CO SIĘ DZIEJE W MÓZGU, KIEDY MYŚLIMY O PIENIĄDZACH?
Otóż całkiem dużo. Nie wszystko, co się dzieje, ma jednak korzystny wpływ na stan naszych finansów. W Twój mózg, twoje pieniądze Jason Zweig wyjaśnia, dlaczego mądrzy ludzie podejmują głupie decyzje finansowe? oraz co mogą zrobić, by tego typu błędów uniknąć. Zweig, doświadczony dziennikarz finansowy, sięga do najnowszych odkryć neuroekonomii, fascynującej nowej dyscypliny stanowiącej połączenie psychologii, neurobiologii i ekonomii, by lepiej zrozumieć istotę procesu podejmowania decyzji finansowych. Wyjaśnia, dlaczego tak często niepoprawnie oceniamy ryzyko i dlaczego jesteśmy zbyt pewni siebie, gdy chodzi o decyzje inwestycyjne. Rzuca zupełnie nowe światło na proces inwestowania i wyjaśnia, w jaki sposób można kontrolować przebieg walki między rozumem i emocjami.
Twój mózg, twoje pieniądze to książka równie zabawna, co odkrywcza. W trakcie swoich badań Zweig odwiedził wiodące laboratoria neurobiologiczne i poddał się licznym eksperymentom. Łączy anegdoty dotyczące tych doświadczeń z historiami opisującymi błędy inwestycyjne ? przedstawia między innymi zwierzenia ludzi sukcesu, którzy opowiadają o swoich głupich błędach. Na tej podstawie formułuje wnioski i przedstawia praktyczne porady dla inwestorów pragnących podejmować mądrzejsze decyzje.
Ta książka powinna zainteresować każdego, kto kiedykolwiek, myśląc o swojej decyzji finansowej, zaczął się zastanawiać: „Jak mogłem być taki głupi?”.
O AUTORZE
JASON ZWEIG jest doświadczonym dziennikarzem magazynu „Money”. Pisuje też dla „Time’a” i cnn.com. Jest redaktorem uaktualnionego wydania książki Benjamina Grahama Inteligentny Inwestor, klasycznej pozycji, którą Warren Buffet określa mianem „zdecydowanie najlepszej książki o inwestowaniu, jaka kiedykolwiek powstała”. Przed wejściem w skład zespołu redakcyjnego „Money” Jason Zweig zajmował się tematyką funduszy inwestycyjnych w „Forbesie”.
OPINIE
Jason Zweig jest jednym ze światowych ekspertów w dziedzinie inwestowania. Jak widać, był jednak w stanie napisać również doskonałą książkę na temat raczkującej jeszcze dziedziny, jaką jest neuroekonomia. Tę książkę warto kupić i przeczytać, by inwestować bardziej rozważnie, a w konsekwencji lepiej.
Bill Miller, prezes i dyrektor ds. inwestycyjnych, Legg Mason Capital Management
Nieco niespodziewanie staliśmy się świadkami rewolucji naukowej i medycznej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat dokonano odkryć, które zaprzeczyły wielu powszechnym przekonaniom na temat DNA. Nowe odkrycia wyszły poza sferę teorii – dziś mogą one dotyczyć każdego z nas.Nieco niespodziewanie staliśmy się świadkami rewolucji naukowej i medycznej. W ciągu ostatnich dziesięciu lat dokonano odkryć, które zaprzeczyły wielu powszechnym przekonaniom na temat DNA. Nowe odkrycia wyszły poza sferę teorii – dziś mogą one dotyczyć każdego z nas.
Dwadzieścia jeden milionów Amerykanów cierpi na jedną z 6 tysięcy chorób zwanych rzadkimi lub sierocymi. Wiele spośród nich rozwija się przede wszystkim w związku z nieprawidłowościami genetycznymi. W zasadzie wszystkie choroby okazują się w pewnym stopniu dziedziczne. W mediach roi się od historii o kobietach, które poddają się badaniom pod kątem mutacji prowadzącej do rozwoju nowotworów piersi, a także o rodzinach szczególnie narażonych na choroby serca czy zagrożonych pląsawicą Huntingtona. Wspomniana rewolucja zatacza jednak znacznie szersze kręgi i dotyczy cukrzycy, chorób serca, częstych nowotworów, zaburzeń psychicznych, astmy, zapalenia stawów, choroby Alzheimera i wielu innych schorzeń – wszystkie te choroby stopniowo odkrywają przed nami swoje sekrety. Dzisiaj za pomocą prostego testu przeznaczonego do użycia w domu można za kilkaset dolarów poznać tajniki własnego DNA.
Francis Collins zalicza się do forpoczty tej rewolucji - przez piętnaście lat przewodził międzynarodowym pracom prowadzonym w ramach Human Genome Project. Lepiej niż ktokolwiek inny wie, jak wiele osób ma mylne wyobrażenie na temat genetyki. Zalecenia formułowane przez pracowników służby zdrowia opierają się w znacznym stopniu na niepełnej wiedzy, dlatego też każdy z nas powinien we własnym zakresie zapoznawać się z dokonaniami tej szybko rozwijającej się dziedziny medycyny. Pewne rzeczy mogą nas zaskoczyć, możemy również stanąć w obliczu poważnych dylematów dotyczących posiadania pewnej wiedzy, terapii czy zagrożenia dla rodziny.
Mimo to książka ta stanowi źródło wielkiej nadziei i inspiracji, a każdy rozdział niesie ze sobą pożyteczne rady. Niemal każdego dnia pojawiają się zupełnie nowe fakty dotyczące chorób, o których do niedawna niewiele wiedzieliśmy. Każdy z nas jest sobie winien to, by poznać własne DNA: jego funkcjonowanie, jego tajemnice – oraz korzyści i ograniczenia związane z posiadaniem takiej wiedzy.
Bestsellerowy autor i światowej sławy lekarz i genetyk Francis Collins napisał książkę, która na zawsze odmieni nasze postrzeganie własnego ciała, zdrowia i przyszłości medycyny.
O AUTORZE
FRANCIS S. COLLINS, M.D., Ph.D, dyrektor National Institutes of Health. Pionier w dziedzinie tropienia genów; przez piętnaście lat pełnił funkcję dyrektora National Human Genome Research Institute przy NIH. Za swój przełomowy wkład w badania genetyczne otrzymał Presidential Medal of Freedom (Prezydencki Medal Wolności) w 2007 roku oraz National Medal of Science w 2009.
OPINIE
Jego przełomowe dokonania zmieniły zasadniczo nasze postrzeganie własnego zdrowia i podejście do chorób.
– prezydent Barack Obama
Płynną prozą i w formie wciągającej historii Francis Collins przedstawia współczesną naukę medycyny w żywy i przystępny sposób. Ta książka daje nadzieję, nie robiąc przy tym zbędnego szumu, wzbogaca umysł i podnosi na duchu.
– Jerome Groopman, M.D., profesor Harvard Medical School, autor książki Jak myśli lekarz
W dziedzinie ludzkiej wiedzy dokonuje się największa rewolucja od czasów Leonarda, a Francis Collins stoi w jej pierwszych szeregach. Jestem dziś lepszym lekarzem dzięki temu, że podczas studiów medycznych genetyki uczył mnie doktor Collins. Teraz cały świat może czerpać z jego wiedzy, zapoznając się z treścią książki Język życia.
– dr Sanjay Gupta, neurochirurg na Emory University oraz główny korespondent medyczny CNN, autor książki Oszukać śmierć
ODKRYJ NIESKOŃCZONE MOCE ODDYCHANIA DZIĘKI ŚPIEWACZCE OPEROWEJ NANCY ZI.
Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zoptymalizować wyniki w sporcie, sztuce czy medytacji – lub po prostu cieszyć się lepszym zdrowiem, energią i witalnością.
WYKORZYSTYWANIE NIESKOŃCZONYCH MOCY ODDYCHANIA!
Ta klasyczna już pozycja pokaże ci, jak przekształcić oddech w energię życiową, aby osiągnąć idealną równowagę ciała, umysłu i ducha. Śpiewaczka klasyczna i ekspertka z dziedziny chi kung, Nancy Zi, poprowadzi cię przez sztukę oddychania w sześciu prostych lekcjach. Używając dwudziestu czterech progresywnych ćwiczeń i umysłowych wyobrażeń, Zi pokazuje, jak wykorzystywać oddychanie, aby:
• patrzeć, czuć i być zdrowszym
• minimalizować efekty starzenia
• zwiększać odporność i koordynację
• pracować nad bólem i pomagać w leczeniu
• poprawić umiejętności w mowie, śpiewie, sporcie, medytacji – i o wiele więcej!
O AUTORCE
NANCY ZI jest znaną na całym świecie śpiewaczką klasyczną i nauczycielką emisji głosu. Dysponując dwukulturowym wykształceniem – ponieważ urodziła się w Ameryce, a została wychowana w Chinach – Zi splata ze sobą to, co najlepsze w starożytnych wschodnich dyscyplinach i współczesnych zachodnich technikach.
OPINIE
Niniejsza książka stanowi regularny podręcznik do pracy z oddechem i ćwiczenia oddechu poprzez dyscyplinę, którą autorka nazywa chi yi: sztuką oddychania. Oczywiście nikt nie potrzebuje specjalnych instrukcji, aby nauczyć się oddychania, jednak cielesne, psychologiczne, sportowe, estetyczne, duchowe i leczące procesy, dla których jest ono czynnikiem kluczowym, mogą być w ogromnym stopniu poprawione poprzez rozwijanie świadomego oddechu i uczenie się, jak kierować energiami, które stają się dostępne dzięki odpowiedniemu i umiejętnemu oddychaniu.
z przedmowy Charlesa Steina, autora Being = Space × Action, The Secret of The Black Chrysanthemum i innych książek
Lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce poczuć się lepiej, złagodzić codzienne stresy i zyskać energię do radzenia sobie z nimi przez cały dzień.
Jack Canfield, współautor Balsamu dla duszy
My w branży rozrywkowej zajmujemy się biznesem tworzenia iluzji. Ale bardzo realne korzyści, jakie można czerpać ze Sztuki oddychania, nie są iluzją. Z całego serca polecam ją dla aktorów, śpiewaków, pisarzy i każdego, kto szuka spokoju, koncentracji i odnowionej energii.
Robert Wise, reżyser West Side Story, The Sound of Music, zdobywca Oscarów
Ważna książka w nauczaniu technik właściwego oddychania.
dr Earl Mindell, autor The Vitamin Bible, The Anti-Aging Bible
Po raz pierwszy od miesięcy poczułem głębokie odprężenie – w kontakcie z moim zapomnianym „oddechem życia”.
