśmy przekonywać ludzi, że są myszami goniącymi za serem w labiryncie, który ktoś wcześniej zbudował. Wiem, że nie takie przesłania miała głosić książka Spencera Johnsona, ale wielu czytelników takie właśnie wyciąga wnioski. Książka To ja zabrałem twój ser ma pomóc czytelnikom kwestionować ograniczenia i zachęcić do podejmowania działań zmieniających nie tylko ich postępowanie, ale także sytuację, w jakiej się znajdują. Utrwalane od dawna reguły, silne normy społeczne, deficyt zasobów i wysokie oczekiwania stawiane przez innych sprawiają czasami, że człowiek nie docenia swojej zdolności do panowania nad przeznaczeniem, kształtowania otoczenia i przezwyciężania napotkanych przeszkód. W karierze zawodowej, innowacyj-nos'ci, przedsiębiorczości, twórczości, rozwiązywaniu problemów i rozwijaniu działalności gospodarczej — a także w rozwoju osobistym — sukces zależy właśnie od umiejętności podważania założeń, zmieniania swojego środowiska i gry według innych zasad... własnych.
Podobnie jak KZMS jest to książka o myszach mieszkających w labiryncie. Tutaj rolę
głównych bohaterów grają trzy specyficzne, skłonne do przygód myszy: Maks, Zet i Wielki. Obserwując bieg i przeplatanie się ich życia, odkrywamy, że zamiast reagować na zmiany i gonić za serem, mamy szansę wydostać się z labiryntu albo nawet przebudować go tak, jak nam się podoba. Możemy tworzyć sobie takie otoczenie, jakie nam odpowiada, jednak najpierw musimy pozbyć się często głęboko zakorzenionego przekonania, że jesteśmy myszami w czyimś labiryncie. - Bo widzisz, Maks - tłumaczy Zet -problem nie polega na tym, że mysz jest w labiryncie, ale na tym, że labirynt jest w myszy.
Książka ta jest przeznaczona dla osób i przedsiębiorstw, które czują się osaczone przez warunki, w jakich istnieją.
Dla ludzi, którzy ciężko pracują, lecz mają trudności z odnalezieniem sensu i spełnienia w tym, co robią.
- ze wstępu do książki
To ja zabrałem Twój ser
Spis treści:
Wstęp
Dobra książka
Maks
Zet
Dlaczego
Nawet „Niemożliwe"
W górę
Wielki
Na zewnątrz
Kto zabrał mój ser?
To ja zabrałem twój ser
Ściany
Labirynt w myszy
Mysz jak żadna inna
Są myszy wielkie
Pytania do przemyśleń indywidualnych
Pytania do przedyskutowania w grupach i klubach książki
Pytania do przedyskutowania w organizacji (zespole)
Uwagi dla nauczycieli i szkoleniowców
Uwagi dla menedżerów i liderów
Pytania do autora
Podziękowania
O autorze
Książka jest cyklem rozmów dotyczących rozwoju osobistego, life coachingu, lecz również życia współczesnej, polskiej rodziny - prowadzonych przez doświadczonego coacha [utożsamienie narratora z autorem] z ośmioletnią, a pod koniec książki dziewięcioletnią Karolcią, członkiem dalszej rodziny. Nie znamy pokrewieństwa. Dziewczynka zwraca się do narratora – wujciu, przyjmując postawę wnikliwego obserwatora życia codziennego. Zadaje mnóstwo pytań, nierzadko przypierając narratora do muru, wprowadzając w konfuzje lub po prostu zmuszając do zajęcia stanowiska w niełatwych sprawach. Na przykład:
Dlaczego dorośli są wobec siebie okrutni, a potem się rozwodzą, chociaż wcześniej deklarowali miłość?
Dlaczego nakazują dzieciom zachowywanie zdrowych standardów życia [na przykład ograniczanie słodyczy] a sami palą tytoń?
Z jakiego powodu sankcjonuje się przemoc wobec zwierząt i przemysł rzeźny, a dzieciom nie mówi się prawdy o pochodzeniu mięsnych potraw?
Dlaczego ludzie są gotowi płacić za coaching, choć potem nie korzystają z jego efektów?
