Najnowsza pozycja z obszaru pomiaru efektywności organizacji pożytku publicznego.Wśród zaprezentowanych zagadnień:teoretyczne i prawne podstawy funkcjonowania organizacji pożytku publicznego w Polsceobowiązki rachunkowe i sprawozdawcze organizacji pożytku publicznegoprowadzenie przez organizacje nieodpłatnej i odpłatnej działalności pożytku publicznego oraz działalności gospodarczejkorzystanie przez organizacje z bezpośrednich źródeł finansowania działalności ze środków publicznych i prywatnych, z uwzględnieniem źródeł charakterystycznych dla organizacji ze statusem OPPmożliwości wykorzystania pośredniego finansowania działalności organizacji, takich jak aktywność wolontariacka oraz zwolnienia podatkowewskaźniki pomiaru efektywności, specyficzne i charakterystyczne dla organizacji non profitczynniki wpływające na efektywność organizacji pożytku publicznego.Monografia jest rezultatem badań naukowych realizowanych w Katedrze Rachunkowości Finansowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w ramach projektu Współczesne problemy rachunkowości i zarządzania finansami w organizacjach pożytku publicznego"".
Kompendium wiedzy o dynamicznie rozwijającym się na całym świecie nowoczesnym modelu biznesu, jakim jest franczyza. Czytelnik pozna istotę i genezę powiązań franczyzowych wraz ze szczegółową typologią franczyzy oraz wpływ powiązań franczyzowych na rozwój przedsiębiorstwa.
Książka jest skierowana do:
- zainteresowanych tematem funkcjonowania powiązań franczyzowych w praktyce gospodarczej
- zainteresowanych zakupem licencji franczyzowej
- właścicieli i kadry zarządzającej przedsiębiorstw, zarówno posiadających już sieć sklepów franczyzowych, jak i tych dopiero planujących rozwijać system franczyzowy
- wszystkich tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o tej formie współpracy gospodarczej
- studentów i wykładowców szkół wyższych, zwłaszcza o profilu ekonomicznym.
W monografii zaprezentowano możliwości, jakie stwarza wdrożenie i stosowanie określonych instrumentów i modeli zarządzania jakością w obszarze usług medycznych.
Inspiracją do powstania książki był fakt uczestniczenia w pracach grupy roboczej przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, zajmującej się opracowaniem wieloletniego programu doskonalenia jakości w jednostkach wykonujących działalność leczniczą, w ramach Regionalnego Programu Strategicznego „Zdrowie dla Pomorzan", oraz współorganizowanie i współprzewodniczenie cyklom seminariów i konferencji, odbywających się w Gdańsku w ramach HQ Forum (Healthcare Quality Forum), których rolą jest promowanie nowoczesnych metod zarządzania jakością w opiece zdrowotnej.
Wśród omówionych tematów:
• rola i istota jakości oraz bezpieczeństwa usług medycznych
• różnorodne koncepcje zarządzania jakością, w tym TQM, Kaizen, Lean Management oraz Six Sigma
• narzędzia i metody zarządzania jakością, zarówno o charakterze ogólnym, jak i specyficznym, np. metoda HFMEA czy MedCARVER+Shock,
• podstawowe modele doskonałości, a także idea i znaczenie takich inicjatyw jak benchmarking, dobre praktyki oraz samoocena.
Ciągły postęp w rozwoju nauk medycznych skłania do poszukiwania nowoczesnych, zaawansowanych metod badawczych opartych o algorytmy sztucznej inteligencji. W niniejszej książce opisane zostały nowe kierunki rozwoju leków przeciwnowotworowych w USA wraz z podaniem praktycznych przykładów analizy bioinformatycznej danych pochodzących z najnowszych rodzajów technik wysokoprzepustowych w ewaluacji ekspresji genów, które przyczyniły się do rewolucji w dziedzinie badań nad prekursorami leków.
Czy do założenia firmy niezbędne jest posiadanie sporych zasobów finansowych, wieloletniego doświadczenia bądź rozległe kontakty? Historie najbogatszych przedsiębiorców na świecie uczą, że nie! Kwestie te, jakkolwiek bardzo pomocne, nie są najważniejsze - kluczem jest określony sposób myślenia i działania.
