Walka o wolność - 10 opowiadań z czasów rozbiorów to czwarta książka z serii "Zdarzyło się w Polsce". W pięciu tomach współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, ukazali węzłowe punkty polskich dziejów widziane oczami zwyczajnych ludzi: mieszkańców miast, dworów i wsi - naszych przodków. Za ich sprawą czytelnik Walki o wolność przeniesie się w czasy, gdy Polska została wymazana z mapy Europy, lecz wciąż żyła w sercach ludzi, będzie towarzyszył Napoleońskim żołnierzom, powstańcom styczniowym i rewolucjonistom. Usłyszy pierwszy koncert ośmioletniego Fryderyka Chopina, zobaczy Adama Mickiewicza piszącego Dziady i Marię Skłodowską walczącą o prawo do edukacji kobiet.Książki z tej serii dedykujemy tym, którzy cenią i lubią historię, oraz tym, którzy za nią nie przepadają! Dzięki nim przekonają się, że historia Polski jest barwna i ciekawa, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji i trzymających w napięciu, dramatycznych wydarzeń.
Z Mikołajem Kopernikiem jest trochę jak z zupą pomidorową. Tak jak każda gospodyni dodaje coś od siebie do tej potrawy, tak badacze życia słynnego uczonego co pewien czas odkrywają i dodają do jego biografii nowe fakty. Jednym z nich jest na przykład to, że Mikołaj wcale nie był najmłodszym z rodzeństwa. Mówimy o nim: wielki astronom, ale czy wiemy, że na życie zarabiał głównie jako lekarz? A jakim był dzieckiem? Jakich przedmiotów uczył się w szkole? Czy naprawdę walczył z Krzyżakami? I co tak naprawdę sprawiło, że wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię? Zapraszamy Was w niezwykłą podróż. Zaczyna się ona w XV-wiecznym Toruniu, a kończy Ależ nie, nie kończy - ona ciągle trwa. I niewykluczone, że w ślady Kopernika ruszy ktoś z Was
Czy żeby zostać bohaterem, trzeba dokonywać nadludzkich czynów i mieć wielką moc? Mali bohaterowie udowadniają, że najważniejsza jest wrażliwość, odwaga, wiedza i chęć niesienia pomocy. Trzeba też znać numery alarmowe i umieć z nich skorzystać. Przemek, Ada, Sandra, Marta, duży Damian, Karolinka, Kuba, mały Damian, Iza i Nikola wiedzieli, jak się zachować, kiedy potrzebna była pomoc. Uratowali życie ludziom znajdującym się w niebezpieczeństwie. Historie tu opowiedziane zdarzyły się naprawdę w różnych, małych i dużych, polskich miejscowościach. Bohaterowie żyją bardzo blisko was.
Kto by się spodziewał, że Mikołaj Kopernik, ten gruntownie wykształcony twórca teorii heliocentrycznej, wzgardził gościną na królewskim dworze i zaszył się na prowincji, by no właśnie. Badać kosmos? Romansować? Spiskować?Miłosz Erbacher, awanturnik pracujący dla jednego z najpotężniejszych handlarzy dziełami sztuki w Polsce, wyrusza w trasę tropem Kopernika. Towarzyszy mu córka Ewa, zwana Zakałą, piętnastolatka ze smartfonem w dłoni niezwykle pomocna w rozwiązywaniu zagadek.Frombork, Olsztyn, Kraków, gorąca Hiszpania - czy nasi bohaterowie zdążą odnaleźć cenny artefakt przed konkurencją?To śledztwo pochłonie cię bez reszty!Wartka narracja, dynamiczna akcja , cięte, miejscami absurdalne dialogi, żywy język obficie okraszony młodzieżowym żargonem - to cechy tej niezwykłej powieści .
Maria Skłodowska-Curie była fascynującą osobą.Wielu uważało, ze jest zbyt poważna - a ona była po prostu refleksyjna i bardzo skupiona - początkowo na nauce, potem na pracy naukowej. W jej czasach w Polsce kobiety nie mogły studiować na uniwersytecie, więc sama zarobiła na studia i wyjechała do Paryża, uczyć się na Sorbonie. Nie dbała o stroje (do ślubu poszła w granatowej, bardzo praktycznej sukience), obiady dla męża gotowała na laboratoryjnym palniku, a wkrótce po otrzymaniu Nagrody Nobla zaczęła jeździć z córką na front I wojny światowej, robiąc zdjęcia rentgenowskie rannym żołnierzom - tym samym wykorzystując swoje odkrycie w praktyce.Zawsze miała swoje zdanie i wiele niekonwencjonalnych pomysłów. Była dociekliwa i pracowita. Oryginalna, nietuzinkowa. Poznajcie jej niezwykłe życie!
