KATEGORIE [rozwiń]

Stephen R. Covey

Okładka książki 7 nawyków skutecznego działania

49,90 zł 29,42 zł


wydanie 4, uzupełnione Biblia współczesnego człowieka. Jeden z najbardziej wpływowych ludzi Ameryki wskazuje, jak – kierując się wewnętrzną uczciwością, poszanowaniem innych, a przede wszystkim świadomością tego, co najważniejsze, a nie tego, co pilne – doprowadzić do erupcji własnych możliwości i tworzyć synergię, oznaczającą zwielokrotnione efekty wspólnych działań. Wypracowanie owych siedmiu nawyków prowadzi do twórczych zmian wewnętrznych, kształtowania trwałych relacji z innymi, inspirującego przywództwa na poziomie osobistym, interpersonalnym i menedżerskim. Swoje tezy autor ilustruje barwnymi, wiarygodnymi przykładami zaczerpniętymi z własnych doświadczeń.
Okładka książki 7 nawyków szczęśliwego małżeństwa

39,90 zł 23,53 zł


Aby twój związek zawsze był na pierwszym miejscu.W dzisiejszym świecie samo pragnienie stworzenia silnego, trwałego związku i rodziny nie wystarczy. Potrzebujemy nowego nastawienia i dodatkowych narzędzi, aby sprostać rozmaitym życiowym wyzwaniom. Ponadczasowe i sprawdzone w wielu dziedzinach 7 nawyków to gotowy program na udane małżeńskie i rodzinne życie. Trzeba jednak wiedzieć, jak go realizować. W tej książce Stephen R. Covey z żoną Sandrą oraz jego brat John z żoną Jane dzielą się z nami osobistymi historiami na temat tego, jak stosować te zasady na co dzień i jak pomogły im one przetrwać trudne chwile i uporać się z małżeńskimi kłopotami. Wyjaśniają, co to znaczy zaczynać z wizją celu i myśleć w kategoriach wygrana-wygrana. Podkreślają, jak ważna jest empatyczna komunikacja, twórcza współpraca i ostrzenie piły, czyli odpoczynek i regeneracja. Ich pragmatyzm, ciepły humor i rodzinne anegdoty sprawią, że 7 nawyków szczęśliwego małżeństwa nie tylko umocni wasz związek, ale też wywoła uśmiech na twarzach.Doktor John Covey jest dyrektorem i współzałożycielem oddziału doradztwa rodzinnego organizacji FranklinCovey Company, w której był przez wiele lat starszym konsultantem.Jane P. Covey jest doświadczoną mówczynią motywacyjną i edukatorką, jak również współautorką książki The Proactive Family Guidebook i autorką licznych artykułów na temat relacji rodzicedziecko.
Okładka książki 7 nawyków skutecznego działania Audiobook
audiobook

39,90 zł 22,48 zł


7 nawyków skutecznego działania, których autorem jest Stephen R. Covey, to kompleksowy i zintegrowany przewodnik dotyczący rozwiązywania problemów zawodowych i osobistych. Autor w sposób prosty i klarowny podpierając się wieloma przykładami ukazuje, jak osiągnąć poczucie bezpieczeństwa i ładu w pełni wykorzystując swój potencjał. Podpowiada, co zrobić, aby dokonać dobrych zmian w sobie i przy tym odmienić otaczający świat. Ten jeden z najczęściej cytowanych w poradnikach autorów pomoże wypracować tytułowe nawyki skutecznego działania, które skłonią do twórczej aktywności i zmian wewnątrz siebie. Odnoszący sukcesy poradnik to przepis na życie w równowadze w pracy, relacjach partnerskich, rodzicielskich i ogólnospołecznych. To jedna z najbardziej popularnych, najlepiej sprzedających się książek wszechczasów. Wydanie rozszerzone o komentarze syna Seana Covey'ego._x000D__x000D_Dr Stephen R. Covey to autor bestsellerowych książek poświęconych przywództwu i skuteczności działania. W 1996 magazyn Time umieścił go na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi Ameryki. W roku 1998 otrzymał międzynarodową nagrodę pokojową Sik'h 1998 International Man of Peace Award. Był ojcem dziewięciorga dzieci oraz dziadkiem pięćdziesięciu jeden wnucząt._x000D__x000D_""Dziesiątki milionów osób korzystało z rad w niej zamieszczonych, aby całkowicie zmienić swoje życie, i ja jestem jednym z nich! Cytowałem i polecałem tę książkę znajomym, współpracownikom, kontrahentom biznesowym i słuchaczom moich audycji radiowych kilka razy w tygodniu od przeszło 20 lat! Jeśli chcesz odnieść sukces w życiu, musisz poznać tę książkę.""_x000D_- Dave Ramsey - autor bestsellerów New York Times, ekspert od zarządzania pieniędzmi, osobowość radiowa._x000D__x000D_Ponad 50 milionów sprzedanych egzemplarzy. Światowy bestseller!
Okładka książki Zasady skutecznego przywództwa

