Hania i Mania zostały sąsiadkami. To świetnie, wreszcie będą miały się z kim bawić! I od teraz mają dwa razy więcej przygód. Chodzą razem do biblioteki i pomagają w wyprzedaży garażowej. Razem bawią się z kotkami i opiekują się ranną sarenką. Wszystko jest weselsze i ciekawsze, kiedy przyjaciółka jest obok.
Trzymacie w rękach książkę o prawdziwych bohaterach! Są wrażliwi na potrzeby innych, rozumieją naprawdę dużo, czują lepiej niż najczulszy sejsmograf. Ta delikatność nie przeszkadza im być dzielnymi i silnymi. I to nie w jakichś specjalnych sytuacjach, a na co dzień!Bohaterami tej książki są dzieci. Każde z nich jest w ważnym momencie swojego życia. Jest więc sporo emocji, ale i wiary, że wszystko potoczy się dobrze.
Siedemnastoletni Alek powoli wchodzi w dorosłość. Spotyka się z pierwszymi dziewczynami, dostaje dorywczą pracę u słynnego reżysera teatralnego, wyjeżdża samodzielnie do Londynu, by dorobić. To wszystko sprawia, że chłopak zaczyna dostrzegać swoje zainteresowanie mężczyznami. Powoli oswaja się z tą myślą, próbując nieznanego, stara się zapanować nad swoim życiem. Szuka odpowiedzi na pytanie, kim tak naprawdę jest. Wreszcie decyduje się na coming out - ujawnia swoją orientację seksualną zarówno znajomym, jak i najbliższej rodzinie.Książka porusza problem homoseksualizmu wśród nastolatków i ukazuje drogę, przez jaką musi przejść młoda osoba, by zaakceptować siebie.
Jaki jest przeciętny piętnastolatek? Czy taki sam w Polsce, Stanach, Japonii, Kolumbii czy Danii? Dziesięć różnych losów, dziesięć portretów i dziesięć marzeń.Cesaria pracuje jako prostytutka, ale marzy o tańcu. Noburo od dwóch lat tkwi w wirtualnym świecie, bojąc się powrotu do rzeczywistości. Santosh stopniowo ślepnie w fabryce dywanów, do której został porwany jako pięciolatek. Anlę chcą wydać za mąż, nie dostrzegając jej wybitnych zdolności i chęci do nauki.Czy bohaterom opowiadań Onichimowskiej uda się odmienić swój los i spełnić marzenia?Poruszająca, mądra książka, od której nie sposób się oderwać!
To jest dla tych, małych i trochę większych, którym czasem jest smutno i którym nie zawsze układa się tak, jak by chcieli. Czyli, myślę sobie, że "Najwyższa góra świata" jest dla Was wszystkich. Bo nigdy nie jest tak, żeby zawsze, w każdej chwili, wszystko układało się dokładnie tak jak trzeba. A jeśli nawet są wśród was tacy szczęśliwcy, to na pewno znacie innych, którzy miewają kłopoty. Bo nie chcę Was oszukiwać, że można się bez nich obyć. Ale trzeba się nauczyć z nimi żyć. I przezwyciężać różne smutki: zarówno wielkie, jak i malutkie. Życzę Wam, żebyście ich mieli jak najmniej!
Opowieść o czasie, który wszystko zmienia, o lękach, marzeniach, tęsknocie, a przede wszystkim - o miłości. Jej bohaterowie - siedmioletni Dawid i Monika - przeżywają problemy zbyt trudne na swój wiek. Radzą sobie z nimi, oswajając rzeczywistość na swój dziecięcy sposób.Książka została nagrodzona w I Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i jest inspiracją do filmu pod tym samym tytułem w reżyserii Jacka Piotra Bławuta.
Bajka o dwóch niezwykłych sąsiadach – Wielkim trollu, żyjącym na szczycie lodowej góry,
i malutkim Pufku, mieszkającym u jej podnóża. Chociaż mieszkali tuż obok siebie,
nic o sobie nie wiedzieli. Pewnego dnia Wielki Troll porwał Pufka wraz z jego domkiem
do swojego górskiego zamczyska! Czy chciał go uwięzić, czy przestraszyć? A może chciał go zaprosić na poobiednią herbatkę i pokazać mu swoją kolekcję płatków śniegu? Jest to książka o tym, jak trudno jest się czasem porozumieć, i o tym, że zawsze warto próbować…
Dodruk, wydanie 2021, książka trafiła na listę lektur do podręcznika Lokomotywa wyd. GWO.
