Matylda, roztrzepana i wiecznie potargana marzycielka, ma swój sekret. Codziennie po lekcjach uczy się gry na skrzypcach. Uwielbia to, podobnie jak uwielbia swoją nauczycielkę gry, panią Alicję, i jej kota Gawota. Dziewczynka byłaby w pełni szczęśliwa, gdyby nie to, że mama nic o jej graniu nie wieCiepła i zabawna opowieść o miłości do muzyki, potrzebie bliskości i o sekretach, które potrafią spowodować wiele niedomówień, ale i zabawnych sytuacji.
Janusz Korczak już jako student i wolontariusz w Czytelni (wówczas jeszcze pod nazwiskiem Henryk Goldszmit), dobrze rozumiał, jak rozmawiać z dziećmi.Jako lekarz, pedagog i pisarz zawsze dopytywał o dziecięce niepokoje i kłopoty, rozumiał smutek dziecka, koił, głaskał, doglądał, aż pojawiał się błysk w dziecięcym oku, hart ducha, przekonanie: umiem, potrafię, chcę! Tak umocnione dzieci wychodziły z Domu Sierot prowadzonego przez Janusza Korczaka, nazywanego Panem Doktorem.Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku.Nie ma dzieci - są ludzie.
Ile to jest kęs? Jak to się dzieje, że połykamy jedzenie? Co dzieje się w żołądku? Czy to dobrze, że w jelitach mieszkają bakterie? Po co robimy kupę? Wszystko o tym, co dzieje się z JEDZENIEM w naszym ORGANIZMIE! Zabawny duet ekspertów - Profesor Mądralski i Krowa - bierze bod lupę BRZUCH, by odpowiedzieć na każde pytanie! Wiek przedszkolny to czas w życiu dziecka, w którym kształtują się przyzwyczajenia mające wpływ na jego późniejsze życie. Maluch uczy się odpowiedzialności za swoje zdrowie i nabywa nawyków żywieniowych. Dzięki książce zajrzy w głąb jamy ustnej i przełyku, obejrzy żołądek, przekona się, jak długie są jelita. Dowie się, co dzieje się z każdym kęsem, który zjadamy i jak ważne jest zdrowe odżywianie. Książka w przyjazny, prosty sposób wyjaśnia pojęcia, takie jak: sok żołądkowy, enzymy, wyrostek robaczkowy. Edukacja z humorem. Ilustracje z całym mnóstwem szczegółów. Tekst przyjazny dzieciom. Trwałe, kartonowe strony. W serii: Kłap! Co w zębach zgrzyta Mózg! Co w głowie siedzi
Zdrowy uśmiech mam i ja! Kto ma zęby? Po co nam one? Jak długo rosną? Co je brudzi? Jak prawidłowo je myć? Co jeść, żeby były zdrowe? Na co chorują? Co robi język za zębami? Dlaczego język trzeba ćwiczyć? Kto nimi kłapie, a kto zgrzyta? Zabawny duet ekspertów - Profesor Mądralski i Królik Plombek - bierze pod lupę ZĘBY, by odpowiedzieć na każde pytanie! Wiek przedszkolny to czas w życiu dziecka, w którym kształtują się przyzwyczajenia mające wpływ na jego późniejsze życie. Maluch uczy się odpowiedzialności za swoje zdrowie i nabywa nawyków higienicznych. Dzięki książce dzieci zajrzą w głąb jamy ustnej, policzą zęby, prześwietlą gabinet dentysty. Dowiedzą się, czym jest próchnica i jak można jej zapobiegać. Sprawdzą, dlaczego warto dbać o zęby i jak powinna wyglądać codzienna higiena. Przekonają się, do czego służy nitka dentystyczna i jak wygląda aparat ortodontyczny. Książka w przyjazny, prosty sposób wyjaśni pojęcia takie jak: płytka nazębna, szkliwo, ubytek, ząb stały. Kłap. Co w zębach zgrzyta to edukacja z humorem opatrzona ilustracjami z całym mnóstwem szczegółów. A wszystko to w trwałej i bezpiecznej kartonowej formie z zaokrąglonymi narożnikami. W serii: Mózg! Co w głowie siedzi Mniam! Co w brzuchu burczy
Zasługi Stefana Banacha dla nauki są porównywalne z zasługami Marii Skłodowskiej-Curie czy Mikołaja Kopernika, a jednak nie jest on powszechnie znany. Banach tworzył matematykę, jakiej wcześniej nie znano. Rewolucję, której był jednym z ojców, można porównać do powstania teorii względności Einsteina. Wiemy, co zawdzięczamy teorii Kopernika, jaki wkład w naukę ma Maria Skłodowska-Curie. A kto z nas wie, co zawdzięczamy Banachowi? Sam Stefan Banach zdziwiłby się, gdyby mu powiedziano, że po nie więcej niż pół wieku używa się rezultatów jego teorii do komputerowego modelowania niemal wszystkich skomplikowanych konstrukcji lub systemów przy wznoszeniu budynków, produkcji samochodów czy logistyce.Porzucony jako dziecko, wychowywany przez właścicielkę pralni w Krakowie, która dostrzegła w nim niezwykłe zdolności. Poznajcie ekscentrycznego geniusza, Stefana Banacha, który do dziś jest drugim po Euklidesie najczęściej przywoływanym naukowcem w matematyce powszechnej.Geniusz - gen i już!