Ray Sahelian, autor Melatonin: Nature’s Sleeping Pill
Gdy twoje dzieci są grzeczne, cały świat jaśnieje.
Rewolucyjna metoda, która sprawi, że twoje dzieci będą słuchać bez powtarzania, przypominania lub krzyku.
Dlaczego czasem jest tak trudno skłonić dzieci, by cię słuchały? Prosisz dziecko, by wyłączyło telewizję, zrobiło lekcje, spakowało się do szkoły lub poszło spać. Wiesz, że słyszy, co mówisz, lecz ignoruje to. Prosisz ponownie i… nadal brak jest jakiejkolwiek reakcji. Próbowałeś już wszystkiego - odsyłania do kąta, powtarzania tego samego po raz setny, liczenia do trzech – lecz żadna z tych metod nie działa.
W książce Dziecko, Czy muszę Ci to jeszcze raz powtarzać…? ekspertka ds. wychowania Amy McCready, organizatorka kursów internetowych znanych pod nazwą Positive Parenting Solutions (Pozytywne metody wychowywania dzieci) przedstawia metodę, która eliminuje wielokrotne powtarzanie tego samego lub krzyczenie na dzieci. Proponuje rozwiązanie pełne miłości i jednocześnie niezwykle skuteczne, jeżeli chodzi o skłanianie ich do pożądanych zachowań.
W tej niezwykłej książce McCready rozwiązuje jeden z odwiecznych paradoksów związanych z wychowaniem: danie dzieciom większej swobody, a nie jej ograniczanie, może zakończyć walkę o dominację w domu. Bazując na szkole psychologii Adlera wyjaśnia, że każda istota ludzka ma wrodzoną potrzebę decydowania – dzieci nie są tu wyjątkiem. Gdy jednak potrzeba ta nie jest zaspokajana w pozytywny sposób, zaczynają one poszukiwania, które mogą przejawiać się najbardziej frustrującym postępowaniem. Dwadzieścia trzy narzędzia przedstawione w tej książce są łatwe do zastosowania i bardzo efektywne, jeśli chodzi o eliminowanie niepożądanych zachowań i wydobywanie z dzieci tego, co jest w nich najlepsze. Porady te, mają zastosowanie w stosunku do dzieci w wieku od dwóch do dwunastu lat. Przeczytaj Dziecko, Czy muszę Ci to jeszcze raz powtarzać…? i odkryj na nowo uroki bycia rodzicem.
Rozmawiając z kobietami o sukcesie, znana coacherka kreatywności Gail McMeekin odkrywa, że wiele z nas się go boi. Z jakiegoś powodu uważamy, że „sukces” to śliskie słowo albo że osiągnięcie go zawsze wymaga mnóstwa osobistych poświęceń. Co sukces oznacza dla kreatywnych kobiet? Jakie, poza pieniędzmi w banku i udanym wejściem na giełdę, są nasze mierniki sukcesu? Czy sukces można osiągnąć w inny sposób? Czy wydaje się wtedy autentyczny? Ta książka odpowiada na te pytania oraz wiele innych, które napotykamy, dążąc do wartościowego i pełnego sukcesów życia.
Odkryjesz, jak:
• przełamać utrudniające osiągnięcie sukcesu przekonania i podejmować pozytywne, skalkulowane ryzyko;
• osiągnąć sukces w sposób, który rozwinie ciebie, innych ludzi i planetę;
• dokonywać zmian kariery, kierując się pasją i celem;
• stworzyć życie i pracę, których pragniesz.
Dziesiątki kobiet dzielą się swoimi historiami o tym, jak wspaniały może być sukces, kiedy podążamy za głosem serca i doceniamy nasze talenty!
O AUTORCE
Gail McMeekin, dyplomowana niezależna kliniczna pracowniczka socjalna, jest prezeską firmy Creative Success, LLC, działającą na ogólnokrajową skalę coacherką biznesu, kariery oraz kreatywności, a także licencjonowaną psychoterapeutką i pisarką mieszkającą w Bostonie. Ma za sobą ponad trzydzieści lat doświadczenia w pomaganiu ludziom w wyobrażaniu sobie oraz osiąganiu osobistych, zawodowych oraz twórczych celów. Jako cocherka pomaga klientom, jak wykorzystywać ich kreatywne pomysły do stworzenia wymarzonego kwitnącego biznesu i spełnionego życia.
Gail jest autorką The 12 Secrets of Highly Creative Women: A Portable Mentor, książki, której pierwszy nakład został wyprzedany w ciągu ośmiu tygodni, oraz The Power of Positive Choices, która zdobyła nagrodę czasopisma „Living in Balance” w roku 2001. Jest również autorką dwóch e-booków: Boost Your Creativity, Productivity and Profits in 21 Steps i The Path to Creative Success, a także talii Kart Kreatywnej Odwagi.
Jej praca była prezentowana w telewizji, radio, a także w dużych magazynach, takich jak „Investor’s Business Daily”, „Boston Business Journal”, „Redbook”, „Shape”, „Woman’s Day”, „Health”, „The Boston Globe”, „One Spirit Bookclub” oraz „The New York Times”.
Gail uzyskała licencjat na Connecticut College oraz dyplom magisterski pracownika socjalnego na Boston University, a także zdobyła certyfikat z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi na Bentley College. Ukończyła również kurs w The Coaches Training Institute. Więcej szczegółów na temat Gail i jej oferty znajdziesz na jej stronie internetowej: www.creativesuccess.com.
OPINIE
Ta książka to szkatułka ze skarbami dla kreatywnych kobiet: otwórz ją.
Mary Anne Radmacher, autorka Lean Forward into Your Life
Dociera do samego sedna tego, jak kobiety redefiniują sukces i budują niezwykle kreatywne i kreatywnie skuteczne życie! Będę polecać tę książkę jeszcze przez wiele lat.
SARK Autorka Succulent Wild Woman, PlanetSARK.com
Jeszcze lepsza od pierwszej (którą kocham)! Ta książka to zestaw narzędzi koniecznych do osiągnięcia sukcesu, który ma swoje źródło w duszy.
Barbara Sher - Autorka bestselleru z listy „New York Timesa” I Could Do Anything If Only I Knew What It Was
Przebudzenie świadomości...
- Czy wydaje ci się, że ciągle śnisz?
- Czy czujesz, że wiele cię omija?
- Czy chciałbyś świadomie korzystać z mocy swojego umysłu?
- Czy chciałbyś, by czas przestał przelatywać ci przez palce?
- Czy chciałbyś doświadczyć szczęścia w czystej postaci?
A może twoje życie zależy od zewnętrznych zdarzeń, zbiegów okoliczności, na które nie masz wpływu. To uczucie bezsilności, oddzielenia od rzeczywistości, która kształtuje twoje życie, jest stanem życiowego śnienia, ale podobnie jak w przypadku świadomego snu możemy się przebudzić w dowolnym momencie, tak w przypadku przesypiania życia możemy się otrząsnąć i przejąć nad nim kontrolę. Możemy obudzić w sobie moc, obudzić w sobie istotę ludzką.
„Można powiedzieć, że szczęście jest uniwersalnym napędem. Obejmuje wszystkich – wszyscy go poszukujemy”.
– fragment książki
Historia udowadnia, ze dopóki nie znano praw techniki, nie można było skonstruować silnika parowego, dopóki nie znano pierwiastków, nie można było poznać składu chemicznego substancji. Każda dziedzina życia ma swoją naukę, która opisuje rządzące tą dziedziną prawa i zależności. Umysł też ma swoje prawa, a my – tak zależni od umysłowości – bez ich znajomości jesteśmy zagubieni w swych poszukiwaniach szczęścia tam, gdzie go nie ma.
W książce Przebudzenie istoty ludzkiej Barbara Berger przedstawia nam milowy krok w pracy nad świadomością – pokazuje, jak zrozumieć naturę umysłu. W tym celu nakreśla obraz „praw umysłu”, będących jej wyjątkowym, naukowym wyjaśnieniem sposobu jego funkcjonowania. Wręcza nam również rozmaite „narzędzia”, czyli skuteczne techniki służące wprowadzeniu w nasze życie szczęścia i harmonii.
O AUTORCE
Barbara Berger jest przewodniczką duchową, niezwiązaną z żadną konkretną tradycją czy religią. W swoich książkach porusza tematy z pogranicza psychologii i wiedzy duchowej, posługując się językiem łatwym do zrozumienia dla współczesnego czytelnika.
Pierwszą inspiracją były doświadczenia życiowe autorki. Kiedy musiała przetrwać ciężki okres po rozwodzie i samotnie, z dala od rodziny i przyjaciół, opiekowała się trójką swoich dzieci. Wtedy zaczęła stosować techniki, które pomogły jej wyjść silniejszą z tych sytuacji, a które możemy odnaleźć w jej książkach.
Barbara Berger napisała kilkanaście książek z zakresu rozwoju osobistego, w tym takie tytuły jak Mental Technology (wydane również jako The 10 Mental Laws), Gateway to Grace oraz The Spirituals Pathway. W Polsce ukazała się jedna z najlepszych pozycji autorki – książka Odkryj w sobie siłę.
Więcej informacji na temat jej książek i działalności znaleźć można na stronie www.beamteam.com.
Tematem tej książki jest siła. Nie siła fizyczna, ale siła umysłu. Dowiesz się z niej, jak przejąć kontrolę nad swoim życiem i osiągnąć wszystko to, o czym zawsze marzyłeś.
Cytując Barbarę Berger: „Twoje myśli i słowa mają ogromną moc. Dzięki nim możesz całkowicie zmienić swoje życie. Tylko ty masz całkowitą kontrolę nad tym, co myślisz i mówisz. Jesteś jedynym władcą swojego umysłu. Ta władza to potęga”. Ale jak wykorzystać tę potęgę w praktyce?
Barbara Berger udowadnia, że jest to łatwiejsze, niż mógłbyś przypuszczać. Podaje proste, praktyczne rozwiązania, dzięki którym każdy może zmienić sposób myślenia i w rezultacie wpłynąć na swoje życie. Bez względu na to, czy chodzi o twoje zdrowie, rodzinę, sytuację finansową, związek, pracę czy hobby, ta książka pozwoli ci dokonać zmiany na lepsze. Szybko, łatwo i skutecznie.
Pakiet książka i audiobook, to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą mieć książkę ze sobą zawsze i wszędzie!
Każdego dnia stajemy przed wyzwaniem, jakim jest nakłanianie innych, by robili to, co chcemy. Ale co sprawia, że ludzie zgadzają się spełniać nasze prośby? Ta książka, oparta na wynikach prowadzonych od 60 lat badań nad psychologią perswazji, zawiera wiele wartościowych spostrzeżeń, które pomogą ci zwiększyć siłę przekonywania w pracy i w domu.