W 2010 r. książka otrzymała nominację literacką Polskiej Sekcji IBBY w konkursie “Książka Roku 2010” oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Zaproszenie na ślub, narodziny siostry, powrót taty z morza, uratowany czworonożny przyjaciel. Miłość ma różne oblicza. Jak to jest, kiedy się kogoś kocha? Jak sobie radzą ze swoimi uczuciami Bulbes, Hania i ich najbliżsi?
Wielkie emocje i sprawy równie ważne dla Małych i Dużych.
Ostatnia część nagradzanego cyklu Anny Onichimowskiej „Bulbes i Hania Papierek”.
Książkę poleca Polska Sekcja IBBY na swojej Pokonkursowej Liście BIS.
„List do Ronaldo” to czwarta część autorskiego cyklu Anny Onichimowskiej „Bulbes i Hania Papierek”.
Każdy ma prawo do własnych tajemnic, ale czasami czujemy się źle, kiedy ktoś coś przed nami ukrywa. Szczególnie, gdy jest to przyjaciel. Przekonają się o tym Bulbes i Hania. Chłopiec w sekrecie pisze książkę o piłkarzu Ronaldo, a Hania widzi przez lunetę przechadzającego się po Księżycu żółtego pana. Mimo że są przyjaciółmi, mają własne światy, którymi niełatwo się dzielić. Jak odnajdą się w tej nowej dla siebie sytuacji i czy uda im się ocalić przyjaźń?
Najgorsze, że ta historia zdarzyła się naprawdę. Przeczytałam jej krótki opis od tej pory prześladuje mnie nocami. Nie uwolnię się od niej, póki jej sobie nie wyobrażę w najdrobniejszych szczegółach. Póki Wam jej nie opowiem. Składam ten świat po kawałku, ponieważ lustro, w którym się kiedyś odbijał, rozsypało się w drobny mak. Bo wystarczy, że zabraknie jednego kawałka puzzli, a obraz nigdy nie będzie kompletny.
Długo się zastanawiałam, jaka powinna być ta książka. Odpowiedź znalazłam podczas rozmowy z pewnym narkomanem. Zdradzał mi bez oporów rozmaite szczegóły, związane z ćpaniem, lecz gdy spytałam go o dom, okazało się że „tego tematu poruszać nie będziemy”. Zdecydowałam się wówczas opowiedzieć o tym, co zwykło być milczeniem.
Anna Onichimowska
Książka wpisana na międzynarodową listę BARFIE (Books and Reading For Intercultural Education), 2006
Siedzisz wygodnie w fotelu. Nagle robisz coś zupełnie szalonego i niespodziewanego. Jakby to wcale nie zależało od ciebie. Bo może nie zależy? Może jesteś tylko bohaterem czyjejś powieści? Kim jest Marta, kim jest jej tajemniczy mąż Karol, a kim Paulina? Czy to, co się między nimi dzieje, to tylko obsesje i gry? Co jest prawdą, co fikcją i jakie ma to znaczenie?Nieprawdopodobna, zaskakująca fabuła. Pełne humoru, cięte dialogi. Wymowne milczenie. I dwie bohaterki przyglądające się sobie niczym w lustrze, które trzyma ten jeden mężczyzna...
Dalszy ciąg przygód bohaterów Dalekiego rejsu: Kuby i Pawła. Ich mama otrzymuje z Francji list, z którego wynika, że w górach Atlasu, w Maroku, plemię Berberówprzetrzymuje białego człowieka. Nie wiadomo, czy jest nim jej mąż (który jako etnograf prowadził badania w tamtej części Afryki), ale nie należy przegapić żadnego śladu... Dziadek chłopców postanawia wyruszyć na poszukiwanie syna. Nie chce zabrać wnuków ze sobą, chłopcy jednak organizują eskapadę we własnym zakresie.Powieść pełna humoru i niezwykłych przygód.
„Co się robi, jak się nie wie co?”- pyta Bulbes. Chłopiec czuje się bezradny wobec swojej przyjaciółki Hani, która ostatnio bardzo się zmieniła. Nikt nie może sobie z nią poradzić, nawet ona sama.
Co zrobić, aby wyrzucić z siebie złość? Czy powinno się ustępować kochanej osobie, która ma złe intencje? Bulbes uczy się trudnej sztuki mówienia „nie”.
