Afrykańskie przysłowie mówi, ze do wychowania dziecka potrzebne są dwa kolana. Przywołuje prawdę dobrze znaną, chociaż czasem zapominaną, że zarówno matka, jak i ojciec, maja istotne znaczenie w kształtowaniu domu, życia rodzinnego, charakteru dziecka i wzajemnych relacji, które rządzą ich życiem.
Ojcowie nieobecni w domu są bardzo często zapracowani, poszukujący pracy poza granicami kraju, zdesperowani w swych działaniach, uciekający w wirtualny świat Internetu czy używek. Rozwody, kohabitacje, rodziny sztucznie „pozszywane” z kawałków związków, które się rozsypały, czy choroba albo śmierć w efekcie zawsze przynoszą nową sytuacje rodziny „bez ojca”. Jak go przywrócić rodzinie? Ile troski trzeba włożyć, by ojcowie na nowo podjęli swe obowiązki domowe i wychowawcze? Zależy to od bardzo wielu czynników, które wpierw trzeba sobie uświadomić, aby na nowo funkcjonować w rodzinie. Aby dziecko uzyskało „drugie kolano”, na którym będzie mogło być wychowywane.
Stajesz się tym, co czytasz…
A czytać można wszystko:
poezję i prozę,
dramat i esej,
dzieła klasyczne i dziełka brukowe.
Pamiętniki, ogłoszenia i anonse.
Romans wampiryczny i kryminał polityczny…
Literacki zawrót głowy!
Wydaje się, iż cały ten literacki galimatias posiada jeden jedyny cel: oddalić człowieka od Księgi, która daje życie…? Od Tego, który jest Autorem prawdziwego szczęścia? I dlatego właśnie teologia literatury, to znaczy czytanie tekstów literackich z wiarą w sercu. Z pamięcią o dewizie teologa: „Wiara dyskretna: tak. Wiara wstydliwa: nie”.
W niniejszym tomie pomieszczono cztery szkice z teologii literatury, rozważanie drogi krzyżowej, humoreskę o acedii oraz scenariusz sztuki apokryficzno-parafialnej. Idziemy na spotkanie z wielkimi mistrzami (Badeni, Bryll, Hartwig, Herbert, Kierkegaard, Knabit, Stachura, Wencel, Wojtyła), tymczasem – pomimo naszego bełkotu niewiary i ciemności rozpaczy – naprzeciw nam wychodzi Ten, który jest Dawcą wiary. I tylko Jego słowo ma moc…
Radosne głoszenie Ewangelii – to misja życia zmarłego w 2011 roku Biskupa Albina Małysiaka – długoletniego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Niniejsza płyta jest zbiorem anegdot i ciekawych sytuacji z życia tego absolutnie nietuzinkowego duchownego w interpretacji Jerzego Treli do muzyki Pawła Piotrowskiego. Przedstawia Jego zaskakujące reakcje na sytuacje życiowe, oryginale pomysły i humorystyczne gafy. Biskup Małysiak burzy stereotyp hierarchy katolickiego i daje dowód, że nawet sprawując tak dostojną posługę można mieć dystans do samego siebie.
W książce, upiększonej ciekawymi ilustracjami, najmłodsi czytelnicy w prezentowanych opowiadaniach i legendach dowiedzą się o dzieciństwie królewny Jadwigi, zabawach, nauce, przyjaźni z przyrzeczonym na męża Wilhelmem Habsburgiem. O beztroskim życiu i nadziejach na szczęśliwe życie z ukochanym Wilhelmem, które legły w gruzach, gdy podjęto decyzję o ślubie z pogańskim władcą Litwy, Jagiełłą... Po polsku wypowiadała się poprawnie, tylko obcy akcent zdradzał, że nie wychowała się w Polsce. Poznawała ten kraj chętnie, a sama podróż z Węgier była do tego wielką sposobnością. W Czorsztynie w zamku rozmawiała z rycerzami, dostojnikami. W Sączu powitali ją panowie polscy i młody Spytko z Melsztyna,którego Jadwiga już znała. W Lipnicy Małej rozmawiała z mnichami, ponieważ nocleg wypadł w klasztornej wiejskiej plebanii.
