W tej lekturze znajdziesz świadectwa wielu ludzi o doznanej przez nich pomocy św. Michała Archanioła i naszych Aniołów Stróżów. Od dzieciństwa uczymy się o Aniele Stróżu. Pierwszą modlitwą, jaką każdy z nas pamięta, to ta zaczynająca się słowami: „Aniele Boży, stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój”. W miarę, jak dorastamy, a nasze życie przyspiesza, ta dziecięca świadomość zanika, zaciera się, aż w końcu, jako dorośli i poważni ludzie, wkładamy istnienie Aniołów między bajki.
Nie bez kozery jednak żaden współczesny wykształcony człowiek nie podważa ich istnienia. Można nie wierzyć w Boga, ale nikt jakoś nie kwestionuje obecności Anioła Stróża. Ta książka to najwierniejsze świadectwo jego opieki, towarzystwa i dozoru nad nami. Rozpala iskrę, jaka dawno w nas zgasła. Przywraca nam to, co najcenniejsze – poczucie, że nawet w samotności nie jesteśmy sami, a dobroczynne działanie Aniołów dostrzeżemy dzięki swojej wierze, modlitwom i rozmowom.
Postać kanonizowanej władczyni Polski, świętej Jadwigi, doczekała się szeregu naukowych monografii, przeznaczonych dla specjalistów czy czytelników zainteresowanych historią. Jednak żadna z nich nie jest adresowana do dzieci, a szkoda, gdyż dzięki królowej Jadwidze, pochodzącej z potężnej dynastii Andegawenów, historia naszej części Europy potoczyła się w taki, a nie w inny sposób.
W książce, upiększonej ciekawymi ilustracjami, najmłodsi czytelnicy w prezentowanych opowiadaniach i legendach dowiedzą się o dzieciństwie królewny Jadwigi, zabawach, nauce, przyjaźni z przyrzeczonym na męża Wilhelmem Habsburgiem. O beztroskim życiu i nadziejach na szczęśliwe życie z ukochanym Wilhelmem, które legły w gruzach, gdy podjęto decyzję o ślubie z pogańskim władcą Litwy, Jagiełłą.. Po polsku wypowiadała się poprawnie, tylko obcy akcent zdradzał, że nie wychowała się w Polsce. Poznawała ten kraj chętnie, a sama podróż z Węgier była do tego wielką sposobnością. W Czorsztynie w zamku rozmawiała z rycerzami, dostojnikami. W Sączu powitali ją panowie polscy i młody Spytko z Melsztyna,którego Jadwiga już znała. W Lipnicy Małej rozmawiała z mnichami, ponieważ nocleg wypadł w klasztornej wiejskiej plebanii.
W powieści tej przedstawiam drogę życiową Pawła z Tarsu. Przed murami Damaszku, gdzie, jako faryzeusz, zmierzał, by prześladować wyznawców Jezusa Zmartwychwstałego, objawił mu się Chrystus w sposób tak wiarygodny, że porzucił realną perspektywę zostania w Jerozolimie nauczycielem Prawa, osobą o wysokim materialnym i społecznym statusie. Stał się ubogim, bezdomnym pielgrzymem, chrześcijaninem, który poświęcił swe życie misji głoszenia Ewangelii. W czasie jej pełnienia był wielokrotnie skazywany na karę chłosty, do krwi biczowany, kamienowany, wypędzany z miast, w których nauczał, więziony i w końcu, w rzymskim więzieniu, stracony przez ścięcie mieczem. Na drodze, którą wiele lat podążał, gorliwie i z powodzeniem siał ziarno Ewangelii, dzięki czemu, z czasem, dotarła ona do ludzi na wszystkich kontynentach. Czuję się jego dłużnikiem, bo dotarła także do mnie. Książkę tę napisałem w nadziei, że dla niektórych jej Czytelników przedstawiona w niej postać Apostoła Pawła stanie się tak ważna i bliska, jaką jest ona dla mnie.