Wybitni przedsiębiorcy, których nazwiska znają niemal wszyscy - Disney, Branson, Jobs, Gates, Bezos, Musk, Brin, Page, Zuckerberg – zaczynali od zera. Wszystko, co w życiu osiągnęli, zawdzięczają wyłącznie swojemu sposobowi myślenia i działania. Aż 86% najbogatszych ludzi na świecie osiągnęło swój status dzięki własnej pracy!
Jak to się dzieje, że niektóre osoby osiągają spektakularne rezultaty, a inne jedynie się temu przyglądają? Czy istnieje przepis na sukces? Autor książki, psycholog biznesu i terapeuta, w niezwykle interesujący i barwny sposób prezentuje, czym charakteryzuje się myślenie i działanie wybitnych przedsiębiorców, analizując sylwetki dwóch założycieli informatycznych gigantów – Steve’a Jobsa i Billa Gatesa. Czytelnik nie tylko pozna ich przepis na sukces, ale też dowie się, jak stworzyć swój własny, unikalny. Autor przekonuje, że potencjał przedsiębiorczości jest w każdym z nas, a nawyk sukcesu jest jak najbardziej możliwy do wykształcenia. Pasjonująca, bogata merytorycznie i inspirująca lektura dla szukających swojej własnej drogi!
Książka poświęcona jest funkcjonowaniu człowieka w organizacji. Przybliża i omawia szereg jego aspektów dotyczących: zaufania, przywództwa, kreatywności i innowacyjności, satysfakcji, zaangażowania w pracę oraz kultury organizacyjnej. Pokazuje liczne relacje organizacyjne i ich wzajemne oddziaływania, z podkreśleniem fundamentalnego znaczenia zaufania w kreowaniu więzi międzyludzkich. Ma przekrojowy, interdyscyplinarny charakter.
Skierowana jest do menedżerów średniego i wyższego szczebla na co dzień kreujących i zarządzających relacjami międzyludzkimi, a także pracowników naukowych i studentów, zgłębiających takie dziedziny wiedzy, jak: nauki o zarządzaniu, zarządzanie zasobami ludzkimi, czy też socjologia organizacji.
Książka zalecana jest jako podręcznik akademicki na kierunkach: zarządzanie, zarządzanie zasobami ludzkimi czy socjologia, będzie przydatnym źródłem wiedzy dla prowadzących lub uczęszczających na zajęcia dydaktyczne z zakresu nauk o organizacji, zachowań organizacyjnych, zarządzania przedsiębiorstwem, zarządzania wiedzą, zarządzania kapitałem ludzkim i intelektualnym, zarządzania zaufaniem, zarządzania usługami oraz zarządzania relacjami z klientem.
W książce zawarto unikatowe analizy wpływu pandemii COVID-19 na polskie społeczeństwo. Badania zostały przeprowadzone na początku przedstawionego okresu, kiedy stosunek ludzi do tego, co się wokół nich dzieje, był jeszcze nieukształtowany, zaś wiedza na temat długofalowych konsekwencji oraz czasu trwania samej pandemii – niewielka.
Książka jest próbą wskazania i opisania mechanizmów psychologicznych i społecznych uruchamianych przez pandemię. Jej atutem jest przystępny i przeglądowy charakter oraz trafne i skłaniające do refleksji wnioski, będące punktem wyjścia do pogłębionych i zaawansowanych analiz w różnych obszarach i wymiarach rzeczywistości społecznej związanych z pandemią i jej konsekwencjami.
Dr hab. Piotr Długosz, prof. UP, jest kierownikiem Zakładu Metodologii Badań Społecznych i wicedyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie im. KEN. Autor sześciu monografii, m.in. „Traumy wielkiej zmiany na Podkarpaciu", Kraków 2008. Badacz traumy transformacji na Ukrainie (grant z NCN). Obecnie zajmuje się psychospołecznymi skutkami pandemii COVID-19. Publikuje w renomowanych czasopismach polskich i zagranicznych (m.in. „Studia Polityczne", „Frontiers Psychiatry", „Personality and Individual Differences", „Brain Sciences").