Księga Rut, to tylko 1296 hebrajskich słów o starotestamentowych emigrantach, o ich ucieczce i wstydliwym powrocie, o zdradzie i wierności, o głodzie i chlebie, o śmierci i życiu. Można ją przeczytać w 15 minut, doskonale zapamiętując opisaną historię, ale wówczas zdziwi jedynie nader skromna w Księdze obecność Boga. Bogactwo Księgi Rut tę Bożą obecność ujawnią i pomogą zrozumieć to, co jeszcze w tej Księdze zakryte. Ich autor, znany w archidiecezji warmińskiej z krótkich homilii z zaskakującą puentą, w podobny sposób medytuje nad tą Księgą, a silne oparcie w midraszach dawnych Mędrców Izraela oraz biblijnej literaturze, chroni przed lekkomyślnością w interpretacji. W niniejszych medytacjach, do liczącej sobie XXV wieków Księgi Rut, Pismo przemawia z nową mocą. Mówi bowiem o Bogu żywym, obecnym i troskliwym. Bo jak kiedyś Moabitkę, tak i Ciebie również pod swoje skrzydła wziął Bóg. I nawet jak niekiedy zakrywa ci nimi oczy - nie wyskubuj piór, bo złudny blask tego świata uczyni cię ślepcem.
W książce tej w sposób przystępny przedstawiono najważniejsze problemy, jakie nasuwają się przy starannej lekturze czterech Ewangelii. W jaki sposób przekazywane były ustne tradycje o Jezusie i kiedy je spisano w formie Ewangelii? W jakim sensie Ewangelie są biografiami Jezusa i jaka jest ich wartość historyczna? Jak przedstawiają życie Jezusa: nauczanie, cuda i inne czyny? Jego śmierć i zmartwychwstanie? Kim okazuje się Jezus Chrystus w świetle zdarzeń ze swego życia i w świetle wiary pierwszych chrześcijan?
Co mają wspólnego św. Cyryl i Metody z islamistami i przywożeniem morskiej wody w głąb kontynentu? Jak rozpoznać, co jest wolą Boga a co nie? W jaki sposób przebaczyć żyjąc w koszmarnych czasach? Jak radził sobie z pokusami Mistrz z Nazaretu?
Te i inne pytania pojawiają się w medytacjach szukających skuteczności modlitwy, której Jezus nauczył swoich uczniów.
Są tacy, których te rozważania doprowadziły do odkrycia ożywczej mocy bijącej z Modlitwy Pańskiej.
Oddany w Państwa ręce tom skupia się zasadniczo na dwóch tematach: na Biblii i na apokryfach oraz na różnych postawach chrześcijan starożytnych i wobec nich.W pierwszej grupie poruszany jest problem interpretacji Biblii i utworów od niej pochodnych, jak one interpretują postaci biblijne, np. św. Pawła czy Judasza a obraz ten niestety czasami bardzo odbiega od powszechnie przyjętego ich wizerunku, choć wywarł wpływ na kulturę. W drugiej grupie artykułów jest mowa o pierwszym pobiblijnym pokoleniu chrześcijan, a więc o Ojcach Apostolskich, o ich świecie i o ich przeciwnikach o ataku pogańskich intelektualistów na chrześcijan, którzy wytworzyli stereotypy antychrześcijańskie do dziś będące w powszechnym obiegu. Idąc po tej linii następują artykuły na temat męczenników tak smutnie przypominające te z naszego wieku. I w końcu artykuł z antologią tekstów patrystycznych na temat stosunku pierwszych chrześcijan do współczesnego im świata i zagadnień wtedy wysuwanych.
Publikacja ta zawiera teksty autorów zachodnich, które z jednej strony cechuje wysoki poziom analizy naukowej, a z drugiej teksty prowokują do dyskusji, ułatwiającej kształtowanie własnego poglądu. O ile bowiem wszyscy są zgodni, że przedmiotem badań socjologii jest religia, to jednak problem zaczyna się w chwili, gdy pytamy: czym jest religia?
W książce zamieszczono bardzo różne ideologicznie stanowiska. Niemniej, publikacja podejmuje takie tematy, jak:
· Religia a społeczeństwo;
· Teorie religii;
· Na czym polega problem z definicją religii;
· Oddziaływanie religii na człowieka i społeczeństwo;
· Postawy wobec religii;
· Miejsce religii w społeczeństwie;
· Badania socjologiczne dotyczące religii i religijności.