Za każdym razem coach – wujcio stara się odpowiedzieć Karolci dobierając
odpowiedzi i argumenty do jej ośmiu lat. Jednak bardzo często jest zaskakiwany dojrzałością Karolci wynikającą z jej prawdomówności i spójności. Dziecko jest uważnym obserwatorem, reagującym sprzeciwem na najmniejsze przekłamania, elementy hipokryzji lub braku wiarygodności dorosłych. Te i wiele innych pytań pozwala czytelnikowi zrozumieć idee coachingu, mechanizmy własnego oporu i zmiany oraz dokonać świadomej oceny własnej postawy. Na ile to, co robisz, jak myślisz i postępujesz jest dla ciebie użyteczne? Czy to w co wierzysz prowadzi ciebie do celu? Czy jesteś spójny? Czego uczą się od ciebie dzieci?
Dziecko to też człowiek, z tymże mądrzejszy, uważniejszy i bardziej spójny od dorosłych – to jedno z początkowych odkryć, którego może dokonać czytelnik. Dlaczego dzieci mają naturalne zdolności coachingowe? Dlatego, że komunikują się wprost, niczego nie kalkulują i potrafią asertywnie wyrazić to, z czym dorośli oportuniści mają problem – własne zdanie na dany temat. W czasie spotkań z Karolcią wujcio- coach także zmienia postawę. Staje się stopniowo klientem [coachee] bardzo mądrej, ośmioletniej coacherki i bierze od niej lekcje własnej spójności i wiarygodności.
Kto z nas, by nie chciał pracować ciężko, bawić się i zmieniać świat?
Ta książka traktuje o poszukiwaniu pomysłów, które mają szanse zmienić świat, i wyboistej drodze ich realizacji w biznesie. Bazuje na osobistych doświadczeniach i wiedzy, którą autor miał okazję sprawdzić w praktyce. Jest to także świadectwo czasu przełomu technologicznego i cywilizacyjnego, który stał się udziałem naszego pokolenia. Głównym „bohaterem” książki jest innowacja, nowatorskie rozwiązania, które pozwalają osiągać sukces w biznesie, wywierać wpływ na rzeczywistość i cieszyć się tym.
Strategia innowacji, czyli umiejętność znajdowania i wdrażania nowatorskich pomysłów, jest najlepszym napędem wzrostu przedsiębiorstw i całej gospodarki.
Ceniony i szanowany brytyjski literat J. R. Ackerley nie uważał siebie za miłośnika psów w dniu, w którym ? będąc już w średnim wieku ? wszedł w posiadanie owczarka alzackiego. Ku swemu zaskoczeniu, stwierdził po niejakim czasie, że suczka stała się swego rodzaju miłością jego życia, idealnym przyjacielem, jakiego od lat poszukiwał. Moja Tulipanka jest żartobliwą, a zarazem przepojoną tkliwością opowieścią o trwającej przez lat szesnaście przyjaźni miedzy nimi obojgiem, zawierającą głębokie i subtelne rozważania nad odmiennością każdego z przyjaciół. Autor stara się pokazać relację między psem i jego właścicielem bez nadmiernej ckliwości i upiększeń, unikając także antropomorfizacji zwierzęcia i wpisywania go w schemat maskotki z animacji dla dzieci. Osobliwe, chwilami kłopotliwe lub wręcz agresywne zachowania Tulipanki i jej szczególne, właściwe psom upodobania zobowiązywały jej pana do wytrwałych, niejednokrotnie wyczerpujących wysiłków mających zapewnić owczarkowi pełnię życiowego komfortu.
W roku 2009 powstał animowany film bazujący na książce Ackerley?a pod tytułem Mój pies Tulip (My Dog Tulip), wyreżyserowany przez Paula and Sandrę Fierlinger. W amerykańskiej wersji głosów postaciom z kreskówki użyczyli znani aktorzy m.in. Christopher Plummer oraz Isabella Rossellini. To pierwszy pełnometrażowy film animowany, który został narysowany i namalowany ręcznie, lecz bez użycia papieru, z wykorzystaniem wyłącznie technologii komputerowej. Praca nad filmem trwała trzy lata.