MAŁA ZMIANA MOŻE RADYKALNIE ZWIĘKSZYĆ TWOJĄ SIŁĘ PERSWAZJI!
• Jaki wyrób papierniczy może istotnie zwiększyć skuteczność twoich prób wpływania na innych?
• Którego słowa powinieneś zacząć dziś używać, by zwiększyć swą siłę przekonywania o 50%?
• Dlaczego osoba przekonana o wyższości BMW miałaby kupić mercedesa?
Jednym z autorów tej książki jest najczęściej na świecie cytowany specjalista od wywierania wpływu na ludzi – Robert B. Cialdini.
Tak! Zawiera mnóstwo cennych wskazówek, których nie powinieneś przegapić. Wszystkie one są oparte na naukowych podstawach i wszystkie pomogą ci rozwinąć umiejętność perswazji.
Niezależnie od tego, czy chcesz, by ktoś dał ci awans, zażył lekarstwo, przestał wnosić do domu błoto na butach czy zagłosował na ciebie, z książki Tak! Dowiesz się, w jaki sposób niewielkie zmiany w zachowaniu mogą mieć ogromny wpływ na twój sukces.
Wersja audio Ciesz się każdą chwilą, każdą kanapką.
Jako dyrektor słynnego instytutu badawczego medycyny prewencyjnej Lee Lipsenthal pomógł tysiącom zmagających się z chorobami pacjentów przezwyciężyć strach przed cierpieniem i śmiercią oraz przyjąć radośniejszy sposób życia. Miał szczęśliwe małżeństwo, dwoje wybitnych dzieci i na co dzień starał się żyć pełnią życia i z poczuciem wdzięczności.
Czy zastanawiasz się czasem co znaczy""kieruj się głosem intuicji""Czy słyszałeś o ludziach, którzy dzięki ,,intuicji"" odnoszą sukcesy w domu i pracy?Czy chciałbyś odkryć w sobie ,,siłę intuicji"" i ,,ukryte talenty""Przeczytaj tą książkę i poznaj historię oraz nauki jednej z największych osobowości współczesnej medycyny alternatywnej.,BRDr Judith Orloff, autorka bestsellerów ,,New York Timesa"", opowiada niesamowitą historię swojego życia i pokazuje, jak rozpoznać własne talenty intuicyjne i uwierzyć w nie, aby dzięki nim zmienić na lepsze swoje życie oraz życie ludzi z naszego otoczenia.W wydaniu zaktualizowanym dr Orloff przedstawia refleksję na temat przebiegu swojej kariery zawodowej oraz rewolucyjnych zmian, które od czasu pierwszej publikacji tego tytułu na rynku amerykańskim odmieniły oblicze współczesnej medycyny i psychiatrii. Rozbudowuje swoje pierwotne pomysły i przedstawia pogłębioną analizę znaczenia intuicji w procesie podtrzymywania zdrowia fizycznego, a także dobrego samopoczucia. Przywołuje w tym celu przykłady z własnego życia oraz z życia swoich pacjentów. To jednocześnie niesamowity pamiętnik z podróży pewnej kobiety, która starała się zaakceptować intuicję jako narzędzie terapeutyczne, oraz kompleksowe spojrzenie na kwestię możliwości doskonalenia własnej intuicji w celu poprawy stanu swojego zdrowia i całkowitego przeobrażenia swojego codziennego życia.
Na długo przedtem, zanim powstała ta książka, czułam się jak najgorsza matka w historii. Pod koniec kolejnego trudnego dnia, poświęconego wychowywaniu moich dwóch chłopców, nastąpiło pewne szczególnie pamiętne wydarzenie.
Bolało mnie gardło. „Świetnie - pomyślałam. - Nie dość, że dostałam kataru, to jeszcze muszę wymyślić sposób, jak przekonać synów, by położyli się spać bez wysłuchania przedtem osiemnastu historyjek i bez wstawania przy tym czterdzieści pięć razy, aby napić się wody". Zastanawiałam się, jak to możliwe, że ja, która w swojej karierze zawodowej przeszkoliłam efektywnie wiele osób, nie mogę skłonić własnych dzieci, by robiły to, co im mówię, i by nie uważały mnie przy tym za potwora.
I nagle, kiedy znowu podniosłam głos, by krzyknąć na synka, bo wziął do ręki zabawkę, a przecież miał już spać, przyszła mi do głowy myśl, która sprawiła, że zamilkłam. Gardło nie bolało mnie z powodu wirusa, lecz dlatego, że za dużo krzyczałam.
Dopiero teraz poczułam się naprawdę źle. Czy to rzeczywiście mogło mi się przydarzyć? Zawsze nienawidziłam, gdy ktoś krzyczał na dzieci. I oto, co się dzieje - wydzieram się na nie na okrągło! Dlaczego jest mi tak trudno wychowywać dwóch typowych przedszkolaków? Co się stanie, gdy będą starsi i pojawią się sprawy trudniejsze niż problemy związane z myciem lub zachowaniem się przy stole? Chciałabym być kimś, kto towarzyszy synom, gdy rosną, kto nawiązuje z nimi relacje pełne szacunku i potrafi się z nimi porozumieć, a nie osobą, z którą są tylko dlatego, że ich urodziła. W głębi serca wiedziałam jednak, na jakiej drodze się znajduję. Czułam, że poniosłam porażkę, jeśli chodzi o najważniejsze zadanie mojego życia, i chciałam to zmienić.
Tego wieczoru zadałam sobie trudne pytanie: „Skoro kocham moje dzieci nad życie, to dlaczego krzyczę na nie, choć czuję, że nie jest to właściwa droga?". Moje wysiłki, by „wymusić posłuszeństwo", przypominały rzucanie grochem o ścianę. Metody, takie jak stawianie do kąta czy liczenie do trzech, przestały być skuteczne. Wydawało się, że nie ma innego sposobu, tylko muszę podnieść głos - przynajmniej wtedy dzieci wiedziały, że mówię poważnie. Wpadłam więc w błędne koło proszenia, przypominania, proszenia, przypominania, krzyku.
Zdałam sobie sprawę, że stałam się takim rodzicem - takim, którym, jak sobie obiecujemy, nigdy się nie staniemy.
Może wiesz, o czym mówię. Może jesteś mamą, która przekupuje swojego trzylatka cukierkami i zabawkami, by spokojnie zrobić zakupy w sklepie spożywczym. Może jesteś tatą, którego pięcioletnia córeczka głośno na całą restaurację domaga się usadzania na kolanach kolejnych członków rodziny zebranych dookoła stołu. Może sprzątasz za dzieci każdej soboty rano ich pokoje, gdyż nie potrafisz skłonić ośmio- lub dziesięciolatków, by robiły to same.
Takich rodziców można zauważyć wszędzie dookoła. Zanim sami staniemy się rodzicami, irytują nas oni - nie potrafią zapanować nad własnymi dziećmi. „Gdy sami będziemy rodzicami - przyrzekamy - lepiej sobie poradzimy". To na pewno nie jest takie trudne.
I wreszcie rok lub dwa po tym, jak na świecie pojawiło się nasze szczęście, stajemy się takimi rodzicami. Krzyczymy, grozimy, napominamy, prosimy i w końcu poddajemy się, jeśli chodzi o próby kontrolowania naszych pociech. Gdy jest dobrze, obchodzimy się z nimi jak z jajkiem, licząc na niewiele więcej niż na łut szczęścia, by były grzeczne. Kiedy jest źle, zamieniamy się w potwory i zastanawiamy się, czy nie oddać okropnego dwulatka do żłobka.
Bez właściwych narzędzi rodzicielstwo przestaje być przyjemnością. I jest to smutniejsze niż fakt, że nasz siedmiolatek jako jedyne, naprawdę jedyne dziecko na całym świecie nie ma figurki kosmicznego dinozaura, bohatera najnowszej kreskówki (lub czegokolwiek innego).
Problem polega na tym, że zawsze wiedzieliśmy, jacy nie chcemy być jako rodzice, lecz nie mamy zielonego pojęcia, jak stać się takimi rodzicami, jakimi chcielibyśmy być. W końcu zaczynamy stosować taktykę takich rodziców, gdyż, no cóż, musi ona chyba działać, skoro tak wiele osób ją stosuje! Przecież od czasu do czasu musimy iść do sklepu bez względu na to, ile nerwów by nas to nie kosztowało. Jednak w rzeczywistości metody takich rodziców działają jedynie na krótką metę i w niczyim przypadku nie funkcjonują lepiej niż w twoim.
Znasz już pierwszą część mojej historii. Teraz chciałabym opowiedzieć, jak przewróciłam swoje metody wychowawcze do góry nogami i jak w ciągu zaledwie kilku tygodni zaowocowało to pozytywnymi zmianami w moim domu.
Po tym wieczorze, gdy postanowiłam zrezygnować z krzyku, zdałam sobie sprawę, że musi istnieć lepszy sposób. Zainspirowana, do czego się przyznaję, postacią George'a z serialu Sein-feld*, poczułam, że jeśli wszystko, co do tej pory robiłam, było złe, to przeciwieństwo tego musi być dobre. Zapisałam się na zajęcia poświęcone wychowaniu, które koncentrowały się na zasadach pozytywnej dyscypliny, opracowanych przez dwudziestowiecznego lekarza i psychologa Alfreda Adlera.
Mój świat zmienił się całkowicie. Gdy zaczęłam wdrażać zasady Adlera w mojej rodzinie, sytuacja zaczęła się szybko poprawiać. W im większym stopniu wykorzystywałam jego teorię, tym przyjemniejsze stawało się życie rodzinne. Wszyscy byliśmy szczęśliwsi, poprawiły się też moje relacje z mężem.
Kontynuowałam naukę i zdałam sobie sprawę, że chociaż zasady, jakich nas uczono, brzmiały bardzo dobrze, wielu rodziców mówiło: „To interesujące, lecz co mam robić?". Istniała potrzeba, by przełożyć teorię na narzędzie, które krok po kroku pokazywałoby rodzicom na całym świecie, jak ją wykorzystywać w praktyce we własnych rodzinach.
Chciałam pomóc innym osiągnąć spokój, którym cieszyłam się wraz z własną rodziną. Wykorzystałam doświadczenie w tworzeniu programów szkoleniowych dla firm z listy Fortune 500, by opracować własny program nauczania, który nazwałam Po-sitive Parenting Solutions (Pozytywne Metody Wychowywania Dzieci). Niniejsza książka powstała właśnie na bazie tego kursu, który zmienił życie tysięcy rodzin na całym świecie.
