Prezentowana książka jest pierwszym tomem zapisu homilii wygłaszanych zasadniczo w każdą niedzielę i święta obowiązujące, o ile nie zachodziła jakaś przeszkoda, na Mszy świętej w Kaplicy Loretańskiej przy kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie o godzinie 1015. Umieszczone tu homilie odpowiadają okresowi od października 2008 do lutego 2009 roku. Ze względu na miejsce wygłaszania nazwane zostały Homiliami Loretańskimi
Poszczególne homilie przede wszystkim nawiązują do bieżących tekstów czytań liturgicznych, które w każdym przypadku są zaznaczone. Zaznacza się także określenie odnośnego dnia liturgicznego, co może dopomóc w wybiórczym odczytywaniu związanym z konkretnymi dniami liturgicznymi.
Przytaczane teksty niezależnie od biegu roku liturgicznego mogą służyć jako lektura duchowa, a także dla rozszerzenia znajomości prawd wiary. Przygotowujący homilie lub liturgiczne komentarze biblijne mogą znaleźć w tych tekstach wiele przydatnego im materiału, choć wydaje się, że absolutnie nie nadają się one na gotowe homilie nie tylko ze względu na aktualizacje do minionego już czasu, ale także ze względu na szczególny sposób wypowiedzi, który jest charakterystyczny dla autora, a w innym wykonaniu mógłby zupełnie nie pasować do mówiącego. Teksty wypowiadane podczas liturgii mają być osobistym świadectwem mówiącego. Jeżeli jednak ktoś w swym przygotowywaniu wypowiedzi będzie mógł znaleźć pomoc w prezentowanych tekstach, będzie to radością autora, ale prezentuje je raczej dla szerszego grona czytelników, nie tyle jako pomoc homiletyczną, ile podstawę osobistego przemyślenia. Dlatego każdy może sięgnąć do myśli, jakie zostały tu rozwinięte.
Ks. Jerzy Chmiel, jeden z najwybitniejszych biblistów polskich, uznany w świecie autorytet, odpowiada na najtrudniejsze pytania dotyczące niejasnych, czasem (na pozór) dwuznacznych i trudnych miejsc w Biblii:
czy Bóg bardziej będzie miłosierny czy sprawiedliwy?
jak pogodzić miłość Boga do człowieka z Jego okrutnością, kiedy „topi” w Morzu Czerwonym armię Faraona albo „morduje” Filistynów z rąk Jozuego? Ludzi, Bogu ducha winnych…
czy zmartwychwstanie to wskrzeszenie ciała? A może reanimacja trupów?
dlaczego Bóg stwarzał świat w 6 dni? Przecież jest Bogiem i mógł go stworzyć jedną myślą? Nie musiał też odpoczywać…
skąd wiadomo, że Apostołowie złowili dokładnie 153 ryby? Czy liczono je…?
dlaczego są 4 ewangelie, a nie 3 albo 5? Kto o tym zdecydował?
czy proroctwo jest formą wróżbiarstwa? Magią?
jak pogodzić wolną wolę i wolność wyborów z przeznaczeniem…?
co znaczy „zstąpił do piekieł”?
dlaczego wśród apostołów nie było kobiet? A może były…?
Katedra Wawelska jest niezwykłym fenomenem. Jest bowiem tak, jak żadna inna świątynia w Polsce, nasycona treścią historyczną, a zarazem teologiczną. Spoczywają w niej królowie polscy, poczynając od Władysława Łokietka. W tej świątyni byli oni koronowani i tu składano później ich doczesne szczątki. Ten, kto nawiedza Katedrę Wawelską, musi stanąć twarzą w twarz wobec historii Narodu. (…). Ci ludzie, których sarkofagi znajdują się w Katedrze Wawelskiej, także czekają tam na zmartwychwstanie. Cała Katedra zdaje się powtarzać słowa Symbolu Apostolskiego „Wierzę w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny”.
Ludzie, którzy w niej spoczywają są wielkimi Królami – Duchami, którzy prowadzą Naród poprzez stulecia. Są to nie tylko koronowani władcy i ich małżonki, czy tez biskupi i kardynałowie, są to także wieszczowie, wielcy mistrzowie słowa, którzy tak ogromne znaczenie posiadali dla mojej chrześcijańskiej i patriotycznej formacji.