Nikt wcześniej nie musiał stawiać czoła takiej rzeczywistości. Wielkie korporacje chwieją się w posadach. Ogromne gospodarki zdają się powstawać w ciągu jednego dnia. Dzisiejszy biznes to jak wędrówka rzeką o wartkim nurcie. Jak możesz osiągnąć przewidywalne rezultaty w tak nieprzewidywalnym świecie?
Jedyną rzeczą pewną w prowadzeniu biznesu jest jego niepewność. Mimo to istnieją wspaniałe organizacje, którym udaje się regularnie osiągać wyśmienite wyniki, niezależnie od warunków.
Niniejsza książka traktuje o osiąganiu przewidywalnych rezultatów, zarówno w dobrych jak i złych czasach, dzięki przestrzeganiu czterech głównych zasad:
Bezbłędna realizacja.
Zaufanie ze strony wszystkich interesariuszy.
Osiąganie więcej mniejszą liczbą środków.
Przekształcenie strachu w zaangażowanie.
Dale Carnegie był pionierem w dziedzinie tego, co dziś nazywamy rozwojem ludzkiego potencjału. Jego wykłady i publikacje pomogły ludziom z całego świata stać się pewnymi siebie, atrakcyjnymi i wpływowymi osobami.
W 1912 roku Carnegie poprowadził w Young Men's Christian Association (YMCA) w Nowym Jorku swój pierwszy kurs z zakresu wystąpień publicznych. Na wzór większości ówczesnych szkoleń poświęconych tej tematyce Dale rozpoczął go od wykładu teoretycznego. Szybko jednak zauważył, że słuchacze są znudzeni i zniecierpliwieni. Musiał jakoś temu zaradzić.
Przerwał wykład, ze spokojem wskazał na mężczyznę siedzącego w ostatnim rzędzie i poprosił go, aby opowiedział o sobie w kilku zdaniach. Gdy mężczyzna skończył, Dale poprosił o to samo następną osobę i tak po kolei, dopóki każdy uczestnik nie zabrał głosu. Zachęcani przez kolegów i prowadzeni przez wykładowcę, słuchacze z powodzeniem pokonywali swój lęk przed publicznym wystąpieniem. „Nie zdając sobie z tego sprawy - powiedział później Carnegie - wpadłem na najlepszy sposób przezwyciężenia tremy". Kurs stał się tak popularny, że jego twórca już wkrótce zaczął prowadzić zajęcia także w innych miastach, stopniowo zmieniając i udoskonalając treść poszczególnych lekcji. Przekonał się, że kursantom najbardziej zależy na zwiększeniu pewności siebie, poprawie stosunków z innymi ludźmi, odnoszeniu sukcesów zawodowych oraz na skutecznym pokonywaniu obaw. Carnegie położył więc większy nacisk na kształtowanie praktycznych umiejętności publicznego występowania niż na zagadnienia teoretyczne. Tamte pierwsze mowy uczestników stały się raczej środkiem do celu, a nie celem samym w sobie.
Poza informacjami zebranymi od kursantów Carnegie pogłębiał swoją wiedzę, prowadząc intensywne badania nad postawą życiową osób odnoszących sukcesy. Zgromadzone doświadczenie włączył do programu szkoleń, a także wykorzystał do napisania swojej najbardziej znanej książki Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi1.
Książka natychmiast stała się bestsellerem, a od momentu publikacji w 1936 roku (wraz z wydaniem wznowionym w 1981 roku) sprzedała się w ponad 20 milionach egzemplarzy i przetłumaczono ją na 36 języków. W 2002 roku Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi otrzymała tytuł Najważniejszej Książki Biznesowej XX wieku. Cztery lata później „Fortune Magazine" zaliczył ją do jednej z 7 pozycji, które każdy czytelnik powinien mieć w swojej biblioteczce. Kolejna książka Dale'a, Jak przestać się martwić i zacząć żyć, którą napisał w 1948 roku, również znalazła miliony miłośników i została przetłumaczona na 27 języków.
