Zabytkowe świątynie. Znane miejsca kultu.To Kraków. Drugi Rzym.Kraków jest syntezą tego, co polskie. To symbol polskiej tożsamości, kolebka polskiej kultury chrześcijańskiej - od wieków miasto świętych. Właśnie dlatego już przed wiekami nazywane było drugim Rzymem.Książka Michała Rożka - wielkiego miłośnika i znawcy Krakowa - prowadzi nas tym razem do wybranych świątyń, miejsc słynących przed laty z kultu, dziś często zapomnianych na Podgórzu, Rakowicach czy Dębnikach. Opowiada również o znanej wszystkim Katedrze na Wawelu, Bazylice Mariackiej czy Arce Pana w Nowej Hucie. Święte miejsca Krakowa to kilkadziesiąt portretów, które namalowała krakowska architektura, sztuka i tradycja.Michał Rożek (1946-2015) - historyk sztuki, członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, współtwórca cyklicznych programów telewizyjnych w TVP Kraków, współzałożyciel i redaktor kwartalnika "Kraków" oraz długoletni współpracownik "Dziennika Polskiego". Napisał kilkaset rozpraw i artykułów poświęconych głównie historii i sztuce krakowskiego grodu. W Wydawnictwie WAM opublikował . Sekrety Krakowa, Przewodnik po zabytkach Krakowa, Nietypowy przewodnik po Krakowie, Zwiedzamy Kraków w trzy dni oraz Z dziejów sztuki polskiej.
To najoryginalniejsza mapa Krakowa, jaka powstała. I jedyny przewodnik po Mieście Królów, jakiego potrzebujesz. Kraków to nie tylko monumentalne wawelskie mury, nastrojowe kawiarnie i tętniące życiem targowiska. W królewskim grodzie tajemnicę skrywa każda kamienica, nawet ta najbardziej niepozorna. Dokąd prowadzą tajemnicze drzwi przy ulicy Grodzkiej? Kto straszy w kościele Dominikanów? Czy słynny doktor Faust studiował magię na Uniwersytecie Jagiellońskim? Dawno zapomniane anegdoty i legendy zebrał i opowiedział wybitny znawca i historyk Krakowa – Michał Rożek. Z jego książkami każdy spacer po Krakowie zamienia się w przygodę! Box zawiera książki: Sekrety Krakowa, Przewodnik po zabytkach Krakowa, Nietypowy przewodnik po Krakowie.
Zakamarki królewskiego miasta Kraków Miasto Wawelu i Sukiennic. Miasto tak samo Kazimierza, jak i Zwierzyńca. Miasto pełne anegdot i legend. To wszystko zamknięte w siedmiu spacerach i dwóch wycieczkach, prowadzących przez fakty, relacje historyczne, wprost za kulisy krakowskiego życia.
Nietypowy przewodnik po Krakowie to kolejna publikacja, w której Autor zabiera nas w miejsca pełne tradycji, kultury i nieznanej historii. Idąc ulicą Grodzką otwiera drzwi znanych miejsc, z mniej znanymi historiami. Jedzie tramwajem do Bronowic, by pokazać Rydlówkę opisaną przez samego Wyspiańskiego. Barwnym językiem, opisując kierunki, miejsca czy związane z nimi osoby, nadaje żwawy rytm wędrówce niemal w każdym kierunku miasta. Chodźże na pole i sprawdźże, co warto zobaczyć w Krakowie!
Michał Rożek (1946–2015) – historyk sztuki, członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, współtwórca cyklicznych programów telewizyjnych w TVP Kraków, współzałożyciel i redaktor kwartalnika „Kraków” oraz długoletni współpracownik „Dziennika Polskiego”. Napisał kilkaset rozpraw i artykułów poświęconych głównie historii i sztuce krakowskiego grodu. W Wydawnictwie WAM opublikował . Sekrety Krakowa, Przewodnik po zabytkach Krakowa, Zwiedzamy Kraków w trzy dni, Z dziejów sztuki polskiej oraz Altera Roma. Święte miejsca Krakowa.
Sekretne życie miejsc i ludziUkryte skarby, śmiertelne zarazy, kontrowersyjne mariaże, fałszywi egzorcyści i brawurowe fortele każdy krakowski zaułek skrywa jakiś sekret, za każdym rogiem czai się tajemnica. Tętniące życiem ulice i budynki Starego Miasta od wieków są świadkami rozmaitych zdarzeń.W kolejnym bogatym w fakty i anegdoty tomie Autor, miłośnik i znawca kultury, sztuki i historii Krakowa, zdradza sekrety miasta i jego mieszkańców. Swoją barwną opowieścią zachęca, by z książką w dłoni ruszyć ulicami Starego Miasta i krok po kroku śledzić jej bohaterów.Michał Rożek (19462015) historyk sztuki, członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, współtwórca cyklicznych programów telewizyjnych w TVP Kraków, współzałożyciel i redaktor kwartalnika Kraków oraz długoletni współpracownik Dziennika Polskiego. Napisał kilkaset rozpraw i artykułów poświęconych głównie historii i sztuce krakowskiego grodu. W Wydawnictwie WAM opublikował . Tajemnice zabytków Krakowa, Zwiedzamy Kraków w trzy dni, Z dziejów sztuki polskiej oraz Altera Roma. Święte miejsca Krakowa.