Napisałam ją, abyś umiał sobie radzić z frustrującymi zachowaniami dzieci i by zamieniły się one w pozytywne zasady postępowania, które zakorzenią się w nich na całe życie. Chcę pomóc ci w odzyskaniu poczucia kontroli nad własną rodziną, byś mógł nauczyć dzieci tych zachowań, które przyczynią się do odniesienia przez nie sukcesu w przyszłości.
Każdy rozdział zawiera wiedzę popartą teorią psychologii, przykłady i metody eliminowania niepożądanych zachowań, jak również sposoby nauczania dzieci pozytywnych zasad postępowania. Fundamentem tej książki są dwadzieścia trzy narzędzia, które krok po kroku pokazują, jak stosować w praktyce opisane tu zasady. Już nie będziesz musiał posługiwać się metodą prób i błędów. Wkrótce dowiesz się, jak radzić sobie ze wszystkim, co dzieciom może przyjść do głowy.
Nauczysz się, jak eliminować takie irytujące zachowania, jak marudzenie, dyskutowanie, niesłuchanie i przerywanie. Dowiesz się także, jak ustrzegać się prób pokazywania, kto jest ważniejszy i napadów złości lub jak je kontrolować. Sprawisz, że dzieci
będą pamiętały o myciu zębów, zabieraniu drugiego śniadania i odrabianiu lekcji bez przypominania, krzyczenia lub wykłócania się. Odkryjesz metody poprawiania atmosfery, od tworzenia pozytywnych relacji między rodzeństwem po zacieśnianie rodzinnych więzi.
Jeśli uważasz, że stałeś się takim rodzicem, jakim nigdy nie chciałeś być, przeczytaj tę książkę. Wykorzystaj przedstawione w niej narzędzia. Pewnego dnia zdasz sobie sprawę, że minęło już trochę czasu od momentu, kiedy ostatni raz krzyczałeś na dzieci, starałeś się je przekupić lub wierciłeś im dziurę w brzuchu, by coś zrobiły. Wkrótce nawet nie będziesz mógł sobie przypomnieć, kiedy podniosłeś na nie głos lub napominałeś je, kiedy traktowałeś je inaczej niż z pełnym szacunkiem. Uśmiechniesz się, gdy zdasz sobie sprawę, że w zamian za to one także cię szanują.
Najlepsze ze wszystkiego będzie jednak to, że zmieni się twój świat, tak jak stało się to w przypadku tysięcy rodziców. Rodzicielski stres zastąpi rodzicielski spokój. Będziesz czerpać przyjemność z kontaktów z dziećmi, dziwiąc się, jak samodzielne stają się na twoich oczach. Będziesz zaskoczony tym, że robią to, o co je prosisz, bez konieczności przewracania oczami lub napominania, że same rozwiązują problemy powstałe między rodzeństwem i że wykonują obowiązki domowe bez przypominania. Oczywiście, nadal pozostaną dziećmi i od czasu do czasu zdarzy im się zachować niewłaściwie. Lecz ty będziesz miał do dyspozycji narzędzia, dzięki którym poradzisz sobie w takich przypadkach i pomożesz im osiągnąć sukces, zarówno teraz, jak i w przyszłości.
Sugeruję, byś czytał tę książkę od początku do końca i wy-próbowywał po kolei wszystkie opisane w niej narzędzia. Świat wypięknieje już w ciągu kilku dni od momentu zastosowania pierwszego z nich; postępy zauważysz w miarę korzystania z kolejnych. Potem powróć do tej książki i przeczytaj ją powoli jeszcze raz, po jednym rozdziale, by przypomnieć sobie to, czego się nauczyłeś. Pamiętaj, że do zmiany wieloletnich nawyków (na przykład takich, jak podnoszenie głosu, które i tak nie są zbyt skuteczne) potrzebny jest czas. Być może pojawi się u ciebie nawyk, by zaglądać do książki co kilka tygodni, w miarę jak twoje dzieci będą rosły i w miarę, jak będą się pojawiały u nich nowe zachowania, zarówno pozytywne, jak i negatywne.
Na zakończenie wstępu chcę dodać jeszcze jedno. Gdy twoje dzieci będą dorosłe, jak chcesz, by pamiętały swoje dzieciństwo? Czy jako okres wypełniony krzykiem, napominaniem i groźbami? Czy też jako czas, w którym mama i tata uczyli je w spokojny sposób właściwych zachowań, jako okres przebywania w rodzinie, która kochała bycie razem?
Przyłącz się do mnie i daj swoim pociechom najlepsze dzieciństwo, jakie tylko mogą sobie wymarzyć. Razem ze mną pomóż im przygotować się do osiągania sukcesów w dorosłym życiu. Podobnie jak ja, pokochaj najtrudniejszą pracę, jaką kiedykolwiek wykonywałeś - pracę wspaniałego rodzica.
- ze wstępu
Dziecko Czy muszę Ci to jeszcze raz powtarzać??
Spis treści:
Wstęp
1. Coś nie działa
2. Dzieci to także ludzie
3. Czy sprawiasz, że twoje dziecko zachowuje się gorzej?
4. Wydobywanie z dzieci tego, co w nich najlepsze
5. Walka o władzę (i kilka rozwiązań tego problemu)
6. Wykorzystuj to, co możesz kontrolować, by panować nad tym, co jest poza twoim zasięgiem
7. Pozytywne skutki złego zachowania
8. Cztery mylne cele negatywnych zachowań
9. Rywalizacja wśród rodzeństwa
10. Wszyscy razem
11. Zabierz narzędzia do domu
Podziękowania
O autorce
Życiowe vademecum dla twórczych kobiet
Rozmawiając z kobietami o sukcesie, znana coacherka kreatywności Gail McMeekin odkrywa, że wiele z nas się go boi. Z jakiegoś powodu uważamy, że „sukces” to śliskie słowo albo że osiągnięcie go zawsze wymaga mnóstwa osobistych poświęceń. Co sukces oznacza dla kreatywnych kobiet? Jakie, poza pieniędzmi w banku i udanym wejściem na giełdę, są nasze mierniki sukcesu? Czy sukces można osiągnąć w inny sposób? Czy wydaje się wtedy autentyczny? Ta książka odpowiada na te pytania oraz wiele innych, które napotykamy, dążąc do wartościowego i pełnego sukcesów życia.
Odkryjesz, jak:
• przełamać utrudniające osiągnięcie sukcesu przekonania i podejmować pozytywne, skalkulowane ryzyko;
• osiągnąć sukces w sposób, który rozwinie ciebie, innych ludzi i planetę;
• dokonywać zmian kariery, kierując się pasją i celem;
• stworzyć życie i pracę, których pragniesz.
Dziesiątki kobiet dzielą się swoimi historiami o tym, jak wspaniały może być sukces, kiedy podążamy za głosem serca i doceniamy nasze talenty!
O AUTORCE
Gail McMeekin, dyplomowana niezależna kliniczna pracowniczka socjalna, jest prezeską firmy Creative Success, LLC, działającą na ogólnokrajową skalę coacherką biznesu, kariery oraz kreatywności, a także licencjonowaną psychoterapeutką i pisarką mieszkającą w Bostonie. Ma za sobą ponad trzydzieści lat doświadczenia w pomaganiu ludziom w wyobrażaniu sobie oraz osiąganiu osobistych, zawodowych oraz twórczych celów. Jako cocherka pomaga klientom, jak wykorzystywać ich kreatywne pomysły do stworzenia wymarzonego kwitnącego biznesu i spełnionego życia.
Gail jest autorką The 12 Secrets of Highly Creative Women: A Portable Mentor, książki, której pierwszy nakład został wyprzedany w ciągu ośmiu tygodni, oraz The Power of Positive Choices, która zdobyła nagrodę czasopisma „Living in Balance” w roku 2001. Jest również autorką dwóch e-booków: Boost Your Creativity, Productivity and Profits in 21 Steps i The Path to Creative Success, a także talii Kart Kreatywnej Odwagi.
Jej praca była prezentowana w telewizji, radio, a także w dużych magazynach, takich jak „Investor’s Business Daily”, „Boston Business Journal”, „Redbook”, „Shape”, „Woman’s Day”, „Health”, „The Boston Globe”, „One Spirit Bookclub” oraz „The New York Times”.
Gail uzyskała licencjat na Connecticut College oraz dyplom magisterski pracownika socjalnego na Boston University, a także zdobyła certyfikat z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi na Bentley College. Ukończyła również kurs w The Coaches Training Institute. Więcej szczegółów na temat Gail i jej oferty znajdziesz na jej stronie internetowej: www.creativesuccess.com.
OPINIE
Ta książka to szkatułka ze skarbami dla kreatywnych kobiet: otwórz ją.
Mary Anne Radmacher, autorka Lean Forward into Your Life
Dociera do samego sedna tego, jak kobiety redefiniują sukces i budują niezwykle kreatywne i kreatywnie skuteczne życie! Będę polecać tę książkę jeszcze przez wiele lat.
SARK Autorka Succulent Wild Woman, PlanetSARK.com
Jeszcze lepsza od pierwszej (którą kocham)! Ta książka to zestaw narzędzi koniecznych do osiągnięcia sukcesu, który ma swoje źródło w duszy.
Barbara Sher - Autorka bestselleru z listy „New York Timesa” I Could Do Anything If Only I Knew What It Was
Przebudzenie świadomości...
- Czy wydaje ci się, ze ciągle śnisz?
- Czy czujesz, że wiele cię omija?
- Czy chciałbyś świadomie korzystać z mocy swojego umysłu?
- Czy chciałbyś, by czas przestał przelatywać ci przez palce?
- Czy chciałbyś doświadczyć szczęścia w czystej postaci?
A może twoje życie zależy od zewnętrznych zdarzeń, zbiegów okoliczności, na które nie masz wpływu. To uczucie bezsilności, oddzielenia od rzeczywistości, która kształtuje twoje życie, jest stanem życiowego śnienia, ale podobnie jak w przypadku świadomego snu możemy się przebudzić w dowolnym momencie, tak w przypadku przesypiania życia możemy się otrząsnąć i przejąć nad nim kontrolę. Możemy obudzić w sobie moc, obudzić w sobie istotę ludzką.
„Można powiedzieć, że szczęście jest uniwersalnym napędem. Obejmuje wszystkich – wszyscy go poszukujemy”. – fragment książki
Historia udowadnia, ze dopóki nie znano praw techniki, nie można było skonstruować silnika parowego, dopóki nie znano pierwiastków, nie można było poznać składu chemicznego substancji. Każda dziedzina życia ma swoją naukę, która opisuje rządzące tą dziedziną prawa i zależności. Umysł też ma swoje prawa, a my – tak zależni od umysłowości – bez ich znajomości jesteśmy zagubieni w swych poszukiwaniach szczęścia tam, gdzie go nie ma.
