Kraków, listopad 1981 roku. Czas niepewności, strachu i walki o wolność - zarówno tę narodową, jak i osobistą.
Julia ma wszystko, o czym wielu jej rówieśników może tylko marzyć: dobre ubrania, ciepły dom i rodziców, którzy pragną dla niej najlepszej przyszłości". Ojciec - urzędnik huty i członek partii - wie, jak zadbać o rodzinne bezpieczeństwo w trudnych czasach PRL-u. Jednak Julia, choć żyje w dostatku, czuje się jak ptak zamknięty w złotej klatce.
Rodzice wybrali dla niej przyszłość: studia medyczne, karierę, stabilne życie. Julia jednak kocha malować i marzy o czymś innym. Marzy o wolności - w sztuce, miłości i codzienności. W tajemnicy spotyka się z Romkiem, chłopakiem z robotniczej rodziny, którego ojciec nigdy nie zaakceptuje. W ich zakazanej miłości Julia odnajduje odwagę, by marzyć o życiu, które będzie jej własnym wyborem.
Na tle strajków, mroźnych grudniowych wieczorów i cieni stanu wojennego, Julia poznaje smak wolności - tej, o którą walczy kraj, i tej, której pragnie dla siebie. W Krakowie, pełnym kontrastów między komunistycznym reżimem a zachodnimi marzeniami, młoda dziewczyna podejmuje decyzje, które na zawsze zmienią jej życie.
Czy Julia znajdzie w sobie siłę, by wyrwać się spod władzy ojca i systemu, który kontroluje wszystko? Czy miłość i pasja wystarczą, by pokonać bariery i odnaleźć własną drogę?
Serca pod lodem to poruszająca opowieść o miłości, marzeniach i młodzieńczym buncie w mrocznych czasach PRL-u. Historia Julii pokazuje, że warto walczyć o to, co się kocha - niezależnie od ceny, jaką trzeba zapłacić.
Mam na imię Barbara, ale wszyscy w szkole nazywają mnie Bajbarą, i to nie dlatego, że piszę bajki, ale dlatego, że notorycznie kłamię. Kłamstwo to jedyne, co mi naprawdę wychodzi - tak pisze o sobie Barbara w swoim sekretniku. Zapisuje w nim wszystkie swoje kłamstwa, bo już się w nich gubi. Kłamie jak z nut i nie widzi w tym nic złego. Do czasu aż poznaje Maćka i na własnej skórze odczuwa, że kłamstwo ma krótkie nogiJak długo jednak można żyć w kłamstwie? Co się stanie, gdy wszystkie kłamstwa Bajbary wyjdą na jaw?
Brawurowa opowieść o Oazie, domu niespokojnej starości, który obala wszelkie mity! Nonszalancki Hrabia, seksowna eksbaletnica, tajemnicza Góra Lodowa, uduchowiona Poetessa… Nie, żadne z nich nie potrafiłoby zamordować z zimną krwią. Chociaż w domu na szczycie górującego nad miastem wzgórza wszystko jest możliwe. Bo kto powiedział, że starzy ludzie mogą wyłącznie czekać na śmierć, że skazani są tylko na wspomnienia, a jedynym tematem ich rozmów powinny być lekarstwa, źle dopasowana proteza i nieregularny stolec? Drodzy Czytelnicy, nic bardziej mylącego. A może właśnie oni mają w sobie więcej energii, niż potraficie sobie wyobrazić? Ukryci za maskami, strzegący swojej często burzliwej i nie do końca zgodnej z prawem przeszłości, potrafią kochać, żartować, kpić z siebie, a jednocześnie prowadzić filozoficzne dyskusje o sensie ludzkiego żywota. Pomimo że oczekuje się od nich gotowości na godne pożegnanie ze światem, mieszkańcy Oazy prowadzą swoje chytre gry, kpią z regulaminu i wiodą ukryte życie na własnych zasadach. Katarzyna Ryrych, autorka m.in. sag „Czarna walizka” i „Kobiety z rodziny Wierzbickich”. Ma również na swoim koncie kilkadziesiąt książek dla dzieci i młodzieży, za które zdobyła wiele prestiżowych nagród. Szuka tematów niekonwencjonalnych, niezgranych fabuł, zaskakujących narracji – jak w życiu. Wielu bohaterów jej książek to ludzie, których napotkała na swojej drodze.