Profesor Jan Czochralski (1885-1953) to wybitny chemik, metaloznawca, wynalazca kierujący niemieckimi laboratoriami przemysłowymi w Berlinie i we Frankfurcie nad Menem, a od 1928 roku, profesor metaloznawstwa Politechniki Warszawskiej. Autor wielu patentów z zakresu metaloznawstwa, w tym na słynny przed wojną "metal B" do łożysk kolejowych. Opracował wiele metod badawczych, z których tzw. metoda Czochralskiego otrzymywania monokryształów zapewniła mu światowy rozgłos i przyczyniła się do rozwoju (a nawet do powstania!) współczesnej cywilizacji elektronicznej. To dzięki temu odkryciu nazwisko Czochralskiego jest najczęściej wymienianym na świecie nazwiskiem polskiego uczonego. Najwyższy czas, by i w Polsce było równie znane i popularne.dr Paweł Tomaszewski,Instytut Niskich Temper atur PAN Wrocław
Maria Skłodowska-Curie była fascynującą osobą.Wielu uważało, ze jest zbyt poważna - a ona była po prostu refleksyjna i bardzo skupiona - początkowo na nauce, potem na pracy naukowej. W jej czasach w Polsce kobiety nie mogły studiować na uniwersytecie, więc sama zarobiła na studia i wyjechała do Paryża, uczyć się na Sorbonie. Nie dbała o stroje (do ślubu poszła w granatowej, bardzo praktycznej sukience), obiady dla męża gotowała na laboratoryjnym palniku, a wkrótce po otrzymaniu Nagrody Nobla zaczęła jeździć z córką na front I wojny światowej, robiąc zdjęcia rentgenowskie rannym żołnierzom - tym samym wykorzystując swoje odkrycie w praktyce.Zawsze miała swoje zdanie i wiele niekonwencjonalnych pomysłów. Była dociekliwa i pracowita. Oryginalna, nietuzinkowa. Poznajcie jej niezwykłe życie!
Co sprawiło, że mały Fryderyk stał się wielkim kompozytorem? Muzykalna rodzina, staranne wykształcenie, a może jego własna wrażliwa dusza? Oto opowieść o muzyce, która mieszkała w chłopcu od zawsze, oraz o talencie, którym Fryderyk zachwycił świat. "Czytam sobie" to trzystopniowy program do nauki czytania Poziom 1 Składam słowa, pierwszy poziom serii "Czytam sobie", to wspaniały początek nauki czytania. Proste i zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskich twórców są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu. Poziom 2 Składam zdania, drugi poziom "Czytam sobie" to propozycja dla dzieci, które rozpoczęły już swoja przygodę z czytaniem. Zdania są tu dłuższe, a w tekście jest więcej dialogów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a wyrazy w ramkach pomagają w ćwiczeniu sylabizowania. Ciekawe, zabawne historie pióra wybitnych polskich autorów i ilustracje autorstwa najlepszych polskich ilustratorów sprawią, że czas spędzony na czytaniu, będzie czasem świetnej zabawy. Poziom 3 Połykam strony to trzeci poziom serii "Czytam sobie" przeznaczony dla dzieci, które już czytają samodzielnie. Duża czcionka ułatwia czytanie, a słowa zaznaczone gwiazdką są wyjaśnione w alfabetycznym słowniczku na końcu książki. Czarno-białe ilustracje i przewaga ilościowa tekstu nad ilustracjami dają poczucie obcowania z prawdziwą książką.