W książce Przebudzenie istoty ludzkiej Barbara Berger przedstawia nam milowy krok w pracy nad świadomością – pokazuje, jak zrozumieć naturę umysłu. W tym celu nakreśla obraz „praw umysłu”, będących jej wyjątkowym, naukowym wyjaśnieniem sposobu jego funkcjonowania. Wręcza nam również rozmaite „narzędzia”, czyli skuteczne techniki służące wprowadzeniu w nasze życie szczęścia i harmonii.
Przebudzenie istoty ludzkiej
Spis treści:
Wstęp
Czego szukasz?
Tylko jak?
Rzeczywistość jest tym, czym jest Wycisz się i zadaj sobie pytanie
Radykalność
Sposób funkcjonowania umysłu Świadomość to warunek wstępny Prawo to niezmienna zasada
Prawa istnieją od zawsze
Prawa umysłu
Mądre zastosowanie praw umysłu Oprogramowanie dysku twardego
CZĘŚĆ I: ZASADY
Prawa umysłu/sposób funkcjonowania umysłu
Prawo 1: Prawo powstawania myśli Myśli pojawiają się i znikają
Spójrz na białą ścianę
A medytacja?
Prawo 2: Prawo bycia świadkiem Ty i twoje myśli to nie to samo
Z powrotem na białej ścianie
Zauważ, że wciąż tu jesteś
Klucz do wolności
Czym jesteś?
Prawo 3: Prawo nazywania Myśli nazywają świat
Nazywanie
Historie i sądy
Prawo 4: Prawo przyczyny i skutku Myśl jest przyczyną,
a doznanie skutkiem
Myśl —> doświadczenie
Prawo 5: Prawo emocji Bez myśli nie pojawiają się emocje
Porządek zjawisk
Jedyna prawdziwa emocja: Miłość bezwarunkowa
Prawo 6: Prawo koncentracji To, na czym koncentrujesz
swoją uwagę, rośnie
Moc koncentracji
Koncentracja na chwili obecnej
Koncentracja i zdrowie
Koncentracja i wyzwania
Kontekst czy treść?
Wybór należy do ciebie
Prawo 7: Prawo wolnej woli Masz wybór
Nauka dokonywania mądrych wyborów
Codzienna praktyka i samodyscyplina
Rola intencji
Prawo 8: Prawo ukrytych przekonań Twoje ukryte przekonania
determinują twoje doświadczenie
Nie ma niezależnych ani indywidualnych poglądów
Ukryte systemy wierzeń
Uniwersalne przekonania
Czy śmierć jest niebezpieczna?
Uspokojenie umysłu
Kolektywne wzorce wierzeń
Prawo 9: Prawo substytucji Zmieniając swoje myślenie, zmienisz
swoje życie
Umysł porusza się po znanych szlakach
Jak postępować w praktyce
Eksperyment
Coś dla zdrowia
Prawo 10: Prawo mentalnych odpowiedników
Podobne przyciąga podobne
Podobne przyciąga podobne
Tak samo jest w twoim przypadku
Techniki mentalne
Zakwestionowanie katastroficznego myślenia
Prawo 11: Prawo prawdy Żadne myśli nie są prawdziwe
Nietrwałość myśli
Przywiązywanie się do myśli
Podsumowanie
CZĘŚĆ DRUGA: PRAKTYKA
Mądre zastosowanie mocy umysłu w praktyce
Niezwykła moc umysłu
Narzędzia umysłu
To wymaga praktyki
Dwa rodzaje narzędzi umysłu
Narzędzia koncentracji
Każda myśl jest afirmacją
Wdzięczność
Narzędzie koncentracji nr 1: Lista rzeczy, za które jesteś wdzięczny
Narzędzie koncentracji nr 2: Pytania mocy
Narzędzie koncentracji nr 3: Dostrzeganie wsparcia
Narzędzie koncentracji nr 4: Czego potrzeba, żeby zjeść moje
śniadanie
Medytacja
To może się wydarzyć tylko teraz
Inne techniki
Jak siedzieć
Techniki medytacji
Narzędzie koncentracji nr 5: Skoncentruj się
na oddechu
Liczenie oddechów
Narzędzie koncentracji nr 6: Skoncentruj się na mantrze (so-hum)
Narzędzie koncentracji nr 7: Skoncentruj się na świadku
Kontekst czy treść
Narzędzie koncentracji nr 8: Niech wszystko trwa
Kontemplacja
Narzędzie koncentracji nr 9: Kontemplacja Natury Rzeczywistości
JEDNOŚĆ
Stale kontempluj nad tymi koncepcjami
Inne dobre teksty do kontemplacji
Złoty klucz
Narzędzie koncentracji nr 10: Kontemplacja miłości
Narzędzie koncentracji nr 11: Terapia umysłu lub naukowa
modlitwa
Krótka, skuteczna terapia
Narzędzia badawcze
Dostrzeganie tego, co prawdziwe
Narzędzie badawcze nr 1: Zaprzestanie porównywania
(medytacja lub kontemplacja)
Czas psychologiczny a czas praktyczny
Nasze historie
Ukryte przekonania
Czy narzędzia wsparcia wystarczą?
Jak zbadać nasze historie?
Praca Byron Katie
Narzędzie badawcze nr 2: Wykonywanie Pracy
Spojrzenie na ciało
Opieranie się rzeczywistości rodzi cierpienie
Narzędzie badawcze nr 3: Koncentracja na tym, co prawdziwe Narzędzie badawcze nr 4: Koncentracja na jednym kroku/Moja
technika podróży pociągiem do Malm0
Związki
Narzędzie badawcze nr 5: Oczekiwania a rzeczywistość
Część druga: Rzeczywistość
Część trzecia: Uczucia
Część czwarta: Działanie
Nie jesteś swoimi myślami ani historiami
CZĘŚĆ TRZECIA: TWOJE ŻYCIE Przełożenie teorii na praktykę
Jak prawa mogą zmienić twoje życie
Dzienny program
Elementy dziennego programu
Polecane dzienne programy
Przebudzenie — poziom początkujący (raz dziennie x 20 minut) Przebudzenie — poziom normalny (dwa razy dziennie x 20 minut) Przebudzenie — program przyspieszony (trzy lub cztery razy
dziennie x 30 minut)
O czym należy pamiętać
Proces
Co tak naprawdę się dzieje?
Grupa wsparcia
Służba
Zmienianie świata
Zewnętrze jest odbiciem wnętrza
Ty i świat: efekt fali
DODATKI
Rozmowa Bolluma z Barbarą
Polecane lektury OBOOKS
W tej fascynującej książce dr Sanjay Gupta – neurochirurg, główny korespondent medyczny stacji CNN oraz poczytny autor – opisuje niewiarygodne fakty naukowe, dzięki którym te niemal cudowne uzdrowienia mogły nastąpić. Grupa śmiałych lekarzy w zadziwiający sposób ratuje pacjentów, nie przyjmując do wiadomości faktu, że ich życie na zawsze się skończyło. Przedłużone zatrzymanie akcji serca, „śmierć mózgowa”, brak oddechu przez ponad godzinę – wszystkie te stany były kiedyś uznawane za nieodwracalnie śmiertelne, dziś jednak jest inaczej. Rewolucyjne postępy w medycynie w fascynujący sposób umożliwiają zacieranie granicy między życiem a śmiercią.
Posługując się przykładami z życia oraz korzystając z szerokiego dostępu do najnowszych badań medycznych, dr Gupta przedstawia dramatyczne relacje z pionierskich prac lekarzy i naukowców, którzy zmieniają nasze postrzeganie mechanizmów funkcjonowania ludzkiego organizmu w obliczu śmierci. Dr Gupta opisuje eksperymenty z terapeutyczną hipotermią umożliwiające ratowanie znajdujących się w śpiączce ofiar udarów i ataków serca, operacje ratujące życie, prowadzone jeszcze w łonie matki, oraz badania nad hibernacją zwierząt, która w przyszłości mogłaby pomóc w ratowaniu życia rannych żołnierzy na odległych polach bitew. Autor przedstawia niesamowite opisy przypadków, które odmienią i wzbogacą nasze postrzeganie prawdziwej natury życia i śmierci.
Czytając niesamowicie opowiedziane historie ludzi, którzy wygrali z przeciwnościami losu – a to coś, o czym chyba wiem całkiem sporo – nie będziesz mógł spokojnie usiedzieć w fotelu. Dr Sanjay Gupta, mój przyjaciel i lekarz Ameryki, napisał doskonałą książkę. W tym fascynującym thrillerze medycznym uwidaczniają się współczucie, nadzieja, fascynacja i aspiracje, tak charakterystyczne dla Sanjaya.
– Lance Armstrong
Sanjay Gupta opisuje dramatyczne historie ludzi, którzy znaleźli się na granicy śmierci, jednak dzięki najnowszym odkryciom medycznym jej nie przekroczyli. Niniejsza książka głęboko porusza serce i rozjaśnia umysł.
– Dr Jerome Groopman, profesor w Harvard Medical School, autor książki Jak myśli lekarz
Swój powrót do zdrowia zawdzięczam postępom w dziedzinie medycyny oraz niesamowitym pionierom, którzy są jego twórcami. W swojej nowej książce Sanjay Gupta - Lekarz Świata, przedstawia zapierającą dech w piersiach zapowiedź nadchodzącej medycznej rewolucji, która rzuci nowe światło na niemal wszystko, co wiemy o życiu i umieraniu. To naprawdę fascynująca i dająca do myślenia lektura.
– prezydent Bill Clinton
Nowa książka dr. Gupty to fascynująca lektura, która przypomina trzymającą w napięciu powieść przygodową. To pełna zapierających dech w piersiach momentów opowieść o współczesnych cudach naukowych, których większość jeszcze dziesięć lub dwadzieścia lat temu byłaby zupełnie nie do pomyślenia, a które dziś znacząco poszerzyły granice życia.
– Oliver Sacks
Dr Sanjay Gupta jest praktykującym neurochirurgiem i zastępcą szefa neurochirurgii w Grady Memorial Hospital. Pracuje również jako profesor w Emory University Hospital w Atlancie. Pisuje artykuły do magazynu „Time”, jest także głównym korespondentem medycznym stacji telewizyjnej CNN.
Cicha rewolucja...