Jan Paweł II
„Zdajemy sobie wszyscy dobrze sprawę, że wejść do tej katedry nie można bez wzruszenia. Więcej powiem: nie można do niej wejść bez drżenia wewnętrznego, bez lęku; bo zawiera się w niej – jak w mało której katedrze świata – ogromna wielkość, którą przemawia do nas cała nasza historia, cała nasza przeszłość; przemawia zespołem pomników, przemawia zespołem sarkofagów, ołtarzy, rzeźb; ale nade wszystko przemawia do nas cała nasza przeszłość, nasza historia – zespołem imion i nazwisk. Wszystkie te groby na Wawelu, imiona i nazwiska znaczą i wyznaczają: znaczy każde dla siebie, a wszystkie razem wyznaczają olbrzymią, tysiącletnią drogę naszych dziejów”.
Kard. Karol Wojtyła (w 1978 roku)
Te słowa są najlepszą rekomendacją książki – dzieła, które opisuje groby królewskie na Wawelu. Wszak to w tej katedrze spoczywają takie postaci, jak: Jan III Sobieski, Władysław Jagiełło, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Warneńczyk, Kazimierz Jagiellończyk, święta Królowa Jadwiga, Zygmunt I Stary, Zygmunt III Waza, Stefan Batory, Zygmunt August czy Książe Józef Poniatowski. "Groby królewskie na Wawelu" są niezwykłym przewodnikiem po cmentarzu, któremu na imię Polska.
- Czym się różni piekło od piekieł?
- Dlaczego Bóg jest okrutny w Starym Testamencie?
- Dlaczego potrzeba aż dwóch opisów stworzenia świata? Czy nie wystarczyłby jeden?
- Po co Pan Bóg w siódmym dniu odpoczywał? Przecież Bóg jest wszechpotężny, a więc nie potrzebuje odpoczynku…
- Dlaczego cyfra 666 oznacza szatana?
- Dawid miał kilka żon i ok. 600 nałożnic. Dziś nie wolno mieć nawet kochanki, a wtedy wolno było mieć kilka setek nałożnic? Dlaczego Bóg nie piętnuje tej sytuacji u Dawida?
- Dlaczego wśród apostołów nie było żadnej kobiety?
- Dlaczego nie ma św. Dawida, św. Mojżesza, św. Adama i św. Ewy….? Dlaczego wielkich ludzi Starego Testamentu nie możemy w Kościele nazywać świętymi?
Tomasz M. Dąbek (ur. 1952); profesor i wykładowca egzegezy Nowego Testamentu oraz Teologii Biblijnej w Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1979 roku. Był proboszczem oraz przeorem Ojców Benedyktynów w Tyńcu.
Adwent w życiu człowieka jest czasem oczekiwania na przyjście Boga do człowieka. Ale istnieje też jakby drugi"" adwent czas oczekiwania Boga na człowieka, znacznie dłuższy, czasem nieosiągalny... Niniejsze rozważania są niezwykłe, nie tylko ze względu na niezwykłość autora, ks. Marka Starowieyskiego, ale też treści jakie niosą i rzeczy, o których rozważają. Głębia tekstów biblijnych i Ojców Kościoła jest niezwykła. Trzeba dużej odwagi, ale nade wszystko wiedzy i mądrości, by z takim zaangażowaniem o nich mówić, tak ciepło o nich rozważać i tak pięknie pisać. Niniejsza książka jest przejmująca, a jej niezwykłość polega na tym, że mówi o rzeczach Bożych językiem prostym, obrazowym, pełnym ciepła i przekonania.""
Dzisiaj wielu mówi, Msza jest nudna, nic z tego nie rozumiem, a wystarczy tak nie wiele, aby wszystko stało się jasne i proste. Wystarczy przeczytać tę niewielką książkę i zastosować jej treść podczas Mszy św., aby otworzyła się przed człowiekiem nowa perspektywa bycia chrześcijaninem.Nie jest to rozprawa naukowa, ale słowa pisane sercem kapłana, który tłumaczył dzieciom sens poszczególnych części Mszy św. Nie jest to jednak książka tylko dla dzieci, bo o poważnych rzeczach nawet z dziećmi mówi się poważnie. Jeśli nie rozumiesz Mszy św. to nie znaczy, że Twoja wiara jest słaba. Ale masz okazje ją zrozumieć, jeśli tylko zechcesz. Masz okazję zrozumieć wszystkie słowa i treści, co znaczy: "Pan z wami", alleluja, Bóg zapłać, Amen i wiele innych słów wypowiedzianych podczas Mszy św. Sięgając po tę książkę szukasz, a szukając właśnie znalazłeś.