Obszerne i solidne kompendium wiedzy na temat motywu diabła w kulturze polskiej()co by się stało z naszymi dziełami sztuki i katedrami, gdyby wszystko, co się do diabła odnosi, nagle z nich znikło. Leszek KołakowskiDiabeł w kulturze polskiej zajmuje bardzo ważne miejsce. W podaniach ludowych oraz legendach czartów nie brakuje włóczyły się po pustkowiach, czyhały na rozstajach dróg, przemierzały mokradła, zajmowały opuszczone młyny, domy, a nawet całe dwory i zamczyska. Nie pogardzały też wiatrakami i wiekowymi wierzbami.Jak pisze Michał Rożek, w niniejszej książce koncentrujący się na różnych aspektach istnienia wysłannika piekieł: Diabły, lęgnące się na polskiej ziemi z przeróżnych opowieści i podań, zawsze napawały pobożny lud przerażeniem. Zło, którego symbolem jest szatan, zawsze ekscytowało, a czasem też przerażało.Autor pokazuje, jak mocno postać i motyw diabła zakorzenione są w kulturze śródziemnomorskiej i w tradycji judeochrześcijańskiej, z elementami zapożyczonymi z Persji. Przedstawia historię czarta dosłownie, począwszy od ustaleń kulturowych, historię diabła na etacie, a także dzieje motywów diabelskich i postawy czarciej w wyobrażeniach życia społecznego.Diabeł w kulturze polskiej to książka, która dokładnie wyczerpuje temat, a przy okazji pochłania bez reszty.
Wyjatkowy przewodnik po KrakowieKraków to miasto, które od wieków przyciąga i urzeka tłumy turystów. Liczba odwiedzających w ostatnich latach sięga nawet czternastu milionów. Nic w tym dziwnego. Każdy zakątek stolicy Małopolski ma w sobie coś zachwycającego: monumentalne wawelskie mury, przepiękne świątynie, nastrojowe kawiarnie i tętniące życiem targowiska. Nawet w mijanych po drodze pozornie zwykłych domach można odnaleźć coś wartego zapamiętania.Autor, wybitny znawca historii i sztuki Krakowa, odsłania przed czytelnikami tajemnice tego niezwykłego miasta. Jego szczegółowy przewodnik, wzbogacony licznymi rycinami, pomaga na nowo odkryć urok królewskiego grodu.
Brat Albert (Adam Chmielowski) - święty o urzekającej duchowości, orędownik najuboższych, założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek.Michał Rożek opowiedział o jego życiu i wielkiej przemianie w sposób ciekawy, wyjaśniając kulisy decyzji, która uczyniła z artysty orędownika Bożego miłosierdzia, wzór godny do naśladowania dla każdego z nas.Oto historia człowieka, o którym święty Jan Paweł II w książce Dar i Tajemnica pisał tak: "Dla mnie jego postać miała znaczenie decydujące, ponieważ w okresie mojego własnego odchodzenia od sztuki, od literatury i od teatru, znalazłem w nim szczególne duchowe oparcie i wzór radykalnego wyboru drogi powołania".
Astrologia przedtem chodziła razem z astronomią; była zastosowaniem tej najbardziej bezinteresownej z nauk do życia codziennego, dawała chleb astronomom. Astrologowie ogłaszali coroczne judicja /…/ na rok następny, przepowiadające wpływy gwiazd na ludzi i państwa, mory i wojny, posuchy i ulewy; wydawali specjalne prognostyki z powodu komet, zaćmień i niezwykłych koniunkcji planet; oddzielnym osobom stawiali horoskopy, przepowiednie biegu życia wedle aspektów niebieskich. Astrologia łączyła się ściśle także z medycyną; pouczała kiedy puszczać krew i zażywać lekarstwa, przewidywała przebieg i wynik choroby oraz kuracji. Aleksander Bruckner Magia to sztuka czynienia rzeczy wykraczących poza możliwości ludzkie, przy pomocy demonów lub za pośrednictwem obrzędów zabronionych przez religię. Alchemia /…/ nazywana także filozofią hermetyczną, jest to ważna dziedzina nauk chemicznych zajmująca się sztuką przemiany metali. J. Collin de Plancy Jedna z ostatnich książek prof. Michała Rożka, zmarłego w czerwcu 2015 roku, ale jeszcze nie ostatnia, podejmująca tematykę magii, alchemii i horoskopów w kontekście historycznym i kulturowym.