Bywały czasy, kiedy świętych ogłaszano w kilka lat po ich śmierci i w ten sposób stawali się oni świadkami działalności Boga już w swoim pokoleniu. Oddalenie dat beatyfikacji lub kanonizacji od dat śmierci oddala świętych od życia. Beatyfikacja stu ośmiu Męczenników Polskich, zamordowanych za wiarę przez Niemców w czasie II Wojny Światowej, nastąpiła wprawdzie ponad pół wieku po ich śmierci, jednak żyje jeszcze wielu ludzi, którzy ich znali. Wśród tych beatyfikowanych jest, niestety tylko, nieliczna grupa ludzi świeckich, a w niej Stanisław Starowieyski. O nim właśnie, o moim Stryju - męczenniku jest ta płyta, która trafiła do rąk Państwa.
ks. prof. Marek Starowieyski
Książka opowiada o twórczości literackiej Karola Wojtyły. Publikacja ukazuje portret wyjątkowego człowieka renesansu - studenta literatury polskiej, aktora, charyzmatycznego intelektualistę, filozofa, księdza, myśliciela, mistyka i poetę, a co najważniejsze, lidera Kościoła katolickiego przełomu XX i XXI wieku, którego religijne przekonania nadały nowy kształt Kościołowi w świecie, określiły nowe podejście do człowieka z jego potrzebami duchowymi, polityki światowej i zmieniły bieg historii świata. Wstęp: Kard. Stanisław Dziwisz
Istnieje wśród pracowników nauki piękny zwyczaj ofiarowywania jubilatom z okazji różnych jubileuszów Księgi Pamiątkowej - pracy zbiorowej, do której składają swoje opracowania wszyscy, którzy pragną uczcić jubilata. W ten sposób powstaje wiele zbiorowych opracowań, często o bardzo zróżnicowanej problematyce, której zwornikiem jest nie wspólny temat, ale określona osoba. Księgi Pamiątkowe najczęściej rozprowadzane są w określonych środowiskach i stosunkowo rzadko docierają do szerszego grona czytelników. Istniejące zestawy bibliograficzne pozwalają wprawdzie odnaleźć prace na określony temat, co nie zmienia jednak ich rozproszenia. Autor niniejszego zbioru często zamieszczał swoje opracowania w Księgach Pamiątkowych. Obecnie pragnie zebrać ten plon we wspólnym tomie, gdyż może on okazać się pożyteczny dla wielu, których trud szukania w rozproszonych źródłach mógłby zniechęcić do zapoznania się z konkretną tematyką. Nawiązując do symboliki plonu, można przyjąć, że poszczególne Księgi Pamiątkowe to swego rodzaju snopy bogate wszechstronną wiedzą, a artykuły w nich zamieszczone to pojedyncze kłosy. Te kłosy pragniemy wyjąć ze snopów, nazwanych tu gratulacyjnymi ze względu na charakter prac zbiorowych, z których pochodzą i zestawić w pewnej kolejności, która ze względu na tematykę wydaje się logiczna. Zbiór ten z pewnością zostanie przyjęty przychylnie i pomoże w rozwijaniu wiedzy biblijnej.
Twój Anioł Stróż jest ciągle przy Tobie, daje Ci natchnienia i oświeca Cię, abyś, wypełniając Boże przykazania, kochał Chrystusa i trwał w jedności z Nim. Jak kochający starsi bracia i siostry z czułością opiekują się swym młodszym rodzeństwem, tak Aniołowie, nasi starsi bracia, a zwłaszcza Twój Anioł Stróż, wspierany przez całą wspólnotę anielską, z tkliwą dobrocią i miłością ukazuje ci właściwą drogę, prowadzi do Boga i broni przed zasadzkami szatana. Razem, z nimi tworzymy jedną Rodzinę Bożą. Zaprzyjaźnij się ze swoim Aniołem Stróżem! Często mów mu, że go kochasz i proś, aby cię uczył kochać Boga. Powtarzaj: O mój Jezu kocham Cię i w Tobie kocham wszystkich Aniołów i ludzi! Radością naszą i Aniołów jest kochać Boga, który jest źródłem naszego życia, miłości i szczęścia. Przyzywaj często Anioła Stróża, zapraszaj go do swych zajęć i prac, dziękuj mu i ciesz się, że już teraz, a później w wieczności z nim, z wszytkami Aniołami i Świętymi będziesz wysławiał Chrystusa, a przez Niego Ojca w Duchu Świętym. Ta książka pomoże ci w tym.