Nic tak doskonale nie podkreśla smaku pieczonych potraw jak piwo - to połączenie jest gwarancją błogiego relaksu i wspaniałego biesiadowania. Autor książki odkrywa przed czytelnikiem tajniki pieczenia, doboru przypraw i właściwego piwa. Podaje receptury na smakowite dania z grilla, niebanalne w smaku, a proste w przygotowaniu. Co ciekawe - także na desery z grilla!
Czytelnik dowie się również nie tylko, jak warzy się piwo, ale też jak przygotować je z wykorzystaniem grilla.
Ponadto wszystko o tym, jak:
• wykorzystywać grill do wolnego pieczenia w niskiej temperaturze
• dobierać drewno do wędzenia
• przygotowywać wyrafinowane przyprawy, ruby oraz sosy na bazie piwa.
...plus ponad 40 nadzwyczajnie smacznych receptur - wszystkie w towarzystwie idealnie dobranego stylem piwa i zilustrowane pięknymi zdjęciami smakowitych potraw.
Nowatorskie i interdyscyplinarne ujęcie problematyki dotyczącej (nie)równości płci w przestrzeni publicznej. Tematyka i treść publikacji podejmują zagadnienia istotne dla teorii oraz praktyki polityki równościowej. Twórczy charakter publikacji stanowi perspektywa zarówno krajowa, jak i międzynarodowa, analizowana przez przedstawicieli innych państw Europy. Zaprezentowane teksty są odzwierciedleniem pracy autorów reprezentujących różne środowiska naukowe oraz różne perspektywy badawcze.
Czy da się uczłowieczyć technologię? Czy komputery mogą być empatyczne? Czy emocjonalna sztuczna inteligencja (emotional AI) może poprawić jakość życia ludzi z zaburzeniami neurologicznymi takimi jak autyzm bądź chorych na Parkinsona czy Alzheimera? Czy emocjonalna sztuczna inteligencja może pomóc w zapobieganiu wypadkom drogowym?
Na wszystkie te pytania Autorka odpowiada twierdząco. Rana el Kaliouby jest pionierką w dziedzinie emocjonalnej sztucznej inteligencji i współzałożycielką firmy Affectiva, której misją jest humanizacja maszyn, czyli kodowanie emocji w postaci algorytmów w celu rozpoznawania stanów emocjonalnych użytkowników.
„Girl Decoded" to bardzo osobiste wspomnienia Rany z czasów dzieciństwa, dorastania i wczesnej młodości, a także niezwykle dojrzały opis przemiany z grzecznej i rezolutnej egipskiej dziewczynki, później młodej, uległej kobiety w hidżabie, w wolną i spełnioną kobietę CEO z otwartym umysłem. Podążając za własną śmiałą wizją i marzeniami, Rana złamała nie tylko kody emocji, ale też zasady bycia posłuszną islamską córką i żoną.
Droga do humanizacji technologii okazała się dla niej wspaniałą lekcją empatii i otwartości na siebie samą, drugiego człowieka i świat. Lektura tej książki dla czytelnika będzie nie tylko taką lekcją, ale też wspaniałą podróżą do kraju, w którym spełnienie marzeń często wiąże się z pokonaniem stereotypów i przeciwstawieniem się głęboko zakorzenionym zasadom.
Książka w szczególny sposób porusza problematykę jakości we współczesnym konkurencyjnym świecie. Autorzy nie ingerują w sztukę lekarską, nie oceniają fachowości i pracy lekarzy oraz personelu medycznego. Ich intencją jest pokazanie, jak poprawa jakości w opiece zdrowotnej, wpływa na zadowolenie i usatysfakcjonowanie klienta i jednocześnie ułatwia oraz wspomaga pracę pracowników służby zdrowia.Książka dla kadry zarządzającej instytucjami służby zdrowia (szpitalami, placówkami podstawowej opieki zdrowotnej), tak państwowymi, jak i prywatnymi, lekarzy, personelu medycznego oraz wszystkich mających wpływ na działalność służby zdrowia. Jej celem jest uzmysłowienie, że zdrowie i życie człowieka jest wartością najwyższą.