Drogi Czytelniku. Oddaję w Twoje ręce szkice poświęcone sztuce polskiej, poczynając od przyjęcia chrześcijaństwa aż po schyłek państwowości Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1795 roku. Wszelkie ilustracje w czasach setek albumów i Internetu odnajdziesz w komputerowej wyszukiwarce. Tekst książki będzie zatem wspomagany przez współczesną technikę. Książka przeznaczona jest dla interesujących się sztuką, dla uczniów ostatnich klas szkół średnich, którzy przygotowują się do studiów na akademickich uczelniach, gdzie wymagana jest podstawowa znajomość wiedzy o sztuce. Potrzebna też będzie tym wszystkim, którzy uczęszczają na wykłady z historii sztuki na kierunkach humanistycznych wyższych uczelni. Obok zagadnień artystycznych autor zamieścił w niniejszej pracy wszelkiego typu zagadnienia techniczne związane z architekturą, rzeźbą , malarstwem i rzemiosłem artystycznym. Zapoznamy się zatem z technikami budowlanymi, obróbką kamienia, wymiarami gotyckich cegieł, czy też złożoną symboliką dzieł sztuki itp. Przesłania ideowe, tak istotne przed wiekami, zostały na kartkach tej książki przybliżone niewtajemniczonym. Zatem została pokazana dydaktyka przekazu obrazowego, który miał przez symbolikę pouczać i wzruszać. Na wybranych przykładach z dziejów naszej sztuki powyższe problemy zostały poruszone, pomagając zgłębić tajemnice dawnej sztuki. Życzę przyjemnej i przede wszystkim pożytecznej lektury. Michał Rożek, dnia 17 października 2014 r.
And my heart was, and never stopped being, close to You, close to this city, this heritage, to my Polish Rome. /.../ Krakow, since my youngest days, my childhood years, has been to me a unique synthesis of all things Polish and Christian. It has always spoken to me about the great future of my Homeland, always expressed its history in the most certain terms.
John Paul II, Krakow, April 6th, 1979
Katedra Wawelska jest niezwykłym fenomenem. Jest bowiem tak, jak żadna inna świątynia w Polsce, nasycona treścią historyczną, a zarazem teologiczną. Spoczywają w niej królowie polscy, poczynając od Władysława Łokietka. W tej świątyni byli oni koronowani i tu składano później ich doczesne szczątki. Ten, kto nawiedza Katedrę Wawelską, musi stanąć twarzą w twarz wobec historii Narodu. (…). Ci ludzie, których sarkofagi znajdują się w Katedrze Wawelskiej, także czekają tam na zmartwychwstanie. Cała Katedra zdaje się powtarzać słowa Symbolu Apostolskiego „Wierzę w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny”.
Ludzie, którzy w niej spoczywają są wielkimi Królami – Duchami, którzy prowadzą Naród poprzez stulecia. Są to nie tylko koronowani władcy i ich małżonki, czy tez biskupi i kardynałowie, są to także wieszczowie, wielcy mistrzowie słowa, którzy tak ogromne znaczenie posiadali dla mojej chrześcijańskiej i patriotycznej formacji.
Jan Paweł II
„Zdajemy sobie wszyscy dobrze sprawę, że wejść do tej katedry nie można bez wzruszenia. Więcej powiem: nie można do niej wejść bez drżenia wewnętrznego, bez lęku; bo zawiera się w niej – jak w mało której katedrze świata – ogromna wielkość, którą przemawia do nas cała nasza historia, cała nasza przeszłość; przemawia zespołem pomników, przemawia zespołem sarkofagów, ołtarzy, rzeźb; ale nade wszystko przemawia do nas cała nasza przeszłość, nasza historia – zespołem imion i nazwisk. Wszystkie te groby na Wawelu, imiona i nazwiska znaczą i wyznaczają: znaczy każde dla siebie, a wszystkie razem wyznaczają olbrzymią, tysiącletnią drogę naszych dziejów”.
Kard. Karol Wojtyła (w 1978 roku)
Te słowa są najlepszą rekomendacją książki – dzieła, które opisuje groby królewskie na Wawelu. Wszak to w tej katedrze spoczywają takie postaci, jak: Jan III Sobieski, Władysław Jagiełło, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Warneńczyk, Kazimierz Jagiellończyk, święta Królowa Jadwiga, Zygmunt I Stary, Zygmunt III Waza, Stefan Batory, Zygmunt August czy Książe Józef Poniatowski. "Groby królewskie na Wawelu" są niezwykłym przewodnikiem po cmentarzu, któremu na imię Polska.