Nocny wypadek cysterny z czekoladą burzy spokój w sennych Owczynach. Setki tysięcy złotych płyną po asfalcie z tonami słodkiej masy. W miasteczku huczy od plotek. Czy na pewno winien był pech i trudne warunki na drodze? A może plan "wypadku" zrodził się w czyjejś głowie? Może to, co dla jednych było stratą, innym przyniosło korzyści? Takie pytania spędzają sen z oczu dwunastoletniego Grześka Marchfelda.Czy klucz do prawdy kryje się w Starym Sierocińcu, fabryce o wdzięcznej nazwie "Owieczka", tajemniczej fundacji, amatorskim teatrze, zakładzie karnym? A może mózg ciemnej intrygi pracuje jeszcze gdzie indziej?****Nie ma co płakać nad rozlaną czekoladą! Nie wszystko stracone, przeciwnie! Pozornie nudne miasteczko staje się sceną efektownych zdarzeń, słodkich tajemnic i gorzkich intryg. A wszystko dzięki Wytwórni Pralin i Czekolad Owieczka. Tak, bo małe Owczyny czekoladą stoją albo płyną Ponadto dojrzewają tu poważne teatralne plany, sztuka pełna emocji i pierwsze prawdziwe przyjaźnie - niepozbawione wzlotów i upadków. Grzesiek i Oskar doskonale o tym wiedzą. Gdy przygotowania do konkursowego spektaklu nabierają kolorów, czekoladowy dramat uderza z całą mocą w kluczową aktorkę. Nie pozostaje nic innego jak tylko rzucić się w wir słodkiego śledztwa, które zaprowadzi ich w niejeden ślepy zaułek. Znane i cenione osoby pokażą nowe oblicze. A finał zaskoczy jak chili w mlecznej czekoladzie, bo pozory często mylą, a najciemniej bywa pod latarniąDynamiczna akcja, humor, zaskakujące zwroty akcji i plejada nietuzinkowych bohaterów - najlepsza receptura na świetną powieść!Agnieszka HałubiecW Owczynach afera gęsta jak gorąca czekolada! Senne miasteczko wyrwane z nudy staje się areną intryg, podstępu i sztuki ekstremalnej z "psią" czekoladą w tle. Zagmatwane? A to dopiero przedsmak niesamowitych zdarzeń! Grzesiek, Oskar i Karolina ze "stolicy nudy" znajdą się w labiryncie słodkiego śledztwa, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone! Ciemne typki jak ziarno kakaowca, podejrzane biznesy i niewinne papierki po czekoladzie. Czy aby na pewno niewinne? Pozory lubią mylić Fałszywe tropy, ślepe zaułki, walka o sprawiedliwość i poważne zarzuty! Tu potrzebne jest Męstwo Holderyka i Mądrość Rembalda. Na szczęście w Owczynach nie brakuje rycerskości, oddania i szlachetnych gestów. Dla wielbicieli czekolady i powieściowych emocji - wyrafinowany literacki smak z dużą dawką humoru! Dynamiczna akcja, humor, zaskakujące zwroty akcji i plejada nietuzinkowych bohaterów - najlepsza receptura na świetną powieść!
Dżok był już dorosłym psem, kiedy pan Nikodem zabrał go ze schroniska dla zwierząt. Zaprzyjaźnili się, razem dokonali niezwykłych rzeczy - od całkiem drobnych (dzięki nim dwaj chłopcy polubili czytanie ksiażek!) po wielkie (to oni uratowali kamienicę przed pożarem). Dziś zna te historie każdy krakowianin - a to za sprawą Dżoka, który zapadł w pamięci wszystkich, dzięki swojej niezwykłej psiej wierności.Ta historia zdarzyła się naprawdę. Mimo iż całkiem niedawno - już dziś nazywana jest legendą, a jej bohater - Dżok, ma swój pomnik w Krakowie. Dlaczego Dżok był taki niezwykły? Jakie miał przygody? Przeczytajcie koniecznie tę opowieść.Wyróżnienie jury dziecięcego Polskiej Sekcji IBBY w konkursie na Dziecięcy Bestseller Roku 2007Książka wpisana na złotą listę Fundacji ABC, prowadzącej akcję "Cała Polska czyta dzieciom"
Dzieci Karola Scheiblera codziennie przeżywają mnóstwo przygód. Uwielbiają siedzieć pod stołem podczas uroczystej kolacji i słuchać o jakiejś kolei żelaznej i potężnym carze z Rosji. Grać na pianoli i przypatrywać się, jak tata montuje wynalazek na dachu - piorunochron! Gonić po podwórku z fajerką i podglądać budowę nowoczesnej fabryki. "Wasz tata buduje nowoczesną Łódź" - mówi mama z dumą. I dzieci od razu zapominają, że niektórzy mówią o nim diabeł
Centrum rozrywkowo-handlowe Manufaktura jest dziś znane w całej Polsce. Kiedyś było ogromnym imperium Izraela Poznańskiego - łódzkiego króla bawełny. Monumentalny pałac tętnił wówczas życiem. Fabryki pracowały bez ustanku, a ich właściciel w dążeniu do zdobycia fortuny potrafił być bezwzględny. Po Łodzi krążyła pogłoska, że zaprzedał duszę diabłu. Relacja dziewięcioletniego Maurycego, syna fabrykanta, pomoże rozgryźć tajemnice z życia Poznańskich: Jak robi się geszefty? Czy do zdobycia milionów potrzebna jest pomoc diabła? I co musi się stać, by wyzyskiwacz zamienił się w filantropa? W XIX-wiecznej Łodzi zdarzały się cuda. A jakie? O tym jest ta opowieść.