49,90 zł 29,42 zł


Kontynuacja opracowanych przez Coveya 7 nawyków skutecznego działania, cieszących się niezwykłą popularnością nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie.Autor wyjaśnia, jakimi cechami powinien się charakteryzować i jakim zasadom hołdować przywódca, by w pełni wykorzystać energię, zdolności i umiejętności swoje oraz osób, którymi kieruje i uzyskać w ten sposób najlepsze efekty nie tylko w wymiarze zawodowym, ale i ludzkim.
Okładka książki 7 nawyków szczęśliwej rodziny

49,90 zł 29,42 zł


Światowy autorytet w dziedzinie przywództwa i jeden z najbardziej wpływowych Amerykanów radzi jak stworzyć kochającą i wspierającą się rodzinę.Autor z właściwą sobie wnikliwością, prostotą i praktyczną znajomością rzeczy pokazuje, jak wykorzystać 7 nawyków, by stworzyć silną, kochającą się wielopokoleniową rodzinę. W dobie kryzysu rodziny, odzwierciedlającego kryzys wartości i autorytetów, Covey radzi, co zrobić, by bez uszczerbku dla własnej indywidualności rodzinę uczynić wartością najważniejszą w życiu, jak ją wzmacniać, by oparła się destrukcyjnym wpływom, a zarazem jak pielęgnować w rodzinie ducha zabawy, radości i przygody.
Okładka książki Najpierw rzeczy najważniejsze wyd.10

44,90 zł 29,01 zł


Naucz się określać priorytety i skutecznie zarządzać czasemWszyscy musimy radzić sobie z ogromem obowiązków, zadań i wyzwań, jakie stawia życie. Mamy przy tym poczucie, że powinniśmy być świetnie zorganizowani i odnosić sukcesy na każdym polu. Jest to jednak niezmiernie trudne - musimy dokonywać wyborów i ustanawiać priorytety. I tu okazuje się, że umiejętność porządkowania spraw to nie lada sztuka.Autorzy pokazują, jak dzielić sprawy na naprawdę ważne i takie, które można pominąć. Uświadamiają nam, że nie chodzi o to, by robić więcej w krótszym czasie i być niewolnikiem zegara i terminarzy. Oferują za to nowoczesny sposób zarządzania czasem, który pozwala ujrzeć życie jako harmonijną całość.Książka ta stanowi nieocenioną pomoc zarówno dla zapracowanych biznesmenów, jak i dla wszystkich, którzy chcą wieść bardziej satysfakcjonujące życie.
Okładka książki 7 Nawyków skutecznego działania Audiobook
audiobook

39,90 zł 22,48 zł


„7 nawyków skutecznego działania”, którego autorem jest Stephen Covey to kompleksowy i zintegrowany przewodnik dotyczący rozwiązywania problemów zawodowych i osobistych. Autor w sposób prosty i klarowny podpierając się wieloma przykładami ukazuje, jak osiągnąć poczucie bezpieczeństwa i ładu w pełni wykorzystując swój potencjał. Podpowiada, co zrobić aby dokonać dobrych zmian w sobie i przy tym odmienić otaczający siebie świat. Ten jeden z najczęściej cytowanych w poradnikach autor pomaga wypracować tytułowe nawyki skutecznego działania, które skłonią nas do twórczego działania i zmian wewnątrz siebie. Odnoszący sukcesy poradnik to przepis na życie w równowadze w pracy, relacjach partnerskich, rodzicielskich i ogólnospołecznych. Dr Stephen R. Covey- autor bestsellerowych książek poświęconych przywództwu i skuteczności działania. W 1996 magazyn „Time” umieścił Covey’a na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi Ameryki. W Roku 1998 otrzymał międzynarodową nagrodę pokojową – Sik'h 1998 International Man of Peace Award. Jest ojcem dziewięciorga dzieci oraz dziadkiem pięćdziesięciu jeden wnucząt.
Okładka książki Przywództwo skoncentrowane na zasadach Audiobook
audiobook