Patryk po bankructwie firmy ojca i utracie domu ląduje z dnia na dzień w lokalu zastępczym w odrapanym dwupiętrowym bloku. W przeciwieństwie do matki szybko przystosowuje się do życia w ""Brooklynie"", jak nazywają blok osiedlowe dzieciaki. Zapomina o dawnym życiu - o jego dobrych stronach, luksusach i znajomych, którzy wraz z tym wszystkim zniknęli.Podczas wakacji na szarym, betonowym podwórku Patryk poznaje Celestyna - bezdomnego mężczyznę, który staje się jego mentorem, od którego uczy się, jak przetrwać w nowym środowisku.Ciepła i wzruszająca powieść o sile przyjaźni, o tym, że nie można oceniać ludzi po pozorach i nie wszystko jest takie, jak się zdaje w pierwszej chwili.
Ania tylko tak miło wygląda. Wszyscy nabierają się na rude loki i zielone oczy. Ale Ania jest - tak mówi o sobie - nieadopcyjna. Trudna. Nie do okiełznania.Nie chce spełniać cudzych oczekiwań. Chce aby ktoś spełnił jej własne. Chce wybrać, nie zostać wybraną.Na dodatek nie jest już sama
Siódme niebko, czyli to wszystko, czego nie opowie Ci Twoja Babcia Katarzyny Ryrych to oryginalna odsłona powieści dziewczęcej. Akcja rozgrywa się w odległej dla współczesnych nastolatek epoce PRL-u, na hermetycznym osiedlu w Nowej Hucie, gdzie symboliczna parkowa ławeczka staje się centrum mikroherstorii. Składają się na nie opowieści zaprzyjaźnionej grupy dziewczynek, potem już dziewcząt z różnych warstw społecznych. Katalizatorem ich zróżnicowanych procesów dojrzewania jest główna bohaterka, Haśka. Jej narracja niczym nić Ariadny zespala intymne, zmysłowe, migotliwe znaczeniowo, czasami tragiczne, innym razem przełomowe wydarzenia z życia bohaterek. Dzięki temu powstaje mapa sekretnych przeżyć uznawanych za specyficznie dziewczęce, które w kulturze patriarchalnej są mocno stygmatyzowane. Dotyczą one poznawania swojego ciała, splątanych emocji, które definitywnie przekreślają etap dziecięcej niewinności, inicjując mozaikę ambiwalentnych odczuć względem płci własnej i odmiennej. Pisarka odkrywa dziewczęce sekrety, przemilczenia, „brzydkie“ wspomnienia, które stają się elementami wspólnej, niewypowiedzianej herstorii. W finale symboliczny gorset nakazów społecznych pęka i Haśka czuje, że jej umysł i ciało stają się dla niej źródłem przyjemności. Po przeczytaniu tej książki najdzie was ochota na rozmowę z babkami i matkami o tym, jak dawniej wyglądało owo trudne przeobrażanie dziewczynki w dziewczynę – i na końcu w kobietę.