Od Autora
Tematem zasadniczym książkijest prezentacja dziejów sporu, jaki toczył się zarówno w wymiarze uniwersalnym, ale i lokalnym, pomiędzy dwiema wpływowymi wizjami świata oraz człowieka. Z jednej strony jest to wizja wyzwalającego dialogu stwórczego między Bogiem i człowiekiem, z drugiej strony koncepcja samostwarzania się człowieka. Chrześcijaństwo i marksizm to spór, a nawet ostry konflikt pomiędzy systemami myśli, konglomeratami przekonań i wartości, strukturami mentalnymi, świadomościami kolektywnymi, ponadindywidualnymi cechami minionej rzeczywistości, czyli kulturami. Pojawiające się w książce odniesienie do recepcji myśli Jana Pawła II w środowiskach reżimowych interpretatorów może być rozumiane jako odbieranie i postrzeganie nauki społecznej Jana Pawła II w świetle publicystyki marksistowskiej okresu schyłkowego PRL-u. Stanowi próbę zadania pytań: czy istniało w Polsce tego czasu środowisko marksistowskie, które permanentnie analizowało papieskie nauczanie? Jaką posiadało ,,siłę przebicia"", i co z tego wynikało? Jest to przede wszystkim pytanie o to: dlaczego dyskurs proweniencji marksistowskiej prezentowany przez różnorodne środowiska i na różnym poziomie nie powiódł się w praktyce historycznej i jaki wpływ miała na to nauka społeczna doby Jana Pawła II?
Ta książka jest specyficzna, pokazuje bowiem Jana Pawła II przy pomocy pędzla i farby. Papież zatopiony w modlitwie, sprawujący sakramenty święte i Ojciec w towarzystwie dzieci. Jak sam napisał o Dobrej Nowinie, że można ją odczytywać jako „Ewangelię dziecka”. Dlatego, Jego przywołane słowa z całą mocą przypominają nam o prawdziwym kształcie rodziny i ochronie życia najsłabszych. Inni ukazani tu Polacy jednym głosem z Papieżem wołają o prawe sumienia, o czystość, miłość, miłosierdzie, prawdę a także miłość do Ojczyzny.
Książka przybliża wspominane przez Jana Pawła II postacie, które spotkał na swej drodze do kapłaństwa; nie wszystkich znał osobiście, bo odeszli przed jego urodzeniem. Wywodzili się z różnych środowisk, mieli różne upodobania i wykształcenie, jednak wszyscy prowadzili głębokie życie religijne i miłowali żarliwie swoją ojczyznę. Dla niej pracowali, a w razie potrzeby ponosili wiele ofiar na miarę potrzeb czasów w których przyszło im żyć. Rozwijali właściwe sobie charyzmaty w burzliwych okolicznościach powstań narodowych, wojen i trudnych lat odbudowy Polski. Św. Rafał Józef Kalinowski, Św. Albert Adam Chmielowski, Św. Faustyna Maria Kowalska, Karol Józef Wojtyła – ojciec, Jan Leopold Tyranowski, Mieczysław Kotlarczyk, Robotnicy Kamieniołomu i Solvayu, Jerzy Ciesielski. Niektórzy byli w pewnym sensie wzorem, budzili w młodym człowieku podziw, fascynowali osobowością, inni przychodzili do niego ze swoimi zainteresowaniami, które nie tylko umiał dzielić, ale i ubogacał o nowe wartości. Byli też ludzie prości, od których student Karol doznał wiele życzliwości i zrozumienia w okresie okupacji niemieckiej, a także w czasie późniejszym. Ta różnorodność kontaktów sprawiła, że jako kapłan, następnie wysoki dostojnik Kościoła katolickiego, potrafił zrozumieć każdego człowieka i jego życiowe problemy. Z czasem stawał się oparciem dla coraz większej liczby ludzi, którzy korzystali z jego doświadczeń i przemyśleń, a wreszcie – jako następca Świętego Piotra – najwyższym światowym autorytetem moralnym.
W czasie pontyfikatu Jana Pawła II dzień szesnasty każdego miesiąca był szczególnym dniem modlitwy w Jego intencji i wspomnieniem tego niezwykłego dnia 16 października 1978 roku, kiedy Konklawe wybrało Arcybiskupa Krakowa papieżem. W Materiałach Homiletycznych na każdy ze wspomnianych dni modlitwy były przygotowywane specjalne homilie związane z Osobą i działalnością Naszego Rodaka na Stolicy Piotrowej.
Gdy Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca, dni modlitwy zostały zastąpione dniami pamięci, a była ona skoncentrowana na krótkich rozważaniach związanych z pielgrzymkami, jakie odbył Ojciec Święty poza granice Italii. Krótkie przedstawienie każdej z tych pielgrzymek wraz z fragmentami przemówień, jakie zostały w czasie ich wygłoszone, stanowiły comiesięczny materiał przez sto cztery miesiące, gdyż tyle było zagranicznych pielgrzymek Jana Pawła II. Wypełniło to czas aż do kanonizacji Papieża Polaka.
Materiały, które sukcesywnie się ukazywały zostały obecnie zebrane i udostępnione szerszemu gronu odbiorców. W zbiorze pozostawiono daty dni, na które poszczególne materiały były przygotowywane, aby stało się na przykład jasne, dlaczego mówimy o Janie Pawle II, a później o bł. Janie Pawle II, a pod koniec o świętym. Inne aluzje także uzyskują swoją aktualność.