Rola mózgu w uczeniu się i nauczaniu jest niekwestionowana. Wszystko zależy od umiejętności przyswajanej wiedzy w szkole, na studiach czy po prostu w życiu, bo człowiek uczy się całe życie i każdej formie uczenia się bez względu na zaangażowanie towarzyszyszy praca mózgu. Ale jakie są jego możliwości? Ile może pomieścić ten "twardy dysk", który każdy z nas posiada i z którego korzysta w większym lub mniejszym stopniu? Co zrobić, by pamiętać jak najwięcej z uczenia się w szkole i ze swojego życia? By "resetować" to, co niepotrzebne a zachowywać i korzystać z możliwości mózgu w sposób najlepszy z możliwych? Książka jest niezwykła, bo dotyczy każdego człowieka, który chce wiedzieć więcej na temat pracy swojego mózgu, jego "reakcji" na uczenie się, czaserm odporności na wiedzę a czasem zdumiewająco dobrego i szybkiego przyswajania wiadomości. Ale nic nie dzieje się bez powodu...
Książka znanego i uznanego w świecie autorytetu z dziedziny etyki. Spacerem po etyce to książka omawiająca wszystkie podstawowe a jednocześnie najważniejsze zagadnienia związane z moralnością człowieka i problemy etyczne.
Kara Śmierci za czy przeciw""Niesłabnąca dyskusja wokół kary śmierci jest powodem tego, że powstają coraz to nowe i lepsze opracowania na jej temat. Nigdy i nigdzie społeczeństwo nie było aż tak bardzo podzielone, jak właśnie w tej kwestii. Teoria o słuszności wykonywania kary śmierci ma równie duże grono entuzjastów, co i jej całkowity zakaz. Czy kara śmierci jest czymś dobrym? Czy jej wykonywanie uchroni społeczeństwo od szerzenia się barbarzyńców? Jak kształtowała się nauka o karze śmierci z punktu widzenia filozofii i teologii? Jakie było i jest obecne stanowisko Kościoła w sprawie kary śmierci i jej wykonywania? Okazuje się, że Stolica Apostolska nigdy nie wydała specjalnego dokumentu, dotyczącego zakazu kary śmierci. W swoim nauczaniu ""ex cathedra"" nigdy nie wypowiedziała się jasno i jednoznacznie w tej sprawie. Co prawda Jan Paweł II nawoływał do zaniechania jej, darowania życia i nie wykonywania jej, ale nigdy nie wydał żadnego dokumentu, który byłby jednoznaczny dla rozwoju myśli teologicznej i filozoficznej w tej materii. Historia Kościoła, w tym nauczanie papieży i Sobory także nie są jednoznaczne. Albo i są...""Kara śmierci. W obronie życia ludzkiego""Tematyka kary śmierci do dziś wzbudza niesłabnącą dyskusję. Temat cieszy się wielką popularnością, a słuszność jej wykonywania rodzi kontrowersje. Czy wykonywanie kary śmierci jest uzasadnione moralnie? Czy śmierć zbrodniarza, gwałciciela, mordercy będzie nauczką i ostrzeżeniem dla przyszłych potencjalnych ludzi, którzy pójdą ich śladem? Dlaczego dyskusja nad karą śmierci stała się największą publiczną dyskusją, w której do dziś nie ma złotego środka? Jakie są argumenty za karą śmierci i przeciwko jej wykonywaniu w historii ludzkości i świata?
Leksykon wszystkich osób i postaci, występujących w Biblii zarówno Starym jak i Nowym Testamencie. Osoby, w formie leksykonu omówione zostały bardzo gruntownie. Hasła zawierają pochodzenie imion, etymologie, symbolikę oraz znaczenie tych osób na kartach Biblii.
Leksykon stanowi wielką pomoc w czytaniu Pisma Świętego, objaśnia bowiem wszystkie postaci, o których czytamy, zarówno konkretne osoby, jak i nazwy zbiorowe oraz imiona symboliczne. O bogactwie treści tego leksykonu świadczą prawie cztery tysiące haseł, które nie tylko opisują daną postać, ale również informują o miejscu występowania jej w tekście biblijnym.
Autor tego leksykonu problematyką postaci biblijnych zajmuje się od dawna i publikował już pozycje dotyczące tego tematu. Podstawową z nich było dziewięciotomowe wydanie, ukazujące się w ciągu dwunastu lat, stanowiące doskonałą pomoc dla specjalistów. Wydanie prezentowane obecnie przeznaczone zostało dla zwykłych czytelników, którym dostarcza solidnej wiedzy, ale w rozsądnych dawkach, pomagających w lekturze, a nie obciążających balastem informacji, która nie każdemu jest potrzebna.
ks. prof. Tomasz Jelonek
W ramach tych rozważań możesz znaleźć:
- czytanki na nabożeństwa majowe;
- rozważania różańcowe;
- krótkie wprowadzenia do tajemnic różańcowych;
- przygotowanie do Bożego Narodzenia;
- teksty o problematyce maryjnej.