Książka przybliża wspominane przez Jana Pawła II postacie, które spotkał na swej drodze do kapłaństwa; nie wszystkich znał osobiście, bo odeszli przed jego urodzeniem. Wywodzili się z różnych środowisk, mieli różne upodobania i wykształcenie, jednak wszyscy prowadzili głębokie życie religijne i miłowali żarliwie swoją ojczyznę. Dla niej pracowali, a w razie potrzeby ponosili wiele ofiar na miarę potrzeb czasów w których przyszło im żyć. Rozwijali właściwe sobie charyzmaty w burzliwych okolicznościach powstań narodowych, wojen i trudnych lat odbudowy Polski. Św. Rafał Józef Kalinowski, Św. Albert Adam Chmielowski, Św. Faustyna Maria Kowalska, Karol Józef Wojtyła – ojciec, Jan Leopold Tyranowski, Mieczysław Kotlarczyk, Robotnicy Kamieniołomu i Solvayu, Jerzy Ciesielski. Niektórzy byli w pewnym sensie wzorem, budzili w młodym człowieku podziw, fascynowali osobowością, inni przychodzili do niego ze swoimi zainteresowaniami, które nie tylko umiał dzielić, ale i ubogacał o nowe wartości. Byli też ludzie prości, od których student Karol doznał wiele życzliwości i zrozumienia w okresie okupacji niemieckiej, a także w czasie późniejszym. Ta różnorodność kontaktów sprawiła, że jako kapłan, następnie wysoki dostojnik Kościoła katolickiego, potrafił zrozumieć każdego człowieka i jego życiowe problemy. Z czasem stawał się oparciem dla coraz większej liczby ludzi, którzy korzystali z jego doświadczeń i przemyśleń, a wreszcie – jako następca Świętego Piotra – najwyższym światowym autorytetem moralnym.
Bioetyka stała się częścią życia. Wymknęła się z laboratoriów, spod mikroskopów, z probówek, przechowujących tkanki w temperaturze ciekłego azotu, przeniknęła mury laboratoriów, klinik i szpitali, by dotrzeć do ludzi, borykających się z trudnymi problemami, stawiających fundamentalne pytania, stojące blisko życia: Czy embrion to już człowiek? Czy można sklonować człowieka? Czy można pogodzić ewolucję z nauką Kościoła? Jest to najważniejsza książka, uznanego etyka o międzynarodowym autorytecie, o. Tadeusza Ślipko SJ, zakorzeniona w badaniach naukowych, podejmująca takie zagadnienia, jak: ewolucja sztuczne zapłodnienie diagnostyka prenatalna klonowanie transplantacje narządów i krwiodawstwo eutanazja świat zwierząt w świetle etyki manipulacje genetyczne sterylizacja i kastracja stosowanie środków znieczulających (anestezja) kara śmierci i samobójstwo AIDS i wiele innych problemów.
W tej lekturze znajdziesz świadectwa wielu ludzi o doznanej przez nich pomocy św. Michała Archanioła i naszych Aniołów Stróżów. Od dzieciństwa uczymy się o Aniele Stróżu. Pierwszą modlitwą, jaką każdy z nas pamięta, to ta zaczynająca się słowami: „Aniele Boży, stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój”. W miarę, jak dorastamy, a nasze życie przyspiesza, ta dziecięca świadomość zanika, zaciera się, aż w końcu, jako dorośli i poważni ludzie, wkładamy istnienie Aniołów między bajki.
Nie bez kozery jednak żaden współczesny wykształcony człowiek nie podważa ich istnienia. Można nie wierzyć w Boga, ale nikt jakoś nie kwestionuje obecności Anioła Stróża. Ta książka to najwierniejsze świadectwo jego opieki, towarzystwa i dozoru nad nami. Rozpala iskrę, jaka dawno w nas zgasła. Przywraca nam to, co najcenniejsze – poczucie, że nawet w samotności nie jesteśmy sami, a dobroczynne działanie Aniołów dostrzeżemy dzięki swojej wierze, modlitwom i rozmowom.
Postać kanonizowanej władczyni Polski, świętej Jadwigi, doczekała się szeregu naukowych monografii, przeznaczonych dla specjalistów czy czytelników zainteresowanych historią. Jednak żadna z nich nie jest adresowana do dzieci, a szkoda, gdyż dzięki królowej Jadwidze, pochodzącej z potężnej dynastii Andegawenów, historia naszej części Europy potoczyła się w taki, a nie w inny sposób.