Książka pozwoli Czytelnikowi przypomnieć sobie szczególną cechę pontyfikatu św. Jana Pawła II, który tyle razy jechał na spotkanie z wiernymi, natomiast fragmenty Jego przemówień są nadal aktualne, pouczają nas o myśli papieskiej i mogą stanowić pomoc w przenoszeniu tej myśli w nasze życie.
Myślą przewodnią publikacji są nauki Papieża i dziedzictwo jakie pozostawił po swojej działalności publicznej in pisarskiej. Zdaje się, że wciąż żywa jest postać Jana Pawła II i z pewnością na zawsze pozostanie w każdym człowieku, żyjącym na przełomie wieków. Książka jest niezwykłym zapisem owoców świadectwa życia świętego naszych czasów; oparta na wywiadach z osobami, które na swojej drodze życia spotkały Karola Wojtyłę, późniejszego Papieża.
Każda rozmowa stanowi osobny rozdział dotyczący m.in. jego życia, nauk oraz interpretacji jego nauczania które w dzisiejszych czasach jest niezwykle ważne; każdy też z rozmówców odpowiada na różne pytania autora i dziennikarza książki, wszystkie jednak koncentrują się wokół Jana Pawła II jako człowieka, który zmienił świat; który zmienił oblicze tej ziemi nie tylko w wymiarze politycznym czy ekumenicznym, ale nade wszystko duchowym. Nie brakuje w niej wątków o nauczanie papieskie, osobiste relacje i przygody bohaterów książki z Janem Pawłem II a nawet śmiesznych anegdot czy scen z życia, które w rzeczywistości miały miejsce, a nie są znane.
W książce opublikowane zostały wywiady z duchownymi:
ks. inf. Janusz Bielański, ks. inf. Jerzy Bryła, ks. inf. Jan Dyduch, ks. inf. Władysław Gasidło, ks. prałat Stefan Misiniec, bp Damian Muskus, bp Tadeusz Pieronek, ks. prałat Antoni Sołtysik, bp Jan Szkodoń, bp Jan Zając.
Książka ta jest jednym z najlepszych opracowań tematu kształtowania umiejętności technologicznych dzieci w wieku przedszkolnym. Nie powstała bowiem przy biurku czy komputerze, jako jedna z wielu prac analitycznych, ale jest owocem długoletniej pracy z dziećmi, analizy ich umiejętności manualnych i intelektualnych, pracy badawczej oraz obserwacji ich umiejętności i zachowań.
W książce teoria, zawarta w literaturze przedmiotu spotyka się z praktyką, dlatego książka staje się użyteczna w każdym przedszkolu i w klasach nauczania początkowego, nie tylko dlatego, że pozwala zobaczyć etapy doskonalenia i sprawności manualnych dzieci, ale też pozwala zweryfikować swoje spostrzeżenia, doświadczenia i wnioski i spojrzeć na nie z innej perspektywy, przez pryzmat niniejszych spostrzeżeń nie tylko po to, by się z nimi zgodzić lub nie, ale by sprowokować do myślenia i wypracowywania jak najlepszych metod pracy w dziećmi w przedszkolu.
Radosne głoszenie Ewangelii – to misja życia zmarłego w 2011 roku Biskupa Albina Małysiaka – długoletniego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Niniejsza książka jest zbiorem anegdot i ciekawych sytuacji z życia tego absolutnie nietuzinkowego duchownego. Przedstawia Jego zaskakujące reakcje na sytuacje życiowe, oryginale pomysły i humorystyczne gafy. Biskup Małysiak burzy stereotyp hierarchy katolickiego i daje dowód, że nawet sprawując tak dostojną posługę można mieć dystans do samego siebie.
Książka Jana Galarowicza chce służyć pomocą w rozumieniu tej koncepcji osoby i życia moralnego, dając w ten sposób czytelnikowi pism Karola Wojtyły / Jana Pawła II coś w rodzaju klucza do nich.