39,90 zł 22,48 zł


Jak utrzymać równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym? Czy trzeba wybierać pomiędzy „twardym” a „miękkim” sposobem zarządzania? W jaki sposób kierować firmą zachowując kontrolę, a przy tym dając ludziom wolność i swobodę działania? Jak zaszczepić zasady zarządzania przez jakość? Czy jest możliwe stworzyć dopełniający się zespół, oparty na wzajemnym szacunku? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w kontynuacji bestsellerowej serii poradników Stephena R. Coveya. Dr Stephen R. Covey- autor bestsellerowych książek poświęconych przywództwu i skuteczności działania. W 1996 magazyn „Time” umieścił Covey’a na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi Ameryki. W Roku 1998 otrzymał międzynarodową nagrodę pokojową – Sik'h 1998 International Man of Peace Award. Jest ojcem dziewięciorga dzieci oraz dziadkiem pięćdziesięciu jeden wnucząt.
Okładka książki Ósmy Nawyk

44,90 zł 26,46 zł


To odpowiedź autora na zmiany, jakie zaszły w świecie od wydania 7 nawyków skutecznego działania. Ukazane w 7 nawykach skutecznego działania zasady postępowania są aktualne, ale w nowej rzeczywistości sama efektywność nie wystarcza. Wymaga ona nowego sposobu myślenia, umiejętności i narzędzi – nowego nawyku. Covey uczy, jak osiągnąć spełnienie, jak wykorzystać ludzki geniusz i wyzwolić motywację. Książka była na szczycie list bestsellerów „New York Timesa” i księgarni Amazon. Ponad 400 tys. sprzedanych egzemplarzy! Stephen R. Covey pisze o przywództwie, skuteczności działania, rodzinie i związkach. REBIS wydał jego 8. nawyk, 7 nawyków skutecznego działania, 7 nawyków szczęśliwej rodziny, Najpierw rzeczy najważniejsze i Zasady skutecznego przywództwa.
Okładka książki The 7 Habits Of Highly Effective People

94,00 zł 76,56 zł

Artykuł chwilowo niedostępny

What are the habits of successful people? "The 7 Habits of Highly Effective People" has captivated readers for 25 years. It has transformed the lives of Presidents and CEOs, educators, parents, and students — in short, millions of people of all ages and occupations have benefited from Dr. Covey's 7 Habits book. And, it can transform you. Dr. Covey's 7 Habits book is one of the most inspiring and impactful books ever written. Now you can enjoy and learn critical lessons about the habits of successful people that will enrich your life's experience. And, it's in an inforgraphics format that makes it easy for you to learn and apply Dr. Covey's habits of successful people.
Okładka książki 7 nawyków skutecznego działania

44,90 zł 26,46 zł

Artykuł chwilowo niedostępny

Biblia współczesnego człowieka.Jeden z najbardziej wpływowych ludzi Ameryki wskazuje, jak kierując się wewnętrzną uczciwością, poszanowaniem innych, a przede wszystkim świadomością tego, co najważniejsze, a nie tego, co pilne doprowadzić do erupcji własnych możliwości i tworzyć synergię, oznaczającą zwielokrotnione efekty wspólnych działań. Wypracowanie owych siedmiu nawyków prowadzi do twórczych zmian wewnętrznych, kształtowania trwałych relacji z innymi, inspirującego przywództwa na poziomie osobistym, interpersonalnym i menedżerskim. Swoje tezy autor ilustruje barwnymi, wiarygodnymi przykładami zaczerpniętymi z własnych doświadczeń.
Okładka książki Wielkość wewnętrzna