Do warszawskiej kamienicy przy Śródmiejskiej 15 wprowadza się rodzina z Brzozowa. Tomek, Patti i Wojtek z nieufnością obserwują nową koleżankę Anię. Jednak dziewczynka, zawsze uśmiechnięta, chętna do pomocy, z mnóstwem fantastycznych pomysłów, w końcu zjednuje sobie ich przyjaźń. Dzieciaki już wspólnie podejmują walkę o odnowienie swojego podwórka. Sadzą kwiaty i drzewko z tatą Ani, a z pomocą stróża Franciszka segregują śmieci. Wakacje spędzają w Brzozowie, zbierając jagody i jedząc pierogi. Przy okazji łapią wandala, który wyrzuca śmieci do lasu, i ratują psa przywiązanego do drzewa. Bo spotkanie Miry Stanisławskiej-Meysztowicz, prezesa Fundacji "Nasza Ziemia", oraz Grzegorza Kasdepke, znanego autora książek dla dzieci, musiało zaowocować czymś interesującym. I zaowocowało - oto przed Państwem książka Przyjaciele!
W 2014 roku rodzina pana Wasyla i pani Marianny została rozdzielona przez wojnę. Marianna z dziećmi znalazła się na zachodzie Ukrainy, Wasyl pozostał na wschodzie. Aby dołączyć do żony i dzieci, musiał pokonać ponad 800 kilometrów. Ale jak to zrobić, gdy drogi są zniszczone, komunikacja nie działa i wszędzie kręcą się patrole wroga?Możerowerem?Przeczytajcie, jak pan Wasyl sobie poradził i co ma z tym wspólnego Pan Żyrafa.To prawdziwa historia.
Ryś ma siedem lat i czuwa nad miastem. Wkłada superstrój: kapelusz, marynarkę, adidaski i z laską w dłoni wyrusza wykonywać zadania specjalne. Czasem bywa niewidoczny i nie zawsze postępuje zgodnie z prawem, ale wie, co robi. Przeszkolił go dziadek, który pewnego dnia zniknął i od tamtej pory Ryś musi radzić sobie sam. Refleksyjna, a jednocześnie bardzo zabawna opowieść o przyjaźni, która nie przemija.
Odnalezione przypadkiem stare zdjęcie kryje wstydliwą rodzinną tajemnicę, którą próbuje rozwikłać piętnastoletnia Linka. W poszukiwaniach prawdy przeszkadza dziewczynie rodzina, która nie chce z nią rozmawiać o sprawie sprzed lat. Jakby tego jeszcze było mało - Linkę czeka trudny egzamin gimnazjalny, konflikt z najlepszą przyjaciółką i miłość, na którą nie jest jeszcze gotowa. Trzeba nie lada wrażliwości i dojrzałości, żeby rozwiązać te problemy. Żeby walczyć o swoje uczucia i pasje, o prawo do prawdy, nie raniąc innych. Czy Lince się uda?Przepis na kawę z kardamonem:Najbardziej aromatyczny kardamon kupuje się w całości. Z suchych, zielonych strączków należy starannie wydłubać małe, czarne ziarenka. Kawę (sypaną, najlepiej arabikę) zaparzyć w dzbanku, dosypując do niej ziarenka kardamonu. Proporcje: dwie czubate łyżeczki kawy i 4-5 strączków kardamonu na duży kubek kawy. Kawę należy parzyć przez 5 minut. W tym czasie w małym garnuszku podgrzać mleko (nie doprowadzając do wrzenia, jeśli nie lubimy kożuchów). Zaparzoną kawę przelać do dużego kubka (albo grubej szklanki do latte), dolać mleka do pełna. Posłodzić miodem. Kawa z kardamonem rozgrzewa, pobudza i poprawia humor. Jest też znanym afrodyzjakiem.