Co najmniej jedna trzecia spośród osób, które znamy, to introwertycy. To ci, którzy wolą słuchać niż mówić, czytać książki niż chodzić na przyjęcia. Są oni pomysłowi i twórczy, ale nie lubią się promować; wolą pracować samodzielnie niż w zespole. Choć często mówi się o takich osobach „ciche” i „spokojne”, to właśnie introwertykom zawdzięczamy wiele z najwspanialszych dokonań – od słynnych słoneczników van Gogha do pierwszego komputera osobistego.
Ta napisana z pasją, oparta na wynikach badań naukowych, pełna zapadających w pamięć fascynujących opowieści o rzeczywistych osobach książka pokazuje nam, jak bardzo nie docenia się introwertyków oraz ile na tym traci nasz rozgadany świat.
Korzystając z wyników najnowszych badań z dziedziny psychologii oraz neurobiologii, autorka ujawnia zadziwiające, mało znane dotąd różnice między ekstrawertykami a introwertykami.
Zapewne najbardziej inspirującym aspektem Ciszej, proszę… jest to, że Susan Cain prezentuje nam galerię introwertyków, którzy odnieśli sukces – od superinteligentnego, niezwykle dynamicznego prelegenta, który po wykładach odzyskuje siły w samotności, do osiągającego rekordowe wyniki sprzedaży akwizytora, który w spokoju swoich czterech ścian korzysta z mocy, jaką daje mu zadawanie pytań. Wreszcie autorka udziela nam mnóstwa bezcennych rad dotyczących m.in. tego, w jaki sposób lepiej i skuteczniej radzić sobie z różnicami w relacjach introwertyk/ekstrawertyk, jak wzmacniać poczucie własnej wartości w introwertycznym dziecku oraz czy i kiedy warto „udawać” ekstrawertyka.
Ta niezwykła książka na zawsze już zmieni nasz sposób postrzegania introwertyków oraz, co równie ważne, to, w jaki sposób introwertycy postrzegają samych siebie.
Gdy świat się wali...
Książki tej nie napisał ani guru, ani święty. Tę książkę napisał lekarz – pracujący w szpitalach medyk zajmujący się między innymi układem krwionośnym – lekarz zajmujący się sercem.
Jako dyrektor słynnego instytutu badawczego medycyny prewencyjnej Lee Lipsenthal pomógł tysiącom zmagających się z chorobami pacjentów przezwyciężyć strach przed cierpieniem i śmiercią oraz przyjąć radośniejszy sposób życia. Miał szczęśliwe małżeństwo, dwoje wybitnych dzieci i na co dzień starał się żyć pełnią życia i z poczuciem wdzięczności.
W lipcu 2009 roku jego wiara została wystawiona na próbę, ponieważ wykryto u niego nowotwór krtani. Podczas podejmowanych wspólnie z żoną zmagań z diagnozą, chorobą i terapią odkrył, że nie boi się śmierci nawet w obliczu poczucia własnej śmiertelności. Żył pełnią życia bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Nawiązując do znakomitej tradycji bestsellerowych Wtorków z Morriem książka Ciesz się każdą kanapką z humorem, sercem i wnikliwością w inspirujący sposób przedstawia kwintesencję wszystkiego, czego Lee nauczył się o poszukiwaniu sensu i celu życia, a także spokoju ducha.
Książka ta stanowi ukoronowanie wszystkiego, czego się nauczyłem. Mam nadzieję, że pomogę ci otworzyć się na własne człowieczeństwo, pogodzić się z niepewnością i żyć w poczuciu wdzięczności.
– fragment książki
O AUTORZE:
Lee Lipsenthal był internistą wyspecjalizowanym w medycynie integracyjnej i zapobieganiu chorobom układu krwionośnego. Był też popularnym, uznanym mówcą oraz pisarzem, przez dziesięć lat kierował instytutem badawczym medycyny prewencyjnej Deana Ornisha. Był także prezesem ABIHM, amerykańskiej rady integracyjnej medycyny holistycznej.
OPINIE:
Doktor Lipsenthal to wnikliwy badacz wewnętrznych i zewnętrznych światów. Ciesz się każdą chwilą, każdą kanapką pomoże ci wyzwolić się ze strachu przed śmiercią i osiągnąć prawdziwą radość z nadzwyczajnej podróży, jaką jest życie.
Edgar Dean Mitchell, astronauta Apollo 14
Pacjenci, u których wykryto śmiertelną chorobę, często dochodzą do zaskakujących wniosków, że aby naprawdę żyć, trzeba być gotowym umrzeć. Jednak Lee Lipsenthal opowiedział swoją historię z taką szczerością i tak ludzkim podejściem, że ten paradoksalny fakt uświadamiają sobie nawet ci, którzy jeszcze nie znaleźli się na krawędzi przepaści. Zaprzeczając śmierci, zaprzeczamy życiu. Aby dowiedzieć się, dlaczego, przeczytaj Ciesz się każdą chwilą, każdą kanapką.
Andrew Weil, autor bestsellera Spontaniczne szczęście
Doktor Lee Lipsenthal z odwagą i otwartością pokazuje, że stanąć w obliczu śmierci oznacza stanąć przed życiem: swoim i tych, którzy cię otaczają. Gdy wykryto u niego złośliwy nowotwór, z odwagą, humorem i praktycznym podejściem wyruszył w podróż ku jednej z największych niewiadomych. Zabrał nas ze sobą i odsłania zarówno smutne, jak i wesołe chwile. Stał się przewodnikiem w podróży, w którą w końcu wyruszy każdy z nas.
Clint Eastwood
Co by było, gdybyś nie bał się śmierci? Co by się stało, gdyby ten powszechny strach, który przypomina nam o naszej małości, nagle nas opuścił i odzyskalibyśmy wolność? Jak byś wtedy żył? Czasami te wspaniałe wspomnienia Lee Lipsenthala z pierwszych osiemnastu miesięcy z rakiem czyta się jak poemat prozą, czasami jak mądrą przypowieść, a czasami jak zaproszenie do tańca. Przeczytać je to jak przekroczyć drzwi do bogatszego życia. Ze wszystkich książek, które w tym roku czytałeś, tylko ta może cię uzdrowić.
Rachel Naomi Remen, autorka Kitchen Table Wisdom oraz My Grandfather’s Blessings
Książka ta przedstawia wiedzę zdobywaną podczas podróży wiodącej do zrozumienia życia i wszystkich jego trudności. Zawiera mądrości przekazywane przez największego z naszych nauczycieli – przez naszą śmiertelność. Czytaj więc i ucz się, jak korzystać z drogocennego czasu życia, mniej się bojąc, a bardziej kochając.
Bernie Siegel, autor książki Miłość, medycyna i cuda
- Czy masz problemy z wyrażaniem emocji?
- Czy masz problem ze zrozumieniem innych?
- Czy pragniesz, by ktoś wreszcie dał ci klucz, który pomoże ci w zrozumieniu świata emocji?
Emocje w równaniach to fascynujący, nowatorski i przystępny wizualnie leksykon, który przedstawia uniwersalne prawdy w postaci genialnie prostych wzorów i dzięki temu pomaga z powodzeniem stawiać czoła życiowym wyzwaniom.
Kiedy na twojej drodze pojawia się wielki głaz, którego nie możesz ani obejść, ani poruszyć, najprostszym sposobem poradzenia sobie z nim jest rozłupanie go na małe kamyczki.
Chip Conley, wielokrotnie nagradzany przedsiębiorca i bestsellerowy autor, stworzył niezastąpiony paradygmat samodoskonalenia, pozwalający sprowadzić największe trudności do postaci przystępnych zagadnień – które można łatwo zrozumieć i na które można z powodzeniem oddziaływać.
Conley, dynamiczny człowiek i autor książki Peak, w ciągu zaledwie kilku lat musiał się zmierzyć z serią życiowych dramatów, a po jednym z wystąpień jego serce zatrzymało się z niewyjaśnionych przyczyn.
Pod wpływem tych zdarzeń zaczął stosować koncepcję, którą sam nazywa równaniami emocji: na przykład radość = miłość – strach.
Równania te pomagają zrozumieć i wyrazić to, co się dzieje w ludzkim wnętrzu, oraz zrozumieć innych. Dzięki tym prostym wzorom łatwiej jest się skupić na tych życiowych zmiennych, na które można wpływać, a przestać myśleć o tym, co pozostaje poza naszą kontrolą jak śmierć i podatki. Chip Conley daje nam szansę, abyśmy wszyscy mogli zostać dyrektorami generalnymi emocji.
Emocje w równaniach pozwalają spojrzeć na życie z innej perspektywy. Książka pozwala wpłynąć na wody emocjonalnej płynności, na których człowiek dysponuje umiejętnością rozpoznawania i nazywania emocji, a także zarządzania zjawiskami, które mogą określać jego tożsamość, zaszkodzić mu lub pomóc.
O AUTORZE:
Chip Conley jest założycielem firmy Joie de Vivre Hospitality, obecnie drugiej pod względem wielkości sieci hoteli butikowych w Ameryce. Podróżuje po świecie i opowiada o tym, jak z powodzeniem odnaleźć się na pograniczu biznesu i psychologii. Napisał też kilka książek, w tym między innymi Peak: How Great Companies Get Their Mojo from Maslow. Został uznany za najbardziej innowacyjnego dyrektora generalnego San Francisco Bay Area, które to miejsce uważa za swój dom.
OPINIE:
Gdy się chce zrozumieć (lub przekonać do czegoś) szefa, siostrę, sąsiada lub nastolatka, warto znać odpowiednie równanie emocji. Chip Conley stworzył jedną z najbardziej innowacyjnych i docenianych przez klientów firm, jakie powstały w ciągu ostatnich dwudziestu lat. To lider, który doskonale wie, jak duże znaczenie ma umiejętność analizy emocji.
Chip Heath, współautor książki Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić
Czy chcesz wzbogacić zdrową relację, odnowić nadwątloną lub uratować tę, która zmierza w złym kierunku?
Ci inni ludzie pragniemy miłości na całe życie, wsparcia oraz poza tym przyjaźni. Natomiast zdarza się, że potrzebujemy odrobiny pomocy.
Przesłanie Przytul mnie jest zwyczajne: zapomnij o uczeniu się sztuki prowadzenia sporów, analizowaniu własnego wczesnego dzieciństwa, wykonywaniu wielkich romantycznych gestów czy eksperymentowaniu z nowymi pozycjami seksualnymi. Zamiast tego weź się do emocjonalnego wzmacniania prywatnych relacji przez uświadomienie sobie, że ciebie i twojego partnera łączy emocjonalna więź i że jesteś od niego zależny/a w identyczny metodę, w jaki dziecko jest zależne od swego rodzica w dylematach karmienia, ukojenia i bezpieczeństwa.