39,90 zł 23,53 zł

Artykuł chwilowo niedostępny

Zbiór ponadczasowych zasad Stephena R. Coveya autora bestsellerowych 7 nawyków skutecznego działania który uczy, jak osiągnąć szczęście i pełnię życia dzięki wielkości wewnętrznej.Wielu z nas przytłaczają codzienne życiowe zmagania. Stephen R. Covey uważał, że żyć można na dwa sposoby: kierując się wielkością wewnętrzną bądź zewnętrzną. Cechy składające się na tę pierwszą uczciwość, odpowiedzialność oraz konstruktywność działań same w sobie są wartościami i mają o wiele większe znaczenie niż powierzchowne korzyści płynące z wielkości zewnętrznej.Rady Stephena R. Coveya niezmiennie inspirują niezliczonych czytelników. W tej pośmiertnie wydanej książce autor przedstawia dwanaście dźwigni sukcesu opartego na wielkości wewnętrznej i wyjaśnia, jak dzięki nim możemy sprawić, że nasze życie stanie się naprawdę wspaniałe.
Okładka książki Wielkość codzienna

44,90 zł 24,69 zł

Artykuł chwilowo niedostępny

Codziennie dokonujemy wyborów – naucz się robić to tak, aby w oczach innych i własnych być prawdziwie wielkim człowiekiem. Od czasu do czasu bywamy świadkami heroicznych czynów czy przełomowych odkryć – przejawów wielkości ludzkiego ducha. Istnieje też jednak inna wielkość, mniej spektakularna, lecz dostępna każdemu i bardzo ważna – wielkość codzienna. To właśnie ona, wypływając z ponadczasowych zasad, umożliwia życie pełne głębszego sensu i poczucia spełnienia. W tym wyjątkowym tomie D.K. Hatch połączył inspirujące opowieści publikowane w „Reader’s Digest” z mądrością i wskazówkami Stephena R. Coveya, autora bestsellerowych 7 nawyków skutecznego działania. Poruszające osobiste historie ludzi znanych i takich jak my, opatrzone refleksjami i celnymi cytatami, zmotywują nas do tego, abyśmy starali się być wielcy na co dzień. Czasopismo „Reader’s Digest” ukazuje się w 50 krajach, w 21 językach, i co miesiąc sięga po nie 80 milionów czytelników na całym świecie. Jest cenione za wartości humanistyczne, ciekawe reportaże, a także humor i przedstawianie osobistych historii zwykłych ludzi.
Okładka książki Pakiet - Stephen R. Covey - Audiobook
audiobook

89,00 zł 52,49 zł

Artykuł chwilowo niedostępny

Stephen R. Covey, autor jednego z najważniejszych poradników XX wieku „7 nawyków skutecznego działania” zmienił życie milionów czytelników na całym świecie, ukazując, w jaki sposób stać się wysoce skutecznym w działaniu. Zawarte w książkach porady odzwierciedlają kompletną strukturę uniwersalnych i ponadczasowych zasad rządzących charakterem, a także skutecznością ludzkich działań Dr Stephen R. Covey- autor bestsellerowych książek poświęconych przywództwu i skuteczności działania. W 1996 magazyn „Time” umieścił Covey’a na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi Ameryki. W Roku 1998 otrzymał międzynarodową nagrodę pokojową – Sik'h 1998 International Man of Peace Award. Jest ojcem dziewięciorga dzieci oraz dziadkiem pięćdziesięciu jeden wnucząt. Czyta: Ireneusz Załóg
Okładka książki Ósmy nawyk Audiobook
audiobook

39,90 zł 23,33 zł

Artykuł chwilowo niedostępny

Stephen R. Covey, autor jednego z najważniejszych poradników XX wieku „7 nawyków skutecznego działania” zmienił życie milionów czytelników na całym świecie, ukazując, w jaki sposób stać się wysoce skutecznym w działaniu. Zawarte w książce porady odzwierciedlają kompletną strukturę uniwersalnych i ponadczasowych zasad rządzących charakterem, a także skutecznością ludzkich działań. Jednakże po kilku latach autor obserwując zachodzące w świecie zmiany, dostrzegł umiejętność wykorzystania mocy, jaka drzemie w trzecim wymiarze siedmiu nawyków. Wzniesienie się na wyżyny ludzkiego geniuszu i motywacji – tego, co moglibyśmy nazwać głosem – wymaga nowego sposobu myślenia, nowego wachlarza umiejętności, nowego zestawu narzędzi – słowem, nowego nawyku. Dr Stephen R. Covey- autor bestsellerowych książek poświęconych przywództwu i skuteczności działania. W 1996 magazyn „Time” umieścił Covey’a na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi Ameryki. W Roku 1998 otrzymał międzynarodową nagrodę pokojową – Sik'h 1998 International Man of Peace Award. Jest ojcem dziewięciorga dzieci oraz dziadkiem pięćdziesięciu jeden wnucząt.
Okładka książki Mądrość i pasja