Dr Katarzyna Slany
Pieśń wieloryba to zaawansowana sztuka konwersacji (pomiędzyprzedstawicielami tego wyjątkowego gatunku), która rozwija siępodobnie do rozwoju kultury ludzkiej. Pieśń wieloryba jest kulturotwórcza,bogata w znaczenia, inspirująca i demiurgiczna.Na nowy tom opowiadań Katarzyny Ryrych składają się opowieściantropologicznie wrażliwe, uwypuklające bolączki, kryzysy, załamania,traumy i wykluczenia dotykające dojrzewające dzieci i poszukującąszeroko rozumianej tożsamości młodzież. Ryrych w Pieśniwieloryba przełamuje liczne tabu, które od lat wywołują w polskimspołeczeństwie niechęć, bunt i strach. W opowieściach tychmłodzi są pozostawieni sami sobie, dorośli bowiem nie rozpoznająna czas problemów swoich dzieci. Opiekunom brakuje merytorycznychnarzędzi do rozwiązywania delikatnych, intymnych problemówmłodego pokolenia. Dzięki Pieśni wieloryba możemy wieledowiedzieć się o młodzieńczej depresji, uzależnieniach, problemachz odżywianiem, przemocy, dyskryminacji i agresji w grupie,nieradzeniu sobie z emocjami, nieokiełznanej rozpaczy po stracienajbliższych, niezdolności do komunikowania się ze światem, a takżesamobójstwach. Tomik daje nadzieję, że pieśni młodych uzyskająkonkretną odpowiedź dorosłych. Taką, która stanie się swoistymmanifestem zrozumienia, miłości, otwartości oraz transparentnegowsparcia psychicznego, fizycznego i społecznego dla każdego młodegoczłowieka.
Hubertowi i jego przyjacielowi Bartkowi na ścieżce w dorosłość towarzyszą pozytywne wartości. Swoją przyjaźń zbudowali na fundamentach zaufania, wzajemnej troski i empatii. Obaj sceptycznie obserwują kolosalne rozmiary hejtu, jaki ma miejsce w szkole i w Internecie. Ich niezachwiana godność jest solą w oku osób gotowych zrobić wszystko, by dla zemsty lub zabawy zniszczyć psychicznie przyjaciół. Prześladowcy stosują bulling oraz hejt w szambie Internetu, mimo to Hubertowi i jego przyjaciołom niełatwo złamać kręgosłup moralny.Powieść Ryrych traktuje czytelników serio. Doskonale przedstawia zjawisko bullingu i hejtu, które są zabójcze, szczególnie dla galerników wrażliwości. Pisarka subtelnie opisuje problemy młodych ludzi, których dopadła skala i groza internetowej nienawiści oraz przemocy symbolicznej/fizycznej. Każdy rodzaj hejtu pozostawia trwałe rany w psychice nastolatków, dopiero wkraczających na nową ścieżkę życia. Od ran tych nie ma ucieczki, kiedyś wrócą ze zdwojoną siłą.To powieść, która obnaża destrukcyjne fasady świata młodych, pozbawionych kręgosłupa moralnego. Pisarka doskonale obrazuje zjawiska będące największymi plagami współczesnej kultury młodzieżowej na całym świecie plagę wyuczonego narcyzmu, plagę braku empatii i plagę nienawiści wobec bliźnich, która powiększa się niczym tsunami.I tym razem Ryrych uderza swą książką jak z dubeltówki w temat, obok którego nie sposób przejść obojętnie.
Czy wierzysz w istnienie granicznych centrów, które wiodą do innych światów, czasoprzestrzeni, alternatywnych miejsc z przeszłości lub przyszłości, gdzie mówi się różnymi językami?Czy wierzysz, że mają one swoją duszę? Czy wierzysz, że można wędrować między tymi uniwersami i czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że uniwersa te wzajemnie się przenikają?A może już odwiedzasz je w snach i potrafisz rozmawiać z tym, co niewidzialne? Jeśli tak, to masz niezwykły dar.Posiada go też Aurelia. Zdolności dziewczyny uaktywniają się w domu ukochanej ciotki, u której spędza wakacje. Tam orientuje się, że rzeczywistość nie jest tym, czym się wydaje, nakładają się na nią bowiem inne rzeczywistości, które rezonują wzajemnie. Auri uświadamia sobie, że potrafi dostrzegać dusze ludzi i zwierząt oraz komunikować się z nimi.Tak rozpoczyna się fascynująca historia, w której kluczową rolę odgrywa urna z prochami kotki Mimy należącej do pani Simmonds. Aurelia przeczuwa, że jej zadaniem jest zjednoczyć kochające się dusze ludzką i zwierzęcą, aby odnalazły upragniony home, sweet home.Pisarka kreuje postaci wieloznaczne, skryte, bytujące na styku różnych światów, zagubione w nie swoim świecie. Ryrych swobodnie tka opowieść kolorowymi nićmi fantazmatu, oniryzmu, telepatii...Kompozycja szkatułkowa powieści sprawia, że wędrujemy od jednej historii do kolejnych, coraz bardziej zaintrygowani losami żywych, zagubionych i umarłych. To niezwykła książka o ludzko-zwierzęcej więzi silniejszej niż śmierć oraz o nieskończoności migotliwych znaczeniowo światów. Który z nich będzie Twoim home, sweet home?