Książka stanowi kompendium wiedzy z zakresu zarządzania różnorodnością w miejscu pracy, szczególnie potrzebnej w zarządzaniu personelem XXI w. Omówione zagadnienia:
• podstawowe pojęcia z zakresu zarządzania różnorodnością
• propozycje implementacji zarządzania różnorodnością w organizacji
• różnorodność pracowników – korzyści i zagrożenia
• wybrane koncepcje zarządzania wspierające różnorodność pracowników oraz budowanie środowiska pracy przyjaznego heterogenicznym zespołom:
- zarządzanie kompetencjami i talentami
- przywództwo włączające oraz przywództwo służebne
- społeczna odpowiedzialność organizacji
- organizacja turkusowa
...poparte zostały studium przypadku – praktycznymi działaniami podejmowanymi w ramach zarządzania różnorodnością w organizacji.
PODSTAWY ANALIZY EKONOMICZNEJPodręcznik jest zarówno cenną pomocą dydaktyczną dla wykładowców akademickich, jak również umożliwia samodzielne studiowanie oraz nabywanie umiejętności analitycznego myślenia głównie dla studentów studiów licencjackich i inżynierskich kierunków ekonomicznych oraz zarządzania.Zawiera:zagadnienia objęte minimum programowym oraz pewne kwestie uzupełniające, co czyni książkę szczególnie przydatną do pisania prac dyplomowych na wymienionych kierunkach studiówinformacje o materiałach źródłowych oraz charakterystykę i klasyfikację metod, a także technik badawczych stosowanych w analizach ekonomicznychmetody analizy podstawowych kategorii ekonomicznych w przedsiębiorstwie: produkcji, przychodów, kosztów, zysku, środków trwałych i kapitału ludzkiegoteorie poparte przykładami zadań wraz z ich rozwiązaniami, pytaniami sprawdzającymi przyswojenie materiału, testami wyboru oraz zadaniami do samodzielnego rozwiązania.
Dla środowiska akademickiego (studentów i doktorantów kierunków ekonomicznych oraz technicznych, pracowników naukowych, nauczycieli akademickich) oraz przedsiębiorców i menedżerów.W książce omówiono bariery, szanse, wyzwania i plany sektora mikro- małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie digitalizacji oraz pionowej i poziomej integracji procesów bazującej na najnowszych rozwiązaniach technologii cyfrowych problemy, których priorytet dodatkowo podniosła pandemia COVID-19. Przedstawiono także wyniki rozległych badań empirycznych dotyczących całokształtu kontekstów organizacyjnych wdrażania i rozwijania rozwiązań Przemysłu 4.0 w MMŚP.Opracowanie jest monografią jubileuszową z okazji 25-lecia Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, a Autorami są Pracownicy Wydziału, którzy tworzą interdyscyplinarną grupę badawczą działającą na Wydziale w ramach jednego z Priorytetowych Obszarów Badawczych Politechniki Śląskiej: Automatyzacja procesów i Przemysł 4.0.
Tajniki zarządzania projektami oraz zarządzania przez projekty dla praktyków nadzorujących lub realizujących projekty, menedżerów na wszystkich szczeblach zarządzania, kontrolerów, studentów uczelni ekonomicznych oraz chcących poznać tajniki zarządzania projektami oraz zarządzania przez projekty.W książce wskazano możliwości wykorzystania instrumentów rachunkowości zarządczej i controllingu w przedsiębiorstwach, w których realizowane są projekty.Omówione zagadnienia:podstawowe pojęcia z zakresu zarządzania projektami i przez projektysposób doboru instrumentów rachunkowości zarządczejsposoby gromadzenia i przetwarzania danych dotyczących realizacji projektówproces wdrożenia strategicznej karty wyników w przedsiębiorstwie zarządzanym przez projektyspecyfika oraz podstawowe problemy budżetowania projektówdostosowanie budżetowania do projektówrachunek odpowiedzialności dla projektówmetody oceny efektywności projektówryzyko w doborze metod oceny efektywności projektówzaprezentowanie mierników finansowych w ocenie projektówanaliza rachunku kosztów w cyklu życia projektówrachunek kosztów docelowych w ocenie efektywności projektów.