Olek musi na czas anginy przenieść się do babci. W sypialni, gdzie śpi, stoi stary fotel, który okazuje się wehikułem czasu! Przenosi chłopca do XIX wieku i Olek poznaje swojego przodka - Aleksandra Fredrę. Ten ziemianin, adiutant major, który spędził długie pięć lat na froncie, ślubuje, że "pióra już nigdy w rękę nie weźmie", tak go męczy pisanie raportów. Ale ciekawość ludzi, z którymi lubi i umie rozmawiać, zmysł obserwacji, lekkie pióro oraz zamiłowanie do sztuk Moliera w końcu dają o sobie znać i ku zdumieniu samego Fredry - pisze on pierwszą komedię Intryga naprędce.
Maja jest już całkiem dużą dziewczynką,a nie wie, kim był Fryderyk Chopin.Jej babcia, nauczycielka muzyki, pianistka postanawia ich sobie przedstawić. Odwiedzają Żelazową Wolę, podróżują palcem po mapie Europy, podążając śladami młodego Frycka.Dzięki załączonej do książki płycie CD z audiobookiem, razem z Mają czytelnik słucha utworów Chopina.Wiedzę młodego czytelnika uporządkuje umieszczone na końcu książki kalendarium i album rodzinny Chopinów.
Pewnego dnia 1941 roku siostra Jolanta zrozumiała, że to, co robi dla zamkniętych w getcie przyjaciół, nie wystarczy, aby ich ocalić. Będę pomagać inaczej, postanawia, i narażając życie swoje i ogromnej siatki ludzi, którzy myślą jak ona, codziennie ratuje kilkoro dzieci. Ich lista, umieszczona w zwykłej butelce po mleku, którą Jolanta zakopuje pewnego dnia pod jabłonką, liczy dwa i pół tysiąca dzieci!Ja tylko próbowałam żyć po ludzku To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet, jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc. Nauczył mnie tego mój tatuśPoznajcie historię życia Ireny Sendlerowej.
Wielki fizyk Izaak Newton był kiedyś małym chłopcem, który uwielbiał obserwować otaczający go świat. Ponieważ lubił zwierzęta i wieś, wszyscy myśleli, że zostanie rolnikiem. Historia mówi, że stało się inaczej.Opowieść o małym chłopcu, dzięki któremu wiemy, że fizyka i matematyka to fascynujące dziedziny nauki.Składam słowa, pierwszy poziom serii Czytam sobie, to wspaniały początek nauki czytania. Proste i zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskich twórców są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu.Forma książek zgodna jest z zaleceniami metodyków.
Kiedy Mikołaj Kopernik był małym chłopcem, lubił patrzeć w niebo pełne gwiazd. Nie bał się zadawać pytań, gdy coś go zainteresowało lub budziło jego wątpliwości. To między innymi dzięki temu, już jako znany astronom, dokonał odkryć, które rozsławiły jego imię w całym świecie.
Czy słyszałeś kiedyś o Koronie Himalajów? Co trzeba zrobić, by zdobyć Koronę i komu się to udało? Co oznacza tybetańska nazwa Czomolungma i nepalska Sagarmatha? Jak wysoko znajduje się Dach Świata? Czy każdy może się na niego wdrapać? Dlaczego Jerzy Kukuczka dostał w prezencie czternaście klusek śląskich i skąd się wzięła biedronka na jednym z ośmiotysięczników? Posłuchaj ósmej części serii Mistrzowie wyobraźni, opowieści o Jerzym Kukuczce, słynnym polskim himalaiście, którego pasja, determinacja i nieprawdopodobna siła woli sprawiły, że zdobywał szczyty.
MISTRZOWIE WYOBRAŹNI
Zapraszamy na spotkanie z mistrzami wyobraźni. Kto to taki? Wszyscy ci, którzy potrafili zaczarować codzienność i dzięki swej pasji zdobywać, odkrywać i tworzyć rzeczy, o których nie śniło się filozofom.
W tej niezwykłej podróży odwiedzicie ulicę Korzenną w Gdańsku, gdzie zobaczycie przy pracy Jana Heweliusza, podążycie śladem muzyki Fryderyka Chopina, przyjrzycie się życiu najwybitniejszej polskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie i wielu innym, którzy zapisali się na kartach historii złotymi zgłoskami.