32,90 zł 19,52 zł

Artykuł chwilowo niedostępny

Wyjątkowy zbiór ponadczasowych zasad wielkiego lidera biznesu! Oto zbiór dwudziestu prostych, lecz bardzo ważnych zasad, dzięki którym można wieść pełne sensu, dobre i godne życie. Stephen R. Covey, światowy autorytet w dziedzinie przywództwa, biznesu i relacji międzyludzkich, przypomina, jak istotne są m.in. spójność wewnętrzna, równowaga, synergia, a także odwaga i miłość. Każdą zasadę ilustruje wybór cytatów i opowieści zaczerpniętych z jego najważniejszych i bestsellerowych książek. To ostatnia książka niedawno zmarłego autora 7 nawyków skutecznego działania, swoiste podsumowanie jego poglądów. Stephen R. Covey (1932-2012) był uznanym doradcą biznesowym, światowej sławy ekspertem od spraw zarządzania, przywództwa, skuteczności działania, rodziny i związków międzyludzkich. Jego książka 7 nawyków skutecznego działania (REBIS, 2005) stała się bestsellerem na świecie (20 mln sprzedanych egzemplarzy). REBIS wydał także jego Zasady skutecznego przywództwa, Najpierw rzeczy najważniejsze, 7 nawyków szczęśliwej rodziny, 8. nawyk i 3. Rozwiązanie. „Time” zaliczył go do 25 najbardziej wpływowych Amerykanów współczesnych czasów.
Okładka książki Mądre zaufanie

39,90 zł 21,94 zł

Artykuł chwilowo niedostępny

Ponad milion egzemplarzy w 22 językach! Jak w czasach kryzysu zaufania budować dobrobyt oraz wyzwalać energię i radość. „Mądre zaufanie jest niewątpliwie jedną z najbardziej znaczących i nowatorskich książek naszych czasów”. Warren Bennis, psycholog, badacz problematyki przywództwa i biznesu Autorzy przedstawiają istotną dla biznesu prawdę: zaufanie nie jest jedynie skutkiem ubocznym zawodowych relacji, czymś, co rodzi się niejako przypadkiem, lecz wartością – a nawet umiejętnością – dzięki której można prosperować. W jasny i przystępny sposób dzielą się historiami osób i firm, które odkryły, że wysoki poziom zaufania w relacjach owocuje nie tylko większymi zyskami i wpływami, ale także potęguje życiową energię i radość. Sukces tych ludzi i organizacji w czasach kryzysu zaufania potwierdza, że wartość ta ma znaczenie. Mądre zaufanie opisuje pięć działań, jakie podejmują ludzie znakomicie prosperujący mimo trudnych rynkowych warunków, podczas gdy upada tak wiele firm. „Zaufanie jest fundamentem biznesu i od dawna kluczową wartością w naszej firmie. Bez publicznego zaufania do naszej firmy i marki oraz bez wewnętrznego zaufania między współpracownikami i partnerami nie moglibyśmy prowadzić interesów. To proste. Jednak ciesząc się zaufaniem i nim obdarzając, mamy nieograniczone możliwości rozwoju”. Robert A. McDonald, prezes i dyrektor Procter & Gamble
Okładka książki 7 nawyków szcześliwej rodziny

45,90 zł 27,06 zł

Artykuł chwilowo niedostępny

Autor ? z właściwą sobie wnikliwością, prostotą i praktyczną znajomością rzeczy ? pokazuje, jak wykorzystać 7 nawyków, by stworzyć silną, kochającą się wielopokoleniową rodzinę. W dobie kryzysu rodziny, odzwierciedlającego kryzys wartości i autorytetów, Covey radzi, co zrobić, by bez uszczerbku dla własnej indywidualności rodzinę uczynić wartością najważniejszą w życiu, jak ją wzmacniać, by oparła się destrukcyjnym wpływom, a zarazem jak pielęgnować w rodzinie ducha zabawy, radości i przygody. Stephen R. Covey ? światowy autorytet w dziedzinie przywództwa, ekspert w sprawach rodziny, uznany przez magazyn ?Time? za jednego z najbardziej wpływowych Amerykanów. Prócz 7 nawyków szczęśliwej rodziny napisał światowy bestseller 7 nawyków skutecznego działania, Najpierw rzeczy najważniejsze i Zasady skutecznego przywództwa. Polecamy również książki synów Coveya: 7 nawyków skutecznego nastolatka Seana Coveya oraz Szybkość zaufania Stephena M.R. Coveya.
Okładka książki Przewidywalne rezultaty w nieprzewidywalnych... TW