Dzięki opisom przypadków z praktyki dr Johnson, pouczającym radom oraz praktycznym ćwiczeniom możesz nauczyć się, jak opiekować się własną relacją, chronić ją i rozwijać, zapewniając sobie miłość na całe życie.
Istnieje jeden obraz miłości, co do którego Hollywood ma rację. Jest to moment, w którym dwoje ludzi patrzy sobie głęboko w oczy, powoli się obejmuje i zaczyna tańczyć razem w idealnej synchronii. W tej samej chwili wiemy, że tych dwoje jest poważnych dla siebie nawzajem, że łączy ich więź. Te ekranowe chwile niemalże nieuchronnie sygnalizują, że para znajduje się na wczesnym, odurzającym etapie romansu. Rzadko ilustrują one bardziej dojrzałą fazę miłości. I tutaj Hollywood się myli. Ponieważ takie momenty intensywnego wyczulenia na siebie i zaangażowania są żywotne w ciągu całej relacji. W rzeczywistości są to charakterystyczne oznaki szczęśliwych, bezpiecznych par.
- fragment książki
DR SUE JOHNSON jest psycholożką kliniczną, twórczynią Terapii Skoncentrowanej na Emocjach , a ponadto znaną liderką w nowej nauce o relacjach. Autorka czterech książek i licznych artykułów; przeszkoliła tysiące terapeutów w Ameryce Północnej globalnie. Mieszka w Ottawie w Kanadzie.
- Czy pamiętasz czasy, gdy wszystko wydawało się ekscytujące, uczucia wyraziste a małe rzeczy dawały wielkie szczęście?
- Czy tęsknisz za radością codziennego życia?
- Czy czujesz, że problemy górują nad szczęściem?
Niezależnie od tego, czy cierpisz na depresję, czy po prostu pragniesz poczuć się szczęśliwy, ksiązka ta pomoże ci zmienić nastawienie do zdrowia emocjonalnego i znaleźć w swym życiu powody do trwałego i szczerego zadowolenia.
Dr Weil prezentuje czytelnikowi bogaty wybór naukowo potwierdzonych strategii zaczerpniętych z dokonań psychologii Wschodu i Zachodu, opracowanych z myślą o łagodzeniu negatywnych nastrojów i wspieraniu zadowolenia, komfortu, odporności psychicznej oraz równowagi emocjonalnej. Gromadząc wnioski z wielu dziedzin, takich jak psychoterapia, trening świadomości, buddyjska koncepcja umysłu czy dietetyka, autor prezentuje wypróbowane techniki budowania dobrostanu emocjonalnego, łagodzenia skutków stresu i lęku, rozwoju duchowego oraz zmiany mentalnych nawyków, które umacniają w nas negatywne wzorce reakcji emocjonalnych. Podsumowaniem tych obserwacji jest ośmiotygodniowy program terapii emocjonalnej wspartej krótko- i długofalowymi zaleceniami w kwestii żywienia, aktywności fizycznej, suplementów diety, otoczenia i wielu innych aspektów zdrowego życia.
Ze zdumieniem obserwuję, że wielu ludzi szuka szczęścia „gdzieś tam”. Wyobrażają sobie, że szczęście przyjdzie do nich wraz z podwyżką, nowym autem, nowym partnerem, szklanką zimnego soku; z tym, czego w danej chwili pragną a mieć nie mogą. Z własnych doświadczeń i obserwacji wiem, że emocjonalna satysfakcja płynąca ze zdobycia i posiadania bywa z reguły znacznie słabsza niż nasze o niej wyobrażenia. Rady i wskazówki zawarte na kartach tej książki koncentrują się na osiąganiu stanu wewnętrznego zadowolenia, utrzymywanego w dużej mierze niezależnie od życiowych sukcesów i klęsk, a już na pewno nie związanego ze stanem posiadania.
Dr Andrew Weil
Przeczytałam tę książkę z zapartym tchem. Czyta się ją jak najbardziej ekscytującą epopeję przygodową, tyle że rozgrywającą się na kontynencie zwanym świadomość
Ewa Foley, trener rozwoju osobistego, autorka książki Zakochaj się w życiu, www.foley.com.pl
Głos rozsądku w głęboko podzielonym świecie.
San Francisco Examiner
Siedem rozmów, które zapewnią miłość na całe życie
Czy chcesz wzbogacić zdrową relację, odnowić nadwątloną lub uratować tę, która zmierza w złym kierunku?
Ci inni ludzie pragniemy miłości na całe życie, wsparcia oraz poza tym przyjaźni. Natomiast zdarza się, że potrzebujemy odrobiny pomocy.
Przesłanie Przytul mnie jest zwyczajne: zapomnij o uczeniu się sztuki prowadzenia sporów, analizowaniu własnego wczesnego dzieciństwa, wykonywaniu wielkich romantycznych gestów czy eksperymentowaniu z nowymi pozycjami seksualnymi. Zamiast tego weź się do emocjonalnego wzmacniania prywatnych relacji przez uświadomienie sobie, że ciebie i twojego partnera łączy emocjonalna więź i że jesteś od niego zależny/a w identyczny metodę, w jaki dziecko jest zależne od swego rodzica w dylematach karmienia, ukojenia i bezpieczeństwa.
Dzięki opisom przypadków z praktyki dr Johnson, pouczającym radom oraz praktycznym ćwiczeniom możesz nauczyć się, jak opiekować się własną relacją, chronić ją i rozwijać, zapewniając sobie miłość na całe życie.
Istnieje jeden obraz miłości, co do którego Hollywood ma rację. Jest to moment, w którym dwoje ludzi patrzy sobie głęboko w oczy, powoli się obejmuje i zaczyna tańczyć razem w idealnej synchronii. W tej samej chwili wiemy, że tych dwoje jest poważnych dla siebie nawzajem, że łączy ich więź. Te ekranowe chwile niemalże nieuchronnie sygnalizują, że para znajduje się na wczesnym, odurzającym etapie romansu. Rzadko ilustrują one bardziej dojrzałą fazę miłości. I tutaj Hollywood się myli. Ponieważ takie momenty intensywnego wyczulenia na siebie i zaangażowania są żywotne w ciągu całej relacji. W rzeczywistości są to charakterystyczne oznaki szczęśliwych, bezpiecznych par.
- fragment książki
DR SUE JOHNSON jest psycholożką kliniczną, twórczynią Terapii Skoncentrowanej na Emocjach , a ponadto znaną liderką w nowej nauce o relacjach. Autorka czterech książek i licznych artykułów; przeszkoliła tysiące terapeutów w Ameryce Północnej globalnie. Mieszka w Ottawie w Kanadzie.
Przytul mnie
Leczenie traumy -siła miłości
„Rozmowa z moją żoną daje mi taką ulgę po tym,
co się tu dzieje. (...) Jak ten pierwszy oddech, który bierzesz po tym, jak byłeś za długo pod wodą".
- Joel Buchannan, amerykański żołnierz w Iraku,
„Washington Post Magazine", 12 lutego 2006
Zawsze kiedy zbiera się grupa ludzi, żeby opowiadać sobie hi-^Ostorie i w ten sposób próbować wyjaśnia świat, pojawiają się w tych opowieściach potwory, smoki i duchy. Mają one wiele nazw: Zła Czarownica z Północy, Czterogłowy Smok, Anioł Śmierci. Bestie odzwierciedlają nasze przekonanie, jak niebezpieczny i nieprzewidywalny może być świat. Kiedy zjawiają się te potwory, możemy uciec się tylko do jednego - wsparcia i otuchy ze strony innych ludzi. Nawet kiedy sprawy wydają się beznadziejne, wciąż jeszcze możemy znaleźć pocieszenie i siłę w więzi. W swojej piosence „Goodnight Saigon" Bil-ly Joel wciela się w żołnierza w Wietnamie. „I wszyscy poleglibyśmy razem" - śpiewa chór. A piosenka kończy się raczej jako afirmacja niż pieśń żałobna. Żołnierze połączeni więzią braterstwa broni i miłości potrafią zmierzyć się z demonami, przed którymi uciekaliby, spotkawszy je w pojedynkę. Moje dzieciństwo, które upłynęło w duchu pogaństwa w pubie, a jednocześnie w duchu katolicyzmu w klasie, było całkiem bezpieczne. Mimo to miałam pewne wyobrażenia czyśćca i demona o szalonych oczach, który wyglądał trochę jak siostra Teresa, dyrektorka szkoły. Wzywała mnie ona na dywanik za przewinienia takie jak kradzież linijki Tiffany Amos i radosne spranie jej tą samą linijką, kiedy nikt nie patrzył. Kiedyś modliłam się do wszystkich świętych, mojego prywatnego zespołu wybawców. Byli ubrani na niebiesko i biało i każdy z nich wyglądał dokładnie tak jak moja angielska babcia. Zawsze mogłam liczyć na to, że mój legion babć spadnie z góry, żeby mnie uratować!
Kiedy życie staje się niebezpieczne i nieprzewidywalne, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo potrzebujemy pomocy innych ludzi w zmaganiach z wyzwaniem, jakie przyniósł los. Po walce, kiedy jesteśmy obolali lub poranieni i fasada samowystarczalności, którą udawało się nam utrzymać, zawaliła się, na pierwszy plan wysuwa się nasza potrzeba innych, którzy się o nas zatroszczą. Jakość naszych centralnych relacji wpływa na to, jak mierzymy się z traumą i wychodzimy z niej, a ponieważ wszystko porusza się po kole, traumą ma wpływ na nasze relacje z ludźmi, których kochamy.
Słowo „traumą" pochodzi z łacińskiego wyrazu oznaczającego ranę. Dawna koncepcja psychologiczna głosiła, że tylko niewielu z nas doświadcza prawdziwej traumy w swoim życiu. Ale obecnie zaczynamy zdawać sobie sprawę, że traumatyczny stres jest prawie tak powszechny jak depresja. Ponad 12% Amerykanek w ostatnim obszernym badaniu doniosło o przejściu poważnego stresu posttraumatycznego w którymś momencie swojego życia.
Traumą jest to każde przerażające wydarzenie, które nagle zmienia znany nam świat, pozostawiając nas w poczuciu bezradności i emocjonalnego przytłoczenia. W rozdziale 5, „Wybaczanie krzywd", wspominaliśmy już o traumach relacyjnych spowodowanych, aczkolwiek mimowolnie, przez ukochane osoby. Teraz zajmiemy się jeszcze poważniejszymi ranami zadawanymi przez ludzi i wydarzenia spoza naszej relacji miłosnej. Na przestrzeni wielu lat moi współpracownicy i ja widzieliśmy osoby, które w dzieciństwie doświadczyły molestowania seksualnego, przeżyły gwałt lub napaść; rodziców, którzy cierpieli z powo-
du straty dziecka; mężczyzn i kobiety, którzy zmierzyli się z brutalną chorobą lub przeżyli straszny wypadek. Mieliśmy również do czynienia z policjantami, którzy stracili kolegów, strażakami wciąż przeżywającymi niemożność uratowania wszystkich z niebezpieczeństwa i żołnierzami dręczonymi przez echa walki.