„Zarządzanie wiedzą z wykorzystaniem odpowiednio zaprojektowanych i wdrożonych systemów informacyjnych stanowi współcześnie kluczowy czynnik rozwoju organizacji. Sprawność procesów zbierania i przetwarzania informacji, a także budowania wiedzy, może decydować o zdolności dostosowywania się organizacji zarówno do trendów, jak i skokowych zmian w otoczeniu.
(...) Zjawiska obserwowane w otoczeniu organizacji stanowią duże wyzwanie dla nauk o zarządzaniu i jakości. Ich rozwiązanie wymaga łączenia wiedzy z różnych dyscyplin (w tym technicznych) w celu poszukiwania nowych zasad, metod oraz narzędzi (w tym innowacji technologicznych), które będą odpowiadały na obecne wyzwania rozwojowe. Tutaj szczególną rolę odgrywają i będą odgrywać w przyszłości pracownicy naukowi uczelni technicznych, zaangażowani w rozwój nauk o zarządzaniu i jakości. Swoiste otoczenie, w którym realizują swoją aktywność badawczą, sprzyja skutecznemu rozwiązywaniu problemów z pogranicza nauk technicznych oraz nauk o zarządzaniu i jakości. Z tego powodu niezwykle potrzebne, zarówno na poziomie poszczególnych uczelni, jak i krajowym, wydaje się wspieranie badań nad problematyką, której dotyczy monografia pt. Systemy informacyjne i zarządzanie wiedzą.
(...) Podjęta w monografii tematyka jest aktualna oraz istotna zarówno dla rozwoju teorii nauki o zarządzaniu i jakości, jak też wobec konieczności rozwiązywania wielu problemów praktycznych współczesnych organizacji. Ze względu na specyfikę treści monografii głównych jej odbiorców należy upatrywać wśród przedstawicieli środowiska akademickiego zajmujących się przedstawianą problematyką systemów informacyjnych oraz zarządzania wiedzą."
Z recenzji dr. hab. Jacka Strojnego, prof. Politechniki Rzeszowskiej
Gdybym miała przekazać treść tej książki w dwóch zdaniach, ten tekst brzmiałby następująco: Pomimo tego, co mówimy ("wszystko gra") i konwencji społecznych ("skoro nie chce o tym rozmawiać daj mu spokój; "nic mu nie jest") nierozmawianie z synem na temat zachodzących w nim zmian fizycznych, emocjonalnych oraz społecznych jest największą pułapką czyhającą na rodziców. Jeśli bowiem nie prowadzisz tych rozmów, zrobi to ktoś inny: kolega, który nie wszystko dobrze zrozumiał; członek rodziny, który niekoniecznie podziela twoją ideologię, lub Internet ze swoją nieskończoną skarbnicą treści opartych na obrazach prezentujących zdjęcia i filmy, których obejrzenie odciśnie trwałe piętno na twoim synu."
Cara Natterson, MD
Książka składa się z jedenastu rozdziałów, w których autorzy nie tylko dostrzegają wszechobecność bajki w przestrzeni publicznej, ale przede wszystkim odkrywają w niej liczna przesłania i zagadnienia ekonomiczne, które w przystępny i zrozumiały dla dzieci sposób mogą być im przekazywane. Ważne jest, aby były dostosowane do ich możliwości poznawczych i odnosiły się do codziennych sytuacji bezpośrednio doświadczanych w życiu.
Rodzina jest niewątpliwie najważniejszym miejscem, w którym zasadniczo tworzą się zręby tożsamości płciowej dziecka. Zdarza się, że w tym specyficznym miejscu rozwoju i odpoczynku zostają stworzone warunki i pojawiają się sytuacje, które ograniczają lub uniemożliwiają wykorzystanie jego potencjału twórczego w przyszłym życiu osobistym i zawodowym.