Afera nie z tej ziemi to trzecia, po Prawie się nie boję… i Z głową pod dywanem część autorskiego cyklu Anny Onichimowskiej „Bulbes i Hania Papierek”. Książka Prawie się nie boję… zdobyła Wyróżnienie literackie
w konkursie „Książka Roku 2016” Polskiej Sekcji IBBY.
Na spotkaniu z Panią Pisarką dzieci opowiadają, kim chciałyby zostać, jak dorosną. Bulbes i Hania też zabierają głos. Jedno z nich nie boi się przyznać do swoich marzeń, drugie nie tylko ich się wstydzi, ale dołącza do chóru szyderców. Wzajemne relacje obojga zdają się nie przetrwać tej próby. Gdzie jest granica między kłamstwem a pominięciem prawdy? Jak ważna jest lojalność? I jaką rolę w całej tej historii odegra tajemniczy mieszkaniec przestrzeni pod dywanem?
Z głową pod dywanem to druga, po Prawie się nie boję... część autorskiego cyklu Anny Onichimowskiej „Bulbes i Hania Papierek”.
Książka Prawie się nie boję… zdobyła Wyróżnienie literackie w konkursie „Książka Roku 2016” Polskiej Sekcji IBBY.
Trzecia część bestsellerowego cyklu Anny Onichimowskiej. Bohaterowie książek Hera, moja miłość i Lot Komety stają przed nowymi wyzwaniami. Kometa i Jacek, studiują i uczą się trudnej sztuki bycia razem...?
Po tragicznych doświadczeniach bohaterowie książki „Hera, moja miłość” starają się na nowo ułożyć sobie życie. Kometa, teraz Ala, zmieniła się nie do poznania. Przestała ćpać i zdała maturę. Ładnie ubrana, miła dla wszystkich, ma nadzieję, że Jacek znów będzie o nią zabiegał. Nikt nie wie, co kryje się za nowym wizerunkiem dziewczyny. Nikt się nie domyśla, że wstąpiła do Rodziny, niebezpiecznej sekty, wabiącej samotnych zagubionych ludzi obietnicą wyzwolenia ciała i duszy. Jacek wkrótce odkryje prawdę o Komecie, ale czy zdoła ją uratować, kiedy sam musi się zmierzyć z rozpadem rodziny?
Intrygująca, momentami nieodparcie śmieszna lektura. O ludziach i ich poplątanych relacjach ze sobą i wszystkim, z czym można wejść w relacje – guziczkiem, niedopałkiem w bibułce, drugim człowiekiem czy wielką dynią.
Celne, zwięzłe, świetnie spointowane opowiadania niepokoją, balansując na cienkiej granicy pomiędzy tym, co „normalne”, a tym, co już niekoniecznie.
Pan Kluska uwielbiał zbierać różne rzeczy. W swoim domu zgromadził mnóstwo mebli,dywanów, ubrań i samochodów, aż wreszcie dla niego samego zabrakło miejsca. I wówczaspewnego burzowego dnia jego własny żaglowiec porwał go w nieznane. Cóż teraz stanie się zPanem Kluską i jego dobytkiem? Historia o dzikich plażach, pani Małgosi, sprzątaniu świata ijeszcze o tym, że czasem przyjemniej jest nie mieć niż mieć.
Wyobraź sobie, że wrzucasz do jednego worka kota, psa, słonia, zegar z kukułką, księżniczkę, żeglarza, pęczek łobuzów, frytkownicę, kucyka, radiowóz i delfina. Potrząsasz, w oczekiwaniu na efekt grasz na saksofonie i trach! książka gotowa. Fajna książka. Trochę postrzelona, trochę śmieszna.Ania Onichimowska nie zna lęku miesza wszystko ze wszystkim i ku zaskoczeniu publiczności wychodzi z tego tort z wisienką (wisienkę dołożył ilustrator Maciej Szymanowicz).Częstujcie się, smacznego czytania!Ja po lekturze wylizałam talerzJoanna Olech ,autorka książekNie ma nic przyjemniejszego od wędrówki, chyba że powroty. Wspaniale jest wyruszać i cudownie wracać. A w podróży nie ma być łatwo, tylko ciekawie! Przekonują się o tym nie tylko Uszko z Futerkiem, ale również Słoń, Dyzio i Księżniczka.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?