Książka nagrodzona III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Barbara Kosmowska napisała książkę o życiu współczesnych nastolatków. W jedenastu opowiadaniach udało jej się pokazać, jak bardzo jest ono złożone. Jednak nie tylko o problemach są te historie każda sytuacja może mieć też jasną stronę lub optymistyczne zakończenie, a kryzysy bywają szansą na budowanie lepszych relacji z rodzicami i rówieśnikami. To książka pełna optymizmu, balsam dla duszy w trudnym czasie dojrzewania. Z recenzji Marzanny Kuszyńskiej, Fundacja ABCXXI
Nastoletnia Greta rozpoczyna nowy etap w swoim życiu. Musi zamieszkać z ojcem, jego żoną i córką w małym miasteczku. Nie jest zachwycona, ale szybko okazuje się, że młodszej Lili nie sposób nie lubić, a Igor, chłopak z sąsiedztwa, jest przyjacielski i skory do pomocy. I tak na nią patrzy Czy skrywająca olbrzymią tajemnicę Greta zadomowi się w nowej klasie i nowym środowisku? Będzie ciężko, tym bardziej, że na jej drodze stanie chodzący ideał - Milena, która również zawalczy jak lwica o względy Igora. Książka wyróżniona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren
Lewandowskich chodzą po świecie tysiące. Nie wszyscy są sławni, ale niektórzy to prawdziwe gwiazdy. Na przykład Pomcia. Ledwie odrosła od ziemi, a już nawyczyniała tyle, że starczyło na całą książkę. Skarby, włamywacze, epidemie - z czym sobie ta dziewczynka w życiu nie radziła! A zainteresowań ma Pomcia tyle, że nie sposób zliczyć. Samochody, zarządzanie, spysznianie szpinaku - to tylko kilka pierwszych z brzegu. Jej tata, Robert Lewandowski po prostu pęka z dumy. Nie przesadza? - spytacie. Cóż, przeczytajcie, to porozmawiamy.
Olek musi na czas anginy przenieść się do babci. W sypialni, gdzie śpi, stoi stary fotel, który okazuje się wehikułem czasu! Przenosi chłopca do XIX wieku i Olek poznaje swojego przodka - Aleksandra Fredrę. Ten ziemianin, adiutant major, który spędził długie pięć lat na froncie, ślubuje, że "pióra już nigdy w rękę nie weźmie", tak go męczy pisanie raportów. Ale ciekawość ludzi, z którymi lubi i umie rozmawiać, zmysł obserwacji, lekkie pióro oraz zamiłowanie do sztuk Moliera w końcu dają o sobie znać i ku zdumieniu samego Fredry - pisze on pierwszą komedię Intryga naprędce.
Kot Philo, zwykły kanapowiec nie pierwszej młodości, zostaje wystawiony na próbę: kiedy jego ukochany pan zachorował - wzywa pomoc, po czym mdleje ze stresu i nadmiaru wrażeń i budzi się dopiero u weterynarza. Po przebudzeniu wie jedno - musi odszukać Dziadka. Na szczęście ma wokół siebie życzliwe mu koty i psa, które gotowe są mu pomóc, i dzięki którym trudy chwilowego życia na ulicy stają się znośne - w dobrym towarzystwie nie-straszny jest nawet sztorm! Czy Philo odnajdzie Dziadka, czy przeszkodzą mu w tym złe Ciotki? Jak potoczą się dalsze losy jego najbliższych? Aby się o tym przekonać, dołączcie do drogi pełnej przygód razem z kotem filozofem!
Oto przewrotna historia wynalazków! Każdego dnia na całym świecie wynalazcy pracują nad tym, by nowe pokolenia psujów miały nowe rzeczy do psucia. Smartfony, tablety, laptopy - to gratka dla zręcznych paluszków dzisiejszych małych psujów. A co i w jaki sposób psuli nasi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie? Przeczytajcie sami, nie chcę wam psuć zabawy. Autor
To jest dla tych, małych i trochę większych, którym czasem jest smutno i którym nie zawsze układa się tak, jak by chcieli. Czyli, myślę sobie, że "Najwyższa góra świata" jest dla Was wszystkich. Bo nigdy nie jest tak, żeby zawsze, w każdej chwili, wszystko układało się dokładnie tak jak trzeba. A jeśli nawet są wśród was tacy szczęśliwcy, to na pewno znacie innych, którzy miewają kłopoty. Bo nie chcę Was oszukiwać, że można się bez nich obyć. Ale trzeba się nauczyć z nimi żyć. I przezwyciężać różne smutki: zarówno wielkie, jak i malutkie. Życzę Wam, żebyście ich mieli jak najmniej!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?