Trzeci, finałowy tom sagi Kobiety z rodziny WierzbickichPoszczególne zdarzenia są jak potoki wpadające do wielkiej rzeki. Losy każdego z bohaterów tej opowieści prowadzą do jednego czasu, aby wszystko, co się wydarzyło, wydarzyć się mogło.Młodzi Wierzbiccy opuścili rodzinne gniazdo. W Białym Dworze pozostała Malwina z Leą, w pobliżu jak dawniej mieszka Dyzia z Michałem, sparaliżowanym po udarze. Zmęczona i wyczerpana opieką nad mężem, wspomina dawne czasy, młodość i kogoś, kto wtedy ją zauroczył. Aletoprzeszłość, nic dobrego jej już nie czeka - w tym wieku. Tymczasem pewnego dnia Dyzia otrzymuje list, który nadaje jej smutnemu życiu nowy sensCzy życiem bohaterów rządzi przeznaczenie? Do jakiego stopnia mogą mu się oprzeć? I czy kara zawsze spotyka tych, którzy na nią zasłużyli?Katarzyna Ryrych, autorka m. in. czterotomowej sagi Czarna walizka. Ma również na swoim koncie kilkanaście książek dla dzieci i młodzieży, za które zdobyła wiele prestiżowych nagród. Szuka tematów niekonwencjonalnych, niezgranych fabuł, zaskakujących narracji - jak w życiu. Wielu bohaterów jej książek to ludzie, których napotkała na swojej drodze.
O tym, że Pepa była niezwykła, wiedzieli w miasteczku wszyscy. Nie tylko Michał, zakochany w niej po uszy. Kiedy zabrakło tej dziwnej, wolnej jak ptak dziewczyny w martensach w kwiaty, świat zamarł. Poszarzał, skurczył się i zziąbł. Michał postanowił, że nie pozwoli Pepie tak po prostu odejść do raju. W tej książce opowiada swoją krótką love story.
Bohater książki to zdolny uczeń, który dorastał w dysfunkcyjnej rodzinie. Jako kilkulatek doświadczył wielu traum. Najgorszą z nich była strata najbliższej mu osoby. Ta niezagojona rana otwierała się w nim cyklicznie, wywołując złe sny, lęki, poczucie pustki i tęsknotę. Postrzegam Dogonić siebie jako znakomite studium psychologiczne, ale i współczesną przypowieść o chłopaku po przejściach, stojącym na rozdrożu, który odzyskał wiarę w siebie, w sens własnego istnienia. Dokonał świadomych wyborów i zdobył metę, na której czekały miłość, szczęście, dobro, wolność.dr Katarzyna Slany
Pewnie zapytacie, dlaczego w większości opowiadań pojawiają się starsi ludzie. Ciotki, wujkowie, babcie… Dorastali w świecie, w którym słowo „komputer” kojarzyło się z filmami science fiction, komórka – była pomieszczeniem na węgiel, drewno lub ogrodnicze narzędzia, a telewizor nie stał w każdym domu. To był czas, kiedy ludzie rozmawiali ze sobą – i kiedy trzeba było umilić sobie czas, snuto przedziwne opowieści. Wysłuchałam ich wiele – nie tylko w dzieciństwie, ale później, przy różnych okazjach. Przy ogniskach, w górskim schronisku, w pociągu.