Przewodnik po kościołach i sanktuariach Krakowa, Wieliczki i okolic, napisany z myślą o turystach i pielgrzymach licznie przybywających do Polski i do Krakowa, napisany przez najlepszy bez wątpienia autorytet w dziedzinie znajomości Krakowa i jego zabytków; Michała Rożka.
Katedra Wawelska jest niezwykłym fenomenem. Jest bowiem tak, jak żadna inna świątynia w Polsce, nasycona treścią historyczną, a zarazem teologiczną. Spoczywają w niej królowie polscy, poczynając od Władysława Łokietka. W tej świątyni byli oni koronowani i tu składano później ich doczesne szczątki. Ten, kto nawiedza Katedrę Wawelską, musi stanąć twarzą w twarz wobec historii Narodu. (?). Ci ludzie, których sarkofagi znajdują się w Katedrze Wawelskiej, także czekają tam na zmartwychwstanie. Cała Katedra zdaje się powtarzać słowa Symbolu Apostolskiego ?Wierzę w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny?.
Ludzie, którzy w niej spoczywają są wielkimi Królami ? Duchami, którzy prowadzą Naród poprzez stulecia. Są to nie tylko koronowani władcy i ich małżonki, czy tez biskupi i kardynałowie, są to także wieszczowie, wielcy mistrzowie słowa, którzy tak ogromne znaczenie posiadali dla mojej chrześcijańskiej i patriotycznej formacji.
Jan Paweł II
„Zdajemy sobie wszyscy dobrze sprawę, że wejść do tej katedry nie można bez wzruszenia. Więcej powiem: nie można do niej wejść bez drżenia wewnętrznego, bez lęku; bo zawiera się w niej – jak w mało której katedrze świata – ogromna wielkość, którą przemawia do nas cała nasza historia, cała nasza przeszłość; przemawia zespołem pomników, przemawia zespołem sarkofagów, ołtarzy, rzeźb; ale nade wszystko przemawia do nas cała nasza przeszłość, nasza historia – zespołem imion i nazwisk. Wszystkie te groby na Wawelu, imiona i nazwiska znaczą i wyznaczają: znaczy każde dla siebie, a wszystkie razem wyznaczają olbrzymią, tysiącletnią drogę naszych dziejów”.
Kard. Karol Wojtyła (w 1978 roku)
Te słowa są najlepszą rekomendacją książki – dzieła, które opisuje groby królewskie na Wawelu. Wszak to w tej katedrze spoczywają takie postaci, jak: Jan III Sobieski, Władysław Jagiełło, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Warneńczyk, Kazimierz Jagiellończyk, święta Królowa Jadwiga, Zygmunt I Stary, Zygmunt III Waza, Stefan Batory, Zygmunt August czy Książe Józef Poniatowski. "Groby królewskie na Wawelu" są niezwykłym przewodnikiem po cmentarzu, ktoremu na imię Polska.
18 kwietnia 2010 roku w podziemiach Katedry na Wawelu spoczęły też ciała pary prezydenckiej, małżeństwa Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej 10 kwietnia w Smoleńsku.
"Urbs celeberrima. Przewodnik po zabytkach Krakowa" autorstwa wybitnego znawcy królewskiego grodu, profesora Michała Rożka, przedstawia historię kultury i sztuki Krakowa.
Napisany ze swadą tekst zawiera wiele interesujących faktów i niezbędnych dat. Z przewodnikiem wędrujemy po dzielnicach Krakowa, odwiedzając miejsca zarówno znane, jak i te, o których często wiemy niewiele.
Książka ukazuje, jak w ciągu wieków przenikały się pod Wawelem rozmaite prądy i kierunki artystyczne, tworząc barwną mozaikę europejskiej sztuki.
Mężowie niezłomni to dokumentalna opowieść o dwóch wielkich Polakach, metropolitach krakowskich, którzy swoim życiem i dokonaniami, zapisali piękne karty w dziejach Krakowa, Polski i Kościoła. Michał Rożek barwnie kreśli tło historyczne, starannie relacjonuje wydarzenia i szczegółowo przedstawia realia epoki. Książka zawiera także wiele wzruszających wspomnień oraz cenne dokumenty.
Kardynał Wojtyła nieraz powoływał się na kardynała Sapiehę, zawsze dostrzegając w nim Niezłomnego Księcia, który bez wahania bronił niezbywalnych praw człowieka do wyznawania swej wiary i godziwego bytowania. W takim to właśnie sapieżyńskim klimacie duchowym rozwijało się życie kapłańskie i biskupie Karola Wojtyły. Wielkość Adama Sapiehy, jego niezłomna postawa, stała się także inspirującą i piękną lekcją dla przyszłego papieża...
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?