„Część teoretyczna pracy to szeroka panorama zagadnień wiążących się ze strukturą rodziny i relacjami w związkach. Autor przekracza w niej granice koncepcji psychoanalitycznych, łączy je z koncepcjami systemowymi, analizą transakcyjną, personalizmem. Dla badaczy i terapeutów ważne są zawarte w niej stwierdzenia typu:
• główny cel małżeństwa leży w rozwoju osobowym małżonków (...);
• w związkach ważna jest dojrzałość partnerów, zdolność przebaczania, przekonanie o zdolności do zmiany, traktowanie sytuacji konfliktowych jako zadania, które trzeba wspólnie rozwiązać (...);
• mężczyzna powinien oderwać się od matki i być przyciągany przez ojca; ten proces rozwojowy jest niedoceniany, a jest przecież przyczyną problemów wiążących się z męską tożsamością.
Najważniejsza część pracy poświęcona jest analizie kompleksu Edypa, Elektry i rodzinnych barier blokujących tożsamość seksualną. Zaletą tej części pracy jest analiza przebiegu psychoterapii z klientami. Moim zdaniem to najlepsza część pracy, która została wnikliwie opracowana. Autor dokładnie opisuje przebieg terapii, nie unikając własnych rozterek (...).
Sumując: Pracę Autora oceniam jako bardzo interesującą, wnikliwą, świetnie napisaną, zawierającą wiele walorów poznawczych i praktycznych. Jej adresatem jest szeroki krąg odbiorców: psychoterapeuci reprezentujący różne szkoły, psychiatrzy, psycholodzy, pedagodzy".
Z recenzji wydawniczej Prof. dr. hab. med. Zbigniewa Lwa-Starowicza
Zwykle bez trudu rozpoznajemy sygnały alarmowe naszego organizmu. Nie bagatelizujemy gorączki, łącząc ją z rozwijającym się stanem zapalnym. Wiemy, że wysypka na skórze i swędzenie mogą oznaczać reakcję alergiczną, wymioty pozwalają pozbyć się tok-syn z układu pokarmowego, a znużenie i senność skłaniają nas do odpoczynku. W te i we wszystkie inne doskonałe mechanizmy obronne wyposażyła nas ewolucja.
Randolph M. Nesse, uznany światowy autorytet w dziedzinie psychologii i psychiatrii, współtwórca medycyny ewolucyjnej, autor słynnej książki „Why We Get Sick", teraz zmienia kierunek myślenia o emocjach, samopoczuciu i zachowaniach człowieka. W fascy-nujący sposób pokazuje, że na drodze ku doskonałości ewolucja wyposażyła nas w kompleksowy system obronny - chroniący nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale także psychiczne.
Opierając się na doświadczeniach z własnej praktyki klinicznej i spostrzeżeniach z biologii ewolucyjnej, R.M. Nesse uświadamia współczesnemu człowiekowi, że negatywne emocje odczuwane są w dobrze uzasadnionych ewolucyjnie celach - są przydatne, a wręcz konieczne dla naszego przetrwania. Należy je traktować równie poważnie co sygnały somatyczne - jako ostrzeżenia. Trzeba odejść od myślenia, że przyjemne emocje są dobre, a bolesne złe. Niepokój chroni nas przed szkodą w obliczu niebezpieczeństwa. Niski nastrój zapobiega marnowaniu wysiłków na dążenie do nieosiągalnych celów. Lęk i niepewność skłaniają do ponownego prze-myślenia złych decyzji, niejednokrotnie ratując nas przed osobistą katastrofą, czy to małżeńską, czy zawodową. Warto więc przyglą-dać się tym emocjonalnym sygnałom tak samo uważnie jak gorączce czy wysypce na skórze.
A co jeśli wypracowany ewolucyjnie wewnętrzny sterownik nastrojów zawodzi? Co jeśli pewnych uczuć jest w nas więcej, niż tego potrzebujemy? Psychiatria ewolucyjna pomaga ocenić ich adekwatność do sytuacji i wskazać ścieżki do poprawy samopoczucia, podkreślając, że dla poprawnego funkcjonowania systemu alarmowego naszego organizmu nieuniknione są czasem fałszywe alarmy.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?