Seria MISTRZOWIE WYOBRAŹNI przybliża życie i dzieło wybitnych postaci, przedstawiając je w sposób, który zafascynuje i zachęci do własnych poszukiwań i wędrówek śladami nauki. Niech te niezwykłe historie staną się okazją do odkrywania talentów, rozwijania pasji i otwierania się na świat, w którym wiele jeszcze pozostało do odkrycia. Wrota do krainy wyobraźni właśnie się otwierają.
Dlaczego po mieszkaniu państwa Tuwimów pełzały gady? Jak doszło do potężnego wybuchu w ich kamienicy? Co to jest czabałakiej i jak brzmiałoby w języku esperanto: Ćwir, ćwir, czyrik? Cóż takiego kryło się w szufladzie, do której dostępu Julek bronił niczym lew? I wreszcie – czy bziki mają coś wspólnego z poezją?
To tylko kilka spośród zagadek, których rozwiązanie znajdziecie w 7 części serii MISTRZOWIE WYOBRAŹNI – opowieści o dzieciństwie Juliana Tuwima, pełnej nieprawdopodobnych (ale prawdziwych!) zdarzeń.
Czyta Maciej Stuhr
Medal za uśmiech to książka wyjątkowa. Dzięki niej poznacie historię Orderu Uśmiechu, dowiecie się, jak można nominować wybraną przez Was osobę dorosłą do tego odznaczenia, zaznajomicie się z setką Kawalerów Orderu Uśmiechu, zaprzyjaźnicie z Jackiem i Agatką, a także z Januszem Korczakiem i jego dziećmi, bo przecież Order Uśmiechu to pierwsza realizacja testamentu Starego Doktora, który apelował o podmiotowe traktowanie dzieci, o szanowanie Waszego prawa do głosu, do wyrażania Waszego zdania. O tym Orderze decydujecie Wy, nie kto inny, i to jest w nim najcenniejsze. Nikt, poza dziećmi, nie może wnioskować o przyznanie komukolwiek Orderu Uśmiechu.Pozdrawiam Was najsłoneczniej i życzę miłej lektury!Marek MichalakRzecznik Praw DzieckaKanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu
Serię „Gdańscy Artyści” otwiera opowieść o Danielu Mikołaju Chodowieckim, jednym z najbardziej cenionych twórców XVIII wieku. Daniel Chodowiecki urodził się 16 października 1726 roku w Gdańsku w domu kupca zbożowego. Był zafascynowany sztuką i jej się poświęcił. Zasłynął głównie jako rytownik specjalizujący się w ilustracji książkowej. Między innymi stworzył ryciny do „Cierpień młodego Wertera” Goethego, „Don Kichota” Cervantesa, „Kubusia fatalisty” Diderota, „Kandyda” Woltera, przedstawiał też sceny z dramatów Shakespeare’a. U schyłku życia artysta miał w dorobku około 4000 prac. Część z nich zobaczą Państwo w „Mgnieniu Oka”.
Seria powstaje we współpracy z miastem Gdańsk.
Czy tablet i telefon komórkowy mają coś wspólnego z kryształami? Co kryje wnętrze tych niewielkich, inteligentnych i jakże popularnych dziś urządzeń? A może wiesz, co to jest błękit pruski, metal B i do czego służy kapilara? I czy można zostać wynalazcą przez omyłkęPosłuchaj szóstej części serii Mistrzowie wyobraźni, opowieści o słynnym w świecie uczonym Polaku, Janie Czochralskim i jego kryształowym odkryciu, które zapoczątkowało współczesną elektroniczną epokę.Publikacja zawiera 2CD audio oraz książeczkę popularnonaukową o metodzie Czochralskiego i monokryształach.Czyta Anna Dymna
Książka, dzięki której mali i duzi odkrywają, że muzyka jest wszędzie. Rodzina państwa Allegrich przez swoje codzienne rytuały pokazuje, jak każdy z nas – ciszej lub głośniej, wolniej lub szybciej – współtworzy koncert nie zawsze przewidywalnej orkiestry. Włoskie terminy muzyczne wyjaśnione w najbardziej przyjazny sposób: przełożone na dźwięki, które słyszymy na co dzień. Od tej pory allegro nie będzie się kojarzyć wyłącznie z internetowymi zakupami.
Trzecia część edukacyjnej serii muzycznej po "Wszystko gra" i "Co tu jest grane?" tej samej autorki.
Barwna opowieść o życiu słynnej śpiewaczki, malarki, osoby muzykującej.Akcja toczy się w Gdańsku w pierwszej połowie XVII wieku.Niezwykłe ilustracje Marty Ignerskiej
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?