Są inne od tych z Historii NIEoczywistych. Ale skoro sięgnęliście po nie, oznacza to jedno – lubicie się bać.
Autorka
Kiedy w domu pojawia się Pani De, cały świat traci kolory i po prostu chce się wyjść. Dokądkolwiek. Choćby na górkę, mimo późnej pory. A o zmroku można zgubić się nawet w miejscu, które dobrze znamy. Gdyby nie kotka Marcjanna, Linka być może nie wróciłaby do swojego mieszkania. A gdyby nie kolejne wydarzenia, nie odkryłaby Mysiego Miasta. To w nim znalazła przyjaciół i poznała tajemniczego chłopca, który nie ma ochoty z nikim się przyjaźnić wziął i się zniknął.To metaforyczna opowieść o depresji rodziców, która dopada także dzieci. Świat rzeczywisty miesza się tu ze światem wyobraźni, w którym mała Linka szuka ucieczki przed samotnością i smutkiem. Książka jest skierowana do dzieci, ale z pewnością zainteresuje także rodziców, opiekunów, pedagogów i psychologów.
Kiedy masz naście lat i jesteś mieszkańcem malutkiej wioski, do której nagle na wakacje przyjeżdża zjawiskowa dziewczyna, pozostaje ci jedynie Wielka Ściema i nadzieja, że TO się musi udać! Mino że brylujesz w Dyskusyjnym Klubie Filmowym i czytasz naprawdę dobre książki to brakuje Ci wiary w siebie... więc na te kilka tygodni postanawiasz zostać kimś innym. Kimś, na kogo Ona na pewno zwróci uwagę. Kryjąc się po krzakach, wypierając rodzonego brata, który nieświadomie robi wszystko, żeby cię wsypać, uparcie brniesz do celu.Jeszcze tylko brakuje, żeby wyrósł ci nos Pinokia.Jak długo może trwać Wielka Ściema?
Drugi tom sagi Kobiety z rodziny Wierzbickich Młody księżyc nazywają tu wilczym księżycem. Powiadają, że w tym czasie młode wilki opuszczają swoje stado i wyruszają w poszukiwaniu własnego miejsca. Bietka, córka Malwiny, znika ze swoim chłopcem. Lea trafia tam, gdzie nikt nie chciałby się znaleźć, i próbuje przeżyć w Auschwitz. Tylko Urszula dalej żyje „na ptasich prawach” – w drodze, niespokojna, samotna. Biały Dwór żegluje przez morze historii jak arka Noego, dając schronienie potrzebującym – a dokoła szaleje wojna… Katarzyna Ryrych, autorka m.in. czterotomowej sagi Czarna walizka. Ma również na swoim koncie kilkanaście książek dla dzieci i młodzieży, za które zdobyła wiele prestiżowych nagród. Szuka tematów niekonwencjonalnych, niezgranych fabuł, zaskakujących narracji – jak w życiu. Wielu bohaterów jej książek to ludzie, których napotkała na swojej drodze.
W nadmorskim miasteczku w dawnym pałacu von Wittów ma powstać biblioteka, Filia numer 4. Do skatalogowania jest dziesięć tysięcy pięknych starych woluminów. Dla matki Ewy, bibliotekarki z zamiłowania, to życiowa szansa. A czym okaże się dla Ewy, zagubionej nastolatki z traumą? Czy wyjazd nad morze pozwoli jej się uwolnić od demonów przeszłości? Pałac i miasteczko skrywają mroczną tajemnicę. A przyjazd matki i córki uruchamia całą serię dziwnych, niewytłumaczalnych zdarzeń.