Od wielu lat Dale Carnegie i jego następcy w założonej przez niego firmie - Dale Carnegie & Associates, Inc. - prowadzą kursy oraz seminaria dla milionów kobiet i mężczyzn z ponad 70 krajów na całym świecie, wpływając tym samym na życie osób ze wszystkich warstw społecznych - począwszy od robotników fabrycznych i urzędników poprzez menedżerów i właścicieli firm aż po przywódców państwowych. Absolwentami tych szkoleń są dyrektorzy naczelni potężnych korporacji, kierownicy i właściciele wszelkiego rodzaju firm oraz organizacji komercyjnych i przemysłowych, przedstawiciele państwowych władz ustawodawczych i wykonawczych, a także osoby prywatne, które chciały zdobyć umiejętności oferowane przez szkolenia Dale Carnegie & Associates, Inc.
Dale Carnegie zmarł l listopada 1955 roku. Nekrolog zamieszczony w jednym z waszyngtońskich dzienników doskonale podsumował jego zasługi dla społeczeństwa: „Dale Carnegie nie rozwiązał żadnej z odwiecznych zagadek wszechświata. Pomógł jednak ludziom, być może bardziej niż ktokolwiek z jego pokolenia, zrozumieć, jak należy nawiązywać wartościowe relacje z innymi - a ta umiejętność wydaje się dziś nam najpotrzebniejsza".
Niniejsza seria została stworzona w celu zapoznania czytelników z nauką Dale'a Carnegie. Książki wchodzące w jej skład opierają się na publikacjach Dale'a oraz na zagadnieniach ze szkoleń oferowanych przez Dale Carnegie & Associates, Inc. Aby współczesny odbiorca jeszcze lepiej zrozumiał proponowane zasady, serię uzupełniono o liczne przykłady i ilustracje odwołujące się do codziennego życia.
- z wprowadzenia do książki
Jak na zaufaniu budować dobre relacje z ludźmi
Spis treści:
Wprowadzenie do serii
Wstęp
Rozdział 1
Tak, ty też masz w sobie charyzmę
Rozdział 2
Zawieraj nowe przyjaźnie i pielęgnuj te dotychczasowe
Rozdział 3
Współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca
Rozdział 4
Budowanie zaufania
Rozdział 5
Poznaj swoich ludzi
Rozdział 6
Przekonywanie innych do swojego sposobu myślenia
Rozdział 7
Radzenie sobie z trudnymi ludźmi
Rozdział 8
Taktowne i kulturalne wyrażanie sprzeciwu
Rozdział 9
Klucz do podniesienia jakości obsługi
Rozdział 10
Panowanie nad emocjami
Załącznik A
O Dale'u Carnegie
Załącznik B
Zasady Dale'a Carnegie
Keynes kontra Hayek, to podłoże i spuścizna największego w dziejach pojedynku na gruncie ekonomii.
Keynes i Hayek od osiemdziesięciu lat uosabiają przeciwstawne nurty myśli ekonomicznej: interwencjonizm i leseferyzm. Koncepcje obu ekonomistów zdobywały i traciły przychylność polityków od Franklina Roosevelta do George W. Busha wywierając przy tym wpływ na poziom życia milionów.
Począwszy od wielkiego kryzysu poprzez II wojnę światowa i okres powojennej odbudowy, aż po czasy obecne, doświadczony dziennikarz, Nicolas Wapshott, poddaje wnikliwej obserwacji porywające debaty między dwoma gigantami dwudziestowiecznej ekonomii, których rozbieżne poglądy nadały kształt gospodarczym wzlotom i upadkom w wielu krajach i nadal trzymają świat w swoim władaniu.
Przed trzema laty ukazała się „Syberiada Polska” będąca pierwszą na tak rozległą skalę zamierzoną epopeą zesłańczą, o losach ludzi objętych stalinowskimi wywózkami w głąb ówczesnego ZSRR. To najobszerniejsza i najpoważniejsza ze znanych w piśmiennictwie polskim ujęć „tematyki zesłańczej”. Narracja powieściowa w całości silna i czysta w wyrazie, przykuwa uwagę, zjednuje bohaterom powieści życzliwość i współczucie czytelnika.