Niemiecki pastor poszukiwał utraconego Kościoła i nie przestawał kochać świata. Jego amor mundi jest fascynujący, gdyż broni świeckości oraz autonomii świata i jednocześnie wykazuje, że „świeckość popada w świeckość nieprawdziwą i połowiczną, gdyż brak jej wolności i odwagi do bycia światem pojednanym z Bogiem /…/ Prawdziwa świeckość istnieje jedynie na gruncie przepowiadania Krzyża Chrystusa. Z pewnością myśl Bonhoefferowska nie jest łatwa, ale jest bez wątpienia uczciwa i egzystencjalna. Jezus Chrystus nie jest dla niego teoretyczną wiedzą, lecz życiowym doświadczeniem, dla Którego luterański pastor traci swoje życie, aby je z Jego powodu odzyskać. W jego luterańskim myśleniu świeckie chrześcijaństwo nie oznacza bynajmniej negacji kościelności: jak bowiem odrzucić siostry i braci wierzących w Chrystusa? Jest on na to zbyt prawy. Również nie idzie za tanimi sentymentami dzieciństwa, aby powrócić do religijnych form sprzed dziesięcioleci. Jest wolny od strachu, iż Bogu zaczyna jakby brakować miejsca we współczesności. Raczej próbuje stawać się dojrzałym świadkiem wiary w czasach, kiedy przyszło mu żyć. Świeckie chrześcijaństwo to akceptacja świata, w którym przychodzi nam żyć i przemiana jego i nas samych w tajemnicy Krzyża. Bóg pozwala usuwać się z tego świata, aby znaleźć się na Krzyżu. W tym świecie Bóg chrześcijan jest słaby i bezsilny i właśnie dlatego i tylko w ten sposób jest On przy nas i nam pomaga. Chrystus nie pomaga nam siłą swojej potęgi, lecz siłą swojej słabości, swojego cierpienia – zauważa Bonhoeffer w swoim więziennych zapiskach.
Od Autora
Z końcem XX wieku pojawiło się pojęcie "singla", na oznaczenie człowieka żyjącego w pojedynkę, ale nie samotnego. Z czasem słowo to zaczęło nabierać szczególnego znaczenia. "Singiel" było stosowane zamiennie z pojęciem "osoba samotna", jako że żyjąc w perspektywie naznaczonej życiem w pojedynkę, życie singla wcale nie oznaczało życia w samotności czy osamotnionego, rodzącego pustkę i beznadziejność. Życie singla wyznaczone jest bowiem przez scenariusz, jakie to życie mu napisało; czasem przez własne przeżycia i doświadczenia, a czasem własny świadomy wybór u podstaw którego leżą znacznie poważniejsze, nawet duchowe pobudki.
Bez względu na słownikowe ujęcie singla czy powszechne rozumienie i interpretacje, płyta (audiobook) jest niezwykła. Jest piękną duchową refleksją krakowskiego biskupa nad życiem singla, w interpretacji Jerzego Treli.
Pierwsi chrześcijanie ani szczątków świętych, ani tym bardziej pozostałych po nich szat i przedmiotów nie otaczali kultem. Nie przyszłoby im też do głowy, żeby dzielić ciała zmarłych i ich cząstki rozsyłać po świecie. Ale w miarę rozszerzania się chrześcijaństwa rósł kult świętych i zmieniał się stosunek do materialnych śladów ich obecności. Składano relikwie w ołtarzach lub ich otoczeniu, pielgrzymowano do sanktuariów, w których spoczywali - w całości lub tylko we fragmentach - najbardziej ,,wpływowi"" święci. Cześć dla nich i jej najróżniejsze formy - o nich ta książka - rosły przez wieki jak wzbierająca, trudna do kościelnego regulowania rzeka. Dziś oficjalny Katechizm Kościoła Katolickiego o czci dla relikwii zaledwie wzmiankuje mimochodem wśród innych przejawów religijności ludowej, domagając się jej oczyszczania i chrystocentrycznej orientacji.
Dla tych, którzy nie potrafią jeździć na snowboardzie, albo grać na skrzypcach, czynności te wydają się być jakąś abstrakcją. Identycznie rzecz ma się z uprawianiem filozofii, a w szczególności tej, którą Arystoteles określił jako „metafizyka” (gr. ta metá ta physiká). I jak wyczyny sportowe czy artystyczne jednych pociągają innych do nauki i naśladowania, dokładnie to samo dzieje się w przypadku uprawiania metafizyki. Podobnie jak w sporcie i sztuce, polem uprawnym metafizyki jest zastany świat realny: osób, zwierząt, roślin oraz rzeczy, a nie, jak by się komuś mogło wydawać, jedynie kartki papieru, czy ekran komputera.
Toteż znajdujący się przed Państwem zbiór esejów filozoficznych ma wymiar praktyczny, ponieważ są to refleksje odnoszące się bezpośrednio do życia realnego człowieka w realnym świecie, nawiązujące nierzadko do jego aktualnej współczesnej kondycji. Refleksje te są próbą ukazania w bardziej prosty i przystępny sposób nieraz trudnych i złożonych filozoficznych problemów. Z reguły są to krótkie teksty, ale trafiające w sedno sprawy.