Jeśli masz wrażliwego, kochającego partnera, posiadasz bezpieczną bazę w całym tym chaosie. Jeśli cierpisz na emocjonalną samotność, znajdujesz się w stanie swobodnego spadania. Posiadanie kogoś, na kogo i wsparcie można liczyć, sprawia, że podnoszenie się po traumie staje się łatwiejsze. Chris Fraley i jego współpracownicy na University of Illinois udowodnili to w swoim badaniu przeprowadzonym wśród ludzi, którzy 11 września byli w budynkach Word Trade Center lub w ich pobliżu. Osiemnaście miesięcy później ci, którzy unikali poszukiwania oparcia w innych, w większym stopniu zmagali się z wspomnieniami, hiperdrażliwością i depresją niż osoby, które znalazły poczucie bezpieczeństwa w swoich relacjach z najbliższymi. Tak naprawdę osoby, które posiadały bezpieczną więź, jak zapewniali ich przyjaciele i krewni, wydawały się lepiej przystosowane po ataku niż przed. Jak gdyby były w stanie wznieść się ponad sytuację, a nawet rozwinąć się dzięki niej.
Jeśli nie potrafimy skutecznie tworzyć więzi z innymi ludźmi, nasze próby radzenia sobie z traumą są mniej skuteczne, a nasz główny zasób, czyli bliższa relacja, często zaczyna tonąć pod jej ciężarem. Z drugiej strony mierzenie się z potworem ze świadomością, że ukochana osoba zabezpiecza tyły, maksymalizuje nasze szansę w poszukiwaniu siły i wytrwałości. A wspólna walka wzmacnia więź z partnerem.
Więzienie uczuć
Nawet jeśli na poziomie instynktownym wiemy, że potrzebujemy miłości, aby wyleczyć rany po traumie, nie zawsze łatwo jest się otworzyć i poszukać opieki.
Aby przeżyć, w momencie niebezpieczeństwa musimy zamrozić nasze uczucia i po prostu działać. Sprawdza się to w szczególności w odniesieniu do osób, które są narażone na niebezpieczeństwo w codziennej pracy. Oto, co usłyszałam od nowojorskiego strażaka: „Kiedy jedziemy do pożaru, szczególnie dużego, jestem nakręcony. Włączamy syrenę, pędzimy przez ulice, żeby ratować ludzi. Wiemy, jak to robić. W ogniu po prostu działasz. Nie ma miejsca na strach czy wątpliwości. A jeśli nawet je czujesz, po prostu odsuwasz to na bok".
Problem pojawia się potem. Czasami trudno jest nam uświadomić sobie, że jesteśmy zranieni. Myślimy, że to czyni nas gorszymi. Wielu z nas trzyma te lęki i wątpliwości w zamknięciu, wierząc, że pozwalanie sobie na ich odczuwanie jest objawem słabości, która podkopie naszą siłę, kiedy potwór powróci. Niektórzy z nas myślą, że zamykanie potwora i trzymanie go w izolacji, w skrzyni, jest jedynym sposobem na chronienie naszego życia domowego. Żołnierze mówią o kodzie milczenia i o tym, że muszą grzebać swoje doświadczenia, aby chronić nie tylko siebie, ale również swoich najbliższych. Są wręcz do tego zachęcani. Kapelan wojskowy powiedział mi: „Zachęcamy żołnierzy do niewy-jawiania swoim żonom złych doświadczeń. Mówimy im, że to tylko je przestraszy i zrani. A żonom radzimy: »Nie zadawaj pytań o walkę. To tylko przypomni bolesne momenty twojemu mężowi«".
Ale potwory nie chcą siedzieć w skrzyniach. Wydostają się. Takie wydarzenia na zawsze zmieniają to, jak postrzegamy świat i samych siebie. Trauma niweczy nasze założenia, że świat jest sprawiedliwy, a życie przewidywalne. Po takich doświadczeniach nasze interakcje z ukochanymi i emocjonalne sygnały, które im wysyłamy, będą inne. Zostajemy zmienieni przez gorący oddech smoka.
Kanadyjski rozjemca w Afryce, który musiał stać i patrzeć na masakrę kobiet i dzieci, odkrywa, że po powrocie do domu nie potrafi przytulić własnej żony i dzieci. Jego pociechy wydają się mieć twarze tych, które zginęły. Jest zbyt zmieszany i skrępowany, aby powiedzieć to żonie. Zamyka się w sobie. Jego żona wyraża swoją frustrację płynącą z tego, że „on wcale nie wrócił do domu". Skarży się, że mąż jest emocjonalnie nieobecny. Nie może go „odnaleźć".
Żołnierz, który niedawno wrócił z Iraku i powraca do zdrowia w domu po poważnej operacji, wpada w niewytłumaczalną wściekłość, kiedy jego żona wychodzi zrobić zakupy. Mówi, że nigdy już jej nie zaufa; ich relacja jest skończona. Ona jest totalnie zdezorien-
towana i zrozpaczona. Wszystko zmienia się, kiedy on wreszcie mówi jej o ranie, jaką otrzymał na polu walki, ranie, którą bagatelizował w obecności rodziny. Kiedy leżał na noszach, które były całe we krwi w większości nie jego, otrzymał ostatnie namaszczenie i zostawiono go samego. Teraz żona rozumie już, jak jej nagła nieobecność mogła go „zranić". Rozumie również jego odmowę brania lekarstw przeciwbólowych, kiedy wyznaje jej, że wierzy, iż ból jest sprawiedliwą karą za jego „błędy" podczas misji.
Musimy potrafić rozmrażać nasze uczucia i dzielić się nimi z najbliższymi. Oznacza to, że ukochane osoby również będą musiały, choć na chwilę, ujrzeć pysk smoka. Jest to jedyny sposób, w jaki mogą naprawdę zrozumieć nasz ból i potrzebę, przytulić nas mocno i pomóc nam wyzdrowieć. Kanadyjski działacz pokojowy i żołnierz ranny w Iraku zrobili to, co należy robić zgodnie z zaleceniami tej książki. Przy wsparciu swoich partnerek pozwolili sobie dotknąć swoich emocjonalnych światów i podzielić się nimi. Nie wyjawili wszystkich szczegółów ciężkich przeżyć, ale nauczyli się wyrażać istotę swojego bólu i zmagań przed ukochanymi osobami.
Pary te były w stanie dostrzec to, jak doświadczenie męża zmieniło go, czego potrzebuje, aby wyzdrowieć, i jak może najlepiej poprosić swoją małżonkę o więź i pocieszenie. Żony były w stanie dzielić się tym, jak trudny był dla niech czas rozłąki i jak zdesperowane czuły się, kiedy ich partnerzy po powrocie okazali się tacy zdystansowani i źli. Kiedy pracujemy z żołnierzami i ich żonami, postrzegamy ich wszystkich jako wojowników - jedni walczyli na obcym terytorium, drudzy na froncie domowym.
Niezależnie od tego, czy dzielimy się otwarcie tym, co dzieje się z nami, czy też nie, trauma jest zawsze sprawą pary. Partnerzy czują ból i są zestresowani, kiedy patrzą, jak ich ukochane osoby zmagają się ze swoimi ranami, a także opłakują zmienioną relację. Marcie, której mąż jest strażakiem, mówi mi: „Po tym wielkim pożarze, w którym zginęło czterech jego kolegów, miałam koszmary. Zawsze zaczynały się od tego, że odbierałam telefon albo policjant dzwonił do naszych drzwi. I wiedziałam, że Hal nie żyje. Budziłam się zlana potem i przytulałam się do jego pleców. Płakałam po cichu, żeby go nie obudzić. Wiedziałam, że jest mu naprawdę ciężko po tym, co się stało. Bardzo nam pomogło, kiedy zaczęliśmy się otwierać i rozmawiać o tym. Powiedział mi, że cierpi, ale wciąż kocha swoją pracę. Wtedy ja powiedziałam mu, jak trudno jest czasami być żoną strażaka".
Carol, która dwa lata temu przeżyła groźny wypadek samochodowy, wciąż cierpi na chroniczny ból. Nie wróciła też do pełnej sprawności. Niecierpliwi się bardzo, kiedy jej partnerka, Laura, płacze po kryjomu, ale nie chce rozmawiać o swoich uczuciach. Carol oskarża ją o oziębłość. Wreszcie Laura jest w stanie cichym głosem przyznać: „Okay, jestem zagubiona. Nie mogę dać sobie rady ze wszystkimi tymi wizytami u lekarza, prawnikami, różnymi diagnozami i opieką nad dziećmi. I jestem taka zestresowana tym, że poczuję do ciebie urazę za ten wypadek. Jak mogę ci powiedzieć, że ja również cierpię, kiedy tak cię boli? I że kiedy się irytujesz, wszystko, co mogę zrobić, to wyjść z pokoju, żeby nie eksplodować i nie zranić cię jeszcze bardziej. Może potrzebuję, żebyś uświadomiła sobie, że to nie przydarzyło się tylko tobie. To się przydarzyło nam. Ten wypadek na zawsze zmienił moje życie. Ja też potrzebuję wsparcia". [...]
Przytul mnie
Spis treści:
Wstęp
CZĘŚĆ PIERWSZA
Miłość w nowym świetle
Miłość - rewolucyjne spojrzenie
Gdzie się podziała nasza miłość? Tracenie więzi
Wyczulenie emocjonalne - klucz do życia pełnego miłości
CZĘŚĆ DRUGA
Siedem rozmów na drodze do transformacji
Rozmowa 1: rozpoznawanie szatańskich dialogów
Rozmowa 2: znajdowanie czułych miejsc
Rozmowa 3: powrót do trudnego momentu
Rozmowa 4: przytul mnie mocno - angażowanie się
i zbliżanie
Rozmowa 5: wybaczanie krzywd
Rozmowa 6: zacieśnianie więzi poprzez seks i dotyk
Rozmowa 7: utrzymywanie miłości przy życiu
CZĘŚĆ TRZECIA
Siła „Przytul mnie mocno"
Leczenie traumy - siła miłości
Ostateczne połączenie - miłość jako ostatnia granica
Podziękowania
Słowniczek
Źródła
O autorce
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?