„Czas kukułczych gniazd” jest właściwie bezpośrednią kontynuacją „Syberiady Polskiej”, jej nieomal drugim tomem. Największą wartością tej powieści jest szerokie i wnikliwe zobrazowanie procesu wtapiania się przybyszów w nową dla nich sytuację cywilizacyjną, obyczajową, społeczną i polityczną, kształtującą się na zachodnich kresach Polski w pierwszym okresie powojennym. I proces ten obejmuje uchodźców czy też przesiedleńców z różnych stron. „Czas...” jest również pod wieloma względami odkrywczy. Ukazuje z wielką pisarską szczerością i odwagą tragedię niemieckiej ludności „Ziem Odzyskanych”. Ludność ta w dużym stopniu zbiegła jeszcze przed nadejściem Armii Czerwonej i Wojska Polskiego, ponosząc w toku tej ewakuacji wielkie straty i rozliczne cierpienia.
Przejmuje goryczą tytuł powieści – bo oto niemal wszyscy wysiedleńcy – tułacze, w tym mieszkańcy Zielonego Pola trafiają do cudzych „gniazd”, tyle że sami wychowują przywiezione z sobą, lub zrodzone już w nowym miejscu osiedlenia, własne potomstwo.
Tak więc Zbiegniew Domino kontynuuje cykl powieściowy, który stał się już dziełem jego życia. I to dziełem nie tyle jeszcze nieukończonym, ile tego dokończenia bezwzględnie się domagającym.
W nowej wersji „serowej opowieści” przeznaczonej dla młodzieży Spencer Johnson zachęca, by poważnie podchodząc do zmian, spojrzeć jednak na siebie z boku i śmiać się z własnych lęków. Ludzie na całym świecie często wyrażają żal, że nie zapoznali się z opowieścią o serze, gdy byli nastolatkami. Są przekonani, że gdyby przeczytali ją wówczas, uczyniłoby to ich życie łatwiejszym.
To nowy projekt, nawiązujący do działalności edukacyjnej jego pomysłodawców: Roberta Kroola i Jarosława Sikory, skierowany do licealistów i studentów.
Twórcy są przekonani, że oprócz wiedzy i sprawności merytorycznej obecnie coraz większe znaczenie odgrywają umiejętności praktyczne. Dlatego projekt LifeSkills to nie tylko seria książek, ale i intensywny program szkoleniowy.
Projekt LifeSkills kształtuje u przyszłych liderów społeczności cztery grupy kompetencji:
1. Pomysłowość, a twórczość i przedsiębiorczość,
2. Logika, a przenikliwość i czujność,
3. Samodzielność, a współdziałanie,
4. Komunikacja a erystyka, dialektyka i retoryka.
Autor legendarnej książki "Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi", swą karierę wybitnego "nauczyciela życia" dwudziestego wieku rozpoczął od nauczania sztuki publicznego przemawiania.
Jego klasyczne opracowanie na ten temat ukazało się w 1926 roku, doczekawszy się wielu skróconych wersji. To nowe uaktualnione wydanie, zachowuje pełny wachlarz koncepcji i metod, jakie zawierała wersja oryginalna - łącznie z ćwiczeniami głosu, zamykającymi każdy rozdział, według pierwotnego zamysłu autora. Przeniesiony z wersji oryginalnej aneks, obejmuje pełną treść trzech klasycznych esejów z zakresu samorozwoju: "Ziemia diamentów" Russella H. Conwella, "Wiadomość dla Garcii" Elberta Hubbarda oraz "Tak, jak człowiek myśli" Jamesa Allena.
Niniejsza książka Dale'a Carniegie'go jest znakomitym przewodnikiem po wszystkich aspektach przemówień publicznych, od sposobu mówienia, oddychania, postawy przed audytorium, po budowę mowy, i sposób jej wygłoszenia. Autor kładzie także szczególny nacisk na psychologiczny aspekt wystąpień publicznych, na oddziaływanie na emocje słuchaczy.
Książka zawiera też bardzo dużo przykładów mów, które przeszły do historii (nie tylko amerykańskiej czy angielskiej) ale też wierszy, fragmentów dzieł literackich czy powiedzeń sławnych ludzi - a wszystko po, by jaśniej i atrakcyjniej przedstawić i udokumentować tezy autora. Jest to jakby książka w książce, tak wiele znakomitych nazwisk przywołał Carnegie. Czyta się ten poradnik jak dobrą powieść, gęsto inkrustowaną poczuciem humoru.