Mały katechizm kojarzy się z przygotowaniem do Pierwszej Komunii. I słusznie – książeczka ta przyda się do tego celu dzieciom i ich rodzicom. Jednakże w religii, jak w każdej dziedzinie, potrzebujemy powtórzenia i encyklopedycznego podsumowania. Temu również służy katechizm. Zestawia w tym celu na nowo najważniejsze zasady wiary i przykazania, modlitwy, wyliczenia zasad moralnych oraz wskazania kościelne.
Najpiękniejsze listy do świętych do swoista "poczta niebieska". Ta poczta ma formę listów do świętych patronów. Listy te, w swojej treści i przekazie są niezwykłe, pokazują bowiem, w jak różny sposób, będąc dzieckiem czy nastolatkiem, czerpać z relacji ze swoim patronem i to nie tylko na poziomie emocjonalnym czy sposobu myślenia dziecka, lecz także na poziomie bardziej dojrzałym, szukając drogowskazów, wzorców do naśladowania, odpowiedzi na własne pytania i poszukiwania. Różnorodność przedstawionych świętych jest imponująca. Każdy z nich szedł własną drogą do świętości. Coś, co te drogi w różnorodności łączy, jest umiłowanie Dobra, Piękna i Prawdy. Nicią łączącą wszystkie szlaki świętych jest pragnienie bycia dobrym i życie na wzór życia Pana Jezusa, czyli dobrego życia, a czyż nie chodzi w życiu o to, by je dobrze przeżyć? Najlepiej jak potrafimy?
Te listy do świętych z pewnością pomogą przyczynić się do lepszego "przeżywania" własnego życia.
Od Redakcji
Autor prezentowanej pozycji wydawniczej należy do tego pokolenia, które już w dojrzałym wieku, po licznych doświadczeniach życiowych, społecznych i politycznych, weszło w szczególny, zwłaszcza dla nas, okres pontyfikatu naszego Rodaka, Jana Pawła II. W wydarzeniach tego pontyfikatu nie tylko biernie uczestniczyliśmy, ale wymagały one od nas także twórczego uczestnictwa przez komentowanie ich i w ten sposób przybliżanie ich tym, którzy w jakiś sposób przypisani byli naszej działalności duszpasterskiej.
Z tych, kiedyś pisanych dla aktualnych potrzeb materiałów pozostał bogaty obraz pontyfikatu, który nadal musi pozostawać dla nas jako aktualne wezwanie, które w wielu punktach nie zostało jeszcze zrealizowane, choć ciąży na nas odpowiedzialność za dar Boży jakim był, zwłaszcza dla naszego narodu, błogosławiony Jan Paweł II jako człowiek wiary i Kościoła i nadal pozostaje jego dziedzictwo.
Dlatego powstał ten zbiór różnych pod wieloma względami materiałów, jakie kiedyś rozproszone w różnego rodzaju publikacjach, dziś będą mogły nadal służyć przybliżaniu osoby i myśli Największego z rodu Polaków.
Radosne głoszenie Ewangelii – to misja życia zmarłego w 2011 roku Biskupa Albina Małysiaka – długoletniego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Niniejsza książka jest zbiorem anegdot i ciekawych sytuacji z życia tego absolutnie nietuzinkowego duchownego. Przedstawia Jego zaskakujące reakcje na sytuacje życiowe, oryginale pomysły i humorystyczne gafy. Biskup Małysiak burzy stereotyp hierarchy katolickiego i daje dowód, że nawet sprawując tak dostojną posługę można mieć dystans do samego siebie.
Książka przedstawia - zebrany wjedną całość - obraz wierzeń ireligii, które kształtowały się wciągu wieków wróżnych częściach Globu Ziemskiego, wróżnych kulturach icywilizacjach iktóre na swój sposób próbowały odnaleźć iprzedstawić Boga. Publikacja, przeplatana opowieściami składa się zpięciu części: 1. Wierzenia ludów Ameryki Środkowej (Indian, Majów iAzteków) iAmeryki Południowej; 2. Kultury iobyczaje plemion afrykańskich; 3. Wierzenia ibogowie państw basenu Morza Śródziemnego (Egipt, Grecja, Rzym); kultura urykeńska iminorska wmitologiach; 4. Religie ifilozofie Dalekiego Wschodu: hinduizm ibuddyzm wIndiach; taoizm ikonfucjonizm wChinach oraz shintoizm wJaponii; 5. Trzy podstawowe religie monoteistyczne: chrześcijaństwo, judaizm, islam.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?