Kiedy skończy się burza? To pytanie zadawał sobie Myszak i mieszkańcy mysiej łąki od dawna... Szalała nad okolicą tak długo, budząc niepokój... Miczało też Mądre Drzewo, które mimo wielu próśb Myszaka, nie odpowiadało na jego pytania. Jednak nic nie trwa wiecznie, a burza kiedyś się kończy... Przychodzi jutro, a kiedy przychodzi jutro, możliwe jest WSZYSTKO. Dla Myszaka i mieszkańców mysiej łąki oznacza to nie tylko prognozę lepszej pogody, ale przede wszystkim zupełnie nowe przygody. Tym bardziej, że do zoo wracają jego mieszkańcy, a na mysiej łące pojawiają się ludzie. Co przyniesie mieszkańcom mysiej łąki to spotkanie? Czym tym razem zaskoczy Myszaka Mądre Drzewo? Jaką tajemnicę skrywa Mysia Babcia?
Regina Różyczka opuszcza dom dziecka w dniu osiemnastych urodzin. Wbrew nazwisku jej życie nie jest usłane różami, lecz kolcami. Od dzieciństwa błąkała się po ośrodkach opiekuńczych, w których hulają znieczulica oraz przemoc psychiczna i fizyczna. Ale pierwsze rany zadają Reginie osoby najbliższe – Babka i Matka – Gorgony, które odcisnęły piętno na psychice dziewczyny.
Regina dzieli swoje życie na osiem etapów i przedstawia każdy z nich jako drogę do wewnętrznego upadku. Jej historia uwypukla losy innych niechcianych dzieci oraz obnaża bezduszny system opieki pozostawiający w małym człowieku ciemność, w którą będzie „wrastał”, szukając rozwiązania m.in. w śmierci. Regina zasklepia się w sobie: „Jestem odporna na kary, nie oczekuję nagród. Życie się żyje i tyle. Upadłaś? Podnieś koronę, otrzep się i wstań!”. I tak postępuje od dziecka.
Katarzyna Ryrych napisała wyjątkową, intymną, esencjonalną emocjonalnie powieść psychologiczną dla YoungAdults z mocnym przesłaniem. Ryrych nie bawi się w grzeczności. To książka bolesna, ostra, brutalna, bo życie i ludzie to „kolce”. Autorka sięga po strzelbę i wali prosto w lukrowaną prozę młodzieżową. Siła rażenia jest ogromna. Róż zamienia się w kurz. Zostajemy w szarości sami z Reginą Różyczką. Teraz i my mamy osiem żywotów – sporo czasu na przeczytanie tej rewelacyjnej opowieści!
dr Katarzyna Slany
Jak żyć, kiedy nagle z czworga pozostaje troje? Kamila od roku żyje osamotniona w cieniu nagłej i nieoczekiwanej śmierci ukochanej siostry, Magdy. Przez ten czas nie chodzi do szkoły, a swoje emocje przepracowuje w gabinecie terapeutki, którą nazywa Sokowirówką. Coraz częściej zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele ją omija. Zrozpaczeni rodzice chorobliwie chronią młodszą córkę, w której dzień po dniu wzbiera bunt. Kamila wie, że to nie ona najbardziej potrzebuje wsparcia specjalisty... Boli ją, kiedy rodzice starannie omijają temat śmierci Magdy, tak jakby to miało cokolwiek zmienić. Dziewczyna zdążyła pogodzić się ze stratą siostry, przeszła przez wszystkie możliwe w takiej sytuacji uczucia od wściekłości po zgodę na to, co jest teraz... Wie też, że nigdy już nie będzie taka sama, ale desperacko pragnie żyć. Czeka na dzień, kiedy będzie mogła wrócić do normalności i czuje się coraz bardziej samotna. Pragnie chodzić do szkoły, spotykać się z przyjaciółką i zakochać się. Dzień zakochanych wydaje się być do tego idealnym pretekstem. Pewnego dnia przed oknem jej domu ktoś zostawia osobliwą walentynkę. Od tego momentu trawnik przed blokiem staje się najbardziej nietypową skrzynką na listy, a fiolki po witaminach kopertami na wiadomości. Dziewczyna rozpoczyna tajemniczą korespondencję z chłopakiem, który już na zawsze odmieni jej życie
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?