Książka "Olbrzymie kroki" jest oparta na najlepszych wzorcach, metodach, zasadach i strategiach, przedstawionych w książce Anthony Robbinsa, "Obudź w sobie olbrzyma". Tym razem Robbins proponuje codzienne, drobne pomysły i działania - ćwiczenia, które złożą się na OLBRZYMIE KROKI, wzbogacające Twoje życie. Od podstawowej umiejętności podejmowania decyzji do bardziej szczegółowych metod, mogących polepszyć Twoje stosunki z innymi, finanse i Twoje zdrowie. Robbins ukazuje Ci, jak osiągnąć najlepsze rezultaty w najkrótszym czasie. ""Olbrzymie kroki" Anthony Robbinsa są planem na życie. Są elementarzem osobistego i zawodowego sukcesu." - Peter Guber, prezes rady nadzorczej SONY Pictures Entertaiment. "Dzieki "Olbrzymim krokom" mam teraz codzienny dostęp do technik Anthony Robbinsa, odnosząc wrażenie, że dostaje gotowy przewodnik pomagający wznieść się na szczyty człowieczeństwa, przywództwa i możliwości twórczych". - Ken Blanchard, autor bestsellerów, serii: Jednominutowy menedżer oraz Zachwyceni zwolennicy. Anthony Robbins jest autorem bestsellerów: "Nieograniczona moc" i "Obudź w sobie olbrzyma". W ciągu ostatniego dziesięciolecia sprzedano 24 miliony jego kaset szkoleniowych, a program telewizyjny SIŁA OSOBOWOŚCI był oglądany przez 1/3 społeczeństwa amerykańskiego. Robbins jest niezwykle efektywnym przedsiębiorcą i konsultantem wielu organizacji, wybitnych osobistości i profesjonalnych zespołów sportowych.
Kilka słów o...
Jutro może już nie być Wielkich Chin. Druga potęga gospodarcza planety dzisiaj, może wkrótce stać się o wiele mniej widoczna na światowej scenie... Skąd taki scenariusz, sprzeczny ze wszystkimi prognozami? Z jednego, jedynego powodu, wyraźnie niedocenianego przez wszystkich obserwatorów: demografii, która stając się zbyt trudna do uniesienia przytnie skrzydła chińskiemu feniksowi.
Za wiele osób starych, za mało młodych. W perspektywie 2050 roku chińska siła robocza, decydująca dzisiaj o sile gospodarki kraju, zmniejszy się o 160 milionów osób. Młodzi, wysoko wykwalifikowani napotkają coraz więcej trudności w dostępie do rynku pracy, podczas gdy starsi, którym państwo ciągle nie jest w stanie zapewnić godziwych warunków życia, staną się dla następnych pokoleń ciężarem nie do udźwignięcia. Chiny staną się „stare" zanim będą bogate. A na ich coraz mniej licznych dzieciach spoczywać będą nadmierne oczekiwania.
Po dwóch latach badań Isabelle Attané daje nam precyzyjny obraz „kraju, gdzie dzieci są luksusem". Obsesja posiadania jedynaków, eliminacja dziewczynek, zniszczenia powodowane przez biedę, niedożywienie i AIDS stanowią tyle bomb z opóźnionym zapłonem… Dodajmy do tego niebezpieczeństwa stresu, związanego z edukacyjnym wyścigiem z „przeszkodami”, tradycyjnymi, skomplikowanymi stosunkami między rodzicami i dziećmi oraz poważnymi nierównościami geo-demograficznymi.
Ta daleka od banału i utartych ścieżek książka, bogata we własne spostrzeżenia autorki i liczne opinie naocznych świadków, odkrywa nam giganta na glinianych nogach.
Młode ciemności są kontynuacją znanej już Czytelnikom Syberiady polskiej i Czasu kukułczych gniazd. To kolejny, trzeci już tom powieściowej sagi rodu Dolinów. Sagi o niezwykłych kresowo-syberyjskich i tuż powojennych losach tej rodziny.
Według zgodnej opinii polskiej krytyki literackiej cykl powieściowy Zbigniewa Domino nie tylko epicko i najpełniej oddaje masową wysyłkę Polaków na Sybir przez Sowietów (Syberiada polska) ale rzuca zupełnie nowe spojrzenie na przymusowe powojenne polskie ruchy migracyjne i przesiedlenie Niemców z ziem, które weszły w granice powojennej Polski (Czas kukułczych gniazd).
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?