W książce, upiększonej ciekawymi ilustracjami, najmłodsi czytelnicy w prezentowanych opowiadaniach i legendach dowiedzą się o dzieciństwie królewny Jadwigi, zabawach, nauce, przyjaźni z przyrzeczonym na męża Wilhelmem Habsburgiem. O beztroskim życiu i nadziejach na szczęśliwe życie z ukochanym Wilhelmem, które legły w gruzach, gdy podjęto decyzję o ślubie z pogańskim władcą Litwy, Jagiełłą.. Po polsku wypowiadała się poprawnie, tylko obcy akcent zdradzał, że nie wychowała się w Polsce. Poznawała ten kraj chętnie, a sama podróż z Węgier była do tego wielką sposobnością. W Czorsztynie w zamku rozmawiała z rycerzami, dostojnikami. W Sączu powitali ją panowie polscy i młody Spytko z Melsztyna,którego Jadwiga już znała. W Lipnicy Małej rozmawiała z mnichami, ponieważ nocleg wypadł w klasztornej wiejskiej plebanii.
W powieści tej przedstawiam drogę życiową Pawła z Tarsu. Przed murami Damaszku, gdzie, jako faryzeusz, zmierzał, by prześladować wyznawców Jezusa Zmartwychwstałego, objawił mu się Chrystus w sposób tak wiarygodny, że porzucił realną perspektywę zostania w Jerozolimie nauczycielem Prawa, osobą o wysokim materialnym i społecznym statusie. Stał się ubogim, bezdomnym pielgrzymem, chrześcijaninem, który poświęcił swe życie misji głoszenia Ewangelii. W czasie jej pełnienia był wielokrotnie skazywany na karę chłosty, do krwi biczowany, kamienowany, wypędzany z miast, w których nauczał, więziony i w końcu, w rzymskim więzieniu, stracony przez ścięcie mieczem. Na drodze, którą wiele lat podążał, gorliwie i z powodzeniem siał ziarno Ewangelii, dzięki czemu, z czasem, dotarła ona do ludzi na wszystkich kontynentach. Czuję się jego dłużnikiem, bo dotarła także do mnie. Książkę tę napisałem w nadziei, że dla niektórych jej Czytelników przedstawiona w niej postać Apostoła Pawła stanie się tak ważna i bliska, jaką jest ona dla mnie.
Od Autora
Tematem zasadniczym książkijest prezentacja dziejów sporu, jaki toczył się zarówno w wymiarze uniwersalnym, ale i lokalnym, pomiędzy dwiema wpływowymi wizjami świata oraz człowieka. Z jednej strony jest to wizja wyzwalającego dialogu stwórczego między Bogiem i człowiekiem, z drugiej strony koncepcja samostwarzania się człowieka. Chrześcijaństwo i marksizm to spór, a nawet ostry konflikt pomiędzy systemami myśli, konglomeratami przekonań i wartości, strukturami mentalnymi, świadomościami kolektywnymi, ponadindywidualnymi cechami minionej rzeczywistości, czyli kulturami. Pojawiające się w książce odniesienie do recepcji myśli Jana Pawła II w środowiskach reżimowych interpretatorów może być rozumiane jako odbieranie i postrzeganie nauki społecznej Jana Pawła II w świetle publicystyki marksistowskiej okresu schyłkowego PRL-u. Stanowi próbę zadania pytań: czy istniało w Polsce tego czasu środowisko marksistowskie, które permanentnie analizowało papieskie nauczanie? Jaką posiadało ,,siłę przebicia"", i co z tego wynikało? Jest to przede wszystkim pytanie o to: dlaczego dyskurs proweniencji marksistowskiej prezentowany przez różnorodne środowiska i na różnym poziomie nie powiódł się w praktyce historycznej i jaki wpływ miała na to nauka społeczna doby Jana Pawła II?
Ta książka jest specyficzna, pokazuje bowiem Jana Pawła II przy pomocy pędzla i farby. Papież zatopiony w modlitwie, sprawujący sakramenty święte i Ojciec w towarzystwie dzieci. Jak sam napisał o Dobrej Nowinie, że można ją odczytywać jako „Ewangelię dziecka”. Dlatego, Jego przywołane słowa z całą mocą przypominają nam o prawdziwym kształcie rodziny i ochronie życia najsłabszych. Inni ukazani tu Polacy jednym głosem z Papieżem wołają o prawe sumienia, o czystość, miłość, miłosierdzie, prawdę a także miłość do Ojczyzny.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?