(...). Medytacje Biskupa Jana Szkodonia zmuszają do zastanowienia się nad swoim życiem i do popatrzenia na nie z perspektywy życia ziemskiego Zbawiciela. Dają szansę wczucia się w wydarzenia z Golgoty i przeżycia na nowo tajemnicy Zmartwychwstania. Jest w nich dużo osobistego zaangażowania Autora, który pragnie podzielić się swoim doświadczeniem wiary i nie sili się na udziwnione skojarzenia. Jest szczery w swoim chodzeniu za Chrystusem i cieszy się, że może być jego uczniem. Ks. prof. Jan Machniak
Istotnym wątkiem każdego Światowego Dnia Młodzieży była wspólna modlitwa z Ojcem Świętym. Do modlitwy trzeba się przygotować, aby była w należyty sposób przeżyta i aby w najlepszy możliwy sposób owocowała. Modlitwa to otwarcie woli człowieka na spotkanie z Bogiem, które ułatwić ma miedzy innymi spotkanie z Papieżem. Refleksja nad modlitwą, jej istotą, rodzajem i szansą, którą w sobie zawiera, jest konieczna, by Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie, w roku 2016, był spotkaniem z Bogiem, a radość młodości była podbudową do pełnego otwarcia się na łaski tych niezwykłych chwil.
Młodość jest etapem życia ludzkiego, który charakteryzuje podejmowanie najważniejszych decyzji. Młody człowiek wybiera drogę, którą będzie kroczył całe życie. To droga miłości, powołania, kariery zawodowej, stylu życia i kształtowania jego jakości. Wybór jednej drogi oznacza jednocześnie rezygnację każdej innej. Decyzja jest ważna, niezbędna i wiążąca. Jan Paweł II wielokrotnie powracał podczas spotkań z młodymi ludźmi całego świata do wątku drogi życiowej. Sam stawał jako Przewodnik, który wskazuje na różnorodność dróg, szanse i nadzieje, ale też zagrożenia związane z wyborem zbyt pochopnym czy nawet lekkomyślnym. Ten wątek Jego nauki warto przypomnieć w roku, w którym, szczególnie wspominamy osobę św. Jana Pawła II, a który jest jednocześnie przygotowaniem do kolejnego światowego spotkania młodych w Polsce.
Przewodnik po kościołach i sanktuariach Krakowa, Wieliczki i okolic, napisany z myślą o turystach i pielgrzymach licznie przybywających do Polski i do Krakowa, napisany przez najlepszy bez wątpienia autorytet w dziedzinie znajomości Krakowa i jego zabytków; Michała Rożka.
Zapewne nie ma większego i bardziej długotrwałego wyzwania dla rodziców, jak wychowanie swoich dzieci na dobrych i szczęśliwych ludzi. Zdają sobie sprawę, jak wiele problemów, często bardzo trudnych niesie ze sobą ten długotrwały proces kształtowania osobowości człowieka od wieku dziecięcego po lata dojrzałego i odpowiedzialnego życia. Książka, którą trzymają Państwo w rękach, stanowi kompendium wiedzy dla rodziców, wychowawców, psychologów i tych, którzy w wychowaniu uczestniczą i którzy pomagają oraz doradzają rodzicom. Poruszone tematy (obok podstawowych zagadnień) obejmują także sferę rzadko omawianą w innych publikacjach, jak kształtowanie sumienia dziecka, czy towarzyszenie mu w przejściu przez kryzys wiary i drogich nam wartości, a także umiejętne wpływanie na jego rozumienie seksualności i prawdy o rodzinnie. Ta książka przydać się może każdego dnia. Być może z jej pomocą i przy minimum dobrej woli uda rozwiązać się niejeden rodzinny problem. Znakomitą jej rekomendacją są tematy oraz znane nazwiska i autorytety, które znajdziesz drogi Czytelniku w tej książce.
Radosne głoszenie Ewangelii – to misja życia zmarłego w 2011 roku Biskupa Albina Małysiaka – długoletniego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Niniejsza książka jest zbiorem anegdot i ciekawych sytuacji z życia tego absolutnie nietuzinkowego duchownego. Przedstawia Jego zaskakujące reakcje na sytuacje życiowe, oryginale pomysły i humorystyczne gafy. Biskup Małysiak burzy stereotyp hierarchy katolickiego i daje dowód, że nawet sprawując tak dostojną posługę można mieć dystans do samego siebie.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?