39,90 zł 21,96 zł

Artykuł chwilowo niedostępny

Nikt wcześniej nie musiał stawiać czoła takiej rzeczywistości. Wielkie korporacje chwieją się w posadach. Ogromne gospodarki zdają się powstawać w ciągu jednego dnia. Dzisiejszy biznes to jak wędrówka rzeką o wartkim nurcie. Jak możesz osiągnąć przewidywalne rezultaty w tak nieprzewidywalnym świecie? Jedyną rzeczą pewną w prowadzeniu biznesu jest jego niepewność. Mimo to istnieją wspaniałe organizacje, którym udaje się regularnie osiągać wyśmienite wyniki, niezależnie od warunków. Niniejsza książka traktuje o osiąganiu przewidywalnych rezultatów, zarówno w dobrych jak i złych czasach, dzięki przestrzeganiu czterech głównych zasad: Bezbłędna realizacja. Zaufanie ze strony wszystkich interesariuszy. Osiąganie więcej mniejszą liczbą środków. Przekształcenie strachu w zaangażowanie.  
Okładka książki Rozwiązanie

45,90 zł 27,24 zł

Artykuł chwilowo niedostępny

Rozwiązywanie najtrudniejszych życiowych problemów 3. Rozwiązanie przedstawia przełomowe podejście do rozstrzygania konfliktów i kreatywnego radzenia sobie z problemami zawodowymi, społecznymi i osobistymi. Covey wyjaśnia, jak wykraczać poza "moją" i "twoją" stronę, a nawet kompromisy, tak by zakończyć spór bądź negocjacje w sytuacji lepszej niż ta, do której początkowo dążyliśmy. Poprzez zaczerpnięte z życia przykłady pokazuje, jak jego koncepcje zastosowano w praktyce, by stworzyć nową, lepszą rzeczywistość - w zwalczaniu przestępczości, zwłaszcza wśród młodocianych, w podnoszeniu poziomu nauczania i wyników szkolnych, w naprawianiu relacji pomiędzy wspólnikami w firmie, a także rodzicami i dziećmi. W obliczu trudnych wyzwań i dylematów współczesności - ochrony środowiska i zachowywania miejsc pracy, ubóstwa, słabnących więzi międzyludzkich - umiejętność wypracowywania nowej drogi jest sprawą kluczową. "W ciągu lat swej pracy Covey doszedł do unikatowych sposobów osiągania porozumień i wpływania na innych, by doprowadzić do pozytywnych, a niemożliwych wcześniej rezultatów. W tej książce ukazał model działania, który będzie niezmiernie pomocny przywódcom w świecie nękanym niezliczonymi konfliktami". Steve Forbes, prezes i redaktor naczelny Forbes Media Stephen R. Covey (1932-2012) był uznanym doradcą biznesowym, światowym autorytetem w dziedzinie przywództwa, ekspertem od spraw zarządzania, skuteczności działania, rodziny oraz kształtowania związków międzyludzkich. Jego książka 7 nawyków skutecznego działania (REBIS, 2005) stała się światowym bestsellerem (20 mln sprzedanych egzemplarzy). REBIS wydał także jego Zasady skutecznego przywództwa, Najpierw rzeczy najważniejsze, 7 nawyków szczęśliwej rodziny i 8. nawyk. "Time" zaliczył go do dwudziestu pięciu najbardziej wpływowych Amerykanów. Breck England jest konsultantem i publicystą we FranklinCovey. Współpracował z S.R. Coveyem przy kilku książkach, m.in. Great Work, Great Career. Fragment książki 3. Rozwiązanie Trzecie rozwiązanie: zasada, paradygmat i proces synergii Istnieje sposób na pokonanie najtrudniejszych problemów, jakim stawiamy czoło - nawet tych, które wydają się niemożliwe do rozwiązania. Jest taka ścieżka, która przecina niemal wszystkie życiowe dylematy i podziały. Droga biegnąca naprzód. Nie jest to droga twoja czy moja. Wiedzie ponad nami. Lepsza niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić. Nazwałem ją Trzecim Rozwiązaniem. W większości konfliktów mamy do czynienia z dwoma punktami widzenia. Przyzwyczailiśmy się do myślenia w kategoriach „mojej strony" i „twojej strony". Moja racja jest dobra, natomiast twoja - zła (lub przynajmniej nie tak dobra jak moja). Po mojej stronie znajdują się i racja, i obiektywizm. Twoje sądy są mylne, a może nawet stronnicze. Moje motywy są czyste, twoje zaś w najlepszym wypadku niejasne. To jest moja partia, moja drużyna, mój kraj, moje dziecko, moja firma, moje zdanie, moja strona przeciwko twojej. W każdym wypadku mamy do czynienia z Dwoma Rozwiązaniami. Prawie każdy z nas identyfikuje się z jednym lub drugim rozwiązaniem. Nic zatem dziwnego, że mamy liberałów przeciw konserwatystom, republikanów przeciw demokratom, pracowników przeciwko zarządowi, prawnika przeciw prawnikowi, dziecko przeciw rodzicom, Partię Konserwatywną przeciw Partii Pracy, nauczycieli przeciw dyrekcji, związki przeciw rządowi, wieś przeciw miastu, ekologów przeciw przedsiębiorcom, białych przeciw czarnym, religię przeciw nauce, nabywców przeciw sprzedawcom, powodów przeciw pozwanym, kraje rozwijające się przeciw krajom wysoko rozwiniętym, małżonka przeciw małżonce, socjalistów przeciw kapitalistom oraz wierzących przeciw niewierzącym. Właśnie dlatego na świecie panują rasizm, uprzedzenia i wojny. Każde z Dwóch Rozwiązań jest mocno osadzone we właściwym sobie światopoglądzie. Na przykład światopogląd ekologa ukształtował się poprzez podziw dla subtelnego piękna i równowagi w naturze. Na światopogląd przedsiębiorcy wpłynęła chęć rozwijania społeczeństwa i zwiększania możliwości ekonomicznych. Każda ze stron zazwyczaj postrzega swój pogląd jako nienaganny i racjonalny, poglądy drugiej strony zaś uważa za dalekie od ideału lub nierozsądne. Głębokie korzenie mojego światopoglądu rozwijają się wraz z moją tożsamością. Jeżeli powiadam, że jestem ekologiem, konserwatystą czy nauczycielem, opisuję coś więcej niż wartości, w które wierzę i cenię, gdyż określam siebie. Zatem atakując moją stronę, napadasz na mnie i na mój obraz samego siebie. W najgorszym wypadku konflikty tożsamości mogą się przerodzić w wojny. Jak możemy kiedykolwiek wykroczyć poza myślenie w kategoriach Dwóch Rozwiązań, wiedząc, jak głęboko tkwi to w każdym z nas? Zazwyczaj w ogóle tego nie robimy — walczymy dalej lub osiągamy chwiejny kompromis. Wtedy napotykamy wiele frustrujących impasów. Z reguły problem nie leży jednak w tym, po której jesteśmy stronie, lecz w naszym sposobie myślenia. Rzeczywistym problemem są nasze paradygmaty myślowe. Słowo „paradygmat" oznacza schemat bądź model myślenia wpływający na nasze zachowanie. Jest niczym mapa, która pomaga nam zdecydować, jaki kierunek obrać. Mapa, którą widzimy, determinuje nasze czyny. To, co robimy, wpływa na otrzymywane wyniki. Gdy pomidory po raz pierwszy dotarły z Ameryki do Europy, pewien francuski botanik zidentyfikował je jako straszliwe „wilcze brzoskwinie", o których mówili starożytni uczeni. „Zjedzenie pomidora powoduje drgawki, ślinotok i śmierć" — ostrzegał. Dlatego też wcześni europejscy koloniści w Ameryce nawet ich nie dotykali, choć uprawiali je w ogrodach jako roślinę dekoracyjną. W tym samym czasie jedną z najgroźniejszych chorób panujących wśród kolonistów był szkorbut będący skutkiem niedoboru witaminy C. Tymczasem w pomidorach witamina C występuje w dużych ilościach. Lekarstwo spokojnie rosło w ogrodach, lecz ludzie umierali z powodu błędnego paradygmatu. Prawie sto lat później paradygmat uległ zmianie wraz z napływem nowych informacji. Włosi i Hiszpanie zaczęli jeść pomidory. Rzekomo uprawiał je sam Thomas Jefferson, promując ich spożywanie. Dziś pomidor jest jednym z najpopularniejszych warzyw. Teraz postrzegamy pomidory jako pożyteczne. Spożywamy je, a w zamian za to otrzymujemy zdrowie. Tak wygląda potęga zmiany paradygmatu. Jeśli jestem ekologiem, a mój paradygmat bądź mapa myślowa pokazuje tylko piękny, nietknięty las, będę się starał go chronić. Jeśli ty jako przedsiębiorca posługujesz się mapą myślową, która pokazuje ci jedynie podziemne złoża ropy, będziesz chciał przystąpić do odwiertów. Oba paradygmaty brzmią prawidłowo. Rzeczywiście - na tym obszarze więc, że za podążanie za twoją mapą musiałbym zapłacić wysoką cenę. Ty mógłbyś wygrać, a ja przegrać. Moglibyśmy też połączyć nasze mapy, co byłoby bardzo rozsądne. Otrzymalibyśmy wówczas o wiele dokładniejszą mapę uwzględniającą obie perspektywy. Ja zrozumiem twój punkt widzenia, a ty mój. To oznacza postęp, choć nawet wtedy nasze cele mogą ze sobą nie współgrać. Ja wciąż nie chcę ingerować w życie lasu, a ty nadal pragniesz się dowiercić do podziemnych złóż ropy. Głębokie zrozumienie twojej mapy mogłoby doprowadzić do tego, że walczyłbym z tobą z jeszcze większym zaangażowaniem. Ale w tym momencie dochodzimy do rzeczy najbardziej ekscytującej. Dzieje się tak, gdy patrzę na ciebie i mówię: „Prawdopodobnie jesteśmy w stanie wypracować rozwiązanie lepsze niż te, o których myślimy w tej chwili. Czy chciałbyś zastanowić się nad Trzecim Rozwiązaniem, na które jeszcze nie wpadliśmy?". Mało kto kiedykolwiek zadaje to pytanie, a przecież jest ono kluczem nie tylko do rozwiązywania konfliktów, ale i do zmiany przyszłości. Zasada, synergii Do Trzeciego Rozwiązania docieramy w procesie zwanym synergią. Synergia się pojawia, gdy jeden plus jeden równa się dziesięć, sto lub nawet tysiąc! To niesamowity rezultat wspólnej decyzji dwóch lub więcej szanujących się wzajemnie ludzi pragnących razem wykroczyć poza swoje pierwotne wyobrażenia i wyjść na spotkanie wielkiemu wyzwaniu. Chodzi tu o pasję, energię, pomysłowość i podekscytowanie związane z tworzeniem nowej, o wiele lepszej rzeczywistości. Synergia nie jest kompromisem. Przy kompromisie „jeden plus jeden" równa się w najlepszym wypadku półtora. Każdy traci. Synergia nie stanowi tylko rozwiązania konfliktu. Dochodząc do synergii, stajemy ponad konfliktem. Wychodzimy poza konflikt w stronę nowego, które zachwyca świeżą obietnicą i zmienia przyszłość. Synergia jest lepsza niż moja lub twoja droga. To nasza droga. [...] 3 rozwiązanie Spis treści: 1. Punkt przejściowy 2. Trzecie Rozwiązanie: zasada, paradygmat i proces synergii 3. Trzecie Rozwiązanie w pracy 4. Trzecie Rozwiązanie w domu 5. Trzecie Rozwiązanie w szkole 6. Trzecie Rozwiązanie a prawo 7. Trzecie Rozwiązanie w społeczeństwie 8. Trzecie Rozwiązanie na świecie 9. Życie według Trzeciego Rozwiązania 10. Podsumowanie Podziękowania Indeks O autorach

Promocje

Uwaga!!!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?
TAK
NIE
Oczekiwanie na odpowiedź
Dodano produkt do koszyka
Kontynuuj zakupy
Przejdź do koszyka
Oczekiwanie na odpowiedź
Wybierz wariant produktu
Dodaj